Het Belgische volk defileert Nieuws op Radiogebied V*V* „Schagen" Er komen twee kleuterscholen onze bekende metworst GEBR. KW EL DAM Afscheid van de ontslapen Vorstin. Een bezoek aan de Philipsfabrieken. Een geheele serie nieuwe toestellen. De aristocraat onder de apparaten. HET CONFLICT TE TILBURG. Handelsovereenkomst met Abessynië. Paardensport Draverij te Abcoude. Uit onze omgeving. De Bilt seint De verslagenheid te Brussel nog even groot. Diep onder den indruk trekt het volk langs het praalbed, waarop het stoffelijk overschot rust. De verslagenheid te Brussel en overal elders in België door het zoo tragisch einde van Koningin Astrid te weeg gebracht was gisteravond nog altijd even groot zoo niet grooter nog clan Donderdag. De rouw is algemeen. Er is hier geen huis in.de hoofd stad. waar de Belgische driekleur nog niet half stok aan den gevel hangt. Op het praalbed. Na het opmaken van de officieele overlijdensacte gistermiddag werd toegang verleend tot de chapelle ardente te Brussel. Het decorum das daar sedert gistermorgen groo- tendeels onveranderd gebleven zware rouwgewaden hingen aan de wanden, witte bloemen lagen op den grond en hooge groene planten waren claartusschen in geplaatst; verder het vredige licht van branden de electrische lampen in den vorm van kaarsen en officieren, die de waoht hielden. Het schouwspel in zijn geheel was echter zoo mogelijk nog tragischer dan gistel-morgen. De donkere, zwarte kist was verwijderd. Het doode lichaam der koningin was er uit. genomen en thans in het midden van de chapelle ardente ge plaatst. die met witte zijde was bekleed en over zijn geheele oppervlakte als het. ware met paarse viooltjes was bezaaid. Daar midden in lag de in den zomer van haar leven weggerukte koningin. Het slanke lichaam leek nog veel smaller te zijn geworden. Het fijn besneden gelaat van de onge lukkige koningin was aan den rechterkant met wit verband gedekt dat tot over het oog liep. Van het mooie ongeschonden profiel ging een indruk van stille rust uit. Men zou gewaand hebben, dat de Koningin alleen maar sluimerde. De armen waren uitgestrekt naar heneden, de handen gevouwen. Tusschen de fijne vingeren bemerkte men een ro zenkrans. en een klein boeketje rouwvioolties. An dere tuiltjes rouwviooltjes waren aan beide zijden naast het praalbed naast het lichaam geplaatst. Aan den voet van het bed bevond zich een ivoren kruis, en boven het bed een ander kruis in koper, dat in het kaarslicht leek te vlammen. Het publiek wordt toegelaten. Omstreeks half vijf werd het publiek, dat het Pa- leiaenplein vulde en het verkeer aldaar vrijwel on mogelijk maakte, binnen het paleis toegelaten. De Korte golf-ontvangst, waardoor zich voor den luisteraar een nieuwe wereld ontsluit, die reeds door de sensatie van het verre onbekende belangwekkend wordt. Bij het. jaarlijksche persbezoek aan de Philipsfabrie ken te Eindhoven, waren wij in de gelegenheid ken nis te maken met de nieuwste snufjes op radio- en vcrlichtingsgebied. In het Philips Laboratorium is in het afgeloopen jaar hard gewerkt om een serie toestellen te bouwen, die een topprestatie vormen. Door een goede „teelt keuze" uit het „Super-inductie"-apparaat en de „Super-heter.odyne" is het „Octodyne" apparaat ge boren. Alle toestellen van deze serie zijn voorzien van een stationsnamenschaal, die uitwisselbaar is. Dit is van belang bij een eventueele wijziging van golflengten; zonder eenige moeite kan een nieuwe schaal aangebracht worden. Als eerste toestel van de nieuwe serie noemen wij de 519 U, het eenvoudigste apparaat zonder in- gebouwden luidspreker dat zoowel voor gelijk stroom- als voor wisselstroomnetten met een span ning van 220 Volt en voor wisselstroomnetten van 127 Volt gebruikt kan worden. Het is de populaire „octodvnc", die alle voordeelen van het nieuwe systeem bezit, doch dat zoo eenvoudig mogelijk ge houden werd. Om met dit toestel een voortreffelijke weergave mogelijk te maken, werd een afzonderlijke permanentdynamische luidspreker geconstrueerd. De 529 U komt in constructie overeen met het eer ste toestel; het bezit evenwel een speeialen, ingebouw- den luidspreker en is de eenvoudigste complete ont- vanginstallatie. Het standaardtoestel voor dit seizoen is de 525 A voor wisselstroom, resp. de 525 L voor gelijkstroom. Korte golf. De laatste jaren is de omroep op de korte golf zoo zeer verbeterd en uitgebreid, dat ook de Europeesche luisteraar eens verder van huis zou willen gaan, om te luisteren wat andere werelddeelen te zeggen heo- ben. Met een ontvangtoestel, dat behalve voor de nor male omroepgolven, ook ingericht is voor kortegolf- ontvangst, ontsluit zich voor den luisteraar een nieu we wereld, die reeds door de sensatie van het verre onbekende belangwekkend wordt. Het aantal kortegolf-zenders is in den laatsten tijd over de geheele wereld sterk toegenomen, zoodat de goede ontvangst van eenige ervan steeds mogelijk is. In het nieuwe Philips aparaat. 535 A (535 U voor gelijkstroom) is dan ook een kortegolfbereik van 15—50 M. aangebracht, binnen welk gebied de be langrijkste zenders gelegen zijn. Het apparaat 535 A of U bezit verder als speciale bijzonderheid een optische indicatie, waarmede het mogelijk is om een station op het gezicht inplaats van op het gehoor af te stemmen; een wiïzer geeft n.1. precies aan. wanneer het toestel bij een bepaald station zoo goed mogelijk is afgestemd. Het laatste toestel van de nieuwe serie Is de 536 toeloop nam toe en weldra bereikte de file een lener- te van meer dan een kilometer. Zwijgend en inge togen defileerden honderden mannen en vrouwen en kinderen voorbij he lijk van de eens zoo jpnge levenslustige Koningin. Bij het verlaten van het pa leis weenden vele vrouwen en ook menig man kon zijn tranen niet bedwingen. Trots den zwaren re genval duurde het défilé gisteravond onafgebroken voort tot omstreeks tien uur. Hedenochtend om negen uur zal het hervat wor den. Om tien uur zullen de leden van Kamer en Senaat, de rectoren en professoren van de vier uni versiteiten, de leden van Gedeputeerden en Provin ciale Staten van Brabant en de burgemeester en gemeenteraadsleden van Brussel en de voorsteden het stoffelijk overschot komen groeten. Dinsdag de begrafenis. De regeling van de uitvaart dezelfde als bij Koning Albert. Dc lijkstoet zal Dinsdagmorgen om 10.15 uur Bel gische tijd) het paleis te Brussel verlaten. De route zal dezelfde zijn als bij de begrafenis van koning Albert. Ook de protocolaire regeling zal ongeveer dezelfde zijn als bij de plechtige uitvaart van koning Albert anderhalf jaar geleden, met dien verstande nochthans, dat de oud-strijders en regi menten van Brussel's garnizoen voorbij de catafalk niet zullen defileêren. Zij zullen samen met dc schoolkinderen van de stad Brussel op den door tocht van den stoet worden opgesteld. Alle oud-strij- ders'vereen igingen werden door de regeering in dit verband aangeschreven; het zijn ook het verbond van Vlaamsche oud-strijders en de federatie van socialis tische oud-strijders. Na de plechtige lijkdienst die door den kardinaal van Mechelen in de hoofdkerk van Brussel zal worden gecelebreerd zal het stoffe lijk overschot van Koningin Astrid met de staatsie lijkwagen, die bij de uitvaart van koning Leopold II en koningin Maric Hendrika diende, naar Laeken worden overgebracht, om aldaar in de koninklijke crypte onder de kerk, dicht bij de lijkkist v§m ko ning Albert, worden bijgezet. De berging van de ongeluksanto. Küssnacht. Voor de berging van de auto, waar mede het vreeselijk ongeluk heeft plaats gehad, dat Koningin Astrid het leven heeft gekost, is, een vrachtauto gerequireerd. Aan den wagen werden kettingen vastgemaakt, waarna hij door een schip naar een aanlegplaats werd gesleept. Hier werd de auto door een vrachtauto op het land getrokken en in de garage gebracht, waar zij voorloopig ter be schikking van de autorieteiten blijft. De wagen is zwaar beschadigd. Terwijl de radiator minder scha de heeft opgeloopen is de stuurstang verbogen en de rechterkant van de auto geheel vernield. Gistermorgen heeft het gemeentebestuur van Küss nacht op de plaats van het ongeluk een kruis opge richt, waarbij een vertegenwoordiger van de regee ring van het kanton Schwyz een krans heeft neer gelegd. Vrijwel alle stakers melden zich aan op het jongste aanbod der werkgevers. Desondanks pa rool van het Stakingscomité om Dinsdag het werk niet te hervatten. TILBURG: Als gevolg van de mededeeling van het bestuur van de Vereeniging van Tilburgsche Fa brikanten van Wollen Stoffen, dat de stakers bij wijze van voorschot 60 van het loon over de week van 19 tot en met 26 Augustus konden uitbetaald krijgen, mits zij zich schriftelijk bereid verklaarden, Dinsdag het werk te hervatten, hebben vrijwel alle stakers het loon geind en de verklaring ge teekend. Voor A, de aristocraat onder de apparaten, van dit sei zoen. Uiterlijk onderscheidt het zidh geheel van de andere modellen en het bezit ter weerszijden van de vierkante luidsprekeropening een langwer pige stationsnamenschaal. Het instellen van een bepaald station geschiedt bij dit toestel geheel door middel van lichtsigna len, n.1. door een lichtend sterretié, dat verticaal langs de stationsnamen beweegt en als optische indicatie helder oplicht, wanneer zuivere afstem ming verkregen is. Het toestel 536 A bezit drie golfberekingen; korte golf van 1550 meter. het middengolf- en het langeeolfgebied. Alle maatrege len, die een ideale weergave bevorderen kunnen, zijn getroffen. Het bezit een instelbare storingsvergrendeling en variabele bandbreedte, waardoor het mogelijk is om liet toestel op grootste selectiviteit of grootste ge trouwheid van weergave in te stellen. Met deze in richting is de bandbreedte van het apparaat tusschen S en 16 kHz regelbaar, zoodat dus mogelijk is de beste weregavo dan wel de grootste storingsvrijheid te bereiken, die onder gegeven omstandigheden bij een bepaalden zender mogelijk is. Verder is bij dit apparaat een automatische toonregelaar op zwakke weergave, versterking der lage frequenties bevordert Rijwiellantaarn. Nieuw op verlichtingsgebied is de Philips-rijwieb lantaarn. De Philipsfabrieken hebben een practische en solide rijwiellantaarn geconstrueerd, die het Ne* derlandsche fabrikaat in vergelijking met de vele buitenlandsche producten alle eer aandoet. Het lamphuis is van zwart „Philite" gemaakt en het voordeel hiervan is, dat dit materiaal niet roest of aanslaat en dus steeds als „nieuw" blijft, terwijl bo vendien het gewicht gering is. De dynamo van deze lamp is zeer krachtig, zoodat reeds bij geringe snel heid van bv. 2 K.M. evenveel licht wordt verkregen als bij normale snelheden. Dit is mogelijk doordat de magneet van een bijzondere staalsoort gemaakt is. Ook op filmtechnisch gebied zijn door Philips ver- verschillende vindingen doeltreffend in practijk ge bracht. degenen, die, doordat zij op reis gegaan waren, niet in de gelegenheid zijn geweest zich aan te melden tot hen behooren ook een aantal processie-gangers wordt morgen daartoe de gelegenheid gedurende een half uur opengesteld. Het Stakingscomité heeft den stakers aanbevolen, het geld aan te nemen, de verklaring te teekenen, doch het werk Dinsdag niet te hervatten, tenzij de loonsverlaging wordt ingetrokken. Van Engeland en Amerika. De correspondent van de Daily Telegraph in Ahessynië seint, dat een buitengewoon be langrijke commercieele overeenkomst heden onderteekend is tusschen de Abessijnsche re geering aan de eene kant en EngelschAme- rikaansche belangen aan de andere zijde. Ter uitvoering van dit contract zou een be drag benoodigd zijn van ongeveer 10 millioen pond sterling, dat hoofdzakelijk te New York bijeengebracht zal worden. Het contract verleent aan F. W. Ricket van de Corporatie tot exploitatie en ontwikkeling van Afrika, de uitsluitende rechten op het ontginnen van olie, mineralen en andere bo demrijkdommen, in de helft van het Abes sijnsche Rijk voor den tijd van 75 jaar. Het contract maakt een intensieve ontwik keling met behulp van Engelsch en Ameri- kaansch kapitaal, mogelijk, waardoor Ahes synië geheel zal kunnen worden gemoderni seerd. Harvest Lee wint. Donderdag verschenen 28 paarden te Abcoude aan de start, waarvan vele Zaandam-dravers van Woens dag. The Glaner verscheen echter niet. Betty Worthy en Rose Morgan hadden blijkbaar Zaandam nog in de beenen, want zij werden reeds dadelijk uitgeschakeld door resp. Nordeck en Calaunet Constander. Grettchen H van N. J. Silver te Oudesluis liep Mixerin er af. Toch zou het Grettchen, die als eenige op 325 M. stond, niet succesvol vergaan, want in de twee om loop liep Calumet Contender haar er beslist af. In die tweede omloop sneuvelde Rol ls Royd tegen Our Dream X-Smiling, een bekende langebaan paard, te gen Harvest Lee en Nordeck tegen Uniform. Weidloo- per won van Meleese, Trotteur van Sister Patrica en Pinkerton van Occasion. In de derde omloop noteëren wo de volgende rit ten: Trotteur slaat Weidlooper tweemaal; Harvest Lee wint in kamprit van Calumet Contender; Uni form wint in kamprit van Pinkerton. Our Dream had stilstaand rit. Hetgeen als steeds -voorde&1 geeft tegen de beslissing. In de vierde om loop althans won Our Dream direct tweemaal van Trotteur en klaseerde zich aldus voor de rit om den eersten en tweeden priis. Harvest Lee toonde zidh de meerdere van Uniform. Harvest Lee klopte toen Our Dream en won de eerste prijs f 250. Our Dream werd twee doch waar de jury over woog dat zij geen slijd had gegeven tegen Harvest Lee werd de prijs ingehouden! Trotteur werd derde met f 50 en Uniform vierde met f 25. Ondanks buiig weer trok Abcoude veel publiek. ALKMAAR Afscheid Ir. J. G. Hazeloop. Naar wij vernemen wordt van verschillende zij den het voornemen gekoesterd om den heer Ir. J. G. Hazeloop, wien met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag is verleend als Rijkstuinbouwconsulent te Alkmaar, bij diens aftreden te huldigen. Het initiatief tot dc organisatie dezer huldiging wordt genomen door de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord-Holand. KO EGR AS JULIANADORP. Concert „Kunstzin" afgelast. Mede in verband met het plotseling overlijden van H. M. Koningin Astrid van België, is het con cert. dat Vrijdagavond i.1. door ..Kunstzin" zou worden gegeven, afgelast en uitgesteld tot een nader te bepalen datum. WINKEL De Floraliacommissie heeft in haar Vrijdagavond gehouden vergadering de laatste hand gelegd aan de voorbereiding van de op 14* cn 15 September a.s. te houden floraliatentoonstelling, waaraan dit jaar een huisvlijt- en een phototentoonstelling zal worden verbonden. Teneinde alles een behoorlijk onderdak te verschaffen, zal aan het. gewone tentoonstellings gebouw een stuk worden aangebouwd. Op de ten toonstelling zal door het exploiteeren van verschil lende attracties voor een aangename afwisseling wor den gezorgd. In de balzaal van den beer Laan is tevens doorloopend bal. Met het oog op de vele te verwachten inzen dingen van huisvlijtartikelen is bepaald dat elke in zender drie stuks mag inzenden zonder betaling Idoch voor elk stuk daarboven moet 10 cent. worden betaald. Op verzoek is de inzending van pholo's voor deelname aan den wedstrijd met acht dagen ver- Verwacht: Krachtige tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met opklarin gen, waarschijnlijk nog regenbuien, zelfde tem peratuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 760. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 16 gr. C. 62 gr. F. ZONDAG GEKIEKT? MAANDAG ONTWIKKELD! 's MORGENS GEBRACHT, 's AVONDS KLAAR. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL, HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. Donderdagavond hield de voetbalverecniging Sparta; haar jaarvergadering ten huize van den lieer H, Raven. De opkomst was bevredigend. Voorzitter, de heer Leguit, sprak in z'n openings woord de hoop uit, dat het komende seizoen de resul taten beter zullen zijn dan het vorige jaar en dat als de vereeniging in Mei 1936 haar 25-jarig bestaan viert, tevens een paar kampioenschappen gevierd kunnen worden. De notulen werden gelezen en zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. Ook het jaar- en finantieel verslag werden onder dank aan de samenstellers goedgekeurd. De bestuursverkiezingen hadden een zeer vlot, ver loop. Het geheele bestuur, bestaande uit de heerent K. S. Leguit, voorzitter, C. Keizer, secretaris, W. van! Geelen, penningmeester, C. Bestevaar, S. Breebaart, C. Molenaar en P. de Vries, werd met groote meer* derheid van stemmen herkozen. Bij de verkiezing voor de elftalcommissie stelt, de heer Koch Sr. voor, om de E.-C. uit 5 leden te laten, bestaan, die dan tevens de adspiranten-elftallen op stelt. Na eenige discussie wordt dit plan verworpen. De heer Middelbeek stelt zich niet meer beschik baar. daar 'hij en Vlottes het beter achten. dat slechts een speler van het le elftal in de comnris-< sie zitting neèmt. Tót stemming overgaande worden de heeren Vlottes. Koch en v. Ketel in de elftalcom missie gekozen. Tot leden van de kascomimissie worden de heeren Jb. Holtz, E. Rus en A. Vader ge kozen. De rondvraag brengt, naast vele zaken van inter nen aard ook de verslagen van de door Sparta ge speelde wedstrijden naar voren. Algemeen worden deze verslagen weinig objectief geoordeeld, terwijl ze Sparta in discrediet brengen. Deze zaak heeft echter de volle aandacht van het bestuur. Hierna sluiting. lengd. Alle plaatselijke vereenigingen worden uitge- noodigd mede te werken aan de optocht, waarvoor groote deelname te verwachten is .Let vooral op de komende adv. waarin plaats en datum van inleve ring der goederen wordt aangekondigd. LANGEND IJ K De afdeeling Langendijk van Volksonderwijs hield Vrijdagavond een openbare vergadering, waarvoor alle ouders van kinderen die voor de kleuterschool in aanmerking zouden komen en verdere belang stellenden waren uitgenoodigd. Ruim tachtig personen waren aanwezig, toen de heer J. Keizer de vergadering opende. Voorzitter wees er op, dat deze avond wel een uitzonderlijke is voor Volksonderwijs. In de eerste plaats door cle stichting van de kleuterschool en ten tweede door de groote opkomst. Spr. gaf een resume van alle werkzaam heden van bestuur en commissie. Men heeft thans de toezegging van 84 leerlingen van de geheele Lan gendijk. Toen men over de stichting sprak was da berekening, dat veertig kinderen zouden komen, hoogstens. De verwachtingen zijn dus verre overtrof fen. De inrichting van de school kan heel goedkoop worden uitgevoerd, maar door de groote toevloed van kleuters moeten twee onderwijzeressen worden aan gesteld. Het schoolgeld is bepaald op een bedrag, dat de school rendabel zou maken. Een bezwaar is het vervoer van de kinderen van en naar school. Dat is het groote struikelblok. De onkosten daarvan zijn veel te groot. Daarom is gesproken over een splitsing. Mep wil nu een kleuterschool in Zuidschar- woude en een in Oudkarspel stichten. Daardoor is voor een groot deel het vervoer overbodig geworden. Voor hen wien het schoolgeld van dertig cents per week te bezwaarlijk zou zijn. is de mogelijkheid opengesteld, dat zij een verzoek doen aan de com missie om verlaging. Het minimum schoolgeld is echter bepaald op 10 cent. De stiehtingskosten wil men bestrijden uit een rentelooze geldleening in aandeelen van f 2.50. iaarliiksöh een gedeelte uit te loten. In Zuidscharwoude heeft men de medewer king noodig van het gem. bestuur. De burgemeester heeft ons al gezegd: Vraagt U de twee lokalen maar aan. De kosten van verlichting en verwarming zullen ten laste van de kleuterschool moeten komen In Oudkarspel hoont men ook dat het lokaal, waar op bet oog gevestigd is. beschikbaar wordt gesteld. Of de kinderen op school kunnen overblijven tus sen den middag is nog niet onder bet oog gezien. Het vervoer van de verafwonende kinderen is in het schoolgeld inbegrepen. Met algemeene stemmen werd eindelijk besloten tot het oprichten van twee kleuterscholen. Die heerlijke palingachtige smaak; prima snijdbaar, doch nooit droog of taai; die frissche natuurlijke roode kleur, zijn kwaliteiten van Zorgvuldig samengesteld uit het allerfijnste kalfs- en varl esch, volgens oude beproefde methode; daar danken wij onze ei jroote worstomzet aan. HEDEN GELARDEERDE KALFSLEVER. MHai

Schager Courant | 1935 | | pagina 6