Verkeerswet gisteren door de Eerste Kamer aangenomen Donderdag 12 September 1935. SCHAGER COURANT. Tweede biad. No. 980© Wetsontwerp verlaging vaste lasten. Nog een tegenstander van Roosevelt uitgeschakeld Hoogere productiecijfers voor de Russische industrie. OVEREENSTEMMING TUSSCHEN FRANKRIJK EN ENGELAND. Keizerin van Abessynië richt zich tot alle vrouwen ter wereld. Zelfs de vrouwen zullen mederechten. President Zaimis afgetreden. De monsterdemonstratie van Italië. Is de gouverneur-generaal NSB.-er DE HANDEL WENSCHT BEHOUD VAN DE KEURINGSDIENSTEN VOOR WAREN. SjKiviiraiiiitiTsdi Pb lilt seint President van Griekenland nog niet afgetreden. De toestand in Noord-China. Toenemende invoer van Japansche goederen in Britsch-Inië. Engeland bestelt bombardements vliegtuigen. DE AFDEELINGEN DER TWEEDE KAMER GEVEN HUN OORDEEL. Verschenen is het voorloopig verslag over het wets ontwerp: Bijzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren. Devaluatie de eenige weg. Van verschillende zijden werden tegen hetgeen bij dit wetsontwerp wordt voorgesteld, zeer ernstige be denkingen ingebracht, ten deele omdat men van meening was, dat de noodzakelijke aanpassing niet door wettelijke maatregelen en in ieder geval niet door de thans voorgestelde wettelijke maatregelen te bereikbn valt, deels ook omdat men in devaluatie zeker thans, den eenig mogelijken weg tot het be reiken van een lager stabilisatievlak zag. Sommige leden meenen dat door de voorgestelde maatregelen het credietwezen zal worden gestoord, en meenen dat de regeering moet beginnen met de publieke uitgaven nog belangrijk te verlagen. Geen rechtszekerheid meer. Zeer bedenkelijk achtten deze leden ook de moti- Veering der regeering, n.1. dat in de gewijzigde le- .vensomstandi beden voor den wetgever voldoende grond ligt om burgerrechtelijke overeenkomsten over de geheele linie aan te tasten. Het introduceeren van deze stelling als rechtsbeginsel in ons positieve recht zal tot gevolg hebben, dat de rechtszekerheid geheel op losse schroeven wordt gezet. Naar aantasting der hoofdsommen. Verscheidene leden waren er over teleurgesteld dat het ontwerp ten aanzien van de verlaging der vaste lasten niet méér bevat. Zij waren van oordeel, dat de maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten, welke het ontwerp bevat, weinig doeltreffend zijn en ten deele zelfs schade lijk. Maatregelen ter verlichting der vaste lasten, maar dan over de geheele liin en met algemeene oecono- mische werking, achtten de hier aan het woord zijn de leden steeds dringender geboden. Noodig is een complex maatregelen, waardoor ons volksleven met één slag op een lager stabilisatievlak gebracht wordt. De huidige regeeringspolitiek brengt, zoo meenden zij, ons volk niet als geheel op een lager vlak; zij heeft slechts ten gevolge, dat in het vlak. waarop wij ons thans bevinden, gaten worden ge boord, waardoor telkens grootere en kleinere groe pen der bevolking omlaag tuimelen. Wil men de aanpassing consecruenï. voortzetten, aldus vervolgde een groot deel van deze leden, dan kan men verder aan een. vermindering van de hoofd sommen niet ontkomen. 1 Slechts wijziging van de hoofdsom bevordert huns Inziens de prijsdaling, niet een verandering van den rentevoet* De gemeenten in nood. Bij dit ontwerp wil de regeering voor millioenen aan jaarlijksche inkomsten aan de gemeenten ont nemen. zonder dat zij eenigen maatregel voorstelt ter verlichting van de uitgaven aan rente en--aflos sing. waarvoor de gemeenten geplaatst zijn. i De vrees is geuit, dat de verlaging van den erf pacht-canon de gemeenten in groote moeilijkheden zou brengen. 1 Daar de meeste gemeenten vrijwel aan de grens van de toegestane belastingheffing zijn, zullen zij het te verwachten gat. in de begrooting wel moeten stoppen door nieuwe verlagingen van loonen en st.eunuitkeeringen en het stopzetten van gemeente lijke bemoeiingen. Deze leden meenden dan ook, dat in elk geval de druk der gemeentelijke schulden zal moeten verminderd worden. I De overheid moet ingrijpen Weer andere leden verklaarden zich niet alleen met de grondgedachten, doch ook met de uitwerking van het wetsontwerp in hoofdzaak te kunnen ,ver- eonigen. De regeering doet al het mogelijke om tot een vol doende verlaging van de publieke uitgaven te gera ken. Daarmede komt men er echter niet. Ook de vaste lasten, welke de Overheid niet *zelf oplegt en ook niet zelf rechtsstreeks in de hand heeft, moeten worden verminderd. Ongetwijfeld dient ook op dit gebied de voorkeur gegeven te worden aan een aan passing langs natuurlijken weg. Waar deze evenwel achterwege blijft of in een te langzaam tempo plaats heeft, moet de overheid, gelet op de buitengewone, geheel gewijzigde omstandigheden, wel ingrijpen. Maatregelen over de geheele linie werden ge vraagd en sommige leden betwijfelden of een huur- verlaging van 20 pet voldoende zou zijn. Biedt Pater Coughlin de palm des vredes? Reuter meldt uit New York; Pater Coughlin, stichter van de radiophonische con ferenties, die door millioenen hoorders worden ge volgd, en ook stichter van den „bond voor sociale rechtvaardigheid", had gisteren een onderhoud met President Roosevelt te Hydepark. Bepaalde waarne mers zijn van meening, dat dit bezoek zou kunnen beteekenen dat Coughlin, die Roosevelts belangrijkste [tegenstander is na Huey Long en die een grooter aantal volgelingen heeft, zou hebben besloten, den president zijn steun aan te bieden. De opbrengst van de Russische textielfabrieken Is !n de eerste acht maanden van het loopende jaar ,ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1934 niet onbelangrijk toegenomen. De productie van katoenen goederen beliep niet minder dan 1285 mil lioen meter, terwijl wollen stoffen werden vervaar digd ter lengte van 36.500.000 meter. Ruwe wollen- stoffen werden vervaardigd ter lengte van 40.000.000 meter en zijden stoffen ter lengte van ongeveer 19.000.000 meter. De lcousenfabrieken hebben in de eerste acht maan den van dit jaar 15.000.000 paar kousen meer afgele verd dan in de overeenkomstige maanden van het af- geloopen jaar. Ook de fabrieken die hennep en jute Verwerken, hebben een belangrijk grooter opbrengst geleverd. Volkenbondsbeginselen moeten in stand gehouden worden. Naar de speciale correspondent van de „Ti mes" in Genève meldt, is door de Britsche delegatie verklaard, dat tusschen de Fransche en Britsche delegatie geen meeningsverschil- len meer bestaan over de noodzakelijkheid van instandhouden der Volkenbondsprincipes. De correspondent voegt hieraan toe, dat eenige dagen geleden nog Laval niet onwil lig stond tegenover de gedachte van een Italiaansch mandaat over Abessinië. Wanneer thans geen meeningsverschillen meer be staan, moet of wel Laval zijn opvatting ge wijzigd hebben, of wel moeten voorstellen ontworpen zijn, die dichter bij de Italiaansche eischen komen. „Onder alle klimaten hebben de vrouwen de vrede lief." Reuter seint uit Addis Abeba: In de radio-rede, gisteravond door de Keizerin van Abessinië voor alle vrouwen ter wereld gehouden, riep zij met vuur uit: „Dat de hemel ons beware voor een beschaving, die rouw brengt en verwoesting aan richt." De Keizerin sprak verder o.a. ook over de „mach tige legers, die zich gereed maken om ons land te bezetten, onder het hedriegelijke voorwendsel, be schaving te brengen aan ons vreedzaam herdersvolk, dat dicht bij de natuur leeft en in gemeenschap met God. Op alle breedtegraden en onder alle klimaten hebben de vrouwen den vrede Jief. Zij hebben een afkeer van bruut geweld. Zoowel Italiaansche als Abessinische moeders lijden bij de gedachte aan het onherstelbare kwaad, dat de oorlog zou kunnen te weegbrengen. Abessinië verlangt in het geschil, dat het land opgedrongen is, slechts naar vrede. Zijn ge weten is gerust. Het bereidt den vreemdelingen, die er op eerlijke wijze komen werken, een broederlijk welkom." De Keizerin besloot haar rede met een beroep op alle vrouwen ter wereld, eensgezind te bidden om de misdaad van een oorlog te verhoeden, en haar in vloed te oefenen op de staatslieden ten gunste van de rechtvaardigheid en den vrede. De Keizer zal heden voor de radio een rede hou den. Een bataljon vrouwelijk© soldaten. Het eerste bataljon vrouwelijke soldaten staat ge reed uit Addis Abeba naar het front te vertrekken, zoodra de vijandelijkheden uitbreken. Het bataljon is georganiseerd door Wayyaro Abbetoatt Charkoz, een rijke jonge vrouw, die het bevel voert. Het is bewapend met nieuwe automatische Maueer-gewe- ren, waarvan het meerendeel echter van oud model is. Men verwacht edhter, dat het bataljon de be schikking zal kunnen krijgen over nieuwe modellen wapens, voordat het naar het front zal trekken. De beweging onder de vrouwen om militairen dienst te nemen, die de goedkeuring van den keizer wegdraagt, is ongeveer 2 maanden geleden begon nen en in dien korten tijd zoo populair geworden, dat reeds bijna 1000 vrouwen zich hebben laten in schrijven en dat recruteeringsbureaux geopend zijn in eenige provinciale steden. De commandante van het eerste bataljon, Charkoz, die gekleed is in een Europeesche Khaki-uniform met een roodè mantel, verklaarde gisteren, dat het bataljon samengesteld is uitsluitend uit vrouwen, die lichamelijk weer stand kunnen bieden aan de vermoeienissen van een veldtocht. Uit protest tegen streven naar monarchie. In den afgeloopen nacht is president Zaimis afge treden uit protest tegen de restauratie van de mo narchie, die hij thans practisch verzekerd acht door de verklaring die gisteren door Tsaldaris en Pana- giotis is afgelegd ten gunste van een terugkeeren van koning George. De Maharadja van Patiala bij zijn aankomst te Berlijn. VOORRANG VOOR DE HOOFDWEGEN. Gisteren heeft de Eerste Kamer de door Minister van Lith de Jeude ingediende ver- keerswet zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Het ligt in de bedoeling van den Minister om het reglement tot uitvoering van Artikel 2 dier wet zeer binnenkort af te kondigen. Hierin zal voorrang voor de hoofdwegen worden voorgeschreven. Ook het wetsontwerp tot regeling van den verzekeringsplicht van automobilisten voor wettelijke aansprakelijkheid ligt voor indie ning gereed. Ook 400.000 vrouwen gemobiliseerd. Rome, 11 Sept. De „Popoio di Roma" publiceert bijzonderheden over de verdeeling over de verschil lende fascistische organisaties van de 10 millioen man, die hij den voorgenomen ^lgemeene oproep be trokken zullen zijn. Het grootste contingent wordt gevormd door de vier millioen, die een militaire vooropleiding hebben ontvangen. Daarop volgen 2.108.000 leden van de Dopolavore en 1.851.777 inge schreven leden van de fascistische partij, 657.000 jon ge fascisten, 66.000 leden van de fascistische univer sitaire jeugd, 230.000 personen zijn tenslotte georgani seerd in de fascistische bonden van personen in openharen dienst. Interessant is verder dat bij dit overzicht van krachten, waarop Italië bij deze alge meene oproep kan rekenen, ook de vrouwen-organi saties gerekend zijn, die een totaal aantal leden hebben van ruim 400.000. De heer Schalker stelt vragen. De heer Schalker heeft den minister van Koloniën gevraagd: Kan de Regeering mededeelen of de tot heden nog niet weersproken geruchten, dat de Gouverneur-Ge neraal van NederlandschIndië lid is van de N.S.B. juist zijn? Indien de Regeering op deze vraag bevestigend moet antwoorden, is zij dan niet van meening, dat de Gouverneur-Generaal, op grond van de desbetref fende regeeringsbesluiten, uit 'slands dienst behoort te worden ontslagen? MUILEZELS NAAR ITALIAANSCH- OOST-AFRIKA. Gisteren is vanuit Kaapstad een Britsch stoom schip vertrokken naar Italiaansch-Somaliland met 874 muilezels voor het Italiaansche leger. Het beste middel tegen knoeiers. Door de besturen der drie Middenstandsvereeni- gingen te Alkmaar was Dinsdagavond in hotel het Gulden Vlies te Alkmaar een vergadering belegd met vertegenwoordigers van organisaties van bedrij ven, onder toezicht van de keuringsdiensten staande. Voor die vergadering was Dr. Mol, Directeur van den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar, uitge- noodigd om de aanwezigen in te lichten omtrent de gevaren, die het voortbestaan van de keuringsdien sten bedreigen, om daarna te overwegen, welke we gen moeten worden bewandeld om de funeste plan nen der regeermg te keeren. De heer Mol wees er o.a. op, dat de regeering in 1921 door de Warenwet aan betgeen meerdere groo te gemeenten voor het toezicht op den verkoop van eet- en drinkwaren hadden tot stand gebracht, uit breiding over het geheele land had gegeven, doch nu in het groote bezuinigingsontwerp geheel onverwacht machtiging had gevraagd deze Warenwet geheel of gedeeltelijk op te heffen en daaruit een bezuiniging noteerde gelijk aan 't geheele bedrag, dat thans door de regeering voor die diensten werd uitgegeven. Voor de keuringsdiensten dus geen cent meer beschikbaar waardoor die diensten, waarin geen groote centrale gemeente gelegen is, zoo goed als zeker zouden ver dwijnen. Van de zijde der huisvrouwen, der gemeentelijke autoriteiten en niet het minst van de zijde Yan den handel is daartegen zoo ernstig stelling genomen, dat de regeering haar voorstel met betrekking tot de ze diensten uit 't bezuinigingsontwerp heeft terugge nomen. Zij, die daarvoor waren opgekomen, achtten toen de keuringsdiensten gered. Tot hun groote teleurstelling is echter thans een wetsontwerp aanhangig gemaakt om de Warenwet te vervangen door een andere wet, waarin de gemeenten vrijheid wordt gegeven zelf keuringsdiensten in te stellen, al dan niet met steun van den handel, en waarvoor het Rijk door wettelijke voorschriften de gelegenheid wil openen. Uit de toelichting blijkt de re geering daaruit weer een bezuiniging te verwachten gelijk aan wat zij thans voor die diensten uitgeeft. Dus ook thans nog, ondanks de duidelijk uitgespro ken wensch van vele betrokkenen, wenscht het Rijk niets meer in de kosten van die diensten hij te dra gen met de noodlottige gevolgen daaruit te ver wachten. Uit de vergadering kwam met groote nadruk naar voren, dat de keuringsdiensten behouden moesten blijven, waarvoor al de aanwezige vertegenwoordi gers op zich namen bij hunne organisaties er op te zullen aandringen, dat met spoed op de regeering groote pressie wordt uitgeoefend van haar plannen met betrekking tot de keuringsdiensten af te zien. De handel acht het voortbestaan van deze diensten, wel hijzonder in deze tijden, absoluut noodzakelijk om de reëele handel en de eerlijke concurrentie te gen knoeiers en daarmede prijshedervers te bescher men en wil daarom met kracht voor het behoud van die diensten opkomen. De spreker dankte aan het eind voor de betoonde groote belangstelling die hem, ambtenaar zijnde, doch wars van ambtenarij, buitengewoon goed deed, juist om de zijde, waarvan zij kwam. De voorzitter dankte daarop uit naam der aanwe zigen Dr. Mol voor zijne uiteenzetting. Verwachting: Waarschijnlijk meest matige Zuidoostelijke tot Zuidwestelijken wind, toene mende regenkans, aanvankelijk iets zachter. Verdere vooruitzichten: Weinig verande ring. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 763. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 12.5 gr. C. 54 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert ze vlug, goed en, goedkoop. TERLEP'S DROGISTERIJ, Hoogzijde 103, Schagen. Reuter seint uit Athene: Met betrekking tot het gerucht dat president Zaimïs zou zijn afgetreden, verklaren de bladen thans dat de president der republiek met het nemen van zijn be slissing zou wachten tot het resultaat van de onder handelingen bekend wordt, welke tusschen de royalis tische en republikeinsche partijen gevoerd worden met het oog op een onpartijdig plebisciet over de mo narchale cfuaestie. Mocht Zaimis inderdaad aftreden, dan zal, overeen komstig de grondwet, Vozikis, de voorzitter van de nationale vergadering, den post van president der re publiek overnemen. Slaat van beleg in de gedemilitariseerde zone. In de gedemilitariseerde zone van Noord-China is de staat van beleg afgekondigd wegens het dreigende bandietengevaar. Ruim 100 bandieten hebben gisteren een voorstad van Sjan Hai Kwan bezet en de verdedigingswerken aan den Westelijken poort van Sjan Hai Kwan ge sloopt. Zij werden na een kort gevecht door de mili tie teruggeslagen. Verder hebben ruim 300 bandieten Hsin Li ver overd en bedreigen thans den strategisch belangrij ken pas Malanjoe aan de Grooten Muur. Het A.N.P. meldt uit Londen: Op een vergadering van het bestuur van de Ka mer van Koophandel te Manchester is de toenemen de invoer van Japansche textielgoederen in Britsch- Indië ter sprake gebracht. Vooral werd hier de aan dacht gevestigd op den invoer van zoogenaamde „fents". De invoer hiervan had schrikbarende afmetingen aangenomen. De goederen die werden geïmporteerd als „fents" vielen niet onder de rechten die on ka toen en goederen werden geheven en konden goed- kooper worden ingevoerd dan stukgoederen van kunstzijde vervaardigd. Evenwel waren deze goede ren onbeschadigd, niet in stukken geknipt of onre gelmatig van lengte etc. De statistieken deden uit komen. dat terwijl in 1921 de hoeveelheid Japansche goederen, die als .fents" werden ingevoerd niet meer dan 90.000 Yards bedroegen, dit getal in 1924 was gestegen tot 25.500.000 Yards, en in de eerste zes maanden van het loopende iaar reeds „fents" waren ingevoerd met een gezamenlijke lengte van 20.250.000 Yards. De vertegenwoordiger voor Indië in de Kamer van Koophandel zette nog uiteen, dat hij gedetailleerde gegevens ter beschikking had ge steld en dat daarin aanleiding zou worden gevon den om de regeering van Indië met. een en ander op de hoogte te stellen. Het ligt in de bedoeling in den toestand een verandering te brengen, doch tevens om geen moeilijkheden in den weg te leggen aan de firma's die zich in werkelijkheid bezig houden met den handel in „fents". De vliegtuigfabrieken Handley-Page hebben een be langrijke bestelling groote bombardementsvliegtuigen van de Britsche regeering ontvangen. PROTESTVERGADERING TE NEW YORK. Tegen het vonnis inzake de „Bremen." De Duitsche bonden en vereenigingen te New York hebben Dinsdagavond verschillende protestvergade- ringen georganiseerd, waarbij men op felle wijze de uitlatingen van rechter Brodsky tijdens het proces tegen de onruststokers bij het vertrek van de Bre- men op den 27sten Juli heeft gecritiseerd. Er zijn meerdere moties aangenomen, waarin op de scherp ste wijze geprotesteerd wordt tegen het feit dat bij officieele rechtzittingen dergelijke dingen kunnen gebeuren. De moties werden gezonden naar staats secretaris Huil en naar het opperste gerechtshof.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5