Italië schuldig verklaard Frankrijk antwoord aan Engeland Aan schending van het Volkenbondspact BERTELS Vliegramp in Amerika KIJKEI) is KOJZIPEn tij CLOECK Van het front Hoe het zijn verplichting tot bijstand opvat. DE SLAG BIJ ADOEA Abessijnsch telegram aan den Volkenbond Het Amerikaansche embargo op wapenen. Uitverkoopen en opruimen. Twaalf dooden. Ernstige ontploffing te Chicago. DE „ROTTERDAM" VLOT. Dinsdag 8 October 1935. Postrekening No. 23330 er lyoö. syaw danig SCHACERÏ COURANT. 79ste Jaargang. No. 9824 Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewljsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Algemeen oordeel van den V olkenbondsraad De sancties moeten nu in werking treden Gisteren is te Genève een historisch be sluit genomen, dat van onafzienbare beteeke- nis is geweest voor den Volkenbond en voor de wereld. Eenstemmig heeft de Volkenbondsraad gis teren Italië schuldig verklaard aan schen ding van het Volkenbondsverdrag door het aandoen van den oorlog aan Abessinië. De Volkenbondsstaten zijn nu verplicht sancties tegen Italië toe te passen. Het dringend verzoek van den Italiaan- schen afgevaardigde, baron Aloisi, om de stemming tot heden nit te stellen, opdat hij nog met Rome ruggespraak kon houden, werd door den Raad zonder meer geweigerd. 'Het resultaat dezer resolute houding van den Raad ls dat alle leden van den Volkenbond gisteravond nog verwittigd zouden worden van het feit, dat Ita lië, in strijd met de verplichtingen in het Volken bondspact neergelegd, tot den oorlog in Oost-Afrika is overgegaan, en dat de procedure van art. 16, be treffende de economische, financieele en militaii*e sancties thans definitief is ingeleid. De kwestie zal Woensdag a.s. voor de Assemblée aanhangig wor den gemaakt. Deze zal een commissie uit de Raads leden en nabuurstaten van Italië samenstellen, be last met het uitbrengen van aanbevelingen aan den Raad omtrent de wijze, waarop zekere sancties zoo spoedig mogelijk tegen Italië in werking kunnen worden gesteld. Men zal zich niet kunnen ontveinzen, dat Europa voor een uitermate gevaarlijke situatie staat. Waar toe zal Mussolini,'in het nauw gedreven, nog ziin toevlucht nemen? Hoever zal hii gaan in zijn verzet tegen degenen, die hem nu dreigen te verpletteren? Het is een angstige vraag. Tegelijk geeft de toestand, zooals het er nu uit ziet, hoop op een nieuwe toekomst. Wat nu besloten is, is ter wereld nooit besloten. Een machtige bond van staten heeft zich bereid getoond ernstige geva ren onder het oog te zien ten einde de menschheid van den oorlog te bevrijden. Het besluit zal machtige indruk maken. Waar er reden toe is zal men het ter harte nemen. Zou dit besluit de wereld offers moeten kosten, 'dan kon men voor het eerste zeggen, dat deze offers door en voor de menschheid niet vergeefs ziin ge bracht. Blijkt deze samenwerking der volkeren mo gelijk, zou zij dan ook niet op minder gevaarlijk ge bied te scheppen zijn? De stemming. Na de discussie over het ontwerp-rapport van de raadscommissie van dertien, dat vervolgens het offi cieel e rapport, van den Volkenbondsraad geworden 'is, werd hoofdelijk gestemd over dit rapport, dat, zooals men weet, inhoudt, een eerste hoofdstuk over de historische voorgeschiedenis van het geschil, een tweede hoofdstuk over de omstandigheden en den aard van het geschil, waarin duidelijk getoond wordt dat de raadscommissie het optreden van Ita lië tijdens het geschil veroordeelt en tenslotte een aanbeveling dat de partijen zonder verwijl zullen ophouden met iedere schending van het Volken bondsverdrag. Op de hierop onder doodsclïe stilte vol gende hoofdelijke stemming lieten achter eenvolgens de raadsleden van Australië. En geland. Chili, Denemarken, Ecuador, Spanje Frankrijk Polen, Portugal, Roemenië. Tur kije, Sowjet-Rusland en Argentinië allen hun ja hooren. Voorzitter Guinazu raad pleegde hierop de vertegenwoordigers der strijdende partijen. Aloisi stemde neen. Ha- wariate ja. De voorzitter verklaarde hierop het rapport voor eenstemmig aangenomen. De stemmen van de strijdende partijen telden bij <3e berekening der eenstemmigheid namelijk niet mede. Voorzitter Guinazu herinnerde hierna er aan dat de Volkenbondsraad zich het recht heeft voorbe houden om later nog andere aanbevelingen tot de partijen te richten en dat de hoofdstrekking van het aangenomen rapport was, dat de Volkenbondsraad tot. de partijen de aanbeveling richt zonder verwijl iedere schending van het Volkenbondsverdrag te eindigen. Opdat deze aanbevelingen zouden worden nageleefd, verklaarde Guinazu, zullen In de eerste plaats de vijandelijkheden moeten ophouden. De openbare meening van de wereld zou het niet begrij pen, dat een beroep op dit plechtig uur tot de par tijen gericht, niet zou gehoord worden. De Volken bondsraad, die zelf in geval van oorlog de noodige maatregelen moet nemen om den vrede der volkeren te waarborgen, stelt zich ter beschikking van de partijen om deze behulpzaam te zijn bij het vaststel len van de voorwaarden, waaronder de vijandelijk heden tot een einde zouden kunnen worden gebracht. Een verklaring van Eden. De kwestie der sancties. Eden heeft gistermiddag na de zitting van den Volkenbondsraad in een persconferentie verklaard, dat de bepalingen in het Handvest de Volkenbonds staten thans het recht geven, de maatregelen te treffen, die zij ter uitvoering van de Raadsbesluiten noodig achten. Het lijkt echter geraden geen actie te ondernemen, vóór de door de Woensdag bijeenko mende Assemblée in te stellen commissie een plan tot gemeenschappelijk optreden heeft vastgesteld. De ze commissie zal uit de leden van den Volkenbonds raad en vertegenwoordigers van de buurstaten van Italië bestaan. Over de kwestie of de niet-leden van den Volkenbond zullen worden uitgenoodigd aan de gemeenschappelijke actie deel te ne men is nog geen beslissing gevallen. In Engelsche kringen wordt verklaard, dat de delegaties heden (Dinsdag) over de kwes tie der sancties overleg zullen plegen, die snel en doeltreffend tot een spoedig einde van den oorlog moeten leiden. PARIJS. Het Fransche antwoord op de Engelsche vraag, op 24 September mondeling door Sir Samuel Hoare gesteld is aan den Franschen ambassadeur, betreffende weder- zijdschen steun in bepaalde omstandighe den is thans gelijktijdig in Londen en Pa rijs gepubliceerd. In dit antwoord wordt o.m. gezegd: De bijstandsverplichting, die onder oogen gezien wordt, en die beide regeeringen bindt, moet weder zij dsch zijn, d.w.z. zij moet Groot-Brittannie evenzeer tegenover Frankrijk binden als Frankrijk tegenover Groot-Brittannie. Voorts moet de wederzij dsche bij stand, die bepaald is in de derde alinea van artikel 16, toegepast worden wanneer artikel 16 volgens arti kel 17 wordt toegepast. De voorbereidende bijstand, die de Britsche regee ring voorstelt moet derhalve ook verzekerd zijn, on verschillig of de aanvallende staat lid van den Vol kenbond is of niet. Zeer in het algemeen moet de voorgenomen verplichting effectief worden alleen nadat een gemeenschappelijk onderzoek is ingesteld naar de omstandigheden en nadat overeenstemming is bereikt over de vraag, welke voorzichtigheids maatregelen deze omstandigheden rechtvaardigen, en in hoe verre deze strikt noodzakelijk zijn om de te verwachten definitieve aanbeveling van den Vol kenbond ten uitvoer te leggen. Dit gemeenschappelijk onderzoek behoort, zoo spoe dig mogelijk te geschieden en wel, zoodra een toe stand van politieke 'spanning ontstaat, die voldoen de sterk is om redenen te geven tot de vrees, dat vroeger of later artikelen 16 en 17 zouden moeten worden toegepast. Onder voorbehoud van deze opmerking en onder de voorwaarden der wederkeerigheid aldus gaat letterlijk het document verder ben ik gemachtigd, U er van in kennis te stellen, dat de Fransche re geering bereid is tegenover de Britsche regeering de volgende verplichtingen op zich te nemen: 1. Ingeval een der beide mogendheden het nood zakelijk acht te land, ter zee of in de lucht maat regelen te nemen, die haar in staat moeten stellen zoo noodig bijstandsverplichtingen uit te voeren, welke voortvloeien uit. het Volkenbondshandvest of het verdrag van Locarno. zal zij over deze kwestie met de andere mogendheid in overleg treden. De zelfde maatregelen moeten genomen worden, wan neer een der beide mogendheden het noodzakelijk acht te land. ter zee of in de lucht maatregelen te nemen, om zicih zelf in staat te stellen zoo noodig aan een toestand het hoofd te bieden, waarin zij in overeenstemming met het Volkenbondshandvesf. ge rechtigd zou ziin den bijstand van de andere mo gendheden te verkrijgen. 2. Het feit, dat de eene dan wel de andere der Londen, 7 October (A.N.P.)De mili taire medewerker van de „Daily Telegraph", generaal-majoor Temperley schrijft over den slag bij Adoea, dat het in verhand met de moeilijkheden bij de voedselvoorziening voor de Italianen vermoedelijk niet mogelijk zal zijn, nogmaals een zoo groot aantal strijd krachten in een sector samen te trekken. Bijzonderheden over den slag bij Adoea. Rome: De speciale verslaggever van de „Pic colo" geeft de volgende bijzonderheden over de ope raties rond Adoea: De colonnes van het tweede legerkorps, bestaande uit elementen van de divisie Gaviana rukten door het geaccidenteerde terrein, dat bedekt is met struik gewas op, zonder tegenstand te ontmoeten. De Abessijnen trokken zich terug, van tijd tot tijd een salvo lossend. Van georganiseerden tegenstand was slechts sprake in een kleine vallei, waar 7.000 krijgers waren ge concentreerd. De Italiaansche batterijen openden het vuur; het gevecht was hevig, doch kort. De Italianen maakten 28 krijgsgevangenen, waar onder een opperhoofd. Den vijfden October om 16 uur waren de voor posten tot op 3 KM. van Adoea genaderd. De infanteristen van het 84e regiment gingen tot den aanval over, daarbij gesteund door tanks. De bewoners kwamen daarop den Italianen tege moet, met witte vlaggen zwaaiende, ten teeken van onderwerping. Addis Abeba, 7 October: De Abessijnsche mi nister van buitenlandsche zaken heeft aan den secre taris-generaal van den Volkenbond het volgende tele gram doen toekomen: „Italiaansche troepen, gesteund door 20 vliegtuigen, hebben Zondag Adoea bezet. La ter werd Adigrat genomen. Onze troepen bevinden zich buiten Adoea; wij hebben ze uit de gevechtszone teruggetrok ken. De Italiaansche aanval op Abessinië is sedert maanden voorbereid, terwijl wapenle veranties voor de verdediging van Abessinië stelselmatig werden geweigerd. De aanval heeft plaats gevonden in gebieden, welker grenzen door verdragen definitief zijn vast gesteld. Reeds in practijk gebracht. Ook zen dingen voor Fransch Somaliland voorloo- pig aangehouden. Reuter seint uit New York: Naar aanleiding van de afkondiging van het wapenembargo heeft de directeur der douane den ambtenaren van het departement van Financiën instructie gegeven, in alle Amerikaansche havens de voor Italië en Abes sinië bestemde zendingen aan te houden. Tevens heeft hij order gegeven den uitvoer van munitie naar Fransch Somaliland tijde lijk, in afwachting van speciale instructies dienaangaande, niet toe te staan. Wettelijke regeling gaat 15 October aanstaande in. Naar het „Hdbld." verneemt, zal de wette lijke regeling betreffende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf 15 October a.s. in werking treden. beide mogendheden na deze beraadslaging en de hieruit voortvloeiende overeenstemming de bovenge noemde maatregelen neemt zal in geen geval be schouwd worden als een provocatie die een derden staat recht zou geven zijn internationale verplich tingen niet na te komen. 3. Ingeval een der beide mogendheden aangevallen wordt wegens de maatregelen, die zij na consultatie en overeenstemming genomen heeft zal de andere staat haar bijstand verleenen. Ik zou Uwe Excellentie dankbaar zijn, wanneer Gij mij in. staat zoudt stellen mijne regeering te ver klaren, dat de Britsche regecring in al deze punten toestemt. Het document is onderteekend door Corbin, Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens, en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar oi coöperatie. Oliefabrieken N.V. Amsterdam Verkeersvliegtuig van de „U.S. Airlines" bij Cheyenne neergestort. In den Amerikaanschen staat Wyoming is een vliegtuig, dat 's morgens vroeg te Oak- land tegenover San Francisco was op gestegen met bestemming New York, in de morgenmist 10 kilometer ten westen van Cheyenne tegen den top van een heuvel aan gevlogen, waardoor de schroef afknapte. De machine is toen nog tegen een anderen heu vel terecht gekomen en te pletter gevallen. Toen er 3 uren over tijd nog geen bericht op de eerste pleisterplaats in Wyoming was in gekomen zijn 3 vliegtuigen op kondschap ge gaan, waarvan het eerste reeds spoedig de plek van de ramp ontdekte. Na daling kon de vlieger constateeren, dat alle 12 inzitten den 9 passagiers, de bestuurder, zijn as sistent en de marconist waren omgekomen. De lijken en de wrakstukken van het verongelulc- te vliegtuig:, dat drie of vier maal tegen den grond gebotst was, lagen over een afstand van vier hon derd meter verspreid. De oorzaak van de ramp is nog niet vastgesteld. Men vermoedt evenwel, dat de catastrofe aan een motordefect te wijten is. Het vliegtuig zou tegen een heuvel gevlogen zijn, waarbij een motor werd afgerukt. De machine bot ste daarop tegen een tweeden heuvel, waarbij de In zittenden den dood vonden. Het toestel werd bestuurd door een oud-strijder, die verscheidene records op ziin naam had staan. Tal van personen gedood en gewond, Chicago. Door onbekende oorzaak heeft een ontploffing plaats gehad in een gebouw van zeven verdiepingen, waar een lakfabriek was gevestigd. Het gebouw ligt in het Noord- Westen van Chicago. Volgens de eerste berichten zijn 20 perso nen omgekomen, terwijl er nog 75 door de vlammen worden omringd of onder de pui- nen begraven liggen. De brand, welke door de ontploffing uit brak, vond gretig voedsel in de aanwezige lakvoorraden en grondstoffen. Een groot aantal personen is in het zieken huis opgenomen. Nader uit New York: Omtrent het ernstige ontploffingsongeluk in Chi cago wordt nader gemeld, dat de explosie zich niet heeft voorgedaan, zooals eerst gemeld was, in een lakfabriek, maar in de daarnaast gelegen fabriek voor Soja-producten. De explosie was zoo hevig, dat het geheele gebouw, dat het vorige jaar pas was op gericht en 1 millioen dollar had gekost, in een puin hoop werd veranderd en dat verscheidene kleine uit baksteen opgetrokken gebouwen in de nabijheid ver woest werden. Tot dusverre zijn zes lijken geborgen. Acht en twintig deels zwaar gewonde personen zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Slechts licht beschadigd. Op eigen kracht naar New York. Het s.s. „Rotterdam" van de HollandAmerika-lijn dat, zooals men weet, in de nabijheid van Jamaica op een rif was geloopen, is vlot gebracht. Het nadien door een duiker ingesteld onderzoek heeft, naar Lloyds seint, aan het licht gebracht, dat de schade aan de kiel van het schip niet belangrijk is. Men overweegt zelfs het schip naar New v' doen vertrekken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1