Economische Kroniek Italië in geldnood mizmm /TUKKIN Geldgebrek als oorlogsverhoeder Ongeluk op onbewaakten overweg. BRUTALE ROOFOVERVAL Verkooging van den broodprijs in Londen Zo'n rheumaiiek! DE MOOISTE FOTO NIEUWE 0VERSTR00M1NCEN IN CHINA. De brandstichting te Apeldoorn. Luchttreinen. Nieuwe Niedorp, 19 September 1935. M., Gaarne had ik als lezer der Schager Courant on derstaand stuk opgenomen in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. J. EDEL, Nieuwe Niedorp. Reeds -goruimen tijd verschijnt geregeld in dit blad een stuk, getiteld: „Economische Kroniek". Ditmaal wordt daarin behandeld: Geldgebrek als oorlogsver- hoeder; opgenomen in het nummer van 17 September. Daarin wordt de gedachte gevestigd op het geldge brek om oorlog te voeren en de armoede die er be staat ten deele mede zou werken om den oorlog te gen te houden. Deze factoren zijn geen bezwaar om oorlog te voe ren, dit zal ik in het volgende trachten aan te too- nen. In deze crisis van het kapitalistische stelsel is een epidemie der overproductie. De maatschappij vindt zich plotseling teruggezet in een toestand van oogenblikkelijke barbaarschheid; een hongersnood.de industrie, de handel schijnen vernietigd en waarom? Omdat zij teveel levensmiddelen, teveel industrie, te veel handel bezit. De productiekrachten, die haar ter beschikking staan, dienen niet meer tot bevordering der burgerlijke eigendomsverhoudingen, integendeel: zij zijn te geweldig geworden voor deze verhoudingen, zij worden belemmerd en zoodra zij deze belemmering overwinnen, brengen zij de geheele burgerlijke maat schappij in armoede, brengen zij het bestaan van het burgerlijk eigendom in gevaar.. De burgerlijke verhoudingen zijn te eng geworden, om den door hen voortgebrachten rijkdom te omvat ten. Waardoor overwint de bourgeoisie de crisis sen? Aan den eenen kant door de gedwongen vernie tiging ecner massaproductiekrachten; aan den ande ren kant door de verovering van nieuwe markten. Men ziet dus dat het fascisme van Italië al het moge- 3 ijk© doet om de kapitalisten te steunen, door Abes- sinië in een oorlog te veroveren, om zoodoende voor hen nieuw afzetgebied en grondstoffen te verkrijgen, tevens vernietiging der voorraden, levensmiddelen enz. Dit zelfde geldt ook voor alle kapitalistische staten. Na den wereldoorlog 1914—1918, is het aantal honden grooter geworden en het aantal kluiven min der, gevolg daarvan is een nieuwe wereldoorlog. Men kan dus constateeren dat zoolang dit huidige stelsel regeert, er geen sprake is van vrede en alle ontwa peningsconferenties bedrog is. Nu wat betreft geld, dat noodig is om oorlog te voeren. De hedendaagsche banken zijn de voornaam ste beheerders en verdeelers van het crediet. Het cre diet, vertrouwen, dat een ander land ons via een bank of een bankcombinatie zou geven, b.v. ten be drage van 100 millioen gulden, wordt niet gegeven op den goeden naam of den goudvoorraad van de bank of bankier, maar op den goeden naam van de natie als zoodanig. En die goede naam van de natie hangt in de eerste plaats af van de vraag of er ge- produceord wordt. Als' de arbeiders weigerden te produceeren, zou het gehcclc geld- en credietsysteem een radicale wijziging ondergaan. Het zou vernietigd worden en zich on middellijk weer bij de nieuwste, allerlaatste productie vormen moeten aanpassen. Na een paar weken alge- heelc productiestilstand zou een brood waarschijnlijk meer „waard" zijn, dan al het goud in de Nederland- sche Bank. Arbeid is dus de basis in de eerste plaats .van het crediet van een natie. Daarnaast een vorm van orde, waardoor die arbeid en goederenprouctie, belasting betalen niet te ver geten. regelmatig mogelijk wordt gemaakt. De bankier, die dus niets met de schepping van deze werkelijke creditbasis te maken heeft, steelt het cre diet van het volk. De geschiedenis van de financie ring der oorlogsleeningen b.v. is de doorvoering van bnnkzwendel tot het fabelachtige, met behulp van alle officiccle en officieuze machten van het kapita- lisma: Staat, Gezag, Pers, Nationalisme en Mili tarisme. Frederik Temple onthulde het volgende in de „War Finance and the Worker": „Toen de oorlog in 1914 uitbrak stortte het kapitalistisch bankstelsel ineen, een moratorium werd afgekondigd en de banken hadden nooit aan hun verplichtingen kunnen vol doen, als de Staat niet te hulp was gekomen, door hen van wettig papieren geld te voorzien. De staat was de ééne groote zaak." „Het was dan ook een schouwspel om de goden aan 't lachen te brengen, toen twee maanden later de Staat (van Engeland) zich ot de bank (van En geland) wendde voor een leening van 330 millioen pond want de bank van Engeland had dit natuur lijk niet. Daarom zeiden de directeuren: We zullen er een publieke uitgifte van maken. Inschrijvingen be gonnen binnen te druppelen, maar ofschoon de pers haar best deed en het voorstelde alsof de leening wel twee- of driemaal zou worden overteekend, werd het spoedig duidelijk, dat de Bank, om den schijn te redden, een nieuw experiment zou moeten toepas sen en aldus geschiedde: De bank zond circulaires naar Firma's en zakenlieden, welke inderdaad een merkwaardig aanbod inhielden. Ik ontving een van deze aanbiedingen. Er werd in medegedeeld, dat, als ik een ingesloten formulier voor de aanvrage van een deel der oorlogsleening invulde, dat dan de Bank mij het geheele bedrag zou leonen, (wetende, dat zij 't geld niet had.) Indien ik b.v. voor 20.000 pond op de oorlogsleening inschreef, zou ik geen geld, geen zt- kerheid, geen dekking behoeven te stellen, 't Kostte me slechts een postzegel voor de envelop en niets meer. Degenen die van het aanbod gebruik maakten, moesten 3 pet. betalen voor de regeling. De staat be taalt hen tenslotte 4 pet. uit, de belastingbetalers zullen deze 4 pet. aan den Staat betalen en dit laatste is het eenige juiste deel van de transactie!" Zoo kwamen deze „leeningen" tot stand en thans betaalt het Britsche volk ongeveer een millioen pond sterling per dag alleen aan rente op oorlogsleenin gen aan rente op geld, dat grootendeels nooit be stond. Dit is niets anders dan valsche munterij op onbegrensde schaal en de volksmond zegt nog slechts zwak de waarheid met de formule dat de kleine dieven worden gestraft en de groote dieven worden geëerd. Deze zwendel en daarbij komende oorlogen kunnen alleen weggevaagd worden doordat het proletariaat de macht grijpt en de radenrepubliek over de geheele wereld sticht. J. EDEL. Melkrijder gegrepen en gedood. In de spoorlijn Nijmegen—Venlo nabij Cuyk heeft Donderdagmiddag omstreeks 12 uur een ernstig ongeluk plaats gehad. Op den onbewaakten overweg is de melk rijder H. A., die daar met zijn met een paard bespannen melkwagen passeerde, gegrepen. De melkrijder werd gedood. Het paard bleef ongedeerd. De wagen werd ongeveer een kilo meter meegesleurd. De lantaarns van den trein werden beschadigd. In aansluiting aan dit bericht vernemen wij nog het volgende: Omstreeks twaalf uur bracht de 40-jarige melkrij der H. Arts bij wachtpost 20 in den onbewaakten overweg te Katwijk onder Cuyk eenige melkbussen. Nadat hij de bussen had afgeleverd, is de man, zon der acht te slaan op den naderenden sneltrein, die om 12.12 uur te Cuyk moest arriveerep, achter op zijn wagen gesprongen met het noodlottig gevolg, dat de wagen door den sneltrein werd gegrepen en over grooten afstand werd meegesleurd. Als door een wonder is het paard ongedeerd gebleven. Het lijk van den heer Arts, die vader was van zes kinderen, is naar het lijkenhuisje te Katwijk ver voerd. G EMASKERDE BANDIETEN DRINGEN MET REVOLVERS EEN FABRIEKSKANTOOR BINNEN. Donderdagmiddag zijn twee, met revolvers gewa pende bandieten het kantoor van de N.V. Tabaks fabriek Th. Lieftinck, in de Raamstraat te Groningen binnengedrongen, en hebben daar, onder bedrei ging met vuurwapenen getracht zich van een som gelds meester te maken. Op dat moment was slechts een bediende aanwe zig. terwijl in het kantoor vóór aan de straat zich de directeur, de heer P. E. Arent bevond. De bediende zag plotseling de beide gemas kerde mannen vóór zich, die elk een revol ver op hem richtben en riepen: Handen om hoog!" Een van de kerels begaf zich naar het kan toor van den directeur, richtte den revolver op dezen, riep: Handen omhoog!" en eischte een som gelds. De directeur verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet, draaide zich plotseling om, en greep den bandiet hij den kraag. Er ont stond een wonsteling, waarbij de directeur een klap met den revolver op 't hoofd kreeg. Hij wist den bandiet den revolver afhandig te maken en bij het gevecht herkende hij, door het verschuiven van het masker, in den handiet een vroegeren knecht, den 23-jarigen arbeider G. P. A. uit Groningen. Terwijl deze worsteling plaats had, was de bediende ernstig in het nauw gedreven, door dat de andere bandiet -zijn eisch om geld met een revolverschot kracht bijzette. De kogel kwam in het plafond terecht, zoodat niemand werd gewond. Er bleef den bediende niets anders over, dan een bak met zilvergeld aan den bandiet te overhan digen, waarna deze gemaskerde zich uit de voeten maakte. Voor de deur van het kantoor, in de vestibule, struikelde hij, waardoor het geld op den grond te recht kwam. De beide bandieten waren door den loop van za ken zoo onthutst, dat zij hals over kop de trap af, naar buiten vlogen, met achterlating van het geld, de revolvers en enkele kleedihgstuikken. De recherche, die aanstonds gewaarschuwd werd, heeft de bandieten nog niet achterhaald. De verwondingen van den directeur zijn niet ernstig. Dreigende melkoorlog? Londen: Nadat dc meel prijs in Londen de laatste week reeds driemaal verhoogd was, is thans de prijs voor een brood van 1800 gram gebracht van 7Vfed. op 8cL De nieuwe broodprijs wordt Maandag a.s. van kriacht. In dit verband kan nog melding gemaakt worden .van een eenigê. dagen geleden uitgebroken conflict tufcsch.en. de centrale melkdistributie-organen van de 'regeering en de plaatselijke melkboeren in Londen, waardoor de melk verzorging van de hoofdstad ge vaar loopt, wanneer niet op het laatste oogenblik nog een overeenstemming bereikt wordt omtrent het nieu we tarief, dat de melkboeren voorloopig nog weigeren te aanvaarden. Pijnen van rheumatiek-aanvallen maken U soms machte loos. Neemt bij de eerste verschijnselen van zo'n aanval Aspirin. Ook U komt dan tot de conclusie: ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR! Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 labl. 10 ets. Weinig hadden we gedacht, toen we het in onze .vorige kroniek schreven, over dc financieele onover komelijkheden, van een oorlog in den tegenwoordigen tijd, dat dit zoo spoedig door den loop der gebeurte nissen zou worden bevestigd, als inderdaad het ge val is geweest. Hoewel het natuurlijk voor de hand ligt, dat een militair avontuur massa's geld verslindt, zijn de reserves, die in een moderne staat opgehoopt liggen, van zoo reusachtigen omvang, dat het vaak lang duurt voor die moeilijkheden aan den dag tre den en dikwijls verwondert men zich er over, dat sommige regeeringen, die handelen tegen alles wat (het gezonde verstand voorschrijft, er niettegenstaan de dat in slagen hun hoofd zeer lang boven water te houden. Men moet echter bij een en ander niet uit het oog Verliezen, dat de macht van een regeering zéér ver rijkt, waardoor ze meer dan één pijl op haar boog heeft. Normaal is natuurlijk, dat een regeering, die geld noodig heeft, dit leent door het plaatsen van een vrijwillige leening en, zoolang ze er ernstig naar Streeft dc eindjes bij elkaar tc houden, zal ze daarbij nooit bezwaren ondervinden. Juist door haar macht biedt ze don kapitaalbezitter zoo groote waarborgen, dat zelfs perioden van feitelijk financieel wanbeheer piet in staat blijken haar crediet te schokken. Het wanbeheer moet in den regel reeds van be hoorlijken omvang zijn en zich over een vrij groot tijdsbestek uitstrekken, wil de geldschieter zijn ver trouwen verliezen en voor zijn besparingen elders plaatsing zoeken. Voor een verstandig bewindvoerder is zoo ïets een ernstige vingerwijzing, dat het verkeerd begint te gaan en dat hij zijn bakens dient te verzetten bij het vcrloopende getij. Helaas heeft degene, die het zoover iheeft laten komen, tot op dat oogenblik alles be halve blijk gegeven van helder inzicht en de kans is dus groot, dat hij toch wil doorgaan op den ingesla gen weg. Omkeeren is ook uiterst moeilijk! Het be- teekent den zelf geschapen toestand aanvaarden, het bet eekent in armoed verder leven, tot dat men zich door harden arbeid weer wat naar boven heeft ge- Werkt. Daarc-n wordt veelal gegrepen naar andere midde len. Mta verschiet zijn volgende pijl. men begint de Xnacht, welke men bezit, uit te buiten en gaat over tót dwang. In wezen is Uit niets anders, dan de eigen te luxueuze huishouding blijven voortzetten op kosten van anderen, die nu eenmaal minder sterk zijn en die dus het loodje moeten leggen. De staat blijft zich in weelde baden, terwijl de burgers zich meer en meer moeten ontzeggen. Uit den aard der zaak is, wanneer het crediet, van eenigen staat uitgeput begint te raken, de reserve, welke ligt in mogelijke verhooging dei* belastingen, reeds verbruikt. Alles toch heeft zijn grenzen, ook de hoogte, waar toe men belastingen kan opschroeven. Is een zeker punt overschreden, dan ziet men veelal, niettegen staande verdere procentuecle verhoogingen, toch de totaalopbrengst dalen. Dit is een tweede vingerwijzing voor den regc»»- ringsman, die echter ook weer vaak in den wind wordt geslagen. Immers, het feit accepteeren, zou weer beteekenen, dat de staat zich moet beperken. En dat mag immers niet! Trouwens, dit laatste op zich zelf zou den val beteekenen van menigen staats man, die immers allerlei heeft beloofd en die deze beloften wil houden, ook al blijken het onmogelijk heden te zijn, die hij zijne burgers heeft voorgespie geld. Is het zoover gekomen, dan kan nóg steeds de staatsman, die het niet over een andere koers wil gooien, zijn zin doorzetten. Hii kan zijn macht ge bruiken en heeft de beschikking over een middel, dat zelfs op tweeërlei wijze kan worden toegepast en waarnaar in de practijk daarom veelal op beide ma nieren wordt gegrepen. Het komt neer op het tegen wil en dank afnemen van de burgers van datgene, wat ze nog bezitten of wat ze verdienen. Het bestaat uit het opleggen van gedwongen lee ningen en uit het invoeren van belastingen, die wel iswaar het bedrijfsleven dooden. maar die toch voor- loonig geld in het laadic brengen. Met gedwongen leeningen zij het dan ook, dat ze geschieden onder het mom van vrijwilligheid is op groote schaal gewerkt in Duitschland, zoodat de regeering thans blijkbaar zelf geen gaten meer ziet, waarin ze nog wat kan wegduwen. En belastingen, die het bedrijfsleven dooden. kent men er ook. Im mers, dividenden hoogcr dan een bepaald percentage, zijn onmogelijk gemaakt, al het meerdere komt aan den staat. Ook in Italië is men sedert kort op deze wijze be zig. Geen onderneming mag daar meer dan 6 di vidend uitkeeren, terwijl over deze 6 nog 10 be lasting wordt gelieven, zoodat de maximale uitkee- ring hoogstens 5,4 bedraagt. Ook hier is macht van den staatsman in zooverre beperkt, dat hij iets moet. laten. Neemt hij alles weg, dan beëindigt de ondernemer zijn werk en is de bron opgedroogd. Wanneer ten slotte ook dit middel is uitgeput, dan raakt ook zelfs een regeering aan 't eind harer mogelijkheden. Of het in Italië zoover is gekomen, zouden we niet graag met stelligheid willen zeggen, maar het lijkt er zeker op. Voor de tweede maal bin nen enkele weken zijn de belastingen verhoogd en daarnaast heeft Mussolini zijn land een leening ge presenteerd zooals de geschiedenis wel nauwelijks een tweede zal kunnen aanwijzen. Ze wordt uitge schreven ter dekking van de uitgaven voor de ver dediging der Oost-Afrikaansche koloniën en ze zal eerst worden gesloten, wanneer er naar de meening van Mussolini voldoende geld voor dit doel bijeen is. Is deze opzet al wat vreemd, niet minder eigen aardig is het feit, dat de storting van het te leenen bedrag in termijnen kan geschieden. De Duce heeft het geld blijkbaar wel buitengewoon noodig, dat hij bereid is er zelfs op te willen wachten. L)e kroon op alles zet echter do. bepaling, dat als betaling an dere staatspapieren, rentende 3^ zullen worden aangenomen. De koers hiervan wordt gesteld op 80, terwijl de nieuwe leening 5 rente zal afwerpen en de koers van uitgifte 95 bedraagt. Wanneer iemand dus inteekent voor 100 lire. kan hij er mee volstaan een end papier van nominaal 100 lire, ren tend 3 in te leveren en daarenboven 15 lire in geld te betalen. Hij krijgt dan een nieuwe schuldbrief van 100 lire, rentend 5 Aangezien ten slotte de nieuwe obligaties belas tingvrij zullen zijn, is het lokaas zoo groot mogelijk gemaakt. Door de kleine bijstorting op oude papieren zullen vermoedelijk wel veel Italianen er in happen, maar voor iedere 100 lire waarvoor wordt ingeschre ven krijgt de regeering slechts 15 lire in kas. En dat is niet veel. Opvallend is intusschen. dat de Itoliaansche regee ring de compromisvoorstellen van de Commissie van Vijf uit den Volkenbond niet zonder meer heeft afge wezen. Natuurlijk heelt Mussolini aanleiding ge noeg om wat voorzichtig te zijn, alvorens los te trek ken tegen Ethiopië. De Volkenbond tegen zich te krijgen is en blijft onprettig. Daarnaast schijnt En geland, dat zijn geheele vloot samentrekt in de Mid- dellandsche Zee die de Italianen zoo graag „mare nostrum onze zee) noemen niet met zich te zullen laten «potten. Tenslotte komt dan nog de geldnood, die, zooals nu plotseling is gebleken, zeer begint te nijpen. Of dit misschien niet de hoofdoorzaak is van 't weife len van Mussolini, wie zal het zeggen? We vermogen niet achter de schermen te kijken. Vast staat intus schen, clat men zonder geld geen oorlog kan voeren. Want géén geld bcteekent geen kanonnen en geen granaten, geen voedsel voor de soldaten. Het betee- kent het einde. De wanhopige poging van Mussolini, die in 't buitenland al lang geer crediet meer heeft en daar alles contant moet betalen - om geld te krijgen, zou er intusschen op kunnen wijzen, dat zijn land deze toestand angstwekkend begint te naderen. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER Dijkdoorbraken in de provincie Kiangsoe, Opieuw duizenden menschen dak loos. Nanking. Uit de provincie Kiangsoe wordt ge meld, dat bij Hsiaosetoean, dat op 15 K.M. ten Oos ten van Peihsien is gelegen, een nieuwe dijkdoor braak groote schade heeft aangericht- De Hoanho heeft enorme gebieden onder water ge zet. Het water is reeds tot de stadsmuren van Peih sien genaderd. Sedert eenige dagen werken 12.000 man onder gloeiend heete zonnestralen aan dijken, welke nu reeds over een lengte van 25 K.M. zijn aangelegd, Men hoopt op deze wijze een verdere uitbreiding van den watersnood in de provincie Kiangsoe te kun nen verhinderen. Niettemin stroomt het water nog met aanzienlijke snelheid in Zuidelijke richting. De oogst vernield. 180.000 menschen dakloos. De nienwe dijkdoorbraak bij Hsiaoszetoean, zoomede een op een Noordelijke ten Noor den van dez stad gelegen plaats hebben in bet district-Peishien ontzettende verwoestin gen aangericht, 180.000 menschen zijn dak loos. Tien dagen voor den oogst zijn de te velde staande gewassen in hoofdzaak boonen geheel verwoest. Nieuwe misdaad aan het licht gekomen Laren. In verband met het onderzoek naar de brandstichting in een villa te Apeldoorn, waarbij B. en G. uit Laren, C. uit Huizen en de eigenaar van de villa, V. uit Naarden als verdachten zijn gearres teerd, heeft men ernstige aanwijzingen gekregen ten aanzien van. een tweede misdaad van vroeger datum. Vernomen wordt n.1. dat C., die zooals bekend, ervan verdacht wordt de beide inwoners van Laren tot de brandstichting te hebben aangezet en hun een huissleutel te hebben verschaft, thans onthullin gen heeft gedaan, welke geleid hebben tot de aan houding van zekeren B. R., die vroeger te Laren woonde. C. zou bekend hebben, dat hij in samenwerking met B. R. in Juli 1933 een landhuisje aan de Gooiers- gracht-Zuid in brand heeft gestoken. De politie heeft indertijd in verband met dezen brand een onderzoek ingesteld en B. R. en C. toen op de kermis te Laren aangetroffen. C. had de polis der brand verzekerings maatschappij in zijn zak. De Eemnesschcr politie vond echter geen aanleiding tot arrestatie aanwezig, daar zij van meening was, dat de beide mannen een geldig alibi hadden. De verzekeringssom is toen dan ook uitgekeerd. Een gewoon vliegtuig waarachter zeven zweefvliegtuigen zijn gekoppeld. Moskou. Sedert verscheidene maanden zijn dagelijks proefnemingen gedaan te Koktebel, bij de Zwarte Zee, met zoogenaamde luchttreinen, be- staande^ uit een gewoon vliegtuig met één of meer zweefvliegtuigen, die daaraan zijn gekoppeld. Op 11 Augustus heeft men met succes een proefvlucht op een hoogte van 400 M. gehouden gedurende 40 minuten, waarbij zeven eenpersoons zweeftoestellen aan een gewoon vliegtuig gekoppeld waren. Dit was een groot succes, aangezien tot dusverre nog nooit meer dan 5 zweeftoestellen aan een gewoon toestel gehaakt waren geweest. Op 6 September, toen te Koktebel een bijeenkomst van zweefvliegers gehouden werd, kwamen tegelij kertijd 6 luchttreinen, bestaande uit 1 machine en 1 zweefvliegtuig uit Krasnoda-r, op een afstand van 200 mijlen waarover zij 2.45 uur gedaan hadden, he nevens veertien vliegtuigen met tezamen 30 zweef toestellen en 19 vliegtuigen met 51 zweeftoestellen arriveerden. Er bestaan plannen deze luchttreinen te gebruiken voor het vervoeren van goederen en het bestudee- ren van luchtstroomingen. HERINNERINGSZEGELS AAN TOLSTOL Moskou: Het Volkscommissariaat der PTT. zal een serie postzegels uitgeven naar aanleiding van het feit, dat de groote Russische schrijver Leo Tolstoï 25 jaren geleden is overleden. 469e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5e klasse, 4e lüst Trekking van Donderdag 19 September 1935 Hooge Prijzen f 15005199 f 1000.— 42 f 400.— 1719 3007 5744 f 200.— 424 9602 15737 20585 f 100.— 5500 5814 10870 Prijzen van f70. 76 79 271 304 496 604 634 648 777 898 981 1035 1186 1395 1441 1657 1724 1755 1893 1932 1971 1997 2020 2144 2156 2275 2310 2364 2490 2546 2561 2677 2703 2704 2764 2793 2843 2974 3013 3263 3484 3549 3621 3775 3875 3931 4124 4172 4423 4504 5321 5505 5524 5712 5935 6162 6185 6275 6293 6581 6782 7035 7038 7122 7133 7144 7206 7289 7381 7509 7543 7615 7752 8132 8231 8417 8666 8708 8738 3799 9095 9121 9230 9272 9286 9391 9439 9471 9616 9622 9676 9690 9731 9880 9885 0899 9961 10064 10124 10134 11036 11174 11234 11783 11926 12098 12245 12283 12422 12460 12694 12875 12942 13938 13010 13168 13340 13391 13598 13650 13775 13948 14063 14145 14233 14260 14347 14389 14432 14603 14604 14689 14845 15004 15114 15139 15185 15204 15273 15364 15378 15688 15742 15748 15894 15908 15939 16017 16148 16157 16234 16252 16469 16508 16627 16637 16657 16730 16800 17013 17069 17142 17441 17489 17624 17813 17950 18134 18175 18519 18657 18733 18773 18832 18867 18876 18918 18925 18944 18954 18981 19216 19503 19532 19561 19682 19724 19973 20037 20102 20197 20243 20124 20436 20519 20682 20713 20773 20844 20896 20957

Schager Courant | 1935 | | pagina 14