Uit Bergen. Raad Heerhugowaard. Raad Zuidscharwoude. Maggi als huisvrouw. De Rondvlucht-deelnemers op De Kooij. f Vrijdagmiddag kwam de raad dezer gemeente in een spoedcischendc vergadering "bijeen. Aanwezig waren alle leden. Do Voorzitter, de heer B. J. F. Sutman Meier open de met een kort woord van welkom, er op wijzende dat deze vergadering vooral belegd was met het oog op de te behandelen begrootingwijziging. Spr. zei, het beter te vinden, dat dit gebeurde door den ouden raad, daar deze de begrooting ook heeft opgemaakt. Plet eerste agendapunt was het onderzoek naar de geloofsbrieven van den tot raadslid benoemden heer N. Bancras. Deze werden in orde bevonden en er werd besloten tot toelating. De aanmerkingen van Ged. Staten op de begrooting. Hierna was aan de orde do bcgrootingswijziging voor den dienst 1935, naar aanleiding van een inge komen nota van opmerkingen van God. Staten. Hierin wordt gezegd, dat Ged. Staten eerst dan ge noegen zullen nemen met het beschikken over een gedeelte van de reserve van het G.E.B. als alle moge lijkheden tot verhooging der inkomsten en tot verla ging der uitgaven zijn uitgeput. Dit, aldus Voorzitter, is een zeer subjectief en rek baar begrip. De opmerkingen, die wij ontvangen, hebben, naar aanleiding van de begrooting, zijn ge lijk aan die verstrekt aan de noodlijdende gemeenten en naar de meening van B. en VV. behoort onze ge meente daar nog niet toe. Daarom is de Voorzitter met den secretaris naar Haarlem gegaan om de houding van het college toe te lichten. In de goede jaren heeft de gemeente telkens de winst van het G.E.B. aan het bedrijf teruggegeven. Maar de gemeente mocht deze winst gebruiken, in veel andere gemeenten is dit ook gebeurd. Maar nu zijn er andere tiiden gekomen en nu is het naar het oordeel van B. en W. begrijpelijk, dat een deel van de veel grooterc reserve dan noodig is voor een dergelijk bedrijf, terug gegeven wordt. Wij vragen lang niet alles, er is een overtollige reserve van ongeveer f 30.000; de gemeente vraagt hiervan slechts f 5800. Maar wii hebben dc overtuiging gekre gen, dat Ged. Staten na ons onderhoud niet star op hun standpunt zullen blijven staan. Maar wii willen daartegenover ook niet alles eischcn, daarom stel len B. en W. o.a. voor de volgende subsidies in te trekken: f40 aan dc gymnastiekvereeniging T.A. .E.N.U.. f 15 aan de R.K. militairen vereeniging te Amersfoort, f 40 aan de muziekvereeniging H.U.G.O.. f40 aan de muziekvereeniging „Hou en Trou", f50 aan het comité uit de 50 Westfr. gemeenten. De heer Krom zegt, dat het hem spijt, dat vooral dc subsidies aan de muziekvereenigingen en aan liet comité uit de 50 Westfriesche gemeenten moe ten worden ingetrokken. De heer Kooii is het met den heer Krom eens. wat betreft de muziekvereenigingen. doch van het co mité uit de 50 Westfriesche gemeenten merken we den laatsten tijd niet veel meer. De heer Quant zou wat betreft de subsidies een bemiddelingsvoorstel willen doen, vooral daar het jaar al bijna om is, en de betrokken verecnlglngen op de subsidies hebben gerekend. Besloten werd dat als Ged. Staten op hun stand punt blijven staan, B. en W. het recht hebben al dc genoemde subsidies te schrappen, maar getracht zal worden aan do gymnastiekvereeniging en aan de heide muziekvereenigingen elk f 20 subsidie te geven. Wat betreft de werkloosheidszorg, voor de rijks werkverschaffing was geraamd een bedrag van f 25000.—, noodig is f 21.700.voor de gemeentelijke werkverschaffing was geraamd f 20.550—, noodig is f 29.650.voor de steunvcrlecning was geraamd f 2000, noodig is f 2600. Er was dus to kort geraamd een bedrag van f 6700.maar doordat een hoogere bijdrage gevraagd kan worden uit het werkloosheids- subsidiefonds en door bijdragen van particulieren, wordt dit f 1319, met de bezuinigingen blijft er een tekort van f 559, dat bestreden kan worden uit de post. onvoorziene uitgaven. Aldus gewijzigd zal de begrooting weer aan Ged. Staten worden voorgelegd. Hierna was aan de orde de wijziging van de be grooting voor het burgerlijk armbestuur voor den dienst 1935. In deze begrooting was nog niet verwerkt het na- deelig saldo van f 844.50. Dit kan worden bestreden doordat bij de post onvoorziene uitgaven der gemeon- tcbegrooting op een extra subsidie van f 1000 aan 't B. A. was gerekend. Het tarief per personeele belasting op biljarten zal worden gewijzigd in dien zin, dat niet meer f 60, maar f 30, f 10 grondslag met 200 opcenten zal moeten worden betaald. Hierna sluiting. BERGER SPORTVEREENIGING. De eerste trainingsavond een succes. Toch nog te veel wegblijvers. Kijk maar naar de sterren en knik ze vriende lijk toe. De nieuwe oefenmeesler van B.S.V. heeft Vrijdag avond z'n laak aangevangen en laten we het maar delijk zeggen: hij heeft een zeer prcttigen indruk 1) de jongens achtergelaten. De eerste trainings- ;r ond was dan ook een succes, al waren er dan ook vooral onder de ouderen, nog te veel wegblijvers. Dc adsp. B.S.V. heeft thans precies twee adsp-elftal- len waren zeer goed vertegenwoordigd en de ma nier waarop dc trainer met dc jeugdige voetballers omsprong was er een, welke vertrouwen wekte en <1< cd zien hoe hij de jongens wist aan te pakken pui dit vertrouwen te winnen. Eerst loopoefeningen: „Op je tccncn, dan loop je o'.emakkeliik: niet zoo met ie armen zwaaien, ie bent met aan het pompen; kop omhoog, anders val je met je neus op den grond"; het waren aanmerkingen op prettigen, vriendschappelijken toon geuit en ze wer den daarom dadelijk aanvaard. Na de loopoefeningen, het lecren stoppen van den hal en het leeren wegtrappen. Er waren jongens hij, die het heel wat keertjes moesten overdoen, voor ze het eenigszins te pakken hadden. Ook het dribbelen met het leer en het sprinten leverde tal van moeilijk heden op, evenals hot schieten in een ren. Het was vooral bij deze laatste oefening, dat de trainer moei te had dc jongens goed op gang te brengen. „Er zit nog veel le weinig spirit in", zeide hij ons na afloop. „Zijn dat nu echte Hollandsche jongens? Die laksch- heid moet er uit en die zal er ook uit." Het grootste pleizier hadden de jeugdige leden in liet koppen. Vooral, als het tusschen een hunner en den trainer een tiidie goed ging en de bal van hoofd tot hoofd vloog. „Kijk maar naar dc sterren en knik ze maar vriendelijk toe: hup zoo. hup zoo. hup zoo en dc iongens spanden zich uitermate In. om het goed te doen. Met dc ouderen werden ongeveer dezelfde oefe ningen gedaan en het ging natuurlijk met hen *wat serieuzer. Vóórdat de duisternis viel. vond de trai ner nog gelegenheid een spelletje aanvallen en ver dedigen 1 te doen en hij plaatste daarbij achter de aanvalslinie den spil. om dezen vooral het openen naar dc vleugels te lecren. Dc nuttige wenken waren niet van de lucht, dc manier om zich vrij te spelen door het binnentrlo; het stoppen van den bal door den doelverdediger, het waren alle dingen, welke in een kort tijdsbestek werden uiteengezet. Laten wii hopen, dat B.S.V.'s nieuwe trainer op den ingeslagen weg zal voortgaan en dat hii a.s. Vrijdag de beschikking zal hebben over alle beschik bare spelers. Deze toch dienen te beseffen, dat het 'restuur alles in het werk stelt om straks in Oe competitie zoo goed mogelijk met de elftallen voor den dag te komen. En denkt er aan. de ouderen, net zoo goed als de iongeren: Er valt nog zeer veel te leeren! RAADSVERGADERING. Laatste bijeenkomst van den ouden raad Afscheid van wethouder Apeldoorn en van de andere leden die heengaan. Het ligt in de bedoeling van B. en W. de gemeen teraad in zijn oude samenstelling vóór de laatste maal bijeen te roepen op Maandag 2 September a.s. op welke bijeenkomst afscheid zal worden genomen van wethouder Apeldoorn, die zoo tal van jaren zijn beste krachten aan de belangen der gemeente heeft kunnen wijden en het laatste half jaar de lang niet eenvoudige taak had den burgemeester te ver vangen. Ook zullen mevr. DekkerMaalliuis en de heeren Zeiler en Blank, die niet in den raad terugkeeren, worden uitgeluid. Een vergadering dus met een fees telijk tintje. OUDE NIE DO R P FLORALIA VEREENIGING. Vrijdagavond had ten lokale van den heer Feils een ledenvergadering plaats van de Floraliavereen. Voorzitter, de heer Leek, opent, en zegt dat de heer Kriller nog niet voldoende hersteld is. De Voorzitter zegt dat het thans tiid wordt om de commissies te benoemen voor de spoedig te hou den tentoonstelling. Bij de hierna volgende stem ming worden de volgende commissies benoemd: Commissie afd. Huisvlijt: Mevr. Biersteker (be stuurslid); Mevr. Leek, Mevr. Postma, Mevr. San ders (pl.v.) en Mevr. Heinis (pl.v.) Commissie voor Land- en Tuinbouw: De heer J. van Zoonen (bestuurslid): de heeren Heinis. Stip- riaan en Liefhebber (pl.v.) Commissie Afd. Fruit: De heer P. Blokker (be stuurslid); de heeren A. van Zoonen en Kistema- ker; Mevr. Kistemaker (pl.v.) Commissie afd. Attractie: de heer J. van Zoonen (bestuurslid); de heeren M. Poen, J. Biersteker. D. Sanders. G. de Heer; J. Liefhebber (pl.v.) e Tevens wordt overgegaan tot benoeming van een commissie voor het nazien der rekening. Bfipoemd worden de heeren A. van Zoonen, W. Larfgediik en A. W. Feiis. Deze heeren nemen hun benoeming aan Besloten wordt om de regeling betreffende het In leveren, afhalen enz. van de prijzen hetzelfde le la ten als het vorig iaar. Evenals het vorig jaar zal f 150 worden uitgetrokken voor bekroning van de inzendingen. De Voorzitter zegt, dat het wenschelijk is dat de verschillende commissies nader met elkander in overleg treden om vast te stellen waar de prijzen zul len worden verkocht. Het vorig jaar kocht iedere commissie in waar ze wenschte. Hierdoor leverde de ccne ingezetene veel meer prijzen dan de andere. Vervolgens wordt besloten om de inzendingen van de schoolkinderen- voor zooveel de huisvlijt niet meer to keuren. De teekeningen zullen thans ter op luistering worden ingezonden. Het vorig jaar bleek het keuren van deze inzendingen moeilijkheden op te leveren. Aan elk kind zal een reep worden ver strekt. Mevr. Postma vraagt of niet iets anders kan wor den gegeven. Bv. een klein cadeautje. Het blijkt, dat een en ander te duur zal komen. De ingezonden bloemen door de schoolkinderen zullen evenals het vorig jaar worden gekeurd. De schooltuintjes zullen thans niet meer worden gekeurd. Ter sprake komt de tent, voor uitstalling van de ze inzendingen. Elk jaar wordt voor huur uitgegeven f 25. Dit is een groot bedrag, maar een andere op lossing is moeilijk te vinden. Aanschaffing van een tent is ook te duur. Na ampele bespreking wordt besloten om aan het bestuur over te laten om prijsop gave voor een tent op te vragen, terwijl tevens onder oogen zal worden gezien of de werkplaats van den heer Feijs, hiervoor niet geschikt is. Besloten wordt om, evenals het vorig jaar de mu ziek van den heer Kloet te laten komen voor den zelfden prijs als het vorig jaar. Ook voor de theetuin zullen dezelfde personen worden gevraagd. Bij de rondvraag spreekt de heer van Zoonen de wcnschelijkheid uit om het reglement te herzien. Tot heden zijn de aftredende bestuursleden niet meer herkiesbaar. Dit is, volgens spr., bezwaarlijk. Hier door toch kan het voorkomen, dat bestuursleden, die ter vervulling van een tusschentijdsche vacature, slechts voor korten tijd worden benoemd. Zij hebben zich dan pas ingewerkt en moeten dan weer aftreden Bovendien laat het geringe ledental het niet toe om steeds weer andere personen tot bestuurslid te kiezen Goedgevonden wordt, dat het bestuur op de vol gende ledenvergadering deze wijziging van het re glement voorstelt. Hierna sluiting. Z IJ PE SCHAGERBRUG. HolL Mij. van Landbouw. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer S. Kuiper alhier een algemeene vergadering gehou den van de afd. Zijpe en omstreken van de Holl. Mij. tran Landbouw. Aanwezig waren slechts 9 leden. De voorzitter, de heer H. Rezelman, opende de ver gadering met een woord van welkom, in het bijzon der van den heer P. M. Biirmann van Stompetoren, die bereid was gevonden voor de afdeeling een in leiding te houden over het gebruik van wagens op luchtbanden in landbouw- en veehoudersbedrijven. Het speet voorzitter, dat niet meerdere leden blijk van belangstelling voor deze vergadering hadden ge geven. De notulen van de vorige vergadering, gelezen door den secretaris, den heer' C. van der Sluijs, worden onveranderd vastgesteld. Hierna volgde behandeling van de agenda voor de de algemeene vergadering op Woensdag 18 Septem ber a.s. in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar. De heer G. Schuijt stelde voor, op deze vergadering een voorstel in te dienen om te trachten bij de re geering absolute opheffing van het karnverbod te verkrijgen. Hierover ontsnon zich een uitvoerige be spreking. Het voorstel van den heer Schuijt wordt niet ondersteund, zoodat het geacht wordt te zijn verworpen. Meer succes had de heer Schuijt met een voorstel om pogingen in het werk te stellen opheffing van het karnverbod te verkrijgen, uitsluitend voor het karnen ten behoeve van eigen gebruik. Dit voorste) werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werd tot Bestuurslid herkozen de heer C. van der Sluijs, terwijl als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren K. Winkel. C. Gutker en P. K. Francis. De ter vergadering aanwezige heeren Van der Sluijs en Francis namen hunne benoeming onder dankzegging aan. De rondvraag leverde niets op, waarna het woord werd gegeven aan den heer P. M. Bürmann tot het houden van zijn inleiding over het vervoer van landbouwproducten op wagens met luchtbanden. Op uitnemende wijze werden door dezen spreker de voordeelen van het gebruik van wagens op lucht banden uiteengezet. De heer Bürmann lichtte hierbij zijn rede toe door het mededeclen van dc resultaten, welke hij op zijn eigen bedrijf met wagens op lucht banden heeft gehad. De inleiding werd met onverdeelde aandacht van het begin tot het einde gevolgd, terwijl na afloop ge legenheid bestond tot het stellen van vragen, waar van door verschillenden gebruik werd gemaakt. Hierna volgde sluiting der vergadering met een extra woord van dank aan den heer Bürmann voor zijn inleiding. LAN G END IJ K Met de voorbereidende werkzaamheden voor den Nationalen Tooneclwe Jstrijd, die georganiseerd wordt door leden van het voormalige Kleine Too- neel, is men thans gereed. De Haarlemsche Tooneel- ver. Jacob van Lennep uit Haarlem treedt op, nl. op 20 October, met „Het bruidje uit het Westen". Dan volgt in Nov. de Rederijkerskamer Helmers van Amsterdam, met „Het lied van alle tijden". In De cember hoopt „Hierna Beter" uit Koog-Zaandijk op te tredeh met „Najaarsstormen" en in Januari de tooneelver „Varia' te IJmuiden met „Ex-Koning Pe ter", terwijl op 3 Febr., den avond van de prijsuit reiking, ieden van het voormalige Kleine Tooneel de bezoekers op een gevarieerd program zullen ver gasten. De prijzen bestaan uit een lsten prijs, zilveren lauwertak plus f125, 2e prijs verguld zilveren tak met f75, 3e prijs zilveren medaille met f5ö en 4e prijs een zilveren medaille, plus f50. De jury be staat uit de heeren H. F. Holsmullcr en R. P. Goettsch uit Alkmaar, G. J. van Leersum te Winkei en als plaatsvervanger P. Deutekom te Noordschar- woude. N 1 E V VV E N I E D O R P JAARVERGADERING VOETBALVEREENIGING „NIEUWE NIEDORP". Onder ongekende belangstelling hield de voetbal- vereeniging Nieuwe Niedorp haar jaarvergadering in de Prins Maurits. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer Faus Sr., is de heer Keetman voor dezen avond een dub bele functie toegewezen: leider dezer vergadering en penningmeester. Het bestuurslid Zanders en de vice-voorzitter Wil brink zijn ook niet ter vergadering verschenen. In zijn openingsoord neemt de heer Keetman de gelegenheid waar, een onzer bekendste, zoo niet de bekendste speler geluk te wenschen met zijn voor genomen huwelijk. De beurt is nu aan den secretaris, den heer Dc Jong, welke ons eerst de notulen der vorige vergade ring, daarna het jaarverslag doet voorlezen, beiden waren goed verzorgd en worden dan ook zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De commissie belast met het toezicht der kas, had dit jaar wel een zeer aangename taak; het is toch wel zoo mooi in cijfers te dwalen die een batig saldo opleveren (zooals nu het geval gelukkig is) clan alles ontzettend na zitten te rekenen en op slot toch nog veel te kort te komen, zooals het eerder wel was. Afvaardiging N.H.V.B.-vergadering was het volgen de punt op dc agenda. Het was of allen al meermalen zoo een vergadering hadden bijgewoond er was op deze vergadering geen liefhebber!!! De verpachting van buffet en vrucht en verkoop blijft zooals het was, n.1. G. Wit, buffet, J. Merrelaas voor den verkoop van vruchten. Een voornaam agendapunt was het hierop volgen de: Een vijftal ondernemende leden hadden een schrijven ingediend met een goed voorstel, het ging hier om contributieverlaging voor leden van 16 toi en met 18 jaar. Na een nogal uitvoerige bespreking, wordt een nieuwe regeling daarin getroffen en wel voor leden van 16 tot 18 jaar is de contributie in den vervolge 50 ct. per maand. Veel tijd gaat verloren met de bespreking over de elftalcommissie, van tijd tot tijd laten zich hierover eenige begaafde sprekers hooren, over het voor en tegen handhaving. De kernachtigste rede bleek ten slotte de voorsteller een er nieuwe commissie gehou den te hebben, toen zijn voorstel in stemming kwam werd het (hoewel niet glansrijk) aangenomen. Na een uur hierover gediscuseerd te hebben, was ten slotte een elftalcommissie gaofmeerd, bestaande uit de heeren W. Woudt, H. Peereboom, G. Peetoom, G. Keuken en G. Grootes. De Raad dezer gemeente vergaderde Zaterdagmid dag 24 Augustus 1935, ten raadhuize. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler, secreta ris de heer G. C. Post. Allen waren aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering, met woorden va,n welkom. Het is een buitengewone vergadering, merkte de Voorzitter op, wegens het bedanken van den heer D. van Kleef Az., voor het raadslidmaat schap. Het is dus buiten verwachting, dat deze ver gadering wordt gehouden. De notulen der vorige vergadering werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Van de gemeente Alkmaar was ontvangen het jaar verslag over 1934 van den Keuringsdienst voor Wa ren. Medegedeeld werd dat op de aanvrage om Rijks- steun voor de begrooting 1935 antwoord is ontvangen, dat door een Rijksaccountant een onderzoek moet worden ingesteld naar de begrooting. Post voor post moet worden nagegaan. Er zal nog wel een 14 dagen mee gemoeid zijn. Dit geeft den gemeente-secretaris heel veel werk. Om voor do Rijksbijdrage in aanmer king te kunnen komen, moet aan een zevental voor waarden worden voldaan. Een circulaire van den minister van binnenland- sche zaken betreffende de te maken wijziging in de verordening op de heffing van vergunningsrecht in verband met de wijziging van art. 23 der Drankwet. Inmiddels is reeds rekening gehouden met deze wijziging. De aanslagen zijn dienovereenkomstig vast gesteld en beteekenen oen verlaging van het vergun ningsrecht voor de betrokkenen. Van het Prov. Bestuur een schrijven met verzoek, nu blijkens de circulaire van Ged. Staten van 7 Au gustus er geen bezwaar tegen bestaat, dat aan een wethouder presentiegeld als lid van een stembureau wordt uitbetaald, het te dezer zake van de rekening afgevoerde bedrag wederom daarin te doen opnemen. Verder wordt verzocht nog te voldoen aan punt 4, de nota van opmerkingen, behoorende bij den brief van Ged. Staten. Toelating van den heer Jb. Weel. Ingekomen zijn de betreffende stukken van het Centraal Stembureau, warain mededeeling wordt ge daan van de benoeming van den heer Jb. Weel tol raadslid dezer gemeente, wegens bedanken van den heer D. van Kleef Az. De geloofsbrief van den heer Weel werd onderzocht door de heeren De Burck, Kroon en Muller. Dit onderzoek nam nogal wat tiid in beslag. Een klein half uur was er mee gemoeid. Ten slotte werd door den heer Muller verslag uitgebracht van de conclusie der commissie. Spr. adviseerde namens do geheele commissie tot toelating, waartoe met alge meene stemmen werd besloten. (Wat de reden van het lange onderzoek is geweest werd niet door den heer Muller medegedeeld, Mis schien dat de aanleiding hiervoor geweest is het feit, dat de heer Weel een openbare functie bekleedt, in zooverre het secretariaat van de commissie tot we ring van schoolverzuim, gesalarieerd met f 10 per iaar, een openbare functie kan worden genoemd. Of dit in strijd is met de gemeentewet, daarover zijn bij deskundigen de meeningen verdeeld. Versl.) Na rondvraag, die niets opleverde, volgde sluiting. Menigeen zal zich waarschijnlijk de demonstratie auto der fabriek van Maggi's Voedingsmiddelen te Amsterdam herinneren, die destijds onze gemeente bezocht De in deze model-keuken bereide Maggi's Soepen en Bouillon werden door de kookleeraressen aan iedere belangstellende aangeboden, terwijl zij de huisvrouwen ook met practische raadgevingen van dienst waren. Men heeft toen echter bij lange na niet alle huis vrouwen kunnen bereiken, zoodat de auto en haar bezetting binnen enkele dagen wederom als gast- vrouw zal fungeeren om nieuwe kennismakingen aan te knoopen en wellicht oude te hernieuwen. Het bestuur blijft in zijn geheel gehandhaafd. Besloten wordt om met vier elftallen aan de a.s. competitie deel te nemen. De rondvraag levert weinig schokkend nieuws op, of het moest wezen dat de zaaltraining onder lei ding van II. Peereboom den 11 September weer her vat wordt, Laten we hopen, dat zéér veel leden dezen Woensdagavond vrij houden en ook de volgende trainingsavonden steeds goed bezocht mogen worden. Het was reeds tamelijk laat geworden, toen de heer Keetman met een opwekkend woord deze vergade ring sloot, al met al een goede vergadering. We hebben ze slechter meegemaakt! SCH0 0 RL Floralia-lentoonstelling. De vereen. Algemeen Welzijn, organiseert elk jaar en ook nu weder, een tentoonstelling van door schoolkinderen gekweekte stekplantjes. De deelname geschied door de kinderen der drie scholen, en iiet resultaat van de kweekkunst was heden te zien in de zaal van de Roode Leeuw, waar door de goede zorgen van de commissie een en ander was gerang schikt op een zeer gelukkige wijze, zoodat alles goed tot zijn recht kwam. Daarenboven was de medewerking van belangstel lenden verkregen, en zagen we behalve de gekweekte kamerplanten nog een mooie verzameling naald hout, samengebracht door menschen aan het Staats- boschbeheer verbonden; een stand met ymkersarti- kelen, benevens een observatie kastje, waarin het bijenleven is te zien, van den heer Breedewoud; planten uit de wilde flora, door kinderen verzameld, een aardig cacatuskastje met mooie cactussoorten van mevrouw Arpeau, cacteeën van den heer Breede woud, en, iets wat al bijzonder mooi was, een verza meling schelpen en fossielen, met wetenschappelijke en Hollandsche benamingen, daargesteld door den jongenheer A. Jansen. We begrijpen de moeite, welke verbonden is aan 't verzamelen van zulk een uitgebreide collectie. Voorts zagen we nog een viertal mooie zwammen. Dit alles trok groote belangstelling, en toen de voor zitter van Algemeen Welzijn Zaterdagavond met een aardige toespraak de tentoonstelling opende, kon ge waagd worden van een goedgeslaagde expositie. Het hoogtepunt van de toespraak was er wel, toen de heer Maars mededeelde, wie de jeugdige prijswin- ners waren, aan wien aardige prijsjes werden toege kend, bestaande uit hout- en cartonagewerk, op de cursusavonden van „Algemeen Welzijn" vervaardigd. De Jury heeft de navolgende prijzen toegekend: I. Colleus: 1. C. Dalenberg; 2 Marius Slot; 3 P. Bootsma; 4 Mevr. de Graaf; 5 fam. Boeke; 6 Kees Minkema. II. Begonia: 1 L. Greup: 2 Liesje Bak; 3 N. Duin; 4 Nico Kaag; 5 C. Dalenberg; 6 IL Bootsma. III. Fuchsia: 1. A. Hoogvorst; 2 P. Fransen; 3. Klaas de Vet; 4 G. Dalenberg; 5 Marius Jansen; 6. Stientie Gutter. IV. Lobelia: 1 Gerrit Wezel; 2 Tine Hettema; 3 H. Heltema; 4 A. Hoogvorst; 5 C. Dalenberg; 6 Siem Duin. V. Asperagus: 1 Loesie Dekker; 2 Truusfe Ar peau; 3 Nico Duin; 4 Nelly Stam; 5 Marius Jansen; 6 Annie Houter. VI. Salvia: 1 C. Dalenberg: 2 J. Raat; 3 R. Dami- aans: 4. Marius Jansen; 5 Marius Slot; 6 Jan aBk. DEN HELDER Omtrent de rondvlucht over Nederland, georganl- êseerd door de Koninklijke Vereeniging voor de Luchtvaart, schrijft onze Heldersche correspondent over het bezoek aan het vliegveld „De Kooij" nog het volgende: Een heerlijke zonneglans overgoot het landings terrein en een flink Westenwindje bracht eenige koelte. Plotseling, als uit het niet, verscheen een groote zilveren vogel boven het veld: het was de PH-AKJ, de „Jan van Gent"! een Douglas-machine, beestuurd door den gezagvoerder Virulv. de vlie ger-schrijver. Na eenige cirkels boven het terrein te hebben beschreven, maakte het te 11.16 een vlotte landing. Matrozen deden dienst als- verkeersagent en dirigeerden het toestel naar de aangewezen plaats. Toen alle passagiers waren uitgestapt, von den wij gelegenheid even een praatje te maken met mejuffrouw Bongertman. één der Stewardessen van de K.L.M. Zij toonde zich enthousiast over haar nieuwe functie en verklaarde zeer goed tegen het vliegen te kunnen. Eén van haar passagiers had tijdens de tocht nogal last van luchtziekte had maar deze vloog dan ook voor het eerst en de wind deed het vliegtuig nu niet steeds even gelijkmatig voortbewegen. De twee luchtreuzen, de Douglas-machine en de Fokker, trokken zoo zeer de aandacht, dat men de binnenkomst van een klein vliegtuig van de Na tionale Luchtvaartschaal nauwelijks bemerkte. Maar al meer en meer van deze dwergvliegtuigjes streken neer en hun groot aantal eischte toch onze aandacht op. Nu kwamen zij in groote getale aan zetten; verschillend van kleur en vorm, maar alle even rank en snel. In het geheel moesten er 63 deelnemers binnenko men. Om 12.10 waren er eerst 44 geland. Toen kwam de sensatie van den dag. Hoog in de lucht „hing" de auto-giro; midden boven het veld liet de bestuurder het toestel zakken en loodrecht daaronder kwam hret neer op den grond en bleef staan op de plek waar de wielen den grond hadden geraakt. Inmiddels waren groote autobussen op het terrein gearriveerd en hiermee zouden de deelnemers naar Huisduinen worden gebracht, alwaar de lunch zou worden gebruikt en gelegenheid tot baden worden geboden. Men zag dan ook de meeste passagiers uit hun toestellen stappen met slechts een badpak en een handdoek. Op Huisduinen hebben de deelnemers allereerst den inwendigen mensch versterkt en daarna na ver kiezing gezwommen of gedanst. Tegen half drie werd naar het vliegveld terugge keerd en om klokke drie ging het eerste vliegtuig weer de lucht in. Alles bij elkaar genomen was het een interessante dag voor Den Helder, aan het welslagen waarvan het prachtige weer niet weinig heeft meegewerkt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2