Huey Long overleden. Volksstemming in Griekenland. Woensdag 11 September 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9805 Moskou beteekent revolutie. Tsjechen brengen Duitsche ballons tot dalen. Gunstige cijfers. SCHACHT DE STERKE... Ridder in het Legioen van Eer een dief De Bilt seint Willy den Oude verbetert haar eigen wereldrecord. FIÖEFMOBILISATIE IN ITALIË. Schagen-nieuws. Na vier bloedtransfusies. Reuter seint uit Baton Rouge: De Amerikaansche senator Huey Long, op wien gisteren een revolveraanslag is gepleegd, is over leden.: Vóór het overlijden van den „dictator van Loui- siana" ontvingen wij nog de volgende berichten om trent hetgeen zich de laatste uren in de omgeving van den senator afspeelde; Huey Long heeft gisteravond een periode van groo- ,te zwakte doorgemaakt. De geneesheeren gebruikten zuurstof-apparaten om zijn ademhaling te verlichten en hebben voor de tweede en derde maal bloedtransfusie toegepast. Op deze behandeling heeft Long evenwel in het geheel niet gereageerd, hetgeen de chef-geneesheer van het ziekenhuis bedenkelijk achtte. Huey Long begon na de derde bloedtransfusie wartaal te spreken. Hij sprak van het boek, dat hij later zou schrijven: „Mijn .eerste jaar in het Witte Huis".. Dr. Weiss, die den aanslag op Huey Long heeft gepleegd, is reeds op het plaatselijk kerkhof begra ven. Honderden woonden de begrafenisplechtighe den bij, o.a. vrijwel alle doktoren uit Baton Rouge. In het ziekenhuis komt een gestadige stroom van sympathiebetpigingen voor Long binnen. Zijn aartsvijand Walmsley, burgemeester van New Or- leans, publiceerde een verklaring, waarin hij de schietpartij „oprecht betreurde". 1 Het Huis van Afgevaardigden is in neerslachtige Stemming bijeengekomen en heeft een wet aangeno men, die ten doel heeft de herkiezing van rechter Pavy, den schoonvader van Weiss, te verhinderen. Intieme vrienden van Huey Long verklaarden, na hét verlaten zijner kamer, dat het intreden van den dood nog slechts een quaestie van tijd is. Roosevelt gaf uiting aan zijn leedwezen over den aanslag op Huey Long en verklaarde: „De geest van geweld is niet Amerikaansch en heeft geen plaats in de openbare zaken, vooral niet op een oogenblik waarop het strikt noodzakelijk is dat de bestaande moeilijke problemen met kalmte en koelbloedigheid worden onderzocht." Nader meldt Reuter nog: Huey Long is vanmor gen om 6.10 uur overleden, nadat een vierde bloed transfusie had plaatsgehad en een aanvang was ge maakt met een vijfde, die de uiterst verzwakte se nator evenwel niet meer kon verdragen. Huey, Longs laatste woorden waren: „Wat moet ;er worden van mijn arme universiteitsjongens g s waarbij hij doelde op de staatsuniversiteit waarvan hij de dictator en vurige beschermheer was. Voordat hij de oogen sloot, om voor het laatst in een toestand van bewusteloosheid te geraken, nam |de stervende senator langdurig en liefdevol afscheid van zijn familie. Zijn lijk zal worden opgebaard in den wolken krabber van 'het Kapitool, waar de moordaanslag is gepleegd. Neurenberg: opbouw. De rijkspersleider, dr. Dietrich, heeft bij de ont vangst van de binnen- en buitenlandsche pers, ter eere van den partijdag te Neurenberg in een toe spraak de beteekenis der nat. soc. idéé uiteengezet. J-Iij zeide o.m. het volgende: „Wanneer wij dezen rijk spar tij dag, den „Partij dag der Vrijheid" noemen, dan doen wij dat, omdat onze Leider het Duitsche volk zijn vrijheid van be wapening en de vrijheid van beslissingen te nemen heeft teruggegeven. In Moskou is eenige weken gele iden het wereldcongres der Komintern gehouden, on der de leuze: de brandfakkel van de bolsjewistische omwenteling naar alle landen te brengen. Hier in Neurenberg is de nat. soc. arbeiderspartij bijeen om vruchtbaren arbeid te verrichten voor het Duitsche volk en om de herinnering van de vrijheid van het (Duitsche volk te vieren. Twee werelden, die scherp gescheiden zijn: Is Moskou was de generale staf van de bolsjewis tische wereldrevolutie bijeen, het symbool van een niets-ontziende vernietiging. Hier in Neurenberg ver gadert de generale staf van het Duitsche volk als dra ger van een opbouwend, den wereldvrede dienend be ginsel,'* De nieuwe Italiaansche gezanl in Berlijn Attolic: Wordt door den Rijkskanselier, Adolf Hitier, ontvan flen. De gezant voor de woning van den Rijkspresi dent in Berlijn. ZOO ONDERWIJST MEN DE JEUGD. Dorpskinderen als toe schouwers bij het afvu ren van een machine geweer tijdens de ma noeuvres in Duitsch- land. De korte scherpe knallen zijn hen blijk baar wat te machtig. OVER HERSTEL DER MONARCHIE. Gevecht tusschen Republikeinen en Monarchisten. Gisteren is tegen middernacht een hevig gevecht geleverd tusschen republikeinsche en monarchistische officieren der garde, op den drempel van het vertrek, waar de ministers vergaderden. De republikeinsche leider, generaal Pana jotakos werd door een bajonetsteek aan den wang gewond; zijn broer, die Kamerlid is, werd door een kogel aan de hand gekwetst. Conflict tusschen Tsaldaris en Kondilis wordt bijgelegd. De Ministerraad heeft in verband met het conflict tusschen Tsaldaris en Kondilis generaal Panajotakos gehoord. Men is van meening, dat het voorgevallene het gevolg is van een misverstand, dat men bezig is uit den weg te ruimen. 1 Officieuze lezing van hetgeen gebeurd is. Het A.theensche Telegraaf Agentschap geeft van het gebéurde de volgende officieuze lezing: Als gevolg van'bepaalde mutaties in hetr eerste le gercorps, zijn zekere- maatregelen bevolen, in ver band wfaarmede de minister van oorlog, Kondilis, zijn ontslagaanvrage heeft ingediend. De ministerraad heeft den toestand bestudeeerd, en is van oordeel, dat de situatie een gevolg is van een misverstand in ver band waarmede Kondilis zijn ontslagaanvrage heeft ingetrokken. Tijdens de zitting van den ministerraad ontstond In de wandelgangen van het Huis van Afgevaardig den een twist, waabbij generaal Panajotakos, die tus- schenbeide kwam om de orde te herstellen, licht werd gewond. Panajotakos is als commandant van het legercorps vervangen door generaal Papagos. Minister Rallis afgetreden? Een Reuter-bericht uit Athene meldt, dat de mi nister van binnenlandsche zaken, Pericles Rallis, die als republikein wordt beschouwd, zou zijn afgetre den. Volksstemming gelast. Athene, 10 Sept.: Minister-president Tsaldaris heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin de volks stemming inzake de restauratie der monarchie wordt gelast, Gisterochtend heeft men 3 Duitsche ballons, die boven Tsjechoslowaaksch gebied gekomen waren, ge dwongen te landen. Om 6 uur ontving de comman dant van het vliegveld bij Praag het bericht, dat in de nabijheid van Brezani nabij Praag een Duitsche 'ballon zweefde. Door een onmiddellijk opgestegen Tsjechoslowaaksch vliegtuig werd de ballon, de Hannover, gedwongen te dalen. Aan boord bevond zich een bemanning van drie koppen. Kort daarop werd bericht ontvangen, dat nog twee ballons boven Tsjechoslowaaksch gebied verschenen waren, die, uit noordelijke richting komende, over het militaire kamp Milovice vlogen. Er werden twee vliegtuigen uitgezonden, die ook deze ballons dwongen te landen. Zij kwamen neer in de nabijheid van Nymbur. Ook dit bleken twee Duitsche ballons te zijn, gemerkt met een D. en voorzien van een wit hakenkruis op rood veld en van de opschriften Danemark en Ostmark. De ballons waren getooid met Duitsche vlaggen. Uitvoer toegenomen. Gouddekking ver groot. De waarde vand en Nederlandschen invoer (zonder edele metalen) bedroeg in de afgeloopen maand f 76 mihoen, d.i. evenveel als in Juli j.1.; in Augustus 1934 beliep de invoer echter nog f SS mill. Voor den uitvoer zijn die cijfers resp. f 61 mill., f 54 mill. en 69 millioen. Het percentage van den invoer gedekt door uitvoer bedroog in de eerste acht maanden van het loonende jaar 71.4 pet. tegen 65.5 pet. voor het overeenkom stige tijdvak van 1934. Ook de nieuwe weekstaat van de Nederlandsche hanlc geeft, gunstige cijfers. Ondanks do heerschende spanning op de geldmarkt heeft terugvloeiing van middelen plaats gehad, waar door het gouddekkingspercentage, dat verleden jaar 79.72 pet. bedroeg, thans reeds weer een niveau van 71.4S pet. heeft bereikt tegen 6S.36 pet. de vorige week. IS DUITSCHLAND's FINANCIEELE DICTA TOR BEU VAN HET ANTISEMITISME? Onder het opschrift „De wraak van Schacht", meldt de Berlijnsche correspondent van de Neue Zürcher Ztg.: Een nieuwe krachtproef, die dr. Schacht ls gelukt, vormt het onderwerp van gesprek in Oost- Pruisen. In zijn rede te Koningsbergen welke re de de Duitsche pers slechts in een verzachten vorm mocht publiceeren had dr. Schacht ironische op merkingen gemaakt over „oeconomisch-politieke de clamaties" van sommige nat.-soc. strijders. Dit ver droot blijkbaar den S.S.-groepleider in Oost-Pruisen, die plotseling opstond en met halfluide stem zeide, dat Schacht de belangen van Joden en vrijmetselaars verdedigde. Daarop verliet hij demonstratief de zaal. Na te Berlijn te zijn teruggekeerd, heeft dr. Schacht doorgezet, dat deze hooggeplaatste S.S.-leider werd afgezet. In dit verband wordt ook melding gemaakt, van de sluiting van het Rijksbank-filiaal te Arnwalde, uit protest tegen de in nat.-soc. bladen uitgeoefende kritiek op den beheerder van het filiaal, die in Joodsche zaken had gekocht. De beheerder van het filiaal is daarop in een hoogere positie naar Berlijn verplaatst. De enkele voorvallen van dezen aard, die bekend worden, la ten intusschen duidelijk genoeg blijken, dat Schacht Ibü de üitoefening van zijn oeconomische dictatuur op de hechte ondersteuning van de rijkskanselarij kan rekenen en zijn plaats tegen alle aanvallen ver dedigt en behoudt. De wilde anti-seanietische relletjes in de provincie zijn in de. laatste dagen verflauwd, nadat de-gouw leiders in openbare bekendmakingen tot. matiging hadden -aangespoord. Deze houding is het - gevolg van een bevel uit Berlijn, waarvan echter moeilijk te zeggen is. of het aan de raadgevingen van het mi nisterie van oeconomische zaken valt toe te schrij ven, of wel aan den riikspartiidag te Neurenberg een versterkt prestige moet verleenen bil de afkondi ging van de nieuwe „raswetten". Kunstcriticus ontmaskerd. Te Monaco zijn drie personen gearresteerd wegens diefstallen van kunstvoorwerpen, te Boulbon, te Olet- te en elders gepleegd. Te Olette zijn drie kostbare triptieken gestolen. Eend er gearresteerden is de kunstcriticus Pierre du Colombier, die zijn mede plichtigen de aanwijzingen gaf, waar zij hun slag konden slaan. Pierre du Colombier is medewerker geweest van de Revue Critique, daarna vele jaren leider van de kunstrubriek in Candide; hij werkte mede aan de Gazette des Beaux-Arts en L'Amour de 1'Art. heeft Goethe in het Fransch vertaald en is onlangs be noemd tot ridder in het Legioen van Eer. Verder heeft hij boeken gepubliceerd over Albrecht Dürer, Poussin, over „L'Art francais dans les cours rhéna- nes", over den beeldhouwer Poisson, den grafischen kunstenaar Laboureur, enz. Van de bende is Pierre du Colombier het eerst te Monaco gearresteerd. Hij leidde zijn dubbel leven onder den naam Cosson hij noemde zich schilder maar bleek in werkelijkheid Henri David te hee- ten. In zijn villa te Pennes Mirabeau heeft men de gestolen triptieken uit Olette gevonden en beelden, die te Boulbon gestolen waren. Alles was in den tuin begraven. In Amerika is een nieuwe bril geconstrueerd, waarmede zulke blinden, die nog slechts een zeer geringe lichtgevoeligheid bezitten (2 v.h.)f weder kunnen lezen. Verwachting: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidelijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer. Verdere vooruitzichten: waarschijnlijk weer toenemende bewolking. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 771. j Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 11 gr. C 52 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert ze vlug, goed en goedkoop. TERLEP'S DROGISTERIJ, Hoogzijde 103, Schagen, 300 METER VRIJE SLAG. Onze kranige zwemster Willy den Oude slaagde er gisteren in bij de wedstrijden te Aarhus (Dénemar ken), haar eigen wereldrecord op 300 M. vrije slag, dat met 3 min. 58 sec. op haar naam stond, terug te brengen tot 3 min. 50,4 sec. TIEN MILLIOEN MENSCHEN OP DE BEEN. _jj In hét gisteren verschenen blad dér FaseïstiséKe Partij de „Taglio d'Ordini" komt het volgende angst aanjagende bericht voor: De Duce heeft bevel gegeven, dat op een nader te bepalen dag, die zeer nabij is, in alle provincies en in de koloniën van het rijk de algemeene oproeping zal plaats vinden van de krachten van het regiem. Op dien dag zal het bevel tot samenkomst gegeven worden door een stormluiden der klokken van de to rens der zetels van de fascistische partij, of van.de torens der raadhuizen en verder door het loeien der sirenen van alle fabrieken, en in de kleinere gemeen ten en op het platteland door tromgeroffel. Op deze signalen zullen alle leden der partij en zij, ingeschre ven bij een der organisaties, die van de partij afhankelijk zijn, hun uniform en hun zwarte hemd aantrekken en zich zoo snel mogelijk begeven naar de zetels hunner organisaties of naar die lokaliteit, welke de plaatselijke secretaris zal hebben aangege ven. De fascistische militie zal in de kazernes sa menkomen. Zij, die tijdelijk of voorgoed buitenlands vertoeven, zijn gehouden op dien dag een telegram te sturen aan den secretaris van de Fascistische Par tij. Allen zullen op de plaats van samenkomst blijven tot middernacht tenzij er bevelen gegeven worden, die afwijken hiervan. De leden van het „Opera ba- lilla" blijven tot negen uur. DE BEWAPENINGSWEDLOOP. Frankrijk's antwoord aan Duitschlarïd. De „Dunkerque" het nieuwe 26.500 ton metende slagschip dat op stapel is gezet ter beantwoording van den bouw der Duitsche kleine slagschepen van 10.000 ton, zal begin October te water worden gela ten. De bewapening van het schip zal bestaan -uit acht 33 c.m. kanonnen, gebouwd in geschuttorens, die elk 4 kanonnen zullen dragen, 16 15*4 c.m. ka nonnen, twaalf 10 c.m. kanonnen, twaalf 3?7 c.m. ka nonnen en 6 torpedolanceerbuizen. DRUKTE IN HET SUEZ-KANAAL. Reuter meldt uit Port Said: In Augustus zijn 26.445 militairen het Suez-kanaal met bestemming naar Afrika gepasseerd, terwijl 1737 militairen naar het vaderland terugkeerden. PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. Andiik I—Schaffen I. Vertrek oer bus 13.30, vanaf café Roobol. D. Arnoldus; S. Grootes, V. Vlottes; Jb. Molenaar, R. Rus, E. Rus: W. Rus, D. Ruig. G. J. Boontjes. D. Schoorl, C. de Moor. Res.: P. Boon. DOSKO I—Schagen II. Vertrek per bus 1 uur, van af café Roobol J. Everts; W. Moransart. A. Slikker; M. Slikker. S. Breebaart, P. Boontjes; H. Veenstra. W. Biersteker, J. Peetoom, P. de Vries. J. Gelder. Res.: G. Paulusma (achter); S. Paulusma (voor). Indien er nog verandering mocht, komen in den wedstrijd van Schagen II, zal dit op het bord bekend gemaakt worden. NIEUWE LEDEN: G. Boontjes; Jb. Simons.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5