Beheerscher van de Middellandsche Zee Minister Colijn Toon te Rome gematigder over devaluatie of gevangene Botsing met Engeland vroeg of laat onvermijdelijk? Woensdag 25 September 1935. 78ste Jaargang. No. 9815 Postrekening No. 23330 SCHAGER COUR Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoinend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN. TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewtjsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De spil, waarom de fascistische buitenlandsche politiek draait, ROME: Inzake de belangrijke kwestie, waarbij geheel Europa betrokken is, van het diepgaande geschil tusschen Italië en Enge land begint het er eenigszins naar uit te zien, dat men alle hoop op een oplossing, waardoor het allerergste wordt voorkomen, nog niet behoeft op te geven. De toon, dien Rome aan slaat, is althans iets milder geworden; en al zou het ook te boud gesproken zijn, als men wilde beweren dat deze aangelegenheid nu verder wel in vrede en vriendschap zal worden afgewikkeld, zoo heeft het er toch al len schijn van, dat de mogelijkheid niet is uit gesloten, dat de onderhandelingen worden voortgezet. Deze veranderde houding is ongetwijfeld toe te schrijven aan den sterken indruk, dien En- geland's machtsontwikkeling in de Middel landsche Zee op Rome heeft gemaakt. Er is de laatste dagen een opmerkelijke wijziging gekomen in den staat van zaken: Abessynië, waardoor de strijd is ontstaan, is op den achtergrond gekomen: wie zal de Middelland sche Zee beheerschen Engeland of Italië? Zal Italië Heerscher oi Gevangene worden? Wie de fascistische buitenlandsche politiek van •het begin af heeft gevolgd, en ondanks de verschil lende koerswijzigingen haar oorspronkelijk doel in het oog hield, zal zich over deze vraag niet verbazen. Het voornaamste doel van deze politiek is en is altijd ge weest: de opperheerschappij over de Middellandsche Zee; en iemand, die een goeden blik heeft op het beeld, zooals Mussolini zich dat voorstelt, in zijn gc- heelen omvang, heeft eens geschreven, dat het he- dcndaagsche Italië het er met zichzelf over eens is, dat er slechts twee mogelijkheden bestaan: óf het moet de Middellandsche Zee beheerschen, óf zich daarin als gevangene laten opsluiten. Het valt niet te loochenen dat de sterke zeemacht, die Engeland in de Middellandsche Zee heeft samengetrokken. Italië de tweede mogelijkheid op zeer onaangename wijze voor oogen heeft gesteld. Mocht Mussolini daaruit de gevolgtrekking maken, dat het thans toch maar beter is om te onderhandelen en te trachten, tot een compromis te komen, in weer wil van de sterke wijze waarop hij zich tot dusver heeft uitgedrukt, dan meene men daarom niet, dat hij zijn oorspronkelijke inzichten heeft prijs gegeven. Hij blijft het oude doel nastreven; oud want het is niet door het fascisme naar voren gebracht, doch beheerscht reeds meer dan twee duizend jaar op nood lottige wijze Italië's politiek. Het is alleen door de fascistische regeering meer doelbewust en krachtiger aangepakt, nadat een groot aantal liberale regeerin gen vóór deze zich er weinig aan had laten gelegen liggen, bij gebrek aan denkbeelden, waarop een schep pende politiek kon worden opgebouwd. Mussolini treedt met open vizier in het strijdperk. Het fascisme heeft thans voor de eerste maal open lijk en brutaalweg zijn doel onthuld: de beheersching van de Middellandsche Zee. Mussolini kan er niet over in twijfel hebben verkeerd, dat hij door zijn toewerpen van den handschoen aan Engeland zich aan do sterkste en moeilijkst te overwinnen tegen partij heeft gewaagd. Tot dusver bestond zijn politiek in aanvallen in de flank en omtrekkende bewegingen. Of deze nu gericht waren tegen Griekenland, tegen Joegoslavië, tegen Turkije, bij gelegenheid ook tegen Frankrijk of Hongarije blij werd gemaakt met het uitzicht op herziening van het vredesverdrag of Italië aan den Brenner zijn krachten toonde en zich opwierp tot kampioen voor het» Donau-pact in den grond was dit alles toch niets anders dan een logisch gevolg van de politiek, welke Italiëe met zijn uitge strekte kustlijn, wel gedwongen is te voeren, om zich te verzekeren van de heerschappij over de Middel landsche Zee en de achterlanden daarvan. De kronkelingen der Italiaansche politiek. In den eersten tijd ging de strijd vooral om de Adriatische Zee, door Italië als „zijn" zee beschouwd. De hoop, Dalmatië als buit uit den wereldoorlog te kunnen sleepen, was in rook opgegaan. Daaruit ont stond de scherpe, tegen Joegoslavië dat de andere kust van de Adriatische Zee beheerscht gerichte politiek en de poging, om invloed uit te oefenen op Albanië. De wrijving tusschen Italië en Joegoslavië heeft jarenlang ook haar schaduwen geworpen op de naar Midden- en Zuid-Oost-Europa gerichte poli tiek. Er heeft zelfs af en toe een openlijk conflict ge dreigd. Eerst in den laatsten tijd is er eenige ver betering in den toestand gekomen; doch dit zal wel tijdelijk zijn, omdat Italië thans een ander doel na streeft. Het is duidelijk, dat de overeenkomst met Frankrijk, in het begin van dit jaar gesloten, de hui dige Oost-Afrika-politiek van Italië heeft ingeluid. Terwille van Frankrijk heeft Italië voorloopig dc strijdbijl begraven en het geschil met Joegoslavië overbrugd. Mussolini is er zelfs niet voor terugge schrikt, zijn houding tegenover Hongarije, dat hij ge vleid had met de hoop op herziening van het vre desverdrag, te wijzigen, t eneinde wrijving tegenover Belgrado tegen te gaan. Bovendien had hij er belang bij, dat er rust heerschte in den voorsten Balkan, nu hij Oostenrijk onder zijn bescherming had genomen, dat een voorpost moet worden van Italië in 't Do- nau-achterland van de Middellandsche Zee. Griekenland werd niet ontzien. Ten aanzien van Griekenland nam de fascistische buitenlandsche politiek een uitdagende houding aan. Het wegkapen van de Dodecanesus na den wereld oorlog heeft aan de trots van Griekenland een ge- voeligen slag toegebracht. Doch hoe meer Italië zijn machtspositie in de Egeische Zee en daardoor tevens in het Oosten van de Middellandsche Zee versterkte, hoe meer Mussolini zijn best ging doen om bij Grie kenland weer in het gevlei te komen; het is hem evenwel nog niet gelukt, den overwegenden Engel- schen invloed daar te lande te breken. Van het begin af heeft het fascisme het oog gericht gehouden op Afrika, welks tegenoverliggende Noord kust als steunpunt moest dienen voor de heerschappij over de Middellandsche Zee. De geschillen met Frankrijk in Noord-Afrika zijn langs minnelijken weg bijgelegd. Daarop is Italië begonnen met het on der Engelschen invloed staande Egypte te influen- ceeren; en over Egypte heen lokte het doel van den huidigen strijd: Abessynië. Men moet niet uit het oog verliezen, dat de Itali aansche Middellandsche Zee-politiek gericht is op een economische beheersching der randgebieden, vooral van het Oostelijke gedeelte, en van hun ach terland. Hierbij is het aan bodemschatten rijke Abes synië inbegrepen. In Adoea heeft Italië voor het eerst geprobeerd, om het aan zich te onderwerpen; en de later geslo ten verdragen hadden geen ander doel, zij het dan, dat dit doel niet zoo duidelijk aan den dag kwam. Nu Italië heeft ingezien, dat het op die manier zijn doel niet kan bereiken, heeft het zijn toevlucht ge nomen tot de wapens. Overal echter, waar het, al Is het dan in breede- ren zin, de randgebieden, van de Middellandsche Zee betreft, moet Italië noodzakelijkerwijze op En geland stooten. De strijd ter bereiking van het eind doel der fascistische buitenlandsche politiek moet. derhalve, thans of later, gestreden worden tegen het Britsche rijk. DE STAKING TE TILBURG. Overgroote meerderheid der stakers aan vaardt het bemiddelingsvoorstel. Donderdag weer aan het werk? Het voorstel van burgemeester Mr. Vonk de Both van Tilburg is gisterenavond in een viertal stakersvergaderingen met overgroote meerderheid aangenomen. Het comité kon niet met alle stakers tege lijk beraadslagen, waarom achtereenvolgens vier vergaderingen met een gedeelte van hen werden belegd. Van de drieduizend stakers verklaarden zich slechts ongeveer honderd tegen. Heden zullen de fabrikanten bijeenkomen. Wanneer deze het voorstel aannemen, zal het werk Donderdag hervat worden. Het voorstel van den bemiddelaar. De tekst van het voorstel van den bemiddelaar in het stakingsconflict luidt als volgt: a. de arbeiders aanvaarden het werk met de be paling, dat de nieuwe loonen zullen ingaan op een datum in overleg met de vereenigingen St. Lamber- tus, do Eendracht en Unitas nader vast te stellen, welke datum niet eerder wordt gesteld dan 14 dagen na de aanvaarding van het werk, en niet later dan een maand. Een en ander geschiedt teneinde de leden van de organisatie gelegenheid te geven met hun be sturen over deze aangelegenheid van gedachten te wisselen; b. de werkgevers betalen 40 van het ingehou den loon en van hetgeen door de werknemers is ver diend voor alsnog gepresteerden arbeid en dat van de drie kermisdagen. c. partijen verbinden zich geen rancune maatre gelen van welken aard ook tegen elkaar te zullen nemen. Dit voorstel is aan het stakingscomité voorgelegd. Hedenavond vergadert het comité met de stakers over het al of niet aannemen daarvan Morgenochtend zul len de fabrikanten bijeenkomen om over het voor stel te beraadslagen. De gevolgen van de devaluatie in België Felle stijging van de prijzen der levens middelen. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt: Na geruimen tijd, niettegenstaande de devaluatie van den Belgischen franc, toch nog betrekkelijk laag te zijn gebleven, beginnen de prijzen van de levens middelen thans, heel België door, maar het meest natuurlijk in dc groote centra, met groote snelheid te stijgen. Sommige bladen, die, tot dusver, de devalua- tiepolitiek van liet kabinet-van Zeeland hadden goed gekeurd, laten thans bittere klachten hooren. De In- dépendance Beige b.v. constateert dat het brood se dert een paar dagen fr. 1.80 per kgr. kost, terwijl on der het kabinet-Theunis (vóór de devaluatie) slechts fr. 1.35 werd betaald. Hier bedraagt de stijging dus reeds 33 pet. De boter kost nu 24 francs per kgr. in plaats van 18; het varkensvleesch 28 fr. en 30 fr. in plaats van 24 fr.; voor kaas moet 10.50 fr. in plaats van fr. 7.50 worden betaald. Voor sommige conserven bedraagt de prijsstijging 40 pet. DRAMA OP ZEE. EEN REDDINGBOOT MET ZES LIJKEN ER IN OP DE KUST VAN NIEUW SCHOTLAND AANGESPOELD. Aan de kust van Nieuw Schotland Canada in de buurt van Judique is een reddingsboot aan komen drijven met aan boord zeven zee lieden, waarvan er zes reeds gestorven wa ren. Korten tijd nadat de boot. op land ge haald was, is ook de zevende overleden. Volgens de onsamenhangende verhalen van dezen laatsten zeeman behoorden zij tot de bemanning van een vrachtschip dat in de buurt van kaap Breton is vergaan geduren de een storm die dagen achtereen woedde. De boot had sindsdien beschadigd als een speelbal van de golven heen en weer gedre ven. De ontberingen die de mannen hebben moeten doorstaan zijn vreeselijk geweest. Met weet niet of deze boot de eenige red dingboot van het verongelukte schip was. of dat meerdere booten nog op zee drijven. Nader wordt gemeld, dat zich niet zeven, doch zes zeelieden in de eerste boot bevonden. Het vergane schip was een graanboot. Het schip heette Hurryon. Korten tijd nadat de eerste boot was aangespoeld, werd ook een tweede boot met zes andere opvaren den van de Hurryon aan land gespoeld. Alle zes dezer mannen waren volkomen uitgeput, zij had- denden bovendien zeer te lijden gehad van de kou de. De ontvangst der Italiaansche besluiten in Engeland. Engeland voor het betrekken van de Assemblée in belangrijke beslissingen? GENEVE: In Engelsche kringen te Ge- nève, en naar uit de Britsche hoofdstad ge meld wordt ook te Londen, verklaart men naar aanleiding van het communiqué van den Italiaanschen ministerraad, dat de toon te Ro me gematigder is geworden, doch dat er geen aanleiding is, te hopen op een wijziging in de feitelijke houding van Italië. Uit den toon van de Italiaansche opmerkingen ten aanzien van de voorstellen van de Commissie van Vijf moet men afleiden, dat men niet met Italiaan sche tegenvoorstellen, doch met zuiver nega tieve critiek heeft te maken. In Engelsche kringen is men in den huidigen toe stand vastbesloten, alle noodige beslissingen binnen het raam van den Volkenbond zonder overhaasting doch ook zonder verdere aarzeling, ten uitvoer te brengen. Men acht het uitgesloten, dat de Engelsche regeering zich met diplomatieke onderhandelingen buiten Genève om, dus met een soort nieuwe confe rentie van Stresa of iets dergelijks, zou inlaten. Wordt artikel 15 thans toegepast. 'Er bestaat thans in Volkenbondskringen geen tw'jfel meer, dat artikel 15 van het Volkenbondsverdrag op het Italiaansch- Abessijnsch geschil zal worden togepast, nu het communiqué, over de zitting van den Ita liaanschen ministerraad gistermiddag duide lijk had gemaakt dat tegenvoorstellen van de Italiaansche regeering niet te verwachten zijn. Op deze wijze zou nog deze week, indien Abessynië snel nogmaals haar aanneming van de voorstellen van den Raad zou bekend maken, de toestand bereikt kunnen worden, dat Italië, als lid van den Volken bond, overeenkomstig artikel 15 par. 6, verplicht is, zich van iedere oorlogsdaad tegen Abessinië te ont houden, op gevaar af, dat anders artikel 16 tegen Italië zal worden aangewend, het bekende artikel over de sancties tegen den staat-aanvaller. Ingeval de toepassing van artikel 16 noodzakelijk zou blijken, zou men de beslissing daaromtrent aan de Volkenbondsvergadering willen overlaten, aange zien men van meening is, dat de Volkenbondsraad alleen de verantwoordelijkheid voor zoo belangrijke maatregelen niet op zich kan nemen. Voor meer dan een millioen gestolen. Door een Parijsch juweelenmakelaar. Parijs. Men zoekt op 't spoor te komen van een makelaar in juweelen, die met meer dan een milli oen francs aan edelgesteenten is verdwenen, welke verschillende Parijsche juweliers hem hadden toe vertrouwd: De autoriteiten in de havenplaatsen en aan de grenzen zijn gewaarschuwd en hebben een signale ment ontvangen van den vluchteling. DEN HAAG: In antwoord op een vraag van den heer Aalberse of het voorgestelde wetsontwerp inzake de vaste lasten en het bezuinigingsontwerp voldoende zekerheid ge ven, worden ze aangenomen, dat devaluatie niet noodig zal zijn, heeft Minister Colijn gister in de Kamer geantwoord, dat veel af hangt van den wil tot aanpassing bij de Ka mer en het volk. Devaluatie is ondanks den vasten wil der regeering om dc muntpariteit te handhaven, moeilijk te voorkomen indien het Nederlandsche publiek met zijn geld gaat vluchten in buitenlandsche valuta. Gebeurt dat niet, blijft men ondanks politieke onze kerheid rustig, dan meent de regeering, dat devaluatie bij de gevoerde regeeringspolitiek niet te voorziene omstandigheden uitgesloten zal kunnen uitblijven. (Men zie ook het volledig verslag van de Kamerzit ting elders in dit nummer.) HEVIGE REGENVAL IN JAPAN. 40.000 huizen onder water. Het A.N.P. meldt uit Tokio: De diensten der spoorwegen, telefoon en telegraaf in de districten Sjikokoe en Ki- oesjuióe zijn gestaakt wegens den sedert gis terochtend aangehouden regenval. Men vreest dat ernstige materieele schade is aangericht, speciaal aan de te velde staande gewassen. Te Tokio zijn 40.000 huizen onder water gezet, terwijl men voorts een verschrikkelijken tai foen verwacht in Kioesjioe. Het Amerikaansche stoomschip „Seattle", haast zich, om hulp te bieden aan het Chi- neesche vrachtschip „Loehsjing", dat noodsei nen heeft uitgezonden. Inbraak te Hilversum. In het Christelijk Lyceum. In den nacht van Maandafr op Dinsdag is inge broken in het Christelijk Lyceum aan den Lagen Naardenveg te Hilversum. De ongenoode gasten, die zich toegang hebben verschaft door inklimming in het gymnastieklokaal, hebben alle gelegenheid ge had het geheele gebouw op grondige wijze te door zoeken. Men heeft dan ook in alle lokalen en ka mers een onderzoek ingesteld, met het volgende re sultaat: uit een kamer van een der leeraren zijn drie bankbiljetten van 50 gulden gestolen, welke in een bureau waren opgeborgen; uit de kamer van den conciërge verdwenen negen nieuwe vulpenhou ders en een groot aantal nostzegels en in de kamer van den amanuentis is eenig geld ten bedrage van ongeveer tien gulden alsook een serie kleine allu- minium-gewichten bemachtigd. Ten slotte zijn uit het laboratorium eenige instrumenten gestolen. De dieven hebben voorts vele kasten opengebroken, doch hebben blijkbaar daar niets meer van hun ga ding kunnen vinden. Nog steeds onrust onder de boeren in Litauen. Nieuwe botsingen met de politie. Een communistisch agitator gearresteerd. Uit verscheidene plaatsen in Litauen worden den laatsten tijd weer berichten ontvangen over onlus ten. Te Grasziski in het district Wilkawitsjki heeft gisteren een schietpartij tusschen politie en boeren plaats gehad, waarbij drieb oeren ernstig werden ge wond, een van hen is op weg naar het ziekenhuis overleden. Een dag daarvoor wilde de politie een aantal rad draaiers arresteeren, die de boeren aanspoorden weer te staken; de boeren verzetten zich tegen de arres tatie en de politie moest onverrichter zake aftrek ken. De politie keerde evenwel terug met verster king, waarop de boeren op de politie schoten; de po litie beantwoordde het vuur en arresteerde 30 per sonen. Ook uit andere plaatsen worden onlusten gemeld, o.a. uit het district Sjaki, waar de boeren met ge weld verhinderen, dat een regeeringsambtenaar het woord tot hen richtte. Een aantal communistische agitatoren is onder weg om de boeren aan te sporen te staken, de poli tie heeft reeds een aantal van deze rondtrekkende oproerstokers gearresteerd. 12 Auto's overvallen in Palestina. Hoffelijke bandieten. Op den terugweg van Haifa naar Bevrouth zijn gistermiddag 12 automobielen door bandieten over vallen en de inzittenden beroofd. De bandieten, die tot de bende van den beruchten Foead el Alami be hoorden, en buitengewoon hoffelijke omgangsvor men aan den dag legden, konden met een buit ter waarde van 2000 pond sterling ontsnappen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1