Schagen I - Texel Het vermiste vliegtuig. 12 millioeo steun aan den Tuinbouw. Onze Harddraverij ADRES VAN ANTWOORD OP DE TROONREDE. mi- Vijf kinderen overleden. VlÖÉMItl seint Binnenkort een belangrijkè voorschot- uitkeering. DE WATERSNOOD IN CHINA. Nog geen bericht. a*9 IN BRAND GESTOKEN. De LTM te Hoorn. 't Worclt weer een succesdag onze Ilarddraverii- dag. natuurlijk als 't weer meewerkt. Er zal een keur van paarden zijn. Voormiddags 18 paarden, waaronder verscheiden» snelle: Oro Sctzer B, Quick G. X Doorloopcr, Xiphi- as. Welkom van Aduard. Meleese, Wilhelm, The Great Eva, enz. Namiddags de volgende paarden: Gretchen H. An na Bradford's Guy. Boze Morgan. Our Dream, Xuthu* Calumet Contender, Navarra. Glossy Silk, Lady Bond. Johanna M. Uilenspiegel, Alinda, Our Uhlan B, Sister Patrick H, Weidlooper. Uniform, Fatima,, X Smiling, Rolls Royd, Bertha E, Mario P. Saliy I-Iarvester, Harvest Lee. Pinkerton, Arnim, Edna M. Betty Worthy, Nordeck, Sister Bond. De attractie! Ditmaal is bovendien nog aan de namiddagdraverij een bijzonder aardige attractie verbonden. Leden en betalende bezoekers kunnen op een daartoe door de vcreeniging te verstrekken kaart de namen van die paarden invullen, die naar hun oordeel do meeste kans zullen hebben, in de namiddaqdraverii den eer sten en tweeden prijs te winnen. De ingevulde kaar ten moeten in één der bussen, die zich bij de in- en uitgangen bevinden, gedaan worden, natuurlijk voor een bepaald tijdstip. Op de baan zal het. uur wor den bekend gemaakt, waarop de bussen zullen wor den gesloten. Men lette hier dus vooral op! Zij die. de juiste paarden als winnaars hebben ingevuld, ontvangen f5.Het maximum-aantal gelukkigen is door het Bestuur op 10 gesteld. Ongetwijfeld zul len de a.s. bezoekers dér draverij reeds nu met be langstelling de kansen van de hierboven vermelde, deelnemende paarden berekenen en we meenen dan ook het welslagen van deze attractie wel te mogen voorspellen. Wie zullen er winnen? Wie?! HEDEN: gelardeerde Kalfslever GEBR KWELDAM, SCHAGEN. TEL. 64. BEZICHTIGING HAKA.FABRIEKEN. Gister maakte een 23-tal personen een reisje naar Jutfaas om aldaar de Ilaka-fabriekcn te bezichtigen Van half één tot 5 uur vertoefde het gezelschap er en men was zeer voldaan over al wat gezien was. Vooral de groote hygiënische verzorging immers alles geschiedt machinaal viel op. Voor het ver trek werd nog een glas ranja en een versnapering aangeboden en sprak de heer Veenstra, bedrijfslei der een propagandistisch woord, daarbij wijzende op de wenschelijklieid een Nederlandsch fabrikaat te gebruiken. Zeer voldaan kwam het gezelschap om 11 uur weer thuis. „IN EIGEN KRING". In de Donderdagavond gehouden ledenvergadering van de tooncelver. „In Eigen Kring" werd besloten bet komende seizoen niet te spelen, wegens gebrek aan heerenkrachten. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL. Toegelaten tot de eerste klasse: Mejf. M. van Deth, Bergen; W. Bremcr, Schagen; L. Blijdorp, Middenmeer; D. C. Geense, Eierland, (Texel); P. Glas, Koegras; N. de Geus, St. Maartens- lirug; J. J. Hoedjes, Ileiloo; P. Houter, St. Maarten; N. H. Kaan, Anna Paulowna; S. Kwantes, Purmer; D. Lont, Berkmeer (II.H.Waard); K. Mantje, Oude- schild (Texel); M. Pluister, Barsingerhorn; C. Por- tegies, Schagen; G. Schoorl, Eenigenburg; Joh. de Veer, Winkel; P. Waiboer, Anna Paulowna; K. C. <le Wit, Lutjewinkel; G. L. Zaadnoordijk, Bergen, XN.H.); W. B. Zaadnoordijk, Bergen (N.H.) De Voorbereidende klasse zal aanvangen met IS leerlingen. WEER EEN AVRO AVOND. Vorig jaar is de A.V.R.O. in Schagen geweest en <ieze bonte avond is een overweldigend succes ge worden. Het smaakte naar meer en zoo kreeg men bericht, dat straks in de nieuwe herfsttournée ook Schagen weer op het programma staat. Kovacs Lajos de Avro-decibels enz. enz. zullen ons een avond amu seeren. (Zie voor verder Plaatselijk Nieuws elders in dit no.) ZONDAG a.s. de groote strijd: Comp. 4e kl. Kon. Ned. Voetbalbond. Aanvang 2 uur. EEN VIERLING GEBOREN. In Rusland. In het district Tsjerefkof heeft, de vrouw van een machinist bij do houtfabrieken Sasonof genaamd, !het leven geschonken aan een vierling, drie meisjes en oen jongen. Moeier en kinderen bevinden zich in .uitneanenden welstand. AARDBEVING IN NOORD-AFRIKA. Parijs. In de streek van Bone, Guelma en Constantine is een vrij krachtige aardschok waar genomen. Het epicentrum van de aardbeving, die slechts korten liji duurde, schijnt te liggen in het plaatsje Roknia. waar verscheidene woningen van inboorlingen instortten. Volgens alhier ontvangen berichten zouden ook verscheidene personen het slachtoffer van dc aardbeving zijn geworden. WRAKSTUKKEN VAN VLIEGTUIG AANGESPOELD Parijs. Aan de Fransche kust nabij het Nauw yan Calais zijn wrakstukken van een vliegtuig aan gespoeld, waarop o.a. de letters voorkwamen ,.D.V." en „R.F." alsmede diverse data, als 16 Juni, 13 Jub" en 2 Augustus 1935 voorkwamen. Het gevonden deel van de romp voert een groote F., waaronder verschil lende getallen. Tiet. ingestelde onderzoek naar de herkomst van het vliegtuig heeft tot nog toe geen resultaat opgeleverd. De Eerste Kamer keurde gistermorgen z.h.s. het Adres van Antwoord op de Troonrede goed. Het is gister nog aan H.M. aangeboden door den heer baron de Vos van Steenwijlc, voorzitter en de heeren v. d. Bergli, van Embden, Moltmaker, van Sasse van IJssclt en Knottenbelt, leden van de Eerste Kamer. Dit is dc eerste maal dat een sociaal-democratisch lid van dc Eerste Kamer zich voor deze gelegenheid naar het Koninklijk Paleis begeeft, merkt de „Msb." op. Officieus verluidt, dat dc afdeelingen van de Eerste Kamer in de tweede helft van de komende week het verslag van de commissie tot onderzoek van den geloofsbrief van den heer Graaf de Marchant et d'Asembourg zal onderzoeken. Het adres van antwoord luidt als volgt: Mevrouw! De deelneming, door Uwe Majesteit temidden van de volksvertegenwoordiging uitgesproken, in het lot van allen, die onder den druk der tijden gebukt gaan, inzonderheid de werkloozen, heeft bij de Eer ste kamer der Staten-Generaal weerklank gevonden. Zij heeft van Uwer Majesteits mededeelingen, be treffende onze verhouding tot de andere Mogendhe den, de financiën van Rijk en gemeenten, het bedrijfs leven, den handel, de nijverheid, de scheepvaart, den landbouw, de visscherij, het onderwijs en de werk loosheid, alsook van die aangaande de overzeesche gewesten met groote belangstelling kennis genomen. Het heeft de volle aandacht der Kamer, dat met het oog op den gewijzigden internationalen toestahd, voorstellen zullen worden aanhangig gemaakt tot het treffen van eenige bijzondere voorzieningen in zake de middelen tot verdediging van het Koninkrijk, alsmede dat voordrachten zullen worden ingediend tot wijziging van somige bepalingen der Grondwet en ter voorkoming van particuliere machtsvorming op het terrein der Overheidstaak. Van ganscher harte stemt de Kamer in met. Uwer Majesteits bede, dat de almachtige God ons allen de kracht en de wiisheid scheirke. die Hij alleen ze ven kan en dat Zijn onmisbare zee:en op ons werk moge rusten. De leden der commissie, welke om half een gister middag het adres ten paleize Noordeinde aan H. M. de Koningin kwamen aanbieden, droegen, met uit zondering van den heer Moltmaker, het ambtscos- tuum van Kamerlid. De heer Moltmaker was in het zwart gekleed. Een eercwacht bracht in de hal van het paleis de verschuldigde eerbewijzen. Wederantwoord van H. M. de Koningin. Het wederantwoord der Koningin op het adres van antwoord der Eerste Kamer ter beantwoording van de Troonrede luidt als volgt: „Mijne Heeren. Ik verzoek U mijn dank over te brengen aan de Eerste Kamer voor Haar adres van antwoord op de rede* waarmede ik deze nieuwe zitting van de Sta ten-Generaal heb geopend. Met voldoening vernam Ik, dat Zij van den in houd met belangsteRing en aandacht heeft kennis genomen en dat Zij met Mijn aan het slot uitge sproken wensch van harte instemt". GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, Bergen. Door het eten van paddestoelen. Te Asasjalom, nabij Boedapest, zijn een arbeiders vrouw en haar vijf kinderen in den leeftijd van '6 maanden tot 11 jaar na liet nuttigen van paddestoe- lenl' ernstig ziek geworden. De vijf kinderen zijn in den loop der nacht over leden, terwijl de toestand van de /moeder hopeloos HET OORSPRONKELIJK BEDRAG VOOR 1935 MET 6 MILLIOEN VERHOOGD. De zeer ernstige omstandigheden, waarin de tuinbouw, in het bijzonder door de export moeilijkheden is geraakt, hebben ertoe geleid, dat de minister van Landbouw en Visscherij het steunbedrag, dat voor 1935 uit het Land bouwcrisisfonds voor den tuinbouw beschik baar zal worden gesteld, met 6 millioen gul den heeft verhoogd, zoodat thans in totaal voor den tuinbouw voor het jaar 1935 een bedrag van 12 millioen gulden beschikbaar is gesteld. Door deze verhooging van het steunbedrag is de mogelijkheid geopend, de voor 1935 vast te stellen richtprijzen voor de producten en in de perioden, waarvoor dezen zullen gelden, voor 100 uit te keu ren. Het ligt in de bedoeling reeds dezer dagen tot een belangrijke voorschot-uitkeering over te gaan voor producten, waarvan de oogst en de geldelijke op brengst practisch kunnen worden overzien. OPKLAREND, Verwachting: Meest matige Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk nog regenbuien, aanvankelijk iets kouder. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opklarend Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 772. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 12.5 gr. C. 54 gr. F. MOTTEN kunnen geen kwaad, als U Uw zomergarderobe opbergt in onze anti-motzak. Zoowel stof- als motvrij. Prijs f 1.—. TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen. Weer een half millioen menschen door een dijkdoorbraak geisoleerd. Omtrent de nieuwe dijkdoorbraak in de Chineesche provincie Kiangsoe meldt de bijzondere correspon dent van het D.N.B. het volgende uit Yueiiho: De treinen op het Oostelijk baanvak van de Loengheispoorlijn, welke het Keizerkanaal bij Yuen- ho kruist, rijden ongeveer 30 K.M. ten Oosten van Hsoetsjoe een zeer moeilijk traject over een spoor dijk, die op sommige plaatsen slechts enkele c.M. boven het water uitsteekt en ten deele ook door het water onderspoeld is. Dc boeren ten Zuiden van de spoorlijn hebben we kenlang den spoordijk, dien zij als een nooddijk ge bruiken, door afdammingen en andere werkzaamhe den weten te verdedigen. Hun avontuurlijk bewapen de wachten zijn ook thans nog op vele plaatsen te zien. Zij hadden met hun voor den spoordijk zelf zeer gevaarlijk optreden tegenover de spoorweg-autori teiten in zooverre succes, dat deze er voor terug schrokken, tegen de gevaarlijke maatregelen der boerenbevolking gewapend op te treden. Hun pogingen waren tegenover de natuurkrachten echter niet opgewassen. Door een zwaren Noordwes ter storm werden aan den eenien kant de aangeleg de afdammingen weggespoeld en aan den anderen kant ontstonden groote breuken in de dammen van het Keizerkanaal, waarvan het water thans reecis een stand van drie meter boven normaal heeft be reikt. Het schouwspel van de over een breedte van 60 K.M. zich aan beide zijden van de Loenghei-spoor- lijn uitstrekkende watervlakten, met hier en daar als (tses eenige hooger gelegen nederzettingen, is in noodlottigen omvang bijna onbeschrijflijk, /•ngeveer een half millioen menschen zijn door water geïsoleerd en het is nauwelijks na te gaan, hun ,maa^re«elen er reeds werden genomen, om liik^ittocht mo*eli'k te maken en ook of derge- i^tregelen zelfs wel -kunnen worden geno de wa llit^eslrektlieid en de richting, waarin zich kringeï7lakten T»ewe^en, zijn zelfs in officieele lechts zeer onnauwkeurig bekend. WEGENS SLECHT WEER HET ZOEKEN GESTAAKT. GEDRUKTE STEMMING OP SCHIPHOL. Gistel-morgen seinde Reuter uit Londen, dat één der drie De Havilland-vliegtuigen, die op elf September van Schiphol voor kar- teeringswerkzaamheden op Nieuw Guinea naar Ned. Indië zijn vertrokken, wordt ver mist. De bemanning bestaat uit den Engelschen gezagvoerder kapitein E. Fullford, den Neder- landschen tweeden piloot, luitenant-vlieger T. Vonk en den Engelschen werktuigkundige S. J. Cope. In een gisteren Iaat op den middag door de KNILM. ontvangen telegram deelde kapitein Koppen mede, dat het zoeken naar het vermiste De Havilland dragon rapide vliegtuig wegens het slechte weer moest worden gestaakt. Zoodra het weer heter werd, zouden de pogingen worden hervat. Een onderhoud met den directeur van de K.N.I.L.M. Naar aanleiding van de vermissing van het vlieg tuig vertelt de directeur van de Kon. Ned. Indische Luchtvaart Mij., dat de beide vliegtuigen, die met het vermiste vliegtuig op weg naar Java waren, overal hebben gezocht, waarbij zij terzijde gestaan werden door een watervliegtuig dat de KNILM. te Rangoon had gehuurd, mede met de gedachte dat in dit wa* terrijke terrein een watervliegtuig van meer nut zou kunnen zijn dan een landvliegtuig. Het werd namelijk niet uitgesloten geacht dat kapitein Fulford gedwon gen is geweest een noodlanding te maken ergens in de delta van de Irawadi-rivier. Ingekomen berichten hebben bevestigd, dat het 'aatste gedeelte van de moesson inderdaad zeer slecht '.veer heeft veroorzaakt, zoodat men aan moet nemen dat, blijkbaar de machines in een zeer zware bui te recht zijn gekomen. Jhr. Rendorp wees er ons nog eens op, dat de mee gegeven instructies aan de vliegexpeditie zijn ge weest, om met de grootst mogelijke voorzichtigheid den tocht te volbrengen, en liever een dag te wachten, dan zeer ongunstig weer te riskeeren. In verband daarmee is het vrijwel als vaststaand aan te nemen, dat een zware bui de vliegtuigen plotseling overval len heeft. Op het traject tusschen Akyab en Rangoon bevinden zich vier terreinen, waar de machines vei lig zouden kunnen landen, en het naastbij gelegen terrein was dat te Bassein. Daar is Fulford, zooals bekend, niet aangekomen. Ondertusschen bestaat er ook alweer geen aan leiding om het ergste te vreezen. Fulford is een zeer deskundig 'piloot, die wel het uiterste gedaan zal hebben om zijn machine ergens veilig neer te zet ten. Ik herinner mij, aldus jhr. Rendorp, dat ongeveer drie jaar geleden een machine van de K.N.I.L.M., de Bakan Baroe, in de rimboe van Sumatra een nood landing had moeten maken, en dat het langen tijd duurde voor de vlieger tenslotte zich weer met de bewoonde wereld in verbinding kon stellen. Een nood landing nu in de delta van de Irawadi zou ook be- teckenen, dat de piloot veel moeite zou hebben om zich te melden. Wegen toch loopen er niet doorheen, en het terrein bestaat ten deele uit rimboe, ten deele uit ondergeloopen land. Intusschen, aldus de heer Rendorp, wij houden vol en Zaterdagmorgen gaan onze beide andere vliegtui gen er weer op uit. Gedrukte stemming op Schiphol en Soesterberg. Het bericht omtrent de vermissing van de P.H.— A.K.V. heeft in de kringen van de Amsterdamsche luchthaven diepen indruk gemaakt. Over het lot van de bemanning, o.w. luitenant-vlieger J. Vonk van Soesterberg, werden velerlei gissingen gemaakt en ofschoon men de hoop niet verloren had dat het vliegtuig in een onherbergzaam gebied gedaald kan zijn en er geruimen tijd zou kunnen verstrijken, et)r zij verbinding met de buitenwereld zouden kunnen krijgen, verheelde men zich niet, dat de situatie als ernstig moest worden beschouwd. Ook in de kringen van de vliegers te Soesterberg, die met hart en ziel medeleven met de vlucht, waar aan enkele van hun collega's deelnemen, heerschte ten gevolge van het uitblijven van het bericht, dat het vliegtuig gevonden was, een gedrukte stemming Geen nieuws. Gisteravond om elf uur was, aldus bet A.N.P., bij de K.N.I.L.M. te Amsterdam nog geen nader bericht ontvangen omtrent de PH.—A.K.V. De Engelsche kapitein Cox, die de leiding heeft van de vlucht naar Indië en met een van de andere Dragon-machines de geheele route heeft afgezocht, is onverrichter zake te Rangoon teruggekeerd, even als de Britsche vlieger, die met een watervliegtuig nasporingen heeft verricht boven de Irawady-delta ten zuiden van Rangoon. Men heeft de hoop nog niet opgegeven, dat het toe stel in een onherbergzaam gebied een noodlanding heeft gedaan en dat de vliegers op weg zijn naar de bewoonde wereld. Aan den anderen kant kan niet verheeld worden dat in luchtvaartkringen de verwachtingen omtrent een goeden afloop niet hoog gespannen zijn. Sr °s van de Alkmaarsche recherche. to voor klein bedrag gekocht en hotm Tzekerd. In het begin bewoner van dV def week werd d00r deeling gedaan,efdaIaan te Alkmaar mede deze laan geparkt z'jn, a"t0' dien h« in nen bleek en denhad- P'felmg verdwo- litie deze auto teru'feende" daS heett de P» van Heiloo naar EÏ°°de" °P den zeewe8 geheel uitgebrand te e waf?en bleek de eigenaar, zekere S. J onderzoek bleek dat geen schade door nekerd te zijn, zoo- ledcn/ diefstal werd ge- De Alkmaarsche rechercl. zaakje niet erg en stelde e'en deze verzekering in, waarbij rtrouwde het u-zoek naar auto voor een betrekkelijk gering» ^at de gekocht en voor een tienmaal gi£ag was was verzekerd. *e sonl De recherche heeft daarna contact >20 een autobuschauffeur, aldus schrijft iö met maar aan de N.R.Ct., die op den bewus Alk- auto op den zeeweg tusschen Heiloo en do zien had. Er bevonden zich twee perse ge- moeite deden niet herkend te worden. die Toen de chauffeur een uur later wedei weg passeerde namen de beide mannen, aezen nog steeds bij den auto bevonden de vluci zicfl dekte de chauffeur, dat de auto eenige pre ont> pier bevatte, welke gesmeuld hadden maa] pa' gedoofd waren. Toen de chauffeur later omUwet hij den auto in vlammen. za^ Bij het dreggen in den omtrek vond de poli zoo goed als nieuwe benzine-bus en bij onder2n Alkmaar werd deze herkend door den garagehi® die mededeelde, dat daarin 5 liter benzine was haald door S„ eigenaar van den bewusten auto aan een verhoor onderworpen, wilde het doen v komen of motorpech en daarna pogingen tot he-rs waarbij de benzine der auto vlam zou hebben vat, de oorzaak van den brand zouden zijn. Ten slotte bekende hij met een anderen S. uit B* verwijk den auto in brand te hebben gestoken. Pro ces-verbaal is opgemaakt wegens het doen van een valsche aangifte en wegens brandstichting met het oogmerk zichzelf of derden ten koste van een ver zekeraar te bevoordeelen. Het bleek, dat S. uit Be verwijk geen voordeel genoot, van deze affaire, maar dat er ook nog een derde. S. uit Haarlem, bij betrokken was, die de helft van de opbrengst zou krijgen. Het drietl, S. S. S. is thans opgeborgen in het Huis van Bewaring te Alkmaar. De slagers zullen koopen op de L T M. Prijzen voor de gekochte beste koeien. Wij verwijzen er nog gaarne naar, dat voor de Hoornsche, Medemblikker en Enkhuizer slagers een groote aansporing tot het koopen van vee op de L T M is gelegen in het feit, dat de beste koe, welke door de slagers daar ter plaatse wordt gekocht, een bekroning krijgt in den vorm van een medaille. Voor elke gemeente geschiedt dc bekroning dus apart. De Negers komen voetballen. Het zijn echte zwarten. Wij vestigen er nog even de aandacht op, dat Zon dagmiddag om half drie in het Wilhelminapark de L T M-propaganda-dagen worden ingezet met een voetbalwedstrijd tusschen Sport I en de Surinaam- sche boys, allemaal echte zwarten. De clubs zullen vanaf „de Keizerskroon" worden gereden door de Hoornschee tram, welwillend door de WACO. beschikbaar gesteld. De tram wordt voor afgegaan door muziek van Jong Apollo. De route is als volgt: opstelling kwart voor 2 op de Veemarkt, over Breed, Groote Noord. Rooden Stee. Kerkstraat, Nieuwstraat, Muntstraat, Pakhuisstraat, Messchaert- straat naar Wilhelminapark. Terug met muziek over Turfhaven naar Keizerskroon, het clublokaal van „Sport". De aftrap zal geschieden door den voorzitter van het comité L T M., den heer E. Koster Dz.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2