De Assemblee in nood KIJKEIl iKOgSPEfUijClOECK Italiaansche troepen concentratie. iliïELi Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland Woning uitgebrand. Abessynië bereidt tot concessies. Een nieuwe mogelijkheid in het Abessijnsch conflict. Offensief spoedig te wachten. Toestand van Senator Long bevredigend. „WIJ STUREN RECHT OP ONS DOEL AF". Dalende goudvoorraad in Italië. Aanslag beraamd op het Italiaansche consulaat te New York? Verkiezingen voor den Poolsehen Landdag. Dinsdag 10 September 1935. 78ste Jaargang. No. 9804 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkoruend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vü. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Vele landen kannen voor een moeilijke be- slissing komen te staan ZééR GEVAARLIJKE TOESTAND IN HET ABESSIJNSCH CONFLICT. Gisteren ïs te Genève de 'Assemblée, de Groote Vergadering, van den Volkerenbond, begonnen, waar alle leden, dus ook Nederland, bij tegenwoor dig zijn. Groot werk staat niet op het program en alles wacht op de beslissing die in het Italiaansch-Abes- sijnsch conflict zal vallen. Nu de Volkerenbondsraad de zaak aan een Com missie van Vijf in handen heeft gegeven, zal deze Commissie, die onder presidium staat van den Spaanschen afgevaardigde Madariaga, eerst rapport moeten uitbrengen. MADARIAGA, voorzitter van de Commissie van Vijf. Is dat ongunstig, pas dan zal de Raad 'de wan hoop nabij de zaak wel doorgeven naar de Assem blée. Op dat oogenblik beginnen echter de zorgen. Want dan zullen tal van landen, zooals b.v. het Onze, wier regeeringen zich tot dusverre angstvallig hebben onthouder} van elke goed- of afkeuring, partij imoeten kiezen voor of tegen een bandhaven van de beginselen van den Volkerenbond, hetgeen met an dere woorden wil zeggen voor of tegen Italië, En deze keus is een zeer moeilijke. Want door den Volkerenbond te steunen, loopt men bij de stemming waarin Mussolini schijnt te verkeeren, gevaar in een oorlog te worden gewik keld, terwijl men in het andere geval dus een alleen laten staan van Engeland de schoone Volkerenbondschepping in gruis helpt slaan, omdat wel geen mensch gelooft, dat het teleurgestelde Brit tannië in dat geval nog langer zijn macht achter Genève zal plaatsen. Dit wordt algemeen gevoeld en men kan er zeker van zijn, dat tal van delegaties met angst en zorg de ontwikkeling van den toestand volgen. Partijkiezen is nu eenmaal zeer moeilijk, vooral 'als de inzet oorlog of in elk geval belangrijke econo mische schade beteekent. Toch is er alle hoop, dat bi] een halsstarrige Ita liaansche houding, de groote meerderheid der Vol- ikenbondsleden zich achter de Engelsche politiek zal plaatsen. 1 Dit klemt temeer, omdat steeds duidelijker naar (voren komt. dat ook Frankrijk ziin Italiaansche vriend wel los zal laten, als er geen mogelijkheid tot accoord meer overblijft. Men begint ook in Frankrijk algemeen te beseffen, dat voor een berustende Volkenbond geen taak voor de toekomst meer is weggelegd en daar Frankrijk bij het wegvallen van het Geneefsche Statuut vrijwel alleen tegenover Duitschland zou komen te staan, is het begrijpelijk, dat Laval. lioe ongaarne ook. lie ver met Mussolini breekt dan zich t.e ontdoen van machtige vrienden als Engeland en misschien zelfs Rusland. i Zooals spreekt heeft ook Italië allang begrepen, dat oorlog met Abessynië wel eens een breuk zou kunnen beteekenen met alle anderen. Zijn toezegging toch om geen aanval te beginnen vóór het einde der beraadslagingen van de Commis sie van Vijf doet zien dat hij niet botweg alle relaties wil afbreken en eigen gang gaan. Toch blijft, de toestand zeer dreigend. Honderdduizenden krijgers staan in volle wapen rusting aan beide zijden van de Abessijnsche grens opgesteld en een enkele ondoordachte daad kan de lont aan bet kruitvat te brengen. Hoe licht kan en of ander heetgebakerd opper hoofd niet toeslaan en daardoor de Italianen in de kaart spelen? Neen, de 16e Assemblée is niet voor haar plezier In Genève. Gisternacht heeft te Glanerburg gemeente Ensche de, een felle uitslaande brand gewoed in de woning van den aannemer Morskate. De bewoners, man, vrouw en zes kinderen, werden met moeite door de buren gered- Het pand is geheel afgebrand. Een bedrag van f 400 aan papier geld ging mede verloren. Het naast gelegen huis bekwam ernstige brand- ën waterschade. De oorzaak yan den brand is onbe- kendy Na den Kroonraad. Den gehcelen naclit heeft 'de kroonraad te 'Addis Abeba vergaderd, en na afloop hebben de buitenland sche adviseurs en gedelegeerden van Abessynië te Genève nieuwe instructies ontvangen. De Negus verklaart zich bereid om in het belang van den vrede aan den Volkenbond concessies te doen, in dien zin, dat in de Abessijnsche regeering nog meer buitenlandsche adviseurs worden opgeno men, die zoowel Europeanen als Amerikanen zouden kunnen zijn. De negus behoudt zich het recht voor, de door den Volkenbond voor te stellen candidaten al dan niet aan te nemen. Elk mandaat, dat de souvereiniteit en de onafhankelijkheid zou kunnen aantasten, wordt van de hand gewezen. Om echter ook aan Italië bepaalde concessies te verlcenen, verklaart de Negus zich bereid aan de grens .vdn Ogaden bepaalde tegemoetkomingen te doen. Bovendien wil hij Italië toestaan een straatweg aan te leggen van de grens van Eritrea naar Gondar. Tenslotte zouden ook het wegenvraagstuk van Addis Abeba en de bouw van een haven te Assab, waarover reeds in 1928 onderhandelingen waren ge voerd, opnieuw tot onderwerp van besprekingen worden gemaakt. Deze nieuwe voorstellen worden gedaan, naar met nadruk wordt verklaard, om nogmaals uitdrukking te geven aan den vredeswil van den Negus. Onafhankelijk, maar... niets te zeggen. Reuter seint uit Genève: De Raadscommissie van vijf voor het Italiaansch- Abessinisch geschil is gisteren weer bijeengekomen. Minister-president Laval, die het week-end in Parijs heeft doorgebracht, en morgen te Genève wordt te rugverwacht, werd door Léger vervangen. De commissie heeft besloten het Italiaansche me morandum en de andere documenten met klachten en beschuldigingen aan het adres van Abessinië te doen bestudeeren door een onder-commissie van vijf koloniale experts, uit de vijf landen, die in de com missie vertegenwoordigd zijn, nl. Lopez Oluivan (Spanje), St. Quentin (Frankrijk), Thompson (Enge land), Kulsky (Polen) en Kemal Hoesnoe (Turkije). De benoeming dezer deskundige-commissie wordt algemeen als een zekere voldoening voor Italië be schouwd. Het onderzoek der koloniale experts zal echter onafhankelijk van de werkzaamheden der commissie van vijf geschieden. De feitelijke bemid delingspogingen tusschen Engeland, Frankrijk en Italië zullen morgen, na Lavals terugkeer, worden hervat. l Madariaga, de voorzitter der commissie, zou bo vendien door zijn collega's gemachtigd zijn eenige in Genève aanwezige juristen te raadplegen over de rechtsquaesties, welke ten aanzien van de souverei niteit der staten door het conflict zijn opgeworpen. Het streven van de commissie van vijf beweegt zich in de richting van de door de Engelsche en Fransche pers reeds uitvoerig besproken z.g. „Irak-oplossing", d.w.z. dat er voor Italië in Abessinië een soortgelijke juri dische positie zou worden geschapen als Engeland tegenwoordig in Irak inneemt na dat Irak weliswaar een souvereine staat is geworden, maar het overwicht der Engelsche belangen op verscheidene gebieden is erkend en ook Engelsche politietroepen ter bescher ming voor bijzonder gewichtige punten zijn toe-gelaten. De Negus heeft zich geheel in handen van 'den Volkenbond overgegeven en zal diens beslissing waarschijnlijk aanvaarden, mits de territoriale inte griteit en politieke onafhankelijkheid van Ethiopië niét worden getroffen. ABESSIJNSCHE TROEPENVERPLAATSINGEN. Naar Reuter uit Addis-Abeba meldt, heeft de regeering meegedeeld, dat zij bericht heeft ontvangen van Italiaansche troepenbewegin gen in Eritrea. Men neemt in Abessinië aan dat deze bewegingen de aankondiging vormen van een spoedig offensief. Blijkens telegram men uit de Noordelijke provincies zijn op ver scheidene punten op de grens Italiaansche troepen samengetrokken. Men heeft geen hoop meer op een vreed zame oplossing. De correspondent van British' United Press meldt uit Addis Abeba, dat 25.000 man Abessynische ca- velerie uit Gallas naar Ogaden zijn gezonden onder bevel van den veteraan van Adoea generaal Hapta Michael. Volgens betrouwbare berichten moet de hoofdmacht op een afstand van 20 mijl van de grens worden gehouden. In verder afgelegen plaatsen in Abessynië zijn onderstanden van gewapend beton gebouwd. Verder wordt in Addis Abeba gezegd dat uit een onderschepte Italiaansche dépêche kan worden opge maakt, dat het tijdstip van het Italiaansche offensief is bepaald op 24 September. Volgens berichten uit het paleis van den Negus heeft men daar op het oogenblik niet meer de ge ringste hoop op een vreedzame oplossing van het Ethiopische geschil. Zijn popnlairifeit gestegen. Reuter meldt uit Baton Rouge: Na de operatie is een bulletin versohenen met de mededeeling dat de toestand van den gewonde vol komen bevredigend is. Men verwacht dat de populariteit van Long door dezen aanslag zeer zal sti-'gen die hem met het au reool van den martelaar gesierd heeft. Men spreekt al van duizenden stemmen die thans op Long zullen uitgebracht worden, bij de presidentsverkiezing. I: De dader. Dokter Weiss stond aan het begin van een schit terende medische carrière. Hij heeft reeds te Weenen en Parijs in klinieken gewerkt Dokter Weiss, de pleger van den aanslag, was, naar wordt gemeld, een schoonzoon van den rechter Pavy, en een verbitterde tegenstander van Long. Zijn lijk vertoont 40 kogelwonden. Toestand later verergerd. Tweede bloed transfusie toegepast Hoewel het officieele bulletin zegt. dat in den toe stand van senator Hucy Long na toepassing van bloedtransfusie een lichte verbetering is ingetreden, verneemt men uit particuliere bron. dat zijn toe stand is verergerd. Men heeft zijn toevlucht moeten nemen tot een tweede bloedtransfusie. Een der revolverkogels is den buik binnengedron gen en heeft op twee verschillende plaatsen den darm geraakt. In elk geval kunnen de doktoren vóór Woensdag geen definitief oordeel over den toe stand van senator Huey Long uitspreken. Een origineel beeld bij de groote Duitsche manoeuvres. Een troep ganzen verleent gedurende een oogenblik het sombere oorlogsbeeld een andere, vroolijke.r tint. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens, en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. Amsterdam Gisteren heeft Mussolini een zeer korte rede ge houden tot de Italiaansche jeugd, die moet worden beschouwd als direct tegen Genève gericht. Te Rome worden slechts weinig berichten uit Ge nève gepubliceerd, en alle organen laten zich onver schillig en sceptisch over de besprekingen aldaar uit. Als richtlijn voor de beoordeeling der Geneefsche gebeurtenissen gebruikt men de korte uitspraak, die Mussolini gisteren de Italiaansche jeugd toeriep: „Wij sturen rechtstreeks op ons doel af!" De „Lavoro Fascista" geeft daarop het volgende commentaar: Wij sturen rechtstreeks op ons doel af, ondanks de jammerlijke klaagzangen van de be- roeps-vredesverstoorders, ondanks de banvloek van de aangetaste vrijmetselaarswereld, ondanks de on wel-makende socialistische uitvallen. Tegen elke po ging, onzen weg te versperren, treden wij op, ook tegen Genève, indien dit noodig zou worden. Wij gaan een groote toekomst tegemoet, waarvan geen menschelijke macht ons kan scheiden. Ook de overige fascistische pers beschouwt de uit spraak van Mussolini als direct tegen Genève ge richt. De „Ottobre" die te Rome verschijnt, onder neemt een aanval tegen de anti-fascistische vloed golf en schrijft, dat deze elementen de verovering van Abessynië onmogelijk willen makén, of eigenlijk niet zoo zeer daartegen zijn, dan wel tegen den geest der zwarthemden. Het gaat er thans om. het westen te redden van een nieuw© vloedgolf van middeleeuwsch barbaris me. Het overdreven kapitalisme en het schuchter© burgerdom sluiten thans nog de oogen voor den af grond. Zoo lang er echter nog één zwarthemd is, zal het Italië van Mussolini verder marchceren. Het officieuse „Giornale dTtalia" critiseert op scher pen toon de reis van den Britschen finantieelen advi seur Leith Ross naar Japan en schrijft dat het be richt, dat Engeland tezamen met Japan naar de economische penetratie van China streeft, van bij zondere beteekenis is, in verband met de Volken- bonds-agitatie tegen Italië. Het blad vraagt zich af, waarom dezelfde Engelschen, die wegens zooge naamde Italiaansche schending van verdragen de wildste sanctie-maatregelen willen treffen, niet met dezelfde woede en dezelfde dreigementen tegen de Ja pansche invallen in China optreden. Aangezien En geland het antwoord op deze vragen schuldig blijft, heeft elk eerlijk wereldburger het recht, ernstig te twijfelen aan de onpartijdigheid der huidige Engel sche sanctie-politiek. Inflatie dreigt. Reuter meldt: Tusschen 20 en 30 'Augustus hadden de volgende veranderingen in de positie van de Italiaansche Bank plaats: De goudvooraad daalde van 4 milliard 901 millioen 616.000 lire tot 4 milliard 704 millioen 476.000 lire. De reserve van buitenlandsche fondsen steeg van 429 millioen 952.000 lire tot 438 millioen 8S.000 lire, terwijl de hoeveelheid bankbiljetten in omloop met 386 millioen 731.000 lire steeg. De New Yorksche politie werd langs anonymen weg er van op de hoogte gesteld, dat een bomaanslag zou zijn beraamd op het Italiaansche consulaat te New York. Onmiddellijk werd het consulaat onder zware bewaking gesteld en detectives stelden een onderzoek in onder eenige anti-fascisten, die verleden week tij dens anti-fascistische en anti-oorlogs-demonstraties voor het consulaat waren gearresteerd, aangezien het vermoeden bestond, dat deze personen den aanslag zouden willen plegen uit wraak voor hun arrestatie. In bijna alle districten successen de; regeering. In Opper Silezië is de deelneming aan de verkiezin gen voor de Warschausche en Silezische Sejm zeer groot geweest. Volgens de tot dusver bekende uitslagen hebben 70 tot 85 pet. der kiesgerechtigden hun stem uitgebracht. De juiste cijfers van de deelname aan de verkiezingen zullen pas na het bekend worden van het eindresul taat, vastgesteld kunnen worden. De in Oost-Oppersilezië uitgebrachte ongeldige stem men kunnen naar men tot dusver heeft kunnen na gaan op ongeveer 10 a 15 pet. gesteld worden. In Groot-Kattowitz hebben van de 76.000 kiesgerech tigden ongeveer 67.000 van hun kierrecht gebruik ge maakt. Hiervan hebben ongeveer 11.000 ongeldige stemmen uitgebracht Te Königshütte zijn van dc 52.000 kiesgerechtigden 38.500 en te Schwientechlowitz van de 17.500 kiesge rechtigden 11.300 ter stembus getogen. Van de gestelde candidaten zijn overal de leidende ..vertegenwoordigers ..van-het regeeringskamp. gekozen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1