Ifieeseiijke autobotsing bij 't Zand Be weUioudersbenoeniing te Alkmaar Callantsoog demonstreert Rondom de wethoadersbenoeming te Oude Niedorp Onderscheidingen. ZaHerdag 31 Augustus 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9797 Twee der inzittenden verdronken. Een schat gevonden. Door een locomotief gegrepen. De heer Waiboer op het oorlogspad AANSLAG OP ZWOLSCHEN POUTIE-INSPECTEUR, UITVOER VAN EIEREN NAAR ENGELAND. Betooging te Schagerbrug EEN AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN, DE ANDER IN HET KANAAL GEREDEN. Gistererftniddag omstreeks 4 uur reden even voor bij 't Zand twee elkaar tegemoetkomende auto's in vólle vaart met de spatborden tegen elkaar aan. De uit de richting Alkmaar komende auto, een Talbot-model, racewagen, bestuurd door den heer G. Verschuur, leeraar aan de Zeevaartschool te Helder, waarin tevens diens echtgenoote was gezeten, vloog naar de overzijde van den weg, raakte op de berm aan het slingeren, vloog over den kop en werd bijna ge heel vernield. De heer en mevrouw Verschuur werden in het land geslingerd en geraakten beiden bewusteloos. Zij bekwamen gelukkig slechts enkele lichte ver wondingen aan het hoofcl en konden vrij spoedig in een huurauto naar Helder doorreizen. Erger was het gesteld met den tegenligger, een Morris-automobiel, van het Reisbureau Bouckart uit Haarlem. Ook deze stoof dwars over den weg, kwam eveneens op de berm, vloog recht op het Noordhollandsch Kanaal aan, en verdween in de diepte. In den auto zaten de ruim 50-jarige heer en mevrouw Biele, wonende Acacialaan te Heemstede, met hun 12-jarig pleegzoontje Dick van der Ward, wiens ouders in Indië wonen, en die voor studie in Holland ver toefde, benevens een kennis, de bejaarde me vrouw Trager, eveneens uit Heemstede. De wagen werd bestuurd door den chauffeur Fen- nis, van het reeds genoemde reisbureau. Van alle kanten schoot hulp toe, waaronder ook de heer P. Kossen, slager en winkelier te 't Zand, die er in slaagde de heer en mevrouw Biele, alsmede den chauffeur op het droge te brengen. De heer Kossen (die juist per fiets aan kwam), ver klaarde ons, dat hij het ongeluk zelf niet zag ge beuren, doch wel het opspattende water van de in het kanaal vallende auto. Hij sprong zonder zich te bedenken in het water en wist eerst de chauffeur en mevrouw Biele, die beiden reeds bewusteloos wa ren, op het droge te brengen. Daarna slaagde hij er met groote moeite in de bijna naar het midden van het Kanaal afgedreven heer Biele aan den kant ,te brengen. Een woord van warme hulde en oprecht respect yoor deze moedige daad is hier zeker op haar plaats! Helaas was het Kossen niet mogelijk de beide an- 'dere inzittenden tijdig te bereiken. Toen deze aan land waren gebracht, bleek mevr. Frager reeds te zijn overleden, terwijl Dick van der Ward nog eenig teelten van leven scheen te geven. Onmiddellijk werd kunstmatige ademhaling toe gepast. Intusschen kwam de Marine-ziekenauto van het yliegkamp de Kooij en met het daarin aanwezige zuurstofapparaat werden de pogingen om den knaap tot het leven terug te brengen, voortgezet. Helaas mocht men daarin niet slagen en moesten 'de pogingen worden gestaakt. De lijken werden met den ziekenauto naar het lij kenhuis te St. Maartensbrug vervoerd. De chauffeur, alsmede de andere geredden, wer den in café Schrieken binnengebracht en van droge kleeren voorzien. De bestuurder, die zeer ontdaan en geheel in de war was, moest naar bed worden gebracht. Geen van (de drie was gewond. De chauffeur vertelde ons dat hij voor zijn werk gever met de familie Biele aan het toeren was. Men had den Afsluitdijk bezichtigd en keerde van Bolsward huiswaarts. De snelheid bedroeg 45 KM. De uit Alkmaar komende auto raakte het linker spatbord, waardoor de auto naar links over den weg pchoot, recht op het Kanaal aan, waarin ze verdween. 'Onder water dacht de chauffeur aan het schuif bare dak. Hij rukte dat open, wist de heer en me vrouw Biele nog de hand te reiken, waarna hij het bewustzijn schijnt te hebben verloren. Het is wel zonderling, dat de naast hem zittende knaap niet cloor het gat wist te ontkomen, doch wel twee der achterzittenden. Volgens eenige omsanders reed de Talbat vrij snel hetgeen op den mooien weg echter geen bezwaar is. Een van de beide bestuurders moet natuurlijk te veel links hebben aangehouden. De heer Verschuur, die wij nog even spraken, zei- de nooit harder dan 60 KM. te rijden. Hij was even als zijn echtgenoote zeer ontdaan, doch wist zich niets te herinneren. Zelfs de aanrijding heeft hij niet gevoeld en hij kon zich dan ook niets herin neren. Hij was, na een vacantie van 4 weken, op weg naar huis en had bijna het einddoel van zijn reis bereikt. De zwaar beschadigde Morris werd door de auto onderneming Johannes te 't Zand op het droge ge haald en vormde later met de er naast geplaatste geheel vernielde racewagen een droevig beeld van dit vreeselijke ongeluk. Uit den tijd dat Frankrijk nog een Ro- meinsche provincie was. Nabij Evreux in Normandië heeft men, naar Reu ter uit. Parijs meldt, een schat gevonden van aan zienlijke waarde, bestaande uit gouden ringen, arm banden, paarlen en Keltische munten, dateerende uit cle dagen toen Frankrijk een Romeinsche provincie was. Volgens oudheidkundigen is de schat destijds be graven om de betaling van belasting aan de Romein sche autoriteiten te vermijden. Thans 18 eeuwen la ter, is de schat in beslag genomen als eigendom van de Fransche republiek. Bij Koninklijk besluit is benoemd: tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, notaris H. de Boer te Hoogwoud; en eveneens tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: G. Stapel Gzn., burge meester der gemeente Sijbekarspel. BUITENGEWONE VERGADERING VAN DEN VRIJHEIDSBOND. Zal thans de heer Stoutjesdijk naar voren worden geschoven? Ontevreden over de houding der oppositie bij de bezetting van de vierde wethouderszetel in Alkmaar, had een twintigtal leden van den Vrijheidsbond een buitengewone vergadering aangevraagd, die gister avond in „De Unie" is gehouden. Scherpe critiek werd geuit op de houding van den heer Mr. Langeveld, en op die van zijn fractie- genooten. Algemeen kwam de meening naar voren, dat het onverantwoord was om de thans geboden kans, een aandeel in het dagelijksch bestuur der gemeente te krijgen, te laten glippen. Men toonde zich zeer ontevreden over het gevoerde beleid der fractie en de heeren Raadsleden hadden dan ook eenige minder prettige aanmerkingen te in- casseeren. De heer Mr. J. P. Bosman stelde eindelijk een mo tie voor, waarin het Bestuur dwingend opdracht krijgt, nog vóór a.s. Dinsdag een bevredigende op lossing te vinden. Deze motie werd met op twee na algemeene stem men (die van de heeren Mak en H. Jansen) aange nomen. Zoodat wij thans het bestuur van de Kiesvereeni ging de Vrijheidsbond pogingen zullen zien aan wenden om den heer Stoutjesdijk als wethouder bij de andere groepen acceptabel te maken. Want daarop zullen de bemoeiingen wel neer komen. Conducteur zeer zwaar gewond. Tijdens het rangeeren op het spoorwegemplace ment te Selzaete is de 39-jarige conducteur H. de Cock, woonachtig te Terneuzen, door een locomotief gegrepen, toen déze naar de draaischijf reed. Den ongelukkige werden béide beenen beneden de knie afgereden. Na voorloopig door een tweetal doktoren te zijn verbonden, is hij naar het ziekenhuis te Gent ver voerd. Contra den heer Van Zoonen Vergadering van Protestantsche Kies- vereen, met de Protestantsche raadsfractie Donderdagavond ƒ.1. werd ten lokale van den heer Mijts een vergadering gehouden van de Protestant sche Kiesvereeniging met de Protestantsche Raads fractie. Aanwezig 12 leden. Voorzitter de heer W. T. J. Buddendorf; Secretaris de heer G. de Heer. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering. Spr. zegt het voorzitterschap voor dezen avond te zullen waarnemen, ofschoon hij geen voor zitter Is. Wanneer het bestuur voltallig is zal uit het bestuur een voorzitter worden gekozen. Deze ver gadering wordt gehouden ter vervulling van twee vacatures in het bestuur en in verband met eenige feiten, die zich in den Taatsten tijd hebben voorge daan. Hierna volgt lezing der notulen. De heer Kriller zegt naar aanleiding van deze notulen iets te willen opmerken, ofschoon spr. er niet is geweest. Spr. heeft in het verslagje betref fende de laatst gehouden ledenvergadering, dat voorkwam in de krant, gelezen, dat een der leden toen de vraag heeft gesteld, waarom een raadslid wethouder als zoodanig heeft bedankt. Het bleek dat de vergadering zich toen over dit bedanken heeft verwonderd. Dit had zonder twijfel betrekking op spreker. Spr. was hierover ten zeerste verwonderd omdat hij kort na zijn bedanken in een bestuursver gadering de redenen heeft opgegeven. In de notulen komt deze kwestie niet voor en spr. vraagt zich af wat fout is: óf het verslag óf de notulen. De Voorzitter zegt, dat deze kwestie inderdaad ter sprake is gebracht. Ter opheldering deelt spr. nog mede, dat de toenmalige voorzitter de heer Fijma zeide geen bericht van den heer Kriller te hebben ontvangen. Doordat de notulen van de betreffende bestuursvergadering zijn „verwaterd" is dit misver stand ontstaan. De heer Van Zoonen zegt, dat, toen hij gehoord had, dat de zaak zich anders had voorgedaan, dan hem ter oore was gekomen, hem dit pijnlijk heeft ge troffen. Zooiets had niet mogen voorkomen. Al wa ren de notulen „verwaterd", het geheugen toch niet. Twee verdachten te Alkmaar gearresteerd. In verband met den aanslag gepleegd in den nacht van 11 op 12 Augustus j.1. op de Melkmarkt te Zwolle door een aantal kermisgasten op den aldaar dienst- doenden inspecteur van politie H. G. W. Bannink en den brigadier-rechercheur van politie H. Bos, waarbij genoemde inspecteur bewusteloos tegen den grond werd geslagen en een bloedende verwonding aan zijn hoofd bekwam, zijn cle majoor-rechercheur van poli tie G. Wieling en de brigadier van politie A. Sattler, beide van het Zwolsc-he politiecorps, naar aanleiding van verkregen gegevens, naar Alkmaar gereisd ten einde aldaar de daders op te sporen. De hoofddader bleek te zijn J. C. S., oud 22 jaar, wonende te Eindhoven, die door genoemde politie ambtenaren werd aangehouden en overgebracht naar Zwolle. Bovendien werd gisteren op verzoek van den com missaris van politie te Zwolle op de kermis te Alk maar alsnog aangehouden H. W. P., oud 28 jaar, wo nende te Ginneken, die eveneens verdacht werd me de schuldig te zijn aan dezen aanslag. Beide verdachten, die werkzaam zijn bij de firma Hommerson, houder van cle auto-scoter, welke inrich ting op het kermisterrein te Zwolle stond, zijn ter be schikking gesteld van den Officier van Justitite te Zwolle. Contingent voor September gelijk aan dat van September 1934. Controle op uitvoer langs een omweg. Naar wij vernemen is het uitvoer-contintent voor eieren naar Ensreland. gedurende de maand Sep tember. bepaald op het uitvoercijfer van September 1934, zoodat. de voor Augustus vastgestelde rege ling bestendigd blijft. In verband met de feiten die zich in Augustus hebben voorgedaan, hebben exporteurs nog de vol gende mededeeling ontvangen: „Het kan natuurlijk niet worden toegestaan dat door de Nederlandsche exporteurs langs een omweg eieren via Antwerpen of een ander, haven naar En geland worden uitgevoerd. Teneinde hierop controle te kunnen uitoefenen zullen uitvoer-machtigingen voor eieren, welke in andere dan patentkisten naar andere landen dan Engeland en Duitschland wor den uitgevoerd, alleen worden afgegeven wanneet een van de handteekening van den exporteur voor zien afschrift der factuur, waaruit duidelijk blijkt, die debiteur is, aan den controleur., die de uitvoer- machtiging afgeeft, wordt overhandigd." GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, Bergen. Besloten wordt de notulen alsnog aan te vullen. De Voorzitter doet mededeeling van een ingeko men schrijven van den heer Waiboer, waarbij deze bedankt als bestuurslid en voorzitter van de kies vereeniging. Dit schrijven was gericht aan het be stuur. Spr. meende dit echter ter tafel van de leden vergadering te moeten brengen omdat een en ander met het agendapunt „Bespreking wethouclersbenoe- ming" in nauw verband staat. Ter voorziening in de vacatures Waiboer en Kril ler worden benoemd de heeren Nagelhout en Poen. De heer Nagelhout neemt zijn benoeming aan. De heer Poen bedankt echter. Hierna wordt benoemd de heer Kriller, die echter zegt, de benoeming niet te kunnen aanvaarden. De heer Feijs, die hierna wordt verkozen, neemt zijne benoeming aan. Thans komt aan de orde het punt „Bespreking wethoudersbenoeming". De Voorzitter zegt, dat dit punt met eenigen schroom op cle agenda is geplaatst, omdat de heer Waiboer, wien het hier betreft, niet aanwezig is. Uit zeer betrouwbare bron is n.1. aan het bestuur van cle kiesvereeniging ter oore gekomen, dat een der fractielede^, cle heer Waiboer, geen genoegen zal nemen met een eventueele benoeming van den heer van Zoonen tot wethouder. Voorts werd verno men, dat de heer Waiboer pogingen aangewend heeft eenige leden van de anclere fractie te béinvloe- den, om den heer Van Zoonen niet meer tot wet houder te verkiezen. Hij schijnt zelf wethouder te willen worden. Nu er in eigen boezem tweespalt heerscht, dient de kwestie thans hier te worden besproken. Op de kort geleden gehouden bestuursverg. was de heer Waiboer niet gekomen en had hiervan bericht van verhinde ring gezonden, welk bericht echter een dag later was ontdekt in cle brievenbus van den heer De Heer. Ook thans is de heer Waiboer niet aanwezig. Dit is niet in het belang van de kiesvereeniging. Voorts beleedigt de heer Waiboer in zijn laatste schrijven een of meer bestuursleden, door te beweren dat zij een revue „De stille trom" zouden hebben opgevoerd tijdens de laatste candidaatstelling. Hiervan is ech ter geen sprake geweest. De heer Waiboer heeft zich hierbij eigenaardig gedragen. Toen bleek dat vóór hem de heer Klomp werd candidaat gesteld, heeft hij demonstratief een doek genomen en zijn naam uitgewischt. Bovendien is zijn houding tegenover 't instituut van arbeidersontwikkeling in de laatste raadsvergadering van dien aard geweest, dat het terdege gewenscht is, om een en ander te bespreken, opdat kan worden vastgesteld wat voor advies aan de R.K. fractie zal worden gezonden. De heer Van Zoonen, hierna het woord verkrij gende, zegt een huiverig gevoel te hebben om als eerste spreker het woord te moeten voeren, omdat hij hier zelf bij betrokken is en tevens omdat de heer Waiboer niet aanwezig is. Het was spr. veel aange namer geweest openlijk met den heer Waiboer de degens te kunnen kruisen. Vervolgens zegt spr. dat wanneer men met een fractie op een lijst uitkomt hierin geen tegenpar- 347 kiesgerechtigden tegen samenvoeging Het adres dat door de Callantsooger bevolking aan Ged. Staten is gericht, waarbij gevraagd wordt, Callantsoog eene zelfstandige gemeente te laten blijven, telt 347 handteekeningen uit alle deelen der gemeente, 't Adres is he den aan Ged. Staten verzonden. Alleen stemgerechtigden is hun handteeke ning gevraagd. Een welsprekende demonstratie. Vrijdagavond te half 8 vertrok uit het dorp Callantsoog een optocht van enkele auto's (vol bezet met vrouwen en mannen) en eenige wielrijders naar het Raadhuis te Schagerbrug, om al daar te betoogen tegen de aanhangige plannen tot samenvoeging van Cal lantsoog bij Zijpe. Dien avond vergader den namelijk in het Zijper Raadhuis de beide Gemeenteraden gezamenlijk ter bespreking van het bekende rapport en de Callantsoogers wilden met deze betooging duidelijk te kennen geven, dat zij tegen de samenvoeging zijn. Groote reclame-doeken vermeldden de navolgende slagzinnen, die aan duide lijkheid niets te wenschen overlieten: BOOR DE EEUWEN HEEN KLINKT ONS BETOOG: ZIJPE LOS VAN CALLANTSOOGI BETER EEN GOEDE BUUR, DAN EEN ONTEVREDEN BROER. Onder groote belangstelling der be volking vertrok de optochtl tijen mogen zijn. Dat er zich omtrent principieele kwesties meeningsverschjllen voordoen is vanzelf sprekend. Wat zich hier echter afspeelt gaat toch wel de perken te buiten. Wanneer we den brief van den heer Waiboer ontleden, aldus spr., dan blijkt, dat hij beweert, dat een der bestuursleden stemmers zou hebben beinvloed om den heer Waiboer niet te Memmen. Spr. zegt hier openlijk te kunnen verkla ren, dat geen der bestuursleden en ook niet, dit zij nadrukkelijk gezegd, de leden van den landarbei dersbond zich hieraan hebben schuldig gemaakt. Vóór de candidaatstelling heeft spr. gesproken met den voorzitter van den landarbeidersbond. Die had liever een anderen man als Waiboer in den raad. Spr. heeft toen gewaarschuwd voorzichtig te zijn. De protestantsche fractie heeft drie zetels te verdeelen. Spr. vertegenwoordigt de arbeiders, de heer De Heer de middenstand. Maar tevens moeten de boe ren een vertegenwoordiger hebben. De Voorzitter van den landarbeidersbond heeft dit dan ook, be aamd. Dat men den heer Klomp heeft gekozen, was hun goed recht. De schoen wringt hem echter hier in, dat de heer Waiboer zelf wethouder wil worden. De heer Waiboer heeft het spr. reeds kwalijk geno men. dat hij wethouder is geworden in de vacature Kriller. De heer Waiboer is thans bij een der R.K. fractieleden geweest en heeft gezegd: „Jullie nemen toch geen rooie wethouder meer?' Spr. zegt Sociaal Democraat te zijn. Nimmer echter heeft hij zijn partijbelang op den spits gedreven. Steeds heeft spr. het algemeen belang in het oog gehouden, en daarom is het onprettig te hooren, dat de heer Wai boer hem nu tracht te ..wippen'. In de laatste ver gadering heeft de heer Waiboer van zich doen hoo ren met de boter- en kaas-kwestie en met die van de arbeidersavondschool. Wanneer men echter de ondergrond van deze kwestie weet, zal het duidelijk zijn, -dat de toestand niet langer zoo kan blijven. De heer Waiboer heeft tegen een gezaghebbend persoon in de gemeente n.1. woordelijk gezegd: „Jaap van Zoonen het vuur eens na aan de schenen te zullen leggen". Zulks houdt een slechte belofte in. Spr. kan veel ver dragen. doch het gaat toch niet op. dat men steeds moet afwachten, wat de heer Waiboer thans weer tegen spr. zal ondernemen. Er moet, iets gebeuren. Op deze wijze kan het niet doorgaan. Wanneer de vergadering het gevoerde beleid van spr. afkeurt, dan stelt spr. gaarne zijn mandaat ter beschikking van de kiesvereeniging. Wordt echter het beleid van den heer Waiboer afgekeurd, dan heeft deze zijn mandaat ter beschikking te stellen. De heer Feijs vindt het noodzakelijk, dat de heer Waiboer alsnog verantwoording aflegt. De heer Kriller heeft, den indruk, dat het geen zin heeft lang over deze kwestie tes preken. De heer Waiboer zal toch niet als raadslid bedanken. Na langdurige besprekingen, waarbij verschillen de leden hunne meening te kennen geven, wordt besloten om Zaterdagavond een bestuursvergadering te beleggen in combinatie met de raadsfractie, waarin definitief een standpunt ten aanzien van den heer Waiboer zal worden ingenomen. Teevens wordt met algemeene stemmen besloten om aan de R.K. fractie te adviseeren om den heer Van Zoonen weer tot wethouder te verkiezen. Het bestuur is van meening. dat het gevoerde beleid van den heer Van Zoonen zeer is te prijzen. Steeds heeft deze persoon in de eerste plaats de belangen van de gemeente en in de tweede plaats die van het protestantsche volksdeel voorgestaan. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9