Drama op de Friesche kust 9e positie van Br. Schacht. Landbouw Crisis-Centrale trd-l Esperanto Tilburgsche staking ten einde Donderdag 26 September 1935.SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9816 Zes visschersbootjes door den storm overvallen. Vandaag een bespreking in Den Haag. Vandaag de arbeid hervat. tllI VIIREËIICUT De Bilt seint WERK- EN VERKEERSFONDS. Jeugdige avonturiers. VIER LEEUWARDERS ONDANKS MOEDIGE REDDINGSPOGINGEN VERDRONKEN. Gister heeft een hevige Noord-Wester storm onze kuststreek geteisterd. Vooral de Friesche Waddenzee heeft het zwaar te ver antwoorden gehad en weldra kwamen berich ten binnen, dat zich" verschillende visschers- booten in nood bevonden. Gistermorgen waren als gewoonlijk eenige amateurvisschers uit Tjummarum met hun bootjes in zee gegaan om te visschen. Hoe wel in den ochtend de zee kalm was, stak te gen tien uur plotseling een sterke Noord westerstorm op met als gevolg dat een aan tal booten in moeilijkheden geraakte. De scheepjes die dicht bij de kust lagen, aldus wordt uit Sexbierum aan de N.R.Ct. gemeld, hebben nog kans gezien den wal te bereiken, zij het met groo- te moeite. Vier booten uit Tjummarum (gemeente Barradeel) en twee uit Westhoek (gemeente Het Bild't) lagen te ver in zee om tijdig te kunnen terug- keeren. Het waren booten van ongeveer 5 meter leng te en slechts gebouwd op varen op kalme zee. De be manning moest alles overboord zetten om te trach ten zich te redden. Een visschersboot heeft van de kust af getracht de in nood verkeerende mensclien te hulp te komen en mocht er in slagen vier booten te bereiken, welker bemanning werd overgenomen. De bemanning van de overige twee booten verliet deze in de hoop zwemmen de de kust te bereiken. Hierin zijn vier mannen ge slaagd met behulp van van de kust af toegeworpen reddingsmiddelen. Vier anderen zijn verdronken. De lijken van twee personen zijn inmiddels aan gespoeld en geborgen. De burgemeester-strandvonder van Barradeel was bij de berging der aangespoelde lijken aanwezig. Nader meldt men uit St. 'Anna Parochie. Gistermorgen was een aantal amateurvisschers van Leeuwarden naar de Westhoek onder St. Jacobi Parochie gegaan om in zee te gaan visschen. Eenige beroepsvisschers, nl. van Tuinen, Tjepkema en de Groot verhuren daar visschersbootjes om nabij de kust te kunnen scharpeuren. Visscher van Tuinen verhuurde één boot aan B. F. Barendsma, kapper en J. Verf, caféhouder te Leeuwarden en de andere boot aan F. H. Toornstra en S. Barendsma, eveneens te Leeuwarden. Omstreeks half acht waren deze beide booten in zee gebracht ongeveer 580 M. uit de kust en op een onderlingen afstand van 300 M. Het was toen mooi weer, de wind was Zuid. Plotseling draai- In dezen tegenwoordig donkeren crisistijd, waar onder bijna alles* te lijden heeft of te niet gaat, is er iets dat voortdurend en zeker zijn weg gaat: de wereldtaal Esperanto. We zijn niet van plan U iets to vertellen over Esperanto, wat betreft zijn geschie denis, schepper, wezen en vooruitgang in de verschil lende kringen Noord-Holland, door de belangrijke gebeurtenissen op Esperantogebied, wordt men zich bewust van do noodzakelijkheid en deugdzaamheid van de geniale schepping van Zamenhoï. Roland Dapuis, Cseh onderwijzer in Esperanto L i 11 nit Rouen, Frankrijk. We willen er de aandacht op vestigen, 'dat men In Den Helder, Alkmaar, Breezand en Wieringen de gelegenheid heeft dezen winter Esperanto te leer.en volgens de wereldberoemde Cseh-methode. Roland Dupuis uit Rouen, Frankrijk, een goede bekende van de Noord-Hollandsche Esperantisten, opent na een vier maandelijksche studie de geheele wereld voor u. Reeds zeer veel jongeren en volwassenen worden en thousiast gedurende de proefles en aan die kan de bnderwijzer verzekeren, dat ze reeds het aanstaan de voorjaar genoeg weten om schriftelijk en monde ling betrekking aan te knoopen met Esperantisten hit de geheele wereld. Uit naam van do Fransche Esperantisten roept Roland Dupuis u op. een van de volgende lessen, bij te wonen. Zie advertentie in dit blad. A-. P.» Breezand. de de wind. 'n hevige storm kwam opzetten, meters hooge golven rolden aan en sloegen met geweld tegen de palenrij langs do kust. Ook een grootere visschers boot van Tjepkema bevond zich met vier amateur visschers in zee, niet ver van de booten van visscher van Tuinen. In de buurt van Kolhorn lagen drie kleine booten ten anker. In de eerste boot bevonden zich H. Ra delaar, schoenmaker en B. Tromp, bakker te Leeu warden, in de tweede KI. D. Bonnema en een zekere Schrane en in de derde boot L. J. Visser en E. Wa genaar. De booten, die alle voor anker lagen, wer den geweldig heen en weer geslingerd toen visscher van Tuinen en andere visschers uit den Westhoek de plotselinge verandering van het weer bemerkten. Maar alles ging zoo snel en daarbij stond er zoo'n kokende zee, dat er aan redden niet viel te denken. Onmiddellijk werd de reddingboot de C. A. den Tex te Harlingen telefonisch gewaarschuwd. Inplaats van in den Westhoek is deze boot later meer Oost waarts ter hoogte van Zwartehaar in zee waargeno men, in ieder geval op een plaats veel te ver weg om de slachtoffers van dezen ongekenden storm te kun nen redden. Moedige redders. Intusschen was van de kust af duidelijk waar neembaar dat de booten nog niet van de ankers waren losgeslagen. Toen de wind wat ruimde,, wisten zes visschers een in het binnenwater liggende motor boot over den hoogen dijk in zee te brengen. Met zeer veel inspanning kon men de groote boot van Tjepkema bereiken. Herhaalde malen werd de met visschers bemande motorboot teruggeslagen door de hooge zeeën. Toen men tenslotte de in nood verkee rende boot had bereikt, stapten twee visschers daar in over en zij wisten dit vaartuig veilig aan wal te brengen. De andere visschers begaven zich naar de twee kleine booten. Een van deze booten was leeg. Dit was de boot van B. F. Barendsma en J. Verf. Beide personen hebben getracht op de mastbank te blijven ziten, doch zijn daar van afgeslagen en ver dronken. De broer van B. F. Barendsma, S. Ba rendsma en F. H. Toornstra, moesten dit aan zien zonder te kunnen helpen. F. H. Toornstra, die aan vankelijk ook op de mastbank bleef zitten, sloeg daarvan af, doch werd door zijn vriend S. Barends ma aan boord geholpen. Door op den bodem te blij ven liggen, hebben deze personen er het leven afge bracht. Stijf verkleumd zijn zij aan wal gebracht, zij worden thans verpleegd bij visscher van Tuinen in den Westhoek. Van de bemanning van de booten van visscher de Groot zijn verdronken H. Radelaar en Tromp uit Leeuwarden. Van de bemanning uit de tweede boot wist KI. D. Bonnema zich zwemmende te red den, terwijl Schrane, die niet kon zwemmen, door visschers uit Kolhorn is gered. Ook L. J. Visser en E. Wagenaar, beiden te Leeuwarden woonachtig, zijn gered. Hun drie booten lagen boven de pier en wa ren onoordeelkundig voor anker gelegd. Aangespoeld zijn de lijken van kapper Barendsma en van Radelaar. De lijken van Tromp en Verf zijn nog niet gevonden. De tocht van de reddingboot C. A. den Tex. De reddingboot C. A. den Tex, van de Noord- en Zuidhollandsche reddingmij, is om tien uur de ha ven van Harlingen uitgevaren. Om kwart over drie is de boot onverrichterzalce in de Haven van Harlingen teruggekeerd. De bemanning had geen enkel schip dat in nood verkeerde, aange troffen en evenmin had men wrakstukken gevonden. Het vaartuig heeft om ruim vier uur de haven van Harlingen opnieuw verlaten en koers gezet naar de Doove Balg, het vaarwater naar Nieuwe Diep, waar ook een schip in nood zou verkeeren. EEN BELANGWEKKEND INTERVIEW MET STRAS SER. HITLER MOET KIEZEN TUSSCHEN OORLOG OF NATIONAAL-SOCIALISTI- SCHE REVOLUTIE. Parijs, 25 Sept. (A.N.P.) De „Excelsior" heeft een interview gehad met Otto Strasser, die daarbij o.m. het volgende zeide: Het voornaamste probleem voor Duitschland is op dit oogenblik de vraag of dr. Schacht dan wel de nationaal-socialistische revolutie het sterkste zal blijken te zijn. Eenigen tijd geleden, aldus Strasser, heeft een geheim gehouden verga dering van hooggeplaatste nationaal-socialistische persoonlijkheden een ultimatum gezonden aan Hit- Ier, waarin het ontslag van Schacht geëischt werd. Hierop zou Hitier hebben geantwoord: „Ik heb Schacht noodig voor onze herbe wapening. In de herfst, wanneer de bewape ning gereed zal zijn en wij weer sterk zullen zijn, zal Schacht verdwijnen. Met de voltooi ing van de herbewapening van Duitschland zullen ruim 1 y2 millioen arbeiders op straat komen te staan. Hitier zal dan moeten be slissen wat hij wil, oorlog of een nationaal- socialistische revolutie. Strasser sprak als zijn overtuiging uit, dat Hitier, gezien de ontwikkeling, die hij sedert 30 Juni 1934 ondergaan heeft, in dit dilemma den oorlog zal kie zen. Hitier heeft het oorlogscomplex, aldus Strasser, Hij weet wat oorlog is, omdat hij dien heeft mee gemaakt, maar hij weet niet wat revolutie is en hij vreest die. Tusschen het bekende en het onbekende zal hij het bekende kiezen. DE ITALIAANSCHE BEGROOTING. Voor Augustus een tekort van 504 millioen. Rome, 25 Sept. De door het departement van financiën gepubliceerde cijfers over Augustus geven een tekort aan over deze maand van 504 millioen Lire. Voor Oost-Afrikaansche uitgaven zijn in totaal 387 millioen besteed, terwijl het deficit sedert 1 Juli gestegen is tot 946 millioen. Wat de algemeene toestand des lands betreft, uit Milaan wordt gemeld, dat de beurs daar voor groote moeilijkheden is komen te staan, daar in den loop van de laatste paar weken verliezen zijn geleden van niet minder dan 450 millioen, terwijl 15 belang rijke firma's waarschijnlijk niet meer aan hun ver plichtingen zullen kunnen voldoen-. Nog lang geen zekerheid dat de instelling naar de hoofdstad zal verhuizen. G. NOBEL. De vereenïging tot ontwikkeling van den landbouw in Noord-Holland's Noorderkwartier heeft gistermiddag te Alkmaar een spoedver gadering gehouden om het feit onder de oogen te zien, dat de landbouwerisis-organisatie voor Noordholland van Alkmaar naar Amsterdam verplaatst dreigt te worden. Besloten is, den secretaris, den heer G. Nobel, op te dragen, heden, Donderdag naar Den Haag te gaan, om bij den minister van landbouw het behoud van den zetel der crisis-organisatie te Alk maar te bepleiten. Een voorbarig bericht. Het bericht, dat wij gister aan het Alg. Handels blad ontleenden, waarin de waarschijnlijkheid werd uitgesproken, dat in October deze crisis-organisatie reeds uit Alkmaar naar Amsterdam zou verhuizen, en zelfs den minister zijn toestemming had.verleend is dus op zijn minst genomen, voorbarig te noemen. Het is niet onmogelijk, dat in de hedenavond te houden Alkmaarsche raadsvergadering een spoed- voorstel van B. en W. in verband met deze kwestie in behandeling komt. Er zijn nog verschillende op lossingen mogelijk en verwacht mag worden, dat de L. C. O. voor Alkmaar behouden blijft. Tegen-voorstel der fabrikanten door organisaties en stakingsleiding aanvaard. De Tilburgsche fabrikantenbond heeft gisteravond het volgende besluit gepubliceerd: De algemeene ledenvergadering van de vereenï ging van Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen heeft kennis genomen van de jongste bemiddelings voorstellen van den burgemeester van Tilburg en deze met de arbeidersorganisaties besproken. De ar beidersorganisaties hebben de fabrikantenvereeniging medegedeeld dat zij voornemens zijn ledenvergade ringen te houden ten einde hun leden in de gelegen heid te stellen met de besturen van gedachten te wisselen over het door deze ten aanzien van de her ziening van de loonen gevoerde beleid. De fabrikan tenvereeniging heeft in verband met een en ander besloten van vandaag af de gelegenheid open te stel len den arbeid te hervatten op onderstaande voor waarden: De voorwaarden. I. Ten einde den door de staking in de gezinnen ingetreden financieelen achterstand te helpen over bruggen, wordt van vandaag af tot en met Zaterdag 12 October op de thans krachtens de loonregeling van 19 Augustus verdiende loonen een zoodanige bij slag gegeven dat de eindloonen worden aangevuld tot het loonniveau van vóór 19 Augustus. II. van Maandag 14 October af geldt aldus de loon regeling van 19 Augustus. III. Op denzelfden grond als vermeld onder sub. I worden, op een in overleg met de arbeidersorganisa ties vast te stellen tijdstip, aan de arbeiders, die de drie kermisdagen nog niet kregen uitbetaald, deze dagen alsnog uitgekeerd. IV. Het door de werkgevers ingehouden loon ter zake van het verbreken van de dienstbetrekking, zal bij de eerstvolgende loonbetaling alsnog worden uit gekeerd. V. Geen rancune maatregelen zullen worden toege past Vergadering van de stakers. De lei ding adviseert het werk te hervatten. Gisteravond acht uur hebben de stakers een bij eenkomst gehouden op de wielerbaan, om over het einde van de staking een beslissing te nemen. De stakingsleiders Coolen en Spijkers werden bij hun komst met gejuich ontvangen. Eerstgenoemde begon met een uiteenzetting, waarin hij o.a. zeide dat het eind van den strijd gekomen was, en dat doorstaken onverantwoordelijk was, omdat het eind van den weerstand der arbeiders in zicht was. Intusschen verzekerde hij dat de staking een waar- Verwachting: Krachtige tot matigen, later ver der afnemende Noordwestelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht nog enkele regenbuien, aanvankelijk kouder. Verdere vooruitzichten: Tijdelijk opkla rend bij krimpenden wind, later weer eenige kans op regen. Nachtvorstverwachti n g: Weinig of geen nachtvorst. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN UUR: 765. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 11 gr. C. 52 gr. F. MOTTEN kunnen geen kwaad, als U Uw zomergarderobe opbergt in onze anti-motzak. Zoowel stof- als motvrij. Prijs f 1. TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen. schuwing voor de werkgevers was geweest om in de toekomst de arbeiders niet te trotseeren en hen rechteloos te behandelen. In volle verantwoordelijk heid aanvaardt de leiding dus het voorstel van den f abrikan tenbond. In hun onderscheiden organisaties hebben de ar beiders gelegenheid de loonkwestie te bespreken en hun besturen ter verantwoording te roepen. De sprekers wekten de arbeiders op, zich niet te laten beinvloedcn door intrigeerende elementen cn heden allen het werk in de fabrieken te hervatten. Voorts dankten zij vooral den burgemeester voor zijn nieuwe bemiddeling. De sprekers werden meermalen door applaus on derbroken cn hadden ook aan het slot luide toe juichingen in ontvangst te nemen. Daarna ging de vergadering uiteen. Tenslotte kan nog worden gemeld, dat. de drie arbeidersorganisaties gisteravond haar leden een cir culaire hebben thuis gezonden, waarin ook tot her vatting van den arbeid op heden wordt, aangespoord In de circulaire aan de leden van St. Lambertus zegt het hoofdbestuur o.a., dat, hoewel tegen het bemiddelingsvoorstel van don burgemeester van do zijde der werkgevers overwegende bezwaren werden aangevoerd, mede en vooral op uitdrukkelijk verzoek der drie arbeidersorganisaties door de fabrikanten werd besloten bepaalde concessies te doen. Dit tegenvoorstel der werkgevers moet dan ook als de uiterste concessie worden beschouwd, waarbij de voorwaarde is gesteld, dat de arbeid heden wordt hervat. Gezien deze zeer tegemoetkomende voorstel len der werkgevers, die na ernstige en diepgaando beraadslagingen op verzoek der arbeidersorganisa ties door hen zijn aanvaard, dringt het. hoofdbestuur van St. Lambertus er bij zijn leden met klem en na druk op aan. heden den arbeid zonder eenige aarze ling te hervatten. GROOTE SPOORWEGTEKORTEN. MILLIOENEN VOOR WEGENBOUW. De Minister van Waterstaat heeft overgelegd de inkomsten en uitgaven van het Verkeersfonds. Wij zullen onze lezers met de lange cijferreeksen niet vermoeien. Wij zien hoe de inkomsten der spoor wegen zich steeds in dalende lijn blijven bewegen. Er wordt nu al weer 6.5 millioen hooger tekort ge raamd en wordt het totaal 37 millioen ongeveer. Er worden ingrijpende maatregelen voorbereid om do tekorten te bestrijden. Verschillende.wegenverbeteringen zijn in onder zoek en voorbereiding en daarvoor is ruim 23V& mil lioen geraamd. Ook Noordholland krijgt daarvan zijn portie. Van den weg AmsterdamWieringen Leeuwarden is wegvak Amsterdam—'t Slochter in uitvoering in werkverruiming. In verband met den toestand van den bestaanden weg over Purmerend en Hoorn naar Lambertschaag komt voor vervanging in de eersteplaats in aanmer king het wegvak HoornLambertschaag. Drie minderjarigen naar Nederland te ruggeleid. Zij wilden teekenen voor het Vreemdelingenlegioen. Eindhoven. Drie minderjarige Eindhovenaren, Lemmens, Verspagget en Van Tongeren bleken sinds eenigen tijd, zonder een adres te hebben achtergela ten, de ouderlijke woning te hebben verlaten. Hun ouders deden hiervan aangifte bij de politie, die een onderzoek instelde. Dit onderzoek had evenwel geen resultaat. Intusschen kwam vast te staan, dat een van de jongens gecorrespondeerd had met het Fran sche gezantschap in Den Haag en dat. de jongens zich hadden aangemeld voor het Vreemdelingen- Lcgioen. Het gezantschap had geantwoord, dat zij zich daarvoor konden opgeven te Rijssel (Fr.) Inderdaad heeft de Fransche politie de jongelui in de kazerne te Rijssel aangetroffen. Zij worden naar Nederland teruggeleid. Dezer dagen worden zij te- rug verwacht.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5