Modebladen. De Troonrede f4 Opening der Staten Generaal Uit onze omgeving. JUBILEUM LIEFHEBBER. TRAPMAN 5 Co. ANNA PAUTOWNA Bloemen op een postkantoor dan moet er iets bijzonders aan de hand zijn. Anders toch zien deze gebouwen er over 't algemeen niet zoo erg vriendelijk uit. De bloemen, die Maandag het kantoor aan de Kleine Sluis sierden, dienden ook werkelijk om uit te drukken, dat er dezen dag nog wat anders dan „dienst" alleen te beleven was: de kantoorhouder, dc heer C. Liefhebber, vierde z'n 25-jarig jubileum bij de posterijen. Het kantoorpersoneel en de boden lieten dien dag natuurlijk niet ongemerkt voorbijgaan. De oudste van lien, de heer D. van der Goes, richtte het woord tot den jubilaris en z'n familie en herinnerde er aan wat in die 25 jaren op het kantoor was omgegaan en aan de wijziging, die het onderging. Spreker wees voorts op de.tweeledige taak van den heer Liefhebber: hij draagt niet alleen de verantwoordelijkheid voor alles wat het kantqor behandelt, maar heeft ook de leiding van het andere personeel. Hoewel die druk kende verantwoordelijkheid nu juist niet altijd be vorderlijk is om iemand opgeruimd te doen zijn, was do jubilaris toch steeds goed gehumeurd. Dat werd bovenal gewaardeerd en maakte, dat ihen zoo prettig samenwerkte. Namens het geheel e personeel dankte de heer Van der Goes daarvoor en overhandigde als blijk van waardeering een rookstel en een bloemen mand. De jubilaris dankte hartelijk voor de vriendelijke woorden en het cadeau en bood allen een verver- sching aan. De dienst op het kantoor en in de wijken ging na tuurlijk den gewonen gang en dus moest de herden king van het jubileum hier voorloopig mee eindigen. Voorloopig zeggen we, want tegen drie uur was de heer Liefhebber en familie genoodigd in de zaal van Veerburg. Daar waren, behalve de heer Opdien als afgevaardigde van het kantoor Den Helder, vele laatselijke autoriteiten, afgevaardigden van vereeni- vingen, vrienden en andere belangstellenden, om den heer Liefhebber te huldigen. Die uiting van sympathie van zoovele kanten had de jubilaris natuurlijk niet alleen te danken aan zijn 25-jarige dienstvervulling, ■naar vooral aan de wijze,waarop hij dit deed en bo venal, zoo voelden we 't aan, werd deze gelegenheid •angegrepen om de dankbaarheid te vertolken, die nen jegens hem koestert voor al hetgeen hij juist uiten den dienst om doet. Daarvan toch getuigden de ot hem gesproken woorden, die we hieronder verkort aten volgen. De heer Raap gaf, na een welkom toegeroepen te ebben aan den jubilaris, familie en andere aan we gen, allereerst het woord aan Burgemeester Lo- /ink. Zelfs al gaat 't over de eenvoudigste zaken, dan abeurt het maar zelden, zoc betoogde spr., dat de ienschen het geheel met elkaar eens zijn. Nu ver eer ik echter in de aangename positie op zoo'n uit- onderingsgeval te kunnen wijzen. Toen n.1. enkele da en geleden geruchten gingen, dat de heer Liefheb- er op 16 September zijn zilveren jubileum zou her denken, maakte ieder, die door zijn zaken of anders zins van nabij met den heer Liefhebber bekend is, de opmerking: die dag mag. niet ongemerkt voorbij gaan. Daar waren dus allen 't^^er eens en ook werd er door alle eenstemmig en ïBschien wel bij wijze van motiveering, aan vastgeknoopt: de heer Liefheb ber staat ook altijd gereed om ieder voor te lichten, te helpen en met raad en daad bij te staan. Waar allen het zoo eens zijn is er, geachte jubi laris, nu gij een ambtstijd van een kwart eeuw hebt volgemaakt, reden tot feest vieren, tot jubelen. Uit naam van -de gemeente wensch. ik U en mevrouw Liefhebber van barte geluk met dit zilveren jubi leum, en breng ik hulde voor de wijze, waarop u eerst als ambtenaar, later als kantoorhouder dit ambt hebt vervuld en alles wat u voor de ingezetenen gedaan hebt. De gemeente stelt het op hoogen prijs, dat zij in U mag huldigen een rijksambtenaar, dié zoo in alle deelen de belangen der ingezetenen heeft voorgestaan, en behartigd. Namens de gemeente dank ik u ook hartelijk voor wat gij, buiten uw ambt, in verschillende bestuursfuncties en in sa menwerking met de gemeentelijke overheid hebt ge presteerd. Anderen zullen daar misschien meer van zeggen, maar ik denk hierbij aan uw ijveren en dat van mevr. Liefhebber voor goed tooneel, aan uw werken voor zwemsport en verplicht schoolzwem men en vooral aan uw sociaal werk van den eersten rang, voor zieken, zwakken en ongelukkigen, waar voor ge steeds uw beste krachten beschikbaar stelt. Ik hoop, dat u de gezondheid en de kracht geschon ken mogen worden om nog lang uw ambt met even veel lust en ijver te kunnen waarnemen. De gemeente stuurt mij noodgedwongen, met lee- ge handen naar uw feest, maar dit was niet naar den zin van uw vrienden, buren en allen, die dage lijks met u op kantoor of via de telefoon contact hebben. Weer was er die zeldzame eenstemmigheid om blijk te geven, hoe uw vriendelijke hulpvaardig heid wordt gewaardeerd. In opdracht van een ge vormde commissie: de heeren Raap, Rezelman en Jonker en de dames Keijzer en Wissekerke, mag ik u namens velen, wier namen u daarbij mede in al bum aantreft, deze enveloppe aanbieden, waarvan u den inhoud naar wij hopen, zult willen aanwenden op de wijze, welke U het meest aangenaam is en steeds een prettige herinnering aan dezen feestdag bij u opwekt. Na aan Mevr. Liefhebber, dee trouwe hulpe van den jubilaris, met eenige hartelijke woorden een bloemstuk aangeboden te hebben, richtte spr. een persoonlijk woord van dank tot den heer Liefhebber, voor de welwillendheed en vriendschap, nu al ruim 15 jaar ondervonden, wanneer beider wegen elkaar kruisten, - dus bij 't werk van Witte Kruis, enz. Samen hebben we mooie zaken behandeld, maar we ziin samen ook wel eens in een netelige positie ge weest, vervolgde spr. en herinnerde er aan, dat na een tocht naar Den Helder om een goeden badmees ter te zoeken, beiden met de auto in de minder fris- sche Bassingracht terecht kwamen. Toen spr. als laatste den wal had bereikt, kwam een oude ver weerde zeeman op hem toe en zei: ,Je kameraad ls al naar dat en dat café om te telefoneeren". Spr. eindigde daarom met: „Jubilaris. U was toen mijn kameraad in nood, ik hoop. dat wij. den tijd. die mij nog rest, kameraden zullen blijven." De heer Rezelman sprak namens de leden van 't Witte Kruis en Ormenio. 't Werk daarvoor door den heer Liefhebber gedaan, noemde spr. een heel bijzon der werk. Het wordt niet gedaan om een geldelijke belooning, zelfs niet öm een belooning in den vorm van dank en waardeering. „Ik ben er zeker van," zei spr., „dat je 't doet om 't werk zelf en dat. ie mooiste belooning ervoor is. het bevredigen van te werklust, het genot in de arbeidsvreugde zelf. Is ar beid meestal een zaak van geven en nemen, deze arbeid is er een van geven alleen" Na een gedichtje gereciteerd te hebben over „De waarde van een Wera", zei spr. tot den jubilaris: „Je zult dus wel begrijpen, dat we niet in' de eerste plaats komen met onze betuigingen van dank en waardcerlng. Neen, we komen met onze felicitatie en met den wensch, dat wanneer fe aan dezen dag. die voor jou zeker een mooie is, zult terugdenken, je ook zult denken aan de leden van Ormenio, maar vooral aan de leden van het Witte Kruis, waaraan er zoo heel veel, mede door jouw werk een beetje gezondheid, misschien een beetje levensgeluk 'deelachtig werden en die je daarom op dezen dag zoo van harte ge- lukwenschen met ie jubileum. ©e heer Wijdenes Spaans sprak namens de ver- eeniging Gezinsverpleging in Anna Paulowna en Wieringerwaard woorden van groote waardeering voor het werk, dat de heer Liefhebber als secr. pen ningen. voor deze vereen, verricht. Hij is den steun en spil waar alles om draait. De waardeering daar voor was mede te vinden in de aangeboden envelop pe. Op geestige wijze herinnerde spr. aan het begin van den diensttijd van den heer Liefhebber: hij kreeg een langen titel, maar een klein salaris. De titel werd korter, het salaris heter en, waren hier twee lijnen, die elkaar naderden, zoo was het ook bij 't klimmen in positie van den heer Liefhebber en den teruggang van bet kantoor tot hulpkantoor, waardoor de jubilaris kwam op de plaats, die men 't liefst door hem, die geen „dienstklopper" is en de plaatselijke belangen zoo goed aanvoelt, zag bezet. Spr. eindigde met den wensch, dat deze feestdag voor den jubilaris niet alleen een mijlpaal maar ook een steunpunt mocht zijn, om nog veel goed te kun nen doen in z'n leven en in z'n arbeid vreugd te vin den, die sterkt. Dc jubilaris, daarna het woord krijgend, uitte zijn groote dankbaarheid, mede namens zijn familie, voor de attenties en vriendelijke woorden tot hem gericht. „Ik weet en begrijp niet, waar ik dat alles aan verdiend heb," zei spr. „Want niet alleen, doet het mij persoonlijk genoegen wanneer ik anderen van dienst kan zijn, maar bovendien schrijft m'n plicht me voor: „het publiek beleefd en voorkomend te behandelen. Zeker er komen wel eens gevallen voor, dat aan een verzoek niet voldaan kan worden, b.v. als de ambtseed dat verbiedt, maar andei's wil spr. graag helpen, waar dat mogelijk is. Hij hoopte zijn werk op dezelfde wijze te blijven vervullen en dank te het publiek voor de welwillendheid, die hem al tijd betoond werd. De heer Raap sprak een slotwoord, maar dit was nog niet het sein tot ëcheiden. Terwijl mevr. Baken de gezelligheid door pianospel verhoogde, bleef men nog geruimen tijd, genietend van de aangeboden ververschingen bijeen. Vermelden we tenslotte dat bloemstukken waren aangeboden door het Postpersoneel, de collega's kan toorhouders te Breezand en Julianadorp, Witte Kruis Ormenio, de Schager Courant en fam. Slikker, de heer Liefhebber ook een stroom van schriftelijke ge- lulcwenschen mocht ontvangen, en de muziekvereeni- ging Concordia hem des avonds nog een serenade bracht. Z IJ PE SCHAGERBRUG. De kermis. De eerste 2 dagen van de kermis zijn weer achter den rug. De weersomstandigheden waren verre van gunstig en zullen wel reden geweest zijn, dat het niet zoo drulc was als we in vorige jaren gewend waren. Niettemin was er Zondagavond in de dans zalen vrij veel volk. Maandags werd de jaarlijksche tentoonstelling en paardenmarkt gehouden, waarvan het verslag el ders in dit nummer is vermeld. Maandagsmiddags is op het sportterrein bij de o. 1. school een demonstratie gegeven door de lande lijke rijvereeniging „West-Friesland", welke onder leiding stond van den instructeur J. C. Vethman. Na carousselrijden volgde een springconcours, waar van de uitslag luidde: 1. mej. R. Stammes, Anna Paulowna; 2. mevr. Burger-Rens, Burgerbrug; 3. de heer P. Brak, Zijpe. Na afloop hiervan hadden op hetzelfde terrein grashaan-wielerwedstrijden plaats. (Zie elders in dit blad.) Ons moet de opmerking van het hart, dat de or ganisatie van deze wedstrijden niet schitterend was te noemen. De jury had nogal wat tijd noodig om be slissingen te nemen, hetgeen voor het publiek niet aangenaam was. We zouden onvolledig zijn, wanneer we niet ver meldden, dat de Schagerbrugger Radfbcentrale (H. de Graaf Jr. tijdens rij demonstraties en wielerwed-» strijden voor prima muziek zorgde. Des'avonds werd in het hotel „Het Wapen van de Zijpe" opgevoerd: „De Doofpot", een blijspel in 3 be drijven door den Hollandsehen auteur Jaap van der' Poll, een stuk, waarvoor veel belangstelling bestond, de zaal was n.1 volledig bezet. De tooneelver. Jong Leven van Oudkarspel welke dit stuk opvoerde, heeft hiermede te Schagerbrug een compleet succes geboekt. Men heeft zich tranen gelachen en het ap plaus was niet van de lucht. Het geheel was dan ook keurig verzorgd en af tot in de puntjes. Zonder anderen in waardeering te kort te doen, zouden we echter een compliment willen maken aan het adres van Jozef, Cornelia en Oom Jaap, voor de schitterende vertolking. Ook het gebroken Duitsch Hollandsch van Frau Iïranz had onze bewondering. Er werd werkelijk eerste klas tooneelspel te zien ge- gegeven. Bij den heer Modder trad voor een matig bezette zaal de karakter-humorist Cor Peperkamp op, die daar op prettige en beschaafde wijze 't publiek een genotvollen avond heeft bezorgd. BARSINGERHORN KOLHORN. Let op uw fiets. Zondagavond werd tijdens de kermisdrukte van een onbewaakt staand rijwiel de electrische lantaarn gestolen. Dit is in een week tijds de tweede keer. Op passen is dus de boodschap. BV -R GE N De heer C. H. v. d. Woude alhier, verwierf bij het examen van den Algemeenen Politiebond het Politie- diploma. ALKMAAR, 16 September 1935. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 120 vette koeien f 90—170, han del matig; 42 kalveren: gras f15—30, vette f30—60 en.p er Kg. 5070 cent; 30 nuchtere kalveren, slacht f 5—13, 231 vette varkens zw. per Kg. 4146 cent. WARMENHUIZEN, 16 September 1935. Aangevoerd: 1550 Kg. aardappelen, eigenheimers f 1.701.S0, witte kool f 1.702. ALKMAAR, 16 September 1935. Aardappelen f 1.90—3.30, aardbeieen f17—25, an dijvie f 0.502,40. appelen f 311.50, augurken f2 8, bloemkool I f 10—126.50, II f3—7. bieten fl.60— 2,60, druiven f712, gele kool f3.30, groene kool f3.507, kropsla f 0.80—4.30 knolselderie f4.10, kom kommers f 1—4, meloenen f 6—14, peren 2—9, prei f3.808.90, peterselie fl.20, postelein 4272 ct., pruimen f 8—10.50, radijs f 2.90—4.10, roode kool f 1.504.80, selderie f 0.50—120, spinazie 50—78 ct., snijboonen f 516, enkele spercieboonen 75 ct., idem dubbele f 0.651.55, tomaten f 1.50—3.50, uien f 0.80 —2.40, witte kool f 1.20, wortelen f 3.50—7. AMSTERDAM, 16 September 1935. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 647 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 1ste kw. 51—54 ct., 2e kw. 40—48 ct.. 3e kw. 30—38 ct., 15 stieren 34 38 cent per kilogram slachtgewicht; 137 melk en kalfkoeien f 125—170 per stuk, 118 vette kalveren 2e kw. 4246 ct., 3e kw. 3640 ct., per Kg. levend gewicht; 54 nuchtere kalveren f 4r—7.50 per stuk; 192 schapen en lammeren: schapen f 1416 per stuk; lammeren f 10—13 per stuk, 371 varkens: vleesch- varkens 90110 Kg. 5253 ct., zware varkens 5152 ct., vette varkens 5052 ct., per Kg. slachtgewicht; 24 paarden f 70—110 per stuk. NOORDSCHARWOUDE, 17 Sept. Schotschem uizen f 2.50, grooten f 2.10, r. Duken f 1.601.70, eigenheimers f 1.70—1.80, drielingen f 1.60, uien f 1.30—1.50, driel. f 0.60—0.80, gele nep f 2.20—2.50, peen f 1.20—1.40. Spercieboonen 4—9.50, kroten 1.90—2.40, roode kool 5.70—4.70, witte kool 1.60—2.10, gele kool 420-450. WINTERJASSEN REGENJASSEN MAATCOSTUUMS slechts p. mnd. Aan personen met vaste werkkring levert groot confectiebedrijf o.a.: WINTERJAS en COSTUU M samen f 52.50 REGENJAS COSTU UM samen I 52.50 COSTUUM NAAR MAAT I 42.50 Alles van prima stoffen vervaardigd en uitstekend van pasvorm. Tijdig bestellen dringend aanbevo len. Strikte geheimhouding. Coupeursbezoek met stalen aan huis. Brieven no. 28, Bur. van dit blad Schager Roosjes Te huur gevraagd: In Gem. Barsinger» horn voor klein gezin, net Huisje Br. onder Ietter H, Boekhandel PEE- REBOOA1, Wieringerwaard. TE KOOP: Een drachtige zeug, 10 weken heen, bij A. VAN RIJSWIJK, Sint Maartensvlotbrug. Bij de opening van de Staten-Generaal heeft H. M. de Koningin de volgende troonrede uitgesproken: LEDEN DER STATEN-GENERAAL, In dezen zorgvollen tijd Mij wederom in Uw mid den bevindend, gevoel ik Mij gedrongen allereerst uiting te geven aan Mijne deelneming in het lot van allen die onder den druk der tijden gebukt gaan. In zonderheid ben Ik met deernis vervuld jegens hen die door werkloosheid getroffen zijn. Hoewel men nog niet zeggen kan, dat de interna tionale politieke toestand voor Nederland aanleiding geeft tot bezorgdheid en hoewel het tot voldoening stemt, dat het vriendschappelijk karakter hetwelk onze verhouding tot de andere mogendheden pleegt te dragen, ongerept bewaard bleef, volgt de Regee ring nochtans de ontwikkeling der verhoudingen in en met het buitenland met bijzondere nauwlettend heid. Zij hoopt dat de Volkenbond in staat zal blij ken tegenstellingen in het leven der staten op te heffen en zij zal harerzijds doen wat mogelijk is om dit te bevorderen. De zware rouw waarin het Belgische vorstenhuis en het naburige bevriende Belgische volk opnieuw gedompeld werden vervult Mij met innige deelne ming. De. financiën van Rijk en gemeenten vereischen in toenemende mate de zorg der Regeering. De alge- meene vermindering der welvaart, zoowel elders als in het eigen land, is oorzaak van het nog steeds te- rugloopen der inkomsten voor de publieke kassen, terwijl tegelijkertijd de uitgaven voor instandhou ding van de volkskracht toenemen. Het aantal mo gelijkheden tot verhooging der welvaart en dus tot gezond financieel herstel door middel van nationa le maatregelen is beperkt. Met name kunnen deva luatie van de munt of prijsgeven van den gouden standaard niet beschouwd worden als middelen die de volksgemeenschap als geheel baat zouden bren gen. Ten einde ontwrichting der bagrooting te voorkomen, moet dus de arbeid tot herstel van het telkens weer verbroken evenwicht onafgebroken worden voortgezet. Het streven naar beperking der uitgaven blijft daarbij op den voorgrond staan, waarbij in het bijzon der ook te denken valt aan beperking van de nog steeds aangroeiende spoorwegtekorten. Echter zal aan eenige verhooging van enkele belastingen niet zijn te ontkomen wil de Overheid hare sociale taak kunnen blijven vervullen. Ernstig zijn de zorgen, welke blijven drukken op het Nederlandsche bedrijfsleven. Er zijn zeer weinig teekenen, en zeker geen daden die op een spoedigen terugkeer van een vrijer goederen- en kapitaalverkeer wijzen. Naarmate de moeilijkheden en belemmeringen, wel ke onze huitenlandsche handel schier allerwege on dervindt, bestendigd blijven, zal een doeltreffende, snelle berichtgeving voor handel, nijverheid en scheep vaart tot een meer gebiedende noodzakelijkheid wor den. Nagegaan zal worden, of het mogelijk zal zijn ge leidelijk de bestaande contingenteeringsbepalingen te vervangen door andere maatregelen, welke evenzeer steun aan het bedrijfsleven en behoud van werkgele genheid beoogen, doch die niet het bezwaar mede brengen van de onvermijdelijke en ongewenschte ver starring van den handel. Ter bevordering van een verdere industrialisatie, zoozeer gewcnscht met het oog op werkverruiming, zal stelselmatig het onderzoek naar de mogelijkhe den daarvan worden ter hand genomen in samen werking met regionale economisch-technologische instituten en een maatschappij voor industrie-finan ciering. Nopens dit laatste zal een wetsontwerp U binnenkort bereiken. In het kader van een doelbe wuste industriepolitiek zal een wet, waarbij de ves tiging van bepaalde nieuwe bedrijven afhankelijk wordt gesteld van de toestemming üe$ Regeering, niet mogen ontbreken. Voorstellen hiertoe zullen "even eens spoedig worden ingediend. Een wetsontwerp, houdende een regeling inzake vestigingseischen voor den middenstand, dat beoogt hulp te bieden aan dit zwaar getroffen nijvere deel der bevolking, wordt voorbereid. De toestand van het meerendeel onzer reederijen is dermate verergerd dat ook voor het komende jaar steunmaatregelen voor de zeescheepvaart moeten worden genomen. Daarnaast zal aan de binnenvaart alsmede aan de Rijnvaart bijzondere aandacht moe ten worden geschonken. Daar ook de Landbouw nog steeds een uitermate moeilijken tijd doormaakt kunnen de reeds getroffen steunmaatregelen voorshands onmogelijk worden gemist. Deze steunmaatregelen zullen in toenemen de mate zoo ingericht worden, dat een betere aan passing van de voortbrenging aan de sterk vermin derde afzetmogelijkheden verkregen wordt. In het bijzonder geldt zulks voor de veehouderij en den tuinbouw. Ook op het gebied van de Visscherij blijft hulp geboden. Maatregelen tegen noodlottige prijs daling zullen hier moeten samengaan met de uitvöe- AMSTERDAM, Aardappelmarkt, 16 September. (Bericht van Jac. Knoop, mak.) Zeeuw: bonten f 33.40; Zeeuw blauwen 33.40; blauwe eigenhei mers 2.402.60, Zeeuwsche eigenheimers 22.40, al le soorten bonken 2.20—2.40, alle soorten poters 220— 2.40, Andijker bonten 3—3.20, dito blauwen 3—3.20, Andijker blauwen eigenheimers 2.20—2.40, Haarlem mermeer bonten en blauwen 2.80—3, verschillende soorten poters 1.60—2, bonken 1.60—2, Hillegommer zandaardappelen 34, Anna Paulowna zandaardap- pelen 34, Nieuwlandsche zandaardappelen uit Drente en Overijssel 2.80—3.40; alles per 100 Kg BROEK OP LANGENDIJK, 17 Sept. 7800 Kg. aardappelen: grooten f 2, eigenh. f 1.70, bl. dito f 1.802.10, Souvenir f 1.40. driel. f 2, 6000 Kg. uien f 1.50, driel. f 0.60—0.70, zilveruien f 2.10— 2.40, zilvernep f 3.70, 2200 Kg. bieten f 2.40—2.60, 3600 Kg. peen f 0.80—1.30. Spercieboonen f 4—8.60, snijboonen f 5.50—10, roo de kool f 3.40—4.70, witte kool f 1.30—2.40, gele kool f 3.504.60, bloemkool f 2.40—4, dito 2e soort f 1.50, Tomaten: A 5.40r B 6.60, C 4.80, CC 2.30, 3S8 Kg. drui ven-: Frankenth. 17.60—1850. ring van plannen 'tot bevordering van den afzet en tot verbetering van liet productieapparaat. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de or ganisatorische en paedagogische vragen inzake bet onderwijs, voor zoover deze op het terrein van de Overheid liggen. De juiste en diepere kennis en de zuivere uitspraak van onze Nederlandsche taal zal daarbij ook verder bevorderd worden. Ook in het komende jaar zal de Regeering krachtig blijven optreden tot beperking van het euvel der werkloosheid en tot leniging van de gevolgen er van Mede daartoe zullen gelden worden aangevraagd tot voortzetting van de inpoldering van het IJsselmeer, en tot aanvulling van het Werkfonds. Meer dan ge wone aandacht zal worden geschonken aan het zoo beklemmende vraagstuk der jeugdwerkloosheid. De economische en financieele toestand in dc overzeeschc gewesten blijft met uitzondering van Curacao waar deze bevredigend is te achten nog steeds groote zorg eischen. Al zal in Nederlandscli- Indië, naar gehoopt mag worden, over 1936 een be- grootingstoestand worden bereikt waarbij althans toeneming van schuld voorkomen wordt, toch kan verdere aanpassing van de uilgaven bij de inkom sten niet achterwege gelaten worden. De groei van de inheemsche industrialisatie is aanvankelijk niet onbevredigend. Ook zijn er teeke nen, dat de belangstelling van Nederlandsche zijde voor de stichting van industrieele ondernemingen in Indië begint te ontwaken. In het afgeloopen jaar zijn tal van maatregelen genomen om het goederenverkeer van Nederland naar Indië te bevorderen. Ook voor het verkeer in omgekeerde richting geschiedde zulks, terwijl meer malen een gelegenheid zich voordeed waarbij Neder land kon helpen om den afzet van Indische produc ten naar elders te bevorderen. Op dien weg zal wor den voortgegaan. Met het oog op de gewijzigde internationale toe standen zullen U voorstellen worden gedaan tot 't treffen van eenige bijzondere voorzieningen in zake de middelen tot verdediging van het Koninkrijk. Naast de voorzieningen welke verband houden, met de maatregelen die reeds genoemd werden, stelt de Regeering zich voor in dit zittingsjaar onder meer aanhangig te malccn: voorstellen tot wijziging van sommige bepalingen der Grondwet en een ont werp van wet ter voorkoming van particuliero machtsvorming op het terrein der overheidstaak. Voorts zal worden voorbereid een herziening van het vreemdelingenrecht mede in verband met het vl u ch t el i n gen vr a a gs t u k Met dankbaarheid kan Ik vaststellen, dat Leger en Vloot, zoomede ambtenaren en het onderwijzend personeel van allerlei geleding, in groote meerder heid, zoo hier te lande als in de Ovorzeesche gewes ten, ondanks de ook van hen gevorderde offers, met toewijding hunne vaak zoo inspannende taak blijven vervullen. Ook in het komende zittingsjaar zal weer veel van Regeering en Kamers gevergd worden. Met de in nige bede dat de Almachtige God ons allen de kracht en de wijsheid schenke, die Hij alleen geven kan en dat Zijn onmisbare zegen op ons werk moge rus ten, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Gc neraal geopend. Weer was hèt oogenblik gekomen Voor onze Staten-Generaal, Weer kwam de gouden koets gereden Naar d' overoude Ridderzaal. Men presenteerde de geweren, Een eeregroet, het vaandel zonk, En even rees er de ontroering Terwijl ons oud Wilhelmus klonk! De hooge Landsvrouw hield Haar rede, Met diepe aandacht aangehoord, En ernstig, duid'lijk en bezonnen Klonk Haar voor ons gesproken Woord. En we voorvoelden wat ging komen, Dit Woord, dat ons steeds voor wil gaan, Het zou ook nu weer in het teeken Van 't dreigen dezer tijden staan! Veel hoop is er nog niet geboren Voor 't zorg'lijk crisis-vaderland. En donker zijn nog steeds de dagen In het bestaan van eiken stand. Steeds hooger eischen stelt de afweer Aan ons gezin, aan volk en Staat, Opdat niet 't Nederlandsche scheepje Straks op de wereldzee vergaat! Gij, Kamers, die weer hebt geluisterd, Gespannen, vol opmerkzaamheid Op den bekenden „derden Dinsdag", Doordringt U van de werk'lijkheid! Verstaat, wat Uw Vorstin ging zeggen, Op duidelijken, vasten toon. Hoe Zij vereenigt, en wil schragen Vanaf Haar koninklijken troon. Beseft, dat èller samenwerking Ook immer aller offers vraagt, En wederzijdsch elkaar waardeeren Den waren opbouw in zich draagt! Toont U straks sober in Uw woorden, Spreekt met Uw daden kloeke taal, En vvers, aan hel ons volk tot hulpe, In waa-e:d Staten generaal! September 13C5^ KROES. (Nadruk verboden.^

Schager Courant | 1935 | | pagina 3