Naar het land van HailejSelassie Donderdag 19 September 1935.SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9811 Om den Gordon Bennet-beker. Per Zeppelin naar Indië. Bloembollensaneermgsplan. Vrouw door auto overreden en gedood. Vuurwandelen. Zonderling testament van een tooneelknecht. Positie der Joden in Duitschland. Naphta-dieven gevonnist. Locomotief verplettert een vrachtauto. VEEEEEKIMT Oe Bilt seint Uit onze omgeving. Eigen oorlogs-correspondent van de Schager Courant naar het a.s. gevechts front in Abessynië Be Torun gedaald. Be uitslag van den wedstrijd nog niet bekend. De ballon Torun, met Nederlandsche bemanning, is neergekomen op het meer Sina tusschen Moskou en Leningrad. De Belgica. De Belgische ballon Belgica met E. Demuyter, die reeds een vorigen Gordon Bennet wedstrijd heeft gewonnen, en L. Cockelbergh, is bij Millerowo op on geveer 200 K.M. ten Noorden van Rostof in het Donez- bekken neergekomen, De Belgica heeft 1400 K.M. afgelegd. De Poolsche ballon Warschau, met kapitein Janusz en Wawczczak, is bij Filonowo, dat op 240 K.M. ten N.N.W. van Stalingrad aan de spoorlijn naar Boris- sogljobsk is gelegen, gedaald Filonowo ligt aan de rivier Boesoeloek. De Warschau heeft dus 1500 K.M. afgelegd. Plannen vinden voortdurend voortgang. De plannen om een Nederlandsch luchtschip te krijgen onder Nederlandsche vlag, vinden voortdu rend voortgang. Aangezien de bouw van een lucht schip zeker een jaar duurt, is het uitgesloten, dat reeds in 1936 een dienst met dat luchtschip zou wor den geopend, aldus de Msb. Bovendien staat het nog geenszins vast welke dienst met dat luchtschip zou worden onderhouden. Op de eerste plaats zijn luchthavens noodig, en in Batavia is geen lucht haven voor het luchtschip. Voorts staat uiteraard nog geenszins vast, dat dan die dienst op Australië zou worden doorgetrokken, mocht in de toekomst een dienst op Indië worden geopend. Strenge handhaving der bepalingen. Naar de Msb. verneemt, zal door de regeering er streng de hand aan worden gehouden, dat overeen komstig de bepalingen van het Bloembollensanee- ringsplan 1935 onder geen voorwaarde een. teeltver gunning of exportvergunning wordt verleend aan hen, die hun verplichtingen tegenover de regeering uit hoofde van het vroegere Bloembollensaneerings- plan niet volledig zijn nagekomen. Degenen die dus bloembollen thans gaan telen en in den grond bren gen, moeten er op bedacht zijn, dat wanneer zij hun vroegere heffingen niet betalen, zij er zich aan bloot stellen, dat t.z.t. tot het rooien van deze bloembollen zal worden overgegaan. Gistermiddag omstreeks half twee is op den weg VenrayMaashees een ongeveer 50-jarige vrouw, Rutten genaamd, die daar voor haar woning uit een autobus stapte, gegrepen door een uit tegenoverge stelde richting komende vrachtauto met aanhang wagen uit Rotterdam. Zij werd tegen den. g£Qnd ge smakt en met een -zeer ernstige hoofdwonde opgeno men. Eenige oogenblikken later is de vrouw ïn haar woning overleden. De autobus werd bestuurd door iden zoon van het slachtoffer. Te Bovensmilde is gistermiddag het 7-jarige zoontje van den landbouwer J. E. v. d. Scheer aldaar door een vrachtauto overreden en gedood. Een merkwaardige verrichting van een Britsch-Indiër. Een Britsch-Indiër heeft gisteren te Carshalton voor leden van den raad voor psychisch onderzoek van de Londensche universiteit een proeve van vuurwandelen afgelegd. Barrevoets wandelde Kuda Bux, zoo heette de Indiër, tweemaal over een grep pel met vuur ter lengte van 3V2 M. Op een verzoek 'de proef nog eens te herhalen, weigerde hij zulks. De ongewone omstandigheden hadden zijn zelfver trouwen ondermijnd. Intusschen blijft de verrichting merkwaardig, want tengevolge van den straffen wind was het vuur, dat uit houtskool bestond, bij zonder fel. De temperatuur bedroeg 800 graden Fahrenheit. Niettemin bracht Kuda Bux het er af zonder uiterlijke teekenen van letsel. Zelfs een pleister, dat men op één zijner voetzolen had ge plakt. bleef ongeschroeid. De temperatuur van zijn voeten was voor en na de verrichting gelijk. Tyvee andere aanwezigen wilden eveneens een poging tot vuurwandelen ondernemen, maar moes ten het reeds na een paar stappen met deerlijk ge schroeide voeten opgeven. Men achtte bij deze proef bedrog volkomen uitge sloten. Kuda Bux is een Mohammedaan uit Kash- mir, die dertig jaar oud is. Op 14-jarigen leeftijd had hij het eerst vuurgewandeld. Hij zegt dat het geheel berust op hot vertrouwen ongedeerd te blijven Hij wilde, tenminste na zijn dood, mee spelen op de planken. Dezer dagen overleed in Yorkshire James Reed, in Engeland, die in den schouwburg van zijn vaderstad meer dan veertig jaar het nederige haantje van too neelknecht vervuld had. Voor het tooneel en de spe lers had hij steeds een grenzelooze bewondering. Zijn .vurigste wensch was, ook zelf eens te mogen optre den, doch wegens zijn geringe ontwikkeling is daar- iVan nooit iets gekomen. Na zijn dood vond men een briefje, waarop hij zijn „laatste wilsbeschikking" had neergekrabbeld: „Mijn gehecle leven lang ben ik maar een arme kerel geweest", zoo luidt dit zonderlinge testament, „en bij mijn dood kan ik geen penny nalaten. Mijn eenig bezit is mijn hoofd. Als mijn uitersten wil geef ik te kennen, dat vóór mijn begrafenis mijn hoofd van het lichaam moet worden gescheiden en ten geschenke gegeven aan den schouwburg, om daar bij de grafscène in Hamlet gebruikt te worden. Mocht ik het tijdens mijn leven niet zoover bren gen op de planken te komen, dan zal dit tenminste ha mijn dood kunnen gebeuren." Jammer voor den armen kerel zal zelfs deze wensch öiet in vervulling gaan, want de directie van den schouwburg heeft, met alle achting voor den ouden, trouwen bediende, toch gemeend, een dergelijke er fenis niet te_ moeten aanvaarden. Het zou ook een fil te griezelige vertooning geworden zijn. Strekking der nieuwe wetten. Berlijn. Op het rijksministerie van binnenland- sche zaken werd het volgende medegedeeld omtrent de uitvoering van de nieuwe wettelijke bepalingen inzake den status der Joden in Duitschland: De Joden zijn voor ons een vreemd volk op Duit- schen bodem en worden als zoodanig behandeld. Van Jodenhaat is geen sprake. Wij willen geen vij andschap met de Joden, maar streven naar een wet telijke regeling, die tot draaglijke verhoudingen moet leiden. De nieuwe bepalingen der huwelijkswet geving zijn niet. van terugwerkende kracht en huwelijken, welke reeds eerder in bin nen- en buitenland door Duitsche Joden met Ariërs waren gesloten, zijn dus geldig. Met de Joodsche vlag wordt in de nieuwe wetten bedoeld, de vlag der Zionistische beweging. Deze is blauw-wit met een Davidsschild in zwart. Nadrukkelijk is de wettelijke bescherming dezer vlag toegezegd. De leider der bende gefusilleerd. Moskou: Volgens de ..Izwestia" heeft de recht bank der sovjet-republiek Daghestan vijftien leden van een dievenbende, die in den loop van twee jaar door het aftappen van een naphta-leiding omvang rijke petroleumdiefstallen heeft gepleegd en den staat voor ontzaglijke sommen heeft benadeeld, tot hooge vrijheidsstraffen veroordeeld. De leider der bende werd ter dood veroordeeld en direct doodgeschoten. De dieven hadden reeds verscheidene jaren de naphtaleiding, die dient om de petroleum door de steppe naar het spoorwegstation Machatsj-Kala te pompen, aangeboord en de olie verkocht. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermiddag om half twee is op de Javakade te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat, wat de daarbij betrokken personen betreft, goed is afgeloo- pen. Een alleen rijdende locomotief van de Neder landsche Spoorwegen, welke slechts matige vaart had en plotseling van achter een stilstaanden trein vandaan kwam, heeft öp het gedeelte van het ran geerterrein, dat bestraat is en dat de verbinding vormt tusschen de Javakade en de Sumatrakade, een ledige vrachtauto van de firma Meyer, welke op het zelfde oogenblik den overweg passeerde, gegrepen, De auto werd geheel versplinterd. De beide inzittenden kwamen er echter goed af. Een bleef geheel ongedeerd, de ander had slechts een paar schrammen gekregen en klaagde over pijn in het hoofd. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan het feit, dat de locomotief niet werd voorafgegaan door een rangeerder, iets wat eigenlijk behoorde te ge schieden, terwijl voorts ook onoplettendheid van den chauffeur in het spel kan zijn, die. waarschijnlijk te snel had gereden. Vast. staat evenwel, dat zoowel het uitzicht van den machinist als van den autobe stuurder belemmerd was. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN BOERENWAGEN Voerman gewond Gisterochtend heeft op den Terborgscheweg een auto bestuurd door Wentink uit Oosselt. een boeren wagen, geladen met varkens, aangereden. De boe renarbeider Tuunten, die op den wagen zat, werd er afgeslingerd. Hij is naar het ziekenhuis ver voerd, waar bleek dat zijn beide onderbeenen op verschillende plaatsen waren gebroken. De varkens zijn door den schok in een naburig weiland terecht gekomen. Ook het paard werd gewond. De auto, die zwaar beschadigd is is door de ma rechaussee in beslag genomen. DE PRINS VAN WALES ZAL EEN OOROPERATIE ONDERGAAN. Dit zal te Weenen geschieden. De prins van Wales die Dinsdagmorgen te Weenen aankwam, heeft den oor-specialist professor Neu- mann geconsulteerd. Deze heeft hem een oor-opera tie aangeraden, waaraan de prins zich waarschijn lijk Woensdag zal onderwerpen. Daarna zal de prins waarschijnlijk nog eenige dagen te Weenen ver blijven. GERAAMTE GEVONDEN. De tuinder W. Beemsterboer heeft bij het afgraven van land onder de gemeente Wervershoof drie menschelijke geraamten gevonden. Het is opmerke lijk, dat de laatste jaren meermalen geraamten on der deze gemeente zijn gevonden. Verwachting: Waarschijnlijk stormachtige tot krachtigen Züidelijken tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tto betrokken, waarschijnlijk re gen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Nog buiig. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 755. TEMPERATUUR: 13 gr. C. 56 gr. F. MOTTEN kunnen geen kwaad, als U Uw zomergarderobe opbergt in onze anti-motzak. Zoowel stof- als motvrij. Prijs f 1. TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen. WIERINGEN Vrijz. Dem. Bond, afd. Wieringen. Woensdagavond had alhier in het lokaal van den heer S. Kaan een algemeene vergadering plaats van den Vrijzinnig Dem. Bond afd. Wieringen. De vergadering was zeer slecht bezocht. Slechts 3 bestuurs- en 3 gewone leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer O. Bosker opende de verga dering, de aanwezigen welkom heetend en er zijn leedwezen over uitsprekend, dat er zoo'n klein getal aanwezig is. Spr. brengt dank aan de kiezers voor de uitgebrachte stemmen op de V.D. Tevens wordt dank gebracht aan hen, die behulpzaam zijn ge weest bij de verkiezingen. Hierna las de secretaris, de heer J. Lont Cz. de no tulen; deze worden zonder op- of aanmerking goed gekeurd. Den secretaris wordt dank gebracht voor zijn uitvoerig en duidelijk verslag. Hierop volgt een verkiezing wegens aftreden van den heer Jb. Dekker Pz. en Joh. Bays, beide heeren zijn herkiesbaar. De uitslag der stemming luidt: Jb. Dekker Pz. 5 stemmen, Joh. Bays 4 stemmen, J. Doves 1 stem. De heer Jb. Dekker, die later ter vergadering kwam, nam zijn benoeming aan en de heer Joh. Bays zal hiervan bericht gegeven worden. Eenige besprekingen omtrent de Algemeene ver gadering van den Bond, welke wordt gehouden op 23 en 24 Nov. a.s. te Arnhem volgen hierop. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de heer Bosker de vergadering. LANGEND IJ K ZUIDSCHARWOUDE. Bij den gister gehouden kolfwedstrijd in de baan van den heer Kramer was de uitslag: le P. Molenaar 251 p., 2e J. Leeuwerik 248 p., 3e K. Kout 246 p., 4e P. Boon 244 p. Serieprijs K. Dijk huizén 58 punten. Z IJ PE SCHAGERBRUG. De kermis. De kermis is alhier vrij rustig verloopen. Was er Zondag en Maandag nogal wat bezoek, Dinsdags was tengevolge van het slechte weer weinig volk op de been en we gelooven, dat het over 't algemeen voor hen, die het van de kermis moeten hebben, dit jaar niet bijster voordeelig is geweest. De Centraal Bioscoop heeft nogal wat volk getrok ken, waaraan het programma wel niet vreemd zal zijn geweest. Met succes werden tijdens de kermis dagen vertoond: „Als je jong bent". „Eerloos" en „Het meisje met den blauwe hoed", 'n drietal films, dat er wezen kan. Ook het bijprogramma was prima verzorgd. Bij den heer Modder had Dinsdagavond een wed strijd in hengeldansen vrij veel belangstelling. In café Van der Poll, waar Cor Zwanenburg en Willy Maas prima muziek ten gehoore gaven, heeft menige muziekliefhebber op prettige wijze verpoosd. Deze week volbracht de „Graf Zeppelin" zijn honderdste overtocht over den Oceaan. Hierboven zien we het luchtschip boven het vasteland van Zuid- Amerika, van waar het thans al weer is tera/rac keerd. OP WELKE WIJZE DE ALTIJD ACTIEVE SCHAGER DE BE- LANGEN HARER ABONNé'S DIENT. Men weet zoo langzamerhand wel, dat de directie der Schager Courant kosten noch moeite spaart om haar lezers zoo goed moge lijk in te lichten. Nu helaas een bloedige oorlog in Abessynië dreigt nit te breken hebben wij onmiddellijk al het mogelijke gedaan om onze lezers naast de gewone oorlogsberichten aparte beschou wingen te kunnen geven van het front. Onze eigen medewerker, de heer J, K. BRE- DERODE-, die als onzen reiscorrespondent per motorrijwiel op weg was naar Nederlandsch- Indië en Iran reeds had bereikt, zal als oor logscorrespondent der Schager Courant naar Abessynië gaan, waar hij aan Abessijnsche zijde de aanstaande verwikkelingen zal mede- meken. Per snelste gelegenheid is deze scherpe op merker en gezellige causeur naar het land van Keizer Hailé Selassie vertrokken. Hij heeft Iran reeds verlaten en Bagdad be reikt. Over zijn reis en zijn plannen schrijft de heer Bréderode in zijn artikel, dat wij a.s. Za terdag zullen afdrukken. Wij hopen van ganscher harte, dat onze voorbereidselen overbodig zullen blijken en de bloedige krijg in het „Zwitserland van Afrika" door de internationale bemoeiingen zal worden voorkomen. Als krant dienen wij echter klaar te zijn! Welnu de Schager heeft haar maatregelen genomen. Als het onheil over Abessynië losbreekt dan zal ons blad in staat zijn op zeer unieke wijze haar lezers indrukken en naar wij vertrouwen ook origineele foto's van het gevechtsterrein te geven. Ons blad zal ook in dit opzicht weder aan de spits staan der provinciale bladen. Wij zijn niet teruggeschrokken voor de enorm hooge kosten, die deze speciale berichtgevin gen met zich brengen, overtuigd als wij zijn dat onze lezers de ervaringen en avonturen van onzen populairen oorlogscorrespondent met belangstelling zullen volgen. Woensdagmiddag had in het lokaal van den heer Kuiper prijsbiljarten plaats. De uitslag hiervan was: le prijs P. Vries, 2e prijs S. Kuiper, 3e prijs G. van der Werff, 4e prijs G. Plevier. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. Voor het des avonds in „Het Wapen van de Zijpe" gehouden bal-masqué was ongekend groote deelne ming. Er waren niet minder dan 13 enkelingen, 7 paren en 3 groepen. De jury, bestaande uit de da mes mevr. Breebaart, mevr. de Boer, mevr. de Moor en mej. Krul, had dan ook lang geen gemakkelijke taak. De uitslag luidde: Enkelingen: Eerste prijzen, KoningWinter (mej. M. v. d. Werf, Schagerbrug); Herfstbloem (mej. Nel van Eeten, Schagerbrug). Tweede prijs Vroolijk Pa- schen, mej. Jo Jongerling, Schagerbrug; derde prijs, Als Opoe naar bed gaat, mej. Nel Schram, Schagen; Regenboog, mej. Annie Rol, Wieringerwaard; Indi sche, mej. Annie Hussaarts, Schagerbrug; vierde prijs Heks, mej. IJge Vrielink, Schagen. Paren: le prijs, Alkmaarsche Kaasdragers, Annie en Jacob Smit, Wieringerwaard; 2e prijs, Dag en Nacht, dames Let Breet en Ali Deutekom. Schagen; 3e prijs, Danseresjes, dames Alie Grin en Gré Pool, St. Maartensbrug; 4e prijzen: Oost en West, mevr! Vethman-ZweedijkBarsingenhorn en mej. R. Stam mes, Anna Paulowna; Kaartspel, dames Nelie en Dieuw Rens, Oudesluis. Groepen: le prijs Georg en zijn Club, dames T. en N. Kuit, Ott en Raven, Schageriirug; 2e prijs- I-Iuis- vlijttentoonstelling, dames Kossen en Van Eeten Oudesluis; 3e prijs: Kermisclub, dames Hussaarts en Veenstra, Schagerbrug. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. De balleiding was bij den heer Kaan in goede han den. De band van Jo Stip wist hierbij, evenals op de andere kermisdagen, de gezelligheid in niet geringe mate to verhoogen. Er was tijdens het bal veel pu bliek.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5