Koningin Astrid t lfHE%f\ER.F/T l&/OtlDT. Zaterdag 31 Augustus 1S35. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 9797 PARIJS, Augustus. ALS het óóit moeilijk was een overzicht van de nieuwe herfstmode te geven, dan wel dit jaar. De Parijsche collec ties zijn in glorie aan onze verwon derde oogen voorbijgetrokken en iedere parade heeft een paar blaadjes aan mijn notities toegevoegd en... iedere parade beeft mijn verwarring vergroot. Als ik mij op het oogen- blik voor de taak geplaatst zag een voorspelling te doen omtrent wat er dezen herfst gedragen worden zal, zou ik mijn onmacht moeten bekennen. Is het voor iemand ter wereld mogelijk uit de enorme me nigte ideeën, die de couturiers dit jaar in vorm en stof verwerkt hebben, juist dat denkbeeld op te vis- schcn, dat de vrouw, de gemiddelde vrouw, bekoren zal, het denkbeeld dat zij tot den rang van „mode" zal verheffen? Op het oogenblik verkeeren wij nog in het stadium der deliberaties. En die zullen ze ker eenige weken duren, want er is zooveel, zóó veel In een vorig artikel heb ik er al op gewezen, dat de tentoonstelling van Italiaansche kunst, die hier dezen zomer gehouden werd, haar invloed op de herfstmode zeker zou doen gelden. Die invloed is ook duidelijk gebleken. Zij spreekt zich uit in de gedrapeerde rokken der avondjaponnen en in be paalde creaties van sommige couturiers, die door 't JVIiddeleeuwsche accent sterk bekoord zijn. Maar er is geen enkele couturier, die al zijn kansen, zelfs niet het grootste deel van zijn kansen, op de Italiaan sche kaart gezet heeft. De meeste collecties zijn in tegendeel hypermodern. En het lijkt me goed dat het zoo is. Want een moderne vrouw is in een mo dern kleed op haar best. Als ik mij toch aan enkele algemeene karakteri stieken zou willen wagen, zou ik met eenige aar zeling willen beweren, dat de rokken voor over dag iets korter zijn, zullen zijn, dan ze tot dusver waren. In de meeste collecties reiken ze tot ongeveer tien centimeter beneden de knie. Dit is de conces sie! der couturiers aan de „sportgirl". Maar onmid dellijk, daarna zou ik willen opmerken, dat de mo delleurs de behoeften van de niet-zoo-slanke vrouw volstrekt niet uit het oog verloren hebben. Voor haar is er de japon die in spiralen het lichaam omkleedt Het slankmakende effect van een dergelijke japon behoeft niet benadrukt te worden. Chanel vooral heeft zich dit jaar over de ietwat gezette dame.ont fermd; in al haar modellen treft de wensch tot ver- slanking en bij talrijke heeft ze haar doel op even sierlijke als practische wijze weten te bereiken. Voor het oogenblik zou ik tot de algemeene lijn van de herfstmode een lijn, die zich, als gezegd, nog niet duidelijk uitteekent verder het zwijgen willen doen. Liever verdiep ik mij in de tallooze amusante details, waarmee Parijs ons overstelpt en die, ieder op zich zelf, vondstjes zijn, die het toilet van een vrouw originaliteit en karakter geven. Mar cel Rochas spant in dit opzicht dezen herfst wel de kroon. Hij siert sommige van zijn costuums met knoopen en „boucles" van smeedijzer en andere met knoopen, die zilveren sleuteltjes zijn, waarbij na tuurlijk knoopsgaten in den vorm van sleutelgaten behooren. Dan laat hij sierringen e.d. zien in den vorm van zwaarden en krissen en rijzende zonnen. Een vrouw, die voor symboliek in haar costuum .voelt, kan het nu, als ze wil, van teekenen voorzien, die haar sympathieën op geestige en welsprekende wijze verraden. In deze collectie treft ook een sport- costuum, dat de aanwezigen niet zonder eenige ver bazing beschouwden. Het doet het meest denken aan pyama's in tweed. De pantalon reikt tot den enkel. Daarenoven liet hij „zigeurnercostuums" zien, die voor donkerharige vrouwen met een mat teint in het bijzonder geschikt zullen zijn. De pantalon maar niet voor sportdoeleinden al léén speelt in meerdere collecties een rol. Zoo in die van Bruyère, die met een model voor den dag komt, dat een combinatie van rok en pantalon vormt Deze laatste is zichtbaar onder den rokzoom, uitge voerd in hetzelfde materiaal. Het is mogelijk dat er voor dit merkwaardige costuum een toekomst is, of schoon ik, en vermoedelijk vele vrouwen met mij, nooit heb kunnen begrijpen, waarom couturiers ons ieder jaar perse van mannelijke kleedingstukken willen voorzien. Zelfs de onderjurk moet het in dit opzicht ontgel den. Bij sommige avondjaponnen worden in plaats van onderjurken wijd- en rechtpijpige pantalons gedragen, die zeker dezelfde rol als de onderjurk kunnen vervullen, maar daarom volstrekt niet prac- tischer zijn. Niemand ziet ze trouwens en de pas- meisjes, die ze droegen, moesten haar rokken hoog optillen om te toonen dat zij niet alleen aan den bui tenkant het bekijken waard waren. Behalve haar rok-pantalon-combinaties toonde Bruère ons nog een heel bijzondere dracht, een soort Pool-costuum, dat mij overigens beter voor explora tie-doeleinden dan voor het Parijsche asfalt geschikt lijkt. Het voordeel van deze dracht is dat zij een hoed „De Parijsche collecties zijn in glorie aan onze verwonderde oogen voorbijgetrokken". - - - overbodig maakt. Aan den mantel of aan een smal schouderkeepje is namelijk een kapje gehecht, dat over het hoofd getrokken wordt en dan niet alleen het haar, maar ook den nek beschermt. Als de wer- kelijk-koude dagen komen kan dit wellicht heel practisch zijn, ofschoon de modistes vermoedelijk hartelijk hopen dat dit kapje, dat een reminiscen tie schijnt te zijn van een in de 13 eeuw door man nen gedragen hoofddeksel, nooit bijzonder populair worden zal. Intusschen lijkt het me als sportdracht voor de toeschouwers wel te'verstaan volstrekt niet, verwerpelijk en het zou me niet verwonderen als deze idee een groote toekomst zou blijken te heb ben, ofschoon het eenige inspanning kost zich dat voor te stellen op een oogenblik, waarop een warme Augustuszon in een wolkenloozen hemel straalt. Over de collectie van Lucien Lelong zal ik het later uitvoeriger hebben. Maar één opmerking moet me van het hart. Dat deze coururier ook dit jaar op verscheidene geslaagde modellen bogen kan, zal nie mand ontkennen, maar, waarom tracht hij de meest kostbare stoffen met de eenvoudigste en goedkoop ste materialen een harmonische eenheid te doen vormen? Naar mijn gevoel mislukken die pogingen. Ik kan het onmogelijk waardeeren dat hij een sjaal, die een paar gulden kost, aan haar uiteinden voorziet van vossebont, dat de handelswaarde van het klee- dingstulc onmiddellijk tot een belangrijke som op voert. Een goedkoop sjaaltje moet een goedkoop sjaaltje blijven. Aan den anderen kant voorziet hij een zeer kostbaren avondmantel van zilverlamé van wollen gebreide manchetten en kraag. Ik wil niet beweren dat het bereikte effect niet aannemelijk of onartistiek is, maar dat neent niet weg dat deze huwelijken tusschen zeer duur en zeer goedkoop voor mij niettemin iets stuitend hebben. Misschien denken anderen daar anders over na vlerkante neuzen; de avondschoentjes zijn voor het meerendeel van satijn met goudkleurige metalen hakken. Ze worden met kettinkjes om de enkels vast gehouden. Ziehier dan een paar greepjes uit de overrijke herfstverzamelingen. Een paar eerste losse greep jes, die nog geen conclusies toelaten. Maar die ko men wel als de koortsperiode der parades achter den rug is. GERTRUDE. Correspondentie: Wat me bij Worth het meest is opgevallen zijn de schoenen. Hooge hertenleeren laarzen vervangen op zeer gelukkige wijze de „Russian boots", die Parijs nooit van harte aanvaard heeft. De lage schoenen voor de straat hebben vierkante lage hakken en bij- Mevr, J. G. te B. Het is geen wonder, mevrouwtje, dat u goed op weg bent een onderkin te krijgen, want u bent 7 K.G. te zwaar. Als u er in slaagt dat overtollige gewicht kwijt te raken hebt u al veel gewonnen. Dat lijkt mij in uw geval niet zoo moeilijk. In de eerste plaats zult u daarvoor flink aan sport moeten doen: tennissen, fietsen, zwemmen, wandelen, gymnastiek u hebt maar de keus. In elk geval moet u zich flink inspannen, zoodat u merkt dat het u wat doet. Geen te groote vermoeienis overigens. Wat uw voedsel betreft: zoo weinig mogelijk aard appelen en bróód en evenmin meelspijzen. Wel ma ger vleesch, salade, vruchten, karnemelk enz. Niet drinken bij de maaltijden, niet eten tusschen de maaltijden, vooral geen zoetigheden. Als plaatselijke behandeling twee maal per dag, 's morgens en 's avonds, een stevige massage met een 't spierweefsel samentrekkende (astringente) crème. De massage heeft als volgt plaats: Legt uw kin in de handen, beide duimen onder de kin en de uiteinden der wijs- en middenvingers ter hoogte van de ooren. Dan masseert u met beide duimen tegelijk. De eene duim beweegt zich naar het rechter, de andere naai* het linkeroor. Tevens moet u voor den spiegel de houding van uw hoofd bestudeeren. U dient het zóó te dragen dat er geen spoor van een onderkin meer bestaat. In den beginne lijkt dat erg lastig, maar binnen heel korten tijd went U er aan. Dan doet u het vanzelf zonder er ook nog maar een oogenblik bij te denken. Mej. M. H. te W. 's Morgens en 's avonds op de betrokken plaatsen een compres leggen, gedrenkt in tot 50 pet, verdund geoxygeneerd water, dat een beetje lauw gemaakt is. Na tien minuten duchtig wasschen met een mengsel van zoete melk en kom- kommersap. Drie deelen melk tegen één deel kom- kommersap. "Vervolgens een verzachtende crème ge bruiken. Gertrude. EEN MOEDER-KONINGIN nu is met één slag van het noodlot dit jong geluk verbrijzeld. *n Schok gaat alom door de wereld. Want d' ontroering is wel groot, 't Belgisch Koningspaar getroffen En.de Koningin gedood. Even staan we in gedachten Door den rouw in dit Gezin, En we zeggen, stil weemoedig: „Arme, jonge Koningin!" Arme, zwaargetroffen Koning, Die zooveel hebt liefgehad, Wel vermengt zich leed en vreugde Langs Uw moeilijk levenspad. O, Ge kondet Haar niet missen, Zij, Die 't diepste in U raakt, Die een deel was van Uw Leven, U gelukkig heeft gemaakt! Astrid heeft zooveel gegeven, Door Haar liefde en beleid, Wat ons innerlijk ontroerde, En ons waarlijk heeft verblijd! Zij, de Hoogste in den lande, Was voor allen, groot en klein, Moeder van Marie Joseetje En den kleinen Boudewijn! Astrid was ons aller voorbeeld Van een Moeder-Koningin, 't Middelpunt en de vertolking Van het „Belgisch-Volksgezin". En al is haar taak geëindigd, Nu ze dan is heengegaan, 't Goede in Haar eerlijk leven Blijft voor immer voortbestaan!! 29 Augustus 1935. KROES. (Nadruk verboden.) Koningin Astrid, de zoo tragisch om het leven ge komen Belgische Koningin, zou op 17 November a.s. 30 jaar zijn geworden. Op 17 November 1905 werd Prinses Astrid Sophie Louise Thyra te Stockholm geboren als dochter van Prins Oscar Karl van Zweden, broer van Koning Gustaf V, en Prinses In geborg van Denemarken. De jeugdige Kroonprins van België vertoefde dikwijls aan de Zweedsche hof en reeds op jeugdigen lef tijd kenden de beide vor stenkinderen elkaar. Veel geruchten en veel on juiste berichten doen rondom vorstenhuwelijken de ronde, doch in dit geval was de publieke opinie niet ver van de waarheid af, als zij van meening was, dat het huwelijk, dat op 4 November 1926 te Stock holm werd gesloten en op 10 November van het zelfde jaar te Brussel kerkelijk werd ingezegend tus schen Prinses Astrid en Kroonprins Leopold losi stond van elke overweging van staatsbelang of van eenigen anderen zakelijken factor. Reeds bij eerste kennismaking veroverde do Zweedsche Prinses het hart van het Belgische volk, en naar mate men haar in den loop der jaren beter leerde kennen, ging deze spontane liefde over in diepe genegenheid en aanhankelijkheid, die nog ver sterkt \yerd toen zij haar gemaal een dochter en België een Prinsesje schonk, die met recht „de eer ste baby van België" genoemd kon worden. Nog groo- ter was de vreugde toen Prinses Astrid op 7 Sep tember 1930 het leven schonk aan een mannelijkcn troonopvolger, den kleinen Boudewijn, sedert do troonsbestijging van zijn vader. Kroonprins van Bel gië. Verre van de kinderen afzijdig te houden van het volk, bewogen zij zich vrij en ongedwongen, evenals hun moeder zelf, temidden van de menigte en temidden van anderen kinderen bij elke gele genheid, die zich daartoe voordeed. Het Koninklijke gezin ging in het Belgische openbare leven een plaats innemen als misschien alleen de Engelsche Konings familie temidden van het Engelsche volk bekleed. En na den slag, die het Belgische volk door den dood van Koning Albert had getroffen, leefde men dub bel de vreugde van het Koninklijk gezin mee, toen op 6 Juni van het vorige jaar wederom een prinsjè' ter wereld kwam, naar den beminden en betreurden grootvader Albert geheeten. Helaas zal deze Belgi sche Prins zijn geheele leven als een gemis mee dragen, dat hij zelfs geen herinnering aan zijn Moe der heeft kunnen bewaren. De dood van koningin Astrid is nog zoovéél te tragischer, als men weet, dat Zij in gezegende om standigheden verkeerde en dat in dit najaar het Belgische koninklijke paar met een vierde kind ver blijd hoopte te worden. Als een bezorgde Moeder heeft het Belgische volle Koningin Astrid gekend, als een lieftallig meisje, als een charmante, jonge vrouw, een elegante, impo nerende dame, fier en beminnelijk, een Koningin in den waren zin des woords.

Schager Courant | 1935 | | pagina 13