Petioleumconcessie teruggegeven. De Ahsijnsclte kwestie te Genève. FOKKER GEZOCHT. Kwestie te Koog a. d. Zaan. De Wethoudersverkiezingen. Fraude bij de melkfabriek de Eendracht te Helmond. Een verklaring van generaal Hertzog. Diamant van duizend gulden ontvreemd De ex-koning van Spanje in Amsterdam. OOK ENGELAND HOUDT GROOTE MANOEUVRES. Een nieuwe waterweg in Amerika. Japan ontwerpt een nieuw vliegtuig. Een kort bericht in ons nummer van gister heeft gemeld, dat de vliegtuigbouwer Anthony Fokker, die sinds eenigen tijd in de Ver. Staten vertoeft, al daar gezocht wordt. Reuter meldde gisteravond uit Washington, dat het ministerie van buitenlandsche zaken en dat van justitie naar Fokker laten zoeken, omdat men hem ■wenscht te hooren over bepaalde tansacties bij den verkoop van vliegtuigen. Senator Nye, de voorzitter van de commissie van onderzoek, uit den Senaat naar wapenleveranties, heeft verklaard, dat men er nog niet in had kunnen slagen Fokker op te sporen. Een zakenvriend van Fokker heeft medegedeeld, dat de gezochte aan het visschen is in de buurt van Montaukpoint op Long Island. Hij kan geen pas krijgen. Reuter meldt uit Washington: Nye, de voorzitter van de commissie tot onderzoek naar den wapenhandel, deelde aan de pers mede, dat hij den Senaat en Huil heeft gewaarschuwd, dat men geen pas mocht verstrekken aan den vliegtuigcon structeur Fokker. Nye heeft Cummings, den attorney-general, ver zocht bericht te geven, indien Fokker de Verecnigde Staten zal trachten to verlaten over de grens van Mexico of Canada. Fokker blijft onvindbaar, terwijl de commissie hem wil hooren over „zekere transacties bij verkoopen van vliegtuigen. Kan een brandmeester, die belangeloos zijn functie verricht, lid van den Raad zijn? De afd. voor de geschillen van bestuur van den Raad van State behandelde gister een beroep van P. Jonker tegen een besluit van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, waarbij gehandhaafd werd een raadsbesluit van de gemeente Koog a.d. Zaan, waarbij P. Jonker, opperbrandmeester, niet is toe gelaten als lid van den raad, als zijnde hij ambte naar (art. 25 F Gemeentewet). De heer Jonker was zelf aanwezig om het beroep toe te lichten. Hij betoogde, dat de functie van ge ringe beteekenis is en hij die belangeloos vervult. Het gaat z.i. niet aan hem uit het politieke leven uit te schakelen. Spr. achtte het ook niet de bedoe ling van den wetgever, diegenen uit te sluiten, die zich geheel belangeloos beschikbaar stellen voor de gemeenschap. De beslissing der Kroon volgt later. Commentaar van het Duitsche nat. soc. blad Der Angriff. Men meldde gisteravond uit Berlijn aan de N.R.Ct. De wethoudersverkiezingen in Nederland worden 5n de Berlijnsche bladen kort vermeld; alleen de Angriff voegt er commentaar aan toe. Het blad stelt [vast, dat een golf van marxistische ondermijning over Nederland spoelt, dat, waarvoor de burgerlijke bladen hebben gewaarschuwd is thans geschied. Men bedenke wat dit beteekent: De groote steden ;van Nederland, havensteden waar het internationale proletariaat zich concentreert, staan onder marxis tische leiding. De rustige dagen zijn ook in Neder land geteld. Deze laatste zin is in het nationaal so cialistische orgaan gespatieerd gedrukt. Directeur en zijn assistent ontslagen. Administratie een groote warboel- Men meldt uit Helmond aan de N.R.Ct.: In de laatste dagen liepen er geruchten, dat bil de melkfabriek de Eendracht te Helmond fraude zou ziin ontdekt voor bedragen, die in de duizenden 11e- ipen. De directeur Verzantvoort en ziin assistent wer den in verband daarmede ontslagen. Het riikscon- trolemerk was verdwenen, omdat het niet tijdig ge noeg betaald werd. De Zuid-Nederlandsche Zuivel- ibond heeft een onderzoek ingesteld. Een controle óp de exploitatie-rekening blijkt echter zeer moeilijk, omdat men kasboeken, journaals en dergelijke stuk ken alsmede het begin van de balans 1034 miste. De kasboeken over de jaren 1932, 1933 en 1934 waren eveneens verdwenen. Een lijst van debiteuren en crediteuren was niet aanwezig. De ontslagen direc teur werd verleden jaar ziek en bleek na zijn ziek te niets meer voor de zaak te voelen. Hierdoor werd men achterdochtig. Een controle door den Inspecteur van de Zuid Nederlandsche Zuivelfabriek bracht dan ook aan het licht, dat de administratie een groote warboel was. Voor consumptieijs was f 1800 geboekt, terwijl volgens V. over 1934 was omgezet voor circa f 12000. Belastingen waren te veel betaald. De door een accoun tant te houden controle werd stelselmatig door den ex-directeur bemoeilijkt. Een voor- loopig opgestelde balans voor 1934 wees uit dat de onkostenrekening f 20.000 lager was dan de rekening over 1933. „Het begin van één der bloedigste tijdper ken der wereld Naar uit Oudshoorn in Zuid-Afrika gemeld wordt, heeft generaal Hertzog verklaard, dat de Abessijnsche crisis naar zijn meening het begin beteelcende van een der bloedigste en wreedste tijdperken, die de we reld tot dusverre heeft leeren kennen. Generaal Hertzog is van meening, dat het conflict niet een ge beurtenis is, die men eenvoudig kan laten geschieden. Er valt een nieuwe, gevaarlijke geest in de wereld op te merken en wol niet alleen in Europa, maar ook in Azië. De steen maakte deel uit van een partij. Een Amsterdamsche diamant firma welke een partij diamanten van groote waarde ten verkoop had aan geboden, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat van deze partij een diamant ter waarde van duizend gul den op onverklaarbare wijze is verdwenen. De partij is 5" verschillende handen geweest, zoodat het onder zoen van de politie zeer wordt bemoeilijkt. DE REGEERING VAN ABESSYNIE AANVAARDT DE ANNULEERING NIET. ADDIS ABEBA: Naar aanleiding van bet bericht, dat de Standard Vacum Oil Compa- ny op verzoek van den Amerikaanschen staatssecretaris Cordell Huil afstand zon heb ben gedaan van de Abessijnsche concessie, verluidt in Abessijnsche kringen, dat men te Addis Abeba den toestand als onveranderd be schouwt en dat de rechten van Rickett on gewijzigd blijven voortbestaan. Het bericht van de annuleering van de concessie heeft te Addis Abeba consternatie verwekt; er heerscht groote verwarring. Men heeft groote moeite om te begrijpen, hoe een contract reeds een week nadat het is onder teekent te niet kan wrden gedaan. De kei zer zal den Amerikaanschen zaakgelastigde terzake van de annuleering der concessie ontvangen. Ook Chertok trekt zich niet terug. Concessie onafhankelijk van de Standard Oil? New York. De New Yorksche makelaar Chertok verklaarde, dat hij ondanks het feit, dat de Standard Oil zich heeft teruggetrokken van de concessie in Abessinië, zijn concessierechten zal handhaven. Hij heeft nog veertig dagen den tijd om de in het optie contract met Abessinië genoemde optie-som van 1 millioen dollar bij de Abessijnsche regeering te stor ten. Bovendien heeft het Staatsdepartement ten aan zien van dit optiebedrag nog geen contact met hem gezocht. Uit deze verklaring van Chertok zou zijn concessie onafhankelijk zijn van die aan de Standard Oil. Zal Rickett naar andere kapitalen om zien? Men doet te Addis Abeba opmerken, dat een op zeggingstermijn van 83 dagen in het contract is ge stipuleerd, voor het geval dat een of beide partijen zouden willen terugkomen op haar handteekening. Londen. Naar uit Addis Abeba wordt gemeld, beeft de Ethiopische regeering laat in den avond besloten, dat de petroleumcon- cessie niet zal worden geannuleerd. De Ethiopiërs verwachten blijkbaar, dat Rickett andere kapitalen zal kunnen vinden ter vervanging van die der Vacuum-groep. die de concessie heeft teruggegeven. Roosevelt over de concessies- New-York. In een persconferentie sprak presi dent Roosevelt. naar aanleiding van het afstand doen door de Vereenigde Staten van de petroleum- concessies in Abessinie, de hoop uit. dat deze maat regel van de Vereenigde Staten een ondersteuning zou beteekenen van het algemeene streven tot be houd van den vrede. Roosevelt verklaarde, dat het ongeven van de con cessie een nieuw bewijs was, dat de regeering der Vereenigde Staten sedert 4 Maart 1933. den datum van de ambtsaanvaarding van Roosevelt. geen „dol- lardiplomatie" meer voerde. Noch hij, noch Staats secretaris Huil hadden don geringstcn vrees, ge koesterd, dat deze particuliere petroleum-concessies de Vereen. Staten in het Italiaansch-Abessiinsche conflict zouden kunnen wikkelen. Het eenige ge vaar was, dat de concessies eventueelen invloed on de Volkenbondsonderhandelineen hadden kunnen oefenen. De President hoonte echter, dat de afwij zing ervan de politieke atmosfeer te Genève zou doen opklaren. Een toeristisch bezoek aan ons land. Men schrijft ons uit Amsterdam: Een exclusieve gast is gisteravond te half acht afgestapt in het Arastel-Hotel: ex-koning Alfonso JIII van Spanje, Hertog van Toledo. De voorname bezoeker, die, van Baden Baden komende, een vermoeiende reis per auto ach ter den rug had, begaf zich, in gezelschap van zijn secretaris, den Hertog de Luna onmiddellijk naar de schitterend ingerichte vertrekken, welke voor hem in gereedheid waren gebracht. Daar kleedde hij zich voor het diner en nam hij enkele oogenblikken rust. Een hoffelijk man. Het was een slanke, rijzige figuur, precies gelij kend op de talrijke foto's, welke sinds Ajlfonso's bal lingschap van hem in kranten en tijdschriften zijn verschenen, die te half negen de trap naar de hall afdaalde. Op het knappe, scherp getcekende gelaat van den ex-koning, die een eenvoudig blauw colbert- costuum droeg, verscheen een breede glimlach, toen hij in de hall het legertje fotografen zag, dat zich in slagorde had opgesteld en niet van plan was op dit moment suprème, het doel van vele uren wachten een lot, dat overigens ook de ridders van de pen beschoren is geweest te missen. Spanje's ex-ko ning bleek echter een uiterst hoffelijk man te zijn; hij gaf de werkers van de foto-pagina ruim den tijd om hun camera's scherp in te stellen en doorstond, rustig poseerend, het helle geflits der magnesium lampen. Een der directeuren van het Amstel-Hotel, de heer R. Belinfante, leidde den vorstelijkcn bezoeker ver volgens naar de bar en het was op dit oogenblik, dat de aanwezige journalisten hun kans waarna men om te pogen, een interview tot stand te bren gen. Hun voornemens stuitten echter op de tusschen- komst van den Hertog van Luna, den secretaris; een IN HET GEBIED VAN HET SUEZ-KANAAL. Reuter seint uit Londen: Bij wijze van voorzorgsmaatregel, ook met het oog op de gebeurtenissen in Ethiopië, is een eskader van de luchtmacht uit Egypte naar Soedan en Kenya vertrokken. De Engelsche hooge commissaris deelde den Egyptischen minister van Oorlog mede, dat 10 en 11 September Britsche luchtmanoeuvres op groote sohaal in het gebied van Suez zul len plaats vinden. De buitengewone Raadszitting begonnen. GENEVE. Na een korte geheime bespre king is de Volkenbondsraad gistermiddag te half 5 bijeengekomen in de aangekondig de, openbare zitting ter behandeling van het Italiaansch-Abessijnsche conflict. De voorzitter, de Argentijnsche gezant te Bern Ruiz Guinazu, deelde mede, dat de uit spraak der vijf scheidsrechters over het in cident van Oeal-Oeal eenstemmig ter kennis van den Volkenbond was gebracht en den leden van den Volkenbondsraad ten spoe digste zou worden medegedeeld. De Raad had in zijn vorige zitting besloten, een onderzoek in te stellen naar de Italiaansch-Abessijnsche betrekkingen in hun geheel. Alvorens hiertoe over te gaan bracht Eden echter rapport uit over de onderhandelingen der drie groote mogendheden te Parijs. Verklaringen van Eden. Eden, de Engelsche afgevaardigde, gaf een over zicht van het verloop der Fransch-Engelsch-Itali- aansche besprekingen te Parijs en het aanbod van een door den Volkenbond georganiseerden Fransch- Engelsch-Italiaanschen bijstand voor Abessynië, waarbij in hooge mate rekening zou worden gehou den met de Italiaansche belangen. Namens de Engelsche regeering verklaarde hij, dat Engeland alles zal doen om den vrede te hand haven en zich van zijn Volkenbondsplichten bewust is. Verklaring van Laval. Laval verklaarde, dat Frankrijk op den bodem van het Volkenbondsstatuut staat. Hij verwees naar de komende mededeelingen van den Italiaanschen ge delegeerde omtrent de bezwaren, die Italië tegen Abessynië zal indienen. De Raad zou deze bezwaren zeker met de grootste aandacht onderzoeken. Hij be sloot met de woorden: „Wij allen hebben den wil, voor de verplichtingen van het pact borg te staan. Wij willen den vrede." Verklaring van Baron Aloisi. De Italiaansche vertegenwoordiger. Baron Aloisi zette in een uitvoerige rede uiteen, waarom Itah'ë de te Parijs gewane voorstellen niet in overweging heeft kunnen nemen, waarbij hii verwees naar het Itali aansche memorandum. Hii gaf een historisch over- vriendelijk, jong edelman, ruim een hoofd kleiner dan zijn heer en meester en in zijn optreden een vast- oeradenheid aan den dag leggend, welke toch niet on aangenaam aandeed. Hij deelde mede, dat de ex-koning ook thans niet kon en wilde afwijken van zijn vaste gedragslijn om geen interview toe te staan, zelfs niet over niet-po- litieke onderwerpen. Onze wetenschap, dat Z.K.H. het met dezen stelregel niet al te nauw neemt, in dien hij dit blijkbaar nuttig of noodig oordeelt, hiel den wij beleefdheidshalve voor ons. Op de vraag, wat het doel van het bezoek aan de hoofdstad was. antwoordde de secretaris, dat de ex- koning, die nog nimmer in ons land was geweest, doch er veel van gehoord had, het zeer op prijs stelde in de gelegenheid te ziin, enkele dagen in Ne derland als eewoon toerist door te brengen. Te meer verheugd was bij over zijn bezoek aan Amsterdam, omdat men hem op de hoogte had gebracht van de bijzondere Rembrandt-tentoonstelling in het Rijks museum. Reeds morgenochtend zal de ex-koning deze expositie bezoeken Don Alfonso zoo voeg de de secretaris hier nog aan toe is een groot lief hebber van reizen; na het verbliif hier te lande zal hii zich ner auto naar Pariis begeven. Een korte opmerking van den ex-koning zelf maakte een einde aan het gesnrek; met een korte buiging begaf hij zich naar de dinerzaal. Van de vele buitenlanders voor het meerendeel deelne mers aan het Botanisch congres die hier reeds aan het dessert waren, herkenden verscheidenen den voomaamsten gast van het hotel. De ex-koning nam aan het einde van de zaal, waar aan een kleine fafel voor twee personen gedekt was. met ziin secre taris plaats en liet zich spijs en drank goed smaken. Over den afsluitdijk. Omtrent het bezoek aan ons land verne men wij nog, dat de ex-koning, tot wiens gevolg een chauffeur en een kamerdienaar behooren, hedenmiddag en autorit over den afsluitdijk zal maken, welk uitstapje verge zeld zal gaan van een bezoek aan de werken van het IJsselmeer. Voorts kwam ons ter oore, dat de voorname bezoeker bij het pas- seeren van de Nederlandsche grens bij Dinx- perloo geruimen tijd is opgehouden, aange zien verschillende formaliteiten geregeld moesten worden, voor hij zijn reis kon voortzetten. Verwachting: Matige tot zwakke Zuidwestelij ke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met op klaringen, aanvankelijk wellicht nog eenige regenbuien, later waarschijnlijk weinig of geen regen, later iets wanner. Verdere vooruitzichten: afnemend buiig. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 760. TEMPERATUUR: 15.fr gr. C 60 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert ze vlug, goed en goedkoop. TERLEP'S DROGISTERIJ, Hoogzijde 103, Schagen. zicht van de ontwikkeling van de Italiaansch-Abes sijnsche betrekkingen in de afgeloopen 50 jaar, om te bewijzen, dat Abessinië zich voortdurend aan ernstige schending van zijn verdragsverplichtingen heeft schuldig gemaakt en een barbaansche staat is, die noch zijn handelingen, noch het optreden an zijn onderdanen in zijn macht heefx De Abessijnsche vertegenwoordiger aan het woord. Vervolgens sprak de vertegenwoordiger van Abes sinië. Prof. Jeze. die o.a. verklaarde, dat thans door een eenstemmige uitspraak van de commissie het tn cident van Oeal-Oeal uit de wereld ls. Door haar memorandum tracht de Italiaansche regeering ech ter een nieuw voorwendsel te vinden om de toe passing van geweld te rechtvaardigen. Abessinië ls bereid, hierop te antwoorden, doch de Volkenbonds- raad mag niet uit 't oog verliezen dat de tijd dringt, en dat in snel tempo een vernietigingsoorlog tegen een Volkenbondslid wordt voorbereid. Na een korte rede van den Spaanschen gedelegeerde stelde de voorzitter binnenkort een Abessijnsch atnwoord on het memorandum in het vooruitzicht en werd de zitting verdaagd. Over een lengte van 250 K.M., van den Atlantischen Oceaan naar de Golf van Mexico. President Roosevelt heeft gister zijn goedkeuring verleend tot het beschikbaar stellen van een bedrag van vijf millioen dollar uit het werkverschaffings fonds, voor de voorbereidende werkzaamheden ver bonden aan den bouw van een kanaal, dat door het Noordelijk deel van Florida zal worden gegraven en den Atlantischen Oceaan met de Golf van Mexico zal verbinden. Deze ongeveer 9 meter diepe nieuwe waterweg, aldus een belicht van United Press uit Washington, zal loopen van Jacksonville aan den Atlantischen Oceaan naar de haven van Inglis aan de Golf van Mexico. De waterweg zal een lengte hebben van ongeveer 250 kilometer. Het betreft hier een der grootste kanaalplannen in de Vereenigde Staten, dat ooit is uitgevoerd. Het Congres zal nog ongeveer 140 millioen dollar moeten voteeren, alvorens het geheele plan kan worden ver wezenlijkt. De groote beteekenis van dit nieuwe kanaal is daar in gelegen, dat de scheepvaartroute tusschen den At lantischen Oceaan en de Golf van Mexico er aan zienlijk door zal worden bekort, terwijl bovendien de schepen beveiligd zullen zijn tegen de orkanen, die den laatsten tijd herhaaldelijk deze omgeving teisteren en reeds aan talloozen het leven hebben gekost. Dat zonder tusschenlandlng onafgebro ken 14.000 K.M. kan afleggen, Tokio: Het instituut voor luchtvaart-onderzoek van de keizerlijke universiteiten te Tokio, deelt mede, dat het er in geslaagd is een vliegtuig te ontwerpen, dat zonder landingen onafgebroken een afstand van 14.000 K.M. kan afleggen. Volgens dit ontwerp zal thans een vliegtuig ge bouwd worden, dat, naar men hoopt, in het begin van het volgende jaar voltooid zal zijn. Het instituut ont werpt thans een nieuw type super-snelheids-vliegtuig. 469e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 4 September 1S?5 Hooge Prijzen f 1000.— 15107 f 100_ 10727 Prijzen van 65 25 106 357 376 673 951 953 1683 1986 1991 2450 2456 2735 3079 3106 3483 3752 4005 4216 4815 5383 5485 5850 5965 6070 6208 6332 6343 7123 7319 7550 7590 7664 8404 8710 9245 9393 9399 9634 9918 9985 10154 10545 10589 10691 10914 11103 12264 12555 12637 13064 13662 13771 13911 14192 14310 14583 14652 14718 14840 14922 14971 14975 15012 15075 15110 15175 15244 15247 15353 15384 15410 15809 15839 16239 16275 16552 16564 16575 16617 16893 17151 17172 17447 18224 18315 18421 18720 19034 19442 19536 19576 19781 19870 20074 20418 20459 20493 Verbeteringen 4e klasse, 2e lijst: 1529 m. z. 1539; 15476 m. z. 15470; 18279 m. z. 18276.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2