lillik MODEGRILLEN. Gekleede blouses, ves ten en sportieve jumpers. Het mantelcostume blijft altijd een zeer ge liefd en practisch klee- dingstuk, waarbij aller lei min of meer geklee de blouses en jumpers gedragen kunnen wor den. Geen wonder, dat deze mode zich de ko mende seizoenen zal handhaven. Shawls en georgctte doeken wor den alleen dan gedra gen, wanneer de blou ses sportief zijn. Inge val er een garneering van jabots op aange bracht is of van stroo- ken, plissé's of anders zins, welke de halsope ning der mantels vul len, vervallen de shawls. Organdie, zijde batist en linnen wor den er voor ver werkt, terwijl zijden crêpe georgette voor de gekleede blouses garneeringen het aangewezen materiaal is. In tegenstelling met deze laatste model len hebben wij de sportieve blouses en niet te vergeten de vesten, welke van effen en geruite stof over de zijden tricot en tweka blouses worden gedragen. De capes, langer dan in de afgeloopen maanden spelen eveneens een groote rol en veelal zien wij mantel en cape van stevig tweed of andere dikkere wollen weefsels. Wildleeren ves ten worden over jumpers met korte mou wen gedragen. Veelsoortig is de mode ook in de komende herfst te noemen, doch de modesnufjes vallen vrijwel onder ieders bereik en dit is een niet te onderschatten voordeel. ven op twee derde een vrij diepe inkee ping. Twee derden worden gebruikt voor het rokje, dat van ruime gekleurde zijden lapjes wordt gemaakt; één derde voor het lijfje, daarna wordt een klein poppenkop- je vastgehecht op de jurk en om het halsje een ruime kraag gemaakt. Een aardig mutsje, armen en beenen van lange dra den wol, voltooien het poppekind. Cartonnen doosjes worden beplakt en hiervan wordt een poppebed gemaakt, ter wijl van een groote cartonnen doos een woon- of slaapkamer gemaakt wordt met behulp van beplakte kleine doosjes en stukjes carton. Is men eenmaal begonnen de kinderen op deze wijze bezig te houden, dan laat men zijn fantasie steeds meer den vrijen loop en worden allerlei aardige dingen geknutseld, die de kinderen op regenach tige dagen een heerlijk tijdverdrijf geven. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. VKK 1739. De eenvoudige modellen zijn het meest geschikt voor gezette figu ren, temeer als d§ lijn zeer streng wordt gehouden. Cloqué, 't nieuw ste op het gebied der herfststoffen is al bijzonder geschikt voor de ze japon. De mooie crèpe-ach- fige stof vraagt geen garneering en het vest, dat aangebracht wordt in de pun tige uitsnijding, nemen we van zijden georgette in wit of in een zeer zachten tint. De vierbaansrok is glad aan de heupen en wordt naar de zoom toe wijder, terwijl om het middel een smalle ceintuur met gesp wordt gedragen. Patronen in de maten 48, 50 en 52 verkrijgbaar. PRUIMEN, EEN ZEER GEZONDE VRUCHT. Rood en blauw en geel en groen! Heer lijk zien deze versche nazomervruchten er uit als ze op de markt hoog opgestapeld ©p wagens liggen of wel in de etalages van fruitwinkels. Men kan gemakkelijk een flinke voorraad conserveeren voor den winter. Op het platteland houdt men pruimen tot ver in den herfst versch en hiertoe worden de vruchten met handschoenen aan van de boomen geplukt. Slechts volkomen gave vruchten en bladeren worden geplukt en daarna laag om laag in een uitgezwa- velde steenen inmaakpot gelegd, eerst prui men, daarna de bladeren enz. Men sluit de pot met perkamentpapier af en graaft hem ongeveer een halve meter diep in den tuin in. Indien men 'pruimen wenscht te koken, dan gebruikt men de pruimen geschild of ongeschild. Het schillen wordt vergemak kelijkt, indien men de pruimen even in kokend water houdt. In ongeschilde prui men wordt vóór het koken met een naald geprikt. Men kan blauwe pruimen of kwetsen op de volgende wijze conserveeren. De gave vruchten worden met een doek afgeveegd, in een groote kom of glas ge legd, bedekt met azijn; 24 uren laten staan, giet de azijn er af, strooit wat kruidnagels en stukjes kaneel over de pruimen en het gewicht der vruchten aan suiker. Weer 24 uren laten staan, daarna sap afgieten, roo- de wijn toevoegen en alles aan de kook brengen, daarna één voor één de kwetsen even opwellen, weer in de inmaakpot doen en daarna de heete vloeistof bijgieten en de pot met perkamentpapier afsluiten; BEZIGHEID VOOR KINDEREN OP REGENACHTIGE DAGEN. Na den heerlijken zomertijd, waarin de kinderen den ganschen dag volop hebben kunnen genieten van licht, lucht en zon volgen dikwijls regendagen, waardoor zij noodgedwongen thuis moeten blijven. Het spel, dat hen buiten bezig hield, is niet geschikt voor in huis; hier moet naar iets rustigers worden omgezien. In den be ginne hebben bouw- en blokkendoozen hun aandacht, worden kraaltjes geregen e.d., doch na verloop van eenigen tijd weer klinkt de uitroep: „Moeder, ik verveel me zoo, wat zal ik nu gaan spelen?" Moeders moeten er nu eenmaal op inge steld zijn om over een groote fantasie te beschikken, dan verwacht de jeugd van haar verhaaltjes lezen of spelletjes met hen doen, maar daar is niet altijd gelegen heid voor, dus moet er iets anders verzon nen worden. Het zelf samenstellen van een prentenboek is zeer animeerend en als ma teriaal dienen oude prentenboeken en reeds lang verzamelde tijdschriften, aardige re clamebiljetten e.d. De kinderen mogen nu beginnen met uitknippen, krijgen een schaar met ronde punten en oefenen zich gelijktijdig in meerdere handigheid. Het werkje moet natuurlijk heel precies ge beuren, want de afbeeldingen moeten langs den omtrek uitgeknipt worden, en al spoe dig zien zij dieren, landschappen, boomen, huizen e.a. voor zich liggen. Is er genoeg keus, dan is moeder zoover klaar met hare bezigheden, dat zij alles sorteert en daarna in een groot cahier (ongelinieerd) helpt op plakken. De grootste vreugd wacht hen echter nog op een volgenden middag, want dan mogen de afbeeldingen gekleurd wor den met waterverf of kleurkrijt, hetgeen afhangt van de bedrevenheid der kinderen. Zij stellen op deze wijze aardige prenten boeken samen, die indei'daad waarde voor hen zelf hebben. Ook poppenkamers worden onder moeders leiding gemaakt, want deze heeft een kist, waarin zij allerlei materiaal verzamelde, kleine ronde en vierkante doosjes, stan niool papier, capsules van flesschen, res ten wol en zijde, kleurige lapjes, bandjes van sigaren, stukjes lint, gummibandjes en nog veel meer schijnbaar waardelooze schatten. Het niet te gelooven hoeveel hiervan gemaakt kan worden, nemen wij b.v. het ronde houtje van een klein hand vat, dat meermalen aan onze pakjes be vestigd wordt. We verwijderen de ijzer draadjes en maken nu een echte pop, ge- HET PRACTISCHE HUIS. Maakt Uw leven ge makkelijk! De techniek wordt steeds meer en meer in dienst van de huis vrouw gesteld en maakt haar het werk gemakkelijker. Zoowel nuttige aïs practische hulpmiddelen staan haar ten dienste en de aanschaffing valt binnen ieders bereik, een feit, dat van groote beteeke- nis is. Een rooster, dat in de braadpan wordt gehangen, houdt het vleesch sappig. De hou ten beslaglepels bewer ken het deeg en verge makkelijken het werk. Broodzagen voorkomen het regelmatig slijpen der messen, een .werkje, dat in het dienstboden- looze gezin den huis vrouw veel arbeid be zorgt. Kleinere model len zijn geschikt voor het gelijkmatig snij den van cake en koek, alsmede van toma ten, worst en kaas. Broodzagen moeten niet op dezelfde wijze als een mes gebruikt worden, doch op en neer door het brood gebracht worden. Een geperforeerd ijzeren plaatje wordt op het gasstel geplaatst en voorkomt het aanbranden der spijzen, aangezien de vlam ever de bedem der pan verdeeld wordt. Het JAPON VOOR AANSTAANDE MOEDERS. VKK 1741. Wol georgette is bijzonder pret tig in het dra gen en zeer ge schikt voor deze japon, die b.v. in een stemmige herfsttint wordt gemaakt. Donker rood, groen of blauw kleeden goed. De japon slaat tot even van den zijkant af over, terwijl aan het onderbeleg 'n binnensluiting met een paar lintjes wordt ge maakt. Smalle revers- kraag tot in het middel met mooie ruimvallende vo lant, kraag over rug en schouders welke naar' het middel toe smal ler wordt. Patronen in de maten 44'eh 46. HEBT U AL KEUS GEMAAKT? Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu- zenstraat 5b, Den Haag. (Girorek. 191919. t.n.v. den Knippatronendienst), voor slechts 58 cent. Een zeer groot aantal modellen zijn afge beeld in het fraaie Herfstmodejournaal „Herfstkeur", dat gaarne na inzending van 12 cent porto kosteloos aan lezeressen wordt toegezonden. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans bin nen 3 dagen worden afgehandeld. IEDERE HUISVROUW ZAL GAARNE WETEN, DAT... etiketten of andere papieren op blik moeilijk vastgeplakt worden. Wanneer men echter op de betreffende plaats met een stukje schuurpapier wrijft, kan men het etiket met waterglas plakken; zij oude photos kan schoonmaken met oud brood of een in spiritus gedrenkt watje; touw, dat een zwaar gewicht te dragen heeft, eerst eenige uren in een sterke aluin oplossing gelegd moet worden; H-Mu(leb is tevens als broodrooster te gebruiken. Voor provisiekasten zijn de groentenhan gers met verschillende afdeeli: gen zeei practisch, daar zij overzichtelijk zijn en de lucht ook van onderen af kan toetreden. Voor het verven van radiatoren kan men zich van een borstel met langen steel be dienen, die het werken zeer vergemakke lijkt. VOOR JONGE MEISJES. HEERENVEST. VKK 1733. Van verschillende lezeressen ontvingen wij bet verzoek om de beschrijving beschik baar te stellen van een heerenvest, waar aan wij gaarne voldoen na ontvangst van 25 cent plus 3 cent port. Men kan zoowel effen als gemêleerde wol gebruiken voor het breien, doch het meest aan te bevelen is om een neutrale kieur te kiezen, aangezien het gebreide vest het andere vervangt of er over gedra gen wordt en grootendeels te zien komt. De maat van schouder tot onderkant be draagt pl.m. 53 c.m. Omtrek rug en borst 95 c.M. Lengte mouw en manchet 48 c.M. Dikte wolk 5 st. in 2^2 c.M. DE VROUWEN VAN ABESSYNIë. 35 De Abessynische heerschersfamilie voert hare afstamming terug tot de koningin van Saba en zij zijn trotsch op deze af komst. Evenzeer als de Abessyniërs de ko ningin van Saba vereeren, achten zij hun vrouwen zeer hoog. Bij de halfwilde volke ren, die de randstaten bewonen, zijn de verhoudingen evenwel eenigszins anders, deze zijn onderdanig aan de heerschende kaste. Abessynië heeft zich open weten te stellen voor den invloed van de Europee- sche cultuur en heeft veel hiervan overge nomen, doch de oeroude zeden en gewoon ten zijn evenals de kleeding, dezelfde ge bleven. De vrouwen van deze landen zijn door hun kleeding van elkander te onderschei den. Kleur en rijkdom van het gewaad rich ten zich naar rang en stand van de Abes synische vrouw. Over de wijde eigen gemaakte rok valt een rijk bestikt om hulsel, de „schamma". Alleen de keizerin mag een scharlaken roode schamma dra gen, terwijl de overige vrouwen een wille keurige kleur kiezen. Op feestdagen en in het bijzonder op hooge feesten worden buitengewoon kost bare kleederen gedragen, allen zijn echter door de vrouwen zelf geweven en gemaakt, die hierin bijzonder bedreven zijn. Alhoewel het volk zich onafhankelijk en sterk gevoelt en Europeesche gewoonten heeft aangenomen, blijft de etiquette wat de omgangsvormen met vrouwen betreft, zóó streng, dat het menige Europeaan veel hoofdbrekens kost niet te zondigen hierte gen. Bijzondere problemen doen zich bij de Abessynische vrouwen niet voor, haar le ven verloopt gelijkmatig. Toch is zij zeer zelfstandig en staat in aanzien bij de man nen, die aan haar met vertrouwen het be heer der bezittingen overlaten. Het leven dezèr vrouwen is in den loop der tijden in vele opzichten veranderd, doch dit ken merkte zich niet in een diep ingrijpende ommekeer in denken en leven. Wanneer hans vrouwen en dochters van de heer schende klasse hun echtgenooten of vaders vergezellen of zelfs alleen reizen of stu- deeren, dan is dit meer aan een natuur lijke ontwikkeling toe te schrijven, dan wel aan Europeesche invloed-. Jonge meisjes dragen bij voorkeur sportieve ja* ponnen, trouwens haai? japonnen kenmerken zich door eenvoud. Hooge halsuitsnijdingen^; passen bij de slanke fi guurtjes, evenals pas sen, breede ceintuurs, raglan mouwen en in- gerimpelde ruimte aan taille, hals of mouwen. De rokken worden vrij strak gehouden, terwijl gedeeltelijk opgestikte plooien de noodige on derwijdte geven. Soepe le zijden japonnetjes geven een aardig ge heel, als zij gemaakt worden als de rechter, afbeelding te zien geeft, DE DRIE BESTE SOEPEN VAN DE WERELD. Onlangs heeft er te Londen een interna tionale wedstrijd plaats gehad op het ge bied van de bereiding van soep. Een En- gelsche legerkolc, Tommy Atkins heeft den eereprijs behaald voor hetgeen hij op dit gebied presteerde. Wij laten hieronder de bekroonde recep ten volgen, welke voor 8 personen bere kend zijn. Tomatensoep. Men snijdt een ui, een kleine wortel en een stengel selderij in kleine stukken en fruit dit met 40 gr. bo ter gedurende eenige minuten, daarna voegt men er twee L. water bij, een hand vol groene kruiden en wat knoflook, als mede P/2 Kg- in plakken gesneden toma ten, laat alles drie kwartier koken (heel zachtjes), zout naar smaak, daarna worden de kruiden verwijderd en de tomaten door een zeef gewreven, soep binden met bloem en serveeren met croutons. Bloemkool crême-soep. Men waschfc een groote bloemkool en kookt hem in wa ter gaar, wrijf hem daarna door een zeef? 40 gr. boter wordt gesmolten en een gehakt uitje en selderij toegevoegd, alles laten smoren gedurende 5 a 6 minuten, bloem- koolpuree bijvoegen en P/2 L. bloemkool water en y2 L. melk, binden met bloem en nog 10 min. doorkoken, zout en peper naar smaak. Minestrone-soep. Twee preien, een ui, een wortel, een aardappel, 40 gr. mager en 20 gr. vet spek (in blokjes gesneden), wor den met 40 gr. boter en een paar stukjes knoflook gaar gesmoord. 180 gr. witte kool wordt fijngesneden en er met 2 L. 'water bijgevoegd, gaar laten ko ken. Men voegt hier 2 eetlepels groene erw ten (split) bij, 40 gr. rijst en laat het ko ken totdat alles gaar ;s. Voor het op doen gehakte groene kruiden bijvoegen en 1 d.L, toom en nadat de soep in de terrine is ge daan wordt er nog 30 gr. gruyère kaas bi] gevoegd. DAMES- VKK 1742. Tweed mantel in maat 42. Benoo- digde stof twee maal de hoogte zoom bij 130 c.M. breedte. Fantasiestof is voor dit sportie ve model het meest geschikt; de smalle kraag heeft breede re vers en hooge uit staande manchet ten, smal aan de pols. De mantel heeft flinke over slagen, zoodat de manteljapon niet te zien komt bij 't loopen. Het bovendeel kan alleen ge voerd worden b.v. met kunstzijde of bij minder stevige stof wordt de mantel over de geheele lengte ge voerd. DE PRACTISCHE HUISVROUW. Iedere huisvrouw zal er steeds op be dacht zijn om flesschen met een giftigen inhoud op een veiligen plaats te zetten, eelal wordt de inhoud onvoldoende aan geduid of worden de fleschjes of flesschen. tusschen andere minder gevaarlijke ge plaatst. Een duidelijk opgeplakt etiket is noodig, terwijl de flesch zóó geplaatst moet worden, dat hij buiten het bereik van kin deren valt. Een heel eenvoudig kenteeken kan verder nog aangebracht worden, na melijk het steken van gebruikte gramo- foonnaalden in de kurk, zóó dat het stom pe deel er uit komt. Heeft men zelf geen gramofoon, dan toch kan men van deze of gene gemakkelijk naalden krijgèn. Zelfs vreemden, die een flesch met een dergelijk bewerkte kurk in handen krijgen, zullen dan begrijpen, dat er iets bijzonders in zit en zich ten overvloede nog vergewissefl wat het etiket vermeldt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 19