Hoeves! is de Abessijnsche liikheid waard? Commissie van Vijf geelt KljKEn is KO0PED ujCLOECK Buitenland De belangen van Duitschland en Japan. 24 SEPTEMBER BEGIN VAN DEN OORLOG. EEN DIPLOMATIEKE MANOEUVRE? Italië weigert elke medewerking. BESLISSING NADERT. WIE VOLGT LONG OP? ONRUST IN SPANJE. De extra-editie van de „Stiirmer". Een vrouw van 500 pond. Het werk te Genève. De geheimzinnige oorlogsschepen. Litwinof alsnog in het presidium van de AssembSée. Geen versterking Italiaansche gezrjilscL wacht toegestaan. Ernstig verkeersongeluk bij Luik. Een Amerikaansche waarnemer in het Italiaansche leger? Woensdag 11 September 1935. Postrekening No. 23330 SCHAG Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkornend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTKN» TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Waar kunnen we ïn 'deze dagen anders over schrij ven dan over Abessynië Zeker, we zouden het kunnen hebben over het partijcongres der N.S.D.A.P., over het anti-semietis me, over den moord op Huey Long, maar al deze, overigens zeer belangrijke, dingen zinken in het niet tegenover de groote kwestie, die thans alles en aïïen beheerscht, de Abessijnsche kwestie. Steeds dreigender wordt de toon van Mussolini, met steeds meer ijver wet de Negus zijn afweerwa- pens en er behoort een groote dosis optimisme toe om nog aan een -vreedzame oplossing te gelooven. Toch doet men goed nog niet geheel te wanhopen. Engeland heeft blijkbaar zulke groote belangen in Oost-Afrika en is schijnbaar zoo weinig van nlan Italië in Abessynië de vrije hand te laten, dat het de spieren gaat strekken in den vorm van steeds openlijker en vervaarlijker oorlogstoebereidselen. Natuurlijk geschiedt dit onder het mom van oefe ningen en parades, maar het doel is zeer duidelijk. Ook oefent het thans een zeer sterken druk uit op Frankrijk. Brittannië heeft duidelijk te kennen ge geven dat het de ervaringen die het zal opdoen ten opzichte van Abessynië, als toets zal beschouwen voor de mogelijkheden die het Handvest voor Europa biedt. En daar Frankrijk terecht in den Volkerenbond het beste wapen ziet tegen een nieuwen Duitschen aanval, zal hij ook wel bereid blijken zich voor sanc ties te verklaren.. Zooals men ziét, zijn er krachten in actie, die de Italiaansche actie sterk remmen, want hoe zelfstan dig en hoe zelfbewust Mussolini ook moge zijn, een oorlog met Frankrijk en Engeland kan hij er toch moeilijk op wagen. Hoewel dus Italië aan de eene zijde ietwat huive rig moet zijn om het hoofd in den wind te gooien, zijn er toch ook factoren te over, die Mussolini kun nen doen besluiten om Engeland en Frankrijk te tar ten. Nog lang niet hersteld van de gevolgen van den wereldoorlog zullen zij zich nog wel tweemaal be denken voor zij het vinnige en weerbare Italië aan pakken. Men dient niet te vergeten, dat Frankrijk er geweldig groot belang bij heeft in militaire zin de meerdere te blijven van Duitschland en het is begrijpelijk dat deze oude erfvijand met groote vreugde een Fransch-Italiaansche oorlog zou begroe ten. Ook Engeland verkeert in een vrijwel gelijksoortig geval. Hier is het Japan dat grijnslachend Engeland zich in een gevaarlijk avontuur zou zien storten, blij dat het zich van een lastige toeziende voogd bij zijn Chineesch avontuur ontslagen zou zien. Welke overwegingen zullen bij Mussolini den door slag geven? Hij kan moeilijk meer terug. Weet hij echter met absolute zekerheid dat voorwaarts gaan oorlog met Frankrijk en Engeland beteekent, dan zal hij zich wel tweemaal bedenken en liever een of andere voor- deelige concessie accepteeren om zijn terugtocht ac ceptabel te maken. Maar twijfelt hij er aan of deze beide landen een belangrijke militaire en economische verzwakking en veel kostbaar bloed over hebben voor de onafhanke lijkheid van Abessynië, dan ja, dan kan het wel eens zijn, dat hij het er maar op waagt. En alles wijst er op, dat hij er van overtuigd is dat Engeland nóch Frankrijk zich met de wapenen in de vuist tegen zijn plannen zal durven verzetten. Verscheidene Engelsche bladen melden uit Addis Abeba dat het begin van den Italiaanschen aanval vastgesteld is op 24 September. Dit zou blijken uit een opgevangen draadloos bericht, dat van Rome naar Asmara, de hoofdstad van Erythrea, gezonden is. De laatste officieele berichten van de grens van Erythrea bevestigend, naar de „News Chronicle" uit Addis Abeba meldt, dat groote Ifaliaansche troepen- afdeelingen van Asmara onderweg zijn naar de grens in de richting van Adoea. In Adi Oegri en Adi Kaie zijn infanterie-afdeelingen, zwarthemden en inboor lingentroepen met artillerie en tanks samengetrok ken. DE RIJXSPARTIJDAG IN NEURENBERG. Hitier aangekomen. Gisteren is de Rijkspresident Adolf Hitier te Neu renberg aangekomen tot bijwoning van den Rijks partijdag. Ook tal van buitenlandsche vertegenwoordigers ar riveerden gisteren. BEZOEK VAN NIEUWE ITALIAANSCHE AMBASSADEUR AAN HITLER. Onder bovenstaand opschrift geeft de ..Times" in een hoofdartikel een beschouwing over het bezoek dat de nieuwe Italiaansche ambassadeur te Berlijn Zondag gebracht heeft aan Hitler. wien hij zijn ge loofsbrieven kwam overhandigen. Het blad wiist er op. dat het feit alleen reeds, dat dit bezoek op Zon dag is gebracht, bijzonder is. De toespraken die bij deze gelegenheid zijn uitgewisseld door den nieu wen ambassadeur Altolico en Hitler gingen verder dan de gebruikelijke beleefdheidsphrases en vorm den een contrast met eenige recente verschijnselen in de Italiaansch-Duitsche betrekkingen. De woor den die door de Italiaansche regeering bij monde van haar ambassadeur uitgesproken zijn. aldus de „Times" hebben een beteekenis die nauweliik lcan worden misverstaan. Wanneer de „rechtvaardig heid" der Italiaansche eischen in sommige kampen niet erkend wordt, zal het de erkenning daarvan elders zoeken en wanneer de Italiaansche wijze van „versterken van de macht en de nationale waardig heid" goed begrepen en gesteund wordt door Duitschland op dit oogenblik. kan men verwachten, dat dergelijke aspiraties van het nationaal socialis tische Duitschland later begrepen en gesteund zul len worden. Verder schrijft het blad: Het lijkt mogelijk dat Frankrijk in de woorden van den Italiaanschen am bassadeur een waarschuwing zal zien die verschilt van die welke hij wilde overbrengen. Frankrijk zal zijn woorden lezen met de herinnering aan de om standigheid dat dit land zich reeds bereid heeft ge toond voor vriendschappelijke bespreking van re delijke Duitsche doeleinden. Engeland vraagt alleen een werkelijke poging te doen om alle, zelfs de fun- damenteele problemen te regelen met een gelijke eerbiediging van de heiligheid der verdragen. BOMVRIJE RUIMTE IN ZIEKENHUIS TE ADDIS ABEBA. In de kelders van het Amerikaansche missie-zie kenhuis te Addis Abeba is men bezig een bomvrije kamer te bouwen. Deze zal groot genoeg worden voor het onderbrengen van alle patiënten van het ziekenhuis en tevens voor het onderbrengen van de Röntgen-installatie en andere kostbare instrumenten. GEWELDIGE TROEPENCONCENTRATIES IN ERITHREA. De Commissie van Vijf heeft gisteren twee en een half uur vergadert. Het daarna, hij monde van den Voorzitter De Madariaga uit gebracht rapport constateerde, dat door de tegenwerking van de Italiaansche delegatie vrijwel geen hoop meer overlaat tot het slui ten van een compromis op de basis van het mandaat. Deze mededeeling sluit dus vrijwel een minnelijke regeling van het conflict uit, zoodat thans de Assem blee wel gevraagd zal worden om verdere maatregelen te nemen. Oorlogsgevaar wordt acuut. De keizer van Abessinië heeft gistermiddag het volgende telegram aan den Volkenbond gericht: „Te legrammen uit de Noordelijke provincies melden, dat omvangrijke Italiaansche troepenconcentraties op ver schillende punten van de grens van Erithrea plaats vinden, onmiskenbaar met de bedoeling in de naaste toekomst een aanval op Abessinisch grondgebied uit te voeren." Engeland ten volle achter den Volkenbond. Even beslist als Italië op oorlog aanstuurt, met even groote zekerheid stelt Engeland zich achter Genève. De Engelsche minister Sir Samuel Hoare heeft gistermiddag aan Baron Aloisi medegedeeld, dat, in geval van een gewapenden aanval door Italiaansche troepen de toepassing van economische, finantieele en militaire sancties door Engeland ter sprake zal worden gebracht. Steeds meer Engelsche oorlogsschepen in de Middellandsche Zee. Van het eiland Malta wordt gemeld, dat aldaar steeds meer Britsche oorlogsschepen aankomen, wel ke allo tot de Home-fleet en niet tot de Middelland sche Zee-Vloot behooren. Vandaag arriveerden het slagschip „Barham" en vier mijnenvegers, heden avond worden 2 kruisers en een torpedojager ver wacht en morgen zal het troepentransportschip ,Neu- ralia" uit Engeland aankomen. Uit Rome wordt gemeld, dat behalve uit Napels, thans ook uit Genua schepen met militairen naar Oost-Afrika zullen vertrekken. Donderdag zullen de divisies Casseria en Assietta zich in de Noord-Ita- liaansche haven inschepen. Strijd tusschen zijn opvolgers United Press meldt uit New Orleans: Senator Huey Long heeft hij zijn dood den staat Louisiana in volkomen verwarring achtergelaten, aangezien hij geen opvolger heeft aangewezen, die zijn machtige politieke organisatie moet leiden. Reeds thans begint zich de strijd tusschen zijn aan hangers af te teekenen om de leidersfunctie. Men gelooft, dat het systeem van Huey Long vroeg of laat zal ineenstorten," zoo niet thans, dan toch in elk geval na de presidentsverkiezingen. Om elke po ging tot een oproer direct te onderdrukken, mar cheert de nationale garde, welke indirect door Long is gesticht, op naar Baton Rouge. Men vreest name lijk, dat de tegenstanders van Long zullen trachten de macht te veroveren. De voornaamste tegenstanders zijn vereenigd in de Square Deal Association, welke beweert 80000 ledente tellen en ook een groote hoeveelheid vuurwapens zou bezitten. De leider dezer organisatie heeft een oproep tot de bevolking van Louisiana gepubliceerd, om het juk der dictatuur af te schudden en van het parlement intrekking der onder Long's invloed aan genomen onrechtvaardige wetten te eischen. De aanhangers van Long vreezen, dat de Associa tion op dezelfde wijze zal optreden als in Januari, toen haar leden naar Baton Rouge trokken en daar 1500 man de%r door Long geconcentreerde nationale gardegeruimen tijd in bedwang hielden. Doch ook wanneer dit niet geschiedt, betwijfelt men het, of Longs organisatie zich nog lang zal kun nen handhaven, daar dc meeste politici, die hem steunden, hun houding zullen veranderen, om na de presidentsverkiezingen van 1936 niet terzijde te wor den gesteld bij het verdeelen der openbare functies. OPSTANDELINGEN OVERMEESTEREN DE REGEERINGSTROEPEN. Uit Alicanté wordt gemeld, dat in de ongeveer ..JO.OOO 4Pwöners tellende stad Pego een oproer is uit gebroken, waartegen de regeeringstroepen tot nu toe naêt. .opgewassen zijn geweest. Het schijnt, den 'op standelingen gelukt te zijn, de te Pego in garnizoen liggende afdeeling der civiele garde, welke hon derd man sterk is, te overmeesteren. Na deze over winning schijnen de oproermakers tot brandstich ting en plundering te zijn overgegaan. Reizigers, die uit Pego te Alicante zijn aangeko men, melden, dat de stad op verschillende plaatsen in brand staat. Intusschen worden er naar verluidt nog steeds gevechten geleverd, waarbij de opstan delingen zich in hun huizen hebben verschanst en vandaar uit hun geweren en revolvers afvuren. De opstand heeft een land-politieken achtergrond, en vindt zijn oorzaak in een protestbeweging onder de riistverbouwende boeren uit de provincie Valen- cia tegen een door de rijstfederatie der Spaansche Levant geheven productiebelasting. De boeren ach ten zich evenwel niet verplicht deze belasting te be talen, aangezien zij volgens hun zeggen niet bij de federatie zijn aangesloten en slechts belastingvrije rijstsoorten voortbrengen. De Joden zijn een volk van moordenaars. Gelijk reeds gemeld, is vandaag ter gelegenheid van den aanvang van den Rijkspartijdag een extra éditie uitgekomen van het anti-scnuetische blad van Streicher de „Stiirmer", onder den titel „Moordenaars vanaf het begin". Het uitvoerige nummer geeft een groot aantal verhalen over moorden en martelingen die door joden vanaf de oudheid tot en met het op treden van den Tsjeka in Rusland gepleegd zijn. Het nummer is geillustreerd met prenten waarin de slachtoffers van den „Joodschen terreur" levend ge vild worden. Zelfs is er een illustratie die een'hand schoen vertoont die gemaakt is uit menschenhuid. De slotparagraaf van het blad verklaart; „De Joden zijn een volk van moordenaars en hun misdaden schreien ten hemel. Zoo zal het voortgaan tot de tot bewustzijn gekomen niet-Joodsche wereld zich aan eensluit en de doodstraf over de Joden wordt uit gesproken en uitgevoerd". Thans te Amsterdam overleden. In het Gemeentelijk Verzorgingshuis aan de Plan tage Muidergracht wordt reeds vele jaren een vrouw verpleegd, die vermoedelijk wel de zwaarste van Am sterdam was. Zij woog niet minder dan 500 pond. Dezer dagen is zij overleden. Zij had den leeftijd van 76 jaar bereikt. SCHUUR UITGEBRAND. Gisternacht omstreeks kwart over twee is brand ontstaan in een schuur, staande achter de woning van den heer L. Koort aan den Kleiweg te Schie- broek. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aan zien, doordat de vlammen in het droge hout gretig voedsel vonden. Zij sloegen fel naar buiten, zoodal een roode goed van verren afstand waarneembaar was. Het vuur is gebluscht met twee stralen op de- waterleiding en een straal van de motorspuit. Onzekerheid der wisselkoersen ter sprake. De Volkenbondscommissies hebben hedenmorgen haar agenda's opgesteld. Van bijzonder belang is o.m. het rapport van de economische commissie dat be handeld zal worden door de tweede commissie voor economische vraagstukken en waaraan in verband met den tegen woord igen economischen toestand, de onzekerheid op de valutamarkten groote betee kenis wordt gehecht. De zesde commissie, die poli tieke zaken behandelt, zal zich diepgaande bezig houden met het lot van de vluchtelingen uit ver schillende landen, vooral uit het Saargebied, waar bij de kwestie van het uitreiken van Nansen-pas- sen op den voorgrond zal staan. De Fransche pre mier Laval en de minister van buitenlandsche za ken, Sir Samuel Hoare hebben hun besprekingen hedenmiddag voortgezet. Geheim opgehelderd. De identiteit der 23 oorlogsschepen, die onlangs ter hoogte var Ponta Delgada kruisten, is, naar Reuter uit Lissabon meldt, thans vastgesteld, Het betreft hier een Amerikaansch eskader, dat zomer- oefeningen hield. De toestemming om dezen kruis tocht te mogen maken, was verscheidene maanden geleden aan de Portugeesche regeering gevraagd. Het eskader bestond uit 2 kruisers, 12 torpedojagers. 8 duikbooten en een transportschip. Het presidium van de Volkenbonds-Assemblóa heeft gisteravond na een langdurige discussie beslo ten, alsnog den vertegenwoordiger van de Sovjet- Unie, Litwinof, uit te noodigen, aan de werkzaam heden van het presidium deel te nemen. Bij de verkiezing van de vice-presidenten behaalde Litwinof slechts 29 stemmen, zoodat behalve de drie groote Europeesche mogendheden nog België en Mexico in het presidium werden gekozen, waardoor groote ontstemming bij de Sovjet-delegatie werd ge wekt, waaraan uiting werd gegeven door het In dienen van eenp rotcst. Het is Litwinof gelukt het presidium duidelijk te maken, dat het gewenschf is. een groote mogendheid als Sovjet-Rusland uit te noodigen, aan het werk van het presidium deel te nmen. Nadat 'n Ttaliaansch verzoek de bewakingstroep van het Italiaansche gezantschapsgebouw te mogen ver sterken onalngs door de regeering van Abessinië van de hand was gewezen, heeft het Italiaansche gezant schap namens zijn regeering opnieuw het verzoek in gediend, op dezelfde wijze als Engeland, een uit Ita liaansche troepen bestaande gezantschapswacht te mogen onderhouden. De Abessijnsche regeering heeft ook dit verzoek van de hand gewezen. Nederlandsch motorfietsrijdcr zijn vrouw gewond. gedood, Te Auhel (provincie Luik) in de nabijheid der Duitsche grens, heeft de 25-jarige J. Rutten uit Heer len, die met zijn vrouw als duo-passagier op zijn motorfiets reed, bij een botsing met een auto, welke hij te laat opmerkte, het leven verloren. De motorfiets werd in den flank door de auto aan gereden met het gevolg, dat Rutten tegen den grond werd gesmakt. Met een schedelfractuur is hij over gebracht naar het ziekenhuis te Verviers, waar hij spoedig na aankomst is overleden. Zijn vrouw liep enkele lichte kwetsuren op. Volgens in Londen ontvangen berichten heeft, de regeering der Vereenigde Staten dc Italiaansche re geering verzocht om toestemming voor het zenden van een militairen waarnemer naar het Italiaansche leger in geval van oorlog in Abessinië. De Italiaan sche regeering, aldus wordt gemeld, heeft hierop geen antwoord gegeven. SCHOORSTEENVEGER GEVALLEN. Gisterenochtend is in Den Haag de 20-jarige schoor steenveger H. H., wonende in de Prinsesstraat van het dak van perceel Binckhorststraat 123 gevallen. Hij heeft een schedelbasisfractuur en een kneuzing aan de wervelkolom opgeloopen. De G.G.D. heeft hem in zorgwekkenden toestand naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. KNAAPJE VERDRONKEN. Gistermiddag te vijf uur is een zes-jarige knaap, die met eenige vriendjes aan het spelen was, in het wa- icr van de Houtmankade geraakt. Een schipper, die in de nabijheid was, wist het kind vrij spoedig op het droge te brengen. Dc levensgeesten waren toen echter reeds geweken. Het lijkje is naar het Binnengasthuis vervoerd. 4 78ste Jaargang. No. 9805 Int. Telef No. 20

Schager Courant | 1935 | | pagina 1