Groote veranderingen. Nederland hamstert! Woensdag 9 October 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9825 Plaatselijk Nieuws. SURSEANCE J. SCHAAP. Vijf personen te water. Bakfiets aangereden. Tragische afloop van een vliegfeest in Luxemburg. Noord-Atlantische passagiersvervoer neemt toe. 30.000 noodlijdende joden te Berlijn. Lof en afkeuring voor president Roosevelt. Luchtverbinding Londen—New York met vliegbooten. Gevolgen van den internationalen politieken toestand. VïllttlltUT ZEVEN D00DEN BIJ AUTO-ONGELUK. Inbraken in serie. Twee jongens onder de tram. „Kermispret". De Cérès is verkocht aan de firma De Gruyter te Den Bosch en zal er, evenals in verschillende ste den reeds 't geval is. een filiaal van die firma In Schagen gevestigd worden. Ziedaar ons nieuwste nieuws en voor Schagen in 't algemeen gesproken zeer gunstig, omdat het de aantrekklijkheid van on ze plaats verhoogt. Gelegenheid geeft genegenheid is een woord dat altijd zijn waarheid heeft behouden en zal ook de vestiging van deze zaak zijn voordee- leii voor Schagen meebrengen. Dat Cérès wordt opgeheven, is iets dat onwille keurig weemoedig stemt, een stuk geschiedenis van Schagen als daarmee wordt afgesloten. Als Landbouwsociëteit opgericht door verschillen de personen, uit onze gemeente en daar buiten, was het in de dagen van vestiging iets waar onze ge meente blijkbaar behoefte aa.n had. Op 16 September 1878 werd de eerste steen gelegd en achtereenvol gens hebben verschillende „zet-kasteleins" en pach ters deze zaak gedreven. Met veel finantieel eucc.es is dat niet altijd geweest,- tenminste niet voor de eigenaresse, de vennootschap, die tot de oprichting had besloten. Immers nadat de heer R. Kaan, als opvolger van eenige voorgangers, deze zaak 12 jaar had gehuurd, werd hij eigenaar en is dat 16 jaar gebleven. In 1920 werd de heer J. Schenk, die ook thans de Cérès nog bestuurt, eigenaar en onder hem heeft Cérès zeker wel zijn grootste bloei gekend. Eigenaar en Cérès waren in 't oog van het publiek, zoo één, dat Jan Schenk al lange'jaren Jan Cérès was. Met 1 Januari a.s. zal de heer Schenk naar het Noordhollandsch Koffiehuis overgaan en ook daar op de van hem bekende wijze deze zaak drijven. De ge zelligheid zal van de Hoog- naar de Laagzijde wor den verplaatst en „Cérès" zal spoedig tot het verle- dene hehooren. Het Noordhollandsch Koffiehuis zal geheel wor den gemoderniseerd en het architectenbureau der heeren Overtoom ontwerpt reeds hiervoor de plan nen. Ook in dit opzicht zal dus onze gemeente aan stonds een mooie en keurig ingerichte zaak rijker zijn. Schagen vooruit! Schagen grooter is ook hier weer bewaarheid!!! DE VARA. Thans reeds kan worden gemeld dat de Vara op 3 Maart a.s. een schitterende avond zal geven. Aangezien de Vara dit jaar 10 jaar bestaat, heeft het H.B. gezorgd een schitterende Jubileumrevue samen te stellen, waarin de 10-jarige omroeparbeid besproken en bezongen zal worden. De schrijvers Arie Pleijsier en S. de Vries Jr., staan er borg voor, dat op kernachtige wijze, van lief en leed in de om roeporganisatie zal worden getuigd. Er zal hartelijk gelachen worden, de gahsche avond terwijl niets zal worden nagelaten een programma te brengen,, waarover nog lang zal worden gesproken. Het wordt een „show" avond, zoodat er ook voor het oog veel te genieten zal zijn. Aan de décors, costu- mes, belichting enz. is groote zorg besteed. Medewerkers van de revue zijn: De Flierefluiters olv. Eddy Walis, Eramy Erbous, zang; Albert de Booij, zang, drie leden van het VARA-tooneel, n.1. Hetty Beek, Jan Lemaire en Carel Rijken. Regie S. de Vries Jr., muziek Isja Rossican en decors van' J. de Jong. OUDE RIJWIELPLAATJES. De heer B. Orsel meldt ons, dat de Inzameling (van oude rijwielplaatjes heeft opgeleverd het res pectabele getal van 800, plus een groote doos zilver papier. Alles is naar Zonnestraal opgezonden. Hartelijk dank wordt aan alle gevers gaarne ge bracht. „DE ROODE LEEUW". Het vanouds bekende café „De Roode Leeuw" aan de Markt, eigendom van mei. de wed. C. Hui- berts, is bij onderhandschen verkoop in eigendom overgegaan aan den heer E. Rentenaar te Schager- brug. Definitief verleend voor zes maanden. In Het faillissement van de firma J. Schaap Lzn. te Wormerveer, heeft de Haarlemsche Rechtbank gister morgen een definitieve surséance van betaling ver leent voor den tijd van zes maanden. Tot bewindvoer ders zijn benoemd mr. L. V. Hoog uit Haarlem en de heer Kreeke, rijksaccountant. Auto in de gracht gereden. Te Montfoort heeft nabij den molen op den pro vincialen weg een aanrijding plaats gehad tusschen een auto uit Zeist en een wagen, die onbekend is gebleven. De laatste wagen, die met groote snelheid reed, reed tegen de zuster-auto aan met het gevolg, dat deze eerst tegen twee boomen en vervolgens in de stadsgracht reed. De vijf inzittenden, de familie van D. uit Zeist, twee heeren en drie dames, raakten mede te wa ter, doch de heeren wisten zich al spoedig te redden en brachten daarna de dames in veiligheid, waarbij toegeschoten personen ook nog hulp verleenden. De chauffeur van de auto, die de aanrijding ver oorzaakte was doorgereden. Ernstig ongeluk te Soesterberg. Gisteravond omstreeks 7 uur heeft op den Rijks straatweg bij Soesterberg een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Op dezen weg is de berijder van een driewielige bakfiets, K, Tewes uit Amersfoort, van achteren aangereden. De jongen werd tegen den grond geslingerd en met een hersenschudding, een gapende hoofdwonde en een rechter beenfractuur naar het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort vervoerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. De bakfiets is totaal vernield. Twee vliegers verongelukt. Vier doo- den. Een vliegveld met een hoogspan ningsleiding! Een jl. Zaterdag en Zondag te Esc.h aan de Al- zette gehouden vliegfeest is op treurige wijze ver- loopen. Des Zaterdags was een 25-tal aan de Inter nationale Rallye deelnemende toestellen binnenge komen. Zondagmorgen zijn de vliegers op het stad huis officieel ontvangen en Zondagmiddag zou het eigenlijke vliegfeest plaats vinden. Het vliegveld was ongeveer 800 bij 400 meter, doch midden over dit ter rein liep een bovengrondsche hoogspannings kabel. Naar verluidt, hebben meer dan de helft der sportvliegers deswege reeds van deelname aan de demonstraties afgezien. De eerste die wel opsteeg was Dr. Feuillade, voor zitter van de Aeroclub van Verdun met. als passa- giere mej. Maurice de Fresnes. Na een korte de monstratievlucht wilde hij langs de officieele tribu ne landen. Zijn toestel raakte daarbij echter een der draden van de hoogspaningsleiding en gleed af. Het kwam 40 meter verder neer en vloog onmiddellijk in brand; de inzittenden waren er uit geslingerd. De passagier© was onmiddellijk dood en Dr. Feuillade is enkele uren later in het hospitaal aan zijn zware verwondingen bezweken. Het vliegfeest werd onmiddellijk afgelast en de buitenlandsche vliegers zijn allen op slag vertrok ken. Doch dit was niet genoeg. De| avonds kwam het bericht binnen, dat Zondagmorgen om 11 uur bij Illkirch-Graffenstaden de Farman van den Straats burger sportvlieger René Guntz, met als passagier Charles Willmann, verongelukt was. Het toestel was op weg van Straatsburg naar het Escher vliegfeest. Beide inzittenden werden daarbij eveneens gedood. Londen: Volgens de laatste beschikbare gege vens'bedroeg het aantal op de Noord-Atlantische route door de 18 bij de Conference aangesloten lijnen ver voerde passagiers sedert den aanvang van dit jaar tot midden September 384.425, hetgeen ca. 25.000 meer is dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Het sterkst is de toeneming i£ het verkeer op Europa, n.1. 17.514 passagiers meer. Naar de Vereenig- de Staten werden 7.762 passagiers meer vervoerd dan verleden jaar. Het overgroote deel van het totaal aan tal passagier nam de Cunard-White Star Line voor haar rekening, n.1. 105.442, waarop volgt de Norddeut- sche Lloyd met 55.755 passagiers, de Canadian Paci fic met 42.950 passagiers, de Comp. Gen. Transat- lanticrue met 41.879 passagiers, de Hapag met 35.788 passagiers en de United States Lines met 32.533 pas sagiers. De Holland Amerika Lijn komt op de negen de plaats met een totaal aantal passagiers in beide richtingen van 11.019. DE „MATIN" OVER HET RUSSISCHE LEGER. Op het oogenblik 10 millioen man sterk. Parijs. De „Matin" verneemt, dat het leger van Sovjet-Rusland op het oogenblik 10 millioen man sterk is. Het effectief van het actieve leger bedraagt anderhalf millioen man, waaronder veer tigduizend officieren. De opgeleide reserves van de lichtingen 19231934 omvatten 8V2 millioen man. De lichte artillerie beschikt over 4500 stukken ge schut, de zware artillerie over 700 stukken. Drie jaar geleden waren deze getallen resp. 2400 en 600. Ook het aantal tanks is aanzienlijk toegenomen. De luchtvloot telt op het oogenblik 4300 vliegtuigen, waarbij 150 zware bombardementsvliegtuigen. Zij zijn uitgesloten van de winterhulp. Dit jaar voor het eerst zullen de Joodsche Inwo ners van Berlijn van de winterhulp zijn uitgesloten, aldus de Berlijnsche corr. van de N.R.Crt. Bij Joden zal ook niet worden opgehaald, ofschoon Joodsche firma's, die niet-Joodsch personeel in dienst hebben, evenals voorheen bijdragen zullen moeten leveren. In verband met dit feit hebben nu op groote ver zoendag de rabbi's in de synagoge medegedeeld, dat er te Bei-lijn ongeveer 30.000 noodlijdende Joden zijn, welke uitsluitend van den steun van de Joodsche ge meente afhankelijk zijn geworden. De prijs van vet en varkensvleesch. Be politie sluit vijf slagerswinkels te Berlijn. Verder meldt genoemde correspondent: Te Berlijn heeft, de president van politie vijf Ber lijnsche slagerswinkels laten sluiten, omdat men in die winkels van de dringende vraag naar vet en varkensvleesch gebruik had willen maken, om hoo- gere prijzen te bedingen. Waren de prijzen vrij. dan zouden deze ongetwijfeld oploopen tot een stand, die het mesten van varkens weer loonend zou maken en dus de aanvoer van versch varkensvleesch zou bevorderen. De regeering wil evenwel in alle geval de prijzen handhaven op het tegenwoordige peil en nochtans de varkensmes- terii bevorderen, hetgeen tijd vordert. Het varkens vleesch zal dan ook wellicht in de eerste maanden meer gevraagd dan aangeboden worden. De boterschaarschte. Er valt een groo te verbetering te bespeuren. In de boterlevering is een aanzienlijke verbetering te bespeuren. De totaal te Berlijn aangevoerde hoe veelheden boter zijn even groot als voor het begin van de schaarschte. De distributie is nog niet over alle stadsdistricten gelijkmatig. Nochtans worden botérhandelaren in 'n circulaire opgewekt, hun cliën tèle aan te sporen niet meer dan een kwart pond per persoon en per dag te gebruiken, -aangezien voor kerstmis bij een rijkelijk gebruik van boter de aan voer nieuwe moeilijkheden zou kunnen opleveren. In verband met het uitvoerverbod naar Italië en Abessinië. Washington: De organisatie voor de ontwik keling van de haven van New York heeft een tele gram doen toekomen aan president Roosevelt, waar in ten scherpste wordt geprotesteerd tegen het ver bod van uitvoer naar Abessinië en Italië. Gezegd wordt in dit telegram, dat het embargo vervroegd is en een zware slag voor den handel van New York beteekent. Dit protest wordt door verscheidene voor aanstaande senatoren beantwoord met grooten lof voor de neutraliteitspolitiek van Roosevelt. Met het argument dat de vrede goedkoop gekocht is, zelfs wanneer de exporthandel naar Italië een verlies van 50 millioen dollar zou leiden, wordt in deze kringen geëischt, dat de nieuwe wetten onverbiddelijk zullen worden uitgevoerd. Men herinnert aan de leuze der eerste jaren van den wereldoorlog, de leuze van de vrije zee, die den Vereenigden Staten tenslotte den oorlog heeft gebracht. Roosevelt heeft den moed, al dus wordt verklaard, met verouderde denkbeelden te breken. De havenautoriteiten van New York schatten den jaarlijkschen omzet van den handel met Italië op meer dan honderd millioen dollar. Washington: De Nationale Luchtvaartver- eeniging in Amerika is voornemens een geregelde luchtverbinding in het leven te roepen tusschen Lon den en New York. Deze dienst zou moeten worden onderhouden met vliegbooten van 50 ton. De passage eerste klasse zou 415 moeten bedragen, welke bij een dagelijkschep dienst tot 265 zal kunnen worden verlaagd. HET PUBLIEK DOOR ABNORMALE AANKOOPEN OORZAAK VAN SCHAARSCHTE EN PRIJS STIJGING. Een redacteur van het Alg. Ned. Persbureau in Den Haag heeft aan een vertegenwoordiger van een bekend groothandelsbedrijf gevraagd, wat er te be speuren is van prijsstijgingen als gevolg van den in ternationalen politieken toestand. Tekort aan amandelen. Hij antwoordde, dat zich een opmerkelijke prijs stijging voordoet bij de amandelen, een artikel, in dezen tijd des jaars van belang voor het bakkersbe drijf met het oog op de feestdagen in den winter. Amandelen worden betrokken uit Sicilië en, als de economische sancties doorgaan, is het de vraag, of men ze uit Italië zal kunnen blijven betrekken. Zij worden onder normale omstandigheden half Oc tober van Sicilië verzonden, maar mocht de invoer uit Italië worden stilgelegd, dan zal van dit product hier alleen aankomen, wat zich nu in de' booten be vindt. Korten tijd geleden was de prijs der amandelen f 36.per 50 Kg., nu bedraagt hij f 43.50 (groothan- delsprijzen). Kunnen wij ze niet meer uit Sicilië krijgen, dan kan ook Portugal ze leveren, maar het is de vraag, of het bakkersbedrijf ze hier dan nog op tijd kan krijgen, en voor het product uit Portugal zal de grootere vraag naar te verwachten is, wel tot prijs- verhooging leiden. De vetten. Een belangrijk artikel dat in dit verband de aan dacht verdient, zijn de vetten. Vroeger, aldus de zegsman, wareri wij de Impor teurs van Zuid-Amerilcaansch vet, maar nu verkoopt Zuid-Amerika zijn vet aan Noord-Amerika. Voorts kent men de verhoogingen van de crisisheffingen op oliën en vetten door de regeering. Zulke feiten gaan buiten een vrees van het publiek voor eenig tekort om, maar anderzijds krijgt men den indruk, dat het publiek, door de prijs verhooging, welke het gevolg is van de verhooging der crisis heffing, in den waan gaat verkeeren, reeds met een gevolg van schaarschte te doen te hebben. Het zachte rundvet waaraan gebrek is, kan wor den vervangen door plantvet, van copra afkomstig, en door vischtraan, een Japansch artikel, dat, in ge- raffineerden toestand, het rundvet uitstekend ver vangt. Het is eigenaardig: dat een afnemer, die anders 1000 K.G. vet pleegt te ontvangen, er nu 5000 K.G. heeft, aangevraagd. Hieruit schijnt wel te moeten worden afgeleid dat een neiging van het publiek, om te hamsteren, een rol speelt. Als het publiek meer vraagt, dan het noodig heeft, laten fabrikant en grossier, om de vraag waaraan men anders zou kunnen voldoen, te remmen, de prijzen stijgen. Zulks geldt natuurlijk even-zeer voor andere arti kelen. Op deze wijze bewerkstelligt het publiek een priisverhooging, welke zou kunnen worden verme den en waarvan het zelf de grootere lasten heeft op te brengen. De groothandelsprijzen van Zuid-Ame- rikaansche vetten, welke nu moeilijk meer te krij gen zijn, zijn van 23 tot 32 gulden per 100 K.G. ge- Stegen. Vetschaarschte in de groote steden komt van tijd tot tijd thans voor. Rijst De groothandelsprijzen van grove soorten Bassein- rijst, uit Britsdh-Indië, zijn in eenige maanden van 9 tot 11 gulden per 100 K.G. gestegen. De priis van de Java-rijst intusschen is ongewij-zigd. Peulvruchten. Erwten en boonen zijn er genoeg, maar. aldus de spreker, het publiek moet niet hamsteren. Dit is onnoodie. En het gevolg is. dat, terwijl de richtprijs, waarvoor de boonen aan de regeering kunnen wor den afgèdragen, f 14.bedraagt, de priis er nu f3. hoven uitgaat. Koffie en thee. Het moet voorts den koffieprijs wel doen stij gen. als het publiek, geliik geschiedt, koffie bii 5 en 10 pond tegelijk koopt. De theepriis is den Iaatsten tijd 10 a 12 cents per pond gestegen, als gevolg van meer vraag, dus door hamsteren van het publiek. Hamstert niet! Deze feiten wijzen erop, dat het publiek zich door een ongegronde vrees laat meesleepen. Een waar schuwing aan het publiek, om niet. aan zulk een vrees toe te geven, om niet te gaan hamsteren, is in het algemeen belang. Het publiek heeft het. door zijn aankoopen den normalen omvang niet t.e buiten te doen gaan, in de hand, schaarsdhte .en omnoodi- ge prijsstijging te voorkomen. Verwachting: Krachtige tot matige Zuidweste lijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijnlijk enkele regenbuien, aanvankelijk iets zachter, later iets kouder. Verdere vooruitzichten: Weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 761. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR 11 gr. C. 52 gr. F. SUBLIMAATPASTILLES! voor het ontsmetten van aardappelen tegen zcei* lagen prijs, verkrijgbaar in TERLEP'S DROGIS TERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen. UIT ONZE OOST. Te Den Passar op Zuid-Bali is een auto bus van een hoogen weg afgestort. Elf inzittenden gewond. Aneta seint uit Den Passar: Een autobus, die terugkeerde van het vliegterrein, waar de inzittenden de rondvluchten van de K.N.I.L.M. hadden bijgewoond, en waarin gezeten waren Chineezen en Balicrs, is, waarschijnlijk door een verkeerde manoeuvre van den bestuurder, van een hoogen weg afgestort. Zeven per sonen werden gedood, waarvan vier onmiddellijk dood waren en drie later in h,et hospitaal zijn over leden. Voorts werden elf inzittenden gewond, waar van nog drie in levensgevaar verkeeren. ,t Elf stuks in anderhalve maand, Den Iaatsten tijd heeft het gilde der inbrekers het Gooi weer als het terrein zijner werkzaamheden ge kozen en werkte daar met veel succes. Met niet min der succes werkte echter de Gooische "politie, aldus de „Msb." Herhaaldelijk konden inbraken worden opgehel derd en werden de daders achter slot en grendel ge zet. Door de recherche te Haarlem is thans een zekere D. van L. uit Utrecht gearresteerd, onder verden king van het plegen van inbraken te Haarlem, wel ke inbraken wel iets weg hadden van eenige te Hil versum en Naarden gepleegde inbraken. Tegen den man schenen echter geen bewijzen te vinden te zijn en men was op punt hem vrij te laten, wegens ge brek aan bewijs. De politie van Naarden en Hilver sum stelde zich echter in verbinding met de Haar lemsche recherche en verzocht haar, den man nog even vast te houden, opdat hem nog een verhoor kon worden afgenomen. De politie ging naar Haarlem en verhoorde den man, waarop deze tenslotte'bekende in Hilversum en Naarden te hebben ingebroken. Hij deelde bovendien nog mede, dat hij niet min der dan elf inbraken in anderhalve maand had gepleegd, waarvan vier in Haarlem, drie in Hilver sum, een in Naarden en drie in Heemstede. Ilij was sinds kort _uit de gevangenis der Residentie ontslar- gen. Bii zijn arrestatie werd een bedrag van f 100 op hem gevonden, welk bedrag afkomstig bleek te zijn van de inbraak in Naarden gepleegd, waar f180 werd buitgemaakt. L. was naar Bussum ge gaan om in te breken, doch was toevalligerwijze in de buitenwijken van Naarden verzeild geraakt, wel ke vlak aan Busum grenzen. Een voetafdruk, daar in den tuin gevonden, klopte precies met dien van den verdachte. Bovendien was de man in het bezit van de bijpassende mespunt, welke bii een. der in braken gevonden werd. Alles bijeen was het bewijs materiaal te overstelpend dan dat ontkennen nog kon baten. Noodlottig ongeluk in Den Haag, Door onvoorzichtig oversteken van den rijweg kwa men gisternamiddag te vier uur twee jongens in de Draai straat te Den Haag onder een tramwagen van lijn 10. Een hunner, de elfjarige W. H., wonende aan het Cromvliet-plein, bekwam een hersenschudding en is overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. De an dere knaap, de 7-jarige J. van B., wonende aan de Draaistraat, die onder den baanschuiver moest wor den weggehaald, bleek geen verwondingen te hebben opgeloopen, Een der feestgangers met een flescn op het hoofd geslagen. ïn fieï dorpje Lent bij Nijmegen heef! een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij een jongeman zwaar werd gewond. Het slachtoffer, Hubbcrs, was met eenige vrienden kermis gaan houden. Er werd flink gedronken en plotseling sloeg de feestvreugde over in een vijandige stemming. Bij een woordenwisseling heeft een man een bierflesch gegrepen en daarmede Hubbers zóó hevig op het hoofd geslagen, dat de flesch brak en Hubbers door de scherven zwaar werd gewond. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. De da der is ontkomen en tot nu toe niet gevonden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5