Schaarsch nieuws van het front. Boycot tegen Italië De heilige stad Aksoem gevallen Twee mannen door auto gegrepen WAPENEN NAAR ABESSYNIE. Bezig een band te repareeren. Staking op 1600 M. diepte. Een vierling. Dinsdag 15 October 1935. Postrekening No. 23330 SCHACER 79ste Jaargang. No. 9829 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, wordeD Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent vbewijsno4 Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Wegens koorts in Eritrea verwacht men in de naaste toekomst geen operaties van beteekenis. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes) ADDIS ABEBA, Maandagavond Het bericht, dat Dedjasmatch Hailé Se- lassie Gugsa naar de Italianen zou zijn over- geloopen heeft veel beroering in de regee- ringskringen gewekt Hoewel de regeering niet weet, wat er van te denken, deelt zij me de geen geloof aan het bericht te hechten en zif legt er den nadruk op, dat Dedjas match Gugsa de schoonzoon van den keizer is Tegelijkertijd wordt evenwel in sommige kringen toegegeven, dat de desertie van den leider van het Abessijnsche leger in het Noord-Oosten het gevolg zou kunnen zijn van een bestaande jaloezie tusschen hem en zijn machtigen buurman. Bas Kassa, en van 'n oude grief tegen den keizer, die het hem onrechtmatig toekomende grondgebied van zijn vader in tweeën heeft gedeeld en een ge deelte er van aan Ras Seyoem heeft ge schonken.. Het spreekt vanzelf, dat de Abessijnsche regeering tracht de gevolgen van de desertie van Hailé Selassie Gugsa ten aanzien van de plannen voor de verdediging van het land tegen de Italianen, te verkleinen. Daarom werd aangevoerd, dat, indien de desertie een feit zou zijn, het betrekkelijk onbelangrijk is, aangezien de werkelijke verdediging in het Noorden in handen van Ras Seyoem, Ras Kassa en Ras Ayelou ligt. Afvalligheid van een dezer troepen zou inderdaad vérstrek kende gevolgen hebben. De eenige houding der regeering bestaat daarin, dat zij het bericht als een fantastisch gerucht beschouwt, waarvan het niet van groot belang kan worden een officieele be vestiging of ontkenning te geven. Regeeringspersonen deelen mede, dat zij geen commentaar kunnen geven op berich ten uit Italiaansche bronnen afkomstig. De Abessiinen gelooven nog steeds, dat Adoea niet in handen der Italianen is. Deze indruk wordt óf bewust gewekt, óf hij is het gevolg van schaarsch nieuws van het front. Men wijst er op, dat Adoea tusschen heuve len ligt en daarom geen veilige strategische positie is. Daarom zouden de Abessijnsche troepen de stad zélf verlaten hebben en zich hebben teruggetrokken in het omliggend gebergte. De Italianen zouden om dezelfde reden ver meden hebben de stad in werkelijk bezit te nemen. Intusschen wordt medegedeeld, dat Ras Kasas de rivier Takkaze is overgestoken om zich bij het Noordelijk leger aan te sluiten. Een groote troepenmacht uit het Westen trekt met hem op. Over Ras Ayelou komt nog steeds het be richt, dat hij de, grens van Eritrea een flink eind naar het Noord Westen is overschre den en een sterke bedreiging vormt voor de Italiaansche verbindingslijnen. Men gelooft in de hoofdstad, dat in de naaste toekomst geen Italiaansche operaties van eenige beteekenis zijn te verwachten, aangezien de koorts, die steeds op het re genseizoen volgt, thans in groote deelen van Eritrea woedt. De Ahessiinsche regeering hier wordt steeds terughoudender in haar inlichtingen over het verloop van den oorlog. (Copyright Mommgpost - A.N.P.) Financieele sancties aangenomen GENEVE, 14 October (A.N.P.) i De sanctieconferentie heeft hedenavond de voorstellen betreffende crediet- en leening- boycot van Italië aangenomen. De Hongaarsche gedelegeerde legde daarbij een verklaring af, volgens welke voor Hon garije, dat geen geldschieter of schuldenaar is, geen sprake kan zijn van een deelnemen aan deze maatregelen. De Oostenrijksche ge delegeerde sloot zich bij deze opvatting aan. Overigens bestond onder de leden der con ferentie eensgezindheid er over, dat de boy cotmaatregelen onmiddellijk van kracht moe ten worden. De werkcommissie van de sanctieconfe rentie heeft hedenmiddag de algemeene be sprekingen betreffende de economische sanc ties beëindigd en twee commissies benoemd, één voor de grondstoffenkwestie en één voor het vergoeden van verliezen van afzonderlijke deelnemers aan de sancties. De volledige tekst van het aangenomen financieele yoorstel luidt als volgt: De regeeringen van de leden van den Vol kenbond zullen oogenblikkelijk alle noodzake lijke maatregelen nemen om de volgende transacties onmogelijk te maken: le. alle directe of indirecte leeningen aan de re geering van Italië en iedere inschrijving op leeningen in Italië of elders, hetzij direct of indirect, door de Italiaansche regeering geopend; 2e. alle bank- en andere credieten, hetzij direct of indirect voor de Italiaansche regeering bestemd, even als voorschotten, trekking op reeds bestaande credie ten of iedere andere leeningstransactie, welke direct of indirect ten gunste van de Italiaansche regeering komt; '3e. alle leeningen, direct of indirect bestemd voor openbare instellingen, particuliere personen of rechts personen, welke op Italiaansch grondgebied haar ze tel hebben, evenals het inschrijven op dergelijke lee ningen, in Italië of elders uitgegeven; 4e. alle bank- en andere credieten, hetzii direct of indirect bestemd voor openbare instellingen, narti- culiere personen op rechtspersonen, welke op Ita liaansch grondgebied ziin gevestigd, evenals voor schotten enz. welke haar direct of indirect ten goe de komen; 5e. alle emissie* van aandeel en of iedere andere onderneming van kapitaal ten behoeve van openba re instellingen, particuliere nersonen of rechtsperso- nen, op Italiaansch grondgebied gevestigd, evenals bet inschriiven op uitgiften van aandeelen of ande re opnemingen van kapitaal, welke in Italië of el ders te hunnen bate geschieden: 6e. de regperingen zullen alle noodzakelijke maat regelen treffen om de transacites, welke onder par. 1 tot en met 5 vallen, zii het direct of wel door tus- schenneusonen van andere nationaliteit, onmogelijk te maken. 1 BEROEP OP DE REGEERINGEN. De regeeringen worden uStgenoodigd oogen- blikkeliik die maatregelen van kracht te doen worden, welke zii kunnen treffen zon der dat zij verandering In haar wetgeving behoeven aan te brengen, en wel ingaande 31 October 1935. De regeeringen, die niet in in staat zijn, tiidig de noodzakelijke wijzi gingen in haar wetgeving te doen afkondi gen, worden verzocht, zoo spoedig mogelijk via den secretaris-generaal te laten weten op welken datum zii meenen dat bovenge noemde maatregelen voor hun land van kracht kunnen worden.. Iedere regeering wordt uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk via den secretaris-generaal aan de com missie te laten weten welke maatregelen zii conform bovenvermelde aanbevelingen genomen heeft. Alvorens tot de stemming werd overgegaan, namen verschillende gedelegeerden het woord. De afgevaar digde van Argentinië, Ruiz Guinazu, wees op de groote moeilijkheden welke voor zijn regeering voort vloeien uit het feit, dat in Argentinië ruim 1 millioen Italianen wonen, die de nauwste financieele en com- mercieele betrekkingen met Italië onderhouden. Bo vendien zou het eenigen tijd duren alvorens de noodige wetten zouden zijn uitgewerkt om het in stellen der sancties in overeenstemming met de Ar- gentijnsche grondwet te brengen. In principe is Ar gentinië echter bereid zijn medewerking ook aan de financieele sancties te verleenen. Ten einde aan zijn bezwaren tegemoet te komen, werd de voorlaatste alinea van bovenvermelde resolutie ingevoerd. (Naar uit Rome wordt gemeld onderhandelt Ar gentinië ondanks het raadsbesluit te Gencve met Italië over 't sluiten van een nieuw handelsverdrag). De gedelegeerde van Oostenrijk behield zich, daar Oostenrijk debiteurstaat van Italië is, het recht voor, zijn bestaande schuld te blijven afbetalen. Wederzijdsche hulp tegen staten, die het verdrag schenden. De coördinatiecommissie heeft gisteravond tevens een resolutie aangenomen, die de commissie van achttien vanmiddag op voorstel van Eden had goed gekeurd en die in het belang Van een vergemakke lijking van de naleving van de verplichtingen van art. 16 door de regeeringen der volkenbondsstaten- uitdrukkelijk in herinnering brengt, dat volgens dit artikel de Volkenbondsstaten elkaar wederkeerig zullen moeten bijstaan in de economische en finan cieele sancties, opdat de verliezen en ongemakken tot het minimum worden teruggebracht en dat de Vol kenbondsstaten elkaar wederkeerig zullen moeten bijstaan in het verzet tegen eenigen bijzonderen maat regel, dien de het verdrag schendende staat tegen een van hen richt. Uitvoerverboden opgeheven. Engeland opende de reeks. Reuter seint uit Londen: De opheffing van het wapenembargo voor Abes- sinië door Groot-Brittannië is stilzwijgend geschied; het werd niet noodig geoordeeld, dit formeel bekend te maken. Indien Britsche exporteurs vergunning aanvragen voor uitvoer naar Abessinië, zullen deze aanvragen door het ministerie van handel worden overwogen. De „Evening Standard" meldt dat de regeering van Abessinië onlangs bij de Bank van Egypte een bedrag van 600.000 pond sterling heeft gedeponeerd voor den aankoop van wapenen. Zweden zal een dergelijk besluit nemen. Stockholm. In een officieuze mededeelmg wordt medegedeeld, dat Zweden, overeenkomstig de aan beveling van den Volkenbond het uitvoerverbod van wapenen naar Abessinië zal opheffen. In verband hiermede wordt opgemerkt, dat ïn Zweden een algemeen verbod van uitvoer van wa penen geldt, en dat voor iederen uitvoer een spe ciale vergunning noodig is. ROME, 14 October (A.N.P.): De heilige keizerstad Aksoem zou, naar de meening van Italiaansche kringen, Maandag reeds door Italiaansche troepen zijn bezet, zonder dat verdere gevechten vóór of binnen de stad zou den zijn geleverd. Geen schade aangericht? Aksoem met zijn belangrijke bedevaarts kerken, de bestuursgebouwen en de zich in de omgeving der stad bevindende kloosters, zou zich niet aan eventueele schade hebben blootgesteld. De heilige stad zou dus niet ver overd zijn, doch zou zich vrijwillig hebben overgegeven. Overloopers. Uit de buurt van Aksoem zouden tal van opperhoof den en boodschappers van kloosters bij het Italiaan- schen hoofdkwartier zijn aangekomen, waar zij ver klaard zouden hebben zich te willen onderwerpen. Nieuw corps inheemsche troepen? Het Italiaansche hoofdkwartier gaat op het oogen- blik na of het mogelijk is de troepen van den gou verneur van Oost Tigré en de met dezen overgeloo- pen stamhoofden, in het geheel ongeveer 12.000 man, overeenkomstig een wensch van Ras Gugsa als corps inheemsche troepen ónder Italiaansch bevel te orga- niseeren en later tegen Abessinië te laten optrekken. l 3500 Abessijnen bij Adoea gevangen? Bij de gevechten om Adoea zijn, volgens te Rome ontvangen berichten, 3500 Abessijnen gevangen geno men. Deze manschappen zijn naar een bizonder kamp overgebracht. Thans moeten zij medehelpen bij den aanleg van wegen. Het tot nu toe veroverde gebied van de provincie Tigré heeft een oppervlak van ongeveer 4000 vierk. K.M. Italiaansch vliegtuig boven Akaba? Jeruzalem: Volgens berichten uit Amman heeft van daag een Italiaansch vliegtuig een verkenningsvlucht gemaakt boven de aan de Roode Zee gelegen Britsch- Transjordaansche haven Akaba. Arabisch protest tegen Italiaansche actie. De Arabische nationale jeugdorganisaties van Syrië hebben besloten op 18 October door een stille betoo ging en het neerleggen van den arbeid in de groote steden van Syrië te protesteeren tegen den Italiaan- schen opmarsch in Abessinië. Italianen rukken op in de richting van Harrar. Londen, 15 Oct. (A.N.P.). De correspondent van Daily Telegraph te Dire Daoea verklaart, dat het Italiaansche legercorps onder Graziano langs de grens van Britsch Somaliland oprukt in de richting van Harrar, doch op zijn linkerflank bedreigd wordt door naar schatting 160.000 Abessiinen. die uit het Zuid Westen komen. Het leger van Ras Desta is uit Webbe Shebeli ver trokken. De stammen uit de buurt van Gerlogoebi hebben zich bij Ras Destra aangesloten. Dit Italiaansche leger bestaat uit drie Europeescbe en twee inheemsche divisies. De troepen worden ver gezeld van 250 tanks en 20 vliegtuigen. Zij zijn on geveer 30 mijlen opgerukt in de richting van de linie Bohetle-Beridaleh. Tienduizend dooden en gewonden? Het totaal aantal dooden en gewonden aan Abes sijnsche zijde, met inbegrip van de non-combattan ten, wordt geschat op 10.000, van wie velen op fatale wijze zijn gegast met een mengsel van chlorine. Damot, dat ten Zuiden van de Britsch-Somaliland- sche grens ligt en bekend is om zijn zeven mos keeën, is door luchtbombardementen geheel verwoest 200.000 man Abessijnsche troepen zijn geconcen treerd bij Jijiga en Sasabaneh. De Turksche officier Jevib Pasja en de Duitscher von Loeben zijn advi seurs dezer troepen, die hun hoofdkwartier te Tom- sa hebben. Een gedood en de ander ernstig gewond. Delft. Gisteravond omstreeks kwart over zes heeft op den Nieuwen Rijksweg tusschen Delft en Rotterdam onder de gemeente Pijn akker een verschrikkelijk ongeval plaats ge had, waarbij een doode te betreuren valt en een ander ernstig werd gewond. Langs den niet verlichten weg stond ter rechter* zijde een vrachtauto stil met een lekken band. Eenw ge personen waren bezig den band te repareeren, toen uit de richting Rotterdam een personenauto, naderde. De bestuurder werd verblind door een te genligger en bemerkte eerst op twee meter afstand voor zijn wagen twee personen, welke op den grond lagen en bezig waren met het herstellen van de vrachtauto. De bestuurder schrok hevig en trachtte tevergeefs te remmen. Hij kon niet voorkomen, dat beide personen, een jongeman en een oudere, respec tievelijk 10 en 20 meter werden meegesleurd. De ge volgen waren vreeselijk. Onmiddellijk werd de Delft- sche politie gealarmeerd. Daar de oudere man nog teekenen van leven gaf, werd hij het eerst naar het gasthuis te Delft overgebracht. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Met een dokter keerde men daarna terug en op den weg constateerde de dokter den. dood van den jongeman, den ongeveer 20-jarigen U, uit Voorburg. Ook hij werd naar het gasthuis tq Delft overgebracht. Tweede ongeval. Terwijl men bezig was hulp te verleenen aan de slachtoffers van het eerste ongeval, botsten in de nabijheid wederom twee auto's tegen elkander. Een dame werd over den weg geslingerd en klaagde over. inwendige pijnen. Zii, die fcMarige L, uit Rijswijk, werd eveneens naar het ziekenhuis te Delft over gebracht. Haar toestand is niet ernstig. Nader vernemen we, dat het slachtoffer, de 22-Ja rige kolenhandelaar A. F. Urbain, wonende te Voor burg, met zijn auto langs den weg stond en bezig was een lekke band te repareeren.Hij werd daarbij geholpen door den 44-jarigen expediteur Konings uit Rotterdam, en diens zoon, die juist in een expedi tie-auto passerde. De bestuurder van een personenauto komende uit de richting Rotterdam, de 35-jarige H. F. J. L. uit Den Haag, werd verblind door de lichten van een hem tegemoetrijdende auto en reed op de bij de kolenauto op den grond liggende U. en K. in Bei de personen werden, zooals reeds gemeld, eenige tientallen meters meegesleurd. U. was vrijwel op slag dood, terwijl K. in het ziekenhuis te Delft werd opgenomen Zijn toestand is hopeloos. Het tweede o; De dame, welke bij het tweede ongeluk daar ter plaatse werd gewond is de 24-jarige mej. Lubbers uit den Haag. Haar toestand is niet ernstig. Londen. In de Engelsche mijn Ninen Miles Point' in Zuid-Wales heeft de weigering der directie om 88 niet-georganiseerde mijnwerkers te ontslaan, geleid tot een proteststaking der georganiseerde arbeiders Sedert Zaterdag zijn meer dan 30 mijnwerkers niet meer naar boven gekomen; zij willen de mijn niet verlaten vóór hun eischen zijn ingewilligd. De directie daarentegen wil eerst dan onderhande len, wanneer de stakers de mijn hebben verlaten. Zondagmiddag brachten de vrouwen der betreffende arbeiders levensmiddelen in de mijn. De stakers be vinden zich in een 1600 M. diepe gang. Bij den in gang van de mijn is politie geconcentreerd om inci denten te voorkomen. Zondagavond hebben 1800 leden van den Mijnwer- kersbond van Zuid-Wales te Blaenavon besloten, een sympathiestaking te beginnen, indien de stakers Maandagmorgen niet naar boven zouden zijn geko men. In het koninklijk kostelooze ziekenhuis te Londen is een vierling geboren, vier jongens. De moeder, Victoria Harmsworth geheeten, is de vrouw van een metaalarbeider uit Stoke Newington. Het gezin had reeds drie kinderen. Men had reeds maanden geleden uitgemaakt, dat zij een vierling verwachtte en haar dan ook met de beste zorgen omringd. Professor Amy Fleming, de eerste ginecologe van het ziekenhuis, hielp de vrouw, bijgestaan door een mannelijken col lega en vijf verpleegsters. Verscheidene andere doc toren waren eveneens bij de bevalling tegenwoordig. De jongetjes werden dadelijk na de geboorte in wat ten verpakt en in een electrisch verwarmde wieg ge legd. Het zijn gezonde kinderen. De moeder heeft be sloten de jongens de namen te geven van George, naar den koning, Albert naar den hertog van York, die president-commissaris is van het ziekenhuis, Vic- tor naar zichzelf en Alfred naar haar man. De kin deren wegen ongeveer de helft a tweederde van het normale gewicht van een jonggeborene. De moeder zelf is als tweeling geboren. SENSATIONEELE MEDEDEELING IN DE ZAAK MOONEY. San Francisco. Frank P. Walsb, de New York- sche advocaat, die vecht voor de invrijheidstelling van Tom Mooney, heeft thans verklaard, al zijn geld en zijn geheele vermogen ter beschikking te willen stellen om de „geweldigste knoeipartij en de groot ste dwaling der geschiedenis van het recht" aan het licht te brengen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1