S.K.C. Dr. Colijn aan het woord AhEumNKiw Zaterdag 28 September 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9817 Vabiaspeculatie is een onvaderlands lievende daad. Mr. Oud verdedigt zijn beleid. Een nieuwe kapperssalon. \Jon Engeïsch militair vliegtuig neergestort. SPELLINGSWIJZIGING OP HANDEN? Iubraku te Purmerend en omstreken. Zijn vader was jarig Een ballon-ramp in Polen. Tweede Kamer. Slechts in een sfeer van vertrouwen kan dit kabinet werken. - Deviezencontrole en devaluatie zeer positief afge wezen. De minister-president Dr. Colijn kwam nog: Don derdag: in den namiddag: aan het woord, ter beant woording: van de verschillende sprekers over het hezuinigingsontwerp. De minister begon met te con- stateeren dat over het hezuinigingsontwerp zelf zeer weinig is gezegd. Hij legde vast dat het niet de bedoeling is, om de departementen Koloniën en Defensie blijvend te ver eenigen. Waarom er dan nog geen minister van de fensie was, zooals de heer Vervoorn vroeg? Wel, toen spreker eens aan den heer Briand, die tijdens een Volkenlbondszitting plotseling naar Parijs was geroepen, om een nieuw kabinet, zijn negende!, te vormen bij zijn terugkeer, vroeg hoe het was gegaan, kreeg hij ten antwoord „Och, zooveel portefeuilles voor die en die partijen en één portefeuille geef ik pas later weg. die is bestemd voor den Tijd. De Tijd is mijn beste collega. Aldus sprak de heer Briand en spreker zegt het hem na. (Vroolijkheid). Hier onderbreekt de Premier te kwart voor zes zij.n rede om haar Vrijdagmiddag te 1 uur voort te zetten. Allereerst behandelt Dr. Colijn dan de oorsprong, het verloop en het einde van de regeeringscrisis. Door de meer dan scherpe critiek in de R.K. pers bestond er goede twijfel ten aanzien van de houding der r.k. fractie en toen de heer Aalbersc vroeg of het Kabinet nog geloofde te kunnen slagen, meende spreker niet beter te kunnen doen. dan te verkla ren, dat. dit geloof er den laatsten tijd niet beter op was geworden, hierdoor doelende op de tendenz in de R.K. pers om de ministers als een stel sukkels voor te stellen, die niets van de situatie begrepen. Allerminst heeft de regeering om een mo tie van vertrouwen gevraagd. Een positieve verklaring van den heer Aalberse was voldoende geweest. Aan het vragen van een motie van wantrouwen heeft spreker zelfs niet gedacht. Als men zegt dat de regeering met het stemmen Vóór het hezuinigingsontwerp had genoegen moeten nemen, heeft men formeel gelijk, maar de regeering die dagelijks voor beslissingen staat vaa.,ongekende draagwijdte, kan niet regeeren zonder den steun van een der beide groote partijen. Spreker ziet allerminst over het hoofd, dat het Ka binet extra-parlementair is, maar de basis waarop 't werkt moet die zijn van algemeen vertrouwen. Is dit vertrouwen niet aanwezig, dan zal deze regee ring moeten plaats maken voor een andere, die wel dit vertrouwen bezit. Spreker kon dan ook moeilijk anders handelen dan hij in den avond van 23 Juli deed. De weg moest worden vrijgemaakt om de vorming van een ander Kabinet mogelijk te maken. Het spijt spreker zeer, dat de heer Aalberse zich gegriefd gevoelt over de regeeringsverkla- ring, waarbij de gevolgde tactiek der R.K. werd gelijk gesteld met die der communisten en soci alisten, maar hij kan slechts zeggen dat de vorm der verklaring zuiver zakelijk is bedoeld. Over de wijze waarop deze vorm is tot stand gekomen, kan spreker geen mededeelingen doen. De minister neemt persoonlijk de verantwoordelijk heid op zich voor het aanvaarden van de opdracht der Koningin tot Kabinetsvorming. Een nieuwe poging tot vorming van een parlemen tair Kabinet was nutteloos tijdverlies geweest, dat met het oog op de geldmarkt niet mocht worden ge- risqueerd. Spreker heeft nog wel overwogen om aan H. M. te verzoeken eerst nog eens een of twee anderen de gelegenheid te geven, maar in de dagen, die op de Kabinetscrisis volgden, verloor de Nederland- sche Bank achtereenvolgens 27, 24, 60, 10 en 19 millioen, tezamen 130 millioen. De heer Aalberse had gewenscht dat de regeering in Juli goudafvloeiing had tegengegaan, maar daar toe was zij wettelijk niet bevoegd. In het algemeen hebben de groote banken niet mee gedaan aan de vlucht uit de gulden, maar zij kun nen hun clienten moeilijk verhinderen hun geld op te vragen en er buitenlandsche deviezen voor te koopen. Spreker wijst met nadruk deviezencontrole af, daar het vrije kapitaal en de gouden stan daard onverbrekelijk aan elkaar zijn ver bonden. Deviezencontrole leidt onherroepe lijk tot het verlaten van den gouden stan daard en dat is van dit kabinet niet te ver wachten.. Trouwens het is zeer de vraag of deze maatregel uitvoerbaar is. Alleen te Amsterdam zijn al 750 com missionairs in effecten, waarbij dan nog de tallooze kleinere banken zouden komen, die onder controle dienden te worden gesteld. EEN NIEUW KABINET Is uit het gevoerde debat niet zonneklaar gebleken dat men hier wel degelijk met een nieuw kabinet heeft te doen? Immers de heer Aalberse zelf heeft gezegd, dat het conflict niet zou zijn uitgebroken als spreker zijn rede van Dinsdag oop 23 Juli had uitge sproken. Is dit nu een nieuw kabinet of is het dit niet?! roept spreker uit. (Groote vroolijkheid). Of er vrijwel dezelfde menschen inzitten doet hier aan niets af. Tussc.hen de beide kabinetten in ligt de opdracht aan Professor Aalberse. Overigens is spr. over de ontvangst van het kabi net niet ontevreden. Wel heeft men gezegd dat de troonrede allerlei vage formules bevatte, maar men hebbe geduld en wachte de boodschap der regeering af. Spreker spreekt over consequente deflatie omdat bij sommige voorstellen hierover dient te worden gesproken. Over devaluatie zwijgt hij echter, omdat dit niet in de regeeringsplannen voorkomt en hij raadde de Kamer daaraan in het vervolg ook het zwijgen toe te doen. De regeering plaatst definitief devaluatie bui ten haar plannen en het ware te wenschen dat de Kamer dit ook kan doen. Dit zou zeer bevorderlijk zijn voor de rust op monetair gebied. Heftig toornt de Minister dan tegen de onva derlandslievende speculanten die het geld duur maken en de taak der regeering belangrijk ver zwaren. Daarenboven benadeelen zij ernstig han del en nijverheid. Voor alles hebben wij behoefte aan verlaging van de ente en aan credietuitbreiding, eindigt, spreker. Ons volk moet daaromde zenuwachtige stemming van zich werpen en ze doen plaats maken voor rustige beradenheid en grimmige volharding. (Bravo-geroep en applaus.) Na deze rede van Dr. Colijn heeft Mr. Oud, de mi nister van financiën het woord gevoerd ter beant woording van de opmerkingen in tweeden termijn ge maakt over het Bezuinigingsontwerp. Het salaris-vraagstuk, aangesneden dóór de heeren Van den Tempel en Thijssen werd nog eens nader door den minister uiteengezet. Dan heeft de heer Van den Tempel de regeering ver weten, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken een circulaire aan 165 gemeenten heeft gestuurd met uit schakeling van het georganiseerd overleg, maar die circulaire moest weg, omdat den gemeenten tijdig gelegenheid tot behandeling in het georganiseerd overleg moest worden gegeven. Juist daarom heeft de regeering de bewuste circulaire vroeger doen uit gaan. Na er op te hebben gewezen, dat men niet mag zeggen, dat de salarisverlaging van tien millioen tot een sluitpost is gemaakt, wordt door den minister aangeraden de salaris-motie-Van den Tempel niet aan te nemen. In de replieken die hierop volgden en waarvan wij alleen den korten inhoud vermelden, dat hij zich niet aansprakelijk stelt voor de schade als een ander hem moedwillig door een ruit gooit. Wat het niet willen regeeren alleen met de sociaal-democraten, maar wel met een derde partij er bij zegt spr.. dat de derde man de spraak aanbrengt. De heer Albarda heeft spr. vergeleken met Simson, nadat Dalila zijn haar tooi had geknipt. Spr. verklaart dat er in Juli heusch geen vrouw in 't spel was. (Vroolijkheid.) Spr. wijst het verwijt van den heer De Geer af, als had spr.'s fractie op de vraag van de regeering moeten ant woorden of er vertrouwen was, het zou zijn als 't oude spelletje waarbij iemand een vraag trok en moest antwoorden. In welk jaar zijt gij geboren? Mijn schoonmoeder is 66 jaar. (Gelach.) Er is in het land gezegd, dat alles wat in de laat ste maanden in de Kamer is gebeurd, het gevolg was van een oude veete tusschen dr. Colijn en spre ker. Wij zouden elkaar niet kunnen uitstaan en zouden elkaar voortdurend dwarszitten. Spreker stelt er prijs op te verklaren, dat, als er één staatsman is waarvoor spreker achting en bewondering heeft, het dr. Colijn is, en hij weet, dat diens gevoelens voor hem evenzeer vriendschappelijk zijn. Spr. wijst er verder op, dat. er gezegd is dat er nu geen vrede is gesloten maar een wapenstilstand. Wij kennen in onze vaderlandsche geschiedenis een be stand van 12 jaar. Zoo hoog zal de leeftijd van dit ministerie wel niet worden. Wie is in dezen strijd overwinnaar, hoeft men gevraagd. Griezot heeft ge zegd: „De regeering is overwinnaar als zij er in slaagt den vrede te herstellen". In 's lands belang wenscht spr. de regeering zulk een overwinning, toe. De heer Albarda wijst op de houding in Juli en nu der katholieken. Toen geen vertrouwen, nu: lang zal zij leven. Spr. behandelt daarna het niet willen regeeren der R.K. met de S.D., alleen. Spr. hoopt dat dit evenals de heer Aalberse heeft gezegd, geen wet van Perzen en Meden is. Dat de a.r. do voorkeur geven aan de oude coalitie, en niet wenschen te regeeren met de S.D., spijt spr., maar de coalitie krijgt steeds minder stemmen. Men vergete niet, dat de arbeiders bij de s.d. en de R.K. bij elkaar behooren. Spr. dringt aan op het maken van groote werken, in Zweden had de regeering daarvoor in enkele uren geld te over tegen 2% De s.d. hebben reeds lang om verhooging der successiebelasting gevraagd, de minister noemde dat onverantwoord. Het liep toen over 5 a 6 millioen, nu is de verhooging 68 millioen. Ook met de industriebank is de regeering tot andere gedachten gekomen, misschien gebeurt dit ook nog wel met de verandering van zilvergeld in nikkelgeld en een heffing in eens. Verschillende sprekers volgen, waarbij de heer De Geer nog eens de nadruk er op legt, devaluatie niet te hebben aangeprezen. Bij consequente deflatie volgt het een onherroepelijk het ander, dat heeft spr. wree- de messteken genoemd. Na nog een kort woord van den minister-president werden de algemeens beschouwingen gesloten en zal Dinsdag gestemd worden over de motie-Van den Tempel. Het oude gebouw van de Hoornsche Bank heeft een nieuwe bestemming gekregen, het is n.1. onder leiding van architect Chr. Dekker omgebouwd in dames- en heeren kapsalons, terwijl er tevens een sigarenzaak aan is verbonden. De heer Pronk heeft zijn kapsalon van het Noord overgeplaatst naar de Markt, waar nu een keurige zaak is gekomen. In de sigarenzaak zijn de verschillende sigaren en si garettenmerken Voorhanden, waarvan ieder rooker, als hij het ziet, staat te watertanden. Een practische draaiende sigarenstancler maakt het mogelijk dat elk in een wip zijn gewenschte merk sigaren kan verkrijgen. De heerenkapsalon is modern ingericht, groote spiegels steunende op marmeren tafels zorgen er voor dat een leuk modern interieur wordt ge schapen, terwijl een groote rustbank hen die onver hoopt mochten moeten wachten, tot een gezellig zitje noodt. De dameskapsalon, die een aparte ingang heeft, is achter de heerensalon gelegen. Door dames bediend, zal een ieder gelegenheid vinden om in eenige boxen haar kapsel te doen onduleeren, watergolven, per manenten enz. Al met al is het een mooie zaak geworden, aan welker bouw de firma's Zoet, Zaandam, betimme ring, P. Weeland, schilderwerk, A. Schoen, lood en zinkwerk; Technisch Bureau A. Keesman electrisch licht; fa. Schmalz bekleeding, hun beste krachten hebben gewijd en het mag worden gezegd, met eere. THEATER ROYAL. Een buitengewone amusementsfilm „Victor en Victoria", met Renate Müller en Hermann Thimig in de hoofdrollen, deze week in Theater Royal draait. Deze film haakt zich voor altijd in ons geheugen vast: „Victor en Victoria"! Een film, die onvoor waardelijk en zonder de minste overdrijving als het non plus ultra op het gebied van de lichte muze beschouwd moet worden. Een meesterstuk van den regisseur Reinhold Sohünzel, wiens fijnzinnige hand een operette schiep, zóó flonkerend, zóo wervelend, zóó overschuimend van esprit en pikanterie, zóo vrij van alle zwaarte, dat men zich na 't slot verbijsterd afvraagt: „Heb ik dit werklijk beleefd? Waar ben ik eigenlijk?!" Zoozeer wordt men in de gevoelsbe weging van dit uitbundige geheel opgenomen, dat men het besef van tijd en plaats volkomen verliest en slechts de sensatie heeft, eén wonder doorleefd te hebben! Renate Müller in heerenrok! Zóó heerlijk licht, zóó vol verve, zóo schoon en verfijnd, zagen wij haar nimmer te voren! Renate in rok wist in tegenstel ling met zoovele kunstzusteren de verleiding te weerstaan, om te agan „marleniseeren" en bracht daarmede een heel bijzondere en aparte noot in de sfeer van deze als hasjisch werkende film! Met den fijnen komiek Hermann Thimig. den prachtigen Robert van Adolf Wohlbrück. die met brio de „beau röle" vertolkte, de beminnelijk ironi- seerende Hilde Hildebrand, den gedistingeerden Frtz Odemar en de kwikzilverachtig zich bewegende Friedel Pisetta werd een ensemble gevormd, dat onzen doorloopenden schaterlach op het rhythme van Franz Doelle's geestige muziek tot driemaal toe tot furioso opvoert! MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag f.1. Iets beter, doch hoegenaamd geen verhooging van prij zen. De duurste koe kwam op f200, werd gekocht door S. Dijkshoorn, den Helder pl.m. 25 ets. In gel de- en kalfkoeien was ook beter handel. De handel in graskalveren was goed. Fokkalveren duur. Nuch tere kalveren matig. Van de fokkalveren kan nog vermeld worden, dat een kalt (dikbil) verkocht is voor f 45; wat een prijs. De handel in vette schapen was duur, vlug. Slachtlamimeren vlug, tot 121/? gld. Voor de weide tot f 9. De handel in magere scha pen was redelijk, van 1420 gld. Oude slachtscha pen 14r—20 gld. vlug. De paarden waren duur. han del goed. Vette varkens, handel vlug tot 26 ets. Han del in biggen en schrammen matig, prijzen vooral niet minder met zoo'n grooten aanvoer. De handel in kippen .konijnen enz. goed. Over het geheel was het een mooie drukke markt met veel bezoek. Bekendmaking. MARKTPOLITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha- gen brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van 10 October 1935 tot en met 21 November 1935 des Donderdags geen rijtuigen op het Marktplein, langs het Rensgars, het Noord en in de Nieuwstraat mogen worden geplaatst dan alleen gedurende den tijd voor op- of afladen, terwijl het uit- en inspannen van paarden op het Marktplein, langs het Noord en het Rensgars niet zal mogen geschieden. Overtreding zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f 25.of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. SCHAGEN, 27 September 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. Schoorl Pz., l.B. De Secretaris, Roggeveen. Zondag a.s. de spannende wedstrijd Comp. 4e kl. K.N.V.B. Aanvang 2 uur. ONTSLAG. Ingaande 28 September is aan 110 arbeiders, werk zaam bij de Westfriesche Kanalen Stolpen—Schagen ontslag gegeven. Binnen korten tijd zullen meerdere arbeiders worden ontslagen. Ingaande October wordt niet meer met twee ploegcnstelsel gewerkt. OVERGEPLAATST. De heer C. Treep, monteur bij den Tochnischen dienst der P.T.T. is overgeplaatst van Zwolle naar Schagen. NED. HERV. GEM. In de plaats van den heer M. Meemster, die bedankt heeft als diaken, is gekozen de heer Jac. Rus, die de benoeming aangenomen heeft. V.H.L. In het bestuur van de V.H. Lidmatenclub zijn ge kozen in de plaats van de heeren J. G. Tielrooij en A. Beemster, die wegens vertrek of a.s. vertrek be dankt hebben, de heeren A. Dekker en J. van den Hooff. SPARTA-NEUWS. Wederom is voor Sparta I een thuiswedstrijd vast gesteld. Thans is het B.K.C. uit Anna Paulowna, dat op bezoek komt. Na de onverwachte en onver diend groote nederlaag, welke Sparta 1 j.1. Zondag incasseerde, kan B.K.C. op een heftigen tegenstand rekenen, daar Sparta 1 zich wel zal trachten te re- habiliteeren. Echter ook B.K.C. is lang niet mis. dat ondervond het toch als zeer sterk bekend staande N.V.V., wat met 52 werd ingemaakt. Wij verwach ten dus een uiterst spannende en vinnige wedstrijd, doch daar beide elftallen tegen elkander altijd zeer fair speelden, ook een. ongeacht den uitslag, zeer sportieve strijd. Indien het weer eenigszins gunstig is, zal het wel vol worden rondom de lijnen, daar ongetwijfeld vele B.K.C.-supporters naar Schagen zullen komen. De aanvang is 2 uur. De vele Sparta- supporters willen wij er tevens nog even op wil- zen, dat voor de groote fancy-fair ongeveer 90 me dewerkers. zoowel dames als heeren noodig zijn. Geeft u dus hiervoor allen op bij den heer J. Holtz, Lagezijde, waar tevens nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Doet het s.v.p. spoedig en zegt 't voort. TELEFUNKEN geven muziek als nooit tevoren! Een serie radiotoestellen, apart van uiterlijk, subliem van weergave. jl Prijzen van f. 106.- af. Twee dood en. Jeruzalem: Een Engelsch-militair vlieg tuig van het luchteskader te Sarphent is in een sinaasappeltuin neergestort. De piloot en zijn metgezel werden gedood. Het Tweede Kamerlid Thijssen Infor meert naar de juistheid van geruchten, inhoudende dat ten departemente het voornemen zou bestaan terug te keeren tot de spelling De Vries en Te Winkel. Het Tweede Kamerlid Thijssen heeft den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat een deel van de kleine minderheid der scholen, die nog niet overgingen tot het invoeren van de o.a. voor de onderwijzersopleiding voorge schreven, vereenvoudigde spelling, van die toepassing wordt weerhouden door geruch ten. als zou ten departemente een wijziging dor voorschriften worden voorbereid, welke neerkomt op een terugkeer tot de spelling- De Vries en Te Winkel? 2. Wil Zijne Excellentie mededeelen, of in derdaad zoodanige wijziging der voorschrif ten in overweging of in voorbereiding is? In den Z.O. Beemster aan den Volgerweg bij Pur- merend is op acht plaatsen een poging tot inbraak gedaan. Slechts eenmaal hadden de inbrekers suc ces, n.1. in de woning van een chauffeur van de N.A. C.O., waar zij het wisselgeld van dezen, een bedrag van vijf gulden, hebben gestolen. Toen de inbrekers bij een ander huis een lucifer aanstaken om te zien hoe de vensters waren gesloten, werd een der be woners wakker, waarop de bende op de vlucht sloeg. Inmiddels werd de rijksveldwachter gewaarschuwd die onmiddellijk een onderzoek instelde. Tot dusver re heeft men nog geen spoor van de dieven kunnen vinden. Eveneens is dezer dagen ingebroken bii de familie D. in de Bernard Nieuwentiitstraat te Pur- merend. Men heeft zich toegang tot de woning ver schaft door het verbreken van een raampje in de voordeur. Vermist worden dertig gulden en eenige papieren. De inbraak geschiedde toen de bewoners hun dagelijksche wandeling deden, een omstandig heid waarvan de inbrekers op de hoogte bleken te zijn. Elfjarige iongen door Duitsche douane doodgeschoten. Nabij de Nederlandsch-Duitsche grens in de buurt van café Hollandia te Arcen, heeft zich wederom een smokkeldrama afgespeeld, waarbij een 11 jarig jongetje het slachtoffer werd. Omstreeks acht uur 's avonds, aldus de Msb.. kwam een tweetal personen uit een van de op Neder- landsch gebied liggende grenswinkels en wilden zich naar een in de nabijheid op Duitsch gebied lig gende boerderij begeven, toen zij werden aangeroe pen door oen Duilschen grensbeambte. Toen hieraan niet onmiddellijk werd voldaan, viel er een schot, waarop een der jongens doodeliik getroffen ter aar de stortte. Zijn metgezel ging hierna op den loop. Het bleek de eenige zoon te zijn van den landbouwer wonende op de hoeve „Groot Heesecker" in de on middellijke nabijheid gelegen, onder de gemeente Walbeek. ITet slachtoffer bad een aantal sigaren en. een ons tabak bij zich voor zijn vader, die jarig was. De persoon, die op de vlucht sloeg, was een knecht op zijns vaders boerderij. Door een dorpsbewoner ballon zonder schuitje gegrepen. Warschau: Volgens een bericht uit Pialystok heeft een bewoner van het dorp Trzcinka een ballon kunnen vastgrijpen, die voorbijdreef. De ballon is ver moedelijk van Duitschen oorsprong en draagt het o:j- schr.ft „Braunmesse". Aan de ballon hing gen schuitje, terwijl zich op het omhulsel sporen v - bloed bevonden. Noch van het schuitje, noch v eventueele inzittenden is tot dusverre een spoor r vonden. NOODWEER IN POLEN. Warschau: Hevige onweders hebben gewoed in het Oosten en Zuiden van Polen, waar door het in slaan van den bliksem talrijke groote branden zijn ontstaan. Twee dorpjes werden geheel in de asch ge legd. In Locck zijn 15 personen door den bliksem ge dood.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9