Ie bouwen zelf Isern Hinrik Hoe Columbus Amerika ontdekte Ik geloof dat de Moeder Chimpansee op dit plaatje zich erge zorgen maakt! En de baby ziet er zó schuldbewust uit... zou hij iets ondeugends uitgehaald hebben? Deze Moeder Chimpansee heet „Boo-boo" en haar baby't je „Jubilee". Dat betekent „Jubileum". Boo-boo en haar kind wonen in Londen. In de Dierentuin. Jubilee'tje werd juist ge boren op de dag, dat de Engelse koning zijn 25-jarig jubileum vierde, en daarom werd het aapje „Jubileum" genoemd! WEET U DAT.... de kanarievogel niet van de Kanari sche eilanden komt, terwijl de goudvisch een zijtak van de karper is, die door de Chineezen gekweekt werd? de zwaarste olifantentand 236 pond weegt? Hij bevindt zich in het Historische Museum te Londen. Hoe de Holsteiner Gra» venhoed op de kop van een leeuw terecht kwam! Een verhaal uit de veer tiende eeuw. Naverteld door Mevr. M. Jansen-v. Deventer. In de eerste helft van de veertiende eeuw was de oudste zoon van Graaf Ger- hard de Grote van Holstein een heel be roemd krijgsman. Hij was verschrikkelijk moedig, en daarom werd hij „Isern Hin rik" genoemd. Jullie begrijpen natuurlijk wel, dat dit „IJzeren Hendrik" betekent! Toen tussen Koning Eduard de Derde van Engeland en Philip van Frankrijk strijd kwam, omdat ze allebei zeiden, recht te hebben op de Franse troon, kwam Hin rik op een goede dag in Engeland met een groot gevolg, en bood zijn diensten aan Ko ning Eduard aan. Eduard nam dat aanbod graag aan; hij zat namelijk om hulp verlegen. Hij be noemde Hinrik tot bevelhebber over de troepen, die naar Frankrijk gingen. Zij de den mee aan de verschrikkelijke slag bij Cressy, in 1346. Men schoot toen voor het eerst met kanonnen.. Toen alle feestgangers om de kooi ge schaard stonden, opende Hinrik het hek van de kooi. De leeuw sprong brullend op en rende naar de opening. Hij kwam tegen Hinrik aan, die in volle wapenrusting vóór de kooi stond. Hinrik gaf het dier een flinke stoot, waardoor het weer in de kooi terecht kwam en riep met donderende stem: „Ga liggen hond!!!" Een beetje versuft gehoorzaamde de leeuw, en dook in elkaar toen Hinrik de kooi binnenkwam. De moedige man legde zijn hoed op de kop van het dier. Toen wendde hij zich naar de stom-verbaasde toeschouwers en zei rustig: „De leeuw draagt nu mijn Holsteiner Gravenhoed. Wie er aan twijfelt, dat ik met recht deze hoed dragen mag, moet dan maar in de kooi komen en de hoed van deze leeuw hier, wegnemen!" Geen van de aanwezigen had daar nu bepaald zin in, en toen nam Hinrik zelf de hoed van de kop van de leeuw en zette hem weer op zijn eigen hoofd. Daarop ging hij rustig weer uit de kooi, en sloot het hek achter zich. De koning omarmde den dapperen man, en van die dag af had hij geen last meer van onvriendelijke bejegeningen. VOOR GOOCHELAARS. TRUCJE MET EEN STUK LINT. door F. S. We zullen eens zien. Wacht maar af. We hebben nu een grote doek nodig, die over onze handen gelegd moet worden. Nu maken we onder die doek een paar geheimzinnige bewegingen een opeens houdt de toeschouwer het lint of het touw in zijn handen! Met andere woorden: ón ze handen zijn los!! Hoe hebben we dat nu gedaan? De plaatjes hierboven vertellen er heel wat van, We hebben alleen te zorgen, dat er een kleine ruimte tussen onze handen blijft. Onder de veilige doek bewegen we onze handen zó, dat het lint ertussen komt te hangen. Dat lint moet natuurlijk groot ge noeg zijn, zodat degeen, die de knoop vast houdt, niet merkt wat er precies gebeurt. Nu trekken we het lint naar voren mid delste tekening trekken het nóg meer naar voren onderste plaatje en we gaan een stap achteruit... We zijn los. Klaar is Kees! VOOR KNUTSELAARS. Je hebt nodig: Hout, een garenklosje, leukoplast en wat handigheid...! door F. S. Ja, nu gaan we eens een zeil- vlicgtuig maken! We hebben hier voor nodig: sigarenkistjeshout, een rolletje leukoplast en een garenklosje. Met wat handigheid maken we nu een pracht van een zeilvliegtuig. Uit het ga renklosje maken we het voorstuk A. Je moet van binnen natuurlijk wat ruimte la ten om later de delen van de romp er ste vig aan te kunnen bevestigen. De romp bestaat uit twee zijvlakken B. de bodem D en het „plafond" D. Met lijm en kleine'spijkertjes zet je de delen in el kaar. Met leukoplast versterk je de naden dan nog eens extra. Kijk maar naar b. Nu de-staart (S.) Je ziet hoe de vorm moet worden, en ook hoe je hem moet be vestigen, natuurlijk weer met lijm en een extra-spijker. De draagvlakken moeten er voor zorgen dat het zeilvliegtuig goed in evenwicht blijft. Je ziet hoe E en F. moeten worden: F een beetje bol, E plat. Om het vliegtuig vooruit te kunnen laten komen, gebruik je een katapult. Als je niet weet wat een katapult is, moet je kijken naar figuur 3. Het bestaat uit een vork en een elastiekje. Het elastiekje wordt in het haakje H., dat onder de romp wordt aange bracht, gehaakt. Zie je wel, dat het niet moeilijk is?! HOE HET AAPJE „JUBILEE" AAN ZIJN NAAM KWAM. De Holsteiners streden in het eerste ge lid, en droegen veel bij tot de overwinning, welke de Engelse op de Franse troepen be haalden. De Zwarte Prins, die als zoon van den koning het opperbevel voerde, was verrukt over de dapperheid van Isern Hinrik, en benoemde hem tot hoofd van de boogschut ters, wat natuurlijk een grote eer was, Tenslotte keerde Hinrik naar Londen te rug, en de koning benoemde hem tot op perbevelhebber. Natuurlijk waren de Engelse officieren en ridders daar niet erg over te spreken. Zij werden jaloers, en deden veel moeite, om door listige streken Hinrik weg te krij gen. Ook werd de Holsteiner altijd erg ver nederd. Hinrik begreep wel, waarom de Engelsen hem niet mochten, en verdroeg alle on vriendelijkheden geduldig. Maar eindelijk werd hét hem toch wel wat al te bar, en hij besloot, de heren eens een lesje te ge ven. Hij had er nu heus langzamerhand genoeg van. De gelegenheid, om een eind aan de pla gerijen te maken, kwam al gauw. Er werd een groot diner gegeven, waar alle groten van het rijk, en natuurlijk ook Ilinrik, aanzaten. Toen beweerden enkele ridders, zo hard, dat zowel de koning als Hinrik het konden horen, dat de vreemde ridder helemaal geen ridder was, maar een gelukszoeker en een huursoldaat, die dat alleen maar was om geld te verdienen. Isern Hinrik gaf helemaal geen antwoord op deze belediging, maar hij nodigde alle feestgangers uit om met hem naar het slotplein te gaan, want hij had daar iets bijzonders te Jaten zien. Omdat de koning deze uitnodiging aan nam, moesten de ridders ook meegaan, en Hinrik bracht hen naar een reusachtige kooi, waarin een volwassen leeuw zat. In heb hier weer een kunststuk voor jul lie, waarmee je de mensen, aan wie je het vertoont, in grote verbazing kunt brengen! Natuurlijk moet je het van te voren goed oefenen, want al is het niet lastig, je kunt je makkelijk vergissen op het ogenblik dat je het helemaal fouteloos moet doen. En in plaats van dat de mensen zeggen: „Nee maar, wat ben je toch handig! Hoe doe je dat nu weer?" of iets dergelijks, zou je te horen krijgen: „Bah, wat flauw!" En dat is niets leuk, wat jij? Van een stuk lint bind je de twee uitein den samen. Stevig hoor! De knoop geef je in handen van iemand uit het publiek. Dan kunnen ze er zeker van zijn, dat je geen trucjes uithaalt! Nu worden onze handen samengebonden. En nu denken jullie zeker; dat je je han den niet los kunt krijgen, omdat er een stevige knoop in zit, die bovendien nog door iemand wordt vastgehouden? PUZZLE. De koning van Spanje zei tegen Colum bus: „Zeggereis, Columbus, kun jij Amerika voor mij ontdekken?" „O, best, koning!" zei toen Columbus. „Natuurlijk kan ik dat! Daar is nu letter lijk niks niemendal aan!" En hij ging op een schip en voer weg. Toen hij eindelijk aan land kwam, zag hij daar allemaal rode negers rondlopen. „Kindertjes", zei Columbus gemoedelijk. „Vertel me eens: is dit hier Amerika?" „Jawel", zeiden de rode negers. „En ben jij dan inisschien Columbus?" „Ja, dat ben ik!" zei Columbus. „Ach tjonge, tjonge", zeiden toen de rode negers tegen elkaar. „Daar helpt geen moe derlief meer aan! We zijn ontdekt!!" Het is een humorist, die bovenstaand stukje geschreven heeft, en hij wil ons met alle geweld doen geloven, dat het waar is ook! Maar wij lopen er niet in hè? Wij weten wel beter. Maar weten jullie óók, hoe Columbus dan wèl Amerika ontdekt heeft? Nu, dat zal ik jullie eens netjes gaan vertellen. In werkelijkheid was de ontdekkingsreis van Columbus een reusachtige onderne ming. Hij was namelijk van plan om naar Oost- Indië te varen. En niet, zoals men tot nu toe deed, langs Kaap de Goede Hoop. Want dat was een grote omweg natuurlijk. Columbus wilde een kortere weg vin den. Hij verliet met drie karvelen, dat zijn Spaanse zeilschepen, die elk 40 man aan boord hadden, op 3 Augustus 14-92 Spanje. Pas 12 October zagen ze land. Door de stor men waren de schepen erg beschadigd, en de bemanning wist zich geen raad, want er waren ook niet meer voldoende levensmid delen. Je kunt begrijpen, wat blij ze waren, toen de mannen eindelijk de eilanden groep zagen, die nu „West-Indië heet. Wèllc eiland het precies was, wat het eerste ge zien werd, daarover zijn de geleerden het niet eens. Natuurlijk bleef Columbus daar niet, maar voer hij verder. Hij moest immers naar Indië. Hij ontdekte toen eerst nog Cuba op 27 October 14927 op 6 December Haiti en pas veel later, in het jaar 1502 op zijn vierde reis het vasteland van Amerika. De grote ontdekker is bij zijn leven wel geëerd, maar nog meer bespot. Het is jam mer genoeg maar al te waar: ondank is 's werelds loon. Als jullie dus nu de stukjes van deze puzzlc uitknipt, en ze dan in elkaar past, zul je zien hoe Columbus aan land kwam, aangestaard door de Indianen, de „rode ne gers."

Schager Courant | 1935 | | pagina 7