Hoare waarschuwt iussoliui Het partij-congres te Neurenberg. KIJKER tjCLOECK Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Belangrijkste rede ooit voor den Volkerenbond gehouden. Prkses Juliana naar Londen. Cyprus als Engelsche vlootbasis. Italië gaat zijn eigen weg. In kaart brengen van Nieuw-Guinea. Donderdag 12 September 1933 Dit blad verschijnt dagelijks, Behalve Vrijdags. Bij Inzending lot 's morgens 8 uur, worden AdvertentiSn nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkoinend nummer geplaatst. COBRA 78sie Jaargang. No. 9806 Uitgave der N.V. vb". P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden tl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN. TlëN van 1 tot 5 regels tO.85, Iedere regel meer 15 cent (bewljsno, inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Engeland bereid mede te werken om de kwestie van de verdeeling der kolo niale grondstoffen onder het oog te zien, - Eerst echter de sabel in de schede. Gistermorgen heeft de Britsche Minister van Bui- tenlandsche Zaken voor de Volkerenbondsvergade ring zijn met spanning verbeide rede gehouden over de houding van zijn land en het geschil tusschen Italië en Abessynië. In deze rede verklaarde Sir Samuel Hoare dat de houding van de Britsche regeering altijd berust beeft op onwrikbare trouw aan den Volkenbond en datgene wat hij behoedt. Het huidige geval vormt geen uit zondering. De openbare meening heeft onlangs duide lijk te kennen gegeven, hoe volledig de natie achter de regeering staat in het volkomen aanvaarden van de verplichtingen, welke voortvloeien uit het lid maatschap van den Volkenbond. „De regeering, welke ik vertegenwoordig, zal be reid zijn haar deel te dragen in elke collectieve po ging om op een rechtvaardige en doeltreffende wijze het vraagstuk op te lossen, dat op het oogenblik ve len onrust bezorgt en hun eerlang nog meer onrust bezorgen zal. Het is duidelijk, dat het onderzoek in een dergelijk geval kalmte en overweging zonder hartstocht vereischt. Deze kalmte en overweging zijn onmogelijk in een sfeer van oorlog en bedreiging met oorlog. „Ik geloof niet dat er in de geschiedenis van den Volkenbond ooit een moeilijker oogenblik om te spre ken en besprekingen te houden is geweest. Wij zijn •hier als vertegenwoordigers van afzonderlijke regee ringen, ieder gebonden door zijn persoonlijke verant woordelijkheid voor het inaebtnemen van zijn eigen belangen en veiligheid. Wij zijn hier tevens als le den van een collectieve organisatie, ieder onzer door zekere verplichtingen gebonden en allen wenschende bet verdere bestel van de wereld te behoeden door een collectieve actie ten dienste van den vrede. „De last van de verplichtingen van den Vol kenbond is zwaarder geworden, maar één ding is zeker, als de last gedragen moet wor den, moet hij collectief gedragen worden, als wij risico moeten loopen voor den vrede, moeten wij dat gezamenlijk doen. De veilig heid van velen kan niet worden verzekerd door alleen maar de pogingen van enkelen, hoe machtig die ook mogen zijn. „Mijn land houdt zich aan den Volkenbond met zijn duidelijk omschreven verplichtingen voor de collectieve handhaving van het sta tuut in zijn geheel en met name voor een krachtig en collectief verzet tegen alle da den van een onnitgelokten aanval. Ik geloof niet, dat de houding van Engeland ten aan zien van het statuut zal worden gewijzigd, zoolang de Volkenbond een doeltreffend lichaam zal blijven en de voornaamste brug tusschen het Vereenigd Koninkrijk en het Continent intact blijft. Ik heb uitdrukkelijk gesproken van den ernst van onze idealen, deze ernst, dat geef ik toe, moge zijn ingege ven door eigenbelang, maar hij is ook inge geven door het belang van wat wij meenen voor allen het best te zijn." In een zinspeling op de oeconomische hulpbronnen van de wereld en de mogelijkheid daarvan een be ter gebruik te kunnen maken, zei Hoare, dat de Britsche regeering van oordeel is dat het vraagstuk meer van oeconomischen aard is dan van politieken en territorialen. Sir Samuel Hoare, de Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken, in de Conferentie zaal van het Volkerenbondspaleis, in gesprek met den Italiaanschen afgevaardigde Aloisi (links) en Minister Eden (midden). Het is de vrees voor een monopolies en het onthouden van onmisbare koloniale grondstof fen aan sommige, die het alarm veroorzaak ten, het is de wensch naar een waarborg, dat de verdeeling van grondstoffen niet on rechtvaardig zal worden belemmerd, die den eisch tot een nieuw onderzoek prikkelt. Voor zoover dit de Engelsche regeering aangaat, ben ik er zeker van dat wij bereid zullen zijn om ons deel te dragen in het onderzoek over deze vraagstukken. „Dit onderzoek zou zich in dat geval moeten be perken tot de grondstoffen uit de koloniale gebie den, protectoraten en mandaatgebieden inbegrepen. Ik zou een vrije verdeeling van grondstoffen onder de industrieele landen, die er behoefte aan hebben, willen voorstellen, opdat elke vrees van uitsluiting of monopolie voor een en voor al zou zijn weggeno men." „De wensch naar een verandering moet gerecht vaardigd worden door de feiten en blijken uit een vrije bespreking van deze feiten. De rechtvaardigheid van een eisch behoeft niet in evenredigheid te zijn met de nationale hartstochten die tot zijn steun wor den opgewekt en die opzettelijk kunnen zijn opge wekt, want ik acht een van de gevaarlijkste trekken van het moderne leven de regeeringspropaganda." De rede van Hoare werd met een ware ovatie door de Assemblée beantwoord. Duidelijker dan ooit bleek dat ieder voelde dat 't thans gaat om het zijn of niet zijn van den Volken bond. Zooals men weet hebben dezer dagen de kleine Staten, met Nederland en de Scandinavische landen vooraan, op stipte doorvoering der sancties aange drongen. Nu Engeland zicht hans hier geheel achter heeft geplaatst, ziet ieder met groote belangstelling uit naar de rede die Laval heden zal houden. Hiervan zal zeer veel afhangen. „Zooals de machtige bouwwerken vroegere periodes.... uit Ter opening van den Partijdag heeft de plaatsver vanger van Hitler, Rudolf Hess, een rede uitgespro ken, waarin hij, als gebruikelijk, aanving met een herdenking van de in den strijd der beweging ge vallenen. Uit eigen kracht nam Duitschland het recht zich de wapenen te verschaffen, die noodig zijn vrijheid en onafhankelijkheid te beveiligen. Duitschland heeft zijn eer heroverd. Gelijk van recht en gelijk in achting staat het Duitsche volk weer naast de overige vrije volken der wereld. Rudolf Hess heeft in zijn redevoering nog gezegd, dat Duitschland van handelsobject en uitbuitingsko lonie van de groote naties weer geworden is een ge achte machtsfactor, van welke vriendschap groote mogendheden zich probeeren te verzekeren. De NSDAP bereidt volgens spreker den bodem voor de geestelijke en lichamelijke gezondheid van het volk, den wil tot weerbaarheid. In de jaren na de revolutie, toen de Jood op ieder gebied in Duitschland invloed verkreeg veelal be- slissenden invloed verspreidde zich ook in steeds stijgende mate het bolsjewisme in Duitschland. Met het fnuiken van den Joodschen invloed, stortte ook het socialisme in Duitschland ineen. Na uitscha keling van Joodsche en door Joden beïnvloede lei ders der arbeiders op de Joodsche pers der arbeiders kwam de arbeider weer tot zijn volk. Het Duitsche volk is door het optreden van de NSDAP immuun geworden voor de inwerking van het Jodendom en daarmede geestelijk immuun voor het bolsjewistische gevaar. Rede Alfred Rosenberg. De rassen kunde de vaandeldrager van een nieuw inzicht. In het Operahuis in het congres voor cultureele aangelegenheden heeft, alvorens Adolf Hitler zijn groote redevoering uitsprak, de Rijksleider Alfred Rosenberg een rede gehouden, waarin hij oa. ver klaarde, dat niet de Duitsche rassenkunde de vrij heid der wetenschap in gevaar bracht, doch de haar vijandig-gezinde wereld, die de vrijheid van het Duitsche onderzoek niet wilde toelaten. De rassenkunde zal de basis worden voor een die per zelfbewust worden der afzonderlijke volken en zal aldus de eerbied voor den eierenaard van andere volkeren vergrooten. De rassenkunde heeft een muur van gevaarlijke vooroordeelen doorbroken en is daar door de vaandeldrager geworden van een nieuw in zicht, zoowel in den antieken cultuur als in de spanningen bij den opbouw van onze avondland- sche beschaving. REDE VAN HITLER. VERDEDIGING i VAN DE DUITSCHE KUNST. Na Rosenberg kwam de Rijkspresident, Hitler aan het woord. Hitler herinnerde aan den Rijksdagbrand van 27 Februari 1933, die als een hoog-oplaaiende fakkel voorh et oog der natie den omvang van de histori sche wending belichtte. Hij schetste de economische en politieke ramn, die het land bedreigde tengevolge van het bolsjewistische gevaar en de uitputting van alle fundamenten van het gemeenschapsleven. Het was merkwaardig, dat het, nationaal-socialis- me in dienzelfden tijd. toen het zijn strijd on leven en dood streed, de Duitsche kunst den eersten stoot voor ahar herleving en wedergeboorte gaf. De critiek der tegenstanders is volgens Hitler. voor zijn handelingen de grootste aanbeveling. Uit voerig beantwoordde bij voorts de vragen, of op het oogenblik het practtsche werk niet belangrijker was dan het zich bezig houden met cultureele proble men. en of in dozen tijd, nu er nog zooveel armoede en ellende heerschte. voor de kunst offers gebracht konden worden. Als de kleine menschelijke geest door leed en zorg twijfel aan de .grootheid en. de toekomst van zijn volk is het tijd, hem te wijzen op de door geen poli tieke of economische nood te loochenen documenten van de innerlijke en daardoor onvergankelijke en hoogste waarden van zijn volk. Hitler herinnerde aan de cultuurdocumenten der klassieke bescha ving en concludeerde, dat geen volk langer leefde dan de documenten van zijn cultuur. Het Duitsche volk is wederopgestaan en is, voor het oog der geschiedenis, door zijn onsterfelijken cultuur in werkelijkheid overwinnaar van al zijn tegenstan ders. De bewering, dat slechts een klein gedeelte van het volk hierbij geïnteresseerd is, verwerpt Hitler. Uitvoerig betoogde Hitler verder, dat kunst geen luxe was en in geen enkel opzicht uiting van een „kapitalistische" tendenz. Het tijdperk van religieuze verinniging heeft de grootste cultureele scheppingen voortgebracht, terwijl het door en door kapitalistisch besmette Jodendom nooit een eigen kunst heeft ge had en ook nooit zal hebben. Ondanks het feit, dat dit volk over onmetelijke materieele individueele capaciteiten beschikte, heeft het nooit een eigen bouwstijl, nooit een eigen muziek geschapen Zelfs de tempel te Jeruzalem was met behulp van vreemde bouwmeesters gebouwd, zooals thans nog het geval is met hun synagogen. Het nationaal-socialisme heeft de groote cultuur historische taak, de oude tendenz van 't partculier- kapitalistische zakenleven te verlaten en niet alleen artistieke, maar ook politieke overwegingen moeten een rol spelen bij de cultureele vormgeving van het nieuwe Rijk. Niets is geschikter, den kleinen criti casters het zwijgen op te leggen dan de eeuwige taal van de groote kunst. Met een beroep op de groo te geesten van het verleden en den zwaren strijd, die de huidige generatie thans had gestreden om Duitsch land te doen herleven, verklaarde Hitler, dat men niet 't recht had, wanneer de Almachtige den moed schonk om iets onsterfelijks te eischen, eraan te twijfelen, dat Hij het volk de kracht zou geven, het onsterflijke te vervuilen. Hij eindigde met de woor den: „Onze kathedralen zijn de getuigen van de grootheid van het verleden. De grootheid van het heden zal men eens afmeten naar de eeuwigheids waarden, die het achter zal laten. Slechts dan zal Duitschland een nieuwe bloei van zijn kunst bele ven en ons volk het bewustzijn ondergaan van een hoogere bestemming." Proclamatie van Hitler. Neurenberg, 11 September. Gouwleider. Wagner uit Munchen heeft bij de plechtige opening van het partijcongres der N.S.D.A.P. in de Luitpoldhalle de proclamatie van Hirler voorgelezen. De proclamatie vangt aan met een tegenover elkaar stellen van ae toestanden van 15 jaar geleden en van thans. Met trots kunnen de nationaal-socialisten terugzien op 't volbrachte. Zij hebben de natie voordeelen bezorgd die door den enkeling nauwelijks begrepen kunnen worden. Wat beteekent niet de vermindering van de wei'kloosheid van een peil van ruim 6 millioen tot 13/4 millioen. Gemiddeld 50 tot 40 millioen werk uren zijn daarmede aan bet Duitsche volk gegeven. Wat in de laatste drie jaar op de omvangrijke gebie den van het algemeene economische leven onder na- tionaal-socialistische leiding tot stand gebracht is, zal uiteen gezet worden in de verschillende tijdens het congres uit te spreken redevoeringen. Hoeveel dit ook mogen zijn, het staat toch achter bij bet her stel van de eer en de vrijheid van het volk. Hoe meer bet Joodsch internationaal communisme gelooft in een algemeen Europeeschen chaos, de fak kel van het oproer te kunnen uitdragen, des te meer zullen de nationaal-socialisten de beteelcenis kunnen waardeeren van het herstel der nationale weermacht Deze beschermt onze vredelievende arbeid. Voortgaande verheerlijkt de proclamatie het Duit sche leger, dat de drager is van een unieke traditie. Het Duitsche volk leeft thans rustig in de warreling van politieke spanningen, dank zij het Duitsche le ger niet alleen, maar ook dank zij de nationaal-so- cialistische partij, die Duitschland heeft gered voor verval en uiteenvallen. Het nationaal-socialisme heeft tegen geen enkele Europeesche natie agressieve bedoelingen. Het is er van overtuigd, dat iedere natie zijn eigen leven moet leiden. In Duitschland heeft de nationaal-socialisti- sohe partij het communisme zoozeer terneer gesla gen, dat het afgezien van de Joodsche opruiers nog slechts spookt in de hoofden van eenige onver beterlijke dwazen en phantasten. Het gevaar blijft echter nog steeds latent en zal dit voor den eerstvolgenden tijd blijven. De nationaal- socialisten zijn derhalve op ieder oogenblik en tot iedere actie gewapend. De partij is een strijdbare par tij en heeft tot dusverre nog iederen tegenstander tegen den grond geslagen. Slechts ijzeren principes en een meedoogenlooze uitvoering daarvan zullen de nationaal-socialisten sterk maken tegen den bolsjewistischen chaos. Deze vastbeslotenheid bepaalde gevaren onder alle omstandigheden reeds in den kiem te smoren, zal, wanneer dit ooit noodig mocht zijn er ook niet voor terugschrikken zekere functies die klaarblijkelijk niet op het terrein van den staat liggen, aangezien zij vreemd zijn aan zijn meest innerlijke wezen, langs wetgevenden weg over te dragen aan de instellingen, die voor de oplossing van een zoodanige taak beter geschikt lijken. Daarover beslist echter uitsluitend de wil van de leiding en niet de wil van de enkeling. Wanneer ik aldus Hitler in de proclamatie in dit verband ook inga op de gevaren van de politi- seerende confessies, geschiedt dit omdat wij daarin slechts de ons van oudsher bekende met het marxis me verwante verschijnselen zien. In dit verband zou ik eenige principes willen uitspreken: ten eerste: de partij heeft vroeger niet het voor nemen gehad, noch heeft zij dit thans Duitschland in eenigerlei strijd te voeren tegen het Christendom. Zij tracht integendeel een groote Evangelische Rijks kerk te scheppen, en heeft getracht door een concor daat een nuttige en duurzame verhouding tot stand te brengen met de Katholieke kerk, terwijl zij ver der getracht heeft de goddeloozenbeweging in Duitschland op te heffen. Onder geen omstandighe den zal de nationaal-socialistische staat dulden, dat langs welken omweg ook de ver-politieking der con- BRUIDSMEISJE BIJ HET HUWELIJK VAN DEN HERTOG VAN GLOUCESTER? Naar liet Hsbl. meldt, bestaat de mogelijkheid, dat Prinses Juliana in November weer naar Engeland zal gaan. Uit goede bron wordt medegedeeld, dat zij door den Koning en de Koningin van Engeland is uitgenoodigd, om als bruidsmeisje op te treden bij het huwelijk van den Hertog van Gloucester VEEL MATERIAAL NAAR DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Reuter seint uit Nicosia: Dertien torpedojagers van de Britsche Middeï- landsche Zeevloot, alsmede de kruiser ..Devonshire" zullen van 21 September tot 8 October te Limissos geconcentreerd worden. Van officieele zijde wilst men erop, dat dit bezoek plaatsvindt als onderdeel van de normale zomermanoeuvres. Tezelfdertijd zal de kruiser „Londen"- zich naar Famagusta (Cyprus) begeven, terwijl de kruisers „Shropshire" en ..Au- stralian" te Larnaca zullen worden gestationneerd. Volgens een Reuterbericht uit Malta zijn daar naar men gelooft met het transportschip „Neuralia" 1200 man troepen en 140 officieren aangekomen. Het schip zette ook kanonnen en munitie aan land. Geen reactie op de rede van Sir Samuel Hoare. Rome. (A.N.P.) Naar in wei-ingelichte kringen verzekerd wordt, zal de rede, die Sir EEamuel Hoare vandaag in de Volkenboinds-Assemblée heeft gehou den, geen invloed hebben op de houding van Italië in het Abessynische conflict. Wel heeft men met vol doening kennis genomen van de herhaling der ver klaring, die ook reeds in het Britsche Lagerhuis was afgelegd, dat Engeland geen bijzondere belangen in Abessynie heeft. Italië blijft tegen, elke Volkenbonds-inmenging in de regeling van de Abessijnsche kwestie, en de Ita- liaansche delegatie te Genève kan met de indiening van haar memorandum haar taak als geëindigd be schouwen, doch blijft voor particuliere gedachtcnwis- seling ter beschikking van de Commissie van Vijf. Baron Aloisi zal echter zoo goed als zeker de rede van Hoare niet beantwoorden en Italië behoudt zich volle vrijheid van handelen voor. De Dragon-Rapïde vliegtuigen te Belgrado. Amsterdam, 11 Sept. De Drie De Havilland Dragon-Rapide-vliegtuigen PHAKU, PH—-AKV en PHAKW van de K.N.I.L.M., welke op weg zijn naar Indië en gebruikt zullen worden bij de karteering van een gedeelte van Nieuw-Guinea, zijn vanavond te zes uur plaatselijken tijd te Belgrado geland. Aan boord is alles wel. fessie doorgezet of opnieuw begonnen wordt. Deze strijd zal nooit gestreden worden als een strijd tegen het Christendom of tegen een der beide confessies, maar hij zal gevoerd worden voor het zuiver houden van het openbare leven van die priesters, die hun roeping gemist hebben en die politici hadden moeten worden en geen zielszorgers. De nationaal-socialisten willen dezen strijd werkelijk niet, want zij zien het Joodsch-bolsjewistische gevaar te duidelijk dan dat zij niet zouden wenschen alle krachten aaneen te sluiten voor de bestrijding daarvan. Wij waren ook dit jaar en zullen ook in de toe komst onwrikbaar van wil bet Duitsche volk niet in een nieuwe inflatie te storten, waartoe thans nog iedere loonsverhooging en iedere prijsstijging zou leiden. Indien dan ook thans gewetenlooze ëgoisten of ge- dachtenlooze domkoppen uit eenige schaarschte, welke zich steeds weer zal kunnen voordoen het recht op prijsverhoogingen zouden ontleenen, zou zulk optreden, indien de regeering zou toegeven, noodgedwongen leiden tot een tweede inflatie. Wij zijn overtuigd, dat voorwaarde voor een ophef fing van de internationale economische crisis is het organiseeren van een systeem van stabiele valuta, omdat dit ook den praehistorische aandoenden ruil handel het spoedigst zou wijzigen in een vrijen en modernen handel. De nationaal socialistische regeering is evenwel ook verder vastbesloten onder geen omstandigheden terug te vallen tot de oude metbpde om schulden te maken, doch principieel slechts zooveel in te koo- pen als wij zelf kunnen verkoopen. De proclamatie besluit: Daar de bolsjewistische Jood te Moskou in een nieuwe leus de vernietiging predikt, willen wij, nationaal-socialisten, onzen heer lijken banier vaster omklemmen en voor ons uitdra gen met het heilige besluit te strijden tegen den ou den vijand, zonder zorg voor ons leven, opdat Duitsch land zijn eer en vrijheid bewaart en daarmede de grondslagen voor het leven der toekomst. Eerste steenlegging nieuwe congreshal. Hitler heeft de eerste steen gelegd voor de nieuw te bouwen congreshal te Neurenberg, die zooals burge meester Liebel tot Hitler zeide, evenals de machtige bouwwerken uit vroegere periodes getuigen zal van de grootheid van het nationaal-socialisme.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1