Krasse dreigementen aan Engeland Okkers Zaterdag 14 September 1935. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9807 Buitenland Frankrijk achter den Volkerenbond DE MOORD IN DEN HAAG. De voortvluchtige echtgenoot aangehouden DeEngelsche vloot in de Middellandsche Zee. FAMILIEDRAMA IN DE HOOFDSTAD. VERLICHTING LASTEN LANDBOUW CRISIS MAATREGELEN. „Te dwaas om te weerspreken." NOG ALTIJD OSS. 200.000 BOEREN NAAR BOEKAREST. Kindje door den trein overreden. De mijngasontploffing in Engeland. r'Cl VilRBÏlIlUTI ieint Litwinoff laat zich van de lijst der sprekers schrappen Met diepe ernst en ontroering heeft Laval gisteren zijn zoo lang verbeide verklaring over de houding van Frankrijk in het Italiaansch-Abessijnsch ge schil afgelegd en zich daarin zonder eenige aarze ling of terughouding achter den Volkerenbond ge plaatst.: Zeker, wij weten zeer goed, dat het eigenbelang van Frankrijk medebrengt om te blijven steunen op de kracht van den Volkerenbond, maar-dat doet niets af aan de belangrijkheid van zijn verklaring. Om welke redenen Parijs en Londen zich tegen het Afrikaansche avontuur van Mussolini verklaren doet bij de beoordeeling van de situatie niet'ter zake.' Hot gaat om die situatie zelf en die wordt voor Ita lië met den dag gevaarlijker. De cene regeering voor, de andere na protesteert tegen zijn militaire voorbereidselen en indien hij toch doorzet, is onverwachte, hardnekkige tegen stand van de Volkerenbondsleden niet uitgesloten. Het moet voor den Duce toch een bijzonder onaan genaam gevoel zijn de weg naar zijn gedroomd Afri- kaansch Rijk zoo stevig te zien verspérd. Temeer moet dit schrijnen, omdat Japan een ge lijk experiment ongestoord kon doorzetten en Duitschland een grove inbreuk op het verdrag van Versailles slechts met een zwak protest zag bestraft. Deze lankmoedigheid van Genèvc heeft er onge twijfeld toe bijgedragen om hem wat overmoedig te malcen. Hij vergeet echter dat Japan ten eerste veel mach tiger en ten tweede veel verder van huis is. terwijl de herbewapening van Duitschland niet greep ln een der meeest vitale belangen der groote landen. Dat doet echter de Abessijnsche kwestie wel de gelijk! Zij zou waardevol koloniaal bezit van de Britten en Fransdhcn kunnen schaden. Mussolini heeft verklaard, toch door te zullen gaan. zoodat hij de internationale sanctie tart. De Italiaansche heerscher moet zich wel erg sterk gevoelen, want het is werkelijk geen kleinigheid ;#m in verzet te komen tegen heL-geA^eldi«P ,^arijtiómo oorlogsapparaat waarover Engeland! de- beschikking heeft. Waar nog bij komt. dat door het sluiten van het Suezkanaal en den Straat van Gibraltar het Ita liaansche expeditieleger niet alleen van -het -moeder- land zou zijn afgesneden, maar de geheele Italiaan sche vloot als een rat in de val zou zitten. Hoe Mussolini dan ook van plan is zijn zin door te drijven, is onbegrijpelijk. Met den dag wordt de toestand voor hem pijnlij ker. Een groot nadeel voor een dictatoriale regee ring is immers dat zij. althans in het publiek geen fouten mag maken en nog minder een neder laag erkennen. Het prestige van een dictator is nu eenmaal op macht en gezag gebaseerd. Hoe langer hij nu wacht met terugkrabbelen, hoe duidelijker zal, ook tegenover zijn eigen volk. uit komen dat hij voor machten, sterker dan de zijne, heeft, moeten wijken. Enkele maanden, ja enkele weken geleden had Mussolini ongetwijfeld nog belangrijke toezeggingen van den Negus kunnen loskrijgen en daarna als een overwinnaar met veel fanfare en veel triomphge- schal in Rome kunnen binnentrekken. Als een Caesar zou hij zijn gehuldigd en het volk zou zijn Groote zoon geprezen hebben voor zijn har de, tot slaan bereide vuist gepaard gaand aan wijs, staatsmansbeleid, waardoor het land groote econo mische voordeelen in de schoot waren geworpen, zonder dat één zoon van het zonnige Apennijnsche Hij vervoegde zich bij de politie te Muiden om onderdak en werd herkend. Donderdagavond vervoegde zich bij de politie te Muiden zekere H. G. O. uit Den Haag om onderdak. Hij was zwervend, had geen geld en was met een auto meegereden. Nadat de politie den man een slaapplaats had aangewezen, las zij van den moord die Donderdag in Den Haag ontdekt is. Het bleek dat dé man, die van dezen moord ver dacht wordt, dezelfde was als degene, wien zij onderdak had verleend. De man is aange houden en ter beschikking van de politie in Den Haag gesteld. De dader verhoord. Gisteren is hij aan een verhoor onderworpen, na dat hij eerst met de slachtoffers in het Ziekenhuis was geconfronteerd en daarna naar de plaats des misdrijfs is gebracht. O. houdt vol, dat het. de vróuw is die het jongste kind heeft vermoord en als reactie daarop zoii hij in den nacht van Maandag op Dinsdag, de vrouw, die toen in de achterkamer op de divan sliep, met de schroefsleutel de hersens hebben ingeslagen. Naar cle reden gevraagd waarom de vrouw het jongste kind zou hebben vermoord, antwoordde O,, dat de vrouw van dit kind meer hield dan van het andere en dat hij haar dit had verweten. Verder kon hij op dit oogenblik niets mededeel en. O. is daarop in afwachting van een nader verhoor op het politicbureau opgesloten. Schiereiland daarvoor een druppel bloed had behoe ven te plengen. Maar het ziet er naar uit alsof Mussolini zijn tijd voorbij heeft laten gaan. Thans zal de -Negus, die zich met Engeland in den rug, vrij veilig voelt, minder dan ooit bereid zijn tot toegeven, waar dan nog bijkomt dat Engelands' prestige zoo langzamerhand ook een woordje gaat meespreken. Moeilijk kan men Londen echter het verwijt ma ken, dat het den toestand forceert. Nog dommer is het te spreken van Engelsch on geduld. Integendeel! Rustig en kalm, maar toch zeer vastberaden plaatst het zich in den weg, maar toch steeds zoo, dat voor Mussolini de gelegenheid openblijft om zonder te groot kleerscheuren uit zijn onverkwikkelijk avon tuur vandaan te komen. Ook na de rede van Laval bleek dat streven weer zonneklaar. Blijkbaar wilde men Mussolini de gelegenheid ge ven de nieuw geschapen situatie rustig te overzien en Laval's woorden laten bezinken. Althans het was opvallend, dat Litwinof, die na mens Rusland direct na Laval, het woord zou voe ren, zich van de lijst der sprekers liet schrappen. Dit wijst er op, dat men den Duce niet te veel de damp wil injagen, hem niet teveel in de hoek wil dringen, maar toch nog een achterdeurtje voor hem wil openhouden. Door de voordeur kan hij goedschiks niet meer. Wil hij dat toch, heeft hij dus de illusie behouden om nog eens, getooid met een lauwerkrans als- een Romeinsch imperator Rome binnen te trekken, dan zal hij de deur moeten intrappen. En dan, wee Abessynië, maar ook wee, Europa. Italië voelt zich bedreigd en zal met dezelfde middelen antwoorden. Havas meldt uit Rome: Het te Rome verschijnende blad de „Azione Colo- niale" schrijft, zooals Havas uit Rome aan het Vlk. meldt, dat er zich op het oogenblik in de Middellandsche Zee Engelsche vloot-eenheden bevin den, die er niet thuis behooren. De vlootbases in Gi braltar, Malta, Cypres, Haifa en Alexandrië zijn ge bracht, in "'een staat van verdediging en van aan- •vai In fitié bases liggen;de fyöoteenihédon-voor anker Langs fjé'vkustfcn van Egypte en Palestina kruisen torpedobooten en kustbewakers. Men kan eenzelfde optreden van de Engelsche vloot constateeren in de naburige vlootbasis Akaba in de Roode Zee, terwijl Aden zich gereed maakt om de Indische eenheden te ontvangen. In Gibraltar ver wacht men oorlogsschepen, die blijkbaar van de Klei ne Antillen zijn teruggekeerd. In Southampton con centreert zich de vloot van de Engelsche wateren. In de Grieksche haven Navarino concentreeren zich de vlooteenheden uit de Middellandsche Zee en de Atlantische Oceaan. Na de bizonderheden te hebben opgesomd, schrijft het. Italiaansche fascistische blad, dat men in de Mid dellandsche Zee nog nimmer zooveel Engelsche oor logsschepen bijeen heeft gezien. De voorbereidingen in de oorlogshavens zijn een veelbeteekenend poli tiek voorteeken. Men is op het oogenblik op een peil van wapening .dat inderdaad alarmeerend begint te worden voor Italië's positie in de Middellandsche Zee en in de Roode Zee. Het blad voegt hier nog aan toe: Iedere nieuwe aankomst van Engelsche oorlogsschepen in de Middellandsche Zee, kan alleen maar tot gevolg hebben, dat wij van onzen kant hetzelfde doen. En ons antwoord zou nog wel eens heel wat krachtiger kunnen zijn, wanneer Engeland er toe zou besluiten de vloot uit de Britsche wateren naar onze kusten te zenden. Dit ons antwoord zou er eerder zijn dan laatstgenoemde vloot uit En geland. Slachtoffer met een bijl bewerkt. In de Anna Vondclsti*aat te Amsterdam heeft zich gisteravond een familiedrama afgespeeld, waarbij 'n 46-jarige man zoo ernstig werd mishandeld, dat hij met zware verwondingen in het Tesselschade Zieken huis moest worden overgebracht. Het slachtoffer had zich te ongeveer 7 uur naar aanleiding van een fa milietwist per auto naar een persoon in de Anna Vondelstraat begeven, waar hij een paar kinderen, die aan het gezag, van den vader moesten worden onttrokken zou afhalen. Laatstgenoemde, een 29-ja- rig persoon ontstak, toen hij de auto voor zijn deur zag stilhouden in hevige woede. Hij liep gewapend met een bijl het huis uit en sleurde zijn zwager, die juist de auto verliet, uit den wagen, waarna hij hem met de bijl verschillende verwondingen toebracht. Vóór omwonenden, die van alle kanten waren toege schoten, den woesteling konden overmeesteren, had deze zich losgerukt en de vlucht genomen. Het slachtoffer, dat hevig bloedde, is per auto van den geneeskundigen dienst naar het Tesselschadc- ziekenhuis vervoerd. Hij had een ernstige hoofdwon de en een kaakfractuur opgeloopcn, terwijl men ver schijnselen van hersenschudding heeft geconsta teerd. De dader heeft zich later op den avond bij de po litie van het bureau Leidsche plein vervoegd, waar hij is opgesloten. JVu siecAts prijs is IwlfLaxfd. w&rkiag. is verhcvgtLf De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Door een nieuwe toevoeging is de werking nog sterker, nog doeltreffender geworden. Een lepel AKKER's ABDIJSIROOP werkt thans 2x zoo snel als voorheen I Een ongeëvenaarde werking tegen j hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans 75 ct. F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik RAPPORT VAN DE CRISIS-COMMISSIE VAN DEN VRIJZ. DEM. BOND. Verschenen is een door de crisis-commissie van den Vrijz. Dem. bond reeds op 22 Mei uitgebracht rapport in zake verlichting van lasten in verband met de landbouw-crisisimaatregelen. Nadat is nagegaan waf door de overheid is ge daan om den ondergang der Nedcrlandsche bodem- cultuur te voorkomen, wordt de noodzakelijkheid betoogd van aanpassing aan een verlaagd prijspeil. Als ander middel om de beperking van den land bouwsteun te bevorderen, wordt begrenzing van pacht- en hypothecklasten aangevoerd. Naar het oordeel der commissie zal een grens moeten worden gesteld aan de pachten en aan de jaarlijks op te brengen hypotheeklasten. Daartoe wordt een regeling bepleit, die de hoofdsom van rte schuld niet zou aantasten, doch slechts strekt om den last van rente en aflossing te beperken. Nadat het rapport heeft stil gestaan, bij verdere consequenties der ontwikkelde regeling, wordt uiting gegeven aan de meening, dat vermindering van hy potheeklasten niet beperkt zal mogen blijven tot hypotheken op landerijen, doch dat daaraan een dergelijke verlichting zal dienen te worden verbon den van de hvpotheeklasten op de gebouwde eigen dommen. De commissie is zich ervan bewust, dat de in dit rapport door haar bepleite maatregelen aanvankelijk de strekking kunnen heben. dat de geneigdheid tot credietverleening onder hypothecair verband eenigermate wordt geremd. In verband daarmede merkt zij echter op. dat ook volgens de door haar gedachte regeling de hypo theekhouder op grond zijner vordering al datgene ontvangt, dat de debiteur in staat is op te brengen. Mits de voorgestelde regeling met de noodige om zichtigheid wordt toegepast, brengt zij aldus het rapport den hypotheekhouder dus niet in ongun stiger positie dan de gevolgen der crisis reeds heb ben gedaan. De commissie is van oordeel, dat de door haar aangeduide maatregelen zullen bijdragen tot een dringend noodige verlichting van lasten en de sociale rechtvaardigheid zullen dienen. De gouverneur van Ned. Indië geen lid van de N.S.B. In verband met het bezoek van ir. Mussert aan Indië en de audiënties, welke deze bij den Gouver neur Generaal heeft gehad, heeft het gerucht de ron de gedaan, dat de G. G. lid zou zijn van de N.S.B. De heer Schalker nam dit gerucht zelfs zoo se rieus op, dat hij, gelijk gemeld dezer dagen minister Colijn heeft gevraagd, wat er van aan was. Mocht het toegeschreven lidmaatschap inderdaad een feit zijn, dan vroeg hij of de regeering niet van meening was, dat de G. G. uit 's lands dienst behoorde te worden ontslagen. In zijn thans gepubliceerd antwoord verwijst dr. Colijn het gerucht nar het rijk der fabelen. Hij zegt letterlijk: De Regeering is niet voornemens ieder dwaas ge rucht te weerspreken en zeker niet een, dat zóó dwaas is als het in deze vraag bedoelde. In verband met het antwoord op de eerste vraag vordert de tweede geen antwoord. Weer een arrestatie. De marechaussee te Oss heeft gisteravond gearres teerd den 43-jarigen A. de L., aldaar, verdacht van medeplichtigheid aan verscheidene misdrijven te Oss en omstreken gepleegd. Hij is naar de mare chausseekazerne gebracht. De arrestant heeft inmiddels een volledige beken tenis in deze zaak afgelegd. Hij verklaarde deel te hebben uitgemaakt van een bende, die in 1933 te Oss en omstreken opereerde, tezamen met het beruchte trio Peer de Bie, de dikke Toon de Soep en Bijs de Sijp, maakte hij zich schuldig aan een inbraak bij den winkelier de L. op de Heuvel te Oss, waarbij liij uit de a la sardine opengescheurde brandkast *n bedrag van circa f 400 werd buitgemaakt. De L. heeft zijn aandeel van deze som destijds in ontvangst ge nomen. Twee medeplichtigen, nl. Bijs de Sijp en Toon de Soep hebben ter zake reeds eerder een volledige bekentenis afgelegd. De L. zal van de marechaus- sé-kazerne, waar hij voorloopig is opgesloten, naar het huis van bewaring te 's Hertogenbosch worden gebracht, om voor den officier van justitie aldaar te worden geleid. Om het aftreden van de regeering te eischen. Het bestuur van de nationale boerenpartij in Roe menie heeft besloten, de volgende maand met '200.000 boeren naar Boekarest op te marcheeren en te wei geren de stad te verlaten, zoolang de koning de hui dige regeering niet heeft weggezonden. De vroegere minister van financiën, Madgearoe, heeft in cfe vergadering van het bestuur verklaard, dat financieele schandalen, zooals onlangs aan liet licht zijn getreden, niet langer geduld kunnen wor den. Men gelooft, dat de groote massa van de boeren in het land achter de nationale boerenpartij staat, welke in 1928 79 procent van het totaal aantal stem men bij de eerste vrije verkiezingen verwierf. Noodlottig ongeluk op een onbewaakten overweg bij Roosendaal. Gistermiddag is op den onbewaakten overweg aan de Watermolenstraat onder de gemeente Roosendaal een anderhalf-jarig zoontje van den landbouwer De Rooy, die in de nabijheid woont, door den uit de rich ting Roosendaal komenden trein overreden. Het linkerhandje van het kind werd afgereden, maar doordat het daarbij werd terzijde geworpen, liep het overigens geen verwondingen op. Dr. Hillemans liet het kindje na het verbonden te hebben, naar het R.K. ziekenhuis Charitas overbren gen. Levensgevaar is niet aanwezig. Zeventien dooden. Omtrent de mijnontplofifng te Mapplewell meldt Reuter nader, dat 24 mijnwerkers zich door het vuur den terugweg versperd zagen. De redders slaag den er echter in de mannen boven te brengen, die met brandwonden overdekt waren. Vijftien hunner waren reeds dood of zijn spoedig aan hun verwon dingen bezweken. Mijnwerkers, die na de ontploffing uit de schacht konden ontsnappen, vertelden dat zij tegen den grond werden geworpen door een sterke vlaag heete lucht. Zij kropen toen zoo snel zii konden door de nauwe mijngang,, waarin zij aan het werk waren, naar buiten. In de gang hing een verstikkende damp van kolenstof. De negen gewonde mijnwer kers zijn in het ziekenhuis opgenomen. Hun toe stand was zeer ernstig en in den loop van den nacht zijn twee hunner overleden, wat het aantal dooden op 17 brengt. De vier en twintig ongelukkigen zijn opgesloten geweest in een dichten muur van vlammen. FEN SVTEDSCHE SCHOENER VERGAAN. Drie opvarenden verdronken- De Zweedsche schoener Acgil is gisteren in de Sont gezonken; drie leden der bemanning zijn verdronken, waaronder de kapitein. GOUD IN WEST-AFRIKA. 'L-% i De gouverneur-generaal van Fransch West-Afrika heeft opdracht gekregen van den minister van kolo niën ojn terstond een onderzoek te doen instellen naar de beteekenis van den tot dusver niet ontwik kelden mineralen rijkdom van de kolonie. In het gebied van den bovenloop van den Niger en zijn zijrivieren, ter grootte van ongeveer een zesde van de oppervlakte van Frankrijk, moet. op tal van plaatsen goud voorkomen. Dit jaar zal nog met het onderzoek worden begonnen. Wanneer de resultaten hiervan zoo goed zullen zijn als men verwacht, zal de regecring overgaan tot het verleencn van een con cessie. DE TROONREDE DOOR DE A.V.R.O. UITGE ZONDEN. Op Dinsdag 17 September as. geeft de A.V.R.O. tuschen 12.00 en 2.00 uur een ooggetuigenverslag van de plechtige opening der Staten Generaal. Omstreeks kwart over één zal II.M. de Koningin de Troonrede uitspreken, die ook zal worden uitgezonden. Des avonds om 8.10 zal de rede op gramofoonpla- ten worden herhaald. WEINIG VERANDERING Verwachting: Matige tijdelijk wellicht toene mende Zuidwestelijke tot Westelijke wind, meest zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen, waarschijnlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 76.3 TEMPERATUUR: 58 gr. F. 15 gr. C. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert ze vlug, goed en goedkoop. TERLEP'S DROGISTERIJ, Hoogzijde 103, Schagen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9