Een Volkenbondscommissie naar Abessyniê? Vijf maandgn strijd met dentone Ontzettende brand te Lenden Vijf millioen te kort Duurdere benzine Verzoek van den Negus WOONWAGENKAMP IN OPSTAND. Op het landboiiw-crisisfonds. Een halve cent per liter Donderdag 26 September 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomond nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent Cbewijsnó. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Een grensstrook in Abessinië ontruimd, op dat Italië geen enkel voorwendsel tot den aanval kan doen gelden. ADDIS ABEBA: De regeering van Abes sinië heeft den volkenbond verzocht, onmid dellijk per vliegtuig een commissie te zenden, zoo noodig op kosten van Abessinië, teneinde te onderzoeken, of Abessinië offensieve maat regelen neemt en te zien, wie de vijandelijk heden begint. Het telegram van den negus. De Negus herinnert in zijn telegram in de eerste plaats, dat hij met het oog op de hoe langer hoe groo- ter wordende troepenmacht van Italië en om ingeval van het uitbreken van vijandelijkheden allen twijfel omtrent de vraag wie aanvaller is te verhoeden, reeds eenige maanden geleden aan zijn troepen order heeft gegeven zich tot op dertig kilometer van de grens te rug te trekken en daar te blijven, om te voorkomen dat Italië uit een incident een voorwendsel tot een aanval zou kunnen maken. De ordérs zijn volkomen uitgevoerd. In de tweede plaats herinnert de Negus er aan, dat hij reeds vroeger het verzoek gedaan heeft tot het zenden van een commissie van onpartijdige waarne mers naar Abessinië om bij een aanval de verant woordelijkheid er voor te kunnen bepalen. Ten derde verzoekt de Negus den Volkenbonds raad alle voorzorgsmaatregelen, te treffen, die hij nuttig zal oordeelen en de Negus verzekert den Raad zijn volle medewerking overal op Abessijnsch gebied bij alle maatregelen, waartoe de Volkenbondsraad in Verband met deze zending zal besluit. Tot afweer gereed. De speciale correspondent van de „United Press", H. Ellvins, is vertwijfeld over het Geneefsche resultaat en ervan overtuigd, dat Italië's antwoord op de voor stellen van de commissie van vijf slechts op het win nen van tijd was gebaseerd. Op het oogenblik is men in Abessyniê koortsachtig bezig, oorlogsvoorbereidingen te treffen. Omvangrijke versterkingen zijn geconcentreerd bij do toegangen tot het plateau van Addis Abeba, ten einde een directen Italiaanschen aanval op dit pla teau af te weren. Een nieuwe divisie zwarthemden is bij Assab ge land. Ze zullen naar het grensgebied van Eritrea en Abessynisch Danakil worden gezonden. Verder versterken de Italianen het Zuidelijkst deel van Eritrea, dat tegenover de Perim-eilanden is gele gen. Prinses Tsahai in dienst van haar va derland, In uitstekend Engelsch heeft prinses Tsahai de dochter van den Negus, aan den correspondent van de „United Press" getuigenis afgelegd van haar vas ten wil ingeval van oorlog haar plicht tot het uiter ste te doen. Ze weet weliswaar nog niet, of ze haar vader naar het front zal vergezellen; doch ze zal al haar krach ten in dienst van haar vaderland stellen. De prinses, die zich, evenals de andere vooraan staande vrouwen, weinig vertoont en alleen hij fees telijke gelegenheden onder de bevolking verschijnt, stond aan den correspondent toe, in aansluiting op een bezoek aan de keizerin aan het hoofdbureau van het Roode Kruis in Addis Abeba, haar eenige vragen te stellen. Marechaussees moesten met de sabel de orde herstellen. f Het woonwagenkamp aan den rijksweg Nijmegen- s Hertogenbosch onder Grave, dat reeds zoo menig maal het tooneel is geweest van hevige vechtpartijen, waarbij veelal van vuurwapenen gebruik werd ge maakt, is Dinsdagmiddag, naar het „Hbl." meldt, in rep en roer gebracht door een aantal bewoners, die onder den invloed van sterken drank verkeerden. Toen dien middag omstreeks half vijf een aantal mannen in beschonken toestand binnenkwam, werd over veeten gesproken, waarbij zich weldra twee par tijen vormden, die elkaar op hartige wijze met ver wijten overlaadden. Het bleef niet lang bij woorden en men geraakte weldra handgemeen, waarbij men zich van knuppels en ijzeren staven bediende. Er vie len geduchte klappen en verscheidene personen lie pen wonden op. In de op eenigen afstand gelegen marechausséekazerne werd het tumult opgemerkt en een aantal manschappen begaf zich naar het kamp, ten einde de vechtenden te scheiden en de orde te herstellen. De beide partijen, die elkaar met zoo groote hevigheid bestreden, keerden zich dade lijk eensgezind tegen de marechaussee. De mare chaussee zagen zich genoodzaakt de sabels te trekken en daarmede werd op hardhandige wijze ruim baan gemaakt, zoodat de reds in de onderlinge vechtpartij gewonden nieuwe kwetsuren opliepen, terwijl zij, die er nog goed afgekomen waren, eveneens builen en wonden te incasseeren kregen. Het slot van de historie was, dat de marechaussée meester van het terrein bleef en de raddraaiers kon arresteeren. Daar het gevecht voor het grootste gedeelte op den zeer drukken rijksweg plaats had, was de publieke be langstelling zeer groot* Italianen in Egypte trachten zich te laten naturaliseeren. Een correspondent van de Daily Express meldt zijn blad uit Cairo, dat de autoriteiten in Egypte over stroomd worden met verzoeken van in Egypte wo nen Italianen om de Egyptische nationaliteit te mo gen aannemen. Men heeft al deze verzoeken gewei gerd. Het Italiaansche gezantschap te Cairo heeft bezwaar gemaakt tegen inwilliging. Verder zouden welgestelde Italianen in Egypte, pogingen aanwenden hun bezittingen tegen confisca tie door den Italiaanschen staat te verzekeren. In den tijd van veertien dagen heeft men in Alexandrië polissen versti*ekt tot een bedrag van 3.000.000 pond. Dit bedrag is zoo hoog, dat de verzekeringsmaat schappijen besloten hebben geen verdere transacties van deze soort aan te gaan. Mussolini door lid van Koningshuis te vervangen? Een onwaarschijnlijk be richt. Het D.N.B. meldt uit Parijs: De Oeuvre" publiceert een overigens vrij on waarschijnlijk bericht van zijn correspondente te Genève, volgens hetwelk in de wandelgangen van het Volkenbondspaleis geruchten de ronde zouden doen, als zouden besprekingen hebben plaats gevonden tus- schen hooge Engelsche en Italiaansche kringen, waarbij men den Engelschen kringen zou hebben duidelijk gemaakt, hoe, ingeval van een regeerings- wisseling te Rome, een nieuwe regeering er uit zou kunnen zien, waar in de plaats van Mussolini, een lid van het koninklijke huis de leiding op zich zou nemen. De correspondente voegt hieraan toe, dat, hoewel men aan deze geruchten geen bijzondere beteekenis toekent, men het niet uitgesloten acht, dat het oogen blik zou kunnen aanbreken, waarop slechts een re- geeringswisseling de positie van Italië tegenover den volkenbond en de mogendheden zou kunnen redden. MAATREGELEN TEGEN EEN GROOT DEFICIT IN 1936. In verband met vex'schillende berichten, welke in de pers zijn gepubliceerd, als zou het Landbouworisisfonds voor het dienstjaar 1935 vermoedelijk een .tekort van meer dan 30 millioen gulden hebben, wordt van bevoegde zijde meegedeeld, dat deze berichten onjuist zijn. Het tekort voor het jaar 1935 wordt ge schat op niet meer dan 5 millioen gulden. Nagegaan wordt, of het mogelijk is dit te kort alsnog te verminderen. Texi aanzien van de hegrooting van het Landbouwcrisisfonds voor het jaar 1936 mag vertrouwd worden, dat maatregelen genomen zijn, waardoor het tekort waarmee het jaar 1936 wellicht zal wolf den begonnen, over dat jaar niet meer zal aangroeien. Op Lundy Island is de Fransche visschersschoener „Jacques Berthe" na emotievolle reis binnengeloopen. Na vijf maanden lang met de woedende golven van den. Atlantischexx Oceaan te hebben geworsteld, is de Fransche visschersschoener „Jacques Berthe", IN VERBAND MET VERSNELDEN BRUGGEN BOUW. Bij de Staten Generaal is ingediend een wetsontwerp tot financiering van den ver snelden bruggebouw door verhooging der tij delijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. De regeering heeft naar de memorie van toelichting mededeelt beslo ten van tolheffing af te zien. De prijs van benzine zal wanneer dit ontwerp in het Staatsblad is verschenen Vz cent per liter duurder worden. Het als gemiddelde opbrengst aan veidiooging van benzinebelasting volgens dit wetsontwerp gedurende 10 jaren in het Vei'keex-sfonds te stoiien bedrag is nu door de regeex'ing gesteld op f 2.250.000 per jaar. Er zal dan in 1958 een nadeelig saldo zijn van f 1.320.000.. Aan deze memorie is een bijlage toegevoegd om aannemelijk te maken, dat met een 10-jarige stor ting in het Verlceersfonds van f 2.250.000 vei'kregen uit een verhooging der benzinebelasting met f 0.60 per 100 K.G. een voldoende dekking voor de gevol gen van een versnelde uitvoering der groote over- bx'uggingexx aanwezig zal zijn. De storting van f2.250.000 is bex'ekend op een ge middelde belastbai*e hoeveelheid van 375.000.000 Kg. per jaar. Hierbij is aangenomen, dat bij een verhoo ging van de benzin ebelasting met het voorgesteld bedrag ongeveer de grens zal zijn bereikt, maar nog niet overschreden, waarbij het natuurlijk accres van het belastbaar benzineverbruik verband hou dend met het nog steeds stijgend automobielverkeer in een decres zou worden omgezet door de vervan- ging van de benzine door andere motorbrandstoffen Mocht de uitkomst onverhoopt anders zün. dan zul len op dit punt nadere maatregelen genomen moe ten worden. Het kiezen van dit systeem van dek king is de regeering vergemakkelijkt door het, re sultaat der Vei-keerstelling, dat uitwees, dat niet, zooals in het voorloopig verslag tot uitdxmkking komt, de voorgestelde heffing voor het overgroote deel op Limbui'g, Noordbrabant., Overijsel, Drente en Geldei'land, zou komen te drukken. Hoewel kan worden toegegeven, dat een deel der auto's van de versnelling van den bruggenbouw minder of geexx voordeel zullen hebben .is de extra benzinebelasting zóó gering, dat mag worden aange nomen, dat dit offer aan de gemeenschap wel ge recihtvaardigd is. de veilige haven van Lundy Island binnengeloopen. Weken achterbeen hadden de dertig mannen, die zich aan boord van liet geteisterde scheepje bevon den, hun honger gestild met de visschen, die zij vin gen en de vogels, die zij schoten. De eex'ste gei'uchten van dit drama van de zee be reikten Donderdag j.1. Lundy. Er waren geweerscho ten gehoord, die heel vaag hoven het geweld van den met een snelheid van tachtig mijl per uur voort- razenden storm uitklonken. Eilanders worstelden tegen den wind in naar den top van een der hoogste klippen. Diep beneden hen, in een beschutte inham tusschen de rotsen, zagen zij een visschersschoener dansend op de golven. Een verrekijker toonde hun een wonderlijk too neel op het wanordelijk dek. Dik bebaarde mannen in gescheurde kleeren liepen er rond en vuurden vol opwinding op de zeemeeuwen, welke rond het schip cirkelden. Tal van vogels stortten getroffen neer, sommige in Een rubberpakhuis in het district Wappïng vrijwel uitgebrand. 40 brandspuiten ne men deel aan het blusschingswerk. Hoog opspringende balen rub ber, die een groot gevaar op leverden voor de brand weerlieden. Reuter seint uit Londen: Op de kade, waar producten uit de kolo niën worden opgeslagen, is brand uitgebro ken, welke op het oogenblik bestreden wordt door 300 brandweerlieden met veertig brand weerwagens. De brand wordt de grootste geacht, die ooit in het district Wapping aan de Theems heeft gewoed. De vlammen verspreiden zich met razende snelheid. Van een pakhuis, dat zeven ver diepingen telt, stonden drie étages weldra in lichter laaie. Door de geweldige hitte die de brandende rubber verspreidde, was het niet doenlijk zich dicht in de buurt van het pakhuis te wa gen. Merkwaardig was het om te zien, hoe sommige balen rubber die van een hoogge legen verdieping van het pakhuis op den grond vielen, weer hoog opsprongen en op die wijze zeer gevaarlijk waren voor de brand weerlieden. Tot in de City is een dikke witte rook merk baar. Nader uit Londen: Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn bij den brand in het district Wap ping aan de Theems, gelukkig geen dooden te be treuren. Met stralen van 35 motorspuiten en twee brand- weerbooten tracht men den brand meester te worden. Het vuur woedt in het grootste pakhuis-complex, waar-in zich groote hoeveelheden koloniale producten bevinden. Het verkeer in de High Street in Wapping en in de omliggende straten moest worden stilgelegd. Later op den avond moest de politie de toeschou wers, die in zeer groot aantal waren opgekomen, ach teruit drijven, daar een groote kraan, die op het dak van een gebouw stond, xxaar beneden dreigde te ko men. De brandweer uit de omliggende districten is even eens ter hulp geroepen. De brand is nog steeds niet gebluscht en de brandweer tracht te voorkomen, dat het vuur op de aangrenzende pakhuizen overslaat. Den brand meester. Om ongeveer acht uur in den avond is het de brand weer gelukt, den grooten brand in het pakhuis district Wapping meester te worden. zee, andere op het dek van de schoener. Een der man nen, gewapend met een haak aan een bamboestok „vischte" de dieren, die in het water fladderden, op en haalde ze aan boord. Gretige grijphanden pakten de beesten vast en plukten ze, waarna ze rauw wer den verslonden. Eenige bewoners van het eiland zetten een boot uit Moexzaam zochten zij hun weg door de stortzeeën naar den schoenex'. Wilde gesticulaties en een stroom Fransche woorden begroetten hen. Een touw werd uitgeworpen, en zij werden aan boord gehaald. Een speciale vertegenwoordiger van do „Daily Ex press", die een bezoek aan boord van het geteisterde schip bracht, vex'haalt zijn ervaringen, waaraan de Msb. het volgende ontleent: „Kapitein Lemaire, nog slechts de geest van een man, met lange, ruige haren en droomerige oogen, Bij hem, in een deken gewikkeld, lag kreunend een zeeman. Naast een stapel gescheurde zeilen lag een tweede, ernstig gewond. De verschansing van de boot was over de geheelo lengte weggeslagen. Alle reddingsbooten, op een kleine sloep na, waren door overslaande zeeën stuk geslagen. De zeilen hingen aan flarden langs de masten. Kapitein Lemaire uitte slechts één woord: dat hij steeds weer herhaalde: „Doctcur! Docteur!" Een andere man wankelde op me toe. Hij sprak een beetje Engelsch en vertelde me, dat hij kapitein L, Troequer was., belast met de leiding der vissche- rij. Tranen stroomden over zijn gelaat. Hij greep 'n geweer, wees op zijn keel en vei'volgens oo een rond cirkelende zeemeeuw en riep: „Shoot! Shoot!" Dat was, naar ik veronderstel, om me te zeggen, dat hij en zijn mannen honger leden. Ik bad wat voedsel en cigaretten bij me. Als kannibalen vielen de mannen er op aan, terwijl ze de cigaretten let terlijk uit de handen scheurden. Kapitein Le Troequer vertelde in gebroken En gelsch, hoe de „Jacques Berthe" vijf maanden lang met stormen had geworsteld: hoe, op terugreis van Groenland, hun kompas onklaar was geraakt; hoe hun stookolie en tenslotte hun voedsel waren opge raakt. Weken lang hadden zij geen koffie, thee, suiker, vleesch, aardappelen of soep meer gegeten of gedronken: het eenige wat zij hadden, was wat water De kapitein nam mij mee naar beneden. Daar onder het vallicht, stond een klein al taai*, waarop een kruisbeeld en een beeld van de II. Maagd. Voor dit altaar hadden de twee kapiteins iederen dag ge beden om uitkomst exi redding... Wij gingen weer aan dek. Hot voedsel, dat ik mee gebracht had, was intussclien verdeeld. Kapitein Lemaire wees op vier flesschen wijn, „de laafste" werd me gezegd. Drie ervan gaf hij aan de beman ning. de vierde schonk hij mij, toen ik overboord klom om naar het eiland Icing te keeren. De Fransche driekleur werd geheschen en met do zwakke kreet: Vive d'Angleterre. heersch de „Jacques Berthe' haar weinige overblijvende zeilen, voor de reis naar huis." Bovenstaande foto toont een beeld van de geheel ontredderde „Jacques B.ertha" voor de haven van Lundy Island, waar zij eerst na 5 maanden strijd met den storm kon binnen- loojxen. 78ste Jaargang. No. 9816 Int. Telef. No. 20

Schager Courant | 1935 | | pagina 1