Eerste steenlegging De versterking van Malta Ter nagedachtenis aan wijlen den Heer C. Hooij. Financiering van den Duitschen graanoogst. Mislukte moordaanslag te Eindhoven. Het tunnelongeluk te Berlijn. Groote brand op Texel. Alkmaarsche Kaasmarkt. ALKMAARSCHE WIELERBAAN. Ned. Herv. Kerkgebouw te Noordscharwoude. Donderdagmiddag te drie uur lieeft de eerste steen legging plaats gehad voor het kerkgebouw van de Ned. Hervormde Gemeente alhier. Onder de genoodigden op dit gedenkwaardig oogenklik merkten wii o.m. op Burgemeester Jïir. Van Spengler, die de steenlegging zou verrichten, het geheele Kerbestuur, Ds. Van Dijk van Oudikar- spel, den architect, den heer Kakes van Zaandam en den aannemer den heer T. Abma van Enkhuizen Burgemeester Van Spengler legt den eersten steen. De president-kerkvoogd, de heer J. Ootiers Az., richtte, zicih tot burgemeester Van Spengler, wien hij hartelijk dankte voor het gehoor geven aan het verdoek, de eerste steen van het gebouw te willen leggen. Het spreekt vanzelf, dat als men hier staat, men nog onder den indruk omt van het oude kerk gebouw. In de vele jaren, eeuwen zouden we> wel kunnen zeggen, is zoo veel in dat. oude gebouw af gespeeld. Er komt ons veel in de gedachten, maar wii zullen er niet te lang bij stilstaan, want wij staan hier bij het begin van bet nieuwe gebouw, dat in schoonheid het oude zeker zal overtreffen. We hebben de teekening gezien, maar spr. gelooft, dat de verwachtingen zullen worden overtroffen. De aannemer zal daarvoor wèl zijn best doen. ter zijde gestaan door den opzichter. Burgemeester Van Spengler. hierna het woord verkrijgende, dankte voor de tot hem gerichte uit- noodiging om de eerste steen te leggen van kerk en toren, waaraan hij gaarne gevolg geeft. Het Is voor spr. geen dageliiksch'werk, maar spr. hoopt dat het volgens de regelen van de kunst is geschied. Van den architect vernam spr., dat dit de hoek steen zal zijn van de kerk en de toren. Spr. ziet hier in een symbool van de samenwerking van de ker kelijke gemeente en de burgerlijke gemeente. Deze samenwerking is steeds goed. Vooral in dezen tijd is het voor de ingezetenen noodig, dat naast de stoffelijke belangen ook de geestelijke belangen ver zorgd zijn. Het was 14 October 1934 in den nanacht, dat velen het angstig schouwspel zagen van de vernieling der verwoestende vlammen; thans kan men zien, dat wanneer hooge goederen vernield ziin, ze door eendracht en samenwerking weer op gebouwd, kunnen worden. Dat is ook op andere dingen van toepassing. Zie de ontwrichting van de maatschappij overal. Dat de menschen toch moch ten beseffen, dat eendracht en samenwerking al leen tot herstek kunnen voeren. Hierna richtte spr, zicli tot, den consulent, Ds. Van Dijk van Oudkarspel. Ik hoop, aldus spr.. dat ve len Uw bezielend woord nog lang mogen blijven aanhooren en wensch U toe, dat gij nog lange ja ren getuige moogt ziin van de vruchten van Uw arbeid. Den pres-kerkvoogd wenschte de burgemeester toe, dat de hoogste zegen van den Schepper op' het kerkgebouw moge rusten. Ds. Van Dijk sprak vervolgens ©enige woorden. Ik ben, zeide spreker, zeer erkentelijk voor de uit- noodiging en zal wel namens de geheele gemeente spreken als ik hulde breng voor de energie en de durf om de kerk te herbouwen. De burgemeester heeft gesproken van de ontwrichte maatschappij. De mensch is thans bijna geheel gericht op stoffe lijke dingen. Het getuigt echter van moed, dit. werk te beginnen. De gebeurtenissen van dezen dag heb ben een sterke symbolische beteekenis. Ik hoop, dat de wenschcn in vervulling mogen gaan en wil deze wensch nog versterken. Ik denk aan het oude kerkgebouw, dat nu niet meer is. Men kwam steeds onder den indruk van de mystieke omgeving, waar in het stond. In het Oude Testament, wordt ook ge sproken van de ouden, die treuren om het oude, maar de jongen juichen om het nieuwe. Wii zeggen met den profeet: Wii zullen bouwen en God in den Hemel zal het ons doen gelukken. Ook voor spr. is de hoeksteen van kerk en toren een symbool. De toren wijst naar boven en wijst naar het Hooger Leven dat wij hopen deelachtig te zullen worden. Spr. hooote van harte, dat in de gemeente een diep besef aanwezig is. dat de handen in elkaar geslagen moeten worden om eensgezind verder te bouwen aan de tempel van den levenden God in den mensch. De woorden dat wanneer het geestelijk leven niet wordt gebouwd, een tempel ook niet haat, wil ik terzijde laten en hoop dat de gemeente het werk zal schragen en steunen. Wii zullen -houwen aan het Geestelijk Leven van de gemeente. Dat dit gelukken moge met Gods hulp. De heer Ootiers dankte den burgemeester voor de steenlegging en zijn woorden; eveneens Ds. Van Dijk voor zijn gevoelvolle woorden, hopende dat deze woorden in vervuling mogen gaan. Naast den architect, aannemer en opzichter richt spr. zich thans ook tot de arbeiders. Zonder de arbeiders zou er niets gebeuren. Spr. brengt hun hulde voor de door hen aan het dierbare gebouw gegeven arbeid. Hiermede was de plechtigheid beëindigd en ver- eenigden de genoodigden zich in de consistorieka mer. Indien ooit de Dood zijn hand zegenend heeft uit gestrekt naar een Leven, dan is het zeker geweest naar dat van mijn goeden Vriend en Buurman Hooij, die nooit naar een andere dan naar Zijn laatste Rust heeft verlangd. Velen niet mij zullen het voorrecht hebben gehad hem van dichterbij te hebben leeren kennen, en, al wil ik zelfs vooropstellen dat de heer Hooij in ver schillende zaken misschien wel 'hé«'l gauw z'n mee ning mondeling of schriftelijk had geformuleerd, af scheid te hebben genomen van iemand, bij en door wien men meer kon leeren dan men te voren zou hebben verwacht. Indien ooit iemand „self made'* kan worden ge noemd, dan zal het zeker deze sympathieke overle dene zijn. Zijn uitgebreide bibliotheek en kennis zijn daar om te bewijzen, dat elk druppelte energie tot het laatst toe was verbruikt alvorens nieuwe arbeids kracht werd gezocht om verder door te dringen in de vele zaken, die onafgebroken zijn belangstelling hadden. Ik heb dikwijls verbaasd gestaan over de ijver, de volharding en het plichtsbesef waarmee door hem in den tijd, gedurende welke hij lid van den Raad van Zijpe was, de diverse rapporten en bijlagen enz. werden bestudeerd en, al was Hooij misschien niet het „gemakkelijkste raadslid", het resultaat daarvan was steeds dat hij zijn meening stevig gefundeerd naar voren bracht. Het duidelijkst is deze opvatting van het hem toe vertrouwde ambt wel gebleken gedurende de laatste jaren, waarin Hooij op zoo'n meer dan voorbeeldige wijze de leiding had van den grooten polder „Zijpe en Hazepolder". Meerdere malen is mij door bevoegden van lino- gen, zoowel als van lagen rang, alsmede van den kant van vele ingelanden, verzekerd dat, hetgeen Hooij als Dijkgraaf heeft verricht, ver uitging boven wat gewoonlijk door een gelijken functionnaris wordt gedaan. Thuis bii hem heb ik me meermalen er van kunnen overtuigen, dat door zijn vele en zware werken an deren het volbrengen van hun taak zeer gemakke lijk is gemaakt. Indien ooit iemand „in het harnas is gestorven", dan is het hier zoo. De Ingelanden en Ambtenaren van den Polder mo gen dit wel beseffen en hun thans heengegane Dijk graaf niet alleen dankbaar gedenken, maar ook zor gen dat zijn ordenend werk blijve bestendigd. Moge zijn leven en werken, waarin hij lange jaren zoo gesteund is door een even voortreffelijke als lief hebbende vrouw, ten zegen zijn en geweest zijn voor allen en alles en mogen ze een voorbeeld blijven voor ons allen, die thans oprecht treurend staren naar zijn leege plaats. Beste Vriend Hooij, rust in vrede. E. E. OTERDOOM. Hilversum, 30 Augustus 1935. Berlijn. (A.N.P.) Een Duitsch bank-syndicaat on der leiding van do Duitsche Centrale Landbouwbank is opgericht voor financiering van den oogst van broodgraan. Het syndicaat zal de leveringscontrac ten der boeren volgens de bestaande wetten discon- teeren, teneinde den boeren in staat te stellen hun voorraden aan te houden, waardoor voorverkoopen uit den oogst niet meor behoeven plaats te vinden. Het syndicaat zal R.M. 180 millioen bijeen brengen terwijl verleden jaar R.M. 260 millioen voor dit doel noodig was. Hot geld zal worden verkregen door 't trekken van wissels, die door de Rijksbank geherdis- conteerd kunnen worden. Eindhoven. Naar eerst thans bekend wordt, heeft Donderdagmiddag omstreeks half twee een ze kere J. Swart, oud 31 iaar, met een met scherp {re- laden revolver een schot trachten te lossen op een zekeren J. J. Heuveling, oud 32 iaar. wonende aan den Bosc'hdijk, alhier, welke echter niet werd ge troffen, daar de patroon ketste. S. is daarop overmeesterd en later door de poli tie aangehouden en in arrest gesteld. Hét voorval had plaats in de woning van H„ waarheen S. zich begeven had. Een en ander ge beurde, nadat er ruzie was ontstaan tussclien S. en H. en diens vrouw, waarbij S. zich erg had opge wonden. Het bergingswerk. 17 slachtoffers ge borgen. Berlijn. Op de plaats van het ongeluk in de Hermann Goeringstrasse is men gedurende den nacht voortgegaan met het graven van hulpschach ten. Nog voor middernacht werden twee bedolve- nen gevonden, zoodat. het totaal aantal geborgenen zeventien bedraagt. Verder werden nog twee bedol- venen gevonden, die men echter nog niet heeft kun nen bergen. Men hoopt ook dezen echter binnenkort uit het puin te voorschijn te kunnen halen. Terwijl in de eerste dagen na het ongeluk 900 man bij de berging werkzaam waren, wordt thans nog door ongeveer 10 man gewerkt. De begrafenisplechtigheid. De Rijkshoofdstad stond gisteren in het teeken van rouw om de slachtoffers, die bii het ongeluk in de Herman Goeringstrasse het leven hebibcn gela ten. Van alle opepibare gebouwen en van talrijke particuliere huizen woei de vlag. halfstok. Om streeks zeven uur marcheerden vier afdeelingen van den Arbeidsdienst op om de zeventien dooden, die thans geborgen ziin, naar hun laatste rustplaats te begeleiden. Van vele kerken werden de klokken ge luid. i In een wierpakhuis. Den Burg. Gisternacht te half twee heeft een groote brand gewoed in drie groote loodsen en het wierpakhuis van den heer F. Zegel Kzn. aan de haven te Oudeschild op Texel. In de loodsen be vond zich een groote hoeveelheid hout, evenals in het pakhuis, waar tevens nog een groote hoeveel heid matrassen en andere brandbare artikelen op geslagen waren. Het vuur greep zeer snel om zich heen en in een minimum van tijd stond alles in lichter laaie. De brandweer uit deii Burg was met twee motorbrandspuiten ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat alles uitbrandde Door den hevigen wind dreigde het vuur over te slaan naar drie tegenover gelegen woningen. Vooral de smederij van den heer Kilion. liep. geruimen tijd gevaar, doch het mocht toch nog gelukken deze te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt ten deele de schade. Engeland's vlootbasis in de Middellandsche Zee Londen. Volgens de luchtvaartmedewerker van de „Daily Telegraph" hebben de vliegkamp-schepen „Furious" en „Courageous", behalve hun normale la ding vliegtuigen, welke onderscheidenlijk uit 33 en 48 toestellen bestaat nog een groot aantal andere vlieg tuigen aan boord genomen. Hierboven een overzicht van het eiland Malta in de Middellandsche Zee, de Engelsche vlootbasis, waar heen Engeland op het cogemblik verschillende ver sterkingen heenzendt in verband met het conflict tusschen Italië en Abessynië. Enqnette-commissie van den bond? Fransche persstemmen. Volken- Parijs. De Parijsche ochtendbladen zijn alge meen van meening dat de besprekingen welke Laval gisteren heeft gehad met de ambassadeurs van Groot-Britannië en Italië niet in het minst heb- bij bijgedragen tot een overbrugging van de Ita- liaansch-Engelsche meeningsverschillen. Pas van het onderhoud van Laval met Eden, dat tegen Maandag is vastgesteld, vernacht men na de opheldering over de vooruitzichten, welke bestaan voor een overbrug ging van deze tegenstellingen. Intusschen is men in politieke kringen in Parijs van meening, dat de Volkenbondsraad zou kunnen overgaan tot het klassieke middel van een enquette- commissie, teneinde zich ten mnste voorloopig uit de netelige positie te redden. De „Matin", welk blad eveneens op dit standpunt staat, legt er den nadruk op, dat men in dit geval van Italië en Abessynië de verplichting moet eischen niet naar de wapenen te grijpen, zoolang de enquette- commissie ter plaatse aan het werk is. Het blad wijst evenwel tegelijkertijd op de vastberaden hou ding van Italië en op de energieke afwijzing van iederen sanctie-maatregel door Mussolini. Als antwoord op het zenden van Engelsche oor logschepen naar het Suez-kanaal. aldus het blad heeft de Duce reeds sterke zee- en luchtstrijdkrach ten in de Middellandsche Zee samen getrokken. Zestig Italiaansche duikhooten hebben bevel ont vangen zich gereed te houden voor manoeuvres, welke zullen worden gehouden aan de Zuidzijde van Sicilië, d.w.z. in de buurt van Malta. Bovendien zijn sterke luchtstrijdkrachten geconcentreerd in Zuid- Sicilie. Ook „Petit Parisien" acht het niet buitengesloten, dat de Volkenbondsraad zijn toevlucht neemt tot de benoeming van een enquete-commissie, welke ter plaatse de dqor Baron Aloisi in zijn rapport vermel de beschuldigingen tegen Abessynië zou moeten on derzoeken. In dit geval zou dus artikel 15 toegepast worden en zou een langzame en ingewikkelde phase van het geschil worden ingegaan, waardoor het mo gelijk zou worden de te Parijs mislukte besprekin gen der drie mogendheden te hervatten. Indien Groot-Brittannië evenwel sancties eisclit zal volgens het blad de geheele aangelegenheid bij voorbaat reeds eer andere wending nemen, in het bijzonder wanneer de Italiaansch-Engelsche tegenstellingen in een openbare zitting tot uitdrukking zouden komen. Uit de te Bolzano door Musolini afgelegde ver klaring, blijkt duidelijk dat Italië geen dwang en ook geen te harde beoordeeling van zijn maatrege len tegen Abessynië zal dulden. Het begin leek even wat stug. Maar dat was vermoedelijk het gevolg van het feit, dat de vraag wat hoog inzette. Toen koo- pers en verkoopers elkaar eenmaal hadden gevonden, zoodat reeds om ongeveer half elf en dat is vroeg in dezen tijd de hoogste markt aan het bord kwam en de aanvoer grootendeels was verkocht. De hoogste prijs was 17% Solden, dus een halve gulden hooger dan verleden week. Ook de gang van de markt was heter en is te stellen op ongeveer 15 16 gulden. Bij 14 gulden kwam men reeds in afwijkende kwa liteiten. De vlugge markt is mede toe te schrijven aan een blijvende goede vraag uit België. Misschien dat dit voor een deel op rekening komt van het groote Nederlandsche bezoek aan de Brusselsche tentoonstelling. Daar naast echter blijft de productie van 40 plus kaas in Friesland gering, zoodat zich de laat ste weken het eigenaardig verschijnsel voor deed, dat Noord-Hollandsche kaas in belang rijke hoeveelheden naar Friesland ging, ter wijl in den regel het omgekeerde het geval is. Intusschen schijnt toch de algemeene toe stand ten aanzien van melk en zuivelproduc ten wat beter, want weliswaar blijft men in Friesland de productie van 40 plus kaas be perken, doch men zou dit zeker in mindere mate doen, wanneer niet betrekkelijk ook voor de andere producten een behoorlijke prijs kon worden gemaakt. Is dit alles gedeeltelijk een gevolg van de droogte, waardoor in enkele streken de melk productie belangrijk is teruggeloopen, daar naast vertoont ook de handel op Duitsch- land teekenen van beterschap. De redevoe ringen van enkele Duitsche staatslieden heb ben het vertrouwen ten aanzien van de af wikkeling der clearingposten doen toenemen, de Duitsche regeering is den laatsten tijd veel soepeler bij het afsluiten en ten uitvoer leggen van overeenkomsten, terwijl ten slotte de behoefte bij onze Oostelijke buren zeer groot is. WIELRENNEN. ZONDAGMIDDAG EEN POPULAIR PROGRAMMA. De Alkmaarsche Wielerbaan organiseert Zondag a.s. op haar baan weer een populair programma, dat voor de liefhebbers iets aardigs kan opleveren. Voor de pauze rijden drie nieuwelingen, J. Zand- voort, J. Hensen en I. de Best een omnium, terwijl de overigen een afvalwedstrijd rijden. Verder ko men ze allen uit in een 50-ronden-wedstriid. De amateurs zullen een iac'h tracé rijden in twee series en een finale en een klassennent-race over 50 ron den, terwijl daarna de onaPhankelijken uitkomen. Frank, de Vries, Wester en Groot zullen in de sprint hun krachten meten en de rest zal over 50 ronden uitmaken, wie de snelste en meest tactische van hen is. Ten slotte is er een 50 K.M. koppelwedstrijd. waaraan 8 koppels deelnemen. Daaronder ziin Frui- temav. Baak uit Haarlem, Frankvan Stek uit Amsterdam, Bakker—Tel uit Zaandam en Wester— Groot. Dit ziin goede koppels, die elkaar voortdurend strijd zullen geven en die volkomen aan elkaar ge waagd zijn. Een bepaalde favoriet kminen wii niet aanwijzen de strijd is geheel open! Daarom zal dit hoofdnummer voor het publick en voor de renners een race van verrassingen ziin, waarin tal van uit looppogingen zullen worden gedaan, maar waarin het o zoo moeilijk zal zijn. om een ronde te nomen. Er wacht ons dus een aardig programma, dat ge zien mag worden en dat leven in de kuip zal bren gen! STEKELIGE REUZEN EN DWERGEN. In den Botanischen tuin te Berlijn-Dahlem werd een ten toonstelling geopend van cactussen, die een zeer merkwaardige verzameling vormt van deze zonder linge planten, niet alleen in hun dwergachtige, maar tevens ook in hun reusachtige gestalten, zooals bovenstaande afbeelding laat zien.

Schager Courant | 1935 | | pagina 11