Van het Abessijnsche front geen nieuws. Oostenrijk en Hongarije tegen sancties. Regeering waarschuwt tegen hamsteren Begroeting Landbouwcrisisfonds De strijd in het Noorden Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. GIFTEN VAN DE KONINGIN. goedgekeurd. Misplaatste vrees voor schaarschte. Uitvo er verbod van benzine Treedt vandaag in werking. Donderdag 10 October 1935. SCHAGER 79ste Jaargang. No. 982 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno< Inbegrepen. Groote letters worden nonr uuMe berekend. In afwachting van de Volkenbondsvergadering. BEIDE LANDEN ZOUDEN GEDUPEERD ZIJN DOOR ECONOMISCHE SANCTIES. De zitting van de Assemblée. GENEVE. De Volkenbond is gistermiddag om even over zes in het Volkenbondsgebouw bijeengekomen. De meeste Europeesche sta ten waren weer vertegenwoordigd door hun ministers van buitenlandsche zaken. De be langstelling van pers en publiek is grooter, dan bij de meeste vorige plenaire zittingen. Na opening van de zitting -der Assemblée las Benesj het besluit voor van den Volkenbondsraad van Maandag, waarin Italië tot aanvaller wordt bestem peld en tot schender van het Volkenbondshandvest. Vervolgens maakte hij de door het presidium van de Assemblee opgestelde voorstellen voor de procedure der vergadering bekend. Het zeer uitvoerige rapport van Benesj nam ruim een half uur in beslag. Nadat besloten was onmid dellijk tot de beraadslagingen over te gaan, verklaar de Benesj, dat thans de leden van de Assemblée hun standpunt moesten uiteenzetten. Voor deze debatten gaf hij een reeks richtlijnen, die tevoren uitgewerkt waren. Daarbij is o.m. bepaald, dat de Volkenbonds raad zich verder met de aangelegenheid, zal blijven bezig houden en dat het niet de taak van de As semblée is de procedure op grond van art. 15 te her vatten. Het is de taak der leden hun standpunt te bepalen ten opzichte van wat in den Raad geschied is. Wie niet het woord zal vragen, zal geacht wor den een instemmende houding aan te nemen. De bij zondere positie van eenige staten ten opzichte van het sanctieprobleem zal in de te benoemen coördina tiecommissie besproken worden. Een definitieve agen da der vergadering zal eerst later worden aangeno men. Als eerste spreker kreeg daarop de Oostemïiksche gedelegeerde, baron Pflügl het woord. Het. kernpunt van zijn redevoering was. dat Oostenrijk zich niet in staat ziet in te stemmen met de conclusies be treffende het sanctieprobleem, waartoe de andere leden van den Volkenbond reeds zijn gekomen. De gedelegeerde gaf uiting aan de sympathie van ziin land voor Italië. Oostenrijk zal niet vergeten, dat Italië op een tragisch oogenblik van zijn geschiede nis in den besten Volkenbondsgeest er toe heeft bijgedragen zijn integriteit t.e waarborgen. Deze vriendschap zal voortduren. Het is de taak van den Volkenbond den vrede te behouden. Spr. kan niet nalaten op het ernstige gevaar te wijzen, dat de sancties voor het economische leven van Europa met zich moesten meebrengen, vooral voor staten, die tengevolge van ongunstige omstandig heden zich in een bijzonder moeilijke positie bevin den en die niet alleen aan zich zelf. maar ook aan hun crediteuren moeten denken. Oostenrijk heeft in een verklaring van 30 April 1922 zijn standpunt in de sanctiekwestie uiteengezet, hetgeen princi- piëel in het verdrag van Locarno (bijlage F) is op genomen. In denzelfden zin sprak de Hongaarsche gedele geerde, von Velitsj. Het doel van den Volkenbond en van het Handvest is het behoud van den vrede en dat vooronderstelt, dat de oorzaken van den oor log worden uitgeschakeld. De oorlog mag alleen 'n ultima ratio zijn. De internationale samenleving Is niet statisch en mag niet versteenen. Ook de Hon gaarsche gedelegeerde sprak over de moeilijke po sitie van Hongarije ten opzichte van het sanctie- vraagstuk, vooral doordat Hongarije economisch is aangewezen op afzet in Italië. Nadat deze beide sprekers het woord hadden ge voerd werd de vergadering verdaagd tot Donder dagmorgen 10 uur 30. Als eerste spreker zal Aloisi, de Italiaansche vertegenwoordiger, dan het woord voeren. 8 OCTOBER OP HET GEHEELE FRONT EEN KALME DAG. ROME, 9 Oct. (A.N.P.) Het ministerie van pers en propaganda publiceert vandaag het zestiende oor logscommuniqué. Het luidt als volgt: „De achtste October is op het geheele front een kalme dag geweest, met uitzondering van kleine ac ties van patrouilles langs de door het inboorlingen- legercorps bezette lijn. De luchtstrijdkrachten, die doorgedrongen zijn tot ten Zuiden van Makalle, heb ben vastgesteld, dat vijandelijke concentraties niet gevormd worden. Tijdens de operaties, die door het drie en twintigste bataillon inboorlingen te Amba Sebat uitgevoerd zijn aan den vooravond van het in nemen van Adoea, waren de Abessijnsche verliezen belangrijk, ook onder de hoofden. Het organisatie- werk van de intendance-diensten achter het front wordt met kracht voortgezet Geen bevestiging van de geruchten over de herovering van Adoea en Adrigrat door de Abessijnen. Met betrekking tot het bericht, dat Adoea door de Abessijnsche troepen zou zijn heroverd, verklaart men in bevoegde Italiaansche kringen, dat dit uit Addis Abeba afkomstige bericht automatisch wordt gedementeerd door het Italiaansche legerbericht van Woensdag, dat vaststelt, dat Dinsdag op het ge heele front rust heerschte. Het is overigens zeer natuurlijk, dat. wegens de onbegaanbaarheid van het zeer moeilijke terrein, na het succesrijke eerste oprukken der Italiaan sche troepen, in de eerste plaats de verbindingen met het achterland worden uitgebreid en dat in dien tusschentijd alle technische voorbereidingen worden getroffen voor de tweede etappe van den opmarsch. Men beschouwt den val van Aksoem, gezien den huidigen stand der voorbereidingen, als zeer aanstaande. De opmarsch wordt in elk geval voortge zet. Men beschouwt hem, met het oog op de houding van Genève, zelfs nog meer noodza kelijk. Volgens Italiaansche opvattingen zijn de mogelijkheden voor een vreedzame regeling uitgeput, zoodat het Italiaansch-Abessijnsch© conflict thans nog slechts met de wapenen kan worden heslist. Dit sluit evenwel een verdere onderhande ling tusschen Italië en de beide landen, die het meest bij het conflict geïnteresseerd zijn, Frankrijk en Engeland, niet uit. Vertrek Italiaansche gezant De Italiaansche regeering heeft haar ge zant te Addis Abeba telegrafisch gemachtigd zijn paspoort aan te vragen en zijn post te verlaten. Graaf Vinei zal op zijn laatst Donderdag naar Dsjiboeti vertrekken. EERSTE KAMER. 5000 gulden voor het Crisis-Comité. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin aan het Nationaal Crisis Comité ten bate van de inzameling een gift van f5000.— doen toekomen. 1000 gulden voor de ambulance voor Abes- sinië. Verder heeft de Koningin f1000.ter be schikking gesteld van het Nederlandsche Roo- de Kruis voor de eventueele uitzending van een Nederlandsche ambulance naar Abes- sinië. Gister heeft de Eerste Kamer de begrooting van het Landbouwcrisisfonds zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd, een succes voor minister Deckers in zijn nieuwe functie. De Vrijheidsbondsche afgevaardigde Van Rappard, had met voldoening ervaren, dat thans algemeen de noodzakelijkheid van landbouwsteun wordt inge zien. Echter vreesde spr., dat de wagen op den duur zal vastloopen; de hoeren zitten in een keurslijf, het ambtelijk apparaat telt reeds 7000 man en is uiter mate kostbaar. De boeren blijken meermalen aan de willekeur van controleurs overgeleverd. De landbouw moet worden beloond in redelijke verhouding tot het loon voor anderen arbeid. De lan- delijken stedelijke loonen moet entot elkaar worden gebracht. Uitvoerig besprak de heer Van Rappard de voor stellen van de centrale landbouworganisaties en van landbouw en maatschappij. Bij alles bedenke men, dat critiek gemakkelijker is dan ophouw en dat juist het groote aantal kleine landbouwers het moeilijkst te helpen is. Als geheel onze samenleving zal ook de landbouw zich moeten aanpassen, waarbij echter al het mogelijke zal moeten worden beproefd om den landbouwexport weder te vergrooten. Wij moeten het buitenland in ruime mate laten zien wat onze land- en tuinbouw kan leveren. Warm bepleitte ook deze spreker steun aan de kleine bedrijven, met na me die beneden zeven hectaren worden met onder gang bedreigd, wanneer de regeering niet de helpen de hand uitsteekt. Nadat ook nog andere sprekers het woord hadden gevoerd, o.m. ook over de controleschandalen, die zich den laatslen tijd ten aanzien van het C.H.V. heb ben voorgedaan, en die veel beroering en ontstem ming hadden gewekt, wees minister er in zijn ant woord op. dat de belangen van de eene groep derbe volking niet moeten worden geplaatst tegenover die van de andere. Zeer groot zijn altijd de belangen der consumenten. De Nederlandsche landbouw wordt in het leven gehouden, niet meer en niet minder. Aan winstgarantie wordt niet gedacht. Wanneer dan sommige prijzen van eerste levensonderhoud stijgen is daaraan vaak weinig te veranderen. Wat het zwaarst is, moet nu eenmaal het zwaarst wegen. In ieder geval doet de regeering niet anders dan de wet toepassen. De minister gaf toe, dat er bij de crisispolitiek heusch ook wel fouten gemaakt worden. Alleen ko men ze pas een jaar of meer later aan het licht. Ten aanzien van de verhooging van de heffing op varkens, schijnt er eenige verwarring te zijn ont staan, aldus de minister. Er was eenigen tijd gerin ger aanbod. De prijzen stegen, waardoor ten slotte de consumptie, de vraag, door de hoogere vleesch- prijzen zou afnemen. Inmiddels zouden de varkens- prijzen nagetrokken zijn en dat moest voorkomen worden, te eerder waar het aanbod weldra zal toe nemen en dan moet kunnen worden voorkomen, dat een sterke p rij sin zinking volgt. Teeltbeperkins: voor den tuinbouw is nog: niet ingevoerd, zal mogelijk nog eens noo- dig zijn. dit is e envan de vele zaken, welke nadereo verweging verdienen. Ook de minis ter bleek voorstander er van te zijn, den paperassenrommel zooveel mogelijk te beperken. De loonen der landarbeiders zijn inderdaad laag, zeer laag. doch de meeste boeren kunnen, reeds ja renlang, onmogelijk meer betalen. Daarom is het ook riskant, loonregelingen op te leggen: het ge- vaar is niet denkbeeldig, dat. de boeren hun bedrijf sluiten. Bij de verhouding veehouderij-margarine industrie moet overwogen worden, waarmede het algemeen belang het meest gediend wordt, met be- Veranderde tactiek der Abessijnsche troepen? (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes.) ADDIS ABEBA, Woensdagavond. In de hoofdstad zijn omtrent den werkelij- ken toestand aan het Noordelijk front weinig inlichtingen te verkrijgen. Toen de strijd be gon met het binnentrekken van de Italiaan sche troepen over de Noordgrens, was het duidelijk, dat de Keizer besloten was zijn troepen een strikt verdedigende positie te la ten innemen. De Negus had Ras Seyoum be vel' gegeven zijn troepen terug te trekken en de terugtocht uit Adoea was een onder deel van het te voren opgestelde plan de cam pagne. Thans wordt echter openlijk beweerd dat de Keizer gevolg heeft gegeven aan de adviezen van diegenen, die er nu Italië door den Volkenbond openlijk als de aanval ler is bestempeld op aandringen tot den aanval over te gaan en Eritrea binnen te dringen. Ik verneem, dat er waarheid in deze beweringen schuilt. Gedurende de laatste dagen is het Abessijnsche leger, in plaats van verder terug te trekken van Adoea, voortdurend opgetrokken. De guerilla-oorlog over de grons van Eritrea en de herovering van Adigrat dragen zeker bij tot de veron derstelling, dat de tactiek der Abessijnsche legers is gewijzigd. Ik verneem verder, dat de troepen van Ras Seyoum en van den schoonzoon van den Kei zer hun marseh in Noordelijke richting voortzetten en zij schijnen zich 50 mijl ten Zuiden van Asmara te consolideeren, waar door de Italiaansche troepen in twee gedeel ten worden gesplitst. Verder is een gedeelte van het leger van Ras Seyoum er in geslaagd om langs een sterke troepenmacht dicht bij de vestingstad Adukualo over de grens van Eritrea te ko men. Deze troepen zullen waarschijnlijk nog verder in Eritrea oprukken, wanneer zij de benoodigde versterkingen krijgen. De Abessijnsche regeering verwacht een sterke verandering in den toestand, wanneer de troepen, die tot nutoe tegen inlieemsche troepen hebben gevochten, werkelijk tegen over Italiaansche troepen komen te staan. Omtrent de actie der Italianen verneem 'k, dat zij de streek langs de spoorlijn in de nabijheid van Awash hebben verkend met set oog op luchtbombardementen. De Abessijnsche regeering is er thans toe overgegaan in het belang van de militaire maatregelen een censuur op de dagbladbe- richten in te stellen. Het nieuws, dat toch reeds schaarsch is, wordt hierdoor nog meer beperkt. Copyright Moraingposï. "A.N.P.) perking van de margarinenij verheid of met hand" having van de bestaande verhoudingen. Ten slotte besprak de minister de positie van. de kleine boeren; de klassieke grens blijkt te lig gen bij 5 H.A. en drie koeien, en hun lot is hard. Wat gedaan kan worden voor deze menschen. zaï geschieden. De groote bedrijven zijn bij vorige crises meer kwestbaar gebleken dan de kleine ge mengde bedrijven; het is en landelijk belang, juist' de kleine boeren niet. onder te laten gaan. Er ls hierover een rapport samengesteld, dat weldra za worden behandeld. Zonder hoofdelijke stemming is de hegrooting daarop goedgekeurd. Heden komt het wetsontwerp tot herziening van; den wettelijken tijd aan de orde. De Regeeringsdienst meldt: Aan de Regeering is gebleken, dat hier en daar het publiek uit vrees voor schaarschte van bepaalde goederen inkoopen doet boven de normale behoefte. Daar voor een dergelijke vrees, als uitvloei sel van de politieke spanning in Europa, niet de minste reden aanwezig is, waarschuwt de Regeering het publiek, dat het verstandig zal handelen door op geheel normale wijze zijn inkoopen te blijven doen. De heer Sneevliet vraagt maatregelen te" gen prijsopdrijving. Het Tweede Kamerlid Sneevliet heeft den minister van handel, nijverheid en scheepvaart de volgende vragen gesteld: 1. Is het zijn excellentie bekend, dat bij de heer- schende internationale toestanden in vele streken van het land reeds met het „hamsteren" van ver- bruiksartikelen is begonnen, waarbij geïnteresseerden deze prijsopdrijvende neiging zoo sterk mogelijk aan wakkeren? 2. Is de minister niet van oordeel, dat gelet op de levensomstandigheden van de breede massa van ar beiders en in moeilijkheden verkeerende midden- standsgroepen, prijsopdrijving van allerlei artikelen van levensonderhoud juist thans meer dan ooit ver hinderd moet worden? 3. Is de minister bereid maatregelen te nemen die op korten termijn van kracht worden om prijsop drijving te beletten, althans zooveel mogelijk tegen te gaan en in het bevestigende geval mee te deel en van welken aard deze maatregelen zullen zijn? De oorzaak moet gezocht worden in het hinnen- landsch belang; niet een gevolg van een pressie op Italië. Gisteren is afgekondigd de wet van 9 Octo ber (Staatsblad 599), bepalende het voorbe houd der bevoegdheid tot het uitvaardigen van uitvoerverboden ter bevordering van de internationale samenwerking van de levens belangen van het Rijk in tijden van buitenge wone internationale spanning (dag van in werkingtreding 10 October 1935). Zooals men elders in dit nummer kan lezen, is het ontwerp gistermiddag door de Eerste Kamer aangenomen. De regeeringspersdienst meldt nu: Zooals bekend is, is de strekking van de uitvoer verboden-wet tweeërlei: ten eerste om aan de regee ring de noodige bevoegdheden te vericenen, ten ein de aan internationale verplichtingen, welke uit Neder lands lidmaatschap van den Volkenbond voortvloeien, te kunnen voldoen; ten tweede om eenige wijzigin gen te brengen in de wet van 3 Augustus 1914, welke beoogt bepaalde soorten van goederen, die Nederland zelf noodig. heeft, in het land te kunnen houden. Met het oog op deze bescherming van een binnenlandsch belang wordt nu vanochtend een Koninklijk besluit, gegrond op de gewij zigde wet van 1914, afgekondigd, waarbij met ingang van vandaag de uitvoer van benzine is verboden, behoudens de gevallen, waarin dispensatie kan worden verleend. Deze maatregel moet dus niet gezien worden in het kader van eventueel door den Volken bond op Italië toe te passen sancties. De Raad heeft trouwens terzake nog geen aanbeve ling aangenomen. De maatregel houdt eenvoudig ver band met de omstandigheid, dat ten gevolge van be langrijke aankoopen van benzine in Nederland de voorraad van dit artikel hier te lande te gering dreigt te worden voor het, normale gebruik en hij beoogt te voorkomen, dat de hoeveelheid benzine be neden het hier te lande benoodigde minimum zal dalen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1