KIJKEn isK(p>En>ij(LOE(K Donderdag 10 October 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9826 VERHOOGING CRISISHEFFING OP VARKENSVLEESCH. Bescherming tegen mosterdgas. De roof in een Haagsch hotel. De hertogin van Kent heeft een zoon KLUISDEUR BEWERKT MET DYNAMIET. VOOR DE HELDEN DER NOORDPOOL. Uitvoerverboden in het belang van den vrede. vitiffiiiittfï e Bilt seint FELLE BRAND TE VENLO. Zijn rechterwijsvinger afgesneden. Misstanden aan het bureau voor de Landbouwcrisiswet. De Hongi-tochten in Nieuw-Guinea. Een communiqué over de besprekingen, welke Woens dagmorgen bij den regeeringscommissaris voor akkerbouw en veehouderij zijn gehouden. Woensdagmorgen zijn vertegenwoordigers van den Ned. Bond van Grossiers in levende en geslachte .varkens, den Ned. Slagershond, de Neprova en den R.K. Hanzebond van slagcrspatroons, namens den minister van landbouw en visscherij door ir, S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij tezamen met den directeur van de Nederlandsche veehouderijcentrale ontvangen ter bespreking van de bezwaren, welke van verschillende zijden naar voren zijn gebracht tegen de verhooging van de crisisheffing op varkensvleesch. Ir. Louwes gaf een uiteenzetting van de motieven, welke tot deze verhooging geleid hebben. O.m. wees hij er op, dat het niet gewenscht is, dat de stijging der varkensprijzen welke heeft plaats gevonden, zich verder voortzet. Dit geschiedt, wanneer de varkens houders de varkens blijven vasthouden in plaats van deze op de normale gewichten af te leveren. Een der middelen om dit doel te bereiken, is de verhooging der heffing, waardoor de varkensvleeschprijzen zul len stijgen 'met als gevolg minder consumptie en her stel van het evenwicht tusschen de vraag en het aanbod op de varkensmarkt. Naar de meening van de regeering is dit de minst ingrijpende maatregel, welke kan worden toegepast. Het doel van den maat regel is hierin gelegen en niet in versterking van de financieele positie van het landbouwcrisisfonds. Van de zijde der slagersorganisaties werd gewezen op de nadeelen, welke aan de verhooging der heffing verbonden zijn, o.m. doordat de kosten van het le vensonderhoud wederom vergroot worden en de af zet van. varkensvleesch door een inkrimping der con sumptie vermindert. Bepleit werd beperking van den export, waardoor meer varkens voor het binnen land beschikbaar zouden komen. Door de vertegen woordigers der Neprova werd de mogelij kheid tot het instellen van maximumprijzen van varkens naar voren gebracht. De regeeringscommissaris constateerde, dat het doel van den maatregel n.1. de stabilisatie der var kensprijzen algemeen instemming vond en dat de aangevoerde bezwaren uitsluitend het middel gel den dat tot bereiking van dit doel is aangewend. Door den directeur der veehouderij centrale werd gewezen op de noodzakelijkheid tot snel ingrijpen, toen de varkensprijzen zich in sterk stijgende rich ting bleven bewegen. Naar zijn meening is de aan wezige voorraad varkens groot genoeg om aan de behoeften van het binnenland en den export te vol doen. Naast verhooging der heffing zou de Neder- landsche veehouderij-centrale uit haar voorraad spek voor de binnenlandsche markt beschikbaar kunnen stellen. Na eenige discussie werd besloten, dat de aanwezige vertegenwoordigers der organisa ties over dit laatste middel nader overleg zouden plegen, waarna schriftelijk advies zal worden uit gebracht. Van slagerszijde was men van oordeel.dat de verhooging der heffing hierdoor weder dadelijk ongedaan gemaakt zou kunnen worden. De regeeringscommissaris wees er nog op. dat toe passing van dezen maatregel naar zijn meening niet dadelijk een verlaging der heffing zal kunnen meebrengen, doch dat een spoedige Stabilisatie der varkensprijzen hierdoor bevorderd zal worden, waarop de verlaging der heffing zou kunnen vol den. Het bestuur van de afdeeling Wassenaar van den den Bond van Melkveehouders heeft een telegram aan den minister van landbouw en visscherij ge zonden, waarin gezegd wordt, dat laatstgenoemd bestuur met verbazing kennis heeft genomen van het besluit der Veehouderijcentrale om de heffing op geslachte varkens wederom aanzienlijk te ver- hoogen. Het bestuur verzoekt, den minister o.m. er voor te waken ,dat in dezen ernstigen tijd geen ex perimenten worden ondernomen, die èn psycholo gisch èn oeconomiscih minder gewenscht zouden zijn. Een uitvinding van prof. dr. J. P. Wibaut en den heer J. Th. Hackman. Prof. dr. J. P. Wibaut, hoogleeraar in de organi sche scheikunde aan de universiteit te Amsterdam, is in samenwerking met den heer J. Th. Hackman, er in geslaagd een preparaat te vinden, waarin kle dingstukken kunnen worden gedrenkt om volledige bescherming te geven tegen de gevaarlijke blaartrek kende gassen welke in tijd van oorlog voor militai ren te velde zoowel voor de burgerbevolking van ontzaggelijk nadeel kunnen zijn. Naar De Standaard mededeelt, is eenige jaren gele den aan prof. Wibaut gevraagd zich te willen bezig houden met het vraagstuk op welke wijze de be scherming tegen gifgassen kan worden bevorderd. Het moet vooral aan den heer Hackman te danken zijn dat beide geleerden er in geslaagd zijn een pre paraat te vinden dat afdoende is tegen de werking van het meest gevreesde gifgas, het z.g. mosterdgas. Men heeft een soort overall kunnen vervaardigen, die gedrenkt in het preparaat, gedurende 7 dagen on doordringbaar is voor mosterdgas. Zooals bekend is dit gas niet alleen als gas maar ook in vloeibaren vorm uitermate gevaarlijk. Op de vinding van prof. Wibaut is octrooi aangevraagd, ten behoeve van het departement van defensie. Waarvan twee Italianen het slachtoffer waren. Hoofddader in Antwerpen aan gehouden. Door de politie te Antwerpen is aangehouden de Nederlander, H. M. een 31-jarige chauffeur, geboren te Haarlemmerliede. De aanhouding geschiedde op verzoek der Nedcrlandsche justitie en houdt ver band met den bekenden diefstal in hotel „American" te 's-Gravenhage, waar verdachte, bijgestaan door twee handlangers, die inmiddels reeds zijn aange houden, ten nadeele van twee Italianen f 1100 heeft gestolen. M. werd op een kamer aan de Durietstraat te Ant werpen aangehouden. Op zijn tafel lag een geladen browning, welke naar het schijnt bestemd was, om de politie neer te schieten, als deze hem wilde ar resteeren. Doordat de politie plotseling zijn kamer binnenviel, is dit echter mislukt. De man is, in afwachting van zijn uitlevering, in het politiebureau ingesloten. Londen. De Hertogin van Kent. het vorige jaar gehuwd met een der zoons van het Engelsche Koningspaar, heeft gistermorgen het leven geschon ken aan een zoon. Het nieuws van de geboorte van het prinsje, dat voor de troonsopvolging in de 7e plaats komt. werd onmiddellijk naar Sandringham getelefoneerd, waar de koning en de koningin op het oogenblik vertoe ven. Andere leden van het koninklijk huis werden eveneens direct op de hoogte gesteld. Sir John. Simon, de minister van binnenlandsche zaken, die, zooals de grondwet voorschrijft, bij de geboorte van een koningskind aanwezig moet zijn, arriveerde direct na de geneesheeren. Prins en Prin ses Nicolaas van Griekenland, de ouders van de jon ge moeder, waren des avonds reeds gekomen. De hertog van Kent wachtte met zijn schoonouders op de blijde gebeurtenis. De zoon van den Hertog van Kent is de eerste kleinzoon van Koning George in de mannelijke lijn. De beide kinderen van den Hertog van York zijn meisjes en 'skonings beide oudste kleinzoons zijn kinderen van zijn dochter, de Princess Royal. Brutale inbraak in een Melkfabriek te Bunschoten. Gisternacht is er een brutale inbraak gepleegd in het kantoor van de Coop. Fabriek van Melkproduc ten te Bunschoten. De fabriek staat tamelijk afge legen aan den weg tusschen den Bisschoperweg en het dorp. Door een open tuimelraampje zijn de inbrekers 't kantoor binnengeklommen, waar zij door middel van een dynamietpatroon het slot van de kluisdeur heb ben doen springen. Gistermorgen vroeg hebben naar de fabriek komende arbeiders onraad vermoed, door dat een kantoorraam, waardoor de inbrekers ver moedelijk .zijn vertrokken, open stond. Zij waar schuwden onmiddellijk den directeur, den heer Hoog kamp, die niet ver van de fabriek woont. Deze slaagde er evenwel niet in, de geklemde kluisdeur open te krijgen en ook latere pogingen daartoe ble ven vruchteloos. Tot dusver is dus nog niet bekend of de inbrekers in de kluis zijn geweest en hoeveel zij eventueel ont vreemd hebben. Een monteur van den leverancier der kluisdeur is ontboden, om deze open te maken. Bij de ontploffing werden een paar kastjes in het kantoor bezchadigd. Andere wanorde heerschte er niet. In den namiddag is de heer Mariens uit Doetin- chem. de leverancier van de kluisdeur, in het kan toor van de Zuivelfabriek, waarop de inbrekers hun vakkennis hebben beproefd, ter plaatse een. onder zoek komen instellen. Hij heeft, zooals men mede deelde aan de Bussumsche corr. van het Alg. Hsbl. dadelijk kunnen constateeren. dat dank zij de con structie, de explosie van de dynamietpatroon wel het slot heeft kunnen vernielen, maar toch de slui ting niet heeft kunnen forceeren. De inbrekers ziin dus niet in de kluis doorgedrongen, zoodat hun werken onbeloond is gebleven. In den wedstrijd tusschen de brandkastconstruc- feurs en de technisch geschoolde inbrekers is> al weer een nieuwe voorsprong voor de bescherming van het bezit bereikt sedert een soortgelijken aan slag te Putten. Een nieuwe verbetering maakt het onmogelijk met dynamietpatronen te werken, een inrichting, welke nog niet op de kluisdeur te Bun schoten was aangebracht, maar die de heeren den volgenden keer waarschijnlijk wel ontmoeten kun nen. De kluis was gisteravond nog niet geopend, omdat men de deur niet wilde forceeren. Heden zullen de noodige maatregelen worden genomen voor het herstel. De geschiedenis der wordt vereeuwigd. Ontdekkingsreizen Oslo. Binnen kort zal buiten vóór de havenin gang naar Bergen met de uitvoering worden begon nen van een der meest eigenaardige en grootsche mo numenten van de hedendaagsche geschiedenis. In een vooruitspringende klip der Sanduksrotsen zal de ge schiedenis der ontdekkingsreizen naar de poolstre ken worden gebeiteld. De Duitsche beeldhouwer Ernst Muller-Bensdorf, de ontwerper van het plan, vertelde ons de volgende bijzonderheden. Het gedenkteeken moet de helden van alle landen verheerlijken, die aan de ontdek kingsreizen naar de Pool hebben deelgenomen. Het geen moet worden verzinnebeeld, is de samenwerking van alle volkeren ter ontsluiering van het geheim van de aretia. Een schaar koeene mannen stormtge lijk een geweldige golf, naar voren. Dit is de vorm. die aan het denkbeeld van den kunstenaar leven zal geven. De architectonische lijn eindigt in een symbo lische ontdekkersfiguur van kolossale afmetingen. Het draagt de trekken van Fridtjof Nansen. De rech ter hand houdt de teugels vast van een koppel pool- honden. Achter hem doemen andere figuren op, doo- de en levende, Roald Amundsen, Knud Rasmussen en tutti quanti. Tot de zee, naar beneden, voert een breede 30 meter hooge steenen trap, waarvan de zij wanden met voorstellingen zullen worden versierd der expedities naar de poolstreken uit alle tijden. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft behandeld het wetsontwerp voorbehoud der bevoegdheid tot het uitvaardigen van uitvoerverboden ter beveiliging van de internationale samenwerking en het belang van den vrede of ter bescherming van de levensbelangen van het rijk in tijden van buitengewone spanning. Zoo zat men in DenHaag opeens midden in de oorlogsbemoeiingen.. Onze minister van Buitenland- sche Zaken is naar Genève en zoo verdedigde mi nister Colijn dit wetsontwerp. De regeering moet nu eerst afwachten wat de aanbevelingen van den Vol kenbond zullen bevatten, eerst dan kan beoordeeld worden of de regeering uitgebreider bevoegdheden noodig heeft. De desbetreffende wetsontwerpen lig gen echter gereed, op het gebied van credietverlee- ning, invoerverboden voor Italiaansche goederen, e.d. zoo zeide de minister. Do maatregelen zullen met de noodige voorzichtigheid worden genomen, waarbij echter voorop sta, dat Nederland trouw zal blijven aan zijn internationalen naam van steeds zijn ver plichtingen volledig na te komen. Het wetsontwerp is zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat vooral de vredesman prof. Van Embden op stevige maatregelen, desnoods op militai re, had aangedrongen, om dezen aanval op den vrede door Italië gepleegd, te keeren. Genève mag niet aar zelen, anders wordt het bloedbad in Afrika steeds erger. Ook de heer Mendels drong op krachtige maatrege len aan. Wij zijn steeds een volk van kooplui ge weest, maar nu gaat het om hoogere waarden. Wij staan hier, zeide spr., voor ons gegeven woord en tegen barbaarsch geweld. De heer Briet, a.r., verweet degenen diè zoo sterk voor ontwapening hadden geageerd, nu voor mili taire sancties waren zelfs. Hoe zou dit mogelijk zijn, als Nederland geen bewapening meer had? Minister Colijn handhaafde het standpunt, dat in deze de internationale regeling vooraf moet gaan. Verwachting: Stormachtige tot krachtige Zui delijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk regen, weinig veran dering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Opklarend. Storm waar schuwings die s t: Geseind van De Bilt te 18.40 aan alle posten: Wordt ver wacht storm uit het Zuidwesten. Houtzagerij door het vuur vernield. 50.000 gulden schade. Gisteravond half acht is te Venlo een groote brand uitgebroken in de houtzagerijen en hout-opslagplaatsen der N.V. Houthandel vh. M. 'van Gasselt aan de Molenstraat. In de groote hallen vond het vuur te mid den der houtvoorraden gretig voedsel. De enorme vuurzee, die den avondhemel kleurde lokte duizenden kijkers naar den brand. De brand, die aan de achterzijde van de fabriek was ontstaan in een rookkanaal, dat van het ketel huis naar den schoorsteen voert, breidde zich binnen enkele minuten zoo snel uit, dat de vlammen weldra door het dak sloegen. Personeel van de Ned. Instru mentenfabriek, dat den brand het eerst bemerkte, stelde onmiddellijk de sirene in werking, ten einde de eigen brandweer en omwonenden te alarmeeren. Binnen enkele minuten was de brandweer met vol ledig personeel en materiaal ter plaatse en werd 't vuur met een zestal stralen aangetast. Ook de brand weer van de gemeente werd in allerijl gerequireerd, zoodat deze binnen weinige minuten aanwezig was. Met zestien stralen werd toen de vuurhaard, die in- tusschen reeds de zaag- en schaafafdeeling had be reikt, bestreden. Door den geweldigen vonkenregen die zich huizenhoog boven de belendende perceelen verspreidde, dreigde groot gevaar voor de omgeving, o.a. voor de voormalige infanteriekazerne, thans het militair magazijn van het garnizoen. Toen het blusschingswerk aanvankelijk slechts zeer matig vorderde, werd de hulp van de Blerik- sche brandweer ingeroepen. Ook deze was weldra met de motorspuit ter plaatse, doch wegens onvoldoen den waterdruk kon deze niets uitrichten. Toen werd ingezien, dat aan de brandende perceelen niets meer te doen was, beperkte men zich tot het nathouden van de belendenden gebouwen, waaronder het ketel huis. Gevel stort in. Te ongeveer 9 uur stortte met donderend eeraas de voorgevel van het gebouw in, terwijl enkele oogenblikken la'er een gedeelte van den zijmuur door de brandweer werd omver gehaald. Aldus was het vuur gemakkelijker te bestrijden en te on geveer half 10 was men den brand in zooverre meester, dat gevaar voor uitbreiding als uitgeslo ten werd beschouwd. Ofschoon het vuur in het ge bouw nog heden voortwoedt, zijn de geweldige vlammenzeeën die in het begin huizenhoog op laaiden, thans nagenoeg verdwenen. GROOTE BRAND TE LOSSER. VIJF HUIZEN AFGEBRAND. Te Glane. in de gemeente Losser, is Woensdag middag brand uitgebroken in den rijwielhandel van den heer ITasperhoven. De brand nam terstond een grooten omvang aan. Toen de gealarmeerde brandweer op het terrein van den brand ver scheen, was het vuur reeds overgeslagen op de he lende arbeiders woningen. Vijf perceelen ziin door het vuur verwoest. De inboedels konden slechts gedeeltelijk gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. De huizen waren verzekerd. Om van den militairen dienst af te komen? De dienstplichtige A. J. uit Ossendrecht, die sedert 3 October j.1. in werkelijken dienst te Bergen op Zoom onder de wapenen is gekomen, heeft met een mes een stuk van den wijsvinger van zijn rechter band afgesneden. Oorspronkelijk gaf hij voor, dat hem een ongeluk was overkomen, doch na een onderzoek, dat op ad vies van den garnizoens-gcncesheer dr. Kole, door de marechaussee werd ingesteld, kwam aan het licht, dat hij zich opzettelijk verminkt had. Omtrent de motieven, welke J. tot deze daad had den gebracht, lieetf hij zich nog niet uitgelaten. Er wordt verondersteld, dat hij zulks heeft gedaan om zich van den militairen dienst te onttrekken. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 745. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR 16 gr. C. 60 gr. F. SUBLIMAATPASTILLES!! voor het ontsmetten van aardappelen tegen zeer lagen prijs, verkrijgbaar in TERLEP'S DROGIS TERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen. Het Tweede Kamerlid Boon stelt vragen. Het Tweede Kamerlid Boon heeft aan den minister van landbouw en visscherij de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist, dat de vier juridische ambtenaren van het regeeringsbureau voor de uitvoering van de Landbouwcrisiswet 1933, die geoordeeld hebben hun dienstbetrekking wegens dringende redenen be staande in ongewenschte amlitelijke verhoudingen, te moeten beëindigen, die motieven tot dezen stap schriftelijk aan den minister hebben medegedeeld? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid: de Kamer omtrent deze motieven in te lichten; mede te deelen of Zijn Excellentie daarin niet aan leiding vindt tot het instellen van een ernstig onder zoek; indien Zijn Excellentie daarbij van misstanden in de ambtelijke verhoudingen blijkt, een reorganisatie te gelasten, opdat aan eventueele misstanden een einde wordt gemaakt? Belangrijke mutatie op het Landbouw- Crisisbureau. Naar het Alg. Hdbld. van zeer bevoegde zijde ver neemt, zal de fungeerende secretaris van het college van (agrarische) Regeeringscommissarissen en fci" telijk directeur van het Landbouw-crisisbureau van het departement van Landbouw, dio met onbepaald ziekenverlof is vertrokken, na zijn terugkeer met ander werk op een veel bescheidener plaats worden belast. Deze beslissing van minister Deckcrs staat los van het onderzoek naar de ontslagneming door de vier juridische ambtenaren, wier aan den minister uitgebracht bezwaarschrift niettemin aan een zeer grondig onderzoek wordt onderworpen. UIT ONZE OOST. Tot nu toe onbekende volksstammen. Mannen, vrouwen en kinderen gear resteerd. Aneta seint uit Batavia: In aansluiting op het bericht inzake den hongi- tocht in Nieuw-Guinea meldt de assistent-resident van Manokwari nog dat bedoelde moorden gepleegd zijn door twee kleine stammen, die nog tot de men- scheneters behooren en die een onbekende taal spre ken. Deze stammen zijn genaamd do Sigiali en de Sigianbad; omtrent het bestaan van deze stammen was het bestuur en den strandhoofden niets beleend. De plaats waar de moorden geschiedden ligt 5 dag- marschen van de kust uit. De woonplaats van deze stammen ligt op een af stand van zeven tot tien dagmarschen van de kust verwijderd, bij den bovenloop van de Fak-Faksche rivieren. De hongitroep is 80 man sterk. Door een onver wachte omsingeling van de verblijfplaatsen van de ze lieden, die nog nooit Europeanen zagen, werden 2o volwassen mannen, onder wie zes aanvoerders, 14 gouwen, (waaronder eenige die menschenvleesch hadden gegeten) en 17 kinderen gearresteerd. De beide medegevoerde slavinnen zijn bevrijd en aan de familie teruggegeven. Van de deelnemers aan den hongi-tocht zijn een man, twee vrouwen en een kind gestorven, vermoedelijk tengevolge van longohtsteking. Een politieagent van het landschap en twee Papoea-koelies bekwamen diepe steekwon den in den voet als gevolg van de voetangels welke door de Sigialiers waren opgezet. Voor verdediging em machtsvertoon werden van de zijde van de po litie eenige schoten gelost, doch niemand werd gedood. Felle drooqte. Aneta seint uit Batavia: ^°n ongewoon felle droogte veroorzaakt in Java en 7'''d-Celébes ^eenige schade aan landbouwgewassen. Daar de stijging van de prijzen van levcnsmidde- l "i ongewenscht is. zullen enkele maatregelen ge- 'roffen worden om den toevoer van rijst uit het 'litenland te verruimen, welke maatregelen voor- ioopig enkele Buitengewesten zullen betreffen. Met ingang van 1 November zullen Menado on ae Molukken wederom worden opengesteld voor den invoer van buitenlandsche rijst.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5