Zal de Volkenbond zegevieren? Samenwerking van alle volkeren Ook de Hederlandsche regeering trouw aan den Volkenbond Laval Een interview met Miussolini* Zaterdag 14 September 1935. SCHAGER COURANT. R1CKETT TE LONDEN. De met spanning verwachte rede van Laval. ABESSYN1E ACHT OORLOG ONVERMIJDELIJK. De spelling-Marchant. Geweldige brand in Japansche stad. „DE VOLKENBOND IS GEBOREN UIT HET LIJDEN DER MENSCHEN. HIJ IS GEBOUWD OP RUINES OM DE TERUGKEER VAN DEN OORLOG TE VERHINDEREN." Met groote spanning is de redevoering tegemoet gezien, die gistermorgen door den Franschen minis ter-president Laval op de Volkenibondsvergadering Ie Genève is uitgesproken, vooral nu met voldoening kennis genomen was van de krachtige reactie, die de redevoering van den Engelsöhen afgevaardigde, Sir Samuel Hoare. in het buitenland gewekt heeft. Laval ving onder doodsclie stilte en algemeene gespannen aandacht zijn redevoering aan met te zeggen, dat in den ernstigen huidigen toestand elk zijn verantwoordelijkheden op zicli moet nemen. „Wederom geef ik uiting aan ons geloof in het Vol- kcnbondspact. Wij mogen ons niet aan onze verplich tingen onttrekken. De redevoering van den Engel- schen minister van buitenlandsche zaken, Sir Sa muel Hoare, beteekende een historisch oogenblik in de annalen van den Volkenbond. Wij verheugen ons over een nauwe samenwerking met Groot-Brittannië bij de verdediging van den vrede en het behoeden yan Europa. Bij de uiterste pogingen, die de Volkenbond in het werk stelt om een oplossing te vinden, ben ik vast besloten mijn plicht te vervullen als lid van den Volkenbond en als vriend van Italië. Alles zal wor den gedaan om voldoening te schenken aan de le gitieme behoeften van Italië, waarbij de rechten ,van de andere leden van den Volkenbond geëerbie digd zullen worden. Er bestaat geen enkele oneenig- beid tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk bij het zoeken naar een vreedzame regeling van het con flict. Onze verplichtingen zijn vastgelegd in het Vol- kcnbondspact en Frankrijk zal daar niet van afwij ken. De Volkenbond is geboren uit het lijden der men- schen. Hij is gebouwd op ruines om de terugkeer van den oorlog te verhinderen. Frankrijk heeft den Bond geestdriftig en weloverwogen zijn instemming gege ven. Laten wij onze hoop stellen op de samenwerking van alle volkeren." Een belangrijke rede is ook gehouden door den Nederlandschen afgevaardigde, minister De Graeff. Spr. stelde vast, dat het vertrouwen in de collectie ve veiligheid meer en meer teloor gaat en de bewa peningen hand over hand toenemen. Dit is misschien wel, aldus de minister, hetgeen het gezag van den Volkenbond het allermeest heeft geschokt. Deze op vatting van collectieve veiligheid is van stonde af aanvaard door de landen, die, als het mijne, buiten de conflicten waren gebleven, welke in de laatste eeuw de wereld verontrust hebben. Nederland, welks grondgebied in drie werelddee- len is gelegen, dientengevolge erootelijks blootge steld aan gevaren bij een botsing van groote mo gendheden en dan ook verknocht is aan zijn traditio- neele zelfstandigheidspolitiek, die het. buiten den strijd der anderen moest houden, is dezen nieuwen weg niet op luchthartige wijze ingeslagen. Neder land heeft dit gedaan, overtuigd dat het. nieuwe stelsel van collectieve veiligheid zoodanige voordee- lcn voor het welzijn der wereldgemeenschap, waarvan ook dit land deel uitmaakt, zou kunnen bieden, dat onthouding, zijnerzijds tekort zou doen aan zijn plicht tot internationale samenwerking. De gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben in geenen deele het inzicht der Ne- derlandsche regeering op dit punt gewijzigd. Ik hecht eraan om nu nogmaals de ver knochtheid van mijn regeering aan den Vol kenbond te betuigen, zoomede om haar vas ten wil te bevestigen de verplichtingen, welke het Pact aan haar leden oplegt, ten volle na te komen. Het is onze diepe overtuiging, dat men nimmer den wereldvrede zal kunnen verzekeren door een econo mische politiek te voeren, welke het eene volk tegen het andere opzet en aller bestaan bedreigt. Deze po litiek zal onvermijdelijk krachten ontketenen, waar tegenover alle maatregelen om den oorlog te voorko men. alle maatregelen van collectieve veiligheid machteloos zullen blijken. Inderdaad behoort de integrale toepassing van de opendeur de spil te zijn van elk stelsel, dat een waren Volkenbond in stand wil houden. Trouw blijvend aan het handvest van onze internationale gemeenschap, koestert de Neclerlanclschc regeering den hartgrondi- cember en Februari hebban voorgc.h.r.n gaf vooral; uitdrukking aan zijn vertrouwen m hel vredeswerk van den volkenbond. Hij noemde Italië vcrantwooö delijk voor de huidige situatie en zeide, dat zijn land had bewezen, concessies te willen doen en zich op offeringen te getroosten. De keizer sprak nog van. zijn verknochtheid aan zijn vaderland en over de di plomatieke manoeuvres van Italië. De keizerlijke re geering van Ethiopië, aldus de negus, is van hét hartstochtelijk verlangen bezield, den vrede te hand haven en alle verplichtingen, welke zij heeft aange gaan, na te komen. Zij wil daarbij concessies doen, welke vereenigbaar zijn met de eer en de waardig heid van het land. Abessynië wenscht bovenal rechtvaardigheid en, het land brengt hulde aan degenen, die alles in bet werk stellen, om den vrede te bewaren. gen wcnsch, dat het werk van den vrede bevestigd worde, eenerzij cis op den grondslag van de collec tieve veiligheid, anderzijds op dien van een billijke behandeling van den handel. Dames en heeren! De spi ekers, die mij vooraf zijn gegaan, hebben gewezen op de gevaren van den in ternationalen toestand, te: midden waarvan wij ons thans bevinden. Ik zou ze ggen, dat het om het be staan van den Volkenbond gaat. Want cleze hooge uiting van den menschelij ken geest zal de tijdelijke hinderpalen blijken te overwinnen, welke zij thans op baar weg ontmoet. Niemand zal echter betwijfelen, dat de mislukking in de tegenwoordige moeilijkheden, nadat de Volken bond de laatste jaren reeds bij andere gelegenheden hc eftgefaald, zijn prestige dusdanig zou schokken, dat een langdurige arbeid van weder-opbouw noo- dig ware alvorens wij hersteld hadden, wat tihans zou worden vernietigd. Dames en hoeren. In diewe uren van den diensten ernst moge elk onzer zijn verantwoordelijkheid kennen. Eiken dag kunnen wij zien hoe het werk aan de kanalen snel vordert. Dezer dagen werd de Westfriesche Dijk bij Lagedijk, die daar door het kanaal Kolhorn—Stolpen gesneden wordt, doorgegraven. Onze fotograaf heeft er net „even op kunnen wachten", tot het bovenstaande gat in het overigens toch zoo hechte dijklichaam door een der machtige graafmachines w-as uitgehold. Engeland was reeds lang op de hoogte van zijn plannen. Verwacht wordt, dat Italië 26 September de vijandelijkheden zal openen. Het D.N.B. seint uit Addis Abeba.: In politieke kringen alhier is men van meening, dat, ondanks de bemoeiingen van den volkenbond 'en van Engeland, Italië den 26sten September de vijandelijkheden zal openen. Men houdt er rekening mede, dat ook Engeland in den oorlog verwikkeld zal worden en dat het zwaartepunt van den oorlog naar Egypte zal worden verplaatst. De echtgenoote van den Engelschcn gezant heeft groote voorraden verbandstoffen voor het Abessyni- sche Roode Kruis besteld. De Italiaansche gezant heeft de Abessynische re- gcering om militair geleide verzocht voor de naar Aclclis Abeba teruggeroepen consuls.' De negus voor de microfoon. Reeds 1100 gebouwen door het vuur ver nield. Tokio. In de aan de Noordoostkust van Japan gelegen stad Niigata heeft in clen naöht van Donderdag op Vrijdag een ontzag lijke brand gewoed. De voornaamste winkel straat van de stad waar zich ook een bank gebouw, de spaarbank, de vischbcurs, een schouwburg en het hoofdbureau van politic bevinden, is volkomen door de vlammen ver nield. Men is er nog steeds niet in geslaagd den geweldigen brand te bedwingen. Vooral de voorstad Sjibata. heeft ook te lijden ge had. Vijftig pci'sonen werden bij den brand gewond. In totaal zijn 1100 gebouwen vêf- woest, w.o. een school, een ziekenhuis, een kazerne en het postkantoor. Het verzet is gebleven. Zal de rerjes- ring de zaak opnieuw ter hand nemen? AMSTERDAM. De keizer van Ethiopië, negus Haile Selassic, de koning der koningen, heeft gister avond van Addis Abeba uit een radiotoespraak ge houden, welke speciaal bestemd was voor Europa en Amerika. Tc omstreeks tien minuten voor zeven boorde men den omroeper te Addis Abeba: „Hallo, hallo, here is Addis Abeba. Hallo, hallo, ici Addis Abeba." Daarbij bleek, dat Addis wordt uitgesproken met een zachten a-klank, welke den klemtoon heeft, ter wijl „dis" met een zachte lange i-klank wordt uitge sproken. De „e" van Abeba klonk eveneens kort c-n ook in dit woord valt de klemtoon op den eersten lettergreep, een korten a-klank. De negus, die spoedig aan het woord kwam, sprak op bedaarden toon. Z.M. sprak over de incidenten, welke zich in Dc- Het Dagclijksch Bestuur van de Nationale Vcr- eeniging voor Orde en Eeniheid in de schrijftaal schrijft ons: Nadat de „spelling", die den naam draagt van mr. H. P. Marchant, bij een zeer groot gedeelte van liet onderwijs een jaar beeft gewerkt, blijkt, dat de po gingen om die „spelling" bij de maatschappij ingang te doen vinden, nog maar weinig resultaat hebben gehad. Het verzet is gebleven en er is een sterk ver langen, dat de Regcering de zaak opnieuw ter hand neemt, teneinde door een het rechtsgevoel bevredi gende procedure tot. een regeling te komen, welke ook in Nederlandsch-Indië en België een beter ont haal vindt dan aan de examenspelling is ten deel gevallen. De Nationale Vereenigi'ng blijft diligent en zal daarvan spoedig doen blijken. „ITALIë ZAL VASTB13 RADEN ZIJN DOEL NA- STREVEN, ZELFS OP GEVAAR AF, MET ENGELAND IN EEN OORLOG VER WIKKELD TE RAKEN." De petroleumconcessies, hem door den Negus verleend, zal hij behouden en exploiteeren. Ten tweeden male waren gisterenmiddag de Am- sterdanische journalisten naar Schiphol getrokken, aangezien ditmaal met stelligheid berichten ontvan gen waren dat Rickett. de groote en achter de schermen blijvende man van de Abessynische con cessies. uit Praag vertrokken was en op Schiphol zou landen. Het mocht echter niet gelukken, ook maar een; poging te wagen, in de hoofstad eenigo bijzonderhe den omtrent zijn plannen te weten te komen, want op Waalhaven, waar het toestel uit Praag volgens de dienstregeling e.cn korte landing maakte, stapte de heer Rickett uit. om eenigei minuten. later met het gewone K.L.M.-vliegtuig naar Londen door te reizen. Reuter seint intusschen. dat Rickett te Londen Is gearriveerd en bij zijn aankomst aldaar nog eens bevestigde, dat hij van plan was. de concessies, hem door den negus verleend, te behouden en te exploi teeren. Na te hebben verklaard, dat hij spoedig te New-York zou terugkeeren. voegde de financier er nog aan toe: ,Ik heb de mooiste concessie gekregen, die de wereld sedert lange jaren heeft gezien, en ik hen er zeer trosch op, in deze zaak te zijn geslaagd. PARIJS, Een medewerker van het politiek-litte- raire weekblad „Gringoirje" is in de gelegenheid ge weest eenige dagen geleden een onderhoud te heb ben met Mussolini over den tegenwoordigen toe stand in het bijzonder m et hel oog op dé houding van Engeland tegenover het Italiaansch-Abessiln- sche geschil. Men heeft den indruk, aldus schrijft deze mede werker, dat Mussolini zij n plannen eerst na zeer rijpelijk overleg opgesteld heeft en dat niets hem thans meer kan afhouden van zijn voornemen. Op de vraag van den journalist'hoe de mee- ningsverschillen tussrihen Italië en Engeland ontstaan zijn. antwoordde de Duce. dat hij de Londensche regeeiïng reeds langen tijd geleden van zijn planaien op de hoogte (heeft gebracht. In een nota van "29 Januari i.1. heeft hij de Engelsche regeering deze plan nen in alle bijzonderh eden uiteen gezet, ter wijl fair en volkomen, openlijk de voor de uitvoering dezer plannen noodzakelijke maatregelen genomen zijn. Engeland heeft dus tot in bijzonderheden alles geweten wat Ilalic voornemens was te gaan doen en het zou voor de Londensche regeering ge makkelijk zijn gewees t reeds maanden, ge leden haar bezwaren te doen gelden. De correspondent schrijft dan ver der, dat hij een hoog geplaatste Italiaansche per soonlijkheid, die dagelijks met Mussolini ver keert, en derhal ve de opvattin gen van den Du ce nauwkeurig kent, gevraagd heeft, waarom de Engelsche regee ring zoo langen tijd noodig heeft gehad om haar standpunt vast te leggen. Van die zijde is hem toen de volgende verklaring gege ven: Engeland wil nu eenmaal niet, dat Italië MUSSOLINI. ijn koloniaal rijk litbreidt, in het hijzonder echter niet in Abessynic, aangezien dit een deel van Afrika is, dat he t zichzelf heeft voorbehou den. Alle Engelsche kring.en zijn het daarover eens. Reeds sinds lang heeft men geen enkele koloniale uitbreiding tot stand kunnen brengen zonder dat Engeland zijn toestemming heeft gegeven of veeleer heeft „verkocht". Dit is een onomstootelij k' principe van de .Engel sche diplomatie, dat in clen loop der jaren slechts een enkele uitzondering gekend heeft, n.1. toen Frankrijk overging tot verovering van Algiers. Voor de eerste maal moet Engeland thans opmerken dat het zijn tegenstand niet gelukt en ook niet gelukken zal, Italië tegen te houden. Daarbij komt. de ontevre denheid en de ergernis. E.'et mishaagt Engeland, dat Frankrijk en Italië, die sinds lang rivalen zijn op de Middellandsclic Zee ma de regeling hunner mee- ningsvcrschillen ook in cle Abessijnsche kwestie tot overeenstemming zijn gekomen. De correspondent verklaart verder, dat hij na zijn onderhoud met Mussolini, den stelligen indruk heeft, dat Italië in ieder geval en op eigen kracht zijn plannen in Abessymië ten uitvoer zal leggen. De correspondent bad Mussolini de vraag gesteld of bij na een eerste en beslissend militair succes in Ah essinië bereid -zou -zijn met de overige belanghebbende mogendheden te onderhandelen over den toekomstigen po- lilicken vorm van A'bessinië. Een tijdlang, al dus had Mussolini te kennen gegeven, zou (hij tot een zekere grens daartoe bereid zijn. Wanneer Engeland echter reecis direct hij den aanvang cler Italiaansche plannen vast beraden tegenstand biedt, moet men de erg ste verwikkelingen, om niet te zeggen ramp spoeden venvachten. De conclusie van den correspondent, is dan. dat Frankrijk eraan moet deuken, dat Italië tot de sterkste militaire mogendheden van Europa behoort Frankrijk kan zich niet permitteer,en, een verwijde ring tusschen Italië en Frankrijk te doen ontstaan, aangezien Italië zich dan onmiddellijk tot Duitsoh- land zou wenden. Hij heeft den stelligen indruk, dat Italië vastberaden zijn doel nastreven zal. zelfs op gevaar af met Engeland in een oorlog verwik keld te raken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5