Eerste sanctie-besluit tegen Italië Onzekere positie der Italianen. Ondervindt belemmeringen Naar Italië verboden Verraad jegens den Negus Zaterdag 12 October 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9827 Wapen-uitvoer naar Abessinië toegestaan Abessijnsche aanvoerders overgeloopen. Sterke aardschok in Bosnië. Vechtpartij voor Londen's effectenbeurs. GENEVE. Het sanctie-comité van zes tien heeft gistermiddag eenstemmig, met ont- houding van Hongarije, het voorstel van de commissie van zeventien aangenomen inza ke het verbod van wapen-levering aan Italië De uitvoer van wapenen naar Abessynië zal worden vrijgegeven. In de kringen van het Bondssecretariaat acht men de mogelijkheid niet uitgesloten, dat, wanneer het mocht blijken, dat al deze maatregelen nog niet voldoende helpen, de kwestie van het instellen eener blokkade aan de kusten van Eritrea en Somaliland binnen kort ter sprake zal kunnen komen. TEKST VAN DE RESOLUTIE. OP ONVERWIJLDE UITVOERING DOOR DE REGEERINGEN AAN- GEDRONGEN. De resolutie over het uitvoerverbod van wapenen naar Italië luidt als volgt: „Ten einde de regeeringen van de Volkenbondssta- ten de uitvoering van hun verplichtingen onder ar tikel zestien van het Volkenbondsverdrag te verge makkelijken, acht de commissie het gewenscht, dat de volgende maatregelen zullen worden genomen: De regeeringen van de Volkenbondsstaten, die op het oogenblik maatregelen toepassen om den uit voer, wederuitvoer of doorvoer van wapenen, muni tie en oorlogsmateriaal naar Abessynië te verbieden of te beperken, zullen deze maatregelen onmiddellijk intrekken. 2. De regeeringen van de Volkenbondsstaten zullen onmiddellijk den uitvoer, wederuitvoer en doorvoer van wapenen, munitie en oorlogsmateriaal in de bij gevoegde lijst opgesomd, met bestemming naar Italië en haar bezittingen verbieden (de bijgevoegde lijst geeft dezelfde opsomming als die van de onlangs door president Roosevelt opgestelde lijst van wape nen, munitie en oorlogsmateriaal). 3. De regeeringen van de Volkenbondsstaten zul len de noodige maatregelen nemen om te verhoeden dat wapenen, munitie en oorlogsmateriaal in de bij gevoegde lijst opgesomd, die naar een ander land als Italië worden uitgevoerd, direct of indirect weer uitgevoerd zullen worden naar Italië of de Italiaan- sche bezittingen. (Deze paragraaf werd op verzoek .van de Nederlandsche delegatie ingevoegd). 4. De maatregelen in de paragrafen twee en drie ivoorzien, hebben eveneens betrekking op loopende contracten. 5. Iedere regeering is uitgenoodigd binnen den kortst mogelijken termijn aan de commissie door tusschenkomst van den secretaris-generaal van den Volkenbond de maatregelen te doen weten, die zij genomen zal hebben in overeenstemming met de bo vengenoemde bepalingen. Deze resolutie, die geenerlei bekrachtiging van eenige Volkenbondsvergadering meer behoeft, zal onmiddellijk allen Volkenbondsstaten worden toe gezonden. Niemand heeft in de ondercommissie de naleving van de resolutie afhankelijk gesteld van de deelneming aan de maatregelen van bepaalde an dere staten. Zes soorten wapenen Hierna volgt de lijst van voorwerpen, die als wa pens, munitie en oorlogsmateriaal worden be schouwd welke opsomming is ontleend aan de liist, die president Roosevelt onlangs door het Congres heeft laten aannemen. Eerste categorie: 1. Geweren en karabijnen met een kaliber, grootr dan 26.5 2. Machinegeweren, automatische geweren en pistolen van ieder kali ber. 3. Kanonnen, houwitsers en mortieren van ieder kaliber, benevens hun onderdeelen. 4. Mu nitie voor bovengenoemde wapenen. 5. Granaten, bommen, torpedo's, mijnen, gevuld of ongevuld en werktuigen gebruikt voor het doen afschieten. 6. Tanks, militaire gepantserde voertuigen en ge pantserde treinen. Tweede categorie: Oorlogsschepen van lederen aard, met inbegrip van vliegtuigmoederschepen en duikbooten. Derde categorie: Luchtvaartuigen die lichter of zwaarder zijn dan de lucht, welke bestemd zijn voor oorlogsdoeleinden. Vierde categorie Revolvers en automatische pisto len met een groote kaliber dan 26.5. Vijfde categorie: 1. Luchtvaartuigen, zoowel zwaar der als lichter dan de lucht, anders dan in categorie drie omschreven. Hieronder vallen dus ook particu liere vliegtuigen voor de luchtijnen 2. Vliegtuig- onderdeelen. i Zesde categorie: Vlammenwerpers en bommen werpers. 2. Gifgassen. Verdere maatregelen tegen Italië. De commissie van zeventien heeft voorts een klei- ne ondercommissie voor financïeele vraagstukken benoemd, waarin Nederland eveneens vertegenwoor digd is, welke ondercomimissie hedenochtend een studie zal maken van de uit technisch oogpunt ge zien moeilijke probleem van het verbieden van credietverleening aan Italië. Tenslotte heeft de commissie van zeventien be sloten hedenmiddag zelf nogmaals bijeen te komen voor een eerste bespreking over oeconomische sanc ties tegen Italië, waarbij in dit stadium der zaak in het bijzonder schijnt, gedacht te worden aan een verbod van uitvoer van bepaalde grondstoffen, zoo als kolen en benzine, naar Italië en aan een ver bod van het aandoen van Italiaansche havens. Het schijnt voorloopig nog niet in de bedoeling van de commissie van zeventien te liggen een aan beveling tot de regeeringen te richten om, zooals in de resolutie van de Volkenbondsvergadering van 1921 was voorzien, de hoofden der gezantschappen uit Rome terug te roepen. De inheemsche soldaten deserteeien bij hon derdtallen. - Bezorgdheid over toekom stig optreden der Abessijnsche lei ders. - Van het Zuidelijk front geen nieuws. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes.) ADDIS ABEBA, Vrijdagavond. Ik voorspelde reeds, dat het zwaarte punt der gevechten in het Noorden zou liggen. Het nieuws van vandaag beves tigt dit. Het Italiaansche leger vecht wanhopig in het Noorden om zijn positie terug te winnen en het is de laatste da gen duidelijk geworden, dat de Ita liaansche generaals niet op snelle suc cessen behoeven te rekenen. De Abessijnsche troepen zijn sterk en volhardend. Behalve hun natuurlijke De Ita Home meldt, dat Ras Selassie Cuxa en Bas Kassa Araia zonder strijd naar de Ita lianen zijn overgeloopen. In de Abessijnsche hoofdstad worden de ge ruchten steeds luider over een veldslag aan het Noordelijk front. De Italianen zouden in Wolkait, Tigré, en Agama trachten met artil lerievuur en luchtaanvallen de Abessijnsche stellingen „stormrijp" te maken. Het zwaarte punt van den veldslag zou liggen in het ge bied rondom Aksoem. Ook ten Zuiden van Adigrat zou een verhoogde oorlogsactiviteit merkbaar zijn. Een bevestiging van deze be richten kon nog niet verkregen worden, aan gezien de telefoonlijn Adoea—Addis Abeba vernield is. De Italiaansche opmarsch ondervindt thans aan het geheele Noordfront vertraging, ten deele wegens het gebrek aan verbindingen en ten deele wegens de concentratie van sterke afdeelingen Abessijnen op de lijn Megina— RasdascianAmba—AladL De sterkte van de ze troepen wordt geschat op precies 40.000 man. Men verwacht, dat zich hevige gevech ten zullen ontwikkelen, die bovendien zeer moeilijk zullen zijn wegens het bergachtige terrein. Tegen-aanval op Adoea niet bevestigd. Het bericht van gister dat de Abessijnsche troepen bij een tegen-aanval op Adoea, 2500 Italianen te Adoea zouden hebben gedood, werd aan den Reuter-corres- pondent medegedeeld door een persoon, die in nauw contact staat met het hof. Een woordvoerder van de regeering verklaarde re den te hebben, om aan te nemen, dat het bericht juist is. In de hoofdstad nemen de geruchten over een veld slag aan het noordelijk front vasteren vorm aan. De bekwaamheid om zich in een moeilijke landstreek voort te bewegen, hebben zij leiders met groote strategische capaci teiten. De Italianen probeeren op het oogen blik niet alleen hun verworven posities op Abessijnsch grondgebied te handha ven, maar vechten eveneens om hun gezag in Eritrea, waar Abessijnsche troe pen steeds verder optrekken zonder veel tegenstand te ontmoeten. In de hoofdstad heerscht hierover een algemeen zwijgen. Om de een of andere reden blijven de ministers ontkennen, dat zij eenig belangrijk nieuws uit het Noorden hebben ontvangen. Dit is na tuurlijk onaannemelijk. Ondanks dit of ficieel stilzwijgen kan ik uit goede bron mededeeien, dat de Italiaansche positie zeer precair is. Het lot van Adigrat, dat naar men zegt na een moedigen aanval van Ras Seyoem her overd was, is op het oogenblik onbekend. Ik verneem, dat de beslissing afhangt van het gevecht, dat de laatste 48 uur in den om trek woedt tusschen Abessijnsche troenen en een troep blanke soldaten, die haastig van uit Eritrea te hulp gekomen zijn. Zij moeten de Dlaatsen innemen van de inheemsche soldaten, die uit het Italiaansche leger bij honderdtallen zijn gedeserteerd. Men hoopt daardoor verdere desertie te gen te gaan. daar deze een van de ernstigste problemen der Italiaansche legeraanvoer ders zijn geworden. De vele berichten die te Addis Abeba over deze deserties aankomen, onderschatten vermoedelijk nog den omvang hiervan. Gedurende de laatste dagen zijn de in heemsche troepen overal van het Italiaan sche leger afgebrokkeld. Men gelooft, dat duizenden inheemsche militairen over de grens van Eritrea naar Abessinië zijn ge vlucht met groote hoeveelheden Italiaansche wapenen, voedsel en ammunitie, Men bewert. dat de Italianen op het oogen blik alleen zeker zijn van hun blanke troe pen. De inheemsche troepen, waaraan zij zekere waarde hechtten, zijn nauwelijks meer van beteekenis voor hen. Uit gesprekken met verantwoordelijke per sonen te Addis Abeba merk ik den ïaatsten tijd, dat hoewel men volledig in successen in het Noorden gelooft, men eenigszins be zorgd is over het toekomstig optreden der leiders. Ras Seyoem en de schoonzoon van den kei zer riskeeren misschien te veel door over matig zelfvertrouwen en hun te sterk onaf- hankelijkheidsgevoel. Italianen zouden in Wolkait, Tigre en Agame trach ten, de Abessynische posities, die goed verschanst zijn, met artillerievuur en luchtaanvallen rijp te ma ken om bestormd te worden. Het zwaartepunt van den veldslag zou in het gebied rondom Aksoem liggen. Ook ten Zuiden van Adigrat zou de strijd heviger zijn geworden. Een bevestiging van deze berichten kon nog niet verkregen worden, daar de telefoonverbinding Adoea Addis Abeba vernield is. Ongeveer 20.000 vrijwilligers, met hun vrouwen, paarden en wagens, uit het gebied van Walloma, zijn voor Addis Abeba gelegerd en stellen zich ter be schikking. Volgens het laatste Italiaansche leger- bericht. Het blijkt thans, dat de „aarzeling" van Ras Cuxa, den Abessijnschen legeraanvoerder, om tegen de Italianen te strijden, welke aan zijn vijandigheid jegens Ras Seyoem werd toege schreven, tenslotte een veel verder gaande strekking had, n.L verraad aan de zaak van Abessynië. Hij heeft zich zonder slag of stoot aan de Italianen overgegeven. Ook Ras Kasa Araia heeft eenzelfde verraad jegens den negus gepleegd. Reuter seint uit Rome: Na twee dagen is thans weer een officieel leger- bericht uitgegeven, waarin voor het eerst verlies cijfers worden genoemd. Het bericht luidt als volgt: „Gisteren is de verbinding met de etappe, alsmede de maatregelen voor verpleging, wegenbouw en wa tervoorziening verder verbeterd. In den loop van den dag hebben inlandsche infan terie en cavalerie tochten ondernomen in het vijan delijk gebied en een aantal vijandelijke troepenaf- deelingen verstrooid. Tegen zonsondergang naderde Ras Hailé Selassie Koeksa, de commandant van Oost- Tigré, onze voorposten en stelde zich met zijn bewapenden, eenige duizenden mannen onder het bevel van generaal Santini. Kort daarop is ook Ras Kassa Afaja met zijn bewapenden naar onze zijde overgeloopen. De verliescijfers, welke door eenige buitenlandsch- kranten worden gepubliceerd, zijn leugenachtig. Velen gelooven, dat zij hun tegenaanval reeds te ver hebben doorgevoerd. Ieder oogenblik kan het grootste deel van het Italiaansche leger tegen hen oprukken en zelfs een Abessijnsch leger van 15000 of 17000 man zal het daartegen moeten afleg gen. Het blijkt duidelijk, dat de verbinding tus schen Abessijnsche regeering en de legers in het Noorden uiterst zwak is. Dit is onbegrij pelijk en wekt natuurlijk onrust. Officieel wordt herhaaldelijk verklaard, dat men geen nieuws uit het Noorden heeft ontvangen en niet weet welke de positie is. Men schijnt de propagandistische waarde van berichten over Abessijnsche successen niet te voelen. De Italianen daarentegen buiten het ge ringste succes oneindig uit. Het officieel bulletin van vandaag was bij voorbeeld volkomen ontoereikend. Het zeide alleen maar, dat een Italiaan sche vliegmachine in Issa was neergescho ten en dat twee piloten en een hond waren gedood. Uit het Zuiden ontbreekt alle nieuws. (Copyright Morningpost - A.N.P.) Schade aan eenige gebouwen, groote schrik bij de bevolking. Een der correspondenten van de N.R.Ct. telefoneer de gisteravond uit Belgrado: Banjaluka in Bosnië is vannacht opgeschrikt door een ongewoon sterken aardschok, die de bevolking in panischen schrik de straat opdreef. Het epicen trum van de beving lag bij een bekend Trapisten- klooster daar in de buurt. In een voorstad scheurden van verschillende hui zen de muren. Op het gebouw van de kweekelingen- school stortten twee schoorsteenen omlaag. In de buurt van het klooster is de aardoppervlak te ongeveer tien centimeter verzakt. Makelaars raken slaags met Engelsche fascisten. Voor de effectenbeurs ontstond gisteren een bot sing tusschen geüniformeerde Engelsche fascisten en een paar honderd bankbedienden, onder wie zich bekende makelaars bevonden. De fascisten die hun partijblad verkochten/werden door de hen vijandig gezinde menigte overvallen, waarop een handge meen ontstond, waarbij eenige personen gewónd werden. De fascistische kranten werden onder luide kreten op een sta nel geworpen en in brand gesto ken. Verscheidene politieagenten werden aange vallen en de helm werd hun van het hpofd gesla gen. Pas toen de politie versterking kreeg, kon de rust hersteld worden. Voor zoover over het uitgestrekte front na een op marsch van vier dagen kon worden vastgesteld be dragen deze: 30 dooden, waaronder 25 inlanders, 70 gewonden, waaronder 50 inlanders, terwijl 33 inlan ders worden vermist. De berichten over dooden en gewonden zijn onmiddellijk aan de familieleden be kend gemaakt. Aan wapenen verloren de Italianen een kanon, een mitrailleur, 134 geweren en 30 hou ders munitie In de bezette gebieden wordt de reorganisatie on der steeds grooter vrijwillige medewerking van gees telijkheid en bevolking voortgezet. Aan het front in het Zuiden zijn talrijke gevallen van desertie in de Abessinische troepen te consta- teeren, de berichten der buitenlandsche bladen van desertie van Italiaansche Askaris zijn onjuist. De luchtvaart heeft tactische en strategische vluch ten over de Takaze-rivier uitgevoerd zonder Abessi nische troepen-concentraties te kunnen constateeren het bericht, dat een Italiaansch vliegtuig bij Ak soem omlaag is gestort, is onjuist. Binnenkort zal het hoofdkwartier worden overge- plaats op het veroverde gebied. De gezondheidstoe stand en het moreel van de troepen zijn uitstekend. DE HOOFDMACHT VAN RAS KASSA KOMT IN ACTIE. De Ethiopische legatie te Londen deelt aan Reuier mede: „We hebben een bericht ontvangen van 'n zijde, welke we als welingelicht beschouwen, waarin wordt medegedeeld, dat een hevig gevecht heeft gewoed om Adoea, waarbij 2000 Italianen zijn gewond." ASMARA. Uit officieele Italiaansche bron wordt nader gemeld, dat de machtige Ras Haile Selassie Cuxa, wiens macht zich uitstrekt, over het gebied van Makale. van de Eritreische grens tot Amba- lagi, naar de Italianen is overgeloopen met twaalf duizend man, twaalfduizend geweren en honderd mitrailleurs. ROME. De in het legerbericht van gister ge noemde Haile Selassie Cuxa, die zich met zijn troe pen ter beschikking van generaal Santini heeft ge steld, is. naar van Italiaansche ziide gemeld wordt, niet slechts de heerscher over het oostelijke deel van de provincie Tigre. maar ook de directe af stammeling van den negus Johannes, die in de tweede helft van de vorige eeuw tot zijn dood de kroon van Tigre. alsook de keizerskroon van Abes synië heeft gedragen. Zijn vader, die drie jaren ge leden gestorven is, was, zoo zegt men verder, steeds zeer Italiaansch gezindgeweest. zoodat de onder werping van Cuxa groote politieke beteekenis kan hebben. De gelijktijdig naar Italiaansche ziide over gegane Kassa Araia behoort eveneons tot de door Menelik onttroonde heerschersfamilie. Nog meer verraad jegens den negns? De kleinzoon van Ras Hailoe ls gister als krijgs gevangene naar Addis Abeba gebracht. Naar verluidt staat hij onder verdenking, een op standige beweging tegen den negus te hebben op touw gezet. Zooals men zich wellicht zal herinneren, werd Ras Hailoe zelf. die eertijds de voornaamste gunsteling van den Ahessynischen keizer was. eeni- een tüd geleden onder dezelfde beschuldiging tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De aanklacht tegen hem luidde, dat hii had ge tracht een samenzwering tegen Haile Selassie te organiseeren. iaansche opmarsch

Schager Courant | 1935 | | pagina 9