Arroidisseients-lechtbaik RUISENDE •FEUGD te Alkmaar. HOE U DEZE KUNT VERKRIJGEN Ingezonden stukken. VOOR DEN POLITIERECHTER. ZITTING VAN MAANDAG 7 OCTOBER. Groot eibroelc. EEN ONTEVREDEN VEROORDEELDE. De heer J. F. Tr.. uit Grootebroek, die bii verstek tot 1 maand ratsconsumptie was veroordeeld, om dat hij zoo brutaal was geweest, achter het motor- stuur plaats te nemen, terwijl hem de rijbevoegd heid was ontzegd, was tegen deze lang niet lekkere veroordeeling in verzet gekomen en verlangde thans 'herziening van zijn vonnis. Zijn zaak werd echter tot het slot der zitting uitgesteld en opposant als- toen tot dezelfde straf veroordeeld. S t-M aartensbrug. HET ARMBESTUUR VOOR HET LAPJE GEHOUDEN. Een 23-jarig landarbeider uit St. Maartensbrug, Jitze T., ljevond zich in geldelijke verlegenheid en had alsnu het burg. armbestuur voor 6 pop weten op te lichten, met gebruikmaking van een valsche- iliik door hem zelf opgemaakt briefje, z.g. onder-- teekend door zekeren heer Van Oord. waaruit moest blijken dat hij in diens dienst slechts f 2.57 had •verdiend, hoewel dit in werkelijkheid 16 gulden •was. Verdachte is iemand van nette familie, maar helaas de „béte noir" en iemand van zoo weinig be trouwbaar karakter, dat de heer Wiggers er zelfs geen weg mee wist. Tegen vèrdachte, die zich momenteel in voorarrest bevindt, werd gevorderd 4 maanden gev. Mr. Herman Schol ten, waarnemend verdediger, bestreed de dagvaarding en stelde een gecombineer de straf voor of aftrek van preventieve hechtenis. Vonnis 3 maanden voorw. met 3 proefjaren. •Bergen. EEN ONEERBAAR BAKKERSKNECHTJE. De lange schrale 18-jarige bakkersknecht Jan W. te Bergen, had zich aldaar op 28 Mei in de Eeuwige Laan niet aangesteld als een flinke iongen van Jan de Wit, maar groote ergernis verwekt. Hij stond alsnu met gesloten deuren terecht. De zaak werd echter aangehouden tot 12 Nov. a.s. Bergen. ONBETROUWBARE IJSCOVENTER. Een iiscoventer van de „Wilhelmina" te Bergen, Jacob B., stond heden terecht omdat hij een bedrag van f 24.63, aan de maatschappij toekomende, niet had afgedragen, reden waarom hij thans terecht stond als verdacht van verduistering. De heer Wig gors noemde hem een slap mensch. Eisch 2 maan den gev. Uitspraak 2 maanden gev. met 2 proefjaren. Den Helder. GEZELLIGE IIELDERSCHÈ DAMESCONVERSATIE Mej. Bartha Cornelia de Br., echlgenoote van den lieer Albert G., die de vorige week debuteerde in de zaal als getuige, verscheen thans in den rol van .verdachte, op grond van het feit, dat zij op 11 Juli de 15-jarige Trijntje van Soelen tegen de buik had getrapt, welke gewelddaad zou zijn gepleegd ten huize ,van de dame. waar Trijntje in dienstbetrekking was. Mevrouw Bartha beweerde harerzijds ook door Trijntje te zijn geslagen. Gevorderd werd f 12 boete of 6 dagen. Vonnis f6 boete of 3 dagen. Scliagen. VERKEERD GEBRUIK VAN EEN KLOET. De 40-jarige stevige landbouwer Jacob Sch. uit Schagen verscheen voor den politierechter.omdat hij den chauffeur en melkrijder Joh. Leistra op 31 Juli met de kloet had bewerkt, onder het vriendelijk aanbod hem dood te zullen slaan. Gelukkig was het niet zoo ver gekomen, tot beider voordeel. De heer Sch. voerde als reden van verontschuldiging aan, dat hij al sinds een jaar lang. door Leistra was getreiterd en hij in een aanval van drift had gehandeld. Wat hij precies had gedaan, wist Jacob niet meer. Eisch f 15 boete of 10 dagen. Dat vond Jaap nota bene nog hoog! Maar Leistra tapte uit een ander vaatje en riep, dat Jaap had gezegd, dat hij er wel 25 gulden voor over had. De Politierechter ging echter niet in op dit royale aanbod en veroordeelde verdaohte tot f 15 boete of 10 dagen. Feuilleton. I door MARGARET PEDDLER. „Ik begrijp het", Peinzend ontdeed Jernina zich van de dikke tuinhandschoencn welke ze gedragen had. „Ik begrijp het. Het vuur van het genie dat moet uitdooven. Piers werd rood bij deze spottende woorden, In dien iemand anders ze had uitgevallen. Tante Jcm mocht echter heel wat. „Ik weet niets van genie of geen genie af", zei hij droevig. „Doch het valt in geen geval te loochenen dat we een zeker talent bezitten, en dat mag nu hce- lemaal niet ontwikkeld worden. Als vader zich de luxe kan veroorloven op een dergelijke voet in het buitenland te wonen en te gokken van je welste... dan mocht hij ons toch zeker wel een behoorlijke toe lage geven." Budge knikte goedkeurend. „Ja", gaf Budge toe, „dat is zoo. Per slot van re kening is hij toch voor ons aansprakelijk, tante Jem. Wij hebben niet gevraagd op de wereld te ko men." Jemima's lippen begonnen te trillen, doch onmid dellijk beheerschte ze zich en antwoordde op ern- stigen toon „Natuurlijk deden jullie dat niet. En ik heb dan ook tot op zekere hoogte medelijden met jullie. Den Helder. DE GENOEGENS VAN EEN M.H.-'AMBTENAAR. De los-werkman Jan B. te Den Helder, in de rechtszaal geen onbekende, had op 6 Aug. den ambtenaar van het Maatsch. Hulpbetoon, Bastiaan Fels, een trap tegen zijn buik toegediend, voor welk feit hij thans terecht stond. Verdachte, beweerde 'n loketje te hebben opengetrapt en toen misschien ook den heer Fels te hebben geraakt. De heer B. was uit zijn humeur over de steunregeling. De Politierech ter vermeende dat de bedienaren van Maatsch. Hulpbetoon zich wel mochten voorzien van een pantserbekleeding. Bijna wekelijks bereiken derge lijke relletjes op het M.H. de rechtszaal. De verdachte is reeds dikwerf veroordeeld, op 2 Sept. nog tot 3 maanden ter zake mishandeling van de vrouw met wie hij leeft. In verband ook met dit ongunstig verleden, recruireerde de Officier ook tihans 1 maand gev. Vonnis conform eisch. Enkhuizen. ONBEVOEGDEN KONDEN WEER VERTREKKEN. Een 40-jarige arbeider uit WerversJioof, Hillebr. S., had zich op 6 Augustus te Enkhuizen al zeer on smakelijk aangesteld en stond nü met gesloten deu ren terecht ter zake misdr. art 239 Strafrecht. Rapport reclasseering zal worden afgewacht, alvo rens me* verdere behandeling zal worden voortge gaan. Castri cum. EEN CASTRICUMSCHE BEKKESNIJDER. Een arbeider uit Castricum, Jan B., had rekening en verantwoording af te leggen voor het bloedige feit, dat hij op 14 Aug. zekere J. J. A. Oostendorf leerartikelen-fabrikant, in drift met een soort dolk mes in zijn schouder had gestoken. Verdaohte deed Zend ons voor elke gratis Bad handdoek 8 x 2 16 uitknipsels van de grote Sunlight-dozen (n.l. de blauwe kwartcirkel links onderaan, welke op elke doos 2 x voorkomt en waarop staat: Waarborg 10.000) of 16 sluit kleppen van de nieuwe 2 stuks doos (n.l. die kleppen waarop de aanduiding „l/2 bon" niet voorkomt). Deze aanbieding is geldig tot 2 Nov. a.s. Maar" en ze veinsde thans niet langer ernstig te zijn „maar soms maak ik me werkelijk angstig, dat je vader een 'dergelijke levenswijze heusch niet kan bekostigen. Ik bedoel: hij moest zelf verstandi ger wezen. Hij vergeet wel eens een cheque te stu ren voor huishoudelijke uitgaven en als er een komt, dan is die veel te laat". „En dan betaalt U maar uit Uw eigen zak", vulde Phil verontwaardigd aan. „Natuurlijk merken we dat best en het hindert ons ontzettend." Het jonge meisje was stellig nóg boozer geweest, indien ze geweten had, dat tante Jem meermalen haar kleine kapitaal had moeten aanspreken om re keningen te betalen die niet langer konden wach ten. „Guy zal het me echter wel teruggeven", haastte Jemima zich te zeggen. „Er valt heusch niet te tob ben. In Monte-Carlo wordt even vaak verdiend, als verloren." „En intusschen moet er in de eerste plaats reke ning met vader gehouden worden", gaf Venetia min achtend te kennen. „Dat schijnt altijd met het hoofd van het gezin het geval te wezen. Ik kan het moe der niet kwalijk nemen, dat ze stierf en uit de ellen de wilde komen. Als ze was blijven leven, dan had vader haar een hel op aarde bezorgd." Jemima schudde met haar hoofd. „Je hebt het heelemaal mis, beste kind. Juist om dat je moeder overleed werd je vader wat hij nu is. Ze waren volmaakt gelukkig met elkander." Ze hied ineens op en er was een droomerige uitdruk king in haar oogen gekomen alsof ze in gedachten ineens in het verleden vertoefde een verleden dat zoowel tragedie als verdriet inhield. Na een korte aarzeling ging ze op eenigszins onzekeren toon voort „Ze hebben onbeschrijflijk veel van elkander gehou den; het was een liefde die menschen te gronde kan richten of naar den hemel voert. En haar dood brak Guy's hart. Dat feit moet je probeeren te begrijpen, voordat je hem veroordeelt", eindigde ze. Terwijl tante Jemima sprak, keek ze met een een Tang verhaal, waaruït moest blijken, dat Slj geld van Oostendorf kreeg en deze hem meermalen vergeefs had beloofd te betalen; hierdoor in woede ontstoken, had hij zijn schuldenaar met gezegd mes op zijn schouder geslagen. De heer Oostendorf moest erkennen, dat hij aan verdachte f 6.35 schuldig was. Zulks voor geleverde brandstoffen en petroleum. Het moet gezegd worden, dat de getuige O. geen gunstigen indruk maakte op den Politierechter. Ik kan me heel goed begrijpen, dat verdachte tureluurs werd, zei de Politierechter, al gaf dit verdachte geen recht zich te vergrijpen. De getroffene had 14 dagen te bed gelegen en was 3 weken thuis geweest als gevolg van de aanran- ring, doch de burgemeester had echter omtrent ge tuige geheel andere gegevens verschaft. Ook was de Officier hier bij uitzondering op de hand van verdachte en zijn requisitoir was zeer mild en lang niet in het voordeel van den getuige, waar voor de Castricumsche winkeliers zich in acht moes ten nemen. Wat verdachte betrof, het was een ern stig feit, doch de Officier wilde zich in dit bijzon dere geval bepalen een voorw. gevangenisstraf te vorderen van 14 dagen, met 2 proefjaren. Vonnis conform eisch. M e d e m b 1 i k". MOEDER EN BABY MET EEN STOK GESLAGEN. Aan den 38-iarigen sluiswachter Remmelt Sp. was ten laste gelegd, dat hij op 9 Augustus zijn nicht J. A van Gunst en haar 16-maandsche baby met een stok had geslagen. Deze jonge moeder was nota bene nog wel telegrafisch opgeroepen om haar zieke tante, de vrouw van verdaohte te bezoeken. Zii lo geerde met de kleine bii haar oom en werd daar op de bovenomschreven manier behandeld. De gastvrije oom erkende wel nichtje, maar niet het kindie te hebben geslagen. Hij had liever een. ia zelfs twee mannen tegen zich dan één vrouw. De bewaker van den Wieringermeerpolder, Hoek. had geconstateerd, dat zoowel moeder als kind de sporen droegen van de mishandeling. Verdachte gaf een uitgebreid verhaal van zijn huiselijke misère, die hoofdzakelijk was toe te schrijven aan de onte vredenheid van zijn tweede vrouw, welke vrouw, 'n Amsterdamsche, niet kan wennen aan de eenzame Wieringermeer. Zij had haar familie telegrafisch ontboden, buiten vporkennis van verdachte. Daardoor was het, conflict ontstaan. De Officier kon zich voorstellen, dat de man getergd was. doclh de stok had hij buiten het debat moeten laten. Gerequireerd werd f 20 boete of 10 dagen, ter zake mishandeling van de moeder. Vonnis f 20 of 10 da gen conform eisch. Beemster. ZIJN TONG MAAKTE ONGEOORLOOFDE BOKKESPRONGEN. De rijzige werkman Gerke J. te Beemster had ziin mede-Beemsterling Jan Klomp op 2 Augustus, ge complimenteerd met hem als een slechte kerel te kwalificeeren, welk complimentje gezegde heer Klomp niet smaakte en hij werd geinspireerd een klaoht in te dienen, met gevolg dat de Officier he den voor dit kinderachtige feit f 8 boete of 4 dagen requireerde. Vonnis f 2 boete of 1 dag. (Zie vervolg elders in dit nummer.) DONDERDAG 10 OCTOBER. HILVERSUM (1875 M.) 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00-11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl.; 10.15 Morgen dienst olv. P. Neideck; 10.45 Gram.pl.; 11,30—12,00 Godsd halfuur; 12.15 Orkestconcert en Gram.pl.; 2.00 Handwerkcursus; 3.00 Vrouwenhalfuur: 3.30 3.45 Gram.pl.; 4.00 Bijbellezing door Ds. J. H. Kui per m.m.v. bariton en orgel; 5.00 Handenarbeid voor de jeugd; 530 Gram.pl.; 5.45 Vioolrecital W. Brede- rode. A. d. vleugel: J. Hoog; 6.45 Causerie J. Schip per; 7.15 Reportage; 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé: 8.00 Berichten; 8.05 Chr. Zangvereen. „Osanna in Excelsis" olv. J. Th. Westerdaal. Bege leiding: H. Nieland; 9.00 Causerie Mr. J. M. de Geus; 9.30 Orgelconcert Jan Zwart (Om 10.00 Berichten); 10.3011.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM (301 M.) AVRO-uitzending. 8.00 Gram.pl.; 9.00 Ensemble Lismonde: 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gram.pl.; 10.30 Ensemble Lismonde; 11.00 Voordracht Pine Beider; 11.20 Gram.nl.: 12.15 The Continental Five: 1.00 Fer- di Kaufmann en zijn orkest; 1.45 Gram.pl.: 2.00 Om roeporkest olv. N. Treep; 3.003.45 Knipcursus: 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen: 4.30 Gram.pl.: 4.45 Radiotooneel voor de kinderen; 5.30 Ferdi Kauf mann en ziin orkest: 6.30 Sportnraatie H. Hollan der; 7.00 Gram.pl.; 7.15 Causerie door D. Hambur- smeekenden blik naar de vier jonge gezichtjes die zich tot haar gewend hadden. Phil was echter de eenige die onder den indruk van haar woorden was geraakt. Wellicht had ze reeds vaag begrepen, wat de oudere vrouw hen voor oogen wilde houden en kon ze zich indenken hoe vreeselijk het moest wezen hartstochtelijk veel van iemand te houden en die persoon dan te verliezen. Jemima merkte heel goed dat de andere drie nog even bitter over hun vader dachten als tevoren. „Als jullie ouder waren", begon ze opnieuw, „en zelf een dergelijk verlies hadden geleden, zouden jullie misschien zachter oordeelen". „Als hij van zijn kant dan ook maar zachter oor deelt", merkte Piers met een schellen lach op. Tante Jemima antwoordde niet, doch Phil merkte hoe er een eigenaardige gloed in haar oogen ver scheen, een uitdrukking die ze er nog nimmer in gezien had. Het leek waarlijk alsof het haar slechts met uiterste krachtsinspanning gelukte Piers een bitter antwoord te besparen. 's Avonds, toen Phil met Jemima alleen was, liet de herinnering aan dien blik zich eensklaps gel den en hierdoor kwam het dan ook dat ze impulsief een vraag stelde. „Vindt U dat we ailemaal een verkeerde opvat ting over vader hebben? Voor mij maakt het natuur lijk niet zooveel verschil, omdat ik nu eenmaal in niets uitblink, maar U zult toch niet kunnen ontken nen dat het heel hard is voor de anderen, die zonder twijfel iets konden bereiken als hun een kans werd geboden." „Je opvattingen zijn niet verkeerd", luidde tante Jemima's antwoord. „Je hebt volkomen gelijk. Het eenige verschil is evenwel, dat ik verontschuldigin gen voor Guy kan vinden, en jij niet." „En waarom kunt U dat dan?" informeerde Phil langzaam. Voor een kort oogenblig zweeg de oudere vrouw en keek een andere richting uit. Daarna wendde ze zich om en zag Phil recht in de oogen. Als vervolg op mijn ingezonden stuk aangaande het ontslag-nemen van vier juridische ambtenaren van het regeeringsbureau voor de uitvoering der Landbouwcrisïswet 1933, verzoekt ondergeteekende het volgend commentaar uit „Volk en Vaderland" daaraan ter verdere oriënteering toe te voegen: Naar ons ter oore kwam, ligt aan dit geval het volgende ten grondslag: De bedoelde heeren, wier namen ons bekend zitn, wensohten niet onder de leiding van een ex-advo caat te worden gesteld, die eenige iaren geleden veroordeeld is wegens verduistering van een aar> zienlijk bedrag ten nadeele van eenige liefdadige in stellingen, ondanks de pogingen, van de zijde der R.K. Staatspartij gedaan, om de zaak in den doof pot te stoppen. Deze langvingerige volksgenoot werd na zijn straf uitgezeten te hebben door minister Verschuur aan een functie bij een der Verschuur'* sclie crisiscentrales geholpen. Nu zal blijkbaar binnenkort een concentratie van. alle juridische ambtenaren der verschillende cen trales plaats vinden onder het college van regee- ringscommissarissen. en als chef van deze nieuwö afdeeling zal optreden bovengenoemde volksgenoot, beschermeling der heeren Verschuur en Zwanen berg De vier juristen wensohten niet onder deze lei ding werkzaam te ziin en boden daarom hun ont slag aan. Hulde aan deze karaktervolle mannen! Wij meenen goed te doen. met bekend te maken, hetgeen ons omtrent dit geval ter oore kwam. Er Is bij de centrales van den heer Verschuur reeds zoo veel aan het licht gekomen, dat het publiek het recht heeft te vernemen, wat er nu weer aan de hand is. Wij wachten met. belangstelling af, wat de heer Deckers omtrent deze kwestie zal kunnen mededeel en. Met dank voor de opname. J. C. VETHMAN. ger; 7.30 Engelsche les Fred Fry; 8.00 Berichten! 8.10 Gram.pl.; 8.20 Concertgebouworkest olv. Bruno Walter m.m.v. A. Ruhinstein (piano); 930, „Ik ben van de week in/bijgeweest", door G. Czopp; 9.40 Omroeporkest olv. A. van Raalte m.m.v. Ninon Val- lin (sopraan): 11.00 Berichten: 11.10 Gram.pl.; 11.15 12.00 Uit ,La Gaité", Amsterdam: Jack Holker and his Collegians. DROITWICH (1500 M.) 10.3510.50 Morgenwijding; 11.05 Lezing: 11.25 Or gelspel H. Croudson; 11.50 Voor de scholen; 12.10 Het Rutland Square en New Victoria-orkest olv. Austin; 1.20 Gram.pl.; 2.25 Voor de scholen; 3.20 Vesper; 4.10 Causerie; 4.30 Gram.pl.; 5.05 Orgelcon cert door J. Pullein; 5.35 Het. BBC-Dansorkest olv. H. Hall; 6.20 Berichten; 6.50 Zang door H. Heyner (bariton); 7.15 Spaannsche les; 7.50 Causerie; 8.20 Leon Kimberley en Helen Page in hun repertoire; 8.30 Optreden van de „Western Brothers"; 8.40 BBC- Orkest olv. Sir Dan Godfrey m.m.v. I. Phillipowsky (piano); 9.50 Berichten; 10.20 Korte Kerkdienst; 10.40 Viool en piano; 1.35—12.20 Het Casani-Cluib Dansorkest olv. Charles Kunz. RADIO PARIJS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Gram.pl.; 12.35 Kamermuziek olv. Doyen 5.05 Hoorspel; 8.20 Zang; 9.05 Nat. orkest; ll.io— 12.35 Het Pascal-orkest. KALUNDBORG (1261 M.) 11.201.20 Concert uit Rest. „Ritz"; 2.20 Zang en piano; 2.40—4-.05 Strijkorkest olv. Warny; 7.30 Sym- phonieconcert olv. N. Malko m.m.v G. Kulenkampff (viool); 10.20—11.50 Dansmuziek. KEULEN (456 M.) 5.50 Orkestconcert; 1.20 Uit Munchen Omroeporkest olv. Winter; 1.35 Gram.pl.; 3.20 Omroepkoor olv. Breuer; 4.20 Concert uit Hamburg; 6.20 Omroep- kwintet; 7.30 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt; 8.20 „Die Goldene Stadt", spel van Wiechert, met mu ziek van Kroll; 9.50—11.20 Populair concert. ROME (421 M.T 8.00 „Der Rosenkavalier", opera van R. Strauss. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Gram.pl.; 12.50 Omroeporkest olv. Dou- liez; 1.502.20 en 5.20 Gram.pl.; 6.35 Omroeporkest olv. Douliez; 7.35 Gram.pl.; 8.20 Salonorkest olv. Be» oncker: 905 Hoorspel; 9.35 Carillonconcert: 10.30 —11.20 Gram.pl.; 484 M. 12.20 en 1.30—2.20 Max Alexys' Orkest; 5.20 Omroeporkest olv. Douliez; 6.20 en 6.50 Gram.pl.; 7.20 Zang: 8.20 Gram.pl.; 8.50 Symphonieconcert; '11.00—11.20 Gram.pl. DEUTSCFLANDSENDER (1571 M.) 7.30 Vroolijk programma; 8.20 Berl. Philharmonisch orkest; 9.20 Berichten; 9.50 Solistenconcert; 10.05 Weerbericht; 10.201120 Omroepkleinorkest. „Omdat hij de man was dien ik liefhad", zei zo eenvoudig. Phil kon ternauwernood een kreet van verbazing weerhouden. Zooo iets had ze allerminst kunnen droom en. „U U was eens verliefd op vader?" stamelde ze. Thante Jem knikte en er kwam een glimlach om haar lippen. „Ja. Is dat zoo merkwaardig? Je moet niet ver geten dat ik ook jong hen geweest." „En waarom waarom „Waarom ik niet met hem trouwde? Om de een voudige reden dat hij verliefd was geworden op Mo* nica. We hielden heiden van hem, moet je weten. Doch per slot van rekening kan een man slechts van één enkele vrouw houden, en wordt hij niet ver liefd op een heele familie. En zelfs voor het geval dit wèl mocht gebeuren, staat de Wet hem toch maar één echtgenoot toe." Niettegenstaande deze op vroolijken toon uitgespro ken verklaring, lag er toch een lichte trilling in Je mima's stem, en eensklaps drong het heel duidelijk' tot Phil door hoe ze geleden moest hebben. En hef jonge meisje zag tegelijk, dat ze dit verdriet achter mooie, edele daden had trachten te verbergen. Van af den dag dat hii ziin vrouw verloor, had ze den man dien ze lief had ter zijde gestaanZe was een moeder geweest voor ziin kinderen, had zijn stemmingen en sombere buien verdragen, en zich zelf volkomen weggecijferd voor hem. En klaarblijkelijk had Guy er zelf geen flauw idee van dat ze hem liefhad, en had hii het de ge» woonste zaak van de wereld gevonden, dat ze zich voor he<m en de kinderen uitsloofde. Ziin sporadi sche, korte bezoeken aan Engeland vormden zijn eenige erkenning van de schuld. „En daarom werd U vanmiddag zoo boos op Piers,' bracht Phil uit. „U kon niet. verdragen dat hij op die manier over vader sprak." Jemima schudde met haar hoofd. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6