De bisschop va de Noordpool De stem uit het graf VARIA. SCHAGER ROOSJES TRAPMAN 4 Co. Een zwaar werk A. METZELAAR-Bakker, Mevr. A. METZELAAR-Bakker, Mevr. A. METZELAAR-Bakker, Huishoudster, Onder buitengewoon moeilijke omstan digheden verbreiden Katholieke geestelij ken onder4 de Eskimo's de leer van Christus. (Van een V.D.-correspondent.) Een bisschop aan "de Noordpool? Zoo woordelijk moet dat natuurlijk niet opge.vat worden, want ten slotte wonen er aan de Noordpool geen menschen en bestaan er dus ook geen geloovigen, die de bijstand van een geestelijke noodig hebben. Maar in admini stratief opzicht is deze benaming juist, want de dio-, cese aan de Hudsonbaai, aan wier hoofd een bis schop staat, omvat ook de Noordpool. Deze bisschop aan de Hudsonbaai is een priester van Franscbe nationaliteit. Hij heet Turquetil en werkt reeds sedert twee jaar in het hooge Noorden van Canada aan de grenzen van de Poolzee. Het is «sen moeilijk en opofferend beroep, dat deze missiona ris met zijn collega's, waarvan de éen in de grijze woestenijen van Alaska, de andere aan de monding van de Mackenzierivier werkzaam is, maand voor maand' eii jaar voor jaar'in het eeuwige ijs, uit oefent. De moeilijkheden van de werkzaamheid aan de kus ten van de Noorpoolzee'spruiten niqt zoo zeer voort uit de overvloed aan werk, dat té verrichten is, als wel üit de omstandigheden waaronder dit verricht moet worden. Daar.al deze menschen, die bekeerd moeten worden, of gedoopt of die een preek willen hoor en over dit ontzaglijke gebied geheel verstrooid leven,'moeten de geestelijken'steeds met sleden on ierweg zijn. Soms leiden dergelijke tochten honder den kilometers lang .dóór streken, die nog nooit door een -mensch betreden zijn. Zoo ver het oog reikt ziet het niets anders dan sneeuw en ijs, ijs en sneeuw, 'of in de drie maanden, waarin hier de zomer heerscht rle eindelooze eentonige steppen, waar het schamele •gras groeit. Het eerste wat de missionarissen aan de Poolzee te leeren hebben is zich aan te passen aan de troos- telooze natuur en het buitengewone klimaat. Tempe raturen van zestig graden onder nul behooren in deze gebieden niet tot de uitzonderingen. Ze moeten dus leeren zich te beschermen tegen storm en koude, de slede té mennen zonder de richting kwijt te raken, hetgeen een .zekere dood zou beteekenen, en honger ontberingen te dragen. Daartoe is niet alleen een -erk lichaam'en een ijzeren wil noodig, maar ook een vast geloof en een heilige overtuiging. De plicht heeft den bisschop van de Noordpool reeds herhaaldelijk buiten de Poolcirkel geroepen. Eén keer moest hij zelf op den 78sten breedtegraad een mis lezen. En wel op Haffinland, de reis er heen '«vas uiterst gevaarlijk. Maar de Eskimo's, die ei- wo nen, hadden den wensch geuit hun nieuwen bisschop te hooren preeken. Op een bitter kouden dag in Maart bereikte Turquetil zijn doel en terwijl hij de aan dachtig luisterende Eskimo's het woord Gods ver kondigde, dartelden op de drijvende ijsschot3en zee honden en ijsberen. Het-Noordelijkste mis9iestatïon bevindt zich-in de nabijheid van Pond Inlet. Het leven is er moeilijk en vol ontberingen. Op al deze missiestations of zij nu meer naar het Noorden of meer naar het Zuiden lig gen, zijn de dappere Europeanen geheel van de bui tenwereld afgesloten. Zij leven geheel geisoleerd te midden der eenvoudige inboorlingen, die aan hun zorgen toevertrouwd zijn. Een schip komt slechts zel den in deze eenzame streken en' slechts één keer in het jaar kunnen de missionarissen er vrij zeker van zijn, dat een stoomboot hun de noodige levensmidde len,'werktuigen en kleedingstukken brengt. Indien ze geluk hebben dan is er misschien wel post bij uit het verre vaderland. Hoog in het Noorden van Canada, nauwelijks twaalf kilometer van de Poolcirkel verwijderd, in de nabij heid van Fort Goede Hoop, heeft men maanden gele den een der mooiste kapellen gebouwd, die er ter wereld bestaan. Het was een moeizaam werk. Iedere balk, iedere plank, iedere ruit, ieder, stukje metaal, het-geheele gereedschap, alles moest op ranke vlotten 'getransporteerd worden. Maar men liet zich niet ont moedigen, want men wilde de korte weken henutten, waarin de dooi is ingetreden. De Eskimo's hielpen ijverig mee en zwoegden van vroeg tot Iaat. Zij toon den, dat zij inderdaad intelligente schepselen Gods zijn. Toen de kleine kapel klaar was verheugden de Eskimo's zich als groote kinderen. Met dezelfde ijver, waarmee zij aan den bouw van hun kerk geholpen hadden, wijdden zij zich ook aan de versiering er van. De houten balken werden met snijwerk versjerd, dat een getuigenis aflegt van de artistieke aard der Eskimo's. Alles wat zij* aan kost baarheden bezaten, sleepten zij naar het godshuis. Ook de Eskimo vrouwen zaten niet stil. Zij looiden huiden, waarmee de wanden bedekt moesten worden en naaiden bontwerk, dat in de kerk opgehangen moest worden, opdat het er toch maar goed warm zoii zijn. Toen het kerkje klaar was, kwam de bisschop zelf om haar in te wijden. In den nacht, die vooraf ging aan' deze gebeurtenis, had het zoo gestormd en was er zooveel sneeuw gevallen, dat de kapel onder de sneeuwmassa's bedekt was en de brave Eskimo's moesten hard werken om tenminste den ingang vrij te krijgen. Dat was eén droevig bericht, dat ik hij mijn aan komst in 't kleine hotelletje, waar ik ieder jaar een deel van mün vacantie. doorbracht, te hooren kreeg: de oude Muller hhd hét tijdelijke met het eeuwige •verwisseld. Ik had den kostelijken, ouden baas, die achter zijn isegrimmig uiterlijk een warm voelend hart. en een groote portie levenswijsheid verborg, al tijd graag mogen lijden en de gesprekken, die wij hier eiken zomer met den waard van den Vergulden Leeuw hadden gevoerd, hadden mijn verblijf hier .altijd op de meest aangename wijze gekruid. ,,'t Is alles heel vlug in zijn werk gegaan", vertel de de waard. „En hij heeft precies geweten, wanneer het met hem afgeloo- pen zou zijn. Acht da gen tevoren ging hij nog naar Rotterdam en daar kwam hij'heel ge heimzinnig met een pakje -vandaan. Hij heeft toen bij mij nog een bittertje gedronken en daarbij zat hij al maar naar dat pakje te kijken en in zichzelf te mompelen. En toen ik hem vroeg: „Muller, wat heb je daar toch. meegebracht uit de stad in dat pakje?'.' toen barstte hij in lachen uit' en zei: „Da!t is iets heel nieuwerwetseh, dat krijgen mijn erfgenamen." Den volgenden dag bleef hij in bed liggen en een paar dagen later was het met hem gedaan." „'t Is jammer", zei ik, „jammer van zoo'n pracht-- kerel Nu zullen al de neven en nichtjes zich zeker wel in hun handen wrijven. Wat' konden ze hem met hun- kwasi-belangstellend gedoe altijd öp stang ja- .gen! Nu, hij'zal hun zeker wel een. aardig duitje hebben nagelaten." „Dat heeft hij zeker!'- lachte de waard uit „den Vergulden Leeuw". „Maar de erfgenamen hebben er niet-veel plezier van beleefd, daar heeft hij wel voor geiorgd, de oude." „U weet, hoe al die neefjes en nichtjes van hem altijd om hem heen hingen; elk oogenblik kwamen ze uit de stad aangezet, om te kijken hoe het met hun lieve oom ging. Ze brachten altijd cadeautjes voor hem .mee, goedkoope prullen of oude rommel, waar ze zelf geen raad meer mee wisten. En toen de oude Muller op een keer van een buurman, die hard om geld verlegen zat, om' hem te helpen een oude gra- mofoon had overgenomen, tóen dachten de neven en nichten, die dat ding in zijn huis zagen, dat hun lie ve oompje zoo dol op gramofoonmuziek was en van af-dien dag kwamen ze allemaal aanzetten met hun versleten gramofoonplaten, om hun oom nog méér plezier te doen en het gaf hem niets of hij al zei, dat hij die krassende dingen niet kon uitstaan. Daar lachten ze maar wat om en zeiden, dat Oom zich heusch niet hoefde té geneeren, hij kon het gerust aannemen, 't was hem van harte gegund. Zoo is dat éen heel jaar lang- gegaan, tot de oude er razend van werd, maar of hij al hoog- of laag sprong, 't gaf allemaal niets, hij kon zijn lieve fa milie niet tot andere gedachten brengen. Zoo vaak je in dien tijd langs het huis van den ouden Muller kwam, altijd hoorde je 't gejengel van de gramo- foon en dan wist je wel hoe laat 't was: et was weer familie bij hem op bezoek." De waard van den „Vergulden Leeuw" nam een indrukwekkende slok-en ging toen voort: „Toen hij gestorven was, de oude Muller, toen kwamen ze al lemaal, de familieleden, om tegenwoordig te zijn bij de opening van het testament. De notaris maakt de brief open en leest. En daar opeens begirtt hij me1 te lachen, te lachen, zoódat hij bijna niet verder kan. lezen; want daar heeft de oude Muller geschreven: als dé erfgenamen willen weten, hoe hij over zijn vermogen, beschikt heeft, dan moeten ze eerst alle gramofoonplaten, die in de grooté kist liggen, een voor een doorspelen en hef allerlaatst die, welke heelemaal "Onderin ligt in een verzegeld pakje, en dat alles moest onmiddellijk gebeuren, qnder toezicht van den notaris!" De waard keek mij vol heimelijke pret aan: „Eerst hebben de erfgenamen natuurlijk willen protesteeren, maar 't gaf hun niets, er was niets aan te verhel pen. Toen haalden ze de koffer voor den dag en toen ze hem openmaakten, lagen daar zoo om en nabij tweehonderd gramofoonplaten, alles wat ze hem in dén loop v.an een jaar op zijn dak hadden gescho ven. En toen begon het gejengel, de eene plaat na de andere en de neefjes en nichtjes moesten al hun afgedankte, krasserige rommel aanhooren, de shim- mies en de fox trotta en Sarié Marijs en Marie, die mjt met één huzaar en al zulk soort dingen. Tegen den avond hebben ze een kleine pauze gehouden en toen, ging het er weer op los, den heejen nacht door. Ik geloof, als de oude eens had kunnen zien, wat 'n zure gezichten zijn erfgenamen zetten, dat hij had krom gelegen van de lach. Tegen den roo-gen waren ze er eindelijk doorheen. Toen werd het verzegelde pak geopend en wat zat er in? Nog een gramófoon- plaat, maar een blanke, van aluminium En toen ze die .lieten spelen, sprongen ze allemaal .van schrik overeind, want het was de oude Muller' die daar sprak en die plaat had hij indertijd in Rotterdam, toen hij zijn einde voelde naderen, van zichzelf laten maken. En alles, wat hij bij zijn leven niet zoó had willen of durven zeggen, dat Had hij nu eens eventjes uitgepakt, gescholden heeft hij de lui, dat de stuk ken er af vlogen en tot slot zei hij, dat hij er erg blij om was, dat ze hun oude jengel-platen, waarmee, ze hem het leven tot een hel hadden gemaakt, nu eens rustig en met alle aandacht hadden kunnen genieten en ze mochten ze meenemen als aandenken aan hun lieve, oude Oom en wat het echte testament betrof, dat lag in Rotterdam, bij Notaris Kleij, maar ze hoef den er geen moeite voor te doen, want hij had al zijn geld aan instellingen van liefdadigheid vermaakt." De waard van den „Vergulden Leeuw" schudde van het lachen. „En toen hebben ze met z'n allen de gramofoonplaten uit het raam gesmeten, de heele bende, een gejoel als op een bruiloftsfeest was 't, het heele dorp heeft .erom gebruld, en toen zijn ze weg? gereden en ze hebben zich nooit meei' laten zien. Zoo is dat gegaan, Mijnheer, en laten wij er nu nog eens eentje op den ouden Muller drinken." 'ALFRF.D BALTE. N.V. DE HELDERSCHE GRAAN- EN KUNSTMESTHANDEL, voorheen G. R. KEYSER Co. Binnenhaven 64 DEN HELDER - Tel. 106. Vrijblijvende noteéring af magazijn: Laplatamais f5.35 Maismeel 5.65 Gerstemeel, van zware Inlandsche gerst 5.80 Voerroggenjeel 5.20 Paardenboonenmeèl 6.50 Voertarwe, Inlandsche 6.70 Haver,' Geplet f 7.10 -650 Ch'e val iergerst, geschoond 5.50 Voerrijst incl. 7.20 Gemengd Kippenvoer 6.20 OCHTENDVOER CRI^. incl. 8.00 Varkensmeel, A. 6.40 Varkensmeel, B. 6.00 Kalvermeel, A. 8.50 Kal vermeel, B. 8.30 Koeienmeel, 2022 z.v., eiwit, 57 vet 6.60 Murwe Lijnkoek W.L., in kisten, netto 8.20 Gem. Koekjes W.L., 35^37 eiwit en vet, incl. 7.10 L.B. KOEKIES „DE PI|L" Met voederzouten incl. 7.10 Gebr. Zaansche Voorslaglijnkoek, (vette f 7.50) 6.90 LijnzaadscÜilfers. SYPESIEYN incL 7.10 Gebr. Grondnotenkoek, 55 6.70 Gebr. Cocoskoek, blanke MEXO 6.80 Soyaschroot. Inlandsch. incl. -6.30 Gebr. Palmpitkoek 5.40 Gebr. Sesamkoek. het voer voor JONGVEE 6.70 Protospulp 35% suiker incl. 4.90 Tarwezemelen en Tarwegrind, incl. 6.10 Vleeschbeendermeel. incL 6.50 Vischméel 65% eiwit. 8-10% vet incl. 10.00 Carnarïna, N.S - incl. 10.00 Diermeel, SCHAGEN incl. 8.00 Phosforzure Voederkalk.' DELFTSCHE, incl. 7.00 TURFMOLM fijn per pak 1.80 Alles per 100 K.G. Gemalen en gebroken bruto voor netto, Emballage op rekening. Betaling contant en verder AHV.. en onze bekende- condities. -r Maalloon granen f 0.40 per 100 Kg. Pletloon granen f 0.40 per. 100 Kg. Bij partij prijs op aanvraag DE DADEL IN DE ALGERIJNSCHE SAHARA. De dadelpalm, in Algiers Kort weg „palmier" geheeten, Is de ko ning derSahara. De dadel vormt het hoofdvoedsel der bewoners van de fifahara-woestijn. De vrucht is zijn spijs, het hout levert de noo dige bouw- en brandstoffen. Zon der de dadelpalmen zouden zij niet kunnen leven. Een Arabisch spreekwoord zegt van den boom: de kruin in het vuur, dè voet in het water. .Inderdaad heeft de boom om goed te gedijen, zoowel veel water als veel zon" noodig. Nachtvorsten van. eenigè graden verdraagt de palm intusschen zeer goed, evenals een zonnehitte van 50 gr. Celsius. De boom bereikt een hoogte van twaalf tot zestien meter en geeft na vier of vijf jaar de eerste vruch ten. Voor elkén palm wordt be lasting betaald, wisselend tusschen 25 en 50 centimes per jaar. De da dels worden gewoonlijk verkocht per regime (Ast) van 16 tot 20 Kg. De fijnste dadels zijn die van Souf; dan komen die van Metlili, Quargla en Tuggrufh. Eert groot deel der vruchten, in de laatstge noemde stréken geoogst, wordt over Biskra naar Europa gebracht; doch ook hierin vindt men verval- sching en menige zoogenaamde da del-van Biskra heeft nimmer die plaats gezien. DE GEWAANDE RIDDERS OF HET WEDERZIJDSCH TITELBEDROG. Een bende internationale Zwen- delaans heeft.de ponjunctuur van de laatste weken meesterlijk uitr gebuit door sprookjesachtige titels en ridderorden aan den mail te bfengep. In Frankrijk hebben eenige ar- rèstaties plaats gehad, 'namelijk te Marseille en Parijs. Men heeft het schandaal kunnen volgen over, Brussel, Amsterdam en Dultsch- land tot aan .Genève. De bedriegers gaven voor, ïn dienst van den koning der konin gen te staan, die bereid was aan personen, wier sympathie voor Abessinië zich in klinkènde munt uitte," oude titels te verleenen. De belangrijkste en duurste daarvan was die van K.C.K.K, hetgeen zoo veel beteekent als „schildknaap van den negus" Deze eerenaam werd tegelijk met een fraai opge maakt document en eenige hals snoeren tegen een vergoeding van vijftienduizend Zwitsersche fran ken aan belanghebbenden afge staan Tevens kreeg men er een knippatroon bij cadeau van het uniform, dat de ridder gerechtigd is te dragen. Het aantal slachtoffers van deze gauwdieven kan naar de politie verklaart niet geteld worden, evenmin als „hetgeen ont breekt" (volgens den Prediker). EEN MAN, WIENS HUMOR GOUD WAARD BLEEK. Te New York heeft de beroeps komiek Rack een som van drie millioen dollar geërfd. Eenige we ken tevoren kon hij zich nauwe lijks bedruipen en hij legde" nooit een cent over, Toen hij een bericht van de jü- stitie kreeg, dat hij verschijnen moest in verband, met een- hem ten deel gevallen erfenis, (jacht hij, dat zijn collega's zich een grap permitteerden Toen het ver zoek evenwel' doore en dringende herhaling werd gevolgd (men zou kunnen zeggen: een aanmaning) besloot Rack het gevaar, zich be lachelijk te maken, te trotseeren. Dies wachtte hij het dwangbevel niet af en begaf zich naar het'op gegeven bureau Daar bleek hem, dat de koopman John Ra've hem. zijn geheele fortuin had nagela len in verband met een vroolijke avond, die Rack den erflater be zorgd had. .Rack heeft verklaard, zijn beroep niet op te geven. Zijn nieuwste mop luidt:' „Ik zou niet weten, waarom ik er mee op zou houden Zelfs als men drie millj- oen dollar bezit, kan men nog wel lachen.? HET NUT VAN OORVEGEN EN MUILPEREN. Voor den landman waren 'de grensscheidingen vroeger van groot gewicht. Zij vprmden de aanwij zing voor de grootte van. de hoeve, de afzonderlijke akkers én weiden. Op haar verplaatsing wa ren de zwaarste straffen gesteld, en hét was een oud, wijdverbreid geloof, dat degenen, die zich aan het misdrijf van verplaatsing der grensscheidingen hadden schuldig gemaakt, na hun dood, moesten wandelen op het stuk land, dat zij aangerand hadden. Geen wonder," dat men zich moeite gaf, de plaats waar men een grenssteen had, in tegenwoordigheid van getuigen voor latere tijden in ieders herinne ring vast te leggen. Maar de getui gen konden sterven; vooral als rij bejaard waren, moest men Hier mee rekening houden. Onze voorouders wisten zieh ech ter te helpen. Men nam de jeugd om bij het zetten der steenen getui ge te zijn. Daar echter de jongelui in den regel volstrekt niet door drongen waren van het hooge ge wicht der zaak, waarvoor zij ge bruikt werden, moest men andere middelen te baat. nemen. Midden onder de plechtigheid, zoodra het gat gegraven was, waar een steen geplaatst werd, gaf mèn' den jon gen, die aan niets kwaads dacht, een oorveeg of te wel muilpeer, dat hem hooren en zien verging. Dat moest hem een „gedenkcedel" zijn, dat hier de steen gezet was gewór den. En zoo ging het verder. Tegenwoordig is zoo iets niet meer noodig. Nu wordt alles "^et papier en inkt nauwkeurig beschre ven en, zoo noodig, in kaart ge bracht. Heden overleed, nog onver wachts, mijn lieve-Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevr. in den ouderdom van 54 jaar. SchoorI» F. METZELAAR. Anna Paulowna.: L. METZELAAR. METZELAAR-Waiboer. en ANNIE. Schoort, 19 Oct. 1935. Ter-aarde-bestelling Dinsdag 22 Oct, 2 uur n.m., te Wieringer- waard. Geen bezoek. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve Dochter, Schoonzuster en Tante in den ouderdom van 54 jaar. SchoorI, 19 Óct. 1935. Alkmaar, M. METZF.LAAR-de Veer. Wieringerwaard, A. METZELAAR-Kaan. W. METZELAAR. Heden overleed zacht en kalm, onze. lieve Zuster, Schoonzuster en Tante in den ouderdofn van 54 jaar, SchoorI, 19 Oct 1935. Wieringerwaard: I. A. BAKKER. M. BAKKER-Kaan. Alkmaar: A. BAKKER—Bakker. H. BAKKER. Anna Paulowna: f. STAM MES-Bakker D. STAMMES Kei.nsmerbrug V. BAKKER A. C. BAKKER-Kisjemaker Schagen: M. TIMMERMAN-Bakker. D. P. TIMMERMAN En Kinderen. .Gevraagd P.G., léeftijd 20-25 jaar, bij heer al leen, zakenman. Brieven oiider letter B, Bureau van dit blad. Soc. Burgerkring Oudesluis Alg. Ledenvergadering op Woensdag 23 Oct. a.s. Beste Schrammen te koop bij C. GOOTJES, Schagen. Te huur gevraagd: p.m. 50 R.R. Teeltvergunning voor tulpen, tevens gevraagd een joij- gen om bollen te planten. G. BAKEN Gz., Boermansweg, Anna Paulowna. Te koop gevraagd: Een Indian Scout voor sloop, liefst losse kop. Brieveq met prijsopgaaf onder No. 62 Bureau van dit blad. Te koop: Fijne Handperen, 5 en 7 cent per pond. D. PORTEGIES, Kweekerij .„Tuinr lust", Schagen. Te huur: WOONHUIS, Elft No. 3. Te bevragen bij HIS WILMS, Hippolytushoef. Gevraagd: Een flinke nette Bakkersleerling of Halfwas. Brieven onder letter G. Bureau- van dit blad. Te koop: IMPERIAL ZAAITARWE f12.— per 1*00 Kg. inclusief. C. SCHENK, Kreil, Wieringerwaard. Gevraagd: een net meisje, voor de morgenuren e.n Vrijdags den geheeleh dag. R. BRUGMAN, Torenplein 78a,Schagep Gevraagd: Een Hulp in de Huishouding, voor d. of d. en n. Brieven lett. A.B.. Poststation Oudesluis.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3