Senator Kuy Long gedood Lichtathletiek in de lucht een toekoHstsport Kinderparade. Petroleum. BAKlM) DE MOORDENAAR DOOR HUY LONGS LIJFWACHT NEERGESCHOTEN. De Amerikaansche senator Huy Long, die in den laatsten tijd zeer veel van zich deed spreken door zijn onverzettelijke houding tegenover president Roosevelt, werd In de gangen van het parlements gebouw te Louisiana neergeschoten en aan zijn wonden bezweken. Tot de talrijke tegenstanders van president Roose velt behoorde ook senator Huy Long. die niet. alleen de politiek van den president bestreed, maar die te vens voornemens was dezen in 't Witte Huis op te volgen. Huy Long was een van de eigenaardige figu ren uit de Amerikaansche politiek. Hij was 'n echte showman, die de kunst van het reclamemaken voor zichzelf buitengewoon goed verstaat en die door zijn karakteristieke eigenschappen in de smaak viel van vele Amerikanen, maar die bovenal door zijn vrijgevigheid een groote aanhang had weten te verwerven. HUY LONG. Het zou geheel verkeerd zijn zich aan de zijde te scharen van hen, die de zaak Huy Long af willen doen met een minachtend spotten, hem als een clown beschouwen, die het waarschijnlijk toch niet ver brengt. Integendeel. Huv Long was een uiterste ge vaarlijk tegenstander van de New Deal-politiek, die zeker in staat was zijn zinnen door te drijven, juist dank zij de bovenvermelde eigenschappen. De senator was een buitengewoon goed redenaar, die niet alleen boeiend kon spreken, maar die urenlang achter elkaar aan het woord kon blijven en die op deze wijze welke in ons parlement gelukkig on mogelijk geworden is talrijke malen obstructie gevoerd heeft. Het is nog niet zoo lang geleden, dat hij in het parlement tien uur achter elkaar sorak over alle mogelijke onderwerpen, behalve dan over hetwelk op de agenda stond, teneinde te verhinde ren, dat een wetsontwerp, waarmee hij het niet eens was, aangenomen zou worden. Huy Long was tevens gouverneur van de staat Louisiana, waar hij een nagenoeg dictatoriale posi tie innam. Hii had een eigenaardige methode ge vonden om zich in deze positie te handhaven. Zijn ambtenaren, die uitstekend gesalarieerd worden, wa ren niet alleen overtuigde aanhangers van den gouver neur, doch stonden er tevens borg voor, dat zes van hun vrienden bij iedere verkiezing hun stem op den senator uitbrachten, waardoor Huy Long' steeds op een vasten steun kan rekenen. Zooals iedere dictator beschikte King Fish, zooals zijn bijnaam is, over een particulier legertje, waar van men ook alleen maar deel kon uitmaken indien men borg stond, dat een bepaald aantal vrienden en kennissen hun stem op den „diktaför" zouden uit brengen. Het spreekt vanzelf, dat Huy Long niet alleen door redevoeringen, reclamecampagnes en corruptie een groote aanhang heeft verworven. Zijn politiek pro gramma was zoo aanlokkelijk, dat velen zich daartoe aangetrokken voelden, zonder verder na te denken of dit wel practisch uitvoerbaar was. Huy Long wilde niets meer en niets minder dan het geld onder het Amerikaansche volk te verdeelen. Maar hierbij ging hij niet van het gelijkheidsstandpunt uit, maar hii vond, dat er ook verschillen moesten bestaan. Hij vond het uit den booze, dat. er menschen waren, die honderdmillioen dollar bezitten, terwijl andere zich tevreden moeten stellen met een jaarlijksch inkomen van vijfhonderd dollar. De maximum-grens wilde hij op vijf millioen dollar gesteld zien, de minimum grens op vijf duizend dollar. Volgens zijn bereke ningen is dit zeer goed mogelijk. Indien het geld al dus onder" de Amerikaansche burgers verdeeld is, dan zal een ingrijpen van de Staat in het economi sche streven van den enkeling niet meer noodig zijn. Men kan niet zeggen, dat de Staat Louisiana on der Huy Longs bestuur er op vooruit, is gegaan. De schuld van de Staat is in zes jaar tijd van negen en vijftig millioen dollar gestegen op honderd zes en veertig millioen. Dit behoeft niemand te verwonde ren, wanneer hij van de volgende staaltjes hoort. Baton Rouge moest een nieuwe universiteit krijgen. Het gebouw werd een waar paleis. Alles was èr op gericht de andere universiteiten de loef af te steken. Wanneer de dictator voor uitstekende docenten ge zorgd had, zou men deze eerzucht nog op prijs heb ben kunnen stellen. Zijn zorgen waren echter van andere aard. Hij vroeg den architect hoe groot het grootste zwembassin van de Vereenigde Staten was. En toen deze hem dat zeide, antwoordde hij: „Prach tig dan wordt het onze twaalf voet langer". King Fish vond, dat Louisiana prachtige verbindingswe gen met andere staten moest hebben. Toen men hem er op attent maakte, dat Louisiana's wegennet uit stekend was, gaf hij order deze straten op te bre ken en van nieuw en beter plaveisel te voorzien. Met ware liefde zocht hij onaangenaamheden met mach tige lichamen als de Shell Oil Company, de bankiers Morgan enz. Dergelijke dingen werkten de ontevre denheid in de hand van hen, die niet bezweken voor Huy Longs vrijgevigheid. Hij wist, dat men bet op zijn leven gemunt had en ging in de laatste maan den ook nooit uit zonder zijn lijfwacht. Deze heeft hem echter niet kunnen behoeden voor de thans op liem gepleegde aanslag. Door zijn dood verdwijnt een der uitzonderlijkste Amerikaansche politieke fi guren van het tooneel. (...toen brachten knaapjes van acht tot tien Jaar bewapend met echte geweertjes, den Leider geestdrif tig hun groet). Ze kwamen voorbij defileeren, De knaapjes van acht tot tien, Op hun schoudertjes echte geweren, Om hun lijfjes soldatenlcleeren, En de massa stond toe te zien! Ze strekten hun kinderhandjes Omhoog naar de blauwe lucht, Want de Leider begroette zijn klantjes, Gewapend tot aan hun tandjes, De Leider, zoo groot en geducht! Ze wilden hun leventjes geven, Als 't land eenmaal riep in den nood, Ze hielden de hoofdjes geheven, Er stond in hun oogjes geschreven: Wij blijven U trouw tot den dood! En al maar meer jeugd-Regimentjes, Ze trokken in optocht voorbij, De kleine, onschuldige ventjes, Geweertjes als eere-presentjes, Soldaatjes in eind'looze rij! O, Leider, die dit kon aanschouwen, Tot heil van Uw volk en Uw land, Die zóó aan een toekomst wil bouwen, En zóó op Uw wapens vertrouwen, DIT ALLES HOORT NIET IN UW HAND! Want, wat ge ook moogt decreteeren, Grootmachtig, hardnekkig en kras, Reik kinderkens nimmer geweren, Laat dit de historie U leeren: Nooit moogt ge hun onschuld onteeren In naam van de eer van Uw ras!! September 1935. KROES. (Nadruk verboden). Geweldige groei van zonnebloemen. De grootste is ruim 4 M. hoog. John D. Rockefeller, die als protest tegen RoosevelUs nieuwe in komstenbelasting, vele millïoenen weg schonk voor liefdadige doeleinden. EEN ZEGEN EN EEN VLOEK VOOR DE MENSCHHEID. De geheele wereld is vervuld van de reuk van petroleum. Hij, die petroleum- velden bezit, regeert de wereld. Een groot gedeelte van de moderne industrie en van het transportwezen berust op pe troleum. Ongeveer de helft van alle schepen ter wereld worden gestookt met petroleum. Steenkool wordt steeds meer als brandstof vervangen, ook bij het verkeer te land. Hiervoor komt Diesel-olie in de plaats. De strijd om het bezit van petroleum is zoo hevig, dat men vreest, dat deze vloeistof met bloed vermengd zal worden. Vroeger vocht men om het bezit van vruchtbare velden, bösschèn of havens. Thans wordt er gestreden voor petroleum. Vroeger was de stuwende kracht van het leger de maag van den soldaat. Op het oogenblik schrijden troepen voorwaarts dank zij de petroleumtanks. De vloot verstookt olie. Vliegmachines worden voortbe wogen door een petroleumderivaat. Transportauto's, tanks enz. zijn machteloos zonder petroleum. Op het oogenblik beheerscht de kwestie: „Bevat de bodem van Abessynië petroleum of niet" de geheele wereldsituatie. Do sensationeele concessies, die de Negus van Abessynië een Amerikaansche maatschap pij verleend zou hebben, vormen momenteel het on derwerp van alle gesprekken, zoowel in de oude als in de nieuwe wereld. Naar alle waarschijnlijkheid was de factor, die Italië tot dusver weerhield Abessynië aan te vallen: het gebrek aan petroleum. De distributie van petroleum in de wereld is on gelijk, en bepaalt de strategie der groote mogendhe den. Slechts twee groote machten hebben voldoende petroleum voorraad in hun territorium om van bui- tenlandsche voorraden onafhankelijk te zijn. De voornaamste hiervan zijn de Vereenigde Sta ten, die 'ongeveer driekwart van de wereldpetroleum- voorraad in hun bezit hebben of deze controleeren. De andere is de Sovjet-Unie, die ongeveer een achtste onder controle heeft.. Dit is de reden, waarom Enge land thans zoo een belangrijke rol in het Italiaansch- Abessynische conflict speelt. De jaarlijlcsche behoef te van hot Vereenigd Koninkrijk bedraagt 1.300.000.000 gallons per jaar. De Engelsche dominions producee- ren slechts 71 millioen gallons petroleum jaarlijks! Dit is dan ook de reden waarom Groot Brittannië het. noodig gevonden heeft de olievelden van Irak en Perzië te controleeren en waarom dit land zijn be schermende hand uitgestrekt heeft over Venezuela, dat de derde plaats inneemt in de rij der olie-pro- duceerende landen. Wendt men zijn blik naar het Verre Oosten, dan ziet men, dat Japan gebrek aan petroleu?n heeft. Dit doet dit land met begeerigo blikken naar de groote olievelden in Rusland en in Nederlandscli Indië kij ken. Dit is dan ook de reden geweest dat Japan Mandsjoekwo in bezit genomen heeft. Want Mand- sjoekwo bezit kolenmijnen, die ongeveer vijf milliard ton aardolie bevatten. Het olievraagstuk is in den laatsten lijd hijzonder aieti'ieel geV'cft'de-n-, da-ar A m er i kaan Sc he geologen vevh'laaVd hebbeYv, dat de voorraad petroleum ten einde raakt. Volgens onderzoekingen kan de nog aanwezige voorraad in de aardbodem geschat, wor- öëïi 'o'p 24 nTi-lliard barrels. Het wereldverbruik be draagt, 1% m'ilbard barrels per jaar. Een eenvoudig reicensommetije doet derhalve zien, dat er nog slechts voor zëstiën jaren petroleum in den grond zit. Is 'fc •daarom te 'verwonderen, dat de landen vechten voor het bezit van èen beetje petroleum? In dê petroleumwereld en ook daarbuiten zijn twee •mahheti, 'wier namen voor een ieder een bekende klank hebben: John D. Rockefeller en Sir Henry Dc- terdibg. De ëèrsfé 'staat aan hét hoofd van het Stamd'ard Oil cpncërn. terwijl de andere de leiding heeft "van de Koninklijke Shell-groep. .larenlang heeft er een verbitterden strijd tusschen boido groe pen bestaan. Thans is deze «enigszins geluwd en tracht men het in de privèn'/.politiek eens te worden. DONDERDAG 12 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 M.) AVRO:uij£endin'g. 8.00 Gram.pl.; 9.00 Ensemble •Jettv Cahier; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gram.pl.; 10.30 Ensemble Jetty Cantor; 11.00 Voordracht Rob. GCïaerds; 11.15 Kamermuziek door het Residentie- kwartet en voordracht R. Geraerds; 12.15 G_ram.pl.; 1.15 Dc Octophonikers oh'. B. Drukker; 2.15 Zang door M. Hagenbeek. A. d. vleugel: E. Veen; 2.30 3.45 Omroeporkest olv. A. van Raai te; 4.00 Voor zie ken en ouden-van-dagen; 4.30 Gram.pl.; 4.45 Voor de kinderen; 5.30 Kovacs Laios en zijn orkest; 6.30 Sportpraatje II. Hollander; 7.00 Radio-Volkszang olv. P. C. Poortman; 7.30 Voordracht Mr. Ph. C. la Cha- pelle; 8.00 Berichten; 8.05 Mededeelingen: 8.10 Disco- nieuws; 8.40 Tweede episode van „De blauwe Sma ragd". naar L. Willink's roman. Leiding K. Klevn; 9.15 Omroeporkest olv. A. van Raalte m.m.v. W. Ludwig (tenor); 10.00 Moderne Zangdcclamatie door Mariette Serlé; 10.20 De AVRO-Decibels olv.- E. Meenk; 11.00 Berichten; 11.10—12.00 Uit Carlton. Amsterdam: Tacalcs' Hongaarsch Trio en Jean Co- dolban's dansorkest. HILVERSUM (301 M.) 8.00 KRO. 10.00 NCRV, 10.30 KRO, 1.30—11.30 NCRV. 8.009.15 Gram.pl.; 10.00 Morgendienst; 10.30 On bekend; 11.00 Gram.pl.; 11.30—12.00 Godsd. halfuur; 12.15 Orkestconcert en Gram.pl.; 1.30 Gram.pl; 2.00 Ilandwerkcursus; 3.00 Vrouwenhalfuur; 3.30—3.15 Gram.pl.; 4.00 Bijbellezing, m.m.v. bariton en orgel: 5.00 Handenarbeid voor de ieugd; 5.30 II. Ludolph (sopraan). P. Lenz (cello). J. v. Heil (klarinet) en C. Lankhout (piano): 6.45 Causerie H. Amelink: 7.15 Folo-praatie door A. Boer; 7.30 Journ. weekover zicht: 8.00 Berichten; 8.05 Stafmuziek 5de R. I. olv. J. R. van der Glas en Chr. Residentie-Mannenkoor olv. L. W. Vischer; 9.00 O. Werkman: 25 Jaren Zen- dingsarbeid op Oost-Nieuw-Guinea; 9.30 Vervolg con cert (Om 10.00 Berichten); 11.0011.30 Gram.pl. DROITWICH (1500 M.) 10.3510.50 Morgenwijding; 11.05 Causerie; 11.20 Or gelspel N. Elms; 12.05 Rul land Square en Ncw-Vic- toria-orkest olv. Austin; 12.50 Gram.pl.: 1.35 Patti- son's salon-orkest; 2.35 Gram.pl.; 3.20 Vesper: 4.10 Sted. Orkest Harrogate olv. L. Cohen: 5.05 Orgelcon cert Ph. Tavlor; 5.35 Troise en zijn Mandoline-orkest 6.20 Berichten; 6.50 BBC-Northern-orkesl olv. Morri- son; 7.35 BBC-Dansorkest olv. II. Hall; 8.20 Svmpho- nie-orkest olv. Sir Henrv Wood: 10.00 Berichten; 10.20 Korte Kerkdienst: 10.40 Theater-orkest olv. Ro- binson m.m.v. D. O'Neil (tenor); 11.3512.20 De Grosvenor House Dance Band olv. S. Lipton. KALUNDBORG (1261 M.) 12.202.20 Concert uit Best. „Wivcx"; 3.055.05 Om roeporkest olv. Gröndahl; 6.05—0.35 Gram.pl.: 8.30 Marimba-soli: 8.45 Strawinski's ..Hisfoire d'un sol- dat" olv. N. Malko; 10.00 Gram.pl.: 10.30 Operette muziek; 11.2512.50 Dansmuziek. KEULEN (456 M.) 6.50 Orkestconcert; 11.35 Guitaarspel; 12.20 Uit Mun- chen: Omroeporkest olv. Winter; 2.35 Gram.pl.; 4.20 Zang en piano; 5.20 Omroepkleinorkest olv. Kvsoldt; 7.20 Weragkamerorkest olv. Hagestedt: 8.30 Omroep orkest olv. Buschkötter; 9.50 Reportage van de Par tij-optocht te Nürnberg; 10.5012.20 Uit Berlijn: Om roeporkest en -koor olv. Weigel. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M 8.30 Berl. Philh. Orkest; 9.50 Reportage van de Partij- optocht te Nürnberg; 10.20 Berichten; 10.50 Koorcon- ccrt: 11.05 Weerbericht: 11.2012.20 Bamabas von Geczy en ziin dansorkest. VAN DE ICARUSDROOM TOT 'T „SPIERKRACHT- VLIEGTUIG". HOEVEEL „P.K IS NOODIG? VAN „AVIONETTEN" EN VLIEG VLIE ZEN. DE HQRDELOOPERS DER WOLKEN. Den leden van den Duitschen Vliegsport- bond Dünnbeil is het dezer dagen gelukt onder ambtelijke controle' op het vlieg veld Rebstock nabii Frankfort a. d. Main de eerste vlucht door middel van een door menscheliike spierkracht gedreven vliegapparaat te maken. Het apparaat werd geconstrueerd door de ingenieurs Haesler en Villinger. Met deze vlucht is voor de eerste maal in de geschiedenis der mcnschheid be wezen, dat een mensclienvlucht op eigen kracht geen fantasie is, doch werkelijk van een grootere betoekenis is, dan wij tot nu toe verwachtten. GEDACHTENGANGEN. WELKE TOT DE UITVINDING LEIDEN. Reeds vóór den Wereldoorlog werden door den vliegtulgconstructeur Nesemann te Pinneberg en den in 1922 overleden Senator Zeise uit Altona. alsook enkele andere pioniers op luchtvaartgebied proeven ondernomen, de menscheliike spierkracht in dienst der luchtvaart te stellen. Als voorbeeld diende ons reeds de vlucht der vogels. Iedere zeilvlieger is. evenals de vogels, door atmosferische voorwaarden, aan een omlijnd gebied gebonden. Het eerste zeil- vliegtuig werd geconstrueerd volgens den bouw van den vogel. Het zweefvliegtuig kan men daarom een nabootsing noemen van den vogel. Hoewel het ver schil tusschen een motorvliegtuig en een zweefvlieg tuig hemelsbreed is. stelt het zweefvliegtuig den mensc.h toch nog steeds niet in staat zich als een vogel in de lucht te bewegen. Men is nog immer afhankelijk van de machine. Daarom hebben lucht sportexperts in alle landen in de laatste jaren ge probeerd een apparaat te vervaardigen, waarbij de mensch. bij het onstiigen in de lucht, hoofdzakelijk is aangewezen op zijn eigen spierkracht, een pres tatie dus. welke die der vogels zeer nabij komt. DE STRIJD OM DE PAARDENKRACHT. In het begin dezer eeuw probeerde een jonge Franschman ziin ideeën omtrent het vliegen op men scheliike spierkracht voor het publiek uiteen te zet ten, doch het antwoord, dat deze jongeman kreeg, was een schamper gelach ofwel een medelijdend schouderophalen! Menschenvlucht on eigen kracht noemde men een hersenschim, want. zoo redeneerde men. het zwakste motorvliegtuig, waarmee een mensch zich in de luclit houdt dient 12 P.K. te be zitten (omstr. 1900). Later gelukte het. de vliegmachine door lichtbouw belangrijk lichter te vervaardigen dan 12 P.K. Er zijn zelfs vliegtuigen, welke met 1,5-3 P.K. langen tijd in het luchtruim kunnen zweven. De Berliinsche sportarts, Dr. Brustmann. stelde door metineen op verscheidene eoedeefrainde sportlieden vast. dat bij voorbeeld roeiers in een wedstrijd na 10 minuten reeds prestaties van 2-2,5 P.K. volbrengen. Honderd- meter-loopers nresteeren zelfs bij 10 seconden loon- duur tot 7 P.K. De duurnrestatie van een mensch bedraagt echter slechts ongeveer Vx P.K. De beroem de zweefvlieger Robert Kronfeld deed on dit gebied belangrijke ontdekkingen, welke in de laatste iaren vooral te nas kwamen hii het zweefvliegen Kronfeld was het ook. die naar een annaraat zocht, hetwelk door menscheliike spierkracht kon worden geleid. Later zocht hij naar een toestel, dat deels door me chanisme, deels op de menscheliike kracht zou zijn aangewezen. FRANKRIJK SCHREEF EEN PRIJSVRAAG UIT. Enkele jaren geleden schreef Frankrijk een prijs vraag uit. .vaaraan door alle vliegeniers en uitvin ders op luchtvaartgebied kon wórden deelgenomen. Iedere mededinger moest een demonstratie geven van een zelf geconstrueerd apparaat., of zich min stens drijvende bonden. Deze prijsvraag zette vele handen aan het werk en talrijke mededingers ver vaardigden de z.g. ..avionetten". Een ..avionetle" is een soort machine, welke in verbinding staat met een rijwiel, welke door middel van pedalen door luchtschroeven wordt aangedreven. Het gelukte even wel geen der mededingers de „avionette" werkelijk de lucht in te krijgen. De hoofdprijs werd echter wel uitgereikt en wel aan een mededinger, die een soort van zeilvliogtuig had weten te vervaardigen, doch in veel beknopter vorm. Warmee»- hii op een zekere hoogte was. kon hii door eigen kracht enkele mlnu ten verder vliegen. Dit apparaat was het meest vol- maakste aller uitvindingen. Ook in de Vereenigde Staten en Rusland heeft men in de naoorlogsjaren getracht tle menscheliike spierkracht ten nutte te maken van de luchtvaart. Uitvindingen op dit gebied gedaan, behelsden meest al een soort van vliegvliezen, welke tusschen armen en beenen van den vlieger werden gebonden, zoodat men, hii het afspringen van een berg of duin eenigen of langeren tiid zichzelf drijvende kon houden. Be langrijke resulla'en hebben deze proeven evenwel nooit opgeleverd. EEN 5000-MARK-PRI.TS WACIIT OP ZIJN WINNER! Duitschland evenwel ging verder in haar proeven omtrent luchlathletiek in de toekomst. In 1932 werd zelfs door de Frankfurl Polviechtiische Maatschap pij een prijs van 5009 Mark uitgeloofd voor hem. die met eigen spierkracht over een afstand van 500 me ter vloog. De afstand welke do leden van den Duit schen Vliegsnortbond Dünnbeil dezer dagen maakte, bedroeg wel niet 500 meter, doch men verwacht, dat de geldprijs thans niet lang meer on ziin recht- matigen winnaar zal behoeven te wachten. Bij den eersten start werd 195 meter in een meter hoogte afgelegd, terwijl hii den tweedon start de vlicgaf- stand reeds 235 meter bedroeg. Deze getallen lijken nu wel niet zoo geweldig, doch men moet. niet. ver geten. dat de eerste motorvlieetocht in de mensche liike geschiedenis op 17 December 1903 zich niet verder uitstrekt dan over 53 meter en in 12 seconden bij een hoogte van 3 meter. Welk een ontwikkeling heeft de luchtvaart in die 32 iaren gemaakt! IIORDENLOOPER DER WOLKEN. Willen wij Ingenieur Ursinus, de vader der idet door menscheliike kracht te vliegen, geiooven. dan zal het nog minstens tien jaar duren, tot het pro bleem van de menschenvlucht op eigen kracht vol komen is opgelost. Dan zal. weer volgens Ir. Ursi nus. de spierkrachtvlucht naast de zeilvliegsport de schoonste tak van sport ziin. welke wij kennen! Haesler en Villinger's uitvinding heeft. n.1. ook een nieuwe tak van sport geboren doen worden, welke men, zooals men in Frankfort zegl, de „lichtathle- liek der lucht" zal noemen

Schager Courant | 1935 | | pagina 7