i KEft i KOOPEfl i CLOECK Drukke Zondag te Genève De strijd in Oost-Afrika, De moeilijkheden met Graaf Vinei. Bommen in het Zuiden. Fransch—Engelsche eenheid over economische sancties. Ontploffing aan boord van Russisch schip. GEVECHT IN HET VERRE OOSTEN. Orkaan in de Karische Zee. Maandag 14 October 1935. Postrekening No. 23330 SCHA Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. 79ste Jaargang. No. 9828 Int Telet. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. HET ACHTTIENDE ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. ROME, 13 October (A.N.P.): Het achttiende officieele Italiaansche legerberïcht heeft den volgenden tekst: Op 11 October om 13 uur heeft de Dejak Haile Se- lassie Koeksa, na 'zich bij de voorposten te hebben aangemeld, zich te Coatit vervoegd bij generaal de Bono. Hij droeg een lchaki-uniform van Europeesch model en had verscheidene onderbevelhebbers in zijn gevolg. Zijn persoonlijk escorte bestond uit 1500 man, die gewapend waren'met geweren, voor het grootste gedeelte van het Manlicher-type, en met 20 mitrail- leuses en 2 stukken kleine luchtafweergeschut van het fabrikaat Oerlington. Dit escorte had zich ver zameld rondom Adigrat. Dejak Haile Selassie Koeksa heeft tegenover generaal de Bono hernieuwde uit drukking gegeven aan zijn gevoelens van toewijding ten opzichte van Italië en heeft zich volkomen te on zer beschikking gesteld. Tevens sprak hij de hoop uit, dat zijn daad ook andere hoofden er toe zou bren gen zijn voorbeeld na te volgen met het doel alle volksstammen van den Tigre vrede te geven onder den Italiaanschen driekleur en hun rust, welzijn en rechtvaardigheid te verzekeren. Zondag 13 October zal generaal de Bono een bezoek brengen aan Adoea, waar hij den troepen de revue zal passeeren en het monument zal onthullen voor de Italiaansche soldaten, die in 1896 gevallen zijn, In den loop van Vrijdag is het zuiveringswerk voortgezet en heeft een detachement inboorlingen-in- fanterie, dat met geweerschoten was aangevallen, den vijand omsingeld en op de vlucht gedreven, waar bij de vijand 22 dooden op het slagveld achterliet, waaronder zich een hoofdman bevond. Van het Somali-front geen nieuws. De opmarsch in het Zuiden. zettend bombardement. Een ont- ADDIS ABEBA: Onder bescherming van een zwaar bombardementsvuur, dat ten doel had de dor pen te doen verlaten eh de vooruitgeschoven posten der Abessijnsche troepen te isoleeren, zijn de Itali aansche legertroepen in Zuid-Oost-Abessinië Zaterdag door het dal van de Webbe Sjibeli in Noordelijke rich ting opgerukt. In het zuiden, in de provincie Ogaden, moet 'de uitwerking van de Italiaansche luchtbom bardementen op de Abessijnen verschrikkelijk zijn. In de buurt van Gorrahei hebben de Italianen met gasbommen geworpen, waar door de getroffen Abessijnen machteloos wor den. Ook werpen de Italianen met een soort van bijtend middel naar beneden, waardoor de slachtoffers weliswaar niet levensgevaar lijk, maar toch zoo met brandwonden over dekt worden, dat zij volkomen huiten gevecht zijn. Deze bommen schijnen een soort van zwavel te bevatten, waardoor de oogen ver blind worden. Tijdens een bombardement op Gerlogoebi zijn 36 Abessijnen levend be graven, toen zij in een onderstand beschut ting zochten. Militaire voorbereidingen in Aden. ADDIS ABEBA, 13 October (A.N.P.): Een aantal te Addis Abeba wonende Arabieren wil- 'de de Arabische vrouwen en kinderen uit veiligheids overwegingen naar Aden sturen. De Britsche auto riteiten hebben echter geweigerd hen toe te laten. Te dezer stede wordt in verband hiermede bekend, dat in Adah uitgebreide militaire maatregelen worden genomen. Op de hoogten, die de stad en de haven omringen, wordt luchtafweergeschut opgesteld. De in Aden woonachtige vrouwen en kinderen zoo wordt hier verder verteld hebben de stad reeds moeten verlaten. Nieuwe lichtingen in Italië opgeroepen. ROME: Zaterdagavond is een officieel de creet gepubliceerd, waarbij alle onder-officie ren en manschappen van de lichtingen 1909, 1910 en 1912 onder de wapenen worden geroe pen. (In Italië worden de lichtingen genoemd naar den geboortedatum der recruten). Wederom 8000 man naar Oost-Afrika. Gedurende de vorige week zijn uit verscheidene ha vens van Italië 8000 man troepen en een groote hoe veelheid oorlogstuig naar Oost-Afrika gezonden. I EEN HOOGTE BEREIKT VAN 29.600 M. Leningrad. Een radiosonde, opgelaten door het aerologiscih instituut. Sloutsk heeft een hoogte be reikt van 29.600 M. De automatisch registreerende apparaten, waarmede de radiosonde was uitgerust, teekenden op 13.100 M. een temperatuur op van 57.4 graden, op 19.000 M van 51 graden en op 27000 M. van 47 graden onder nul. Deze laatste temperatuur bleef gelijk tot op het hoogste punt, dat door de ra diosonde bereikt is. OOK DE FINANTIEELE STNCTIES ZIJN SCHERP TEGEN ITALIë GERICHT. GENEVE. Zondag. De financieele deskundigen van de sanctie conferentie hebben vanmiddag gedurende on geveer 5 uren beraadslaagd over een ont werpresolutie voor financieele sancties. Men is het eens geworden over een tekst, welke Maandagochtend zal worden voorgelegd aan de werkcommissie der conferentie, welke hierover dan nader zal beslissen. Later zal de tekst der resolutie worden gepubliceerd. In Engelsche kringen veronderstelt men, dat de sanctiemaatregelen reeds Maandag van kracht zullen kunnen worden verklaard. Voorts zijn Zondagmiddag tusschen Fran- sche en Engelsche deskundigen besprekingen gehouden met betrekking tot eventueele eco* nomische sancties. Overeengekomen werd de kwestie van de stopzetting der levering van grondstoffen aan Italië en aan den anderen kant een boy cot van Italiaansche artikelen nader te be- studeeren. Aanvankelijk kon geen overeenstemming worden verkregen, doch Zondagmiddag hebben de Engelsche enFransche deskundigen een lange bespreking ge had, waaraan ook Eden persoonlijk heeft deelgeno men. Bij deze bespreking schijnt volkomen overeen stemming tusschen de Engelschen en Franschen ver kregen te zijn, zoodat heden of morgen de voorstellen aan de conferentie van Volkenbondsstaten voor sanctiemaatregelen tegen Italië zullen knnnen wor den voorgelegd. Na afloop van de vergadering der financieele com missie bewaarde men het grootste stilzwijgen, docfh het schijnt toch, dat deze ook na de zorgvuldige beraadslagingen van Zaterdagavond heeft vastge houden aan de radicale besluiten, die waren geno men, n.1. een verbod van alle leeningen en credieten aan de de Italiaansche staat en diens publiekrechte lijke lichamen, een verbod bovendien van bankcre- dieten en gewone handelscredieten aan particuliere ondernemingen en personen in Italië. Ten aanzien van het verbod van handelscredieten schijnt geener lei onderscheid te worden gemaakt tusschen cre dieten op lange en die op korte termijn. DE NEGUS OVER DE SANCTIES. Voor het eerst na de belangrijke beslissingen van den Volkenbond ten gunste van Abessynië heeft de Negus zich als volgt uitgesproken: „De stemming van de Volkenbondsvergadering is voor Abessinië en voor onze zaak een onbetwistbare overwinning, die onze harten verheugt. Maar het is ook een overwinning van de wereld ten opzichte van de vrede." Vier zwaar gewonden. Cuxhafen. Aan boord van het Sovjet Rus sische motorschip Worosjulow heeft zich Za terdagmiddag om kwart over een tusschen Norderney en het lichtschip Weser een ern stige ontploffing in de machinekamer voorge daan, waarbij een viertal personen ernstig werd gewond. Op de noodseinen van het schip was het Ameri- kaansche stoomschip President Roosevelt ter assis tentie toegesneld. De President Roosevelt heeft de vier ernstig gewonden aan boord genomen. Zij zullen naar het havenziekenhuis te Hamburg worden over gebracht. Ook andere schepen bevinden zich bij de Worosjilow. De Worosjilow meet 3907 ton en werd in 1924 ge bouwd. De vier zwaar gewonden overleden. Nader uit Hamburg: De vier leden van de be manning van het Sovjet Russische motorschip Wo rosjilow, aan boord van welk schip zich Zaterdag bij Norderney een ontploffing in de machinekamer heeft voorgedaan, waarbij zij ernstig zijn gewond, zijn overleden. SCHEEPSONGELUK OP DE NOORDZEE. 15 Dooden? Emden, 13 October (A.N.P.). Een logger uit Emden is tijdens een hevigen storm in de Noordzee gezonken. Men vermoedt, dat het sdhip op een wrak was gestooten. Van de opvarenden is slechts éên man geborgen. Men verwacht, dat minstens 15 per sonen om het leven zijn gekomen. LANDBOUWER DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Nabij het station Staphorst, is Zaterdagmorgen kort voor twaalf uur een landbouwer, die met paard en wagen den onbewaakten overweg aldaar passeerde, door een goederentrein in de richting Zwolle gegre pen. Voerman en paard werden op slag gedood. Het slachtoffer is de 60-jarige H. Nijboer. onge huwd. De overweg ter plaatse is geen verkeersweg, doch geeft den boeren gelegenheid hun landerijen te bereiken. Het uitzicht ter plaatse is zeer goed, zoo- dat. het vaststaat dat Nijboer niet behoorlijk moet hebben uitgekeken. Vrees voor zelfmoord. - Zijn vertrek voor- lcopig uitgesteld. - Tactisch optreden Abessijnsche regeering. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes.) ADDIS ABEBA, Zondagavond. Addis Abeba heeft gedurende de laatste 24 uren getracht een situatie op te lossen, zooals in de ge schiedenis der diplomatie nog niet is voorgekomen. Deze situatie was geschapen door de weigering van den Italiaanschen gezant, graaf Vinei, om het he vel van de Abessijnsche regeering op te volgen en het land te verlaten. Gisteravond te ongeveer 5 uur is hij uit het con sulaat verwijderd en sedertdien onder strenge be waking en voortdurend toezicht overgebracht in het huis van Ras Desta. De Abessijnsche regeering vreest voornamelijk, dat graaf Vinei zelfmoord zou kunnen plegen om op die manier als een martelaar te worden gekroond. Alles wordt in het werk gesteld om dit te verhin deren, en men hoopt dit bereikt te hebben, nu men hem uit 't consulaat heeft verwijderd en geen Abes sijnsche troepen in de buurt van het huis toe te laten. Het gezantschapspersoneel vertrokken. Dramatische en komische scène9 speelden zich gis terochtend af bij het vertrek van het personeel van het consulaat. Een sterke bewakingstroep zorgde er voor, dat de Italianen zouden vertrekken volgens de bevelen van de Abessijnsche regeering en een trein stond aan het station voor hen gereed. Een uur verstreek vóór een gedeelte van het per soneel arriveerde. Zij brachten wagonladingen ba gage mede en een luipaard, dat de lieveling van het consulaat was geweest. Graaf Vinei bief echter op het consulaat achter en beriep zich opnieuw op een besluit, dat hij de stad niet zou verlaten zonder den Italiaanschen consul van Magalo. Een uur ging voorhij. Er werd druk heen en weer geloopen tusschen het consulaat, het paleis en het station. Men hoopte, dat graaf Vinei in zijn vertrek zou toestemmen, maar ten slotte werd mij medegedeeld, dat hij zich in den kelder van het consulaat had op gesloten. Het huis zelf verkeerde in een staat van beleg. Daarna was weer een oponthoud aan het station. Signor De Geneet, de tweede secretaris van de lega tie, was aan zijn bewakes ontsnapt. Hij werd achter volgd en ten slotte gevonden met een geladen re volver in zijn hand. Hij werd ontwapend en terug naar het station gebracht en daar op den trein gezet. Ten slotte vertrok de trein met drie uren vertra ging, maar graaf Vinei bleef opgesloten in het le gatiegebouw. Vanmorgen stond een niuwe trein gereed om den gezant naar de kust te brengen. Men deelde mij me de, dat Graaf Vinei zich van het douanekantoor naar den trein zou begeven, De trein stond stoomend ge reed, maar van graaf Vinei was geen spoor te ont dekken. Later op den dag werd hij medegedeeld, dat de reden waarom graaf Vinei vanochtend niet was ver trokken en plotselinge verandering in de plannen van de Abessijnsche regeering was. Ik verneem, dat men thans heeft besloten het ver trek van den Italiaanschen gezant voor onbepaalden tijd uit te stellen, vermoedelijk totdat de regeering zich op de hoogte zal hebben gesteld van zijn weige ring de stad te verlaten. De Abessijnsche regeering heeft zich gedurende alle moeilijkheden, veroorzaakt door het vertrek van het legatiepersoneel en de weigering van den gezant de stad te verlaten, zeer tactisch gedragen. Noch tegenover het personeel, noch tegenover graaf Vinei is eenig geweld gebruikt. De regeering heeft al het gebruik van geweld strikt vermeden. De situatie in het Noorden. De regeering blijft volharden in een vreemd stil zwijgen ten opzicht^ van de gebeurtenissen in het Noorden. Ik verneem, dat men van plan is deze politiek voort te zetten, totdat de Volkenbond definitief sancties tegen Italië gaat toepassen. (Copyright Morningpost - A.N.P.). Ernstige incidenten aan de grens tusschen Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo. Moskou, Het Tass-agentschap publiceert een bericht volgens hetwelk op 6 October een Sovjet- Russische patrouille van het grens-detadhement van Grodekowo op een afstand van 3 K.M. van de grens is aangevallen door een afdeeling Mandsjoe- rijsche soldaten, ten getale van 20 man, die de grens hadden overschreden. Op 8 October werd op deizelfde plaats een uit 50 manschappen bestaand Japansch- Mandsjoerijsch detachement opgemerkt. In verband met deze grens-schendingen heeft de Sowjet-Russische regeering bij de regeeringen van Japan en Mandsjoekwo een energiek protest inge diend. Op 12 October passeerde echter een eveneens om streeks 50 man tellende Japansch-Mandsjoerijsche afdeeling in de nabijheid van dezelfde plaats we derom de gre,ns. Deze afdeeling, die ruim een kilo- meter op Russisch gebied, was doorgedrongen, open de het vuur op een Sowjet-patrouille, die bestond uit twee bereden grenswachten. Op het geluid van de schoten snelden twee andere Sowj et-patrouilles 18 man sterk, van een afstand van 2Yi K.M. te hulp-. De JapanschMandsjoerijsche troepen openden daarop machinegeweervuur, nadat zij het gras in brand hadden gestoken, teneinde onder dekking van, de daaruit opstijgende rookwolken te kunnen nade ren. Het resultaat van het gevecht was, dat aan beide zijden dooden vielen, en gewonden. Onmiddellijk na ontvangst van de desbetreffende berichten heeft de Russische regeering haren gezant in Tokio opdracht gegeven bij de Japansche regeering op besliste wijze tegen deze grensschendingen te pro testeeren. Tegelijkertijd heeft de Russische regeering voorstellen gedaan tot instelling van een gemengde commissie, die tot taak zou krijgen de gebeurtenis sen ter plaatse te onderzoeken. Moskou. De bladen melden uit Archangelsk, dat sedert eenige dagen in de Karische Zee en in het ge- heele gebied van Nova Zembla een orkaan van onge kende hevigheid woedt. Verscheidene groote sche pen hebben uit nood havens moeten binnenvluchten, terwijl andere schepen zich in groot gevaar bevin den. De in de laatste dagen gedaalde temperatuur heeft grooten sneeuwval veroorzaakt, tengevolge waarvan in het gebied van Nova Zembla de scheepvaart geheel stilgelegd is. De ijsbreker „Malygin" welke zich in het uiterste Noorden bevindt, verkeert in gevaar, aangezien dit schip volgens een radiobericht van den kapitein voortdurend een hevigen strijd voert tegen het gevaar vast te raken in het ijs. WIERINGERMEER. Bevestiging en intrede K. Kiewiet. 't Was jl. Zondag voor de Herv. Evangelisatie in de Wieringermeer een blijde dag. Toen toch, na een vacature van bijna een jaar, verbond de zich van Bergum, Fr., overgekomen voorganger, om als eigen Evangelist te worden ingeleid door den voorz. v. h. Zuiderzeefonds, Ds. J. Groeneweg van Hilversum, Ds. J. Groeneweg las voor Jes. 55. Na vooraf bijzonder; welkom te hebben geheeten, achtereenvolgens Bur- gem. Peters, de heer de Bruijn, algem. secr. der W< Meer Dir., de heer van Voorst van Beesd, secr. Z. Zee fonds, Kerkeraad Ned. Herv. Gem. alhier, Comité tot steun v. d. Evangelisatie-arbeid, de heer v. d. Bran- deler en de heer Wagenaar, als eer. v. h. Steunco mité, alsmede Ds. Finkensieper, koos Z. Wel.Eerw. als bevestigingwoord 2 Timot. 4 5, de woorden: „Doe het werk van een Evangelist." Na het stellen van de daartoe gebruikelijke vra gen werd toegezongen gez. 224:1—5. Vervolgens be klom de heer Kiewiet het spreekgestoelte om zich aan de Evangelisatie te verbinden en zulks doende naar aanleiding van Hand. 8:35 „En Filippus deed zijnen mond open en beginnende van deze Schriften, verkondigde hem Jezus." Na een korte uiteenzetting van dit Schriftwoord werden persoonlijke toespraken gericht tot Ds. J. Groeneweg, wien dank werd gebracht als bevestiger, Comm. tot steun van .Evangelisatie in de Wieringer meer. Bestuur Evangelisatie voor het aanvankelijk gestelde vertrouwen. Voorts dankt spr. voor de belangstelling van het Z.Z.fonds, vertegenw. W.Meer Directie, de heer Peters, als burgemeester, koster en organist en de vele vrien den uit Bergum, speciaal voor dit doel naar hier ge komen. Spr. besluit met de hoop, dat zijn werk niet alleen geestelijk, doch ook cultureele waarde heeft en uit de innige wensch, dat, waar eenigszins mogelijk, samenwerking zal worden gezocht met den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. De heer L. Hoogendoorn, voorzitter der Evangelisa tie spreekt een hartelijk welkomstwoord tot den heer en mevr. Kiewiet, en dankt tevens het comité voor den financieelen en geestelijken steun. Als oud-voorganger sluit Ds. H. O. Finkensieper van ZaandamOost de rij der sprekers. Op verzoek van den heer Hogendoorn werd staande toegezongen Ps. 150:1. Het roote kerkgebouw Le Middenmeer was bij na geheel gevuld met belangstellenden, terwijl een 20- tal personen uit Bergum (Fr.), per autobus deze plechtigheid bijwoonden. Voetbaluitslagen. Bij de j.11 Zondag op het ter rein te N. Niedorp gehouden wedstrijd tusschen Fle- vo 1N. Niedorp 2, wisten onze jongens huistoe te keeren met een 41 overwinning. Flevo 2 welke uitkwam tegen Moe 1 moest optrek' ken met onderscheidene invallers. De uitslag bracht dan ook geen resultaten. Met een verlies van 1—11 'kwam het einde. Het adspirant'enterrein te Berk hout was afgekeurd. NOORDSCHARWOUDE, 14 October 1935. Aanvoer: 400 Kg. aardappelen f 2.30, 100 Kg. uien drielingen 70 c.t., gele nep f 2.20. 30 Kg. spercieÖDoo- nen f 8, 39600 Kg. witte kool f 3.203.60. Bevelanders f 1.50. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Oct. 6700 Kg. aardappelen: R. Duken f 1.50, eigenh. f 2.30, bi. idem f 2.60—2.70, 22000 Kg. uien f 1.60—2, drielingen f 0.70—0.80, grove f 2—2.10, gele nep f 2.10 2.40, 11000 Kg. peen f 1.502, 45 Kg. spuercieboonen f 15.70, 440 Kg. kroten f 1.2—3.10, 1000 Kg. roode kool f 5.30, 11000 Kg. witte kool f 2.50—3.30, 6700 Kg. gele kool f 34.50, '5300 Kg. D. witte kool f 3.103.80, 520 stuks bloemkool f 5.50—11.80, 2e soort f 1.70—2.10,

Schager Courant | 1935 | | pagina 1