PHILIPS Uittocht uit Addis Abeba. Wie zullen morgen winnen Schier ONHOORBAAR geluid van ontwakend leven Zaterdag 12 October 1935. SCHAGER COURANT. Tweède Blad. No. 9827 »OCTODYNE« SPOR 7 Meelijwekkende tooneelen op het station. wordt met den 525A waarneembaar gemaakt dank zij de Odode Menglamp Uitzendingen van verre, krachteloos of zwak, worden door den 525a krachtig en even diep weergegeven als de Nederlandsche zenders. Zelfs met zwakke oogen leest men zonder bril de namen op de overduidelijke afstemschaal! Geperfectionneerde automatische fading-compensatie. Alle tonen komen tot hun volle recht! De eindlamp herbergt een wereld van volume - de luidspreker is uitgerust met een extrazware permanente magneet. PRODUCT VAN DE GROOTSTE RADIO-INDUSTRIE TER WERELD. UW EIGEN NATIONALE INDUSTRIE. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deed es). ADDIS ABEBA, Donderdag. Wanhopige tooneelen speelden zich af bij het ver trek van een trein met reizigers uit Addis Abeba. Reeds bij het aanbreken van den dag waren de straten tusschen de witte huizen en de ronde hutten der inboorlingen vol menschen, die zich naar het station spoedden om zich te verzekeren van een plaats in den trein, die hen naar de kust zou moeten brengen. Ik zag ze voorbijtrekken in het licht van de vroege morgenzon, die juist boven de omliggende heuvels te voorschijn kwam, en die Addis Abeba deed opleven in de glans van den Afrikaanschen dageraad. Grie ken, Armenen, Italianen, Egyptenaren, mannen, vrouwen en kinderen van vele nationaliteiten, haast ten zich, belast met bagage, duwende, schreeuwende, dringende, sommigen voorthollende in hun zenuw achtig pogen op tijd aan het station te zijn. Het meelijwekkende hiervan was, dat bijna drie kwart gedeelte van deze menschen geen hoop had den op het vinden van een plaatsje in den trein. Alle beschikbare plaatsen in den trein naar Djiboe- ti die niet meer dan een honderdtal passagiers kan vervoeren waren reeds den vorigen dag be sproken Twee uren voordat de trein zou vertrekken werd het ijzeren hek, dat toegang geeft tot het per ron, gesloten, en achter het hek stond een beambte, die mededeelde, dat er geen plaats meer beschikbaar waren. Op het perron, aan de andere zijde van het hek, stonden ook de honderd gelukkige reizigers, van wie velen nog angstig voor het bezit van hun plaats in den trein, te wachten, in een volmaakt overspannen toestand. Buiten het zware hek stond de massa van driehon derd of meer menschen met zware, moeilijk te han- teeren pakken en andere bagage. Velen van hen hielden niet op te vragen het hek te openen, voordat de trein was vertrokken. Gedurende langer dan drie uren was er een helsch kabaal alle talen door el kander, binnen en buiten het station, het onophou delijk schreeuwen en huilen van kinderen, het jan ken van honden, het geschreeuw van geplaagde sta tionsbeambten, een mengelmoes van geluiden, dat samenviel met het gewone straatlawaai van de hoofdstad wanneer de bevolking aan haar werk gaat. Tenslotte arriveerde de trein en drongen de pas sagiers zich naar binnen. Doch het oorverdoovende lawaai duurde voort; de trein was nog niet vertrolc- was. Bijna negentig minuten gingen voorbij, de stations beambten wonden zich steeds meer op en toen ver scheen een afdeeling soldaten, speciaal ontboden om de onrustige massa in bedwang te houden; zij kozen hun weg door de stationshal en verspreidden toen de menigte die voor de hekken bleef samenscholen. Onder den druk van de soldaten' werd het station ontruimd, en tenslotte, maar dan anderhalf uur te laat, stoomde de trein met een lang gefluit ten af scheid, weg door de bergen en de bosschen naar de kust. Den meesten indruk maakte een wagon, geheel ge vuld met jonge Amerikaansche kinderen van de Amerikaansche missie in Addis Abeba, die met hun moeders naar Egypte vertrokken. Terwijl hun ou ders schreiden, lachten deze kinderen, wuivende naar een man, die fotografeerde en nu en dan spe lende de hoofddeksels afrukkende van de Ethiopi sche soldaten, die op het perron patrouilleerden. Voordat tenslotte de trein vertrok, had bijna elk vol wassen lid van de Missie tranen in de oogen. Tot hen, die zoo gelukkig waren met dezen trein te kunnen vertrekken behoorden 25 Egyptenaren, 5 Italianen, zes personen, die onder Italiaansche pro tectoraat stonden en ongeveer een dozijn Amerika nen. De straten van Addis Abeba waren nog een groot gedeelte van den ochtend vol teleurgestelde reizigers, die afdropen naar hun woningen om te wachten naar de aankomst van een volgenden trein enkele dagen later. (Copyright Morningpost - A.N.P.) ENGELSCH VERKEERSVLIEGTUIG ERNSTIG BESCHADIGD. Eén persoon gewond. Een groot Engelsch verkeersvliegtuig, dat op de lijn KeulenBrussel—Londen dienst deed, is Don derdagmiddag, komende uit Keulen, on het vlieg veld Haeren bij Brussel vlot geland. Onmiddellijk na de lading echter werd het toestel door een plotse ling opstekenden rukwind gegrepen en omgeslagen. In het toestel zaten nog de vier passagiers, waar van slechts één verwondingen bekwam Het toestel zelf, een viermotorige machine van het type Scylla, plaats biedende aan 39 passagiers, werd vrijwel to taal vernield. WEER BRAND OP HET TENTOONSTELLINGS TERREIN TE BRUSSEL. Tien stands van het Lunapark vernield. In den nacht van Woensdag op Donderdag is op het terrein van het Lunapark der wereldtentoonstel ling te Brussel opnieuw een brand ontstaan, die on danks het spoedige ingrijpen van de brandweer met groote kracht om zich heen greep en binnen betrek kelijk korten tijd en tiental stands in de asch legde. Vermoedelijk is het vuur ontstaan door het springen van een flesch zuurstof. Zoo zoetjes aan begint er al aardig teekening te komen in de onderlinge rangschikking der clubs naar hun speelsterkte. Het blijft echter steeds een afspiegeling van de ge middelde speelsterkte die een competitiestand ons biedt. Zelfs tegen het einde van een voetbalseizoen wanneer de clubs elkaar al een half jaar hebben be stookt en die krachtmetingen ontelbare zijden van hun spel hebben laten ontdekken. Wisselvalligheid is wel een kenmerk van een voetbalelftal en het begrip verrassing vormt eigen lijk een zoo nauwaansluitend begrip bij de voetbal sport dat het oogenblik nabij schijnt waarop de rol len eens zullen moeten worden omgekeerd; dat we van een verrassing zullen spreken wanneer een uit slag geheel aan de verwachtingen beantwoordt. Of we zullen het woord verwachting uit onze woordenschat en uit ons denken moeten lichten, omdat ze toch lang niet altijd uitkomt Maar het is als bij het plannen maken voor een vacanliereis, het vooruit denken aan zijn vacantietrip en het vooraf genieten bij het uitstippen van zijn reis bieden den mensch soms nog meer genot dan de reis zelve! Voorspellingen maken bij voetbal brengt ons ook vooraf al in een sfeer die de belangstelling voor een wedstrijd toespitst. Ziedaar een eenigszins diepzinnige, hoewel ho- penlijk duidelijke, rechtvaardiging die schrijver de zes zijn lezers aanbiedt bij mogelijke twijfel omtrent het nut van voorbeschouwingen. Om de nuttigheid althans te betrachten geven we geen opsomming van resultaten van eigen „ei- en koffiedik-proeven". We trachten steeds eenige pun ten op te sporen die ons houvast kunnen geven. De lezer kan dan desgcwenscht uit de genoemde steunpunten zelf zijn conclusies trekken, die naast de onze geplaatst kunnen worden. 2A. Steunpunten, zeiden we daareven, plegen we op te sporen en aan te geven. Wat AlcmariaZeeburgia betreft ontbreekt het ons niet aan overtuiging over de voornemens van Zeeburgia Deze heeft Zondag een krachtdadig begin gemaakt, met een herstel-ac tie die op gezonde grondslagen rustte, want zij kwam uit louter eigen wilskracht voort.. Alcmaria dreigt van een verdere opmarsch het slachtoffer te worden. Dit behoeft niet zijn beloop te krijgen, als Alcmaria Zondag de volle 100 procent weet te geven. Of zij dit zal doen is een kwestie waarvan de 11 spelers zelf het geheim dragen De wil is veel, zoo niet alles, waard en mag deze aanwezig zijn, dan ver wachten wij een gelijk spel der kaasstedelingen. 2B. West-Frisia zal thuis aan O.V.V.O. een heele dob ber hebben. Men kan zelfs een Enkhuizer succes in twijfel trekken. Wij stellen echter, afgaande op de prestaties tegen Velox, zooveel vertrouwen in de West-Frisianen.dat we een kleine overwinning ver wachten. 3A. H.R C. krijgt K V.V. thuis. Van haar zustervereeni ging Helder heeft zijn kunnen vernemen, dat de K' menieërs over een laaie ploeg beschikken, die met meer dan bijzonder élan bestreden dient te worden om er succes tegen te hebben. Ze hebben nog geen enkele maal verloren, maar wisten al drie maal ge lijk te spelen. Waar de productiviteit van H.R.C. niet zoo erg blijkt mee te vallen, houden we het in Den Helder op een gelijk spel met weinig doelpunten. SuccesHelder is "om den Noord de gebeurtenis van den dag. Er valt weinig van te zeggen. Men zou kunnen veronderstellen dat Succes nu weer gaat verliezen (winst en verlies kwamen om en om) vooral omdat het schijnt dat Succes up eigen terrein niet. zoo best speelt. Deze schijn is niet ontstaan louter uit de resultaten van dit seizoen. Ook vorig jaar leverde Succes haar beste wedstrijden op vreemde terreinen. Een ander argument voor een overwinning van Helder kan men putten uit het feit, dat de wit.iak- tcen gewaarschuwd zijn door Succes' zege op Hol- landia en dat ze tevens ten goede geprikkeld zijn door hun verliespuntje tegen K.V.V. Ons verstand dringt dus een Wieringer nederlaag op; en ditmaal legt ons gevoel zich daarbij zonder tegenspraak neer Van Zaandijk kan niet anders verwacht worden dan dat ze Hollandia klop geeft. Beverwijk zal Volewijckers met de twee punten naar de hoofdstad zien verdwijnen en Alkmaarsche Boys zal wellicht een gelijk spel weten to bewerk stelligen in Purmerend. 4A- Uiterst benieuwd zijn we naar het eerste treffen van Texel en Alkmaar. In weerwil van Alkmaar's goede en oprechte plannen slaan we de eilanders hooger aan, vooral omdat hun spel ons productiever toeschijnt door de ontembare geestdrift die er van Texel kan uitgaan. Die stormvlagen kunnen een te genstander van zijn stuk brengen en vervolgens in de gestichte verwarring fataal worden. Verrassingen zijn natuurlijk niet uitgesloten. De draagwijdte van een verrassing zal echter niet verder strekken dan een gelijk spel. Andijk heeft wel met 50 van Alkmaar verloren, het mag geen reden zijn voor N. Niedorp om het Oostelijk uitstapje als een gemakkelijke opgave te beschouwen. N. N. is hiervan waarschijnlijk zelf ook goed doordrongen bij de gedachte aan verleden ont moetingen. Ver van een gelijk spel zal de uitslag niet liggen. N. N. heeft echter naar onze meening de beste kans om de weegschaal naar haar zijde te doen overslaan. B.K.C. ontvangt de benjamin Strandvogels. Men is allicht geneigd om als uitgangspunt te nemen Scha- genB.K.C. 02 en StrandvogelsSchagen 13. Vol gens Bartjes zou het dus om en nabij 51 worden voor de Poldersche ploeg. Niets achten we voozer dan een dergelijke redeneering. De omstandigheden doen er alles toe. Indien B.K.C. weer vlot en sterk speelt en daardoor bewezen kan zijn dat de minder goede vorm tegen D.T.S. het gevolg was van D.T.S.'s spel, „dat B.K.C. niet goed ligt," is een belangrijk voorbehoud van twijfel omtrent een stevige B.K.C.- overwinning opgeheven. Men moet echter ook reke ning houden met het feit dat Strandvogels plotse ling wat meer thuis geraakt kan zijn in de vierde klasse omgeving, en zichzelf eens een keer overtreft. Hoe was dat vorig j'aar niet met B.K.C. zelf als nieu weling?! Daarom zij men ietwat gereserveerd, al mag men wel met goede reden een overwinning van B.K.C. verwachten. Het uitzicht daardoor de leiding te behouden, zal B.KC. niet weinig aansporen. N.H.V.B. Hoewel Held. Boys, te concludeeren uit de berich ten, over haar verrichtingen, het „witte voetbalga ren" niet schijnt te hebben uitgevonden, durven we ons hachje toch niet op Petten te zetten, dat Zon dagmorgen naar Den Helder moet. De resultaten van de Petteners zijn verre van bemoedigend. Moge lijk komt eens een kentering. Mocht die morgen ko men, dan is Held. Boys in haar huidigen vorm er o.i. niet toe in staat daaraan het hoofd te bieden. Dus Petteners als het gebeuren moet, dan morgen maar! .T.V.C. en Helder 3 zullen morgen beiden trachten hun leven te verbeteren, want vorige week gingen ze er alle twee leclijk aan. Ze ontmoetten elkaar toe vallig in Julianadorp. Wie zich het beste weet te herstellen, wint! Wieringer waard zou ons verrassen kunnen met een overwinning te Schoorl. Daartoe zal productie ver spel noodig zijn dan tegen Held. Boys. We den ken aan een gelijk spel. Succes 2 is werkelijk kansloos tegen Watervogels en H.R.C. 4 zal het met Atlas wel weten te redden. In 2 F krijgt M.L.D. tegen Sparta 2 een kans op een nieuwe overwinning. Dosko zal moeten oppassen voor Helder 4. PROGRAMMAWIJZIGING. 13 October. 4 A: Strandvogels—B.K.C. omgezet in B.K.C..— Strandvogels (op verzoek van Strandvogels, daar West Frisia een thuiswedstrijd heeft).

Schager Courant | 1935 | | pagina 5