Is Italië bang voor troebelen in Lifbië? Hitler's rede Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. „Om de Engelschen te intimideeren". Noodlottig ongeluk op de pont te Velzen. Het disconto van de Nederlandsche Bank verhoogd. DE STAKING TE TILBURG. Vijf zeelieden omgekomen. Buitenland AFZONDERLIJKE OORLOGSRISICO PREMIE. DE G0RD0N BENNETT-BALLON- WEDSTRIJDEN. Ernstige vergiftiging te Oberhausen. Voor f5000 buitgemaakt. Dinsdag 17 September 1935. SCHAG 78ste Jaargang. No. 9809 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij lmending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkornend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.k P. Trapman Co.t Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewUsna inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Zesduizend man Italiaansche troepen er heen gezonden. Het A.N.P. seint uit Rome: Te dezer stede doet het gerucht de ronde, dat de zesduizend man gewone troepen van de Cosseria divisie die een week geleden uit Genua vertrokken zijn, niet naar Eritrea zijn getransporteerd. Het gerucht beweert, dat deze troepen naar Lybië zijn gezonden, „om de Engelschen te intimideeren", In 'de Zondags-editie van de „Voce dTtalia" schrijft Gayda een artikel, dat in dit verband opmerkelijk is. Hij beweert n.1., dat de vijandige houding van Engeland in Genève verantwoordelijk geacht moet worden voor de plotselinge onrust, die ontstaan is onder uitgewekenen uit Cyrentaica in Egypte. Tevens, aldus Gayda, wordt er gesproken over een geheimzinnige herhaling van de Senoesi-onlusten. Veelvuldige bijeenkomsten en betoogingen van de broederschap der Senoesi, die naar Egypte zijn uit geweken, voorbereidingen voor een vijandige actie te gen Lybië, welke gepaard zou gaan met onruststokers in andere Afrikaansche gebieden, vormen volgens Gayda een deel van het gestelde plan. De Italiaansche regeering is van alles op de hpogte. Gayda wijst er op, dat de Egyptische bladen zelf melding hebben gemaakt van recente inspecties van de EngelschEgyptische autoriteiten langs de Ly- 'bische grens en van contact, dat bij deze gelegenheid gezocht is met de overlevenden van de Senoesi-hoof- den. Gayda noemt de namen van Sayed, Afi en Din-es- 'Senoesi, die kort geleden zouden hebben geconfereerd met een zekeren kapitein Forbes van het Egyptische leger ën met den Egyptischen minister van oorlog. Verder beweert hij, dat een andere Senoesi-opstan- deling Abdul Gelil Seif aangeboden zou hebben, te gen een zekere belooning de EngelschEgyptische autoriteiten bij te staan bij het intrigeeren' en het wekken van onrust in de Italiaansche koloniën. Meedoogenlooze maatregelen zullen worden geno men, aldus Gayda, wanneer deze bijeenkomsten ern stige gevolgen voor de Italiaansche belangen mochten hebben. „De houding van Engeland is ons vijandig", con cludeert het artikel. „Engelands uiteindelijke beslui ten zijn even duister als zijn werkelijke bedoelingen. Niemand in of buiten Europa gelooft aan zijn plot selinge vurige liefde voor den volkenbond. De En- gelsche vijandschap wordt in Italië ernstig betreurd, maar zij wordt niet gevreesd. De Britsche betoogin gen en geheimzinnige besluiten dwingen de Italiaan sche regeering maatregelen te nemen tegen even- tueele gebeurtenissen en tijdig alle noodzakelijke ver dedigingsmaatregelen en tegen-acties voor te berei den." Engeland sluit een deel der haven van Gibraltar. Reuter seint uit Gibraltar: Er is een versperring aangelegd bij den Zuide lijken ingang van de admiraliteitshoven, meldt be den het staatsblad. De doortocht door dezen haven ingang is verboden. De Britsche oorlogsschepen „Ajax" en „Fox- hound" zijn te Gibraltar aangekomen. Zeer binnen kort worden nog meer oorlogsschepen verwacht. De Britsche kruiser „Australia" zal met onbekende bestemming vertrekken. Malta. In den nacht van Woensdag op Don derdag zullen de machines van de „Royal Airforce" 17-jarig meisje tusschen auto en landingshek bekneld geraakt en door de auto overreden. Gistermiddag 5 uur is bij het stoompontveer te Velzen een ernstig ongeluk geschied. De 17-jarige mej. R. Brinkhorst uit Velzen, die den wekelijkschen cursus bij de zusters te Driehuis had bezocht, was met de stoompont Kennemerland het Noordzeekanaal overgekomen. Bij het afrijden van de pont greep zij een touw, dat bevestigd was aan een groote vracht auto, die met een lading bananen naar Beverwijk op weg was. Tusschen den auto en het hek van de lan dingsbrug geraakte het meisje bekneld, viel van de fiets en kwam onder den auto. De beide achterwielen gingen haar over het hoofd, zoodat zij onmiddellijk dood was. Het stoffelijk overschot is naar het St. Anthonius- ziekenhuis te IJmuiden vervoerd. Het verkeer met de pont Kennemerland ondervond eenigen tijd vertraging. soortgelijke oefeningen houden, als die, welke on langs te Londen plaats hadden. Het eiland zal in duisternis gehuld worden en elk verkeer van voertuigen is verboden. Addis Abeba. 15 Sept. De Britsche gezant heeft hedenmiddag een onderhoud gehad met den keizer. Een geheimzinnige duikboot. Havas meldt, dat Zaterdag, toen het Engelsche vliegtuigschip Courageous oefeningen hield ter reede van Alexandrië, plotseling 'n duilcboot naast het schip opdook. De uitkijk van het Britsche schip kon de nationaliteit van de boot, die spoedig weer onder de oppervlakte verdween, niet vaststellen, doch men verzekert, dat het geen Engelsche bodem was. De Courageous gaf kennis van het gebeurde aan het vlaggeschip van den vice-admiraal te Alexandrië, die vier torpedobootjagers uitzond om de Coura geous de haven binnen te geleiden. Men denkt met een Italiaansche duikboot te doen te hebben gehad- De negus wacht op MussoHni's beslissing. Addis Abeba. Naar hier vernomen wordt, is een decreet in voorbereiding, dat de algemeene mobilisatie en de afkondiging van den staat van oorlog in Abessynië gelast en dat thans op de onderteekening door den negus wacht. Indien Italië de aanbevelingen van de com missie van vijf afwijst en uit den volken bond treedt, zal het decreet onmiddellijk wor den geteekend. Vijfduizend Ieren hebben volgens een regeerings- coromuniqué aangeboden, ingeval van oorlog met Italië voor Abessynië te strijden. Drieduizend Fran- schen, honderden Britten, Duitschers, Brazilianen en Russen hebben eveneens hun diensten aan het Abessynische leger aangeboden, doch slechts wei nig aanbiedingen zijn aangenomen. Drieduizend kooplieden en hun bedienden zijn gis ter naar het paleis van Haile Salassie getrokken, ten einde hun diensten aan te bieden voor den ver wachten strijd. Zij vroegen om wapenen en munitie. De minister van oorlog zeide hun dank voor hun vaderlandsliefde. Wapenen werden hun echter nog niet verstrekt. Met 1 procent. AMSTERDAM: De Directie van de Neder landsche. Bank deelt mede, dat het disconto vanaf Dinsdag 17 September over de geheele linie met 1 procent verhoogd wordt. Het wisseldisconto is hierdoor van 5 op 6 gebracht. Bemiddeling spoedig te wachten? Tilburg. -— Van de 50 arbeiders van de firma Van Doorn en Dams, die gistermorgen het werk hadden hervat, zijn er gistermiddag 25 weggebleven. In de gistermiddag gehouden vergadering van de stakers op de wielerbaan alhier, werd medegedeeld, dat vanmiddag aan de jeugdige stakers een kleine uitkeering zou worden gegeven. Van verschillende zij den is voorts geldelijke steun ingekomen. In deze vergadering deelde een der leiders van de stakers mede, dat onderhandelingen gaande zijn, die zouden kunnen leiden tot bemiddeling inzake de staking. Bemiddeling. Nader uit Tilburg: De heer P. de Jong—van den Heuvel, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Tilburg, door het leidinggevend comité der stakers aangezocht om als bemiddelaar op te treden, heeft aan het leiding gevend comité het navolgende voorstel doen toe komen: le. de arbeid wordt onverwijld hervat op de ar beidsvoorwaarden, zooals deze tusschen patroons en arbeidersorganisaties zijn overeengekomen, 2e. de arbeidersorganisaties houden, zoodra de arbeid hervat is, een of meer vergaderingen, zoo wel voor hun leden, die werk hebben op de fabrie ken, als voor hun werklooze leden; 3e. aan de fabrikantenvereeniging wordt in over weging gegeven om alsnog over te gaan tot uitbeta ling van dat gedeelte van het arbeidsloon, hetwelk wegens verbreking der dienstbetrekking niet werd uitbetaald; 4e. de fabrikantenvereeniging zal in overleg met de arbeidersorganisaties de noodige maatregelen ne men om overeenkomstig de vroeger gedane toezeg gingen aan de nieuwe loonregeling over de geheele lijn een loyale toepassing te geven. Bij approviandeering van vuurtorenbe- manning. New York. De 1Ö00 ton metende kustboot „Tu- lip" zou gister de bemanning van den Romer-vuur toren in het Zuiden van de baai nabij Sandv Hook van levensmiddelen en voorraden voorzien. Daartoe werd, toen de „Tulip" den vuurtoren genaderd was, een roeiboot uitgezet met vijf matrozen, die de voor raden naar den toren zouden brengen. Tengevolge van de branding sloeg de boot om en zonk. Van de vijf inzittenden kon men slechts één man aan boord van de „Tulip" brengen, die echter korten tijd later overleed aan de verwondingen, die hij tusschen de rotsen in de branding had opgeloopen. WEINIG GEVOLGEN OP INTERNATIO NAAL GEBIED. Geen verdere bloedmenging tusschen Duitschers en Joden, Eenige millioenen menschen uit de Duitsche volksgemeenschap gestooten. Waarom het zwart-wit-rood rijkskleuren blijven. Hiller heeft gesproken en zooals een Parlement in een dictatoriaal land betaamt, zijn de door den Lei der voorgestelde wetten met Hoch- en Heilgeroep begroet en met algemeene stemmen goedgekeurd. En daar waar de Führer zijn wenkbrauwen frons te en zijn stem uitzette om zijn verontwaardiging te uiten hebben ook de afgevaardigden een boos ge zicht gezet en door afkeurende kreten van hun ont stemming doen blijken. Niet dat hiermede zou zijn beweerd, dat de gehou den rede niet van belang zou zijn, wij hebben slechts willen vastleggen, dat de comedie van de Rijksdag- bijeenroeping gerust achterwege zou kunnen blijven, omdat critiek toch niet mag worden geuit. Trouwens algemeen werd vermoed, dat Hitier het scKijnparlement te Neurenberg had bijeengeroepen om het voorgoed naar huis te sturen, overbodig als deze instelling in het Derde Rijk was geworden. Blijkbaar acht men het echter noodig dit instituut, uit vroeger tijden, nog te laten voortbestaan. Last geeft het niet en voor velen werkt het als een zachte balsum op een geslagen wonde. Bij een beschouwing van de rede kan al direct worden geconstateerd, dat Hitler zorgvuldig heeft vermeden om partij te kiezen in het Italiaansch- Abessijnsch geschil. Italië weet nu, dat hij niet op de hulp van Duitsch land heeft te rekenen en de Volkenbond daarentegen dient er rekening mede te houden, dat Hitler aan een eventueele boycot niet zal deelnemen. Aan de feitelijke toestand op internationaal gebied is door deze rede dan ook niets veranderd en de onderhandelingen en besprekingen te Genève kun nen op dezelfde wijze worden voortgezet. Slechts tegenover de Sovjets en Liitauen was de Duitsche dictator onvriendelijk en jegens het laatste land zelfs dreigend. Duitschland kan of wil niet ver geten dat de Duitsche stad Memel, die bij de vrede van Versaille, van het oude vaderland is losgemaakt en een zelfstandig bestaan als vrij-stad leidde, door de Littauers is ingepikt. Of deze laatsten daaraan verstandig hebben ge daan is een andere vraag. Het ziet er naar uit, dat een militair sterk Duitschland straks de rekening zal presenteeren en dat kon voor Littauen wel eens bedenkelijk worden, temeer daar ook Polen met be- geerige oogen naar deze kleine buurman kijkt. De rede van Hitler diende mede om een drietal wetten bij den Rijksdag te introduceeren, die na tuurlijk bij acclamatie werden goedgekeurd, voor welke spontane daad de afgevaardigden een goed keuring konden in ontvangst nemen. De voornaamste van de drie wetten is die ter be scherming van het Duitsche bloed en de Duitsche eer. Zij is gericht tegen de Joden en verbiedt voor deze groep kortweg elk geslachtelijk verkeer met Duitschers. Ook is het in het vervolg aan deze bevolkings groep verboden om de Duitsche vlag te hijschen. Dit is dus de wettelijke bestrijding van het Duitsche Jodendom! Als het daarbij bleef, dan konden de Joden nog tamelijk tevreden zijn. Deze groep toch, vermengt zich niet gemakkelijk met andere volkeren, zoodat het verbod niet te zwaar behoeft te worden opgevat. Naast deze wettelijke achteruitzetting van de Jo den, tiert echter in tal van plaatsen welig een ware terreur. In vele dorpen en steden worden Joden kortweg niet geduld, in de meeste groote plaatsen hebben ze geen toegang tot openbare gelegenheden als trams, schouwburgen, badinrichtingen en der gelijke, terwijl het de Joodsche winkeliers vrijwel onmogelijk wordt gemaakt hun brood te verdienen. Nog op tal van andere wijzen wordt hen het leven moeilijk gemaakt en de thans door Hitler voorgestel de Rijkswet, hoe beschamend op zich zelf ook, is tam in verhouding tot de andere bestrijdingswijzen, die onder aanvoering van Streicher worden toege past. Ook de wet op het staatsburgerschap is in wezen tegen de Joden, maar daarnaast ook tegen minder gewen,schte elementen van eigen bloede, gericht. Door deze wet worden eenige millioenen uit de Duitsche volksgemeenschap gestooten. Zij worden vrijwel rechteloos aan de willekeur van groote of kleine autoriteiten overgeleverd. Als onmondige kinderen kunnen de Joden en de anti-fascistische elementen nog trachten in Duitsch land het hoofd boven water te houden. Moeilijk, steeds moeilijker, zal echter hun strijd zeker worden. De derde wet, die op de Rijksvlag, legt. slechts wettelijk vast, wat reeds lang bestond. De haken- kruisvlag wordt officieel de vlag van het Derde Rijk en het trotsche zwart-wit-rood, dat herinnert aan de beste tijden van bet Duitsche Keizerrijk, word geproclameerd tot rijkskleuren. zonder echter 'n de vlag tot uiting te komen. Dat de nationaal-socialistische leiders het zwart- wit-rood niet geheel loslaten is natuurlijk om te voorkomen, dat'.reactionnaire tegenstanders deze in vele behoudende, invloedrijke kringen zeer geliefde kleuren misbruiken als propaganda-middel. Deze, dan verboden, kleuren, zouden zeer geschikt zijn geweest om tal van menschen aan een monar chistisch ideaal te binden. Dit. heeft men wilLen voorkomen. Lloyds heeft bestaande zeeverzekerings» polissen opgezegd. Londen, 16 Sept (A.N.P. De groote En- .gelsche zeeverzekerings-onderneming Lloyds heeft Maandagmiddag besloten, als voor zichtigheidsmaatregel de polissen met alle verzekerden met een termijn van tien dagen op te zeggen. Per 25 September a.s. zal Lloyds dus vrij zijn van het oorlogsrisico der bestaande zeeverzekeringspolissen. De verzekerden worden echter inrJde gelegenheid gesteld, een nieuwe verzekering af te sluiten tegen een verhoogde premie' voor het oor- logs-risico. Welke premie hiervoor zal wor den berekend zal pas bekend worden gemaakt nadat de opzegging in werking is getreden, maar naar verluidt zou het de bedoeling zijn, de bestaande premies met 5 procent te verhoogen. Ballon „Deutschland" nabij Riga als eer ste geland. WARSCHAU: Alle aan den Gordon Bennett- wedstrijden deelnemende ballons zijn thans de Oost grens van Polen gepasseerd en bevinden zich grooten- deels boven Russisch gebied. Zij zijn waaiervormig uiteengedreven naar het Noorden en naar het Zui den. Van de meeste ballons heeft men niets meer gehoord, behalve van de „Deutschland", onder com mando van den Duitscher Stueber, die als eerste is geland in de omgeving van Riga. De landing ge schiedde zonder moeilijkheden. Uit Smolensk in de Sovjet-Unie wordt gemeld, dat men aldaar heeft waargenomen den Poolschen ballon „Kosciuszko", die op een hoogte van circa 2500 meter in de richting van den Oeral dreef. In de omgeving van Smolensk ontdekte men later op den dag de Belgische ballon „Belgica" en de Poolsche ballon „Polonia"g Reeds vijf leden van een gezin overleden. Het D.N.B. meldt uit Oberhausen: Zaterdag werd te Oberhausen door het gezin van den steenzetter Eicha geneeskundige hulp inge roepen, wijl zich bij del eden van het gezin vergifti gingsverschijnselen voordeden. Een 13-jarig meisje, een 15-jarige jongen en een 5-jarig meisje stierven reeds na enkele uren. De moeder van het gezin overleed in den nacht van Zaterdag op Zondag, terwijl een 8-jarig meisje in den loop van den Maandagmiddag stierf. Ook bij het jongste kind, een 3-jarig meisje, be staat geen hoop op herstel. De aard der vergiftiging is nog niet nauwkeurig vastgesteld. Inbraken in de buurt van Weert. In de laatste nachten opereert in de buurt van Weert een dievenbende. Tijdens afwezigheid der bewoners is Zondagavond ingebroken in de woning van den bakker H. Boeken, waar een geldkistje, in houdende f 5000, is gestolen. Voorts is Zondagavond, eveneens tijdens afwezig heid van de bewoners ingebroken i'n de woning van de handelaar Bos. De dieven hebben alles overhoop gehaald. Verder werd ingebroken in de Ursulinen- school, waar schoolartikelen en schoolgeld werden ontyreemd. Tenslotte hebben tal van inwoners van het gehucht Husbovcn bij de politie aangifte gedaan dat rijwiel plaatjes zijn gestolen en bij hen in de gang staande fietsen Een uitgebreid politieonderzoek heeft tot dus ver geen resultaat opgeleverd. STILLE WEEK IN ANTWERPEN. Strijd tegen het straatrumoer. Antwerpen krijgt een „stille week" gedurende welke het gebruik van claxons verboden zal zijn. DETECTIVE VEROORDEELD TOT 6 MAANDEN GEVANGENISSTRAF. j De detectieve Noel Scaffa, die terecht heeft gestaan wagens meineed in verhand met de ontdekking van een hoeyeelheid juweelen ter waarde van 185.000 dollar, die in Januari j.1. te Miami gestolen waren, is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1