Charles Rex s= De Brabantsche Brief Demonstratie Silo-Hakselmachine in de Zijpe. van Dré. Ethel M. Dell. Ulvenliout, 3 September 1935. Menier, Vandaag zou 'nen brief kunnen volschrijven over dat wrcede ongeluk in Zwitserland, waarvan 'n heel wearelddeel, waar van heel Europa den klap, waaronder 't Belze Ko- ningsvrouwke bezweek, voelde echowen in z'n zie- lement! 'k Zou 'nen stapel vellen kunnen volschrijven over den aanstaanden weareld- oorlog, waarin de volke ren malkaar zullen ver scheuren om 't bezit van petroleumvelden! Of over 't antichrisme, dat als 'n geestelijke pest z'n bacillen zaait in alle menschen van alle standen, van alle landen, over de heele weareld. En ook, 'nen brief over alle, deuze onderwer pen samen en op 't end het geheel opdragen aan de Hel met 'n machtelooze vervloeking Om m'n eigen en m'n lezers die helsche kwelling van machteloosheid te besparen, veeg ik liever al 't „nuuws" met 'nen zwaai van m'n pet weg, lijk ik wel 's doe met 't ongedierte, dat z'n eigen zat vreet aan den buik van m'n runders. En ik. ga oe schrij ven over 'nen tiep, zooals, amico, al 'nen „optocht" van 'n vijfentwintig differente tiepen hier door deuze feuilleton van oewen krant getrokken is. Over 'nen doodgewonen mensch, waarover 'n krant nooit schrijft. Want Krisje van den Meulen had nooit 0.3 seconde korter gezwommen over honderd meters water, dan 'n ander. Den Krist had ook nooit ennige andere sport be dreven, want z'n leven bestond uit arbeid. Naastzij nen arbeid kost ie geen „beroep" van „amateur'Mn- dit-of-in-dat meer uitoefenen. Hij trouwde in 'nen tijd, dat de kranten nog geen prentekes gaven van „het huwelijk van den dag", dus den Krist trouwde geruischloos. Verder paste-n-ie netjes op en kwam ie dus even min onder do rubriek rechtszaken, kortom: de krant heeft, aan den Krist nie andere verspild, dan één regeltje kleinen druk, 'n jaarge gelejen, onder de ru briek „Overleden". En toen hebben drie lezeressen dieën avond ge- zeed: „Kek, da gekke Krisje is toch ok dood. Zeu- venenzestig pas? Ik had 'm wel tachtig, vijfentachtig gegeven." En dan rekenden die wijfkens stillekens uit, dat Krisje al „stok-oud" was, toen zij nog bakvisch waren, ruim twintig jaren gelejen...! En die paar wijfkens keken elk efkens in den spiegel Neeë, dan zagen zuilie er toch beter uit dan Krisje in zijnen tijd wat wieren sommigte menschen toch vroeg oud Mocht zij er beter zijn vanmiddag nog, in de stad, daar op het hoekske van de Markt hihilii, zo'nen snot neus, sjansen teugen heur. Hij moest 's weten dat ze al twaalf jaar getrouwd was, moeder van drie 'kinders, hihilii, nog 's in den spiegel kijken, ocli-ja, ze kon er dan ok nog best zijn knap ventje wel en zoo wier Krisje van den Meulen oo deuze wea reld uitgeluid. Krisje! Dat zoo eenvoudigskens z'n leventje had afgedrib- held in 't stedeke, waar ie geboren en getogen was. dat Krisje, waar zoo weinig van te schrijven viel, ollee, hij is tóch 'n feuilletonneke woèrd. Want dat Krisje, 't had 'n zielemcnt, dat als 'n vlammcke bcgost op te flikkeren in den wind, zoo gaauw den Krist iets schoons zag, of beurde, of on derging. En dan trilden z'n gevoelige, lange, peezige han den, want dan snakten ze naar 'nen bonk hout en den beitel. Dan moesten ze vorm geven aan wat er in Krist 'n zielement nie tot rust kost komen. Krist had 'n kunstenèèrsziel. Ilij docht, prakizeerde, lèèfde in hout. 'n Blom, *n blad, 'n kindeke, ja 'n gebed of 'n lied, hij zag 't louter in 't gevlamde, geurige hout, dat ie met z'n veul te stevige, maar lenige handen „kneedde" of 't klei was. Als dat kleine, gebogen keareltje 'nen zwaren blok teakhout in z'n handen nam, dan wier dieën blok klein en gedwee! Dan stak le 'm vooruit, bekeek 'm door zijn oogharen, trok zijnen mond tot 'n „groef- in-hout", keerde den zwaren blok hardhout om-en-om en onderzocht 'm met z'n oogen op den nerf, op kleur en vlam, op den draad, en op de deugdelijkheid en dan was 't, of ie 't brok doorgrondde tot in 't hart. Dan leefde 't werk, 't beeld, 't relief al voor z'n oogen. Dan gloeiden twee kleurkens onder z'n oogen, dan kwam zweet op z'n mooie, hooge voorhoofd, dan was den Krist 'n vuur gelijk, 'n vreugd-vlam, die op flakkerde uit z'n zielement, maar die hum toch ook meteen 'n bietje verteerde. Kek, .daarom was Krisje zoo „oud", ziet ge, amico? Voor ie beitelde met z'n handen, beitelde-n-ie met zijnen geest. En z'n materiaal was ijzerhard, waardoor eerst den geest en later den beitel gedreven moest worden. En hij had al zooveul hout gekerfd, bebeiteld en ge stoken, dat in zijnen kop alle die kervingen stonden, want eiken kerf was van zijn ziel uitgegaan. Daar om leek ie zoo oud, amico Daar waren voorname bazen in het stedeke, eige naars van kapitale meubelzaken; patroons over 'n leger werkvolk; heel voorname „sleunpilèèren" van 't stedeke, waar i'der teugenop zag. Meubelfabrikaan- ten, die als lieerschers, en nie als leveranciers, in de kostelijkste, prachtigste salons huile dure ad viezen gaven. Die in jury's zaten en examencommis sies, die lid van den Raad, bestuurder van de Ka mer van Koophandel waren. Die 'n koninklijk wa pen voerden in veule kleuren op kostelijk brieven- pampier. Die teekenaars, ja ingenieurs, soms, die accoun tants en artisten onder 't personeel hadden en drilden. Maar die in de kostbare salons van den adel en den eersten stand nie dochten aan de hulp van den ingenieur, van den artist, van den ontwerper, van den boekhouwer, doch daar stillekens hoopten op de hulp van Krisje van den Meulen. Krisje, den gebogen toovenaar, die 'nen eiken balk veranderde in 'nen engel. 'Nnen blok ijzerhout om- kneedde in 'nen leeuw, 'n Plaat kersenhout omtoo- verde in 'n schaal vruchten. Die uit wat rauwe plan ken 'nen gebeeldhouwden schoorsteen schiep, schoon genogt om de gobelins in de paleizen tot eer te strekken. Dan dochten die bazen- nie aan den baron, den op drachtgever, aan de machtige douairière, die zóó machtig en groot was, dat zij 'n sigaar kost rooken in tegenwoordigheid van den fabrikant, dan docht hij, al pratende, al uitstallende zijnen kennis en ge leerdheid, aan den krommen Krist van den Meulen, die alleen in staat was, om in zijn stalleke, achter z'n woning, de kunstige dingen te maken, voor de salons waarin Krisje nog nooit geweest was, 't be staan alleen maar van heuren zeggen kende, maar welk bestaan toch boven zijn begrip en ook be neden zijnen aandacht gingl Ja, amico, daar waren wel patroons, naar wier oogen gekeken werd, door driehonderd man perso neel, terwijl zo'nen patroon keek naar Krisje zijn oogen, om te zien of den Krist zijn droomoogen ef kens dichtkneep bij de opdracht. Want dan dan was dieën kleinen Krist begeesterd en dan was er 'n schoon stuk werk te verwochten. Maar Krisje wist dat nie! Zou 'm nie kunnen schelen ook, want hij zag alleen maar hout en geenen meubelfabrikaant. Zelfs dien zijn sigaar nie, want Krisie kost alleen werken mee 'n pepke. Krist was 'nen soortement vrind van me. Want as ie iets schoons onderhanden had, dan riep ie me wel 's achter in z'n stalleke, als ik met den groentenwagel voor de deur stond. En dan was ie altij sjuust bezig aan 't schoonste werkstuk dat ie ooit gemaakt had Dan vertelde-n-ie er zooveul van da'k den engel zag gaan zweven op de kunstig ge snejen wieken. Of den leeuw zag grijnzen uit zo'nen levend-gestoken muil. En als ik dan later vroeg om 't stuk nog 's te meugen zien, dan was ie 't haast vergeten. Want dan zee-t-ie: ..Oh. datte. iah! Och ia! Maar nouw za'k oe 's iets laten zien Kek, da's werk! Da's 't schonste. wat ooit in deus wei-kplots (ochèrme, da lekkend schuurke!! ontstaan is 't Was 'nen aarige! 't Was 'nen tiep. Soms kwam ik 'm teugen in de stad. Dan slenter- de-n-ie mistroostig, chagrijnig, met 'n uite pijp in zijnen gekerfden kop, en zag ie me nie. Maar soms ok, dan zag ie me wèl. Dan was ie zat. Dan dreef 'nen wolk van jeneverlucht om dieën kervenkop, die dan récht op zijnen romp stond. Dan was ie druk. Dan had ie veul praat. Dan gaf ie rondjes weg. Dan stak ie z'n duimen in de arms gaten van z'n vest en ging op z'n teenen staan, om „groot" te lijken. Dan dan, was dat ouwe Krisje zestien jaren! Maar clan wist ik wel, hoe ie in allebei die geval len, zooals ik 'm in de stacl aantrof, nie aan 't werk kost komen. Hoe dan 't harde, 't ijzerharde mate riaal al dagen té hard, te onkneedbaar was voor zijn sterke handen, voor zijnen scherpen geest en beitel. Dan dan was den Krist ongelukkig. Zóó ongelukkig, tot ie z'n verdriet verzuipen ging Dan daagde-n-ie de heele weareld uit, (dat stedeke tenminste). Dan sloegen die prachtige handen gaten inde locht, mee zo'nen kracht, of Krisje eiken pa- neelen wou beschadigen. Dan berstten er peerse aders door zijn groote, blanke voorhoofd, als vingers zoo dik. Dan dan vocht ie tegen 't niks. 't Helsche niks, dat 'm ontkracht had en wat ie dan ontkende met groote woorden, met vloeken, te groot voor zo'n klein manneke Zóó groot, dat ge 'r van in den lach schoot, teugen wil en dank. Dan herinnerde-n-ie z'n eigen pas dat zijn zwe vende engelen de lichtkronen droegen in de salons van Baron van Zoo tot Zus. Dat zijn heiligenbeelden den preekstoel torsten in de kathedralen daar en daar. En dan zwollen de aren in zijnen nek tot berstens- toe. Dan trilden z'n geweldige vuisten, knappend in de spieren. Dan stond z'n schoone zielement in de foltering van hellevuur. Dan puilen z'n oogen appelgroot uit dien „eikenhouten" kop. Den oorlog kwam. De vrede kwam, De onbe schaafdheid kwam over 't menschdom. De kunst viel. mét de beschaving aan schervels. En Krisje van den Meulen zag z'n vak verzinken op den dag, dat 'n bloedroode zon aan den ender onderging over 'n weareld van ellende, van massa moord, van verwildering, van ploertigheid kortom. Hetzelfde Krisje, dat zijn verdriet verdronk, als ie enkele dagen den zegen van zijnen schoonen ar beid missen moest, als zijnen geest nie meer kon, datzelfde manneke heeft tien lange jaren geenen stap meer gezet in zijn stalleke. Tien lange jaren is ie gegaan door 'nen woestijn van troosteloosheid van vervloekte dorheid, van on afzienbare leegte. Tien lange jaren is ie moeizaam gesjokt, straat in, straat uit, door 't lachende, dansende, wuft-geworden stadje, dat Krisje voor gek versleet. Nou en dan probeerde 't kleine Krisje met zijn groote vuisten op 't stadje te slaan, om den ande ren dag te ontwaken op 't politiebureau. 'n Ziel, te groot voor deuzen kleingeestigen, ver vallen tijd, ging onder in den poel, ons na 1918 over gebleven als maatschappij. Gekke Krisje stierf, krankzinnig in z'n stalleke, met z'n hart in 'nen beitel. En 'n paar krolsche wijfkens herinnerden heur eigen toen 't ouwe Krisje, dat altij „oud" was geweest, dachten zij, en al „oud" was op 'nen leeftijd, dat zij al „sjans" hadden van „zo'nen snotneus" En de kranten spreken van weer 'nen nuuwen we reldoorlog. maar daar wou ik van de week nie over geschreven hehben Vol. Veul groeten van Trui en as altij gin horke min der van oewen toet a voe DRé. 1 U,T DE OMGEVING Z IJ P E RAAD ZIJPE. Wii moeten even een abuis in dit raadsverslae rec- tificeeren, n.1. dat niet de heer De Boer. maar de heer Veltman de afgraving van den dijk ZijpeAn na Paulowna heeft bepleit. BURGERBRUG. Op Woensdag j.1. hield de afd. Zijpe der Nederl. hond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen haar eerste jaarvergadering in de zaal van den heer Langedijk te Burgerbrug. Voorzitster mevr. A. de Boerv. d. Sluis opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom, haar genoegen uitsprekende over de mooie collectie gekweekte plantjes, die de dames hadden mede gebracht. Daarna werden door de secr. de notulen voorgelezen en zonder op of aanmerkingen goedgekeurd. Na de ingekomen stukken en mededeelingen, volg de het jaarverslag, waaruit wij vernamen dat de vereeniging, die opgericht is 9 Jan. 1935 met 39 lc- Dank zij welwillende medewerking van den heer Directeur van het Instituut voor Landbouwwerktui gen en -Gebouwen te Wageningen, Prof. M. F. Visser is het ons mogeliik een interessante demonstratie te doen plaats vinden. Op het bedrijf van den heer P. Francis te Burger- brug is een partij mais aanwezig welke, alvorens te worden gekuild, eerst gehakseld dient te ziin. Er bestaan reeds verschillende hakselsnijders voor de practiik. De hakselmachine welke hier zal de- monstreeren is tevens in staat het. gehakselde mate riaal in de silo te werpen. De machine wordt door een motor aangedreven (voldoende is reeds 23 P.K.) hakselt het materiaal in een dusdanig tempo dat ongeveer 6000 K.G. mas sa per uur is te verwerken en zorgt bovendien vo<fe het inbrengen van het product in de siloruimte. Gezien de belangstelling die momenteel bestaat voor den verbouw van groenvoeder. verwachten wij veel bezoekers, tomeer waar men ook in de gelegen heid is een paar goed geconstrueerde betonplaten si lo's te bezichtigen. De silo-hakselmachine zal in werking gesteld won den op Dinsdag 10 en Woensdag 11 September. De Werktuigen-Commissie voor Noord-Holland. den nu gestegen is tot 62. Er werden gehouden een autotocht naar de „Flora" te Heemstede, een excur sie naar de kaasfabriek de Eensgezindheid te St. Maartensbrug, een lezing en een Handwerkavond. Ook is een Prov. Bond opgericht wat onze vereen, ten goede zal komen. Het finantieele verslag werd door een paar dames nagezien en goedgekeurd. Aftredend als bestuurslid was mevr. M. Appel— Eriks en werd herkozen. Wegens bedanken van me vrouw E. Hopman—Rezelman werd benoemd als vice-voorz. mevr. M. van LoenenKlaus. die dit aannam. Na de pauze werd begonnen met de verloting der plantjes enz. Nadat dit onder groot vermaak der dames was ge beurd, volgde de rondvraag. Door de voorzitster werd voorgesteld a.s. winter een verbandcursus te houden en mevr. HopmanRezelman zou graag zien dat een handwerkdoos werd gevormd. Hiervoor was veel belangstelling. Nadat de voorzitster aan mevr. HopmanRezelman woorden van dank had toegevoegd voor de prettige samenwerking en ook aan den heer Langedijk voor de gezellige ontvangst, sloot zij de vergadering en keerden de dames zeer voldaan over den mooien avond huiswaarts. Burgerlijke stand van 30 Aug. t.m. 5 Sept. Geboren: Arie, zoon van Mattheus van Westerop en van Johanna Maria Hommert. Ondertrouwd: Wilhelmus Engelmundus Kaptein, oud 31 jaar, kaashandelaar te Wijk aan Zee en Duin en Catharina Maria Janssen, oud 23 jaar, alhier; Martinus Simon Jozef Schilder, oud 22 jaar, gara gehouder te Limmen en Margaretha Maria Cathari na Janssen, oud 24 jaar, alhier. Getrouwd: Geene. Overleden: Elisabeth Cornelia Dingler, oud 71 jaar, weduwe van Johan Fröger. Henri van der Wart, oud 12 jaar; Hendrik Klomp, oud 74 jaar, echtgenoot van Pietertje Blom, eerder weduwnaar van Jantje van Til. WARMENHUIZEN KRABBENDAM. Dinsdag vierde de Chr. Oranje-Vereen., door het fraaie weer begunstigd, haar Oranjefeest, ter herden king van de verjaring onzer geliefde Vorstin. Des morgens te 8 uur werd het kinderfeest door een op tocht geopend en vervolgens met wedstrijden onge veer tot 12 uur. om des middags 1 uur met de Volks spelen verder te gaan. Verschillende wedstrijden wisselden elkander af. 170 Personen namen aan de wedstrijden deel. De dag werd besloten met een feestelijke samenkomst in dc Geref. Kerk. waar een rijke afwisseling van voordrachten, samenspraken en zangnummers den avond deed omvliegen. Hoogst voldaan gingen de feestgangers huiswaarts. FEUILLETON door 54. Hij liep naar dc sofa, zonder gcdruisch te maken en bleef ernaast staan, tenvijl zijn blik erop bleef rusten. En over zijn donker gelaat met de diepe groeven en den cynischen mond, met al de som- herheid en de bitterheid, die erop stonden te lezen, kwam nu cenige glans, dien nog nooit iemand, 't zij man of vrouw, daarop had gezien. Want voor hem lag in een kluwtje, als een ver moeid jong hondje, met de blonde krullen op het tijgervel, Toby, slapende in het gedempte rooae licht. Enkele oogenblikken stond hij bij haar en keek naar haar voor zij ontwaakte. Hij bewoog zich niet, haalde nauwelijks adem. Maar 't feit alleen van zijn tegenwoordigheid moest tot haar zijn doorge drongen, want enkele oogenblikken later sloeg ze, heel rustig en heel natuurlijk de blauwe oogen op en keek hem aan. „Hallo!" zei Toby slaperig. „Is 't tijd om op te staan?" En in 't volgende oogenblik sprong ze op en tee- kendo haar gelaat een teleurstelling. ,.lk ilc dacht dat we aan boord van het jacht waren, 't Was heclemaal mijn bedoeling niet hier in slaap le vallen. Ik kwam hier om u te spreken, Sir. Ik moest u spreken!" Hij een hand op haar smallen, Jongen schou- 'der oh onwillekeurig sidderde die hand. uGocd zoo, Noncile," zei hij en ook zijn stem beefde en klonk onzeker, ,,'t Spijt me, dat ik je heb laten wachten." Ze keek hem aan. Haar heele gelaat trilde. „Ik heb afgrijselijk lang gewacht," zei ze. „Uren en uren. Ik dacht dat u nooit zoudt komen. Uw knecht uw knecht zei dat u niet gestoord mocht wor den". „Ve-duivelde stommerik!" zei Saltash. Ze begon hartelijk te lachen. „Dat dat zei Ik ook. Maar ik dacht ik dacht dat u liever zoudt hebben dat ik wachtte," ze rilde plotseling. „Ik houd niet van deze kamer! Kunnen we niet ergens an ders heengaan?" Hij hoog zich voorover, stak de hand onder haar elcboog en hiep haar opstaan. Ze sprong vlug van de sofa af en stond voor hem in half uitdagende, half verlegen houding. Saltash liet zijn hand op haar arm rusten en bracht haar naar den muur naast den schoorsteen. Ze ging bedaard met hem mee, toekijkend, nieuws gierig toen hij zijn vrije hand naar het eikenhou ten paneel uitstak. „Nu kom ik achter al uw geheimen," zei ze on deugend. „Neen, niet alle. hernam Saltash. Ze hoorde een knipje en het paneel ging opzij en een lange smalle opening werd zichtbaar. Toby keek naar hem en gleed vol vertrouwen in zijn arm. Een oogenblik drukte die haar steviger en ze lachte weer, een zenuwachtig opgewonden lachje „Ik ben blij dat u eindelijk zijt gekomen," zei ze. Ze bleven even staan voor de donkere opening maar er was bij Toby geen spoor van aarzeling. Ze was een en al verwachting. Tn 't volgende oogenblik was de kamer hel verlicht en gingen zij naar binnen. •*t Was een zonderling vertrek, met paneelen en gebouwd in den vorm van een kegel. Het was ge dekt door een glazen koepeldak en verder waren er geen ramen. Dc lichten waren verborgen achter schitterend gekleurde fresco's met Oostersche figu ren. Slechts een rood lampje brandde op een klein tafeltje. Dat lampje stond op de opgezette huid van een cobra. Dit trok onmiddellijk Tobv's aandacht. Haar oogen schitterden van opgewondenheid. „Wat is 't hier mooi!" „Bevalt je dit beter dan de muziekkamer?" vroeg Saltash. „O ja, veel beter!" en haar glinsterende oogen zochten de zijne, ,,'t Heeft wel wat van uw hut op het jacht!" Hij strekte de hand achter zich uit en weer knipte de veer. Toen trok hij haar mee do kamer in. Ze liepen over een tijgervel. Overal lagen tijgervellen op den vloer en op een lage rustbank, die bij een tafel tje stond, dat verder het eenige huisraad van de ka mer uitmaakte. Toby drukte den arm, die om haar heen geslagen was en die druk was een onuitgesproken verzoek; want Saltash had voor haar op dat oogenblik iets ongekends, iets onwezenlijks, dat haar beangst maakte. Zijn grappen en dwaasheden waren voor haar iets gewoons, maar zijn stilzwijgen wierp een scheidsmuur tusschen hen op, dien ze niet over schrijden kon. Ze vroeg alleen zwijgend om steun en dien gaf hij haar. Hij bracht haar naar de sofa en bleef staan. Zijn gelaat stond buitengewoon ernstig. „Nu, Toby!" zei hij. Ze keerde zich om en keek hem aan en vatte ste vig zijn hand. „Bent u boos, dat ik gekomen hen?" vroeg ze hem met trillende lippen. „Tk kon niet anders!" Hij keek haar diep in de oogen. „Bien petite, dan had je een vriend noodig!" zei hij. Ze zag er uit om medelijden mee te krijgen. „Tk had u noodig!" Weer gleed een van zijn ouderwetsche glimlachen over zijn gelaat. Hij scheen haar te willen opvroo- lijken en alle ernst was uit zijn gelaat verdwenen. ,En dan kom je me nu, ma mignonette, in het holst van den nacht hierheen, en waagt daaraan jou naam en den mijne." Toby trok een ongelukkig gezicht. „'t Was niet in het holst van den nacht dat i£ hier kwam, ik heb uren en uren gewacht. Maar dat doet er niet toe dat doet er niet toe. Ik heb u eindelijk gevonden. En nu kunt u me niet wegstu ren, zooals u vroeger hebt gedaan omdat ik nie mand heb waar ik kan heengaan. Dat had u nog wel kunnen doen als u eerder beneden waart ge komen, maar nu kan het niet meer," en haar stem klonk vroolijk en opgewekt. „U moet me nu wel houden ik ben gekomen om te blijven!" „Wat!" riep Saltash uit. Hij hoog zich over haar heen en koek haar onderzoekend aan. „Heeft Benny je ruw behandeld? Ik had er toch een eed op dur ven doen, dat hij me nu begrepen had." Ze lachte. „Benny? Ik heb niet op hem ge wacht!" „Wat!" zei Saltash weer. Ze stak hem een klein, zenuwachtig handje toe en legde dat op zijn schouder. Ze sloeg den blik niet voor hem neer. „Ik ben gekomen om te blijven," herhaalde ze en liet erop volgen: „alles is in orde. Ik heb een briefje voor Benny achter gelaten en hem meegedeeld, dat ik niet terugkom." Hij vatte stevig haar hand en trok haar naar zich toe, wat ze willig toeliet, met dat zenuwachtige lachje, dat vaak welsprekender is dan woorden en roerender dan tranen. Eindelijk zei Saltash zachtjes: „Maar wat moet ilc met je doen?" Ze stak hem plotseling beide armen toe. Misschien had ze daar wel op gewacht, „Wat u met me doen moet! me hier houden ditmaal zei ze ze nuwachtig. „O, waarom hebt u me ooit weggezon den, terwijl ik u toebehoorde, en niemand anders! U hebt me een goed leven willen bezorgen, maar wat is mijn leven anders geweest dan een hel! Vor

Schager Courant | 1935 | | pagina 14