Vrachtauto door Dieseltreio Bij het heengaan van Burgemeester Haringhuizen. Zaterdag 5 October 1935. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9822 Een rijk en werkzaam leven. Ijverig pleiter voor het platteland. Chauffeur en passagier vermorzeld. DE SPELLING-MARCHANT. Ernstig verkeersongeluk. Rrnrrrtü! Ja, met wie? Met Burgemeester Haringhuizen? Ja. Met de Schager Courant. Burgemeester, mogen wij in verhand met Uw a.s. aftreden als burgemeester eens met U komen praten. Neen, Burgemeester, geen gewichtig interview.. Alleen maar een gezellig bab beltje. U heeft te lange jaren tusschen ons geleefd en gewerkt om niet eens samen wat herinneringen te kunnen ophalen over wat er zooal is gepasseerd. Vindt U dat goed? Uitstekend dan burgemeester, dan komen wij! Dank U! En als gevolg van dit telefonisch gesprek zaten wij dezer dagen in de gezellige woning van burge meester Haringhuizen te WieringerwaarcL ft O En wat wilt U nu van mij weten? Wel, Burgemeester, laten wij beginnen bij het begin. U is geboren te Nieuwe Niedorp? Neen, niet te Nieuwe Niedorp, maar te Twisk. Mijn jeugd heb ik wel in hoofzaak in Nieuwe Niedorp doorgebracht. Ik ben daar ook eerst volontair en later klerk ter secretarie geweest. En ik heb dan ook in Januari j.1. mijn 40 dienstjaren als ambtenaar kunnen gedenken. Ik werd op 1 Januari 1895 tot ambtenaar te Nieuwe Niedorp benoemd. 16 Mei 1895 volgde de benoeming tot gemeente-secretaris te Wie- ringerwaard en de installatie had op 26 Mei 1895 plaats. Tot 1905 was Burgemeester Rezelman mijn di- recten chef, en van 1905 tot 1917 Burgemeester Koster, die ik 23 October van dat jaar als burgemeester op volgde. In de jaren liggend tusschen dat ik hier kwam en mijn burgemeestersambt opgedragen kreeg, zijn tal van functies en betrekkingen door mij vervuld. En burgemeester Haringhuizen noemde op on zen aandrang daarvan de volgende: schatter van huurwaarde gebouwen personeele belasting, schatter vergunningsrecht lokalen, boekhouder kaasfabriek „Volharding", penningmeester van den Polder, boek houder zuivelfabriek „Aurora", ambtenaar burgerlij ken stand, secretaris-boekhouder Stoomtramweg Wie- ringen-Schagen, gemeente-ontvanger, directeur distri butiebedrijf, secretaris commissie wering schoolver zuim, enz. Al deze betrekkingen werden tegelijktijdig bekleed, dus van veel vrijen tijd is nooit sprake ge weest. Werken, was het parool, van den ochtend tot den avond. En toch wist de heer Haringhuizen zich nog te bekwamen voor het radicaal van gemeente secretaris en leidde hij op zijn beurt verschillende volontairs voor dat examen op. Aan hem werd weer bewaarheid: die veel te doen heeft, kan veel doen, en vindt bovendien nog tijd voor andere dingen ook. Want naast al deze functies was er nog alle lust voor verschillende be stuurslidmaatschappen, als: voorzitter Witte Kruis, secretaris van het Nut, dito Staatspensionneering, voorzitter Wijkverpleging Anna :Paulowna—Wierin- gerwaard, hoofdbestuui'slid Wijkverpleging classis Alkmaar, voorzitter van Liefdadigheid en nog meer. En toen in 1917 dan de benoeming tot burge meester volgde, moesten er vele van deze betrekkin gen worden losgelaten en kwam er meer tijd over om zich aan andere belangrijke zaken tè wijden, die in een lange reeks achtereenvolgens de aan dacht en belangstelling van Burgemeester Haring huizen vroegen. Het lag niet in zijn aard om welke betrekking of ambt ook, gemakkelijk op te nemen. Burgemeester Haringhuizen voor zijn werktafel. Aanleg en karakter brachten hem, zoowel als capa citeit en kennis, steeds aan de spits waar zijn be langstelling en werkkracht werden gevraagd. Vooral op 't gebied van gemeentezaken, dit opge vat in den ruimsten zin van het woord, was er voor burgemeester Haringhuizen alle gelegenheid om zich te stellen in het gareel van het algemeen be lang en dat belang te dienen met overgave van zijn gansche persoon. Speurder van nature, was elke kwestie die studie, vereischtc, naspormgen vroeg, 'n kolfje naar zijn hand; en met weergaloozen ijver gaf hij zich aan de taak die hij zichzelf had gesteld. Ook in de volgende jaren wijdde hij zich geheel aan het openbare leven en zagen wij hem achtereen volgens als Secretaris van het Comité der Vereeni- ging van Burgemeesters en Secretarissen in de kan tons: Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Schagen; als lid van het bestuur van de Afd. Noordholland der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, later als vice-voorzitter; als lid van het Hoofdbestuur der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten; als lid van het bestuur der Noordhollandsche Adviescommis sie voor bouwwerken en uitbreidingsplannen; als Dijkgraaf van den Polder Wieringerwaard; als Regent van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar; als Presi dent-Kerkvoogd; als lid van het bestuur der afd. Noordholland boven 't IJ der Vereeniging van Kerk voogdijen; als voorzitter van de Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen; als vice-voorzitter van de onderafdeeling 't Noorden van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren. En overal, en dat is geen grootspraak die wij hier neerschrijven, maar de nuch tere waarheid, was burgemeester Haringhuizen steeds mede de leidende persoon, de stuwkracht. En ook Wieringerwaard vond in den heer Haring huizen een krachtig bestuurder, die zooveel als dat in een kleine gemeente maar kan, zijn initiatief liet spreken. Blijken daarvan gaven zeer zeker de pogin gen die er zijn ingesteld om een Ulo-school te stich ten, de oprichting der woningbouwvereeniging, het bouwen van 8 woningen, de verbouw van de secre tariswoning, het invoeren van de 8 leerjaren en het onderricht in het Fransch. Dan werd de begraaf plaats uitgebreid, het Tehuis voor Ouden van Da gen vergroot, Electrificatie en waterleiding vroegen veel overleg en werk, met daaraan verbonden later de overdracht van het laagspanningsnet aan de ge meente. Wij noemen nog, dat in 1930 de aankoop van het Sportterrein volgde en de bouw van de zoo mooie nieuwe openbare school. In datzelfde jaar werd de motorbrandspuit aangekocht. En ondanks al dat werk, werd ook het vereeni- gingsleven in eigen gemeente met geheel zijn hart gediend. Voorzitter van Vrije Liefdadigheid; Be- grafenisvereeniging; Commissie wering van School verzuim; Arbeidsbemiddeling; Crisiscomité; dit lijstje spreekt boekdeelen ten opzichte van zijn belangstel ling voor dit alles. En dan nog mag ons lijstje geen aanspraak maken op volledigheid, integendeel. Wat het duidelijkst naar voren kwam in ons ge sprek over wat er zooal in die lange jaren was voor gevallen, was zeker wel de groote liefde die burge meester Haringhuizen had voor het platteland; Hij was en is 't nog, plattelander in al zijn doen en denken. En al zijn werken draagt het stempel van die lief de, want waar mogelijk, stond hij op de bres om die plattelandsbelangen te dienen. Wij herinneren ons nog hoe ten opzichte van het toelaten van de buitenleerlingen op de Handels school te Alkmaar, burgemeester Haringhuizen vocht voor het ontwerpen van een billijke gemeenschappe lijke regeling en het genoegen mocht smaken dit te bereiken. Ook wat betreft de bijdragen voor de buitenleer lingen voor de Hoogerburgerscholen, werd na de tus- schenlcomst van den betrokken minister te hebben gevraagd, een gunstigen uitslag verkregen. De kwesties omtrent het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, liggen nog versch in ons geheugen en de regeling omtrent de bijdragen der buitengemeenten en hun medezeggingschap, hebbe.i in burgemeester Haringhuizen een pleiter gevonden, die met groote kennis van zaken en taaie volharding voor die bui tengemeenten is opgekomen. In de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, waarvan zooals reeds gemeld, de heer Haringhuizen lid van het Hoofdbestuur is geweest, heeft hij in tal van commissies van zijn gedegen kennis en studie zin blijken kunnen geven. Wij herinneren alleen maar aan zijn werkzaamheid wat de wijziging van de onderwijswetgeving en leerplichtwet Lager Onder wijs betreft en de wijziging der Pensioenwetten. Vele uitgebreide inleidingen en gedocumenteerde uiteen zettingen waren 't resultaat van 'n diepgaande studie. Wij noemen onder anderen zijn inleiding: Ontwerp wet wijziging Nijverheidsonderwijswet; vernieuwing 'van het Gemeentelijk belastinggebied; wijziging Vleesch- keuringswet; wijziging Hooger en Middelbaar Onder wijswet, enz., enz., enz. Verbetering ontwerp wet In komstenbelasting; de classificatie der gemeenten; de strijd om de hooge en onbillijke P.E.N.-tarieven, dat alles heeft eveneens de volle aandacht van burge meester Haringhuizen gehad en ook hier kwam scherp zijn belangstelling voor de plattelandsgemeen ten naar voren. De regeling van de finantieele verhouding tus schen Rijk en Gemeenten en de onbillijke regelingen daarbij voor het platteland, was een punt dat de geheele persoon van burgemeester Haringhuizen in beslag nam en op tal van wijzen was hij ook weer hier de verdediger der plattelandsbelangen. De Keuringsdienst voor Waren en al weer de onbillijke verdeeling der kosten en al weer ten op zichte der buitengemeenten tegenover Alkmaar, is lang een strijdpunt geweest. Wel teekenend voor het zuivere inzicht in zaken van den heer Haringhuizen is zeker, dat hij reeds in 1930 op het Congres der Ver. van Nederlandsche Gemeenten het punt inleidde: de subsidieering voor de verbetering van gemeente-wegen. En daar conclu deerde: de beste oplossing zou zijn, dat voor verbete ring der secundaire wegen, welke feitelijk op de we genplannen thuis behooren en daarop niet voorko men, buiten de wegenbelasting om, bijdragen worden verleend uit 's Rijks en Provinciale kassen. Iets wat later is geschiedt. De wet houdende voorzieningen terzake van ge meentelijke kosten voor werkeloosheidszorg, kon de sympathie van burgemeester Haringhuizen niet- ver werven. En 't was in hoofdzaak tegen het onbillijke dat gemeenten die zelf niets kregen, voor andere ge meenten die maar raak hadden geleefd, moesten be talen. Een adres aan de Tweede Kamer voor eigen gemeente, gaf van ontevredenheid over deze onbillijk heid blijk. Thans is eveneens nog In gang de actie tegen de administraties der Ziekenfondsen, die wenschen dat gemeentebesturen bijdragen verleenen voor werkeloo- zen die hun premies niet kunnen betalen. Het is hier de Vereeniging -van Burgemeesters en Secretarissen die er tegen opkomt, dat het .Fondsgeld te hoog is en dat wenscht te verlagen vooral voor de lagere inkomens. Ook de hooge Hoogheemraadschapslasten hebben zijn volle aandacht gehad en van een billijker ver deeling daarvan was ook hij een voorstander; Het behoud van Schagen's kantongerecht bracht ook burgemeester Haringhuizen in actie. Een geliefkoosd onderwerp was het blijkbaar voor burgemeester Haringhuizen, te praten over het Werk fonds voor werkverruiming en te wijzen op wat een tijd geleden aanhangig was geweest, nl. *n onder zoek naar de mogelijkheid om gas van het Hoog- ovenbedrijf te betrekken. En dan over den kop van Noordholland dat gas te distribueeren en de gas houders van Alkmaar, Schagen en Helder als reser voirs te gebruiken. Dat stuitte echter af op de tegen werking der plaatsen die gasfabrieken hadden. Maar waar men nu naar werkobjecten zoekt en de gasfa brieken verre van floreeren, komt de vraag weer naar voren: waarom laat men geen gasbuizennet door Noordholland-Noord leggen en maakt het Hoogoven- gas productief. Een nuttig object voor Rijksgeld en werkverschaffing. Wij babbelden verder over tandverzorging op de scholen, over schoolartsen, over wat er was gedaan om betere bouwverordeningen te ontwerpen om daar door de misstanden die wat woning en huisvesting betrof, te helpen opheffen; wij spraken over den distri- but.iet.ijd tijdens den grooten oorlog; over de gemeen schappelijke regelingen die toen reeds werden ont worpen, over Vereeniging Ziekenhuisverpleging met een groot ziekenfonds en vrije artsenkeus; over hulp verleening bij brand ten plattelande en nog veel meer. En dat alles is veel grondiger besproken dan wij hier kunnen weergeven, te diep als wij dan hierop zouden moeten ingaan. Maar uit hetgeen wij hebben besproken, is steeds duidelijker gebleken, steeds scherper uitgekomen, welk een vurig voorstander burgemeester Haringhui zen steeds was geweest voor samenwerking ten platte lande, en hoe hij altijd weer gevoelde de achterstel* ling van dat platteland en daartegen den strijd heeft aangebonden. Dat beginsel heeft al zijn werken be- heerscht. En al zijn dan alle wenschen niet bevredigd, niet alles bereikt wat men zich voor oogen had gesteld, er is toch veel, heel veel geboren geworden, waaraan burgemeester Haringhuizen het zijne heeft bijgedra gen. 't Is niet steeds in dank aanvaard wat hij heeft gedaan, niet steeds is hem die medewerking verleend die hij wel had verwacht of gehoopt. Maar dat is al tijd de ondervinding van een man die werkt en poogt te scheppen. Wij willen eindigen met te concludeeren, wat wij zelf in ons jarenlang verblijf in deze omgeving heb ben kunnen constateeren, dat burgemeester Haring huizen, die tegen 22 October a.s. zijn eervol ontslag bij Koninklijk besluit heeft gekregen, ten volle heeft verdiend, wat daaraan is toegevoegd, n.1.: met dank betuiging voor de door hem in zijn betrekking bewe« zen diensten. De heer Haringhuizen blijft Dijkgraaf van den Pol-, der en dus nog te Wieringerwaard wonen! VREESELIJK ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG TE NOOTDORP. op den overweg blijven liggen; den motor heeft men 150 meter voorbij de plaats des onheils teruggevonden. Voorts waren overal op de lijn brokstukken te vinden. Van den trein werden ecnige ruiten vernield; een Haagsche dame liep verwondingen aan het gelaat op. Zij kon na verbonden te zijn, haar reis vervolgen. De trein was aan den voorkant zwaar beschadigd. Met assistentie uit Gouda is het ontspoorde gedeelte weer op de rails gebracht. De beide achterste wagens zijn losgekoppeld en na een half uur naar Zoeter- meer gereden met de passagiers, die vandaar met een anderen trein naar Den Haag zijn gebracht. Het be schadigde treingedeelte is later teruggebracht. Donderdagmorgen te omstreeks acht uur is op den onbewaalcten overweg in den Achterweg te Nootdorp een vreeselijk ongeluk gebeurd. Op dat tijdstip passeerde de 25-jarige W. J. van der E. met zijn melkauto den overweg. De auto werd gegrepen door den op dat oogenblilc voorbij komenden Dieseltrein, in de richting Den Haag en ongeveer 150 Meter medegesleurd. De auto met melkbussen werd totaal vernield. De bestuurder, alsmede een naast hem zittend jongetje, de 12-jarige A. van D., werden vermorzeld. De eerste wagen van den Dieseltrein ontspoorde. De politie was direct aanwezig. Onder leiding van den Burgemeester werd het terrein afgezet. Een aan tal ruiten van den Dieseltrein zijn gebroken, terwijl de trein aan de voorzijde deerlijk gehavend werd. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. Kloos uit Nootdorp en den arts van de spoorwegen van Dorsten uit Voorburg. Een ziekenauto, welke direct ter plaatse was, vervoerde de lijken naar het zie kenhuis aan den Zuidwal te Den Haag. Omtrent dit ontzettende ongeluk wordt nader ge meld: V. d. Ende was op weg naar Den Haag om een hoeveelheid bussen en flesschen melk naar de Sier- kan aldaar te brengen. Het jongetje reed een eindje met hem mee en zou onderweg zijn uitgestapt. Onbegrijpelijk is het, dat v. d. E. den trein niet. heeft zien aankomen. Weliswaar is het zicht niet al te best, doch opvallend is het wel dat een andere vrachtauto, welke vlak voor den auto van de beide slachtoffers reed, den trein wel heeft zien naderen. Deze chauffeur stopte dan ook, doch v. d. E. passeer de en reed den overweg op. De melkauto werd door den trein, die met een snel heid van ca. 90 km. reed, op zij gegrepen en over grooten afstand meegesleurd. De beide slachtoffers werden 50 meter verder op de lijn geslingerd en on herkenbaar verminkt. De voorwielen van den trein ontspoorden op het moment dat de botsing plaats had Slechts met de achterwielen op de rails is de trein nog een heel eind doorgereden. Dat een en ander nio' de oorzaak van een spoorwegongeluk is gewor den, is onbegrijpelijk. Het chassis van den auto is na de botsing voorop den trein blijven zitten en is eerst toen de trein stil stond, verwijderd. De achterwielen van den auto zijn Minister Slotemaker de Bruine herhaalt dat een terugkeer tot de spelling De Vries en Te Winkel niet in het voornemen der regeering ligt. In antwoord op enkele vragen van den heer Thijs- sen in verband met geruchten omtrent een bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen in voorbereiding zijnde wijziging der voor schriften in zake de vereenvoudigde spelling van de Nederlandsche taal heeft de heer Slotemaker de Bruine, Minister van Onderwijs, K. en W. meege deeld, dat, gelijk is vermeld in de „Mededeelingen van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, 2de jaargang, no. 4, van 1935, blad zijde 267 de minister bij brief van 1 Juli 1935, no. 7561, afdeeling Lager Onderwijs, aan het Algemeen hoofdbestuur van de federatie der werkgevers-or- ganisatiën in het boekdrukkersbedrijf te Amsterdam heeft bericht, dat de regeering niet voornemens is wijziging te bevorderen van de tot stand gekomen voorschriften nopens de schrijfwijze van de Neder landsche taal bij het onderwijs, De vraag, of een wijziging der- voorschriften, welke neerkomt op een terugkeer tot de spelling De Vries en Te Winkel in overweging is wordt ook ontkennend beant woord. Motorfietsrijder door vrachtauto gegrepen en ernstig gewond. Donderdagmiddag omstreeks vier uur heeft op het drukke kruispunt Banningstraat— Radcmakersstraat te Soesterberg een ernstig verkeersongeluk plaats ge had. De motorfietsrijder Staal, sergeant-mecanicien bij le luchtvaartafdecling Soesterberg, wilde de kruising ■ïasseeren, toen op hetzelfde oogenblik een vracht auto uit de richting Amersfoort naderde, welke be stuurd werd door den heer Best uit Oegstgeest. De motorfietsrijder werd door den voorbumper van le auto gegrepen en eenige meters meegesleurd. In zeer zorgwekkenden toestand is S. naar het hos pitaal van de luchtvaarafdeeling Soesterberg over gebracht.

Schager Courant | 1935 | | pagina 13