Plaatselijk Nieuws. (JU Bergen. De moord op Schiermonnikoog. Vereeniging Langendijker gemeenten. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Nieuwe revolutionaire beweging in Noord-Mexico. SMOKKELEN AAN DE ZUIDGRENS. Een zonderlinge vondst. INTERNATIONALE VEREENIGING „BELLAMY". De opening van het winterseizoen. I)c groep Bergen van de Internationale Vereen. „Bellamy" opende gisteravond in de voorzaal van de Rustende Jager het winterseizoen. Toen de Voorzitter, de heer Fleumer de bijeen komst opende, was er zeer veel publiek aanwezig. Spr. heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder deii Voorzitter van het Hoofdbestuur. Mr. Dr. P. IJssel de Schepper, die zich belangeloos berèid had verklaard dezen eersten avond te komen spreken. (Applaus). De voorzitter gaf daarop het woord aan Mr. Dr. IJssel de Schepper, die tot onderwerp had gekozen: Is een Bellamy-staat te verwezenlijken? Spr. begon met te zeggen, dat deze vraag feitelijk voor hem geen vraag meer was. Vroeger, toen spr. student was, vond hij, hetgeen Bellamy in zijn'boek „Het jaar 2000" verkondigde, een utopie. Een maand of negen pas geleden is spr. van gedachten veran derd en nu is hij volbloed voorstander van de I.V.B. Spr. kon zich niet voorstellen dat er nu nog zoo veel menschen zijn, die op deze wijze wenschen voort te leven. In dezen tijd is het noodig voor de men schen weer wat licht te zien; er is een mogelijkheid om in iets anders te komen, maar dan zijn er men schen noodig om een nieuwe idee te propageeren. Velen meehen, dal de menschen er niet rijp voor zijn om de evolutie te brengen, omdat de mensch zoo slecht is. Maar dat is niet zoo; de mcnsch wordt slecht door den druk dezer tijden. Bellamy is een der grootste profeten, dien spr. leent. Hij heeft alles vooruit gezien, ook de fouten waaronder wij thans leven en ook de oorzaken van die fouten. Het gebrek aan koopkracht is de oorzaak van alle ellende van* tegenwoordig. Dat is over de heele we reld zoo. Als we dit eens goecï bekijken, moeten we toch zeggen: Wat is de mensch toch dom. Al die wondere techniek stelt ons toch zeker in staat, het Zoo heel anders te maken. Het winstsysteem is oorzaak van dit gebrek aan koopkracht. Dat heeft Bellamy al reeds ingezien. Dit winstsysteem werkt fout naar twee kanten. Schaf het winstsysteem af en we zijn er. Hoe kan dat? zal men vragen. Maak van de menschen een gemeenschap, laat ze werken voor elkaar en verdeel de productie onder elkaar. Spr. vroeg zich af, of de menschen daar rijp voor zijn. En hij beantwoordde deze vraag bevestigend. Er is een groote kracht, noem die kracht God. Maar we weten allen, dat die groote kracht inhoudt: logica en harmonie. Die harmonie zeide spr., moet echter bewust zijn. De evolutie noemde spr. het komen van een chaos tot den kosmos. De menschheid moest door evolutie komen tot een hechte broederschap. Doch dan moet uit het onbe wuste, het bewuste geboren worden. Uit het bewuste individualisme is het kapitalisme ontstaan. Ieder mcnsch is thans egocentrisch. We zitten nu echter in den tijd van den overgang naar de bewuste broe derschap. Daartoe zullen we kunnen en zullen we ook zeker geraken. Er zullen twee dingen komen, of revolutie, of Bellamy. Een tusschenweg is niet mogelijk, meende spr., Immers, deze gemeenschap .vernietigt zichzelf. Spr. verwierp de denkbeelden van versobering en Industrialisatie. Inflatie en devaluatie vernietigen met zoo tal van andere dingen koopkracht. Het gaat er dus niet om dït stels'eï' op te lappen, want dat kan niet. De staat moet worden een naamlooze vennootschap, dat gaat niet ineens, maar moet gelijk matig gaan. Niet het geweld of dwang, maar door menschen die overtuigd zijn en willen. Er is een studiecommissie, die al 45 stelsels heeft gevonden om een brug te slaan. Van al die stelsels wil spr. er geen een kiezen, maar op het moment, dat het. Nederlandsche volk een Bellamy-staat wensoht, dan zal ongetwijfeld wel de beste brug •worden genomen, om ons volk naar de welvaart te leiden. Iedere inwoner zal, indien het zoover is. een gelijk deel krijgen uit die Naamlooze Vennootschap Het stelsel noemde spr. doodeenvoudig. Ieder mensch die zijn rechten heeft, zal ook zijn plichten bobben. En de plicht der menschen is dan te wer ken. Ieder kind in den nieuwen staat tot z'n twin tigste jaar opgevoed en gaat dan over naar het arbeidsleger, dat duurt tot het 55ste jaar. De drie eerste jaren zullen zijn de corvée-iaren, daarna kiest de mensch zijn werk zelf. Dan zal het ■werk een genot worden. Men zegt wel eens, dat dan de mensehen zullen gaan luilakken. Maar de monsch is van nature niet lui, de omstandigheden maken hem zoo. Er zijn drie lacio en vveE.e he mel zullen doen luieren en wel: le. de publieke opinie; 2e de keuze welke men zelf heeft gedaan en Sc het feit, dat ider mensah z'n eigen energie kan uitleven. Dit. alles is reeds door Bellamv voorzien, Men leze daarvoor maar eens zijn tweede boek: „Ge lijkheid voor allen". Wanneer de staat van Bella my wordt ingevoerd, zal ieder het naar behooren hebben en niemand zal meer gerek behoeven te Ui- den. Nu is de mensch een slaaf: in de nieuwe maat schappij zal de mensah vrij zijn. De gedachte van Bellamy wordt gedragen door de gedachte van één heid in het Heelal. Door dezen tijd van lijden nu moeten wij komen 'tot een broederschap dit gezamenlijk lijden nu is de opvoeder dien wij hebben moeten. Daardoor zal de mensch de lasten van egoisme en het ego centrische van zich gooien en tot ons komen, aldus eindigde spr. zijn rede welke met een luid applaus werd beloond. Na de pauze bestond er gelegenheid tot het stel len van eöh rif lelijke vragen, waarvan door eenigsen dei* aanwezigen werd gebruik gemaak. Daarna sluiting, W I E R 1 N G E .V Brand. Dinsdagmorgen in de vroegte is de onbewoonde boerenwoning van mevr. de Wed. Sprenkeling Klein, alhier, staande aan den Noord-Stroeërweg tot den grond toe afgebrand. Hoe de brand is ontstaan, is niet bekend, en even eens vreemd, omdat het huis onbewoond was. De brandweer, welke ter plaatse arriveerde, heeft zich bepaald met het dooven der resten. Verzekering der de schade. Vei^adering van de Onderlinge Burger Brand waarborg Maatschappij te Wieringcn, op jl. Dinsdag morgen in café Schellus alhier. De opkomst der le den was als gewoonlijk gering. De voorzitter, de heer B. Kat, opende de vergade ring met verschillende mededeelingen. Het gegeven overzicht laat zien dat de Mij. niet voor rampen is gespaard gebleven. Gezien de coulante afwikkeling van zaken met de berverzekerings Maatschappij, is er nog een financieel voordeel te bespeuren. Als gewoonlijk zijn maandelijks bestuursvergade ringen gehouden, in de beste verstandhouding. Voor een brandgeval is justitieele hulp ingeroepen. Spr. zegt dapk aan de Coöp. Onderl, van N. Hol land metwei ke herverzekerings Maatschappij aan genaam en zakelijk is samengewerkt. De brand van hedennacht te Stroe komt ook in t gesprek, omdat dit huis bij de Wiertoger was ver zekerd, en uitkeering wel zal moeten plaats hebben. De heer De Wit vraagt, of het bestuur vrijdom van handelen heeft hij het bepalen van uitkeering aan hulp ^vrijwillige hulp) om uitbreiding van brand tegen te gaan. Voorzitter zegt van wel, en er wordt ook vergoeding in dien geest uitgekeerd als dit noodig is. De Secretaris, de heer W. de Vries, leest de no tulen, der vorige vergadering, welke zonder op- of aanmerking worden goedgekeurd. De penningmeester, de heer J. Bruul, brengt ver volgens verslag uit. Verzelcerdbedrag op 1 Juli 1935 f 2.958.750; ontvangen premie van 1 Juli 1934 tot 1 Juli 1935 f4.998.96. 158 aanteekeningen werden op polissen gemaakt, terwijl 45 nieuwe polissen werden uitgereikt. In Januari 1936 zal de centrale bestuursvergadering te Wieringcn worden gehouden, waarbij de Maat schappij hier 50 jaar zal bestaan. Kasoverzicht: Saldo 1 Juli 1934 f67.23, ontvangsten f 19183.91. Totaal f 19254.14. Uitgaven totaal f 19089.42, saldo 1 Juli 1935 f 164.72. Vergelijkingskapitaal: Kapitaal 1934 f 45.397.83, ka pitaal 1935 f 45.080.33. Achteruitgang f317.50, nog te innen premiën f 580.96, wat nog een voordeelig ver schil brengt van f 263.46. De waardeering der stukken is bepaald volgens de nominale waarde. De voorzitter spreekt waardeerende woorden over het kasbeheer, en brengt de brand te Stroe, van he den nog ter sprake, waarna sluiting volgde. LANGEND IJ R Eerste Hulp bij Ongelukken. De afdeeling Langendijk van de Eerste Hulp bij Ongelükken zit niet stil. Deze aan den Langendijk al meer en meer populair wordende vereeniging gaat steeds voort met propaganda maken voor haar werk. Men heeft besloten, de volgende maand in Concordia te Noordscharwoude een demonstratie-avond te geven. Daar zal o.m. worden getoond het redden van dren kelingen, tot nu toe niet door E.H.B.O. op een de monstratie-avond vertoond. Een projectie-apparaat met lichtbeelden zal deze reddingen verduidelijken. Ongetwij eld zal hiervoor veel belangstelling bestaan. Men deelt ons mee, dat bij de Provincie het voornemen bestaat, binnen enkele maanden onder handelingen aan te knoopen voor den aankoop van tal van perceelen aan den Waarddijk voor den aanleg van den nieuwen provincialen weg. Er liggen weer al eenige jaren achter ons, sinds de vereeniging van de Langendijker gemeenten in het brandpunt van veler belangstelling stond. Onge twijfeld zijn er maar weinigen, die er aandacht aan schenken, dat op het departement van Binnenland- sche Zaken nog altijd een wetsontwerp ter afdoening ligt, waarin de vereeniging der Langendijker gemeen ten wordt voorgesteld. Dat het toen niet tot indiening van dat wetsontwerp is gekomen, is vooral te wijten geweest aan de ernstige bedenkingen van de gemeen teraad, de commissie uit de ingezetenen, den z.g.n. dubbelen raad en de actie uit den boezem der inge zetenen zelf. Het toenmalige Ministerie heeft toen ge volg gegeven aan den aandrang van de Broekers, die voorgaven zelfs geografisch van dé overige drie ge meenten van den Langendijk gescheiden te zijn (er ligt n.1. een sloot tusschen Broek en Zuidscharwoude) en hun zelfstandigheid wilden behouden op grond van historische overwegingen. Broek is in meerder heid christelijk, er wordt dus ook geen kermis ge houden; jn de andere 3 gemeenten is dit wel het geval, want daar is de meerderheid niet christelijk. Allerlei argumenten zijn toen aangevoerd en deze hebben het gewonnen van de bewijsgronden der ove rigen, de voorstanders van vereeniging. De laatste jaren, nu men overal om bezuiniging roept, en niet het minst in onze Volksvertegenwoordi ging, komt de vereeniging van gemeenten weer voor en na aan de orde. De Gemeentewet moet zelfs ge wijzigd worden, om cumulatie van ambten in ge meenten beneden 5000 zielen imperatief voor te schrijven, ten einde alzoo bezuiniging te betrachten. Het wetsontwerp tot vereeniging der Langendijker gemeenten blijft echter onder het stof van departe mentale dossiers verborgen en geen 'Kamerlid schijnt er blijkbaar aap te denken, dat, als er gemeenten om samenvoeging roepen op grond van de meest spre kende en meest overtuigende overwegingen en om standigheden, het de Langendijker gemeenten zijn. Het is er ons niet om te doen, al die voor vereeniging sprekende argumenten naar voren te brengen, doch willen er alleen op wijzen, hoe vreemd het aandoet, als Minister De YVilde op alles en nog wat wil be zuinigen, doch blijkbaar vergeet, dat hier een bezuini- bingsobject is te vinden, dat, eenmaal verwezenlijkt, permanente voordeelen van socialen, financieelen, cultureelen en anderen aard biedt. Het is ons niet onbekend, dat, wat we hier weergaven, herhaaldelijk een onderwerp van bespreking in verschillende krin gen uitmaakt, doch de vrees, dat de „historische" be denkingen het onder den tegenwoordigen Minister van Binncnlandsche Zaken nog altijd zullen winnen van rationeele argumenten der voorstanders van vereeniging, is oorzaak, dat er eigenlijk niets gebeurt Toch zou men er zich niet moeten over verwonderen, als er eerlang weer een initiatief wordt genomen om de regeering onder het oog te brengen, dat er ten Noorden van Alkmaar 4 aan elkaar geklonken ge meenten liggen, die burgerlijk nog altijd 4 keer 1 zijn, doch die natuurlijk, geografisch en maatschappelijk één eenheid vormen, die slechts wacht op een wette- lijken doop in Den Haag. ZUIDSCHARWOUDE. De heer P. Goet, het bekende lid van de kolfclub Op Maat, alhier, heeft in den 50 slagen kolfwedstrijd, die in 3 klassen werd gespeeld, den tweeden prijs be haald in de eerste klasse met 480 punten. De Ouderconimissïe heeft, naar we vernamen, aan den gemeenteraad het verzoek gericht over te gaan tot het stichten van een soort schoolartsendienst in dezen vorm, dat de kinderen, als ze op school ko men en verder éénmaal per jaar door den plaatselij ken geneesheer worden onderzocht. OPME EP Vischwedstrijd. Zondagmorgen om 6 uur werd alhier een vischwed strijd gehouden door de hengclsportvereeniging T.O.P. Dit was den laatsten wedstrijd, die werd ge- houdfen in 1935. De deelname had wel iets grooter kunnen zijn, maar door de 17 leden, die mcededen: werd met veel moed gevischt. Het was een mooie wedstrijd, waar in elk half uur een prijs was te be halen en tevens werd dan de visch meegerekend voor de wedstrijdprijzen. De uitslag van den halfuurswedstrijd luidt als volgt: 1ste halfuur H. P. v. d. Ree, 2e half uur J. de Gier, 3e half uur D. Waal, 4e halfuur F. Boersma, 5e half uur P. Groot, 6e half uur B. Bruinsma. De prijzen over den geheelen wedstrijd werden als volgt gewonnen door: le prijs J. de Gier, 2e prijs P. Groot, 3e prijs F. Boers-ma, 4e prijs D. Waal, 5e prijs B. Bruinsma, 6e prijs J. Valk. De vangst was niet groot, maar toch goed te noe men. T.O.P. is in Aug. 1935 opgericht en heeft dit jaar 4 wedstrijden gehouden, wel een teeken dat de leden allemaal liefhebbers zijn van de hengelsport* RECHTBANK. Behandeling voor de Rechtbank te Leeuwarden. Leeuwarden, 15 Oct. De rechtbank te Leeuwar den behandelde gister de zaak tegen den 20-jarigen Georg Anne Riddering, zonder beroep te Utrecht, thans gedetineerd, verdacht van doodslag op den heer H. J. Kerstholt te Groningen, die tijdelijk op het eiland Schiermonnikoog vertoefde. Deze heer Kerstholt, die 64 jaar oud was, en in Groningen een groote bekendheid bezat en die eenige zomerhuisjes op Schiermonnikoog had, wel ke hij gedurende het badseizoen verhuurde, werd Zaterdagavond 13 April van dit jaar vermoord ge vonden in een put, welke op ongeveer 100 Meter af stand van een der zomerhuisjes was aangelegd. Deze doodslag werd reeds gepleegd in den nacht van 6 op 7 April en pas een week later ontdekt. Op 6 April was met een extra gelegenheid, omdat hij de postboot had gemist, op het eiland aangeko men een 21-jarig jongmensch, dat voorgaf Ridder te heeten en ingenieur van beroep te zijn. Ilij vervoeg de zich aan de Centrale op het eiland met de mede- deeling deze te willen onderzoeken, omdat klachten van eilandbewoners waren binnengekomen over de hoedanigheid van het licht. Dc dienstdoende ambte naren vroegen hem zich te legitimeeren, hetgeen hij niet deed en zich direct verwijderde. Later schijnt de zich als ingenieur uitgegevene zich met den heer Kerstholt in verbinding te hebben gesteld, in ver band met aangelegenheden in een faillissement van een bakker op Schiermonnikoog, die goederen en andere zaken aan Kerstholt in bewaring zou hebben gegeven, waarna de bakker het eiland had verlaten en deze de goederen na herhaalde aanmaningen niet terugzond. Een jongen, die voor den heer Kerstholt vaak boodschappen verrichtte en ook op den bewusten Zaterdagavond daartoe opdracht had gekregen, ont ving van den pseudo-ingenieur des Zondagsochtends bericht, dat deze boodschappen niet noodig waren, daar hij alle bezittingen van den heer Kerstholt had overgenomen en deze reeds van het eiland was ver trokken. De burgemeester, die ook van de zaak hoorde, kreeg echter argwaan en stelde over het z.g. koopcontract een onderzoek in bij den door den „ingenieur" genoemden notaris. Deze laatste wist echter van niets en de burge meester stelde den „ingenieur" op transport naar Leeuwarden, waar hem een verhoor werd afgenomen Er bleken toen geen termen aanwezig den verdachte Verwachting: Matige tot zwakke westelijke tot Zuidwestelijke wind, nevelig tot zwaar be wolkt, weinig of geen regen, weinig verande ring in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran dering. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 772. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 15 gr. C. 59 gr. F. SUBLIMAATPASTILLES! 1 voor het ontsmetten van aardappelen tegen zeer lagen prijs, verkrijgbaar in TERLEP'S DROGIS TERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen. Uitspraken 1 October. Cornèlius v. d. B., gedetineerd, zedenmisdrijf (eisch 6 maanden gev.), 4 maanden gev. met aftrek van 4 maanden voorarrest en invrijheidsstelling. Arie van W., pensionhouder A'dam en Herman Heinrich D., id., te Elspeet, smaadschrift subs. eenv. beleediging (eisch vrijspraak), vonnis conform. Nic. Snip, en Jan Ton, tuinders, Zwaag, hooger beroep vonnis kantonger. Hoorn, ter zake overtre ding Sierteeltcentrale, vonnissen bevestigd, voor Jan Ton thans opgelegd (f25 boete of 15 dagen). Corn, Peetoom, visscher, Westwoud, valschheid in geschrifte in hoedanigheid van steuntrekker, vrij gesproken. Paulus Anth. J., autornaatvuller, A'dam, gebruik making van ondeugdelijke -munststukken, teneinde een consumptie-artikelen-automaat in werking te stellen. Eisch vrijspraak, geen uitspraak. Pieter B., bloemkweeker, Castricum, diefstal van 3 zak narcisbollen.. Jacob KI., loswerkman, Helder, zedenmisdrijf, (eisch vrijspraak), .geen uitspraak. Twee steden in handen der rebellen. Nogales (Mexico): De revolutionaire beweging, ie maandenlang in de steden en in de landbouw districten van Noord-Mexico heeft gesluimerd, is thans weer tot uitbarsting gekomen. Naar verluidt bevinden de steden Santa Ana en Magdalena zich in handen der rebellen. vast te houden. Hij werd op vrije voeten gelaten. La; ter kwam men op dit besluit terug. Maar toen de Leeuwarder justitie, die van Utrecht arrestatie ver zocht, was zulks reeds geschied op verdenking vau verduistering van f 100 ten nadeele van een fabri kant bij wien R. werkzaam was. Toen bleek ook dat de op Schiermonnikoog opgegeven naam en ti tel gefingeerd waren. Men had te doen met Georg Anne Riddering. Raadsman van verdachte is Mr. A. Velpman te Leeuwarden. Aan verdachte wordt ten laste gelegd doodslag door Kerstholt met kracht de keel samen te knijpen of te drukken en vervolgens een lap in den mond te duwen tengevolge waarvan de toevoer van lucht on mogelijk werd gemaakt en Kerstholt kort daarop is' overleden. Omtrent den geestestoestand concludeert dr. Weersma, zenuwarts te Leeuwarden, dat verd. toere keningsvatbaar moet worden geacht. Als getuige-deskundige werd gehoord dr. Chr. W, G. Mieremet te Groningen, die concludeert, dat Kerstholt zeer waarschijnlijk door verstikking om het leven is gekomen en niet door verdrinking. Uit het verhoor van den verdachte bleek, dat ten huize van Kerstholt, die verdachte met een mes be dreigde, een worsteling was ontstaan, na afloop waarvan hij ontdekte, dat zijn tegenstander was „slap" geworden; hij had hem daarna een lap in den mond gestopt en vervolgens het lijk eenigen tijd later in een put geworpen. Verdachte verklaarde, dat hij in een onderhoud met 'Kerstholt het aankoopen van alle zomerhuisjes op Schiermonnikoog heeft besproken en dat later een koopcontract is opgemaakt. Vcrd. heeft na^r dit contract gezocht. Hij vertelde, dat er bij K. thui's e©n woordenwisseling is ontstaan, waarbij K. een mes greep en op R. af kwam. Er ontstond een worsteling. Tenslott- kwamen we vechtende in de slaapkamer terecht, waar ik al wor stelend K. op het bed had geworpen. Toen merkte verdachte plotseling dat zijn tegen stander zich niet meer verweerde. President: Waarom hebt u een prop in zijn mond geduwd? Verdachte: Om het geluid te dempen. Hij maakte een rochelend geluid. Later begreep ik, dat hij dood -was. Dr. Mieremet verklaarde, dat het rochelend geluid alleen kon zijn ontstaan, doordat verdachte K. het strottenhoofd heeft dichtgeknepen. De officier van justitie hield een uitvoerig requisi toir, waarin hij betoogde, dat verdachte de voorop gezette bedoeling had gehad K. van het leven te be- rooven, Hij vorderde tenslotte een gevangenis straf van tien jaren. De verdediger, mr. Veldman betoogde, dat veroor deeling wegens doodslag niet kan volgen. Slechts zal mogelijk zijn veroordeeling wegens mishandeling met doodelijken afloop. Buit: 1000 K.G. suiker; 750 K.G. margarine; 15 rijwielen. Het smokkelen aan onze zuidgrens neemt toe en wel vooral als straks het werk door de lange en duistere nachten zal worden begunstigd en de ken nis van het terrein den smokkelaars veel voorgeeft op den vreemden ambtenaar. Toch loopen er vele smokkelaars tegen de lamp, hetgeen uit het volgende moge blijken, aldus de „Msb." In Weert stieten de kommiezen onder Boshoven op een troep smokkelaars, die op het halt-geroep fiets en smokkelwaar aan kant gooiden en de vlucht na men, achterlatende een buit van circa 400 kg. boter, 200 kg. suiker en 7 rijwielen. Onder Ell nabij Weert verrasten de kommiezen een 4-tal smokkelaars, die eveneensde kennismaking met de kommiezen wisten te ontkomen, maar intusschen 4 rijwielen, 150 kg. suiker en 100 kg. boter in han den van de kommiezen moesten achterlaten. In het aan Weert grenzende Budel hadden de kom miezen meer succes, wat betreft de aanhouding van een troep smokkelaars, die een procesverbaal oplie pen en ovendien moesten afgeven 250 kg. Belgische suiker en 300 kg. margarine, benevens 6 rijwielen. In Maarheeze werd bij diverse ingezetenen huiszoe king gedaan door de rijksambtenaren en werden ver schillende partijen suiker en boter in beslag geno men, hetgeen natuurlijk vergezeld ging met even zooveel processen-verbaal. Dit alles is het resultaat van een tweetal dagen van het smokkelbedrijf in het klein, want grootere kwantums vinden nog altijd hun weg per vrachtauto. Een nieuw smokkelobject van den laatsten tijd van België naar hier schijnt te zijn Eau de Cologne. FILIAAL ALBERT HEIJN. In verband met de a.s. verbouwing van den win kel van de firma Albert Heijn op de Laagzijde alhier, is tegen 1 November gehuurd de garage van den heer J. K. Boontjes, eveneens op de Laagzijde. Aldaar zal dan gedurende de verbouwing het filiaal der firma Albert Heijn worden gevestigd. In ons nummer van gisteren kwam het onderstaan de bericht voor onder het Berger nieuws. Dit was bedoeld Plaatselijk Nieuws te zijn. We laten het daarom hier nogmaals in zijn geheel volgen. Men vindt in den grond bij de in uitvoering zijnde kanaal werken veel voorwerpen, maar wat men Maan dagmiddag in een drooggemalen sloot langs den Lage- dijkerweg vond is men elders nog niet tegengeko men. In de sloot grenzende aan den Lagedijkerweg, vond men Maandagmiddag een nog in goeden staat zijnd heerenrijwiel met carbidlamp. De heeren opzich ters vonden deze vondst dermate eigenaardig, dat men de Brigade-commandant der Rijksveldwacht, Majoor Holema, van een en ander in kennis stelde. Deze was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in. Vermoedelijk heeft het rijwiel reeds eenige maanden in de wegsloot gelegen, daar de kettingkast van het rijwiel geheel verteerd was. Vermoedelijk is dit rijwiel wat bij het in de .sloot gooien nog zeer goed geweest moet zijn, wel van een of andere rijwieldiefstal af komstig en heeft men het om de een of andere reden daar ter plaatse in de sloot gegooid om er van af te zijn. Een verder onderzoek zal zeker worden ingesteld, -teneinde aan de weet te komen van wie dit rijwiel indertijd geweest kan zijn. Zou het mogelijk zijn dat het gelijk met de daar ter hoogte in de sloot gevon den gestolen waterleidingbuizen van het Wad in het water terecht is gekomen?

Schager Courant | 1935 | | pagina 2