GARBO De heffing op geslachte varkens Qkker's (IkUjsircójx WOLHANDEL. Het smokkeldrama te Geulle. De overstroomingen in China. Dolgeworden koe doodt geestelijke. Alkmaarsche Kaasmarkt. NOG ALTIJD BEKENT OSS. Uit de Filmwereld Z W IJ G T. JVu stecAtf Sle. prys is veriflfigd r JÜe wer^cinp is verhccgtLf De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- f middel, daar de werking In hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten uit reeds in oude lijden bekende „genees-kruyden". Door een nieuwe toevoeging is de werking nog sterker, nog doeltreffender geworden. Een lepel AKKER's ABDIJSIROOP werkt thans 2x zoo snel als voorheenI Een ongeëvenaarde werking tegen i hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans i 75 ct F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebroik gebruik gebruik gebruik Besturen der samenwerkende organisaties zullen krachtige actie voeren tegen de regeeringsmaatregelen. - Geen be lasting op binnenlandsche consumptie. De besturen van den Nederlandschen Bond van Grossiers in levende en geslachte varkens, den Ne derlandschen Slagershond, den R.K. Ilanzebond van Slagerspatroons en de Neprova, hebben zich naar aanleiding van het onderhoud met den regeerings- rommissaris, Ir. Louwes, en den voorzitter der Vee houderij-centrale, nader heraden over den maatre gel der regeering, de heffing op geslachte varkens met 50 pet. te verhoogen en de overweging der Vee houderij-centrale om van haar voorraden spek een deel op de binnenlandsche markt te brengen, ten einde hierdoor de prijzen der varkens te kunnen drukken. Waar de regeeringscommissaris had ver klaard, dat de verhooging van de heffing, welke beoogt het varkensvleesch en spek duurder te maken, en daardoor de consump tie te verminderen, zoodat er minder vraag naar varkens zou ontstaan, voorshands niet kan worden opgeschort, oordeelde de verga dering dat tegen dézen voor het slagers- en gross|èrs bed rijf en den varkenshandel fu- nesten maatregel blijvend moet worden ge ageerd, mede wijl deze maatregel lijnrecht in strijd is met het parool, dat anderzijds door de regeering wordt gegeven, n.1. om de kos- j ten van het levensonderhoud te verlagen. Met het brengen van een deel van de voorraden spek der Veehouderijcentrale op de binnenlandsche markt, zal wel de spekprijs kunnen worden gedrukt, maar zou de terugslag daarvan zich direct doen ge voelen op het varkensvleesch, dat nog duurder zou worden, terwijl de vergadering ook principieelc be zwaren had om de Centrale, die men steeds in haar streven om zich met de binnenlandsche markt te bemoeien, heeft bestreden, nu als een paard van Troje met dezen maatregel binnen te halen. De op zet der Varkens-Crisiswet is toch geweest dat de Centrale zich niet met de binnenlandsche markt zou bemoeien. Het standpunt der vergadering is, dat in de be hoefte aan meer varkens die naar het oordeel van de vergadering thans niet door den boer worden terug gehouden, kan worden voorzien door den verliesgc- vonden export fe beperken, ook naar Engeland, wijl deze export reeds drie jaar lang bijna steeds ver liesgevend is geweest en thans in hooge mate, welke verliezen door de heffing op de binnenlandsche con sumptie zijn en worden verhaald. Deze ongezonde toestand dient niet langer te worden bestendigd en waar de varkenshouderij thans loonend produceert en er geen overschot is, dat met verlies moet worden geruimd, dus de toestand is bereikt, die met de invoering der Crisisvarkenswet is voorgestaan, was de vergadering van oordeel, dat de millioenen ver slindende bemoeiing met de varkenshouderij, den handel en den export, dient te worden beëindigd en de zware belasting op het product voor de binnen landsche consumptie moet worden opgeheven. De vergadering besloot naar dat doel krachtig te blijven streven. Op de Ledenvergadering der Federatie lot Ver betering van den Wolhandel in Noord-Holland herin nerde de Voorzitter er aan, wat door de Vereeniging al reeds tot verbetering van den naam van ons Ne- derlandsch product is gedaan. De proeven tot aan maak van militair laken zullen niet nalaten, het in- tusschen zooveel verbeterd product in breederen kring interesse te doen vinden. Uit het jaarverslag stippen wij aan, dat het leden lal en de hoeveelheid ontvangen wol is toegenomen, doch meer verheugend nog was de kwaliteitsverbe tering. In 1934 wus voor het eerst de prima kwaliteit de grootste hoeveelheid, hl. 47.7 van de totale hoe veelheid. terwijl de mindere kwaliteiten tot 28 van het totaal teruggedrukt zijn. Hoewel alle tweede kwaliteit, de zwarte wol, bijna de helft der prima en een deel der eerste kwaliteit verkocht zijn voor resp. 67%, 53. 74% en 70 ets., kan men de scheer 1934 nog niet afrekenen. Als totaal- onkostcn ten laste dezer scheer werd op de balans 3 ets. geplaatst, d.i. de helft van het onkistencijfer dat in de eerste jaren noodig is geweest De scheer 1933 is totaal afgerekend tegen gemiddeld 76 ets. per kg. Op voorstel van den Hijksvoetoeltconsulcnt zal het ge'ueele verslag In druk verschijnen en verkrijgbaar worden gesteld. Tot Bestuurslid der Wolvereeniging werd gekozen II. C. Kooij te Harenkarspel, tot Bestuurslid der Fe deratie G. Appel te Burgerbrug. Besloten werd, nu er nog zooveel wol bij de produ centen-niet-leden is. ook voor deze de gelegenheid te openen toe te treden en de plaatselijke eommjssiëP aan te wijzen voor het verstrekken van inlichtingen Een advertentie in dit nummer kan belangstellen 'den hieromtrent inlichtingen. Lijken van smokkelaars gevonden, zeven dagen opgevischt. Na De lijken van de twee jeugdige smokkelaars J. K. en E. L., welke verleden week in den nacht van Don derdag op Vrijdag op een smokkeltocht bij het door waden van de Maas te Geulle verdronken zijn, zijn opgevischt. Dat van den 20-jarigen J. K. werd gevonden bij den Krommen Dijk der Maas aan den Belgischen oever te Koten. Het lijk van den 15-jarigen E. L. werd even voor bij de Scharberg le Elsloo door een jongetje ontdekt die het aan land trok. De lijken waren nog voor zien van de draagbanden, waaraan de smokkelwaar had vastgezeten. De smokkelwaar zelf werd echter niet meer gevonden. Beide lijken zijn naar Elsloo overgebracht, waar Dr. Beclcers de lijkschouwing heeft verricht, daarna zijn zij naar de ouderlijke wo ningen vervoerd. Gistermorgen heeft de begrafenis plaats gehad. Millioenen menschen de wanhoop nabij. Peking (A.N.P.) De afwezigheid van ieder systeem bij het aanleggen van nooddijken en de hul peloosheid waarin men zich bevindt, tegenover de organisatorische problemen, die zich voordoen ten gevolge van de overstroomingen doen vreezen, dat ernstige catastrophes zullen ontstaan bij de redding cn het onderbrengen van de slachtoffers in het over- stroomingsgebied van Kiangsoe. Het door het hooge water van de Hoang IIo bui tengewoon veel water voerende Keizerkanaal breekt dagelijks op andere plaatsen door zijn dijken heen. Hierdoor en door het talrijke doorbreken der nood dijken is het overstroomingsgebied van Noord-Ki- angsoe in de laatste twee weken buitengewoon veel grooter geworden vooral in Oostelijke en Zuidelijke richting. Millioenen menschen zijn de wanhoop nabij Roof en moord zijn aan de orde van den dag, terwijl tegelijkertijd reeds de eerste gevallen van typhus en cholera zich hebben voorgedaan. En verwondt verschillende andere Per sonen. Antwerpen. Een koe, die Donderdag in den loop van den dag naar het abattoir van Doornik zou worden gebracht en die plotseling wild werd, rukte zich los cn sloeg op de vlucht. Achtereenvolgens werden een vrouwen en een kind door hot woedende dolgeworden dier aangevallen, vertrapt en zwaar gewond. Een geestelijke, kanunnik Wariclez, die het zelfde lot onderging, bekwam een zwaren schedel breuk en overleed korten tijd later. Een zeer bewo gen jacht volgde, waarhij de koe er nog in slaagde een van haar achtervolgers, een slager, op de horens te nemen en een eindvveegs weg te slingeren, Na veel moeite wist men het dier eindelijk te overmeesteren en neer te slaan. NIEUW HOOGTERECORD. Leningrad, 11 Oct. Een onbemande baIloh,"\vel- ke gebruikt wordt voor het doen van radiopeilingen, werd alhier opgelaten door het Instituut voor Aero- logie. De ballon bereikte de recordhoogte van 29800 Meter, waar een temperatuur werd geregistreerd van 47 graden onder nul. Het was stug. Eerst na een drie kwartier verscheen de hoogste markt op 't bord: f 23. Een gulden lager dan Vrijdag j.1. dus. De middelmarkt was toen ongeveer f 21. Maar er was nog veel onverkocht en het leek moei lijk daarvoor prijzen te bedingen boven f 19 I 20. De speculatie als motief tot prijsverhooging schijnt geheel te zijn verdwenen. Kans op devaluatie is er niet meer, van den oorlog merkt men niets en een Europeesch conflict dreigt gelukkig minder dan voorheen. Het publiek, dat een oogenblik schijnt te hebben gehamsterd heeft zijn provisiekamers gevuld en gaat uit de markt, terwijl bij de geste gen prijs de vraag noodzakelijk wat kleiner moet worden. Daarbij komt, dat Friesland zich weer met volle kracht op de bereiding van 40 plus kaas schijnt te hebben geworpen. Genoeg motieven om een terugslag te ver klaren dus. De handel staat dus voor de op gave, de productie te plaatsen in de gewone afzetgebieden, waarvan Nederland zelf stellig niet meer vraagt dan voorheen. Dnitschland intusschen baart ook moeilijkheden. Geduren de de maand Sept. is daarheen meer ver zonden, als gevolg van een extra-contingent, dat was toegestaan. Dit extra kwamtnm wordt echter verhaald op het laatste kwartaal van 1935, en meer dan een derde deel is in af trek gebracht op het October-contingent. Ook uit België schijnt de vraag wat na te laten en het vierde kwartaalcontingent voor Frankrijk is kleiner dan verleden jaar. Wanneer zich geen bijzondere omstandig heden voordoen is dan ook wel nauwelijks te verwachten, dat de prijs weer zal verbete ren. Wederom een honderdtal groote en kleine misdrijven tot klaarheid gebracht. Door de gemeentepolitie te Oss zijn gedurende de laatste veertien dagen wederom een drietal gedeti neerden uit de strafgevangenis te 's Hertogenbosch aan ;een langdurig verhoor onderworpen. Hierbij zijn niet minder dan ongeveer honderd groote en kleine misdrijven tot klaarheid gebracht. In verband met het nog steeds loopende onderzoek kunnen nog niet alle bijzonderheden worden medegedeeld; vast staat evenwel, dat nog verschillende arrestaties, waarvan verscheidene buiten Oss, zullen plaats hebben. Van de opgehelderde misdrijven noemen wij de volgende: Van 19 op 20 November 1927, inbraak bij den heer D. van Zwanenberg op het Heeschepas te Oss, waarbij f300 werd ontvreemd; 23 op 23 December 1927 inbraak bij den slager Keyzers te Oss, waarbij een hoeveelheid vleeschwa- rch werd buitgemaakt. In 1928 werd. een aantal roofovervallen,'inbraken en diefstallen gepleegd; o.a. in den nacht van 7 op 8 Januari bij den fruithandelaar Tervoorn te Oss, waar een bedrag aan geld werd gestolen; 14 op 15 Januari bij de families Van der Steen en Van Uden te OsS» diefstal van levensmiddelen; 28 op 29 Januari roofovèrval op den heer P. van Leeuwen te Dinther, hierbij werden een bedrag van 5 a 600 gulden en een aantel gouden voorwerpen buit ge maakt; 2 op 3 Maart inbraak bij den heer Elshach te Oss; 22 op 23 Maart onder meer een revolver gestolen bij den heer Ottevanger, op het Villapark te Oss; 18 op 19 April inbraak bij den gemeente-ontvanger den heer Koeken te Megen., waarbij f528 uit de brand kast werd gestolen; 13 op 14 Juni inbraak in het klooster der Eerwaarde Zasters te Lithoyen, waar bij een hoeveelheid vleesclnvaren werd ontvreemd; 9 op 10 Juni inbraak in de pastorie van den Zeer Eerwaarden heer Bloem te Oss, waarbij geld werd gestolen; 23 op 24 September inbraak bij den heer Van Gelder in de Floraliastraat Je-Oss, alwaar f1200 werd gestolen; ongeveer een maatid later werd nog maals een bezoek gebracht aan di?n gemeente-ont vanger te Megen, waar ruim fllOO werd gestolen. Verder werden nog tal van diefstallen gepleegd in Oss, Megen, Vlijmen, Boxtel. Rosmalen en andere plaatsen. Tevens is bekend den straatroof op land bouwer Kusters te Oss op 21 Januari 1932, waarbij f900 gestolen werd. Naar aanleiding van deze bekentenissen is in den afgeloopen nacht door de gemeente-politic te Oss nog gearresteerd zekere G. van Riekevoort uit Oss. Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik onderstaand als ingezonden sttylC opgenomen in uw veelgelezen blad. GRATIS KOOKCURSUS EN HARE WARE BEDOELING. De inwoners van Nieuwe Niedorp kregen Dinsdag j.1. een circulaire toegestuurd, waarin werd mede gedeeld. dat er een cursus zal worden gegeven voor het bereiden van goedkoope en doelmatige voeding. Dit klinkt heel mooi, nietwaar? Doch wacht even. Men leze verder: Er kan uitsluitend worden deel genomen door vrouwen van werkloozen en andere crisisslachtoffers. Men zal dus die arme „stakkers" eens leeren hoe ze van hun armzalig bestaantje» moeten rondkomen. Deze cursus (men leze goed) wordt gesubsidieerd door het rijk. Klinkt dit niet ei genaardig? Is de regeering dan opeens zoo met het lot der arme werkloozen en tuinders begaan? Im mers alle-Reg.-subsidies worden sterk ingekrompen, en in sommige gevallen geheel ingehouden. Neen. 't ligt in de bedoeling van de Regeering om, als ze door middel van deze cursussen de vrouwen ge leerd hebben hoe ze huishouden moeten, (of ze dit nu niet weten: armoede maakt vindingrijk) de werkloozensteuncn. tuinbouwsteunen. loonen, enz. nog mee/ te verlagen en te beknotten. Onze Regee ring noemt dit aanpassen. Want. zegt de Regeering. het ethisch minimum (dit is het laagste) is nog niet bereikt En de vereenigingen. dit zijn op N. Nie dorp de Plattelandshuisvrouwenverecniging, Het Witte Kruis, het Nutsdepartement Nieuwe Niedorp, Plaatselijke Landarbeidersbonden (dus ook de mo derne), Holl. Maatschappij van Landbouw en de tuinbouwvereeniging, van wie dit pamflet uitgaat, helpen mede bewust of onbewust dit ethisch, minimum te bereiken. Gaat dit niet dwars tegen de z.g. koopkrachttheoreën in. moderne arbeiderebewe ging? De producten worden op de mestvaalt gewor pen, de arbeidersvrouwen moet geleerd worden hoe men met. nog minder kan rondkomen. De levens middelen worden zwaar belast, de steunen moeten worden verlaagd. Coliin noemt dit „aanpassen". Laat dit een waarschuwing zijn voor de arbeidersvrou wen in de andere gemeenten (ook daar zullen zulke cursusen' ifi 'het leven worden creroeperiY om ereen enkele medewerking te verlèénen of er aan deel te nemen. Men dient er scherp tegen te protesteeren. Met. dank voor de plaatsing. T. GROOTES—Koom. Nieuwe Niedorp. Hollywood is het middelpunt der modernste en jongste kunst: de iilin. En toch is Hollywood op de landkaart wat grootte betreft, maar een klein stadje. Nergens ge dijen de praatjes en de geruim.en beter dan in en rondom Hollywood Van den meest onbeteekenenden re gie-assistent tot de groote „ster" is niemand zeker van den scherpen tong van het plaatsje Hollywood, dat haar bevindingen aaa de ge- heele wereld mededeelt. In het filmwoordenho^k Vont geen woord voor, dat meer seihviWt meer omgeven is door praatje» of halve waarheden, meer in het ge heim werd uitgesproken als de naam GARBO. Bijna negen jaar woont Garbo in deze stad. Haar medeburgers moeten echter, willen zij iets van haar aan de weet komen, hun toevlucht nemen tot het „hooren zeg gen", de kranlen en de filmanagazines, om iets nieuws van haar te hooren precies als de men schen in andere steden. En in weerwil hiervan hoort men iederen dag nieuwe Garbo-verhalen, ie- deren dag andere Gewoonlijk worden ze verteld door de zuster van den man, die een vriend had, die met de verkoop ster naar de bioscoop ging, die ansjovis verkocht had aan Garho's keukenmaagd: de eene keer is zij koud en terughoudend, omdat zij nooit heeft lief gehad... een volgend maal is ze de vrouw met dp tallooze liaisons, om maar te zwijgen van verschei dene geheimzinnige mannen in Zweden... Maandagmorgen om 10 uur is ze onvriendelijk en koud als een steen Maandagmiddag is ze vriende lijk en niet in het minst afkeerig van gezelschap... zij is buitengewoon temperamentvol... zij is een stil le, sensibile fata'^f^ehe natuur... Garbo is tragiseh en geheimzinnig als haar land, het hooge Noorden - Garbo houdt van scherts. Garbo is het werktuie van haar regisseurs... Garbo heeft in de studio's het laatste woord... Garbo behoeft niet te repclecrcn... Garbo kan geen scène zelfs spelen, zonder honderd keer gerepeteerd te hebben... Garbo... Garbo... Gar bo... De verhalen groeien aan, spreken elkaar tegen, elk van hen schijnt even krankzinnig als waar schijnlijk te zijn... Hoe is eigenlijk al die geheimzinnigheid om Gar bo begonnen? Wanneer het. werkelijk alleen maar reclame was, zou ze dan werkelijk zeven jaar lang haar stilzwijgen hebben kunnen bewaren? 't zwijgenvan Garbo, waaruit 't ontelbaar aantal geruchten werd geboren, moet een diepere oorzaak hebben. Misschien vindt het zijn oorsprong in haar jeugdervaringen in Zweden of in haar eerste Hollywoodsche ervaringen of in de noodzake lijkheid van een absolute rust na het gedane film werk of in het opgaan in haar werk en den een voud van haar levensgewoonten en van haar eischen Toen Greta Garbo nog bezig was met de opnamen voor „Koningin Cbristina", hadden Hollywood's praatgrage lastertongen weer bet nieuwste, het al 'ernieuwste te vertellen: een geheim huwelijk van Garbo met haar regisseur! Een vlucht uit Hollv- -WPd! Bruiloft in alle stilte. Garbo zweeg. Zij bevestigde niets, maar ontkende ook niets. Het kon haar alles hoegenaamd niets schelen. En heel langzaam drong het weer tot de verspreiders van de geruchten door, dat men zich weer eens voor niets had opgewonden: rustig en eenzaam als steeds woont Garbo in haar huisje aan de zee. Veel heeft men geschreven over het temperament van Garbo. Garbo is een actrice van te groote zelf bewustheid, zij gaat zoo in haar rol op, dat zij geen tijd heeft voor temperamentsuitingen. Jean Hers- holt, een uitstekend speler, een echte heer en geleer de, die in haar nieuwste film „De Bonte Sluier", die zij voor Metro-Goldwvn-Mayer maakte, een belang rijke rol speelt, vertelt bet volgende van haar weikf „Op zekeren dag keek ik naar haar, toen zij voor de camera een. scène speelde, die mij buitengewoon aantrok. Doch toen de scène was afgeloopen nog voor de camera haar werk had voltooid draaide zij zich om, en zei bijna schuldbewust: „Jammer, maar dat was niet goed. Laten wij het nog eens overdoen." Eerst na de tweede opname vah deze scène zag ik, dat ze inderaad een nog grootere vol komenheid had kunnen bereiken." In alle stilte reisde Garbo kort. geleden voor een bezoek naar New York. Zes millioen menschen ont dekten, dat zij er was. En voor de daarop volgende dagen kenden deze zes millioen menschen slechts een gedachte: uit te vïsschen. waar ze was. Een ondernemend zakenman bouwde zelfs een telescoop op in het park, tegenover haar hotel en richtte deze op de vensters waarvan hij veronderstelde dat zij tot de kamers van Garbo behoorden! Tien cent om erdoor te kijken! Greta Garbo weet, dat haar weinige goede vrien den, haar kennissen en de menschen, met wie ze in de studio's werkt, voortdurend met vragen worden bestormd om iets van haar te vertellen. Het is niet de gelukkigste atmosfeer om in te leven en te wer ken. De belangstelling van het publiek, wel of niet vriendelijk bedoeld, wordt een obcessie, wanneer deze zoover gaat. Wie kan het haar euvel duiden, dat zij haar streng stilzwijgen behoudt, weigert in terviews toe te staan, verbiedt,, dat bezoekers' toe- Tang hebben tot het studio, waarin zij werkt? De verhalen en verhaaltjes, die onbeschaamde aanmatiging, die haar overal tegemoet treedt, bewe zen Garbo, dat het, het beste zou zijn, wanneer zij zweeg. Lon Chanev heeft eens uitdrukking gegeven aan deze gedachte: „Mijn werk behoort tot diege nen, voor wie. ik werk: het publiek. Mijn tijd bulten de studio's behoort aan mijzelf. Ik behoef niet over mijn Werk te spreken, wanl, wanneer het publiek: mijn films ziet, weet het, of ze goed of slecht zijn. Wat kan ik overigens nog aanbieden, dat 't publiek N"ifpn miin werk zou kunnen interesseeren?" Garbo moet wel net zoo denken. 7.ij kan niet ver hinderen. dat men over haar spreekt zij zelf ech ter heeft er niets verder over te zeggen....

Schager Courant | 1935 | | pagina 10