Tusschen twee Seizoenen AMERkKLoosimmm De van ouds beroemde en beproefde AkkersKbosterbalsem Zaterdag 12 October 1935. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9827 „Laat U geen parten spelen'' GEEN MIDDEN-EUROPEESCHE TIJD. AUTO IN HET MERWEDEKANAAI GEREDEN. DE ERFENIS VAN NEELTJE PATER. als wond-middel, als wrijf-middel, als huid -middel. het beproefde huismiddel i, ZOO gemakkelijk als het is zich 's zomers te klee- den, of 's winters, zoo moeilijk is het er be hoorlijk uit te zien in de maanden der onge stadigheid. 's Morgens kan het regenen, en ge hult u in caoutchouc, ge trekt, om uw dunne kou sen te beschermen, laarzen aan, die u tot de knie reiken en ge stulpt een hoedje om uw hoofd, een hoedje badmuts, waarin uw haren, die ge immers pas hebt laten ondulee- ren, zeker droog blij ven. De regen kan u niets doen; ge zijt beter beveiligd dan het goud in de kluizen van de Nederlandsche Bank, ondoordringbaarder dan de geheime archieven van het Foreign Office. Maar... De god der win den bolt zijn dikke wangen en blaast de wolken uiteen, de blau we hemel verschijnt, do zon stookt zijn vuurtje aan en droogt de natte wereld het is zomer, lijna. En daar loopt ge nu, in uw uitrusting van caoutchouc en ge wast leer! Ge zoudt uw jas wel willen uittrekken en over uw arm nemen, maar ge bedenkt met schrik, dat het jumper- tje, dat ge er onder draagt., niet meer in zijn eerste frissche jeugd is het kwam er, onder den mantel, immers niet op aan? en uw stemming daalt verder onder het nul punt naarmate het kwik in den thermometer hooger klimt. En ge roept om regen, regen, die u nimmer welkomer was dan op dit oogenblik, waarop ge uit den toon valt, uit den toon van het weer, 't seizoen en de omgeving. Of, de zon schijnt en ge waagt het in een tamelijk dun blousje het veilige huis te verlaten. Op den eersten straathoek hebt ge al spijt. Want rillend ontdekt ge dat het zonnetje u bedroog en dat de wind, waarmee ge geen rekening hield, u doorhui vert en in gevaar voor een verkoudheid brengt. Het is in deze weken wel moeilijk tegen alle sur prises gewapend te zijn, door geen enkele bruuske verandering te worden verrast. Ik spreek natuurlijk niet van vrouwen, die den tijd aan zich zelf en onder alle omstandigheden een voertuig bij de hand hebben, die op haar schreden kunnen terugkeeren als de alarmklok luidt. Even min van haar, wier beurs haar in staat stelt een vol ledig arsenaal verdedigingsmiddelen aan te schaf fen, van haar, die zich op den herfst inrichten als op een seizoen, dat evenveel aandacht als den win ter of de zomer verdient. De méésten van ons en ik schrijf voor die meesten moeten het najaar wel als een half-seizoen beschouwen, als een over gangstijdperk, als een onzeker terrein, vol hinderpa len en hinderlagen, tusschen het heetgestoofde strandzand en de glinsterende vlakte van de ijsbaan. En het is heel logisch dat in deze onzekere we ken onze garderobe een onzeker en wisselend ka rakter aanneemt. Is zij zóó eigenlijk niet de meest trouwe weerspiegeling van de twijfeldagen, die ons bij ieder nieuw zonontwaken voor het probleem stel len: Wat zal ik vandaag aantrekken? Dat vraagstuk lossen wij zeker op de meest prac- tische wijze op als wij ons nóch door een betrokken hemel nóch door een verraderlijk zonnetje parten laten spelen. We richten het zóó in dat we, vesti- mentair gesproken, van alle markten thuis blijven. Daartoe hullen we ons in een donkeren mantel. Het kleedingstuk behoeft niet zwart te zijn; donkerblauw kastanjebruin en zelfs Schotsch zijn voortreffelijk geschikte tinten. Een randje bont om den hals en om de mouwopslagen is niet verwerpelijk. Onder dien mantel dragen we een eveneens donkere rok een rok van fluweel, van wol of als we onze spor tiviteit beklemtonen wille'n van tweed. Maar de blouse zal, als het kan, van zijde zijn en vroolijk. Het is niet noodig dat die blouse een ingewikkeld kunstwerk is; een eenvoudige overhemdsblouse of een met wijde mouwen en voor de rest fijntjes geplis- seerd, kan met eere haar najaarsrol spelen. Het is alleen van belang geen sombere kleuren te kiezen. De blouse moet min of meer zomersch zijn, want zij is bestemd getoond te worden zoo spoedig de hemel het veroorlooft. Transformeert de herfstdag zich in een najaars-zomerdag dan hebben wij slechts onze mantels uit te trekken om ons aan de veranderde omstandigheden onmiddellijk te kunnen aanpassen. Vergeten wij niet onze kousen wat donkerder te Sportmantel van bruin en beige tweed, met bever bont gegarneerd. De ceintuur en de knoopen zijn van bruin leder. De hoed is van bruin vilt, met groen leder gegarneerd. Creatie: Jean Patou, Parijs. Gedeponeerd model P.A.I.S. (Reproductie verboden) kiezen dan wij in de laatste maanden gewend wa ren. En de hoed? Ik hoef er nauwelijks op te wijzen dat in een tijd, waarin sinjeur wind ons op iederen straathoek opwachten kan, de hoed klein moet zijn en stevig om het hoofd sluiten. Een Tyroolsch hoedje is voor dezen tijd een kostbaar bezit. En een andere schat is de transformabele toque, die de modistes ieder jaar probeeren te dooden en die niettemin springlevend blijft. Geen wonder! Een toque is zoo veranderlijk als de publieke opinie, voor evenveel „uitleggingen" vatbaar als een politieke overeen komst, een toque laat zich op het achterhoofd plan ten, op één oor zetten, in de oogen trekken, uitrek ken en plooien naar hartelust. Wie een toque weet te hanteeren kan vandaag Zweedsche zijn en mor gen Perzische, overmorgen een net burgervrouwtje en een dag later een uitgelaten girl. Met een toque evo lueert u tusschen het Hof van Saint James en het kroegje van Montparriasse. Hoe u er met een toque uitziet is slechts een kwestie van handigheid, van fantasie, van stemming. Is er één hoofddeksel dat zich bij een toqué vergelijken laat? De „chapeau auréole", die door hoedenmaaksters warm aanbevo len wordt? Maar iedereen is geen heilige, noch op weg het te worden! De „chapeau turban" Maar het Oostersché type is in de Lage Landen aan de Zée betrekkelijk zeldzaam! De baret? Maar er komt voor iedere vrouw een tijd, waarin ze zich van haar schoolmeisjes-allures poogt te ontdoen! Het twee- hoornige mutsje? Maar is Mefisto zoo'n sympathie ke figuur? Ik wil niet beweren dat deze argumenten voor iedere vrouw evenwel waarde hebben. Ieder moet de hoed dragen, die het best bij haar gezicht past. Er is niets zoo persoonlijk als een hoed. Maar juist omdat dit zoo is zal iedere vrouw er goed aan doen zich af te vragen of haar hoed geen denkbeelden op roept, die zij liever niet met haar eigen persoontje geassocieerd ziet. Ten slotte een paar woorden over de handschoe nen. Uitzonderingen komen voor, maar in het alge meen zal men goed doen zich aan dézen regel te houden, dat de kleur der handschoenen min of meer met die van de japon of den mantel -r- overeen stemmen moet. Voor de rest heeft men slechts „l'em- barras du choix", want in lange jaren was er in handschoenen niet zóó groote verscheidenheid als thans. De lederen handschoenen, de glacé's en die, waarvoor een antiloop zijn leven en zijn huid gege ven heeft, zijn minder lang dan verleden jaar, maar zeer wijd om de pols. De rug van de hand is niet langer met drie rechte streepjes versierd;, somc ont breekt ieder ornament, maar vaak zijn de klassieke streepjes vervangen door een ster, een tulp, een roos of een dergelijk decoratief motief. Een gelukkige verandering, die zich ook aan de geborduurde man chet meedeelt. De mode verlangt verder volstrekt niet de hand schoenen zoo klein mogelijk, dat wil bijna steeds zeggen: te klein, te kiezen. Integendeel, het getuigt van goeden smaak handschoenen te dragen, die niet te strak sluiten. De hand moet zich, oök geschoeid, op haar gemak voelen. Trouwens de fluweelen hand schoenen, die wij dezen winter veel zullen zien, rek ken niet en het zal dus steeds zaak zijn ze niet te klein te nemen. Voor winter-excursies en voor sportdoeleinden wor den handschoenen aanbevolen, waarvan de rug met bont bekleed is. Wie heel elegant wil zijn zal daar voor hetzelfde bont kiezen als haar mantel siert. De handschoen, die bij avondtoilet gedragen wordt, is van voilé, van satijn of ook van hetzelfde weefsel als de japon. Ook deze handschoenen zijn vrij kort, rei ken niet tot de elleboog. Zijn ze transparant dan komen ringen en armbanden daaronder prachtig uit. De kleur van de handschoenen voor gebruik op straat is donker. Kunt u geen tint vinden, die met die van uw rnante harmonieert, assorteer de kleur van uw handschoenen dan met die van uw schoenen of van uw ceintuur. Wie goed gekleed wil zijn zal altijd trachten moeten tot een „ensemble" te komen. En dit geldt vooral voor de onderdeelen van het toilet! GERTRUDE. Het wetsontwerp door de Eerste Kamer verworpen. Twee personen verdronken, twee gered. Donderdagavond omstreeks acht uur is een ern stig auto-ongeluk voorgevallen in de onmiddellijke nabijheid van Nigtevecht. Een personenauto, ko mende uit de richting Wees, is hier door tot dusverre onopgehelderde oorzaak in het Merwedekanaal ge reden. In de auto bevonden zich vier personen, nl. een heer en zijn echtgenoote, een 2-jarig zoontje en een meisje van 10 jaar. De pontwachter Barneveld was direct aanwezig met een boot en mocht het genoegen smaken den heer en het zoontje terstond op het droge te bren gen. De dame en het meisje, die reeds bewusteloos waren, werden met vereende krachten uit de auto gehaald en bij den veehouder Verwey binnenge bracht. Dr. v. Herwaarden van Nigtevecht, was onmid dellijk aanwezig en paste kunstmatige ademhaling toe. Ook verscheen spoedig de burgemeester van W.eesperkarspel, alsmede dr. Knaap uit Weesp. Na langer dan een uur kunstmatige ademhaling te heb ben toegepast, konden de doctoren slechts den dood constateeren. De verongelukte auto bleek thuis te hooren in Bloemendaal. De namen van de slachtoffers zijn nog niet be kend. Nadere bijzonderheden. Omtrent het ongeluk, kan nog worden gemeld, dat waarschijnlijk een defect aan de stuurinrichting het ongeluk heeft veroorzaakt. Laat in den avond werd bekend, dat de familie het gezin van den heer Oosterling uit Bloemendaal was. De lijken van mevrouw Oosterling en haar 10- jarig dochtertje zijn naar Weesperkarspel overge bracht. De heer Oosterling is met zijn zoontje, na van droge kleeren voorzien te zijn, naar Bloemendaal teruggekeerd. De auto is uit het water gehaald. Donderdagmiddag heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp tot invoering van den mid- den-Europeeschen tijd met 328 stemmen verworpen. Voor stemden de R.K. leden Nivard, van Lanschot, Jansen, de Limpens en Fleskens, de A.R. leden Anema, Briët en Diepenhorst en het C.H. lid mr. Kolff. De overige aanwezigen, alsmede de voorzitter, stemden tegen. Het wetsontwerp werd door minister De Wilde verdedigd. Men zal zich herinneren, dat hetzelfde ont werp door de Tweede Kamer z.h.st. werd aangenomen. Op 7 Juni 1934 diende mr. De Wilde een wetsont werp in, dat de tijdregeling in ons land aldus voor stelde: s winters Greenwich-tijd, dus gelijkheid met België, Frankrijk en Engeland en een uur verschil met Duitschland; 's zomers gelijkheid met België Frankrijk, Engeland en Duitschland, dat evenals Zwitseriand geen zomertijd kent. Bij deze regeling ging er en dit was een tege moetkoming aan het platteland en aan de overige tegenstanders van den zomertijd twintig minuten van den zomertijd af. Erfenis die op 300 millioen geschat wordt. 750 Ge gadigden uit Broek richten een vereeniging op. Amsterdam, 10 Oct. Zooals we reeds eerder meld den heeft een opzienbarende erfeniskwestie de ge moederen van tal van Nederlanders in beroering gebracht. Reeds talloozè malen hebben personen, die zich erfgenamen wisten of waanden van wijlen de schatrijke Broeker inwoonster Neeltje Pater, die in 1789 overleed en van wie bekend is, dat zij vrucht gebruik had van uitgestrekte landerijen in Noord holland, tevergeefs gepoogd hun erfenis in het bezit te brengen van de rechtmatige erfgenamen. Een er fenis, die naar werd medegedeeld geschat wordt op 300 millioen gulden! Dezer dagen hebben enkele bloedverwanten van Neeltje Pater de hoofden bij elkaar gestoken. Zekere heer Reek uit Amsterdam, die bijkans vijf jaren al leen alle rijksarchiever heeft doorzocht, heeft in dit onderzoek de leiding. Als gevolg van een en ander is een commissie in het leven geroepen, welke gisteren in café „De Ruyter" te Amsterdam een vergadering heeft belegd, welke alleen toegankelijk was voor belanghebbenden. De belangstelling voor deze bij eenkomst was enorm. Niet minder dan ongeveer 750 personen uit alle deelen van ons and en zelfs uit Duitschland waren ter vergadering gekomen, waar door deze in verband met de beschikbare ruimte, tweemaal moest worden gehouden. Talrijke vragen werden aan de commissie gesteld, doch de antwoor den waren alle even teleurstellend. De leiders en in eerste instantie wel de geestelijke vader van de onderzoekingen, wenschten niets uit te laten over de in hun bezit zijnde documenten. Zelfs bleek, dat de mede-commissieleden weinig wisten van hetgeen de heer Reek met „uiterst belangrijke documenten" be titelde. Niemand mocht deze zien. De vergadering liep dan ook voor menigeen, die groote reiskosten had gemaakt op een droeve teleurstelling uit. In principe werd tenslotte besloten tot de oprich ting van een vereeniging, waarvan de erfgenamen lid kunnen worden en welke zich ten doel stelt, het aan den stam Pater aangedane onrecht uit te wisschen en zal pogen den rechtmatigen erfgenamen genoegdoe ning te verschaffen. blijft ongeëvenaard: want dit is het bijzondere voordeel van Akker's Kloosterbalsem; een verrassend snelle wond-zuiverende en wond-heelende werking zonder litteekens en tegelijkertijd een won dere uitwerking op spieren, weefsels en ge wrichten. Daardoor bijzonder doelmatig bij kneuzingen en dergelijke verwondingen. Als wond-middel onmiddellijk verzachtend, zuiverend en genezend bij oude en nieuwe wonden, zweren, brandblaren, ontvellingen, insecten-beten, uitslag, dauwworm, zonne brand, wintervoeten, winterhanden, schrale huid, springende handen, doorrijden en won de- of doorgeloopen plekken, aambeien, enz. Als wrijfmiddel ongeëvenaard tegen pijn in spieren en gewrichten, rheumatische aan doeningen, spit in den rug, stijve nek, spier- verrekkingen, stramheid in de ledematen, zadelpijn, verstuikingen, heupjicht, enz. enz. Overal verkrijgbaar! Doosje van 10 Gram 35 cent, Potten van: 25 Gram 62V2 cent, 50 Gram f. 1.04 en 100 Gram f 1.82. De groote potten zijn voordeeliger Spit in den nig Spierpijn

Schager Courant | 1935 | | pagina 13