Oorlog in het Zwarte Werelddeel Ardigut reeds genomen Frankrijk's antwoord aan Engeland tr ij d i s* Val van Adoea nabij De s ontbrand Alarm is er geblazen M. Klercq Zoon Italië's artillerie slaat allen weerstand neer Beroep van Laval op het Fransche volk Genève laat alle hoop nog niet varen. Zaterdag 5 October 1935. 79ste Jaargang. No. 9822 Postrekening No. 23330 SCHACEI COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TleN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De strijd in Abessinië, het Zwarte wereld deel, is dus ontbrand. In ons laatste nummer gewaagden we reeds van de oorlogsklokken, die over Italië hadden geluid, en in gansch het land een enthousiaste weerklank had den gevonden Den volgenden dag reeds zijn de dood en verderf verspreidende kanonnen hun ver schrikkelijk werk begonnen. Adoea, de plaats waar Italië 40 jaar geleden zijn groo te nederlaag heeft geleden, en Adigrat, wa ren de eerste steden, die uit de lucht werden bestookt met bommenwerpers, het weerzin wekkendste wapen, dat de z.g. moderne be schaving heeft uitgedacht. Dit bombarde ment heeft al direct een diepe verontwaardi ging opgewekt. Afschuw en ontsteltenis ver vullen elk menschelijk hart bij de gedachte aan de onschuldige slachtoffers, de vrouwen en kinderen, die machteloos stonden tegen over deze dood en verderf zaaiende projec tielen, welke uit de lucht kwamen vallen. In Adoea ontstonden tijdens het luchtbom bardement en ook later hartverscheurende tooneelen. Vrouwen en kinderen van vele soldaten werden gedood, terwijl de mannen buiten de stad gelegerd waren. Wel werd aanvankelijk van Italiaansche zijde de bom aanval ontkend, maar heeft niet Bismarck reeds gezegd, dat nergens zooveel gelogen wordt ais in den oorlog? Dat voor de Italianen op deze wijze weinig militaire roem te behalen valt, is een droeve waarheid, welke langzamerhand ook tot het Italiaansche volk zal doordringen. Want der gelijke luchtbombardementen zullen de ge- heele menschelijk-denkende openbare mee ning met afschuw en diepe verontwaardi ging vervullen. Met diepe verontwaardiging ongetwijfeld tegenover het land, dat op zoo frivole wijze den oorlog tegen het ongeluk kige Abessinië ontketend heeft en daarmede den toch al zoo wankelen wereldvrede in ge vaar dreigt te brengen. Zonder voorafgaande oorlogsverklaring zijn de Italianen van drie kanten Abessinië binnengedrongen. Dit krasse optreden wordt fel gelaakt en een blad constateerde dan ook, dat nimmer in de geschiedenis een oor log is ondernomen met een zoo cynische minachting van het eens gegeven woord en voor aangegane verplichtingen. Het woord dat gegeven was aan den Volkenbond en dat, naar men hoopte, nog kracht genoeg zou blijken te bezitten om het mensch-onteeren- de van een oorlog te voorkomen. Wat dit woord te beteekenen heeft, weten we nu. Hetzelfde, hierboven aangehaalde blad noemde de rede, die Mussolini op den dag van de millioenen-mobilisatie heeft uitge sproken, „de onbeschaamdste triomf van den cultus van het geweld en van het achterlijk ste barbarisme". En het vraagt dan ook te recht zijn lezers in gemoede welk van de twee betrokken landen het „beschaafde" en welk het barbaarsche is: Abessinië of Ita lië?" Italië zegt een uitbreiding van zijn gebied noodig te hebben om den aanwas van zijn bevolking een bestaan te verschaffen, maar het ligt daarbij zwaar onder de verdenking, dat de dictatuur vooral een uitweg zoekt voor haar financieele en oeconomische moei lijkheden, ook al voert die uitweg naar een opnieuw geldverslindend koloniaal avon tuur, in een tijd, dat ook zonder een kost- maar de meesten hebben niets ge hoord, want ze lagen In een diepen slaap verzonken op een bed van SPOORSTRAAT 8-10, DEN HELDER Wilt U HEERLIJK SLAPEN, koopt bij ons Uw beddengoed. Speciaal adr. v. Den Helder en omstr. Een Italiaansch vliegtuig neergeschoten. Verliezen aan beide zijden. Abesslniërs gedwongen te wijken bij Agame en Adigrat Reuter seint uit Rome; Het gerucht is in omloop, dat de Italiaan sche troepen de stad Adoea zonden zijn bin nengetrokken. Alle Zwarthemden waren opgeroepen om gisteravond om 8 uur te verschijnen bij het paleis Braschi, den zetel van den Fasclsti- schen Bond te Rome. Van daar zal men zich In optocht begeven naar het Piazza Venezia, waar belangrijke verklaringen tot de bevolking zullen wor-- den gericht en waar de inbezitneming van Adoea door de Italiaansche troepen zou wor den medegedeeld. Officieel is thans medegedeeld, dat Adigrat is ge nomen. In Eritrea en Italiaansch Somaliland Is de oor logstoestand afgekondigd, welke op 2 October is in* gegaan. Naar schatting bevinden zich in Somali land thans drie divisies troepen. De Hooge Commissaris en Opperbevelhebber in Eritrea, De Bono, heeft een dagorder gericht tot de gewapende troepen en Zwarthemden in de Oost- Afrikaansche koloniën, waarin hij zegt, dat ieder een met strenge discipline en voorbeeldig geduld heeft afgewacht. „Nu is dan de dag gekomen. Z. M. de Koning wil en Mussolini beveelt, dat de troepen de grens over trekken. Het is voor mij," aldus De Bono, „een re den tot trots en eer u te leiden en ik weet te kan nen rekenen op de discipline en de waarde der sol daten. Gij zult vermoeienissen en opofferingen moe ten doorstaan en front moeten maken tegen een sterken en tot den oorlog voorbereiden vijand. Daarom zal de grootste lof de overwinning zijn en deze zal een nieuwe overwinning zijn van het fas cistische Italië". De Ethiopische commandant van Adoea heeft naar Addis Abeba gemeld: „We kunnen Adoea niet lang meer honden onder het zware artillerievuur van den vijand." De Abes§iniërs hebben nabij Adoea een Ita liaansch vliegtuig neergeschoten. Aan dit bericht wordt nog toegevoegd, dat de Ita lianen gebruik maken van zwaar geschut, vlieg tuigen en tanks. De Italianen hebben den berg Ramat in storm loop genomen. Deze berg is de sleutel tot het oude fort. In den strijd om Adoea, welke sedert den dage raad gaande is, zijn aan beide zijden zware verliezen geleden. De Ethiopiërs hebben veel te lijden van 't bombardement uit de vliegtuigen. De Etiopiërs geven toe verslagen te zijn bij Agame en Adigrat. Men vreest, dat Ras Seyoem, de commandant van Adoea, zijn positie zal moeten opgeven, voornamelijk baren oorlog koloniën geen geld meer op brengen. Voor Europa breken bange tijden aan, want het gevaar is zeker niet uitgesloten, dat de vlammen van dezen Oost-Afrikaan- schen strijd naar andere koloniale gebieden en zelfs naar Europa overslaan De Europeesche diplomatie heeft thans een rijk arbeidsveld voor zich, dat veel ener gie en koelbloedigheid eischt, want de at mosfeer is met electriciteit geladen. Nog ge looft men, dat de gemeenschappelijke wil van de regeeringen en naties van Europa, van wie niemand oorlog wil, zal triomfeeren. Geheel Europa is echter vol onrust, want de vlammen van het schijnbaar zoo verre vuur bedreigen de geheele wereld. Men mag slechts hopen, dat het conflict gelocaliseerd wordt en vanzelf zal doodbloe den, want anders kan deze oorlog een poel worden, waaruit allerlei verschrikkingen kunnen opstijgen, veroorzaakt door andere in moeilijkheden verkeerende en onbevre digde staten. Het is de Europeesche bescha ving zelve, die-daarmede op het spel staat. Generaal DE BONO, Opperbevelhebber van de Italiaansche troepen in Abessinië. tengevolge van de vliegtuigaanvallen; men hoopt dat hij kan terugtrekken en zijn mannen in veilig heid kan brengen. De Etioph'iërs berichten voorts, dat zij vastberaden tegenstand bieden te Maibara tusschen Aksoem en Adoea, waar een bloedig gevecht gaande is. Italiaansche vliegtuigen hebben pamfletten uitge worpen op Adoea en Aksoem, waarin zij de vriend schap aanbieden van den Koning van Italië en ver klaren, dat het de werisch der Italianen is het hoofd van Tigré tot keizer van Ethiopië te kronen. Terwijl Ras Seyoem-te Odoea de Italianen tracht te weerstaan, trekt Ras Ayenoe op in de richting van Agordat met 12.000 manschappen, waarvan de voortrekkers de grens van Italiaansch Eritrea zou den hebben overschreden en verscheidene Italiaan sche posten zouden hebben bezet. Een aantal inlandsche soldaten (van Eritrea en Somaliland) zou naar de zijde der Abessyniërs zijn overgeloopen. Eerste officieele legerbericht gepubli ceerd. Reuter seint uit Rome: Het Italiaansche ministerie van propaganda heeft Zie ook de overzichtelijke kaart van het front op pag. 3 van blad 4 gistermiddag het eerste officieele legerbericht ge publiceerd. „Op 3 October te 5 uur hebben divisies van het leger, Zwarthemden en inlanders de grens tusschen Barrachit en Megheo overschreden, teneinde den on middellijk dreigenden aanval van de Abessyniërs af te slaan. Tusschen eenige elementen van de vijandelijke dekkingstroepen, welke geenszins van de grens waren teruggetrokken, zooals aan Genève was gemeld, heb ben de Italiaansche marsch-kolonnes zich voortbewo gen over moeilijk begaanbaar terrein tot een linie, welke ongeveer 20 k.m. is verwijderd van de grens. De tegenstand van de 'Abessijnsche troepen was van weinig beteekenis. De bewoners van het gebied wachtten de Italiaan sche troepen aan den ingang van hun woningen op en zwaaiden met witte vlaggen. De intendance van de Italiaansche troepen heeft onmiddellijk levens middelen onder deze bevolking uitgedeeld, aange zien zij zich in zeer ellendigen toestand bevond. De luchtstrijdkrachten hebben drie verkennings vluchten uitgevoerd en zijn tot boven Makalle en de Tacazze-rivier doorgedrongen. Andere eskaders heb ben manifesten aan de bevolking naar beneden ge worpen. Twee escadrilles bommenwerpers hebben Abessinische strijdkrachten rondom Adoea en Adri- gat gbombardeerd.d ie hen met geweer- en artillerie vuur bestookten. Den nacht hebben de troepen ln de tot nu toe bereikte stelling doorgebracht. In den och 'end is de opmarsch voortgezet. Generaal de Bono heeft telegrafisch medegedeeld, dat de geest van de '•oepen uitstekend is. Uit Asmara werd des middags aan ..Le Temps" gemeld: Generaal Gabba. de chef van den eene- valen staf De Bono verklaarde, dat meer dan 100.000 man hebben deelgenomen aan de operaties in het gebied van Adoea. Het geaccidenteerde terrein be gint het oprukken der Italianen te bemoeilijken. Omstreeks het middaguur kon men hevig kanonge bulder hooren, afkomstig uit de gebieden van Adoea en Adigrat, Italiaansche colonnes hebben tot taak Adoea en Adigrat te omsingelen. Bij gevechten in Ogaden schijnen 180 Ehitopiërs gedood of gewond te zijn. De Italianen zouden slechts geringe verliezen hebben geleden. DOOR DEN FRANSCHEN MINISTERRAAD GOEDGEKEURD. PARIJS: De ministerraad heeft den tekst van het Fransche antwoord op de Engelsche nota, inzake steunverleening door de Fransche vloot aan de En gelsche in de Middellandsche Zee goedgekeurd. In deze zitting van den ministerraad heeft de pre mier Laval een volledige uiteenzetting gejeven van den internationalen toestand, speciaal van de beraad slagingen te Genève. De regeering betuigde eenstemmig haar bijval met het door Frankrijk bij monde van Laval te Genève verdedigde standpunt en met de te volgen gedragslijn in het geschil tusschen Italië en Abessynië en zegde Laval haar volledig vertrouwen toe bij het voeren dei besprekingen. De minister van staat, Flandin, die thans definitief hersteld is van zijn armbreuk na het hem overko men auto-ongeval, woonde de zitting van den minis terraad bij. Parijs, 4 October (D.N.B.): De tekst van het ant woord der Fransche regeering op de Britsche vragen zal in den loop van den avond naar Londen getele grafeerd worden. Daar zal do Fransche ambassadeur het antwoord aan het Britsche ministerie van bui- tenlandsche zaken overhandigen. Een proclamatie van Laval. Oproep tot eensgezindheid in het binnenland nu hoo- gere belangen op het spel staan. PARIJS. Om 8 uur gisteravond heeft Laval aan de journalisten de volgende verklaring afgelegd, welke gelijk staat met een proclamatie tot het Fran sche volk: Bij het. verlaten van den ministerraad, nu ik op het punt sta terug te keeren naar Genève. voel ik mij sterk door het eenstemmig vertrouwen milner collega's in het ministerie. Mijn houding in de vergadering der volken te Ge nève heeft de volledige goedkeuring van 't kabinet. Ik zal de verantwoordelijkheid op mii nemen, die van mii gevergd wordt en waarvan ik gansch den last gevoel, met een duidelijk begrip voor de belan gen van mijn land. die samenvloeien met de groote zaak van den vrede. Ik heb het recht, in de huidige zware omstan digheden, een beroep te doen op alle Franschen. Binnenlandsche kwesties moeten ophouden, partij geschillen worden gestaakt Evenals de regeering moet hans 't Fransche volk unaniem blijk geven van koelbloedigheid en vast beradenheid. Wanneer het eeldt onze binnenland sche politiek, zijn alle discussies geoorloofd. Zij dienen te zwijgen, wanneer hoogere belangen op het spel staan. Morgen te Genève ze 1 ik ge-m noUtieke partii ver tegenwoordigen, doch Frankriik. Mijn gezag zal des te grooter zijn, naarmate de eendracht van ons volk grooter is. Laatste vermaan tot Italië, vóór tot sanc ties wordt overgegaan. Heden, Zaterdagochtend 10 uur. komt de Volken bondsraad in een strikt geheime zitting bijeen, om zich te beraden over de uiterst belangrijke quaes- ties welke stappen de Volkenbond thans te onder nemen heeft, nu de vijandelijkheden in Abessinië zijn uitgebroken. Men neemt aan, aldus de correspondent van het Alg. Hsbl., te Genève, dat eenstemmigheid onder de raadsleden zal heerschen, dat Italië de verplichtin gen van bet Volkensbondsverdrag heeft geschonden. Intusschen vermoedt men dat de Volkenbondsraad heden, alvorens tot de toepassing van artikel zes tien. het z g. sanctie-artikel, te beslissen, eerst nog een allerlaatst beroep op de strijdende partijen zal doen om den strijd te staken. Indien Mnssolini dan nogmaalsvoor de stem van den Volkenbondsraad dooi zou blij ven, zal de Volkenbondsraad tot zijn voor zitter, Benesj, het verzoek richten de Vol kenbondsvergadering in haar geheel bijeen te roepen, opdat deze de verantwoordelijkheid van Italië voor het uitbreken van den oorlog vaststelle en haar instemming uitspreke met het inzicht van den Volkenbonsraad, dat thans tot toepassing van artikel zestien, het z.g. sanctie-artikel, zal moeten worden over gegaan. De dan te nemen dwangmaatregelen zoudep dan in de eerste plaats bestaan in een verbod van wa nen levering en van financieele steunverleening aan Italië. Indien noodig zouden later ook andere economi sche sancties, zooals een verbod van levering van bepaalde grondstoffen aan Italië en het verbod van invoer van Italiaansche waren, kunnen volgen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1