2 PHILIPS Ontsierende reclame langs de wegen. aan Europa's grenzen De veehouders en de papieren. Zaterdag 28 September 1935. SCHAGER COURANT. Tweetia blad. No. 9817 OCTODYNE* Men weet geen weg meer in de voorschriften. Doodeljjk verkeersongeval. Verordening wordt steeds meer ontdoken. DE QUEEN MARY. Busdienst zonder concessie. GEFLUISTERD woord roosters Philips'525A hoorbaar gemaakt, dank zij de Octode-Menglamp_ Radio heeft met dit toestel een nieuwe stem, een nieuwe beteekenis gekre gen! Selectiviteit, gevoeligheid en zui verheid van weergave voldoen aan de hoogste eischen! Kiest Uw station op de groote, van duidelijke namen voorziene afstem- schaal! De krachtige luidspreker geeft hooge en lage tonen even fraai weer! Wie dit toestel probeert, blijft er uren mee bezig! PRODUCT VAN DE GROOTSTE RADIOINDUSTRIE TER WERELD. UW EIGEN NATIONALE INDUSTRIE. Roestige penen, korstige inkt en veel formulieren. Men sdhrijft van geachte zijde aan het „Alg. Han delsblad": „Wij leven vrij. wij leven blij, in een land waar vlijtig wordt gewerkt door tal van groote en geniale xnenschen. Want, nietwaar: is dat niet dè kenmer kende eigenschap, waaraan men de grooten en ge- nialen herkent, dat zij zóó hoog boven alle materie zweven, dat hun geweldig brein zich niet meer ver mag te occupeeren met de strubbelingen van een lager, meer alledaagsch leven? Zei ook Beethoven niet eenmaal tot een violist, die zich over een on- spelbare compositie beklaagde, dat hij zich om een ellendig instrument niet kon bekommeren als de Geest tot hem sprak? Zet voor Beethoven eens oud-ministerie van Eco nomische Zaken; zet voor den violist iederen Neder- landschen boer in de plaats; neem dan het Bijvoeg sel van de „Ned. Staatscourant" van 19 Augustus no 160, ter hand en dan zult u begrijpen, welke on speelbare compositie hier wordt bedoeld. Inder daad; hier werd de geest vaardig over den admini- streerenden artist, die, meegesleurd door een on- tembaren, noesten scheppingsdrang, een stel rap porten, controlestaten, klantenboekjes, melkboekjes en melkbriefjes creëerde, waarvan een in den dienst vergrijsde boekhouder mogelijk zou watertanden Echter niet aldus de min geletterde veehouders, melkventers en melkfabrikanten te wier behoeve dit technisch wonder ontstond.. Van hen wordt thans verlangd, dat zij hun vrijen tijd zullen besteden aan het invullen van zoovele paperassen als hun bedrijf maar medebrengt; te weten, voor den boer: een weekrapport. in twee soms drie exemplaren, waar van een bestemd voor het zuivelstation (dit ex. te gelijk met het weekrapport, elke week in te zen den) één voor hemzelf (ter controle) en een voor den kooper (eveneens ter controle). Voorts een melkboek, regelmatig bij te houden; daar komt een rekening-courant in voor, waarop de boer (de boer! niet een accountant, of zoo...) mag noteeren: de hoeveelheid afgeleverde en/of verwerkte melk, van eigen bedrijf, (totaal van kolom 8+9-flO; vermin derd met kolom 4; zie deze hoeveelheid op week rapport)" om, zoo gaat de toelichting voort, „een overzicht te houden van de hoeveelheid, welke reeds van het contingent is verbruikt". Er staat, dat hij dit laatste weliswaar niet hóeft te doen.maar dat de heeren het hem aanraden, omdat het zoo veel makkelijker en dus in zijn belang is Het is natuurlijk allemaal in zijn belang; en het is natuurlijk goed bedoeld; en het is óók alweer waar, dat alle crisismaatregelen maar niet zóo, een twee. dx-ie, overboord gegooid kunnen worden Maar ik daag u, en iedereen uit, om dit gruwelijk formulieren-feest, deze paperassen-orgie. eens een avond te bestudeeren., en te kien, of u dan al wijs bent geworden uit dit lab.vrinth van al of niet ver werkte- en consumptiemeik; taxe-, tapte-en chocolade melk: room op consumptiebasis en room op indu strie-basis; dezen doolhof van specificaties, ver schillen en totalen. Er is niet uit te komen. Wat veronderstelt de maker van al deze gele, rose en witte papiertjes eigenlijk? Dat onze gansche boe renstand een boekhoudcursus zal gaan doorloopen, om toch maar het hoofd boven water te kunnen houden? Blijkbaar! Zie: daar flitst reeds de bliksem aan den administratieven hemel no. 4 van de Toe lichting deelt den veehouder, vergunninghouder, of wien het maar aangaat, op strengen toon mede: „U gelieve van het bovenstaande goede nota te ne men, daar een onjuiste naleving der voorschriften voor u onaangename gevolgen met zich mede kan brengen; met name schorsing als georganiseerde, waardoor voortzetting van uw bedrijf onmogelijk zou worden!" Het weekrapport dient verder „uiterlijk den Woens dagmorgen, volgende op de week, waarop de inge vulde hoeveelheden melk betrekking hebben", bij de zuivelcentrale te zijn. Dit komt in de praktijk hierop neer, dat de boer er zijn halven Zondag aan spen deert, om „het ding voor mekaar te prakkizeeren." Maar alle gekheid op een stokje, want de zaak is er te ernstig voor, dit móet, immers spaak loopen. Hebben de heeren in Den Haag dan nog nooit een boer gezien? Weten zij niet, dat tal van boeren mis schien ééns per jaar een briefkaart schrijven, met een roestige pen gedoopt in een korstig fleschje stok ouden inkt? dat komt er dan ook niet zoo erg op- aan, want het is tóch alleen maar om de familie te berichten, dat tante een dag in de stad komt, omdat ze naar den professor moet voor een nieuwen bril. Maar het formulier verlangt „duidelijke en volledige invulling", en komt het ding niet op tijd, dan wor den „meerdere administratiekosten in rekening ge bracht." In verband met het bovenstaande is het voor be langhebbenden wel belangwekkend te vernemen, dat de heer G. Nobel, toen hij bij den minister van Landbouw en Visscherij de mogelijke verplaatsing van de Landbouwcrisiscentrale van Alkmaar naar Amsterdam besprak, ook met den minister in over leg is getreden om in de zoo omslachtige regeling der melkbereiding de gewenschte vereenvoudigingen te verkrijgen. We willen hopen dat dit overlea voor de boeren de zoozeer gewenschte resultaten mag heb ben. (Red. Sch. Crt.) Dame door auto aangereden en gedood. Donderdagnamiddag heeft op den Oranjesingel te Nijmegen een doodelijk ongeluk plaats gehad. De chauffeur C. M. W. uit Ubbergen kwam in groo te vaart met zijn auto den Singel oprijden, toen een omstreeks 50-jarige dame den weg wilde oversteken. Zij werd door den wagen gegrepen en bijna op slag gedood; de chauffeur, die dadelijk remde, had niet kunnen voorkomen dat de vrouw een twintigtal meters werd meegesleurd. De politie heeft de auto in beslag genomen. Het stoffelijk overschot van de dame, waarvan de Identiteit nog niet kon worden vastgesteld, is naar het Sint Canisiusziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Circulaire van de provincie aan de gemeente besturen. Met ingang van 1 Januari 1936 een strafbepaling toepasselijk op alle reclames in het landelijk ge deelte der gemeenten. Men schrijft ons: Het provinciaal Bestuur heeft aan de ge meentebesturen een ciculaire gericht, waar in zij hare wijzigingen in de verordening tot het weren van inbreuken op natuurschoon nader toelicht. „De aanleiding tot de wijziging was hoofd zakelijk gelegen in het feit, dat de bestaande verordening op steeds grooter schaal werd ontdoken, waartoe de mogelijkheid werd ge vonden in artikel 2, lo lid, bepalende dat het verbod tót het plaatsen van reclame's. vervat in artikel 1, niet van toepassing was. inzoover het gold reclame voor zaken, die worden vervaardigd of verhandeld, of voor bedrijven, die worden uitgeoefend op of in het onroerend goed, waarop of waaraan de reclame was aangebracht. Van deze bepaling werd meer en meer gebruik ge naakt om reclames aan te brengen op plaatsen, waar :ij naar de strekking der verordening niet behooren voor te komen. Dit geschiedde, door aan de gebrui kers van de onroerende goederen, waarop of waar aan men reclame wenschte aan te brengen, een dikwijls zeer geringe hoeveelheid van de zaken, waarvoor reclame gemaakt wordt, in voorraad te ge ven en hen als verkooper aan te stellen, dan wel, doordat men hen aanstelde als agent of subagent van eenig bedrijf. Op deze wijze zijn op tal van plaatsen reclames verrezen voor verschillende soor ten van motorolie, voor verzekeringsmaatschappijen enz. zonder dat ter plaatse van eenigen werkelijken handel of van eenig werkelijk agentschap sprake was. Het verbod werd dus illusoir gemaakt, aange zien de belanghebbenden, indien tegen hen op grond der verordening werd opgetreden, een beroep kónden doen op meergenoemde uitzonderingsbepaling. Ten einde dergelijke ontduiking der verordening te kunnen keer en! is thans uit artikel 2, lo.. de uit zondering voor zaken, die worden verhandeld, of voor bedrijven, die worden uitgeoefend op of in het onroerend goed geschrapt. Voor dergelijke reclame, die reeds 1 Januari 1935 aanwezig was. is daarop nog een uitzondering toe gestaan, evenwel net langer dan tot 1 Jan. 1936. Als gevolg van een en ander is derhalve, ingaande 1 Januari 1936 de strafbepaling van artikel 4 der verordening toepasselijk op alle reclames, aanwezig in het landelijke gedeel te der gemeenten, (in het algemeen buiten de bebouwde kommen) t e n z ij voor het aanwe zig hebben daarvan door ons College vrij stelling is verleend. Een uitzondering geldt nog alleen voor de reclames voor zaken, die worden vervaardigd op of in het onroerend goed." Gedeputeerde Staten hebben voor de uitvoering van deze gewijzigde voorschriften een beroep gedaan op de medewerking van-de Gemeentebesturen, die belanghebbenden zullen doen aanzeggen, dat zij voor 1 Januari a.s. de hiervoor bedoelde reclames zul len moeten opruimen, dan wel tijdig daarvoor vrij stelling aan Gedeputeerde Staten hebben gevraagd. Bij deze aanvragen zal worden beoordeeld in hoever re van werkeliiken handel of werkelijke bedrijfsuit oefening ter plaatse te goeder trouw sprake is. Gister was het een jaar geleden, dat het schip te water werd gelaten. De stand van de werkzaamheden. De nieuwe groote Engelsche mailboot Queen Mary werd Donderdag een jaar geleden door de Koningin van Engeland te water gelaten. Men heeft ter gele genheid van dezen verjaardag een rapport gepu bliceerd over den stand van de werkzaamheden, al dus de N. R. Ct. Men is op lief oogenlblik bezig aan de laatste werkzaamheden aan dit schip, dat, toen het te water werd gelaten, een gewicht had van '17.000 ton, waarmede het het zwaarste schip was, dat ooit werd gebouwd. Een van de belangrijkste veranderingen heeft het. schip den laatsten tijd on dergaan door het plaatsen van de reusachtige schoorsteenen. waarvan er nu twee zijn geplaatst. Het schip zal drie schoorsteenen hebben. De voorste schoorsteen heeft, gemeten van de kiel af, een hoogte van 184 voet, de tweede 179 en de derde 174 voet. Verder is men gereed gekomen met het afbou wen van de twaalf dekken en heeft men de ma chines en de hulpwerktuigen ingebouwd. Het plaat sen van de machines heeft, elf maanden in beslag genomen. Op het oogemblik is men bezig met het stellen van de turbines. Dit is een bijzonder nauw keurig werk, dat veel tijd vordert, omdat turbines zoo bijzonder teer en omdat bovendien het rende ment van de machines hier voor een goed gedeelte van zal afhangen. Tevens zijn de beide masten geplaatst. De voorste mast heeft, wederom gemeten van de kiel af. een hoogte van 234 voet. Men is eveneens nog bezig met het plaatsen van de 72 groote ketels, die zullen wor den opgesteld in vijf ketelruimen. Het metselwerk vereischt hierbij bijzonder veel tijd. In het totaal heeft men meer dan 50.000 ton metaal aan het bin nenwerk en aan de machines van het schip ver werkt. Tenslotte-vordert het timmerwerk en de de coratie van'de passagiers-verblijven goed. Een groot aantal bekende schilders en beeldhouwers zijn hier voor geëngageerd. Zware straffen opgelegd. De kantonrechter mr. G. C. de Vries Feyens te Amsterdam, veroordeelde drie bestuursle den van de reisvereeniging „Covar", die een busdienst voor de „leden" onderhield tusschen Amsterdam en Den Haag, ieder tot een zware geldboete, n.1. f 1.000,subs. twee maanden hechtenis. De bestuursleden, die aanvoerden, dat hier geen sprake is van een dienst voor het publiek, doch voor de ingeschrevenen en contribueerende leden, zoo dat h.i. voor dezen dienst geen concessie noodig is en dus de wet op de openbare middelen van vervoer niet is overtreden, hebben van dit vonnis appèl aan- geteeikend bij de rechtbank.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5