Prov. Waterleidingbedrijf van Knnrd-Holland Bankiersfirma Schaap KIJKEII sKOSSPEn t CLOECK Dinsdag 24 September 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9814 OPWINDENDE JACHT OP SMOKKELAUTO VALSCHE MUNTERS ONTMASKERD. Complete installatie in België ontdekt De spelling. Doodelijk auto-ongeluk. Afgeleverde hoeveelheid water in 1934 met 2.97 pet. gestegen, de opbrengst hierdoor gestegen met 1.53 pet. Het verslag van het Provinciaal Waterleidingbe- jdrijf van Noord-Holland over 1934 bevat allereerst gegevens betreffende de ontwikkeling van het P.W.N. in de eerste 15-jarige periode van zijn bestaan. In het daarna volgende eigenlijke verslag over het afgeloo- pen boekjaar deelt de directeur o.m. het volgende ;mede: Het aantal aansluitingen vermeerderde in 1934 van 102.615 tot 95.732 (dus met 3.117 aansluitingen, zijnde 3.37 pet.); de afgeleverde hoeveelheid water steeg van 13.008.867 tot 13.394.594 M3. en nam dus toe met 385.727 M3., zijnde 2.97 pet.; de opbrengst van het afgeleverde water gaf een vermeerdering te zien van f37.523, zijnde 1.53 pet., als gevolg van een toene ming van die opbrengst van f2.445.118 in 1933 tot f2.482.642 in 1934. De minder gunstige verhouding, die de overeenkomstige cijfers van het boekjaar 1933 vertoonden, heeft dus plaats gemaakt voor een betere. Do toekomst zal moeten leeren, of het door de inspectie-maatregelen, alsmede het op ruimere schaal plaatsen van controle-meters mogelijk zal zijn het evenwicht ten slotte weer geheel te herstellen. Het aantal aan het leidingnet aangesloten zuivel fabrieken daalde met 4. Op 31 December 1934 wa ren aangesloten 82 zuivelfabrieken. In 1934 bedroeg de door de zuivelfabrieken afgenomen hoeveelheid water 138.054 (157.628) M3. Het voorzieningsgebied van het P.W.N. onderging in 1934 vrijwel geen wijziging. De lengte van het hoofdleidingnet bedroeg op 31 December 1934 in totaal 2.028.809 (1.976.367) M. Onder toepassing der z.g. N.R.U.-regeling (Rege ling inzake het van provinciewege verstrekken van bijdragen tot dekking van de kosten, rechtstreeks verbonden aan het aansluiten van niet-rendabele ge bieden aan het buizennet van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf), kwam in 1934 één uitbreiding en wel in de gemeente Haarlemmermeer, tot stand, waarmede het aantal gevallen, waarin van die rege ling wordt gebruik gemaakt, tot 46 steeg. Het kapi taal, hetwelk in de aldus mogelijk gemaakte werken werd gestoken, bedroeg op 31 December 1934 f658.650 (v. i. f 646.609). Het aantal perceelen, wier aansluiting door de toepassing der N.R.U.-regeling mogelijk werd gemaakt, steeg in 1934 van 1624 tot 16S0. De gang van het bedrijf was in 1934 van dien aard, dat reeds vrij spoedig met een groote mate van waarschijnlijkheid kon gezegd worden, dat de [voorwaarde, aan het plan voor tariefsverlaging per 1 Januari 1935 verbonden, n.1. dat de bedrijfsinkom- gten over 1933 en 1934 dezelfde gunstige ontwikke ling te zien zouden geven als in de voorafgaande ja ren, vervuld zou worden. Met behoud van het. vigee- rende tariefstelsel is tot wijziging van de tarieven overgegaan. Dep rijs-basis van het water is bij deze (verlaging van f 0.25 per M3., teruggebracht tot f 0.20 rper M3. De derving van inkmsten, die het P.W.N. als gevolg van de tariefsverlaging ondergaat, is voor ,1935 geraamd op rond f 400.00. i De finantieele resultaten zijn bevredigend te noe men. De gewone afschrijvingen werden ook over het afgeloopen boekjaar weder volgens het annuiteits- stelsel vastgesteld. Naast de gewone bedrijfslasten, konden rente en afschrijvingen worden opgebracht, iterwijl nog, nadat vrij belangrijke bedragen waren aangewend voor extra afschrijvingen op buiten ge bruik gestelde activa en op disagio, gereserveerd kon Worden voor vernieuwing van brandkranen en voor pensioenen. Daarna kon een bedrag van f 372.601 aan de exploitatie-reserve worden toegevoegd, welk© daarmede op 'n bedrag van f 1.617.609 is gekomen. Meermalen werden salvo's afgegeven. Smokkelaarslist, die niet op ging- De ambtenaren der belastingen van Alphen (N.B.), waren in dienst op den weg, toen zij uit de richting Baarle Nassau een bekende smokkelauto zagen na deren. Zij gaven het teeken tot stoppen, doch de chauf feur reed met nog grootere snelheid door. Karabijn- echoten, waarvan een zelfs de voorruit geheel ver brijzelde, haatten evenmin. De ambtenaren, aldus de „Msb." charterden een [vrachtauto, die langs den weg stond en reden daar mee den vluchteling achterna met een vaart van 80 K.M. Toen zij zoo dicht genaderd waren, dat de smokkelwagen onder schot-bereik was, werd na een paar waarschuwingsschoten, de auto opnieuw onder vuur genomen, terwijl de ambtenaren achter de ca- jbino van den vrachtwagen stonden. Weldra was de linnen kap met kogels doorzeefd, een kogel drong door achterspatbord heen in achter band, waarop de wagen begon te slingeren. Toen. reed de smokkelaar op een zandweg in de bosschen, stopte en vluchtte, doch intusschen waren .de ambtenaren ook genaderd en achtervolgden hem. De smokkelaar bleef doorloopen, totdat een paar schoten hem meer vrees aanjoegen en hij zich op den grond wierp, waarna hij door de ambtenaren in hechtenis werd genomen en naar de maréchausilee- kazerne te Alphen werd gebracht. Ook de smokkel auto werd daarheen gebracht, die bleek te bevatten 500 kg. suiker en 120 kg. boter. Toen de inspecteur der invoerrechten, de heer •Reijntjes, later een verhoor afnam, bleek het de zelfde chauffeur te zijn, die op 24 Augustus ondanks hevige beschieting door de ambtenaren onder Goirle en Alphen, wist te ontvluchten. Het was een zekere G,. uit Tilburg. Het mocht dezen inspecteur ook ge lukken de inzittenden van den auto te arresteeren, die in den nacht van 6 op 7 September onder Goirle in beslag was genomen met 710 kg. margarine, na dat de smokkelaars gevlucht waren. Het bleken te zijn zekere de V, uit Eindhoven en M. uit Boxtel. Smokkelaar in een bakkerskiei. Een Nijmegenaar, zekere J., deed zijn sinokkel- werk per fiets, en wilde een list gebruiken om de ambtenaren te verschalken. Op den weg tusschen Goirle en Ililvarenbeek reed hij met een groote mand op zijn fiets en gekleed in een bakkerskiei. Helaas, dö ambtenaren herkenden onder die bakkerskleeding een bekend smokkelaar, die 14 dagen geleden nog een bekeuring onder Goirle had gekregen. Thans bleek hij, inplaats van brood, in zijn mand 24 kg. margarine en 850 boekjes sigarettenpapier ver borgen te hebben. GOED WERK VAN DE ROOSENDAALSCHE POLITIE IN SAMENWERKING MET DIE VAN ANTWERPEN. De politie te Roosendaal is er in samen werking met die te Antwerpen in geslaagd een valsche munterswerkplaats op te sporen en twee personen aan te houden, die zich met het vervaardigen en uitgeven van val sche rijksdaalders bezig hielden. Gewaar schuwd dat ter plaatse valsche rijksdaalders in omloop werden gebracht, slaagde zij er al lereerst in aan de grens een Belg aan te hou den, die bij fouilleering drie valsche rijksdaal ders in zijn bezit bleek te hebben, terwijl bij nader onderzoek kwam vast te staan, dat de bewuste persoon bij zes winkeliers in deze gemeente deze muntstukken in betaling had gegeven om wisselgeld terug te krijgen. Het was te ongeveer half 6 's avonds, aldus de „Msb.", toen de politie het bericht kreeg, waarna zij onmiddellijk langs grenswegen posten dirigeerde. Het mocht de politie te Nispen dan ook al spoedig daar na op een afstand van slechts nog 200 meter van de grens bij Esschen gelukken den gesignaleerde, den 38-jarigen wielrijder J. V. aan te houden. Deze J. V., wonende aan de Alfons Ulenslei te Schooten, bij Antwerpen, bleek bij fouilleering nog in het bezit te zijn van drie valsche rijksdaalders, zoodat met hem alvast een goede vangst was gedaan. Voor den commissaris van politie te Roosendaal ge leid beweerde hij de valsche rijksdaalder voor enkele weken van een „onbekende" gekocht te hebben, n.1. van een Hollander op het terras van Café du Progres te Antwerpen. Al spoedig bleek, dat dit verhaal niet klopte, want op den man werden ook papieren en zelfs teekenin- gen gevonden, welke betrekking hadden op de fabri cage van valsche rijksdaalders. De Rosendaalsche politie stelde zich denzelfdcn avond nog persoonlijk in verbinding met de politie te Antwerpen, waarop in samenwerking Vrijdagmor gen ten huize van V. te Schooten een huiszoeking werd gehouden, waarbij materiaal o.a. een halve matrijs tot het vervaardigen van rijksdaalders werd gevonden en in beslag genomen. In verband hiermede werd dienzelfden dag de ar restant te Roosendaal aan een scherp verhoor onder worpen, waarbij hij door de mand viel en zekeren F., herbergier te Brasschaat, als medewerker noemde, in wiens werkplaats de vervaardiging van de rijksdaal ders plaats had. Wederom toog de politie naar Antwerpen en het resultaat was, dat Zaterdag een huiszoeking bij F. te Brasschaat volgde, waar een complete installatie voor valsche munterij werd gevonden. Het hier ge vonden materiaal had zulk een omvang, dat de boel op een vrachtauto moest worden geladen om naar het parket te Antwerpen te worden vervoerd. Natuur lijk werd ook F. gearresteerd en naar Antwerpen over gebracht. De te Roosendaal aangehoudene V. zal voor den officier van justitie te Breda worden geleid en daar in het huis van bewaring worden ingesloten. Het bleek, dat zij uitsluitend met hun tweeën sa menwerkten, zoodat het complot geen meerdere mede plichtigen telde. Brief van den Ned. Journalisten Kring aan den ministerraad, waarin op eenheid wordt aangedrongen. Het bestuur van den Nederlandschen Journalisten Kring heeft aan den raad van ministers een brief ge richt inzake de spelling. Strekking van dit adres is, er bij de rogeering op aan te dringen, zoo spoedig mogelijk tot eenheid op het gebied van de spelling te komen. Het kring- bestuur is van oordeel, dat er op het oogenblik een toestand van verwarring heerscht, welke bevorderd wordt door het feit, dat de nieuwe spelling alleen is voorgeschreven voor het onderwijs, terwijl aan den anderen kant voor andere organen der Overheid nog de spelling de Vries en te Winkel moet worden ge volgd. Deze verwarring veroorzaakt moeilijkheden op verschillend gebied, ook op dat der journalistiek en niet minder in het gezinsleven. Het kringbestuur dringt er daarom bij de regeering op aan, zoo spoedig mogelijk regelingen te treffen, welke de noodzakelijke en gewenschte eenheid van spelling, jn welke richting dan ook, kunnen bevor deren. MINISTERS ACHTEN HET NIET WEL VER ANTWOORD, DAT VERDACHTE NA HET VERHOOR ALGEHEELE VRIJHEID VAN BEWEGING IS GELATEN. OP ANDERE PUNTEN TREFT DE POLITIE GEEN BLAAM. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid den heer Wijnkoop betreffende den gang van zaken bij de bankdébacle van den kas sier Schaap te Wormerveer, deelen de ministers De Wilde'en Van Schaik het volgende mede: De regeering heeft kennis genomen van de bedoel de bankfraude te Wormerveer. De door den vragensteller gegeven voorstelling eischt de navolgende reciseering. a. Het safeloket was in gebruik bij de N.V. Stroom- verkoopmaatschappij „Zaanland". De president-com missaris dier maatschappij wilde effecten uit de safe nemen om deze ten behoeve van een der aangeslo ten gemeenten te verzilveren. Ongeveer een maand heeft de betrokken kassier de zaak weten te rekken, hetgeen mogelijk was in verband met het vertrouwen, dat de president-commissaris in hem stelde, totdat op 12 Juni 1935 wantrouwen rees, waarvan op 13 Juni aan den burgemeester van Wormerveer is kennis ge geven. Daarna is op 14 Juni het safeloket in tegen woordigheid van den commissaris van politie als hulpofficier van justitie en den burgemeester wel ke laatste als vertegenwoordiger van Zaanland aan wezig was geopend. b. Bij deze opening bleek, dat de effecten niet meer in het loket aanwezig waren; de verdachte bekende ze te hebben beleend. Na een door den verdachte on der afgifte aan den commissaris van politie van een chèque tot zekerheid gedane toezegging, dat hij de effecten binnen enkele dagen zou teruggeven, heeft de president-commissaris verklaard geen aangifte te willen doen. De verdachte is door den commissaris van politie, ten einde hem in dc gelegenheid te stel len de verduisterde effecten terug te geven, na zijn verhoor op vrije voeten gelaten. Voor de regeling de zer aangelegenheid was het noodig, dat de verdachte zich buiten Wormerveer begaf. Naar het oordeel van de ministers kan het ook wanneer men in aanmerking neemt, dat toenmaals nog niet bekend was, noch werd vermoed, dat de verdachte meer frau des had gepleegd, dat hij onder afgifte van een chèque bovenbedoelde toezegging tot te ruggave had gedaan en dat de president-com missaris der gedupeerde maatschappij geen aangifte wenschte te doen niet wel ver antwoord worden geacht, dat den verdachte algeheele vrijheid van beweging is gelaten. Zoo al geen inverzekeringstelling had behoo- ren plaats te hebben, hadden in ieder geval zijn gangen zoo nauwkeurig mogelijk moeten zijn nagegaan. Voor zoover is kunnen blijken zijn de laatste ja ren financieele moeilijkheden op het betrokken kas sierskantoor niet voorgekomen en was aan alle fi nancieele verplichtingen tot dusver steeds voldaan. Al de gepleegde fraudes waren reeds vóór 14 Juni 1935 begaan, zoodat ook de na dien datum ontdekte diefstallen door in verzekeringstelling of voorloo- pige hechtenis niet te voorkomen waren geweest. In verband, met een bericht, dat Schaap met zijn auto op 17 Juni in den Haag was waargenomen, is zulks op 18 Juni door den commissaris van politie te Wormerveer aan den hoofdcommissaris van poli tie te 's Gravenhage telegrafisch geseind, terwijl op denzelfden dag een brigadier van Wormerveer naar Den Haag is gezonden, die verdachte noch zijn auto aldaar heeft kunnen vinden. De opsporing is door de Haagsche recherche voortgezet, die den auto op 20 Juni te 's Gravenhage heeft aangetroffen in een ga rage. Verdachte kwam zeer zelden in den Haag, zoo dat niet gesproken kan worden van „het gewon* hotel van den kassier." De politie treft op dit punt dus geen enkele blaam. Ook overigens is door de betrokken autoriteiten na de vlucht van den verdachte alle moeite gedaan, om hem in handen te krijgen, in het hijzonder dooi den commissaris van politie te Wormerveer, die mei grooten ijver aan de opsporing heeft deelgenomen, en wien het ten slotte persoonlijk is mogen gelukken hem in Parijs aan te houden. Het oordeel van de vergadering te Wc1c- merveer. De positie van safehouders. Gemeld is reeds, dat gedupeerde rckening-courant- houders der bankiersfirma Schaap te Wormerveer bsloten hebben, mede te werken tot uitstel van de Verwachting: Matige tot zwakken, later weer toenemende westelijke tot zuidelijken wind, tijdelijk opklarend, weinig of geen regen, la ter iets warmer. Verdere vooruitzichten: toenemende bewol king en kans op regen. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 766. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 13 gr. C. 55 gr. F. MOTTEN kunnen geen kwaad, als U Uw zomergarderobe opbergt in onze anti-motzak. Zoowei stof- als motvrij. Prijs f 1.— TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen, beslissing in zake de surséance der betalingen tot einde December. Men was op de vergadering te Wor merveer algemeen van meening. dat uitstel met na der onderzoek voor beide partijen het beste was. Mede had men de gegronde hoop, dat de firma Al- bert I-Ieyn alles zou doen, wat in haar vermogen was om de catastrophe tot de geringste afmetingen te helpen terugbrengen. Voor de safehouders, wier stuk ken voor het grootste deel berusten bij de justitie te Haarlem, staat de zaak er nog twijfelachtig voor. Bij informatie te Haarlem door betrokkenen, bleek dat men aldaar omtrent de al of niet teruggave van de stukken aan de rechtmatige bezitters alsnog geen uitsluitsel kon geven. Ook over de vervallen en inmiddels te ontvangen couponbedragen kon voors hands door de safehouders niet worden beschikt. En onderwijl zit de heer L. Sch. nog steeds te Haarlem in arrest en schrijft van daaruit brieven aan gedupeerden, uit welker irihoud alleen maar blijkt, hoe roekeloos met. kapitalen werd omge sprongen en hoe geweldig de heele financiering in de war is. aldus de N. R. Ct. Nederlandsch automobilist in België in arrest. In den nacht van Zondag op Maandag heeft een in België vertoevende Nederlander, de heer S. uit. Til burg. tweemaal een aanrijding veroorzaakt, waarbij een persoon gedood en een ander licht gewond werd. Te Beveren-Waes, wilde de klompenmaker A. Buytaert den straatweg oversteken, toen een perso nenauto naderde. Deze kon den man nog juist ont wijken. doch een auto, die achter de eerste reed en bestuurd werd door den heer S. uit Tilburg, die den klompenmaker te laat bespeurde, smakte dezen te gen den grond. De man was op slag dood. De heer S. stopte niet. doch reed in de richting van de Nederlandsohe grens. De marechaussee to Beveren-Waes waarschuwde alle politie- en douane posten en de automobilist werd te Weelde bij Turn hout aangehouden. Hij is voor een onderzoek naar Dendermonde geleid, waar hij in arrest is gesteld. Later bleek,, dat hij te Oost-Malle ook nog een fiet ser had aangereden, die er echter met enkele lichte verwondingen is afgekomen. De Italiaansche troepen, verscheping naar Oost- Afrika duurt nog on verminderd voort. Hier naast zien we een boot in de haven van Napels gereed liggen voor het vertrek. Duizenden per sonen op de kade roe pen een laatst vaarwel toe aan hen die straks op weg gaan naar het zwarte werelddeel, een nog onzekere C.cl •>*n-;t tegemoet.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5