De botsing aan de Britsch-Indische Noordwestgrens. De moord op vrouw Crempa. VEEM De Bilt seint Zonderlinge geschiedenis. Saneeringsmaatregelen bloembollenteelt. Voor groote waarde gestolen. Wervelstorm te Niftrik. NA DEN STORM. De monarchale kwestie in Griekenland. Vrachtauto in de gedempte Loet geraakt LANGENDIJK Voor den te openen cursus van de afd. Langendijk van de Vereen, tot bevordering van het Vakonder wijs "hadden zich op den fatalen datum nog slechts ruim 20 deelnemers aangemeld. Om 2 klassen te I-runnen vormen, zooals dat de laatste jaren het ge val is geweest, moeten er 36 zijn. Het vorige jaar heeft de Minister de vorming van 2 klassen bij 35 leerlingen toegestaan. Blijft het beneden het offici- eele getal, dan zal het Bestuur weer dispensatie vragen, daar het heele leerplan er is op ingericht. ZUIDSCHARWOUDE. De heer P. van Exter heeft zijn timmermanszaak verkocht aan den heer Jn. Rutsen te Nieuwe Nie dorp. De heer Van Exter is voornemens zich als ma kelaar te vestigen, waarvoor hij is gediplomeerd en door de rechtbank beëedigd. Voor de tweede maal de storm spel breker. De heer Schinkel had, zooals we meldden, met de kermis weer standplaats op het bekende terrein in de Koog. Door den storm van verleden week was een en ander echter dermate beschadigd, dat den laatsten kermisdag geen voorstellingen meer kon den worden gegeven. Om zich voor dit nadeel scha deloos te stellen, had hij v. d. burgemeester vergun ning gekregen, deze week nog 2 avonden te draaien. Weer was gisteren de storm spelbreker en kon ten gevolge daarvan de voorstelling niet doorgaan. Voor de gemeente is dit ook een geduchte tegenvaller, daar de heer Schinkel het grootste bedrag betaalt aan de belasting op vermakelijkheden. WINKEL De wandelclub van de Gym.Ver. Sparta alhier, nam Zondag j.1. met 9 leden deel aan de door de Ned. Unie Wandelsport uitgeschreven 30 K.M. af- standsmarsch HoornHoogkarspel en terug. Op den terugreis werden zij overvallen door heftige regen en onweersbuien, doch niettegenstaande dat, haal den zij zonder uitvallers het eindpunt. Voor deze prestatie werd hen toegekend een groepsprijs», ter wijl aan elk der leden een herinneringskruis werd toegekend. HOOGWOÜT) V.C.L. 1—Andijk 3, 1—5. Ten tweede male kwam er wijziging in den voor gestelden wedstrijd voor Zondag, zoodat V.C.L. niet kwam te spelen tegen Sport, maar tegen Andijk 3. Dit zou een zwaren dag worden voor V.C.L., dat was vooruit te berekenen. Andijk 3 is een veel sterkere club, dan V.C.L. Wanneer we de kansen van V.C.L. berekenden dan zouden die er ook wel naar onze meening hebben uitgezien als 35. Maar het heeft niet zoo mogen zijn. V.C.L. kreeg een zwaar en groot terrein te bespelen. Uit den aard is het terrein van Andijk zwaar en glibberig en door de regen van de laatste dagen is het er nog slechter op geworden. Buitengewoon slecht hield het weer zich Zondagmid dag, onder een aanhoudenden regen werd de wed strijd voortgezet. Aan den structuur van het terrein, zoodoende niet gewend, vielen de V.C.L.'ers steeds over den grond, wat dus het spel zeer bemoeilijkt. Desniettemin heeft V.C.L. zich weer kranig gehouden en heeft zich tot het uiterste verdedigd. V.C.L. was ook goed in den aanval, wat blijkt, daar zij 7 corners hadden te ne men, zoodat Andijk's doel wel bestookt is. Van Andijk kregen we keurig spel te zien, mooi spilwerk, en de rechtsbuiten gaf aan den tegenspe ler van V.C.L. Rentenaar een zware partij. Jaap kan het dan ook niet bebolwerken. Andijk wist na ongeveer vijftien minuten spelen de leiding te nemen. Direct werd weer goed aange pakt en na vijf min. plaatste Wijert de Boer van V.C.L. den bal met een keihard schot in het doel van Andijk. Na 35 minuten deed Andijk den bal ten tweede male in het net van Grootewal verdwijnen. De rust ging in met 21 voor Andijk. Konden voor de rust de spelers van V.C.L. nog zoo goed mogelijk ter been blijven, na de rust waren de glijpartijen niet van de lucht. Onder een ware stort regen ging het spel door en verdreef ieder buiten staander van het terrein. Alleen Andijk wist van de omstandigheden te pro- ïiteeren door nog 3 goals te maken, en heeft dan ook overtuigend en eervol gewonnen. AARTSWOUD. Zondagmorgen speelde A. II tegen Moe I uit Mid- woud een matige wedstrijd, waarvan .de uitslag was 14 in het voordeel der gasten, 's Namiddags kwam N.N. II tegen A. I spelen. Dit nam een on verwacht en droevig einde, doordat na een 20 minu ten spelen, een speler uit Nieuwe Niedorp, B., door een mistrap zijn voet brak. Daar Dr. de Boer niet thuis was, ging men naar den dokter te Winkel, die overbrenging naar het Ziekenhuis noodig achtte. Het woonhuis met timmermanswerkplaats en zaak van den heer Joh. Leeuw is onderhands' ge kocht door F. Kuiper, alhier. SINT MAARTEN STROET. Zondag j.1. ging de hengelclufb alhier er op uit, om elkanders krachten weer eens te meten op het ge bied van de hengelsport, 't Weer was prachtig en ook het vangen ging naar wensch. In totaal werden 317 stuks baars bemachtigd, waaronder 8 maatbaar- zcn. De prijswinnaars waren respectievelijk: W. Wit, H. de Pee, J. Prosper, A. Sijbrands, A. Keetman, G. Biipost, J. Schenk, D. Brak en K. Wit. Na afloop reikte de Voorzitter, de heer G. Bijpost, de prijzen, welke alle bestonden uit luxe voorwer pen op de hem eigene manier uit. Hoe zit het Herman, blijf jij aldoor boven aan staan bij de prijswinnaars? Hou je maar goed hoor, dan krijg jij den wissel beker ook nog. Jammer, dat de pas verloofde Dirk geen kunst voorwerp wist te bemachtigen, doch zich met siga ren moest tevreden stellen. BARSINGEREORN Burgerlijke stand over de maand Sep tember 1935. Geboren: Reijer Jan, zoon van Jan Noorman en van Maria Catharina Schermer; Corneli Nellie, doch ter van Nan Jan Halfweeg en van Hendrikje van Wageningen; Jelle, zoon van Anne Terpstra en van Sipkje Douma; Louis, zoon en Rika, dochter van Jacoba Kabalt; Antonie, zoon van Maarten Hooge- steger en van Trijntje Alida Molenaar; Silphia, dochter van Pieter van Dompselaar en van Irma Maria Segers. Getrouwd: Antonius Cornelis Hussaarts en Elisa- beth Hendrika Luijsterburg. Overleden: Willem Mul, oud 71 jaren. Loop der bevolking over Sept. Ingekomen: H. ïsaac, H. Baschwitz, H. Goldncr van Amsterdam naar Nieuwesluis, Stichting Jood- sche Arbeid; J. van der Klok van Harenkarspel naar Kolhorn, Keern F 113; O. E. Kann van Frankfurt a. M. naar Nieuwesluis, Stichting Joodsche Arbeid; J. Siepel en gezin van Wesfeaan naar Kolhorn E 20. Vertrokken: Mei. M. Freundlich naar Amsterdam Zieseneskade 19; R. David naar Palestina; echtgen G. Langevoort naar Muiden, Muiderberg; Mei. M. Geertsema naar Deventer, Nieuw Rollecate; echtgen. C. J. Schagen naar Zijpe, Schagerbrug, E 16; Mw. E HausmannLevy naar Duitschland. W I E RINOERWAARD EERVOL ONTSLAG AAN BURGEMEES TER HARINGHUIZEN. Bij Kon. Besluit van 27 September is aan burgemeester C. Haringhuizen, op zijn ver zoek, met ingang van 22 Octobor, eervol ont slag verleend als zoodanig, met dankbetui ging voor de door hem in zijn betrekking be wezen diensten. BERGEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. Besluit van 24 Sept. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. Apeldoorn, oud-lid van den raad en oud-wet houder der gemeente Bergen (N.H.) ZIJ PE GOEDE VANGST. Met de arrestatie van de beide mannen uit Den Helder, die zich Zaterdagmiddag aan een roofover val te 't Zand schuldig maakten (zie het bericht in ons nummer van gisteren), blijkt de politie een goe de vangst te hebben gedaan. Bij een huiszoeking te Den Helder, ingesteld door rijksveldwachter Overhand van 't Zand en gemeen teveldwachter Homan van Schagerbrug, werden een groot aantal goederen aangetroffen, welke van dief stal afkomstig zijn. Na een scherp verhoor is komen vast te staan, dat zij o.m. hadden gestolen 40 konij nen (waarvan er inmiddels 25 aan de rechtmatige eigenaars terug konden worden bezorgd) een hoe veelheid aardappelen, groente, enz. Ook bekenden zij een automaat te hebben leeggeplunderd. De daders, gebr. T. uit Den Helder, resp. 22 en 30 jaar oud, zijn Maandagmiddag op transport gesteld naar Alkmaar en aldaar in het huis van bewaring ingesloten. SCHAGERBRUG. Voor den cursus in de Fransche en Engelsche taal, die in ons blad van Maandag 23 Sept. per adverten tie werd aangekondigd, hebben zich voldoende deel nemers aangemeld. De lessen zullen gegeven wor den des Dinsdagavonds van half 7 tot half 9 in één der lokalen van de O.L. school. Het doel, dat aan den cursus ten grondslag ligt is: het op weinig bezwarende wijze onderricht geven in twee der meest verbreide moderne talen aan hen, die anders niet in de gelegenheid zijn dat on derwijs te ontvangen. Dit brengt mede, dat beide talen door de deelnemers worden beoefend. Met de leerstof wordt daar geheel op gerekend; deze zal zoo practisch mogelijk worden gehouden. Een flink aantal cursisten is reeds ingeschreven. Tot Dinsdag 8 October kunnen desgewenscht nog leerlingen wor den aangenomen; daarna bestaat die gelegenheid niet meer. Een nederlaag van de Brltsche stralex- peditie. Omtrent de botsing aan de Noord-Westgrens van Britsch-Indië meldt Reuter nader uit Londen: Maandagochtend hebben de Britsche troepen, die een strafexpeditie ondernemen tegen de opstandige stammen aan de noord-westgrens, een nederlaag geleden. Nabij den Nahakki-pas in het Mohmand- gebied geraakte een afdeeling in een hinderlaag; naar tot nu toe werd gemeld, bedragen de verliezen 130 man. Twee Britsche officieren zijn gesneuveld en twee gewond. De pas is ongeveer 10 dagen geleden door het tweede bataillon van het regiment lichte Hooglan- ders-infanterie bezet. In totaal nemen 15.000 man aan de expeditie deel met vliegtuigen, vechtwagens, artillerie en cavalerie. De opperbevelhebber van de Britsche strijdmacht is brigade-generaal Auxhin- leck. De opstandelingen worden geleid door de Hadsji van Turangtsi. Een nader bericht uit Simla meldt, dat een deel der Mohmands naar het Engelsche kamp was geko men, waar de stamhoofden hun onderwerping had den aangeboden. Er zijn echter ook eenige stammen uit het gebied der z.g. Opper-Mohmands meegekomen, die volstrekt niet van plan waren zich te onderwerpen en die in den nacht van Zondag een overval op het Engelsche kamp hebben gewaagd. De verliezen, die de aanval lers na den eersten schok geleden hebben, moeten zeer zwaar zijn, want binnen een half uur zijn de stammen in wilde vlucht naar hun op tenminste 30 mijl noordelijker gelegen grensgebied teruggetrok ken. De regeering te Simla, die reeds amnestiemaat regelen voor de Mohmands had overwogen, zal nu haar politiek weer wijzigen en eerst nadere gegevens nopens den overal en de sterkte der vijandige stam men afwachten. Alen weet, dat de officier van justitie te Elizabeth in New Yersey een aanklacht wegens moord heeft ge daan tegen de commissaris van politie, Charles Rem- ley te Cranford, in genoemden staat, die een boeren vrouw had doodgeschoten, welke zich had verzet te gen het aanbrengen van een hoogspanningsleiding over 't land van haar man en haar. De lijkschouwing had geleerd, dat vrouw Crempa drie schoten in het onderlijf had gekregen en was doodgebloed. Noch de boer noch eenig lid van zijn gezin was in het be zit geweest van wapens. De bewuste commissaris van politie was de eenige gewapende geweest van de po litieagenten, die den aanleg van de leiding kwamen doorzetten. Een dochter van de gedoode vrouw leg de de volgende verklaring af: „Het was een opzet telijke moord. Zij zagen het bloed vloeien van moe ders borst en over haar huisjapon. Zij zagen, dat zij haar handen omhoog hield en zich overgaf. Zij zagen dat geen van ons gewapend was, maar zij bleven op haar schieten. Zij is in mijn armen gestorven. Zij schoten ook op vader, toen deze zich over haar heen boog. Zij hebben ons beiden gevangen gezet, Twee en een half uur lang lag moeder in een bloed plas op de veranda. Zij wilden niemand toestaan haar te helpen." De advocaat van den politieman heeft gezegd, dat hij den gouverneur van den staat zou verzoeken de ^aalc te onderzoeken. Er bestond reeds zeven jaar 'ang een veete tusschen het gezin Crempa en de elec- riciteitsmaatschappij. Volgens den beklaagden poli- ieman zouden vrouw Crempa en haar man het eerst hebben geschoten, maar de Crempa's ontkennen dit ten eenenmale. Den 8en October zal de zaak voorko men. Verwachting: Krachtige tot matige Zuidweste lijke tot Zuidelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, regenbuien, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verande ring. Nachtvorstverwachting geen nachtvorst. Stormwaarschuwingsdie n s t: De storm- waarschuwingsdienst seinde gisteravond te 21 uur aan alle posten: „Stormsein neerhalen. Blijft op uw hoede!" Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 755. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 11 gr. C. 51 gr. F. MOTTEN kunnen geen kwaad, als U Uw zomergarderobe opbergt in onze anti-motzak. Zoowel stof- als motvrij. Prijs f 1. TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen. Zuster en broer in versuften toestand. De politie te Hilversum heeft zich gisterochtend toegang verschaft tot een huis aan de Rozenstraat in verband met het feit, dat door buren meegedeeld werd, dat men sinds Vrijdag niets van de bewoners gehoord of gezien had. Men trof hen, een 39-jarigen man en diens 50-jarige zuster, in versuften toestand op den vloer aan. De aanvankelijk door den arts van den G.G. gestelde diagnose luidde, dat de slachtoffers ondeugdelijk voedsel zouden hebben gebruikt. Ze werden naar het Diaconessen-ziekenhuis overgebracht. De beide pa- tienten ontkennen, dat zij reeds van Vrijdag af ziek zoilden zijn, doch daar al hun verklaringen overigens zeer verward zijn, kan aan hun woorden weinig waar de worden gehecht. Standpunt Hollandsche Bloembollen- kweekersgenootschap. Het Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap heeft gisteren te Haarlem een buitengewone algemee- ne vergadering gehouden, ter behandeling van de vraag van het hoofdbestuur: „Is het wenschelijk, dat de saneeringsmaatregelen voor het teeltjaar 1935— 1936 in haar geheelen omvang moeten worden ge handhaafd." Het hoofdbestuur had geadviseerd deze vraag be vestigend te beantwoorden. Bij de stemming werden uitgebracht 128 stemmen voor saneering, 55 tegen en 4 blanco. Bij een Inbraak te Haarlem. Tijdens de afwezigheid der bewoners heeft een in breker zich door het verbreken van een ruit in een zijraam van het huis, toegang verschaft tot een per ceel in de Oosterhoutlaan te Haarlem. Het huis is geheel doorzocht en kasten en laden werden open gebroken. Er is veel gestolen. Ontvreemd zijn alle tafelzilver, gouden heerenhorloge, gouden damessiga rettenkoker, een brillanten ring met paarlen, een gouden damestasch en vele andere voorwerpen van waarde. De schade is zeer groot en wordt door verzekering gedekt. De politie stelt een onderzoek in. Groote schade aan kermistenten aange richt. Te Niftrik, gemeente Wijchen, waar het juist kermis was, heeft Zondagmiddag naar de „Geld." meldt, om 4 uur een wervelwind gewoed die slechts 2 seconden duurde, doch zeer groote schade heeft veroorzaakt. Op de uiterwaarden aldaar stonden een dans tent van den heer W. v. d. Hurk uit Druten, een zweefmolen van den heer Th. Panbakker en enkele kleine kramerijen. Van de danstent werden alle zeilen opgenomen en honderden meters meegesleurd, terwijl de vloe ren werden opgelicht. Alles is hierdoor onbruik baar geworden. De zweefmolen werd geheel opgenomen en een eind verder neergesmakt en totaal verwoest. Een nieuw Radiotoestel van f 500, dat daarin aanwezig was, werd mede geheel vernietigd. Gelukkig waren in beide inrichtingen op dat mo ment geen bezoekers aanwezig, zoodat alles zonder persoonlijke ongelukken afliep. Dat de wervelwind een reuze kracht ontwikkelde blijkt alleen wel hieruit, dat de zweefmolen een ge wicht had van 4 ton. Beide ondernemers zijn door dit ongeval ten zeer ste gedupeerd, aangezien de inrichtingen niet ver zekerd waren. WEDEROM EEN LIJK OP TEXEL AANGESPOELD, Uit De Koog Gistermorgen is wederom, thans op De Koog, een lijk aangespoeld. De doode is een jong, blond persoon. Bijzondere kenteekenen ont breken. Ook dit slachtoffer van den storm droeg sleechts zeer weinig kleeren. Het lijk is naar het gemeentehuis te Den Burg gebracht. Hierheen is ook reeds ver voerd het lijk, dat gisteren, zooals gemeld op de Vliehors aangespoeld is. Op de Vliehors drijft op het oogenblik zeer veel nieuw hout aan. voornamelijk battings. Eveneens is aangespoeld een deel van een nieuwe sloep, waarop slechts voorkomen de letters D. en P. Z Verwacht wordt, dat bij verandering van den wind nog meer hout van het in de Eiei> landsche Gronden vergane schip zal komen aandrijven. Het parlement zal op 10 October bijeen komen. Een voorstel van de monar chisten tot onmiddellijk herstel van de monarchie. Het Grieksche parlement zal op 10 October bijeen-* komen. Volgens Havas zouden de royalistische afge vaardigden in verband met den binnenlandschen toe stand en de internationale moeilijkheden den minis terraad voorstellen, zich voor het onmiddellijk herstel van de monarchie uit te spreken. Het plebisciet zou den zij dan opgeschort willen zien. DE ORKAAN BEREIKTE DE BAHAMA- EILANDEN. Miami: De orkaan, welke midden-Amerika heeft geteisterd, bereikte de Bahama-eilanden. Vanuit een vliegtuig is geconstateerd, dat 60 percent van de huizen van het eiland Mimini zijn verwoest. Uit Havana wordt bevestigd, dat de orkaan Zater dag aldaar 35 dooden heeft geëiseht. De Loetsloot is gedempt geworden om te kunnen voldoen aan den eisch van het verkeer. Nog maar kort geleden heeft men deze gedempte sloot be straat, van trottoirs voorzien, enz., terwijl men gis teren is begonnen het andere gedeelte van de Loet van trottoirs te voorzien en opnieuw te bestraten. Om dit werk zonder veel stoornis te kunnen vol brengen, werd het noodig geacht alle verkeer te lei den over het gedempte gedeelte. Dat deze nieuwe straat echter nog niet was zooals men zou wen- schen, bleek al spoedig, daar de verschillende auto mobielen, die dezen weg namen, een duidelijk spoor achter lieten en vele kuilen toonden aan waar was gereden. Gisteravond ongeveer 7 uur kwam een groote 6- wielige auto, afkomstig uit Groningen en bestemd voor Den Helder (wegens de zware vracht moest de auto, die langs den afsluitdijk was gekomen, bij Schoorldam over het N.H. Kanaal) langs de Loet. De auto was geladen met een groote heistelling Even voorbij Vreeburg zakten de achterwielen in den nog zachten grond weg en was er van verder rijden geen sprake meer. Een vrachtauto van den heer Bras werd gerequireerd, ijzeren platen werden onder de wielen gelegd en toen werd de auto er voor gespannen, aan een touw werd door velen getrokken, doch de staaldraad, die de beide auto's verbond, knapte als een stopdraadje. Een kraanwagen van de firma Blaauboer en Kos- sen kwam nu op het ongeluksterrein. Aan de ach terzijde van de auto werden nu pogingen aangewend de 6-wieler weer op den beganen grond te krijgen, de kraanwagen steigerde als een vurig paard, doch de vrachtauto bleef waar zij was, namelijk in het gat. Een auto van den heer Hoebe werd gehaald, ook deze^ werd met den ongelukswagen verbonden. Drie auto's gaven nu vol gas, namelijk de kraan wagen, een auto van de gemeente en de auto van den heer Hoebe; ^wolken rook sloegen uit de gaspijpen van de auto's, doch zonder resultaat, de 6-wièler bleef waar hij was. Een nieuwe poging werd aangewend. Evenals de andere pogingen mislukte ook deze laat ste poging. De pogingen om de auto uit het gat te krijgen, werden nu opgegeven. Begonnen werd nu, het was inmiddels half elf geworden, de wagen af te laden, om hem op eigen kracht uit het gat te helpen. En inderdaad gelukte dit in den loop van den nacht. De publieke belangstelling was begrijpelij ker wijze groot. Ingezonden stukken. NU DE VUIST. Nu ik heb in de Schager Courant gelezen, dat de heer Gaijaard met de vuist op tafel heeft geslagen. En nu schrijven zij weer van niet. Het schijnt net als met de kleine jongens af te wezen die verklaring. Al had de heer Gaijaard het gedaan, dan was het nog niets erg. Want zij zitten hem nog wel eens achter zijn hielen, in N. Niedorp tenminste. De O.S.P. die mogen Gaijaard niet, omdat het een S.D.A.P.'er is. Maar de heer Gaijaard laat den moed niet dwa len voor onze Arbeiderspartij. Gaijaard, wat al schrijven ze niet over u. Zoo heb ik laatst een tijd terug gelezen van den heer H. Koorn en nu dit weer. Wat een onzin blijkt mij dat, het is net of zij u niet mogen. Maar blijft strijden voor de S.D.A.P., dat is ons doel en ons streven en is een verstrekkende taak voor ons Nederlandsche volk. Dus houd moed kameraad. Maar al schrijven zij nog zoo over de vuist, 't hindert niet, want wij weten wel dat u voor onze arbeiders opkomt. Dus gaat u maar voort met uw doel en uw streven moe dig voorwaarts, u, maar ook de heer Borst. Wel vaart is in ons arbeidersbelang. Mijnheer de Redacteur ik dank u voor de plaats ruimte in uw veel gelezen blad. Hoogachtend. C. K., Kolhorn, (s.d.a.p.)

Schager Courant | 1935 | | pagina 7