KONINGIN ASTRID T België en Zweden in rouw gedompeld Zaterdag 31 Augustus 1935. SCHAGER COURANT. Tweede biadS. No. ë>7"L7 Aankomst van het stoffelijk overschot te Brussel De parade te Den Helder afgelast. AUTO RIJDT OP WANDELAARS. De affaire-Hauptmann. haar, toen zij meer in het openbare leven kwam, steeds breeder kring geliefd gemaakt. En daarom stonden velen even stil, als verslagen te kijken, toen zij Donderdagmiddag in de stad de zwart omrande bulletins zagen, die in weinig woor den hun de doodstijding vermeldden. Men kon het niet verwerken, men begreep niet, maar toen liet tenslotte toch tot hc'n doordrong, zullen velen getrofr fen het hoofd gebogen hebben, want koningin Astrid! had ook de genegenheid van velen in den lande, die haar nimmer hadden gezien. Gisterochtend was de Belgische hoofdstad in droe ve afwachting van den trein, die het stoffelijk ovei>. schot van Koningin Astrid uit Zwitserland naaj; Brussel bracht. Reeds geruimen tijd voor de aan komst van den trein hadden zich duizenden bij hefj station, bij het Koninklijk paleis en langs de stra ten, waardoor de stoet zou trekken, verzameld, De weg was afgezet door gendarmerie en militairen, terwijl bij het paleis een peleton stond opgesteld met de bajonet op het geweer. Op de Noordstatie werden vele officïeele personen opgemerkt, o.m. burgemeester Max van Brussel, de burgemeesters en de schepenen der agglomeratie van Brussel, de voorzitters van den Senaat en dei Kamer en verschillende leden der regeering. Te S.40 uur reed de trein uit Zwitserland het sta tion binnen. Koning Leopold had den trein reeds op de Leopoldstatie verlaten om zich onmiddellijk^ per auto naar het paleis te begeven. Toen de trein had stilgehouden, werd de wagoii| waarin het stoffelijk overschot was geplaatst, ge opend. Onder doodsche stilte werd de kist in een. lijkauto geplaatst, die voor het station stond. Het was een ontroerend oogenblik, toen de baar, die van blank hout was en bedekt was met een een« voudig zwart laken, waarop eenige wilde rozen wa ren neergelegd, zichtbaar werd. Op het plein voor; het station ontblootte de menigte het hoofd; de mili tairen presenteerden het geweer, velen konden hun ontroering nauwelijks meester blijven. De lijkauto werd begeleid door twee escadron? garde-cavallerie. een afdeeling garde-artillérie en een afdeeling garde-infanterie. Zoo begaf de droeve stoet zich van de Noordstatie naar het Koninklijk' paleis. Overal langs de straten, die werden gepas seerd, hingen de vlaggen halfstok, overal ontblootte de menigte eerbiedig het hoofd. In een hofrijtuig bevonden zich de minister-president Van Zeeland en vier andere ministers, die den koning tot Aarlen waren tegemoet gereisd. Na de aankomst in het Koninklijk paleis werd 't stoffelijk overschot van de overleden Koningin plech tig opgebaard. De journalisten uit binnen- en bui» tenland mochten als eersten de Koningin de laatste eer bewijzen. Onder volkomen stilte defileerden zij langs de baar. De Koningin-weduwe Elisabeth en prinses Marïe Jose van Italië zullen Zondag te Brussel aankomen* In verband met den dood van Koningin Astrid. DEN HELDER. In verband met het tra gisch verscheiden van de Koningin van Bel gië is de traditioneele parade, welke op den verjaardag van H.M. Koningin Wilhelmina door de Koninklijke Marine te Den Helder zou worden gehouden, voor heden Zaterdag middag afgelast. Meisje op slag gedood, haar vader zwaar gewond. - Bestuurder joeg door. In de buurtschap Engel onder do gemeente Liss© is op den Rijkstraatweg een zeer ernstig ongeluk ge beurd. Daar liepen de heer Van der Vlugt met zijn vrouw en 10-jarig dochtertje, op weg waar Ihun woning. Het drietal werd achterop gereden door een auto, die plotseling op hen inreed met het gevolg dat de heer Van der V. en het kind door den wal gen werden gegrepen. Het meisje werd op. slag ge dood, haar vader werd zwaar gewond, hij had o.a, het rechterbeen gebroken. De bestuurder van de auto reed in snelle vaart in de richting van Haaiv lem door. De politie heeft een uitgebreid onderzoek' ingesteld. De verdediging beweert, dat de baby van Lindbergh nog leeft. Hollywood. - De verdedigers van Hauptmann, die naar men zich herinneren zal in verband met de ontvoering van de baby van Lindbergh ter dood ver oordeeld is, hebben een gemeenschappelijke verkla ring gepubliceerd, waarin zij mededeelen dat de ver dediging er na langdurig zoeken in geslaagd is op Long Island hij New York een kind op te sporen,, welks uiterlijk, tezamen met een reeks bijzondere omstandigheden, krachtig de waarschijnlijkheid biedt dat het hier gaat om de dood-gewaande baby van Lindbergh. De chef der politie te New-Jersey heeft echter het verzoek van de verdedigers om de origi- neele vingerafdrukken van de baby v. Lindbergh ter beschikking te stellen, van de verdedigers van Hauptmann uitwijkend beantwoord door te verkla ren. dat geen volledige vingerafdruk bestaat. De ver dediging wendt zich derhalve tot de openbare mee ning om de autoriteiten er too te brengen, de ori- gineele vingerafdrukken ter beschikking te stellen. 1 De oorzaak van het late bekend worden. Het late bekend worden, van het ongeval vindt zijn oorzaak in het feit. dat het Belgische Konings paar incognito in Zwitserland vertoefde. Donder dagmorgen te ruim 10 uur kreeg het hoofd der po litie te Küssnacht de telefonische mededeeling, zich ijlings naar het begin van het dorp te begeven, waar een ongeluk was gebeurd. Toen de politiechef tezamen met den arts. Dr. Steinegger ter plaatse arriveerde, zag hij een heer in wanhoop heen en weer loopen, die op de vraag, wie hii was, antwoord de dat zijn papieren in de auto zaten. Tusschen cle papieren, vond men een diploma van het district Pilatus van de Zwitsersche Automobiel club op naam van den Graaf de Réthy. Pas later bleek, dat dit het incognito van den Belgischen koning was. Het ongeluk geschiedde op een plaats, welke al lerminst gevaarlijk mag worden genoemd. Door den schok moet koningin Astrid üit den wagen zijn geslingerd waarbij zij met de linker zijde van het hoofd tegen den boom terecht is geko men. De kwetsuur was zoo hevig, dat zij op slag dood moet zijn geweest. Zij werd op slechts enkele meters van d,en wegkant, hevig verminkt aan het hoofd, gevonden. De auto is opnieuw tegen een daar staanden boom geslagen waarbij de Koning en de chauffeur die achterin zat. door den schok in de weide werden geslingerd zeer tot hun geluk, aan gezien de wagen over den kop sloeg en in het water terecht kwam. Een verklaring van den koning omtrent het ongeluk. Een oogenblik was zijn aandacht afgeleid. Volgens de eerste verklaringen die de Koning van België tegenover zijn omgeving heeft, afgelegd wil de koningin Astrid toen zij. zooals hun gewoonte was, een rondrit deden, de kaart van het landschap raadplegen. Op dit oogenblik boog de Koning voor over om er een blik op te werpen. Dat kleine deel van een oogenblik van onoplettendheid was vol doende om den auto tegen een boom te doen aan rijden,' die aftrak. De Koning en de Koningin wer den uit den wagen geworpen. De Koningin kwam met het hoofd tegen een boom en liep een doode- lijke schedelbreuk op. De auto vloog verder naar de rechterzijde van den weg, om nogmaals tegen een boom te botsen en vervolgens in het meer te storten. De chauffeur, die zich op dit oogenblik nog aleen in den wagen bevond kwam in het water terecht, doch werd niet gewond. Niemand was getuige van het ongeluk. De Koning en Koningin werden op den weg gevonden door de inzittenden van den volgauto. In dit verband zij opgemerkt, dat de koninklijke auto niet onmiddellijk door oen volgauto of een vreemden auto werd gevolgd. Verslagenheid in België. Het ontzettende bericht van het ongeluk, dat het Belgische Koningshuis heeft getroffen, werd te 12 uur per radio békend gemaakt. Onmiddellijk ont stond in de steden een groote beroering. De menschen dromden in de straten tezamen en bespraken de ramp. Vele vrouwen konden haar ontroering niet meester blijven. De vlaggen van alle openbare ge bouwen en van talrijke particuliere huizen in Brus sel, Antwerpen, Ostende en andere steden werden halfstok geheschen. Ook in de Antwerpsche haven woeien de vlaggen halfstok. De lunch, die plaats vond aan boord van het stoomschip „Pennland" voor de Rotari-club, werd onmiddellijk beëindigd. Te drie uur in den middag werden alle klokken geluid. Openbare feestelijkheden en vermakelijkheden werden afgelast. Diepe deernis in Zweden. Ook ïn Zweden heeft de tijding van den dood van Koningin Astrid het volk, waartusschen zij is opge groeid, met diepe deernis vervuld. Want zij was daar, ook nadat zij haar geboorte land had verlaten, om haar leven te wijden aan het Belgische volk, zoo algemeen geliefd als maar wei nig anderen. Als klein meisje reeds, wanneer zij, de jongste van de drie dochters van prins Karei en prinses Ingeborg, bij de een of andere feestelijkheid tusschen haar ouders in liep, terwijl de oudere zus ters, de princessen Margaretha en Maria samen ach teraan kwamen, won zij door haar eenvoudig optre den de sympathie van allen, die haar leerden ken nen; later op school veroverde zij de harten van haar medeleerlingen en onderwijzeressen door haar warme hartelijkheid, haar zonnig gemoed, haar na tuurlijke goedheid en deze eigenschappen hebben Tragische dood van beminde, jonge Ko ningin, - Verpletterende slag voor het Belgische Koningshuis, Als een kille verschrikking vlaagde over de in het feestelijk vertier der drukte van de Wereldtentoonstelling gedompelde Belgische hoofdstad Brussel het vreeselijke, het schier ongelooflijke nieuws: Koningin Astrid ge dood, door een ongeluk in Zwitserland tij dens een zomerverblijf, dat zij zoo ten volle genoot, uit het leven weggerukt. Voor de tweede maal binnen twee jaar wordt België in rouw gedompeld en ten tweede male treft de slag te harder en te wreeder door de plotselinge tragische wijze, waarop twee menschenlevens, die een zoo groote, de eerste plaats innamen in het openbare leven van België, werden afge sneden. In Februari van het vorige jaar werd de wereld opgeschrikt door het doodelijk onge val dat Koning Albert te Marche-les-Dames getroffen had. Groot was de rouw in Bel gië, groot de deelneming in de geheele we reld bij het overlijden van ongetwijfeld den popnlairsten en meest beminden vorst ter wereld, die in de zware tijden van den we reldoorlog met zijn gemalin op de gevaar lijkste plaatsen zijn volk is blijven leiden. Wel drukten nu zware zorgen op het jonge paar, dat zich in een tijd van voortdurenden achteruit gang aan het hoofd van het Belgische volle geplaatst zag, maar in het gezinsleven bleven zij gelukkige [jonge menschen, zich verlustigende in het bezit hunner kinderen, die zij een ernstige, eenvoudige opvoeding gaven, geheel in den stijl van hun eigen wezen, van het moderne koningschap. Nu is met één slag van het noodlot dit jong geluk verbrijzeld. Verbijsterd staren wij op de zwarte let ters van het bericht, dat ons koud doet: Astrid is niet meer, Koning Leopold heeft zijn jonge gade, het prinsesje en de prinsjes hun lieve moedertje verlo ren. Wel wreed wordt het Belgische koningshuis de laatste jaren bezocht. Na den noodlottigen dood van Alïbert anderhalf jaar geleden nu dien van Astrid. Diep medegevoel gaat uit naar den getroffen echt genoot, naar de zoo ellendig beroofde kinderen. Hier in Nederland vooral, waar Joseph.ine Charlotte en Boudewijn nog maar enkele weken geleden zorge loos speelden op Noord wijks strand en tot een idool Werden voor honderden Nederlandsche kleuters, Voelt men voor hen een diep medelijden en een heel groote sympathie. De toedracht van het ongeluk. Omtrent de toedracht van het zoo noodlottige on geluk vernemen we het volgende: Evenals andere iaren heeft ook dit jaar Koning Leopold met zijn gezin in Zwitserland de vacantie doorgebracht in de villa Haslihorn bij Luzem. Donderdagochtend te omstreeks 10 uur bevond de koning zich met zijn gemalin dicht bil Küssnacht. Zijn auto werd op eenigen afstand gevolgd door een tweeden auto. In een hoclit vloog de auto van koning Leopold plotseling over den berm van den weg. waardoor de koningin met groote kracht te gen een langs den weg staanden boom werd ge slingerd. Rechts Koning Leopold, die bij het ongelnk slechts licht gewond werd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5