[[VERBOT 7l van den oorlog. De laatste uren Italiaansche opmarsch! bij Schapen HET GROENE KRUIS" MAGGF Soepen Adverteert in dit blad 7f l voor het uitbreken De haat tegen vreemdelingen groeit. „Dood aan de blanken" roept de garde. Brutale inbrekers te Hilversum. De ,Lucht-Ford". Centraal Drogist J. H. VRIELINK ani overat verLtijataat: e nieuwe handhaving der verkeers- HEILOO De ERRES Stofzuiger draagt een dubbel praedicaat Kema-Keur en Nederlands Fabrikaat (Door André Lateillade, V.P.B.-correspondent). Addis Abeba, 3 October 1935. Dezen nacht schrok Uw correspondent plot seling uit een diepen slaap wakker. Een ka nonschot had weerklonken. Hij haastte zich naar buiten en met hem de ongeveer 80 an dere buitenlandsche journalisten, die op het oogenblik hotel Imperial te Addis Abeba be wonen. Velen van hen hadden over hun pyama slechts een jas aangetrokken en de Engelsche collega's hadden zich zelfs niet eens den tijd gegund, zich behoorlijk te sche ren. wat toch voor de journalisten van Zijne Britsche Majesteit en het beroemde flegma een groote smaad beteekent. Het was echter een loos" alarm, dat zijn oorzaak vond in een aankondiging van de regeering, dat bij drei gende aanvallen van de Italiaansche vliegers de bevolking door middel van kanonschoten zou worden gewaarschuwd. Toen het kanon gebulder zich liet hooren, dacht een ieder dan ook, dat de oorlog reeds uitgebroken was. Al spoedig echter werden wij. door pa trouillerende soldaten gerust gesteld men had maar eens een proef willen nemen. IN" DE STRATEN KLINKT HET KRIJGSGEZANG. Addis Abeba verschaft den toeschouwer op het oogenblik een ongekenden en wonderlijken aanblik. De Maskalfeesten zijn afgeloopen, maar vele bezoe kers zijn nog in de hoofdstad gebleven, zoodat men naast de vele soldaten groote menschenmassa's door de straten ziet trekken, allen gekleed in een soort wit katoenen toga. Hier en daar staan opgewonden groepjes menschen, die met groote bewondering over de troepen spreken, die eenige dagen geleden voor den negus gedefileerd hebben. Voor de poorten van de hoofdstad, waar de stam hoofden met hun gewapende ongeregelde troepen kampeeren, spelen zich intusschen de meest schil derachtige ceremoniën, meestal volgens oeroude hei- densche gebruiken, af. Bontversierde krijgslieden dansen in groote kringen onder het zingen van ge heimzinnige torverliederen, die den vijand verderf moeten brengen. De veteranen, heel dikwijls slavenjagers, vertel len daarbij op monotonen toon van hun heldenda den en van hun slachtoffers en zweren, dat het den nieuwen vijand nog iets erger zal vergaan. Daarbij wordt echter den naam van Italië nooit genoemd. Dit is door den keizer, die alles wil vermijden, wat Italië zou kunnen prikkelen, ten strengste verboden. Bo vendien wenscht hij, dat de in zijn land verblijven de buitenlanders in het algemeen met eerbied wor den behandeld. TUSSCHEN KROKODILLEN, MUS- KIETEN EN ETHIOPIËRS. Desondanks kan de keizer niet verhinderen, dat uit de provincie dagelijks gevallen van vreemdelin genhaat naar Addis Abeba doordringen. In het bij zonder de laatste Italianen hadden bij hun vertrek uit het voor hen ongastvrij geworden land ten deele met buitengewoon groote moeilijkheden te kampen. Een telegrafist uit Turijn werd veertien dagen lang aan den oever van den Blauwen Nyl gevangen ge houden, waarbij de Abessijnsche soldaten, die hem moesten bewaken, er een bijzonder behagen schepten hem met krokodillen en gevaarlijke mus kieten angst aan te jagen. Op een nacht gelukte het hem echter in een kleine boot over de rivier te ont snappen en Abessynië te verlaten. En zelfs te Addis Abeba werd nog dezer dagen een Griek flink afge ranseld door een aantal opgewonden Abessijnen, die dachten mete en Italiaan te doen te hebben. Intus schen kan men het den onderdanen van den negus weinig kwalijk nemen, dat zij den Italianen een min der goed hart toedragen. Er doet zich echter het groote gevaar voor, dat men alle blanken over één kam gaat scheren. Grooten indruk hebben dan ook zekere uitingen van rassenhaat gedurende de laatste parade van de keizerlijke garde gemaakt. Naar ken ners van de landstaal verzekeren, werd uit de rijen van de zwarte soldaten meei'dere malen geroepen: „Dood aan den blanken!" HET nGUEBBAR"-FEEST. Na afloop van het oogstfeest (Maskal) werden te Addis Abeba de groote traditioncele paardenrennen op het groote plein voor het keizerlijk paleis gehou den. Duizenden personen zijn naar deze wedstrij den. die onder een oorverdoovend lawaai verloopen, komen kijken, terwijl anderen er de voorkeur aan gaven aan den „guebbar". het feest van het rauwe vleesch deel te nemen, dat door duizenden fakkels belicht wordt. Deze tartarenmaaltijd wordt zeer rij kelijk met „tejd". het Abessijnsche bier. besproeid. Aan eenige Amerikaansche collega's is het gelukt de wacht een poets te spelen en ondanks het uit drukkelijk verbod voor blanken, ongezien het gueb- bar-feest. bij te wonen. Door een donkeren gang. die de drie Amerikanen voor de blikken van de menig te verborgen hield, keken zij op een binnenplaats uit, waar in het midden een groot vuur brandde, dat voortdurend door soldaten van de keizerlijke garde van nieuwe brandstof werd voorzien. Rond om dit houtvuur zaten ongeveer honderd personen gehurkt. Monotone gezangen weerklonken, waarvan het rhytbme met handgeklap werd begeleid. Toen dit gebang ten einde was, werden groote stukken nog bloedend lamsvleesch aangedragen, waarvan door de gasten stukken met de tanden werden af gescheurd en verorberd. Een voor Westerlingen iet pf wat vreemd gezicht. Regeering neemt het initiatief. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar het Hdbld. verneemt, aan de com missarissen der Koningin in de onderschei dene provinciën medegedeeld, dat hij van zijn ambtgenoot van Waterstaat het verzoek heeft ontvangen, te willen bevorderen, dat door de plaatselijke politie, in het algemeen genomen, meer aandacht zal worden besteed aan het handhaven van verkeersregelen. Aanleiding tot dat verzoek was o.m. een opmerking in het verslag van de vaste commissie voor openbare werken, verkeers- en waterstaatsaangelegenheden uit de Tweede Kamer bij gelegenheid van de behandeling van het ontwerp-Motor- en Rij wiel wet. Tevens werd daaPbij, zooals men weet, aangedrongen op het ge ven van verkeersonderwijs op verschillende plaatsen voor gemeente- en rijksveldwachters ten plattelande. Voorzoover de plaatselijke politie en de gemeente veldwachters betreft, vraagt de minister de aandacht van de commissarissen der Koningin voor deze aan gelegenheid. Genoemde commissarissen zullen zich thans tot de burgemeesters wenden met verzoek, voor zooveel noodig, strengere handhaving der verkeers regelen te bevorderen en een eventueel tekort aan in structie aan te vullen. Brachten auto mee om de brandkast te vervoeren. Twee duizend gulden buit gemaakt. Donderdagavond is ingebroken in het gebouw van het kleedingmagazijn „De Ster" aan de Groest te Hil versum. De dieven hebben zich toegang verschaft door een tuimelraam, dat. zij via 't dak van 't Canno-thea- ter konden bereiken, aldus de Msb. Daarna hebben zij de garage van het kleedingmagazijn, welke ach ter het gebouw ligt, geopend en een auto naar binnen gereden met het doel blijkbaar de op het kantoor staande brandkast daarin mede te nemen. Die kast bleek echter te zwaar en men heeft haar toen.nj.aar opengebroken. Een bedrag van ruim 2000 gulden werd buit ge maakt. Er zijn ook eenige kasten en een bureau open gemaakt, doch hier hebben de inbrekers niets van hun gading kunnen vinden. Een vliegtuig voor f 2750.—. Stockholm. Volgens een te Bollnas ontvangen bericht heeft een vroegere bewoner van Bollnasf een klein model vliegtuig geconstrueerd, dat „lucht* Ford" is gedoopt. Olie Fahlin, de ingenieur in kwestie, die in 1922 naar de Vereenigde Staten was geemigreerd, heeft de leiding van een luchtvaartschool. Hij heeft inder tijd een naar hem genoemden propeller uitgevonden waarmede thans een groot aantal vliegmachines in de Vereenigde Staten is uitgerust. Het vliegtuig is een eendekker, met, accomodatie voor twee personen. De romp is van staal, de vleu gels zijn van hout. De wielen zijn van bizondere schokbrekende veeren voorzien. De kosten van onderhoud moeten Vrij gering zijn. Eén gallon benzine (4.5 L.) is noodig voor 25 mijlen bij een uursnelheid van 100 mijlen. Het eigen gewicht van het toestel bedraagt ongeveer een ton. De ver- voercapaciteit is ongeveer een halve ton. Men ver moedt, dat het vliegtuig tegen f 380 (f. 2750) aan de markt zal kunnen worden gebracht. TE "HUUR centrum dorp. pracht woningen nieuwb. WESTERWEG: Nieuwg. Landhuis vrij uitzicht top bosch). Idem: Burgerwoonhuis Nw. Tuindorp: Huis met garage Billijke huurprijzen! Voorts in 't geheele dorp wo ningen in alle prijzen. Te koop BOUWTERREINEN in alle prijzen. Voor zelfbewoning: Landhuis jes, in div. prijzen. Teekenin- gen voorhanden. Voor geldbelegging Dubbel Woonhuis nieuwb. Blokje in aanbouw zijnde Burgerwoonhuizen. Nieuwgeb. Landhuis met pracht uitzicht op bosch. Te Castricum blok in aanb. zijnde Heerenhulzen. Te Egmond a. Z.: 2 Land huisjes, goed verhuurd, enz. enz. Vraagt inlichtingen. Voor koopers en huurders GEEN kosten. Bouw. en Woningbureau „EEKHOF", Heiloo, Tel. 2139. Nu gaat dart de opmarsch beginnen, Het krijgsavontuur vangt dus aan, Italië wil overwinnen, Om sterk in de wereld te staan! Zijn machtige, opperste leider Heft ballend de vuist in de lucht, En roept: „Kiest U Mars tot geleider, Valt aan! Ónze kracht is geducht! Het wiel van het noodlot gaat rollen, En wee, wie het stuit in zijn vaart, De toekomst behoort ons ten volle, Al gaat het met oorlog gepaard! En vèr weg, in Afrika's landen, Gedreven door donkeren nood, Daar vouwt stil een Keizer zijn handen, Daar dreigt van de grenzen de dood! 't Geweld, dat door niets is te keeren, Door klinkende leuzen verwend, En in zijn onmatig begeeren Het recht van een ander ontkent! Wat zal hier de toekomst gaan brengen Aan roem, aan geluk en aan eer, Als brandend de zon staat te zengen Op 't raat'lend machinegeweer?! Als duizenden, eenzaam verlaten, Er sterven, verblind door den schijn, Tienduizenden jonge soldaten, Die ver van hun vaderland zijn?! Dan vouwen in Italië's landen, Gebroken door rouw en door leed. Tienduizenden moeders hun handen,.... Als eenmaal een Keizer deed! Aan wie dan de schuld, Mussolini? Een schuld, zoo onmeet'lijk en zwaar, Wie leidde die jonge soldaten Bewust naar het stervensgevaar?! Tóch gaat ge Uw opmarsch beginnen, Gestuwd door een machtigen waan, Maar wie zóó door 't zwaard wil verwinnen, ZAL OOK DOOR HET ZWAARD EENS VERGAAN!! KROES. de bekende capsules, kosten thans 60 cent per 10 stuks. Werken voorbehoedend en genezend. HOOGZIJDE 115 SCHAGEN. "Ik ben gewoonweg verrukt over dit bordje soep En welk antwoord gaf de chef-kok mij, toen ik naar het recept informeerde?" "Ik wil U het geheim wel ver klappen", zeide hij, "want dat verdient deze soep ten volle: het is een Maggi5 Soep. Probeert U eens stuk voor stuk de ver schillende soorten en U zult ver rast zijn door de uitstekende smaak." zijn laag in prijs en in kwaliteit de beste. Heeft Uw winkelier U al een formulier van MAGGI S K.L.M. PRIJSVRAAG verstrekt Het loont de moeite F. 2500.—, 20 vliegtochten, 2000 troostprijzen voo- de goede oplossingen. e Erres superhetero- dynes 1936 zijn erl Alle voorzien van de nieuwe Erres-afslemschaal met stations namen. Zoo overzichtelijk mo gelijk: één schaal voor alle stations. U zet de wijzer op een bepaalde naam en dan ontvangt U dal slation ook, glashelder, ongestoord. En verrassend mooi, dank zij de bekrachtigde elec- trodynamische luidspreker. Hoort in elk geval de nieuwe Erres-toeslellen voor U een be sluit neemt en vergelijkt ze met andere. Reeds voor F. 119.- kunt U zich een K.Y. met ingeb. luidspreker aanschaffen. Het af gebeelde toestel is K.Y. 146 van slechts F. 137.50 in een glanzend notenhoutenkasl je met een Erres- schaal met 80 stationsnamen. Laat U eens demonstreren en bespreekt met den Erres-agent de betalingswijze. NEDERLANDS FABRIKAAT VAN R. S. STOKVIS ZONEN

Schager Courant | 1935 | | pagina 12