De Örabantsche Brief RUISENDE EUGD van Uit onze omgeving. Ulvenhout, S October 1935. Menier. Daar is wargaren, on zen dokter zou spreken van 'n complicatie, ge komen in de feestelijke voorbereidingen ter gele- gentheid van den Jaan zijn ontslag. Vijf jaar gelejen hebben we z'n zuiveren feest niet kunnen vieren, hij was toen sjuust in de rouw over zijn eerste vrouw, z'n Piëta, en die schaai willen we nouw in halen bij zijn on \g, dat ie teugen Nieuwj moest nemen vanweuge zijnen leeftijd. Maar om terug te komen op die „complicatie": ge weet, den Jaan, 't feestvarken, is door den Blaau- we, op orders van den veurzitter, buitengésalleman- derd, toen we verlejen week in de „Gouwen Koei" vergaderden over den Jaan zijn feest. Hij was stie- kum komen binnensluipen langs den achterkant langs den erft van voren hadden we de „Gouwen" afgesloten en daar de vergadering toch al niet vlotjes verliep door dat lieete Nolleke Gommers, was den Fielp wat kort en bondig in z'n voorzittersbeslui- ten en zoodoende wierd den Jaan mee 'nen sierlijken boog den erf opgekwakt. We hoorden wel wat em mers rammelen en zoo maar daar wierd niet bij stilgestaan. Later, 'n uurke omtrent, is den Jaan mij komen roepen voor 'n „getuigenis", want hij kwekte daar achter de deur, dat ie verbaal zou maken teugen den Blaauwe „veur mishaandelink van 'nen ambtenèèr in z'n fungsie." Ook daar wierd nie bij stilgestaan, want als Janus alle verbalen nog zou moeten schrijven, die hij z'n kameraads al beloofd heeft dan kost ie de eerste jaren niet mee pensioen! „Lot 'm nouw asteblieft kalezjeeren", had den Fielp voorgesteld: „dan is ie zoet en dan kunnen wij tenminste rustig deur vergaderen. Mergenoch- tend vaang ik 'm dan wel op, as ie naar 't gemeen tehuis fietst." Dat bleef zoo en wij stelden 't bedrag voor den Jaan z'n cadeau vast. Nolleke Gommers wierd be last, ge kent 'm, dat dwergske mee zijn water hoofd met de keus, waar veur ie zijn licht zou op gaan steken bij Tonia, Janus z'n vrouw, onzen hoofdcommissaris zoogezegd. Nolleke heeft daarvoor den meesten tijd, hij renteniert van z'n ambacht en voor iets anders kunnen wij 'm toch niet gebruiken ook! De volgende vergadering was vastgesteld op Zon dagmiddag bij den Fielp in z'n bakkerij en dat om twee gewichtige redens: le. was 't kermis en dan konden we niet rustig over de „Gouwen Koei" be schikken en 2e. we hadden hier minder last te ver wachten van den nieuwsgierigen Jaan. Na de ver gadering zou de propclub blijven voor 't potje kaart- spul. Als om 'n uur of drie alles present was, dan gaf den Fielp 't woord aan Nollekes, om rapport uit te brengen ,hover zijn bevindings haangaande 't ka- doow". Klap! (z'n hamerke) Nol Gommers 't woord, óp oewen stoel Nol, dan kunnen me zien, wa ge zegt." Nol kraffelde op zijnen stoel, stak z'n handjes in zijnen broeksband en... ik zag iets in z'n oogskes blinken, dat op 'n verrassing wees. Hij kneep ze 'n bietje toe, keek ons allegaar 'ns stuk voor stuk aan, schraapte z'n keel als 'nen grooten vent en keek ten langen lesto naar Bultje de Bie, den secretaris, waar ie altij mee overhoop ligt. Van die twee krielhanen kan den eene van den andere niet uitstaan, dat ie mee mag vergaderen in alle belangrijke samenkomsten van ons! Den eene vindt den andere te klein, te nietig om in „de" ver gadering voor „vol" mee te tellen, ('t Eeuwige rij tuig dat oe nooit overrijdt, amico). „Gij schrijft precies op, Bult, wa'k vertellen gaai" zee Nolleke, ,,'t is van belaank veur de notulers." En mee dat ie Bultje de Bie zoo commandeerde als 'n gcneraaltjc, kwakte-n-er van den anderen kant 'n dampende tabakspruim teugen z'n voor hoofd, dat Nolleke zijnen grooten kop achteruit snukte, teugen 'n lamp aan, die daar boven den Fielp zijnen trog hangt. 't Ding had gespet, dat den Nol vol „sproeten" zat. *t Was zoo groot als 'n kiepei, dus kwam 't van don Blaauwe. Maar die zat zoo afgetrokken den anderen kant uit te kijken, door 'n raam van de bakkerij, da 'k Feuilleton. door MARGARET PEDDLER. Op de een of andere manier gelukte het haar ten slotte hem te pakken te krijgen. En eerst toen drong het tot haar door, dat ze doodop was. Ze was ge heel uitgeput en zo merkte dat ze eigenlijk niet veel anders kon doen dan zich langzaam te laten drijven en den man intusschen te steunen. Een enkele blik op het gelaat, dat een grijsgrau* we kleur had, bracht het angstig gevoel mee dat ze hem te laat had bereikt dat hij al dood was. Ze deed zich evenwel geweld aan dit angstgevoel te verjagen en wendde haar oogen af. Het kón toch niet bestaan, dat hij dood was terwijl de hulp zoo nabij was. Ze zag nu Piers en Budgc 111 haar richting zwem men. Ze waren een eind verderop in zee gegaan, zoo dat de stroom die vrijwel gelijk met de kust liep, haar en haar hulpeloozen last naar hen toe bracht. Andere menschen renden nu ook langs het strand, gekomen uit nieuwsgierigheid of verlangen om van dienst te kunnen wezen. De een of ander had wel licht verteld dat er een man verdronken was en dit nieuwtje had zich als vuur door het dorp verspreid. „Houd vol, Phil. Volhouden. We komen." wel begreep dat die pruim niet vaneigens op Nol- leke's kop was gesprongen. In z'n verbouwereerdheid pakte Nolleke vliegens vlug naar dat dink, keek in z'n handje dat heelegaar vol was! en liet toen 'nen vloek, ami co, zóó groot, als ge nooit gedacht had, dat zooiets uit zo'n klein manneke kost komen, 't Was 'n „ei- mee-'n-dubbelen-dooier". om zoo te zeggen. En as ie zoo. boven op zijnen stoel, verbijsterd stond te kijken in zijn volle band en ondertusschen met z'n andere hand over zijn gestooten achter hoofd wreef, dan zei den Fielp kurkdroog: „Komt er nog wa van. Nol; gij zouw toch rapporteeren?" „Da-d-hedde gij gedaan. Blaauwe sloeber," kwek te den Nol. Ge hedt me da nog 's geleverd, stekels verken! Hier!!" brulde-n-ie en lijk 'nen discus- werper smeet Nolleke 't dink naar den Tiest, die 't kalm opving en weer in zijnen mond stak. „Nou is alles weer op z'n plek," stelde den voor zitter vast. die. eenmaal presideerend, nooit, van z'n stuk geraakt! „Nol. schiet op. Gij hodt 't woord." Met 'n vies. gerimpeld gezicht veegde Nolleke z'n hand proper aan 't zitvlak van z'n broek en verbe ten begost ie te spreken. De Bie noteerde. „Ik ben dan 's aanderensdaags naar Tonia se- wiest." Dreigend keek ie ons weer aan. 'n Valsch lichtje glom in z'n oogskens. 't Was sjuust of ie wraak ging nemen. „En om nouw maar mee de deur in huis te val len, mijne HEEREN", dat zee-t-ie in louter hoofd letters: „scheien iuilie maar uit, mee die feestelij ke veurbereidings, daar komt van da feest gin sodejuu terechte." Hij stak z'n handjes weer in z'nen broeksband, kneep fel zijnen mond dicht, zoodat z'n wangen er van opbolden en mee valsche tevrejenheid loerde- n-ie naar de vergadering. Eerlijk is eerlijk: we waren allemaal 'n bietje stil. 't Zat er maar te dik op, dat die aliekriek wat in zijn schild voerde. „'t Wordt hier donker," zei den Fielp: „*k zal 's wa licht maken, dan kunnen me die èèrdmuis beter zien." De lamp boven Nollekes kop bescheen 'm dag helder. Wit zag zijnen kop. van 't overdadig licht. En fel staken de „sproeties" daarop af. „Nou kunnen me zien wa me zeggen," grijnsde-n- ie valsch. En 'n donker gat tusschen zijn tanden gaf 'm zo'n spookachtige facie, dat Schellekens, den electricien riep: „Schiet op, klokkeluider van den Notre Dame." „Ik ben dan 's aanderendaags naar Tonia ge- wiest". begost den Nol weer opnieuw en 'k vroeg: „Tonia, vertel me eerst 's: oewen man is toch nie thuis?" Toen krinkelde 'nen kollesalen tabakswolk om Nolleke's kop. of ie in den brand stond. Hij kuohte en ging verder: „Den Jaan was niet thuis zee Tonia, maar da nam nie weg. had Tonia gezecd, dat den Nol tóch z'n fatsoen had te hou wen, waant da ze 'm aanders. as ie 'n weerlooze vrouw wouw mollesteeren, da ze 'm verzuipen zouw in den waterput." „Jammer." zuchtte den Blaauwe. „Wa-d-is jammer?" vroeg Nol van uit den blaauwen nevel, waaruit zijnen witte kop blonk, als 'nen bergtop in de wolken. „Da ge Tonia mee rust gelaten hebt," zee den Blaauwe. „Ik ben 't fatsoenlijk man." viel Nolleke uit en hij sloeg z'n eigen op z'n borst. „En toen...?" vroeg den Fielp ongeduldig. „Toen heb ik heur gezegd. Tonia zee ik, ik kom, namens mijn kameraden (z'n borstje zwol op as van 'n drinkend parkietje), namens mijn kamera den 's mee oew praten over 'n kadoow veur den Jaan, as ie aftreed as champetter, want. da zullen me vieren. En toen, toen mime HEEREN, schrijf siecuur op, Bult toen hep Tonia heur mouwen opgestropt en is op me af gekomen, of ze me on wouw vreten. Ik ok nie maalsch. ik ben wel vrijgezel gebleven, maar ik weet mee vrouwen om te springen, ik heb sjuust gedaan as mee 't kwaai pèèrd en heb heur in d'r gezicht geblazen. Ze sprong achteruit, en ik dook onder de tafel. Van die plots af, heb 'k toen mee Tonia verders gesproken...!" Hii zweeg weer. Keek ons weer aan. „Kruip den volgenden keer liever in de tafellaat, riep den Blaauwe: „da's veiliger!" „Tonia wil gin hulde! Den Jaan wil gin hulde. En ze willen gin kadoow van zulke sloebers as wij as fuilie zijn!" „Janus hec verbaal gemokt. Teugen iouw, pruï- menwerper", zee den Nol fel: „waant gij hedt den Jaan mee da buitengooien geblesseerd! Hij is op zeuven stal-emmers terecht gekomen. Z'n pols is Piers en Budge waren nu niet ver meer af. Bud- ge's stem klonk haar aanmoedigend in de ooren, en met vastopeengcklemde lippen zette ze door. Ze had het gevoel alsof ze aan een afschuwelijke nachtmer rie ten prooi was. Niettemin was alles zooals gewoon lijk: de zon stond stralend aan den helderblauwen hemel, het zand glinsterde als goud en in de verte ontdekte ze den kleinen inham, waar ze hun kano's borgen. Doch naast haar in de onstuimige zee was het levenlooze lichaam van een man, die nog slechts enkele "minuten geleden in de volle kracht van zijn jeugd gezwommen had Even later onderscheidde ze weer stemmen, voel de ze de aanraking van handen. Piers praatte tegen haar. „Laat nu maar los, Phil. Budge en ik kunnen het verder wol bolwerken." Eensklaps veranderde de klank van zijn stem echter. „Grootc God, hij is al dood." Werktuigelijk liet Phil haar last los en zwom naast haar broers verder, die den man samen steun den. Het duurde niet lang of ze waren aan den maal stroom ontsnapt en kort daarop kwamen eenige men schen van het strand hen tegemoet. Een van de visschers, dio zich bij hen voegde, duwde Piers ter zijde en gromde: „Laat maar los, mijnheer. Je hebt al genoeg gedaan." Intusschen had Phil met enkele slagen het strand bereikt, en stond om zich heen te kijken, alsof ze zich nog niet kon voorstellen, dat dit alles de grim mige, ruwe werkelijkheid was. De visscher en Budge kwamen samen het water uit, het beweginglooze lichaam van den jongen zwemmer, dien ze zoo dap per had probeeren te redden, tusschen zich in hou dend. Ze droegen hem naar de helling, het hoofd naar beneden gehouden; het zeewater dat hij ingeslikt had druppelde uit zijn bleeken mond. Zijn eene arm hing slap langs zijn zijde, en schom melde heen en weer bij elke boweging die de twee mannen welke hem ondersteunden, maakten. Zijn gc- verrekt en z'n eh z'n gewitwel" Nol wees 't bij z'n eigen aan „is pèèrs en blaauw zee Tonia!" Tevrejen wier er gelachen. Zonnig haast. ,,'t Verhaal is al deurgestuurd! Naar 't gerecht!" Den bakker wreef mee zijn linkerhand over z'n kinnen. Mee z'n andere hand zat ie zachtjes ie timmeren. „Is er verders over gin kadoow meer gesproken?" vroeg den Fielp. „Natuurlijk nie," zee Nol giftig. „As ik dat alle gaar gehoord had, dan ben ik veurzichtig onder de tafel vandaan gegaan om 'm te smeeren." Toen ging ie eindelijk zitten en dronk 's van z'n citropntjc, dat den bakker 'n uur geleien al ingeschonken had. „Fielp, ge zij zeker vergeten," zee ik: „om den Jaan den anderen dag „op te vangen, zoo as ge beloofd had?" „Dus ik ben den piesaan!" steldo den Blaauwe vast. „Jongens ,as ik brommen mot, stuur ik juilie elke week 'n briefke, horre! En den Jaan ok! Hij hee-t-er last genogt mee gehad, om mijn te snorren. „Ja. ik heb 'm den anderen dag nie gezien." zee den Fielp: ,en verders is die flaauwe kul van aa verbaal deur m'n brein gegaan." En gewichtig wreef ie over z'n „brein", om ons te beduien, dat daar heel wat in rondspookte. „Natuurlijk hedde 'm nie gezien,"' kwekte Nolle ke: „waant hii kan niet fietsen op den oogeniblik, vanweuges al da pèèrs en blaauw!" De bakker knikte langzaam, alsof 'm 'n lichtje op ging. „Zoo is 't", zee-t-ie. „Zeg, vergimde aliekriek", zee den Joep teugen den Nol: „waarom komde daar nouw pas mee aan? Koste gij nie dalijk naar den Fielp of den Dré zijn gestapt om dat te vertellen?" „Da lag nie op mijnen weg", zee da Nolleke valsch „en dan 't recht mot z'nen loop hebben!" „Da's veul waar", zee den Fielp. "t Recht mot zij nen loopen hebben. Joost, pakt 'm vast! Sallemaan- dert 'm in den trog. Blaauwe scheert 'm! Rolt 'm in den deeg, goed vast, dan za'k 'm vannacht bakken." „Hulp, hullep, moord, mooord!" kwekte Nolleke in duuzend angsten. Toen wierd op de deur geklopt. „Lot binnen', zee den Fielp: „daar is t gezag." Den Blaauwe schoof de grendels terug. En Janus viel binnen, in den Blaauwe zijn armen. M'n vel is vol. 'k Moet kort zijn. Maar ditte kan 'k oew nog wel efkens vertellen: „Janus heeft be loofd dat ie gèren 'n cadeau wil hebben, maar dat 't verbaal al weg was! ,,'t Recht mot zijnen loop hebben..." zee-t-ie. Toen zochten we naar den Nol, Die had, dat zat er nou dik in, mee den Jaan gekonkelefoest. Dezelf de woorden: 't Recht mot zijnen loop hebben- Maar Nolleke was 'm al gesmeerd. Zoodat, amico, wij 'n feest zullen beleven waarbij den jubilaris ons voor 't gerecht brengt...! Onzen dokter zouw zeggen: 'n gecompliceerd ge val." Maar volgens den Blaauwe wordt t nou pas 'n jovel partijkei Waar 't schip stranden zal, is mij 'n diep verborgen raadsel. Maar gij hoort er de oplossing van ter zijner tijd. Nouw schei 'k er toch af. Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe, DRé. LANGEND IJ K DE POTER-EXPORT NAAR ITALI6. Tengevolge van de Internationale verwikkelingen is de poter-export naar Italië voor de Nederlandsche exporteurs niet zonder gevaar. De laatste jaren werd vanuit ons land een behoor lijk kwantum pootaardappelen naar Italië verzonden zoowel per spoor als per schip. De export zou ook dit jaar wel weer kunnen plaats hebben, als men maar meer zekerheid had van de richtige betaling van het geleverde. Door de onze- keren toestand van dit oogenblik is het wel moei lijk voor de exporteurs om te besluiten of men het er op wagen zal of niet. Wanneer men doorgaat zal dit ongeveer gelijk staan met waaghalzerij .wordt in het C. O. voor den aardappelenhandel vastgesteld. Misschien zijn er nog, die het durven wagen en bestaat er door deze waaghalzerij, waardoor men zich wel de „alleenheerschappij" zou kunnen verze keren over het Italiaansch afzetgebied, gelegenheid op papier groote winsten te maken, maar het mee- rendeel der exporteurs zal zich hiervan wel terug houden. In een bijeenkomst van poterexporteurs werd deze kwestie besproken en de vraag gesteld, wie betaalt wat wij leveren? Ter verkrijging van een antwoord op deze vraag heeft men zich tot den Nederl. Akkerbouw Centrale gewend om een onderhoud, waarin deze belang rijke kwestie zal worden besproken. Door het C. O zicht had en groengrijze kleur, de oogen waren ge sloten, en zijn zwart haar hing in breede vlokken over zijn voorhoofd. Het gelaat van een doode Dat was Phil's laatste indruk. Ineens begon al les om haar heen te draaien de zon scheen te verdwijnen en diepe duisternis viel om haar heen. HOOFDSTUK IV. De poort der Eeuwige duisternis. „Houd je flink, beste kind. Drink eens". Die woorden drongen langzaam tot Phil's versuft brein door; gehoorzaam opende ze haar mond en dronk. Iets wat als vuur brandde druppelde door haar keel, en deed haar bijna stikken. Doch het middel had in ieder geval de uitwerking dat de plotselinge duisternis, die over haar was gekomen, verdween, en ze ontdekte dat ze op het zand zat met Pier's arm om haar heen en haar hoofd tegen zijn schouder. „Wat is er in 's hemelsnaam gebeurd?" bracht ze uit, terwijl ze de flesch cognac die hij nog 6teeds vlak onder haar neus hield, terzijde duwde. „Ben ik flauw gevallen?" „Dat niet bepaald 4 Je werd even beroerd, dat is alles", antwoordde haar broer aanmoedigend. „Neem alsjeblieft nog een slokje." Ze schudde met haar hoofd. Haar herinnerings vermogen keerde geleidelijk terug weliswaar vaag doch langzaam helderder wordend de herinnering aan een woeste zee en haar pogingen den man te bereiken, die op de wilde baren heen en weer werd geworpen de herinnering aan een aschgrauw gelaat, en een levenloos lichaam Plotseling bemerkte ze dat dikke tranen langs haar wangen biggelden. Met het achtergedeelte van haar hand wischte ze die haastig weg. „Is hij dood?" vroeg ze hakkelend. Piers wierp oen blik over zijn schouder heen. wordt voorspeld, dat, indien vanwege de Regeering geen garantie kan worden gegeven voor de betaling voor üe poterleveringen aan Italië, er dit jaar althans geen enkele poter daarheen verzonden zal worden, DE KLEUTERSCHOLEN Lag het in de oorspronkelijke bedoeling van het comité voor het stichten van Kleuterscholen te Oudkarspel en Zuidscharwoude, deze reeds met October te openen, tot dusverre is men daartoe nog niet kunnen overgaan. Te Oudkarspel zou men, naar gehoopt werd. daartoe do beschikking kun nen krijgen over de consistoriekamer der Ned. Herv, gemeente, terwijl men voor spellokaal over het gymnastieklokaal der o.l. school hoopte te kunnen beschikken. Voor Zuidscharwoude heeft men een leegstaand lokaal der o.l. school kunnen krijgen, doch een speellokaal is daar niet beschikbaar. Voor Zuidscharwoude had men op ruim 40 leer lingen gerekend; Broek op Langemdijk zou daar van een gedeelte leveren en ook uit het Zuidelijk deel van Noordscharwoude zouden nog eenige kin deren de school bezoeken. Men meende op die wijze de meest juiste verdeeling te hebben gevonden, op dat de kinderen een niet te grooten afstand moesten afleggen om de school te bereiken. Toch is die af stand voor de kinderen uit Broek, bestemd voor de school te Zuidscharwoude. al vrij groot en voor de kinderen uit het Zuidelijk deel van Broek al zeer groot. Gevolg van een en ander zou zijn, dat de kinderen per bus naar school moeten worden ge bracht en weer gehaald tweemaal per clag. Dat kost geld, en waar het schoolgeld al op 30 cent per week en per leerling moest worden gesteld, om tot een sluitende exploitatie te komen, zijn de be zwaren van financieelen aard niet gering. Men overweegt nu om voor de Broeker kinderen een school op te richten en daarbij contact te zoeken met het Bestuur van de christelijke school. Kwam het zoo ver, dan zou dat de levensvatbaarheid der school te Zuidscharwoude schaden. Uit. een en an der blijkt wel, dat er nog al wat moeilijkheden zijn Jammer, dat de tijdsomstandigheden van dien aard zijn, dat door de gemeentebesturen niet kan wor den overgegaan tot stichting van Fröbelscholen. Het wil ons n.1. voorkomen, dat de dubbeltjes kwestie voor oprichting van particuliere zijde een ernstige moeilijkheid zal opleveren. Zeer gewenscht zal het daarom zijn. dat. de scholen niet eerder worden gesticht dan wanneer men verzekerd is van de mogelijkheid, dat zij in Sftand kunnen blijven. HET TWEEDE VOORSCHOT Uit de kringen van tuindersorganisaties deelt men ons mede. dat de volgende week uitkeerlng van een tweede voorschot op den tuinderssteun kan worden vrwacht. Zal dan het. besluit van den Minister, om den 6teun tot 12 millioen te verhoo- gen, in contanten worden ingelost. De Langendii- ker tuinders zien met begrijpelijk verlangen naar de gelden uit. Als het nu maar van eenige bete©- kenis is! H EE REU GO WAARD Burgerlijke stand over de maand Sept Geboren: Maria, dochter van Jc. Tromp en A. Mooij; Petrus Wilhelmus, zoonvan S. Borst en E. C. Overtoom; Everardus Martinus, zoon van E. de Jong en A. Weel; Rika Maria, dochter van A. v. Schagen en Cath. Buter; Johannes, zoon van J. Schotten en M. van Kleef; Eva Margaretha Maria, dochter "van W. L. Schilder en M. Beerepoot; Cornelis Bartholomëus, zoon van P. Limmen en M. A. Bakker; Petrus Johan nes, zoon van N. Groot en H. Duits; Cornelis Catha- rina, dochter "van J. Wijnker en A. van Langen; Al- bert, zoon van P. Rustenburg en T. Duijf. Ondertrouwd: Lourencius Groen, 25 jaar, Harenkars pel en A. J. v. Langen 22 jaar. Gehuwd: E. N. Klaver en G. Mooij; J. N. Portegijs en B. H. Adriaanse; C. F. ter Buurkes en A. Slot; L. Groen en A. J. v. Langen. Overleden: Wilhelmina Jacoba Geluk, 42 j'aar, on gehuwd (bevolking Zwijndrecht); Jacoba Mienes, 7 jaar, dochter van P. J. Mienes en E. Buisman (over leden te Alkmaar); Maartje de Groot, 58 jaar, echt- genoote van J. Kruijer (overleden te Alkmaar). en W&ING MACHINES „Ik weet het niet", zei hij. „Hij was er heel naar aan toe: dat is zeker. De dokter is nu met hem be zig en hij past kunstmatige ademhaling toe." Ze volgde de richting van zijn blikken tot waar de kleine menigte zich verzameld had. Ze bogen zich over iets heen wat in hun midden lag, en do menschen die te ver af waren, gingen op de teenen staan om over de hoofden der anderen te kunnen kijken. Na eenige moeite gelukte het haar overeind te ko men. „Ik zal het zelf zien uit te vinden", gaf ze te ken nen. „Gelijk heb je". Piers stond op met de flesch in zijn hand. „Ik moet deze aan den man terugbren gen welke me die leende", gaf hij te kennen. Samen verdwenen ze in de richting van de klei ne groep op het strand. Enkele personen gingen ter zijde om hen door te laten, alsof ze zwijgend hulde brachten aan de twee jonge menschen, die hun aann deel in de redding hadden. Met een blik van verschrikking in haar oogen keek ze naar de beweginglooze gedaante op den grond. Twee mannen waren met hem bezig, en na enkele minuten kwam een van hen overeind en wischte zich het zweet van het voorhoofd. Het was de dorpsdokter, Luke Brodie, dien Phil al van kind af aan gekend had, een groote, breed geschouderde man, wiens grof, leelijk gelaat vrijwel altijd verlicht werd door een vriendelijken glimlach. Ze liep op hem toe en merkte vaag dat dadelijk een ander zijn plaats had ingenomen en zijn taak voort zette. „Zal hij in leven blijven?" vroeg ze. De grijsharige dokter die nog steeds zijn voor hoofd met zijn zakdoek bewerkte, keek haar aan. „Dat is op het oogenblik nog lastig te zeggen", zei hij grimmig. „Het zal op het. kantje af wezen. En als hij het er boven op haalt, dan heeft hij zijn leven aan jou te danken. Ik ben trotscli op je, Phil. Ik heb

Schager Courant | 1935 | | pagina 14