aan den L SPORT. De weg door hetGeestmerambacht Schopenhauer, Zaterdag 21 September 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9812 Ontstellend resultaat. Algeheele boycot van Duitsche goederen De inbraak bij Wilton—Feyenoord te Schiedam. de vijand der vrouwen Een rondvaart door het geteisterde gebied om een indruk te krijgen van den om vang der bladluizenplaag in de winterkool. Op initiatief van den kring Langendijk van den Nederlandschen Tuindersbond was een rondvaart georganiseerd door het Geestmerambacht, om een indruk te krijgen van de omvang van de bladluizen plaag in de winterkool. Woensdagmorgen is hieraan gevolg gegeven. Wij ontvingen hierover de volgende mededeelin- gen. Aanwezig waren Ir. Hazeloop, Rijkstuinbouwcon- sulent te Alkmaar, Ir. Bartels, assistent van den Rijkstuinbou wconsulent, Van Herwijnen, ambtenaar hij den Plantenziektenkundigen Dienst, N. 'Kaan, Oudkarspel en A. Hoogland Jr., beiden hoofdbe stuurslid van den Ned. Tuindersbond, Jb. de Vries Jr., St. Pancras, voorzitter kring Langendijk van den N.T.B. Abr. de Geus, Noordscharwoude, secreta ris van den kring, J. Klingeier, voorzitter afd. Zuid- scharwoude N.T.B. en C. Timmerman, Broek op Lan gendijk, bestuurslid van de Chr. B.T.B. afd. Langen dijk. De tocht werd begonnen te Sint Pancras, naar Broek op Langendijk, langs den Oostkant van het dorp, door Zuid- en Noordscharwoude, onder de Mos- selenbrug door naar de Westzijde, langs den Winter weg, door het Heinskensdel naar de Zomersloot. De ze langs tot Sint Pancras. Bij verschillende akkers werd aangelegd en wel juist bij deze, welke'op het oog nogal meevielen. Maar als men er in liep en het gewas nader bekeek, kwam men tot de conclusie, dat er bij ruwe schatting hoog stens 10 pet. van het normale af zou komen. Bekeken zijn zoowel Deensche witte als gele kool-akkers. De algemeene indruk was, dat er gesproken kan worden van een totale misoogst en dat het niet terecht kan komen, temeer, daar door het afsterven der luizen het rottingsproces zich begint te ontwikkelen en het doordat de groei er momenteel uit is, niet meer ver groeien kan. Algemeen was men er van overtuigd, dat er van een ramp gesproken kan worden en dat er middelen beraamd moeten worden, om er bij de Regeering op aan te dringen, dat deze zwaar getroffen bedrijven worden gesteund. Een reden temeer dat hierop aangedrongen moet worden is, dat tengevolge van de lang durige crisis er geen tuinder is, die deze ge weldige schade kan dragen en hij onmogelijk in staat zal zijn, zijn bedrijf het komende jaar voort te zetten. Door de provinciale be- Dezer dagen heeft een bespreking plaats ge vonden tusschen vele vooraanstaande firma's in Nederland op het gebied van textielcon- fectie en aanverwante artikelen, waarin men spontaan en eenparig besloten heeft om thans, ingevolge de toegespitste Duitsche toe standen, over te gaan tot definitieve algehee- len boycot van Duitsche goederen en tot pro- pageeren van Nederlandsch Fabrikaat. Een voorloopig gevormde commissie zal zich met vertegenwoordigers van alle andere branches in Ne derland in verbinding stellen, teneinde aan dezen boycot een algemeen karakter te geven. Het verdient bijzondere vermelding, dat de hon derden belanghebbenden, die thans, diep onder den indruk van de tragische gebeurtenissen, die zich in Duitschland voltrekken, tot dezen bóvcot overgaan, er tot nu toe niet aan hadden gedacht, zich op deze Wijze tegen Duitschland te keeren, Hierboven een beeld van een totaal verwoeste akker. Waar flinke kolen hadden moeten staan, ziet men thans niets anders dan een waardeloos product. sturen van N.T.B., C.B.T.B. en L.T.B. zal deze zaak ten spoedigste onder oogen worden gezien. Uit het bovenstaande komt naar voren, dat de op de kringvergadering van den Nederlandschen Tuin dersbond besproken schade niet overdreven is ge weest. Het onderzoek van den rij kstuinbou wconsu lent, den heer Hazeloop, heeft wel vastgesteld, dat er van een noodtoestand sprake is, welke dringend voorziening behoeft. Dat deze voorziening niet lang op zich late wach ten. Drie arrestaties te Schiedam. Het groot ste deel van de buit teruggevonden. In verband met de in Februari j.1. gepleegde in braak in het kantoor van' WiltonFeyenoord, waar bij een zeer belangrijk bedrag aan geld is gestolen, zijn Donderdag drie personen te Schiedam gearres teerd. Het grootste deel van de buit is teruggevonden, al dus de N. R, Ct. Niet kieskeurig in zijn uitdrukkingen. Het geheim van den vrouwenhater. Berlijn. - „Bij het meisje heeft de natuur het op, wat men in dramatische zin een knal effect noemt, laten aankomen, daar zij het gedurende weinige jaren met een overmaat aan schoonheid, aantrekkelijkheid en vormen bedeelt, ten koste van de rest van haar le ven v Dit en nog heel wat meer onbe minnelijks heeft de filosoof en verachter der vrouwen, de groote menschenhater en een zame, Arthur Schopenhauer, over de vrou wen gezegd, Men heeft hem niet ten onrechte den „boosaardigen ouden kater" genoemd, hem, den man, die met zijn scherpe pen en niet minder scherpen geest streed tegen den geest van zijn tijd. Zijn geschrift „Over Schrijverij en Stijl" vormt een onbarmhartigen aanval op de „ge- wetenlooze inktverknoeierij en den steeds hooger stijgenden zondvloed van onnutte en slechte boeken." De bijtende satire van dezen man, die „gedacht heeft, voordat hij zich aan het schrijven zette", acht het niet beneden zich, om zich te bedienen van uitdrukkin gen als „gemeene, lafhartige schoft", „publi cistische schurkenstreken", „hondsvot", „schurkachtige anonimiteit", enz. Deze man, voor wiens scherp verstand en snij dende ironie de toenmalige wereld nog geen begrip had, werd den 22en Februari 1788 in Dantzig ge boren. In hetzelfde jaar dus, dat Kant zijn „Kritik der praktischen Vernunft" in het licht gaf. In tegen stelling evenwel met dezen laatste, die zijn geheelo leven nooit een voet buiten zijn vaderstad Konings bergen heeft gezet, heeft Schopenhauer een groot deel van zijn leven doorgebracht met reizen. Van Dantzig trok hij spoedig naar Hamburg en vandaar naar Havre, waar een zakenvriend van zijn vader twee-jaar lang de opvoeding van den knaap op zich nam. Zijn vader namelijk was een groot koopman, zijn moeder, Johanna Schopenhauer, een schrijfster die tamelijk veel werd gelezen. Teruggekeerd in het ouderlijke huis, lag hij spoe dig overhoop met zijn vader, die een koopman van hem wilde maken, zoodat hij opnieuw op reis ging. Ditmaal trok hij geheel Europa door: Holland, Enge land, België, Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk. Twee jaar bleef hij onderweg. Toen hij in Dantzig terugkeerde, had hij pas den leeftijd van 17 jaar be reikt. Enkele maanden later stierf zijn vader. Hij zette zijn studie en reizen voort en bezoclit nu 'ook Italië. Toen hij 24 j.aaf* was; 'maakte hij kennis met Goethe (zijn moeder Was inmiddels in Weimar gaan wonen). Van 1820 tot 1831 was Schopenhauer privaat docent aan de Universiteit te Berlijn, van 1831 tot 1851 te Frankfort a. d. Main. Van 1850 af was hij de meest gelezen filosoof van zijn tijd. Den 21en September 1860 stierf hij, de groote eenzame, de menschenver- achter, de vrouwenhater De grootste verrassing is echter wel, dat na zijn dood aan het licht kwam, dat hij in zeer vriendschap- ALS BEGIN VAN EEN MEER ECONOMISCHE BEDRIJFSINDEELING. Nu wij op de belangrijkheid van den door het Geestimcrambacht aan te leggen weg hebben gewe zen als werkverschaffingsobject en verbetering van de woongelegenheid willen wij nog op een zeer be langrijk punt de aandacht vestigen. Op het oogen- blik liggen de bedrijven van de Langendijker tuin bouwers verspreid over het gcheele ambach(, zoodat een flinke bouwer, wanneer hij al zijn akkers eens inspecteeren wilde, minstens een dag noodig zou hebben om ze alle te bezoeken. Uiteraard was deze indeeling van de bedrijven in vroeger jaren, met de verschilende soorten producten welke geteeld wer den, wel noodzakelijk, doordat het eene product be ter in deze hoek van het Ambacht groeien wilde, terwijl een ander het best gedijde op den grond uit een anderen hoek. Dit is thans niet 'meer in zoo buitengewone mate het geval. Het zou nu wel mo gelijk zijn, dat iemand zijn bedrijf bij elkaar had. Dat is echter lang niet zoo. De verdeeldheid van de landerijen zal steeds zoo blijven als ze nu is. als niet op andere wijze wordt ingegrepen. Deze ver deeldheid wordt nog maar steeds voortgezet, bij verkoopingen, enz. Het gevolg hiervan is. dat dagelijks enorm veel tijd wordt „vervaren" naar de velden zoodat een zee van tijd feitelijk nutteloos verbruikt wordt. Dat kost geld, maar wordt uit het oog verloren of men neemt het op den koop toe, omdat „het nu eenmaal niet anders is." Een verkaveling: van den grond, zooals deze op verschillende plaatsen in ons land reeds is of wordt, toegepast zou hier ook heel wat goeds tot stand kunnen brengen. Als de tuinders hun land eens dichter bij elkaar hadden, zou dit veel economischer kunnen worden bebouwd. Op het oogenblik zou dit niet veel geven, omdat er toch bijna niets voor de tuinbouwproducten terecht komt, maar men moet M oog gericht houden op te toekomst. De weg door het Geestmerambacht zou nu juist een mooie aanleiding zijn om een dergelijke verka veling, welke niet anders dan voordeel zou kunnen ooieveren, door te voeren. Wanneer bij die weg. zooals het plan is. bedrijven worden aangelegd, zal ^arvoor land aanwezig moeten zijn. Dit zou men kunnen verkrijgen door aankoop, maar ook door milverkaveling. Als men daarmee bij den weg een begin heeft gemaakt, zou de doorvoering voor het Een voorbeeld uit vele! overige Geestmerambacht allicht ook ter hand kun nen worden genomen en was men meteen van een moeilijk probleem verlost. Natuurlijk vergt een dergelijke verkaveling veel meer tijd en moeite dan wij er aan besteden om dit te schrijven, maar or zal iéts moeten gebeuren. Des te eerder dit wordt aangepakt, des te beter. Het oog moet gericht blijven op de toekomst, schreven wij hierboven. Zoo is het ook gesteld ten opzichte van de mogelijkheid tot de invoering van nieuwe cultures in het Geestmerambacht over te gaan. Het is wel betreurenswaardig, dat de vei- lingsbesturen, welke toch in de eerste plaats de ver tegenwoordigers zijn van de tuinbouwers, hier niet meer aandacht aan besteden. Althans van eenig initiatief van die zijde verneemt men weinig of niets. De fruitteelt, welke wij in verband met het plan voor den weg naar voren hebben gebracht, wordt bij voorbaat onuitvoerbaar geacht, omdat de grond er zich niet toe zou leenen om fruit te telen. Tal- looze boomgaarden aan den Langendijk bewijzen door overvloedige opbrengst het tegendeel, zoodat een onderzoek naar de mogelijkheid feitelijk wel te rechtvaardigen is. Het kan zijn, dat het uitgesproken oordeel juist is, maar het onderzoek ter plaatse moet altijd nog geschieden. Ter illustratie plaatsen wij hierbij een foto van een peroboom. Clapps Favoriet, staande bij de wo ning van den heer N. Twisker te Zuidscharwoude, op een z.g. eiland, dus een gewone akker, zooals die waaruit het Geestmerambacht bestaat. Deze boom draagt ieder jaar een zeer groote hoeveelheid prachtige vruchten. Meestal moeten een aantal stut ten onder de takken worden geplaatst, omdat zii anders hun vracht niet kunnen dragen, ARTHUR SCHOPENHAUER. pelijke verhouding had gestaan tot een zekere Ca roline Richter-Medon, die verbonden was aan het koor van de Berlijnsche Opera. Kort voor zijn dood vermaakte hij haar een legaat van 5000 daalders Prui sisch courant. Geen van zijn vrienden heeft ooit ge weten, dat hij ten aanzien van de vrouwen, van wie hij zooveel kwaad vertelde, zijn eigen stellin gen ontrouw was geworden DE TWEEDE DAG. Morgen trekken de clubs er voor de tweede maal op uit. We moeten bij een voorbeschouwing ditmaal rekening houden met de omstandigheid dat clubs die een slechte start hebben gehad, morgen met dubbele kracht zullen beproeven niet alleen de fout en de misstap van verleden week te voorkomen maar. ook om die te vergoeden door een klinkend resultaat. Daarom lijkt ons de uitwedstrijd van Alcmaria naar Kinheim heel gevaarlijk voor de kaaskoppen. Was het vorige jaar ook niet op het Kinheim-veld dat de aspiraties van Alcmaria zoo onverwacht wer den beteugeld. De zege op Bloemendaal mag zelf vertrouwen hebben gegeven, wij voor ons achten het beter voor Alcmaria met 'n revanche gedachte naar Beverwijk te gaan; bij de Alkmaarsche mentaliteit lijkt ons zoo'n revanche-gedachte over een nederlaag beter dan een terugkijken naar een. overwinning. Zegebewustheid" was zoo dikwijls reden tot falen. Indien dit laatste nog niet heeft postgevat kan een goed resultaat in Beverwijk geboekt worden; maar men v erge te niet, dat Kinheim zich na de nederlaag tegen Vriendenschaar zal willen herstellen, vooral voor eigen publiek. Een gelijk spel wordt mogelijk het resultaat. West-Frisia moet Hercules in Utrecht, zij het met kleine cijfers, kunnen overwinnen. In 3A dient H.R.C. uit een ander en beter vaatje te tappen dan op V/ieringen om Zaandijk de baas te blijven. We hebben' hierin 'wel 'vertrouweb'; 'oTjiffiit H.R.C.'s spel ook ite Racers zelf niet'bevredigd'lieoft, He tverlangennoi«i.h<H-^iu beter.-te- doen, kan best een goede stimulans zijn. Op het oog heeft Succes geen schijn van kans te gen Volewijckers uit. Als men heel pessimistisch is, kan men zich zelfs een Wieringer debacle indenken onder de oogen van duizenden enthousiaste Noord- Amsterdammers bij wie de Volewijckers na de mis stap in Den Helder, iets goed te maken hebben. Maar als de Wieringer jongens hun vorm eens weten te vinden, hoeft dit volstrekt niet. Gaat heen en doet je best Succes. Jullie hebt daar niets te ver liezen. mar alles te winnen. Alkmaarsche Boys krijgt Helder. Als voetbal een zuiver rekensommetje was, zouden de Nicuwediepers royaal moeten winnen. Wij blijven inderdaad aan Helder de beste kans toekennen, onder voorbeh.oud dat de Heldersche voorwaartsen niet ineens hun schutterstalenten hebben verloren. In de verdediging van de Boys ligt de zwakte! En die is door de voor hoede niet goed te maken. In 4A bekijken we alle vier wedstrijden. Sparta ontvangt Texel. Nu we nog eens het een en ander over Texel's spel tegen B.K.C. hebben gehoord, dur ven we Sparta een redelijke kans te geven. De Scha- genaars hoeden zich echter voor elke verslapping, want het doortastende spel der eilanders, kan op dergelijke oogenblikken funest worden. Een gelijk spel ligt in onze verwachtingen. Een zelfde resultaat verwachten we in den Polder bij B.K.C.—Nieuwe Nicdorp. Voor B.K.C. heeft een Nieuwe Niedorps bezoek immers een bijzonderen klank, die het_ verleden oproept en doet berinneren aan een soort "traditie, die gehandhaafd wil blijven. Reeds Excelsior bedwong in den ouden tijd N.V.V. B.K.C. nam deze taak over. en tot dusverre met suc ces. We verwachten een warm partijtje. Alkmaar moet D.T.S. Weten te slaan. De debutant Strandvogels zal graag goed willen beginnen. Of Andijk zich daartoe zal leenen, betwij felen we. Met een puntenverdeeling mag Strandvo gels o.i. blij zijn.' Aan den N.H.V.B. wagen we ons nog niet. Petten— Schoorl bijv. is ons te riskant! PROGRAMMA-WIJZIGING. 22 September. N.H.V.B. 1D: Naar wij meenen te weten, heeft Wieringer- waard, óp grond van een athletiekwedstrijd in Am sterdam, ook voor morgen uitstel gevraagd. Blijkens de officieele mededeelingen van den N.H.V.B. is dit verleend. WieringerwaardWatervogels is nu uitge steld. H.R.C. 4Atlas is dientengevolge veranderd in H.R.C. 4Watervogels en Atlas is vrij. 3D: V.C.L.—Berkhout 2 is omgezet en wordt te Berk hout gespeeld. Adsp. K.: Alcmarie bAlkm. Boys a. wordt Alc maria bVrone a. Adsp. P: Flevo aTwisk b uitgesteld. K.N.V.B. Onveranderd. IERLAND—NEDERLAND. Wedstrijd te Dublin op 8 Dec. vastgesteld. Naar het „Hsbl," verneemt, is de interna tionale voetbalwedstrijd Ierland—Nederland te Dublin vastgesteld op 8 Dec. a.s. De Ier- sche bond had dezen datum voorgesteld en het K.N.V.B.-bestuur heeft na eenig overleg dezen datum aanvaard. Na Dublin vindt op 12 Jan. te Parijs de ontmoeting Frankrijk—Nederland plaats.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9