Nog binnen 14 dagen jegens Italië In het Noorden 'tllbijUUttlS Groote rede van Sir Samuel Hoare Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. Int. Telef. No. 20 De toestand thans uiterst gespannen Ras Seyoem en Ras Kassa moeten stand houden DE OSSCHE BENDE. STROOM VAN WAPENEN NAAR ABESSINIE. DOOR DEN TREIN IN EEN SLOOT GESLINGERD, De gestrande schepen bij Egraond. Crisisheffing op varkensvleesch. Italië is nog een oude vriend en bondgenoot van Engeland. Woensdag 23 October 1935. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advértentiën nog zooveel mogelijk 1n het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 79ste Jaargang. No. 9835 Prijs per 3 maanden 11.80. Lossd nummers 6 cent. ADVERTEN- TISN vaD 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent vbewljsno. Inbegrepen. -Groote letters wordeD haar plaatsruimte berekend. (Van onzen specialèn correspondent W. F. DEEDES) ADDIS ABEBA-, Dinsdagavond. Ik verneem, dat de toestand aan de Noord grens thans uiterst gespannen is. De Abessijn- sche legers hebben thans de hun aangewezen posities ingenomen en de regeering wacht thans op de botsing, welke waarschijnlijk in de eerstkomende dagen tot den eersten groo- ten veldslag sinds het uitbreken van den oor log zal leiden. De vermoedelijke ontwikkeling in de naaste toekomst wordt duidelijk uit de bizonderheden over de sterkten, de posities en de bewegingen der beide legers, die ik uit mi- nisterieele bron heb ontvangen, en die, naar ik verneem, de mooiste en meest accurate cij fers bevatten, die voorhanden zijn. Er zijn in het geheel ongeveer 320.00Q Abessijnen bij. •den strijd betrokken, hoewel de mobilisatie in de pro vincie Tigré nog steeds onvolledig is. Ras Seyoem's leger dat. 150.000 man sterk is, is echter nog,steeds 'het grootst in aantal en tevens van uit strategisch oogpunt het belangrijkst. Ras Seyoem heeft tot nu toe het meerendeel der gevechten voor -zijn rekening genomen. Zijn leger heeft verliezen van 15.000 tot 20.000 man geleden, waarvan velen ten Zuiden van Adoea gevallen 'zijn. De, Abessijnsche regeering blijft intusschen onver stoord. Men begrijpt dat zware verliezen in een gue- rilla-oorlog onvermijdelijk zijn. Ras Seyoem heeft daarentegen een groot aantal Italiaansche gevangenen gemaakt, terwijl slechts weinigen van zijn eigen man nen door den vijand zijn gevangen genomen. Ras Seyoem's leger, dat eenige mijlen ten Noorden yan Makallé ligt, strekt diagonaalsgewijs uit van Agula tot Hamle. Een gedeelte- bezet bovendien' de heuvelen róndom Adóea. Ten Westen van' ras Seyoem en, ten Noorden van de rivier Takkazé ligt ras Kassa's leger, dat 100.000 man sterk is en zich uitstrekt van een-punt op -10 mijlen ten, Zuid-Westen'van Aksoem 'in de richting van Adella, dicht bij Hamle. Dit leger is juist de rivier Takkazé uit het Westen overgetrok ken en de gezamenlijke troepen van ras Kassa en ras Seyoem vormen thans een groote letter L. Ras Kassa voert thans het bevel over het geheele Noordelijke front. In het Noord-Oósten tusschen ,Dera en Edaga Hamoes ligt het leger van dedjasmats Kassa, dat 20.000 man sterk is. De frontlijn van ras Ayeloe's le germacht van 40.000 man bevindt zich volgens de laat- ste berichten ten Zuiden van Om Agar dicht 'bij de grens van den Soedan. Ras Ayeloe beschikt bovendien over 20.000 man cavallerie, door ras Kassa uit Gondar gezonden én voorts uit 20.000 man door ras Imroe uit Godsjam gé- stuutd, hetgeen de totaalsterkte van zijn leger op 80.000 man brengt. Deze 'troepenbewegingen zijn voor deze woestijn streek buiten verwachting gelukt en ik verneem, dat ras Imroes troep haar bestemming weldra zal heb ben bereikt. De troepen in de tweede linie zijn bijna even be langrijk. Uit het Oosten trekt, achter het leger van dedjasmats Kasse, een leger van 20.000 man, uit Sacota op, onder leiding van Wagshoem Kaleda en diens zoon. dedjasmats Hailoe. Dit leger bevindt zich thans niet ver van Makkalé. Achter de in hoofdletter L. vorm opgestelde legers van ras Kas sa-en ras Seijoem, ligt dedjasmats Admassoe, een broer van ras Ayeloe, met. een leger; van 15.000 tot 20.000 man, die zich thans tusschen Dabat en Saco ta bevindt. Daarachter komen de troepen van ded jasmats Gobanna (8000 man) en van dedjasmats Ambtsjoew (10.000 man), die zich tusschenSacota en Debra Tabor. bewegen. Weer daarachter zullen zich de gedeelten van 't leger opstellen, die thans Addis Abeba hebben ver laten. De meeste dezer bewegingen hebben des nachtes plaats gevonden om aan de observatie van Italiaansche vliegtuigen te ontsnappen. De meeste troepenbewegingen zijn thans voltooid, behalve in het 'Oosten, waar dedjasmats Kassa en Kaleda steeds verder optrekken. Dit kan geen kwaad, om dat de Abessijnen verwachten, dat de eerste Ita liaansche aanval uit dezen hoek zal komen en dat dientengevolge niét tegenover een stilstaand, .doch tegenover eeri optrekkend leger zal komen. Men gelooft, dat het grootste deel van het Ita liaansche leger langs en over de grens tusschen Aksoem en Adigrat ligt. Men hoopt, dat de uitge strektheid dezer liniën het' afsnijden van verbin dingen des te gemakkelijker zal maken. Belangrijke bewegingen zijn nog niet opgemerkt, behalve in het Oosten, waar men heeft gepoogd dedjasmats Kassa het trekken langs de grens van Londen, 23 October. (A.N.P.). Daily Telegraph meldt uit Addis Abeba, dat Ras Mnlugueta hét opperbevel op zich zal nemen over de troepen, die de Abessijnen i® het Noorden hebben geconcentreerd. Men gelooft, dat binnen veertien dagen aan het Noord Oostelijk front een hevige veldslag zal beginnen. Ras Seyoem heeft bevel ontvangen op de linie naar A.doea met alle middelën stand te houden, terwijl er aan den anderen kant aan wijzingen voor zijn, dat de Italianen niet hun opmarsch door het bergachtige gedeelte van het land willen forceeren, doch de woestijn van Danakil willen doortrekken. Volgens officieele berichten der Abessijnen hebben de Italianen ernstig van dorst en koorts te lijden, vooral in het district van den berg Moessali, waar 5000 man van de Danakil-stam de bronnen met zout onbruik baar hebben gemaakt. Uit Dire Daoca wor den versterkingen gezonden aan de Dana- kils, die voortdurend gevechten leveren met de Italianen. Gemeld wordt, dat de Abessijnsche gene raal Ayeloe aan het Noordelijk front gewond is geraakt. Het door de Italianen gepubliceerde com- mnniqué spreekt slechts van de versterking der bezette gebieden. Danakil onmogelijk te maken. Een sterke macht is gebruikt, om hen terug té drijven. Het is hier, dat van ernstige gevechten sprake is. Op het oogenblik hebben zoowel ras Seyoem als ras Kassa de opdracht vast te'houden. Ras Ayeloe, die thans tracht de Italianen, af te, snijden, die de grens ten Zuiden van de rivier Setit trachten over te steken, kan eveneens sterken te genstand verwachten. Er gaan geruchten te Addis Abeba, dat'ras Ayeloe ernstig gewond zou zijn en dat een dokter van hier uit zou zijn verzonden. Uit al deze" mededee- lingen blijkt, dat Adoea thans door ,een dubbelen gordel van troepen is omgeven. Ras Seyoem's. man nen staan in de voorste rij en daarachtpr bevinden zich de legers der beide Kassa's en een gedeelte van ras Seyoem's leger, die samen 270.000 man sterk een halven cirkel aan den Zuidkant vormen. Ik verneem eveneens, dat belangrijke gebeurtenis sen in Dessié zijn te verwachten. D§ kroonprins zou naar Addis Abeba terugkeeren, zoodra de kei zer vertrekt om het bevel over het Wallo-leger, dat, aangevuld met de keizerlijke garde en het leger, dat onder bevel van den minister van Oorlog staat 200.000 man sterk zou zijn. Dit -leger zou zich ten slotte aansluiten bij de troepen onder bevel yan dedjasmats Wadajo. (Copyright Morning Post-A.N.P.) Nadere bijzonderheden over den te Eind hoven gearresteerden Ossenaar. Betreffende de arrestatie van den Ossènaar A. H., bijgenaamd de Saai, te Eindhoven, wordt nader vernomen, dat de aanhouding is geschied op last van den officier van justitie mr. Dubois te 's-Her- togenbosch. Reeds geruimen tijd vermoedde deze dat de Saai medeplichtig zou zijn aan verschillen de inbraken dié eenige jaren geleden te Eindhoven zijn gepleegd. In verban'd hiermede werd zekere 'V. H., bijgenaamd de Mulder, uit Ossafkomstig, en gedurende dien tijd te Eindhoven gewoond hebben de, uit de strafgevangenis te Amsterdam, wa-ar hij momenteel verblijft, naar Oss overgebracht. Hij werd aan een streng verhoor onderworpen en be kende tenslotte aan den officier van justitie mede plichtig te zijn aan *n vijftal inbraken te Eindho ven en omgeving Gistermiddag werd A. H. uit Eind hoven naar 's-Hertogenbosch gebracht en na ver hoor in het huis van bewaring opgesloten. Hij heeft nog niet bekend. Verder wordt als medeplichtige ih deze zaak ver dacht een derde Qssenaar, zekere J. V. B., een be ruchte recidivist, die .reeds wegens andere delicten in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch is opgesloten. Hij zal nog nader aan den tand wor den gevoeld. Roofoverval bekend. De gisternacht door de gemeentepolitie te Oss ge arresteerde 32-jarige. J. L. heeft bekend mede plichtig te zijn aan den roofoverval op den heer Smulders, welke in den avond van 15 Januari '2*9 aan den rijksweg onder de gemeente Geffen is ge pleegd, waarbij door- een drietal bandieten, die de woning waren binnengedrongen een bedrag aan geld is ontvréemd. L. zal op transport naar Den Bosch worden gesteld. Na de opheffing van het wapén-émbargo. Binnen drie maanden onoverwinnelijk. De speciale" correspondent van het Berliner Tage- blatt meldt uit-Addis Abeba, dat sedert de opheffing van het wapenembargo een stroom van wapens en munitie Abessinië binnenkomt. Indien dit in den zelf den omvang zou voortgaan, aldusverklaarde een vooraanstaand militair deskundige, zouden de Abes sijnsche troepen .binnen 3 maanden-onoverwinnelijk zijn, in ieder geval in de guerilla, De. machihegeweren, die vroeger slechts door de commandeerende officieren werden bediend,- worden thans ook onder de gewone soldaten uitgedeeld. De Europeesche militaire adviseurs van den negus, die eenige weken geleden nog somber gestemd waren, hebben thans veel meer vertrouwen in den goeden afloop voor Abessinië. Ook psychologisch heeft de op heffing van het embargo belangrijke gevolgen. Ongeluk op een onbewaakten overweg. 'Gistermorgen is op den onbewaakten overweg Hoenlo bij Olst een verkeersongeluk gebeurd. Uit de richting Deventer -kwam de vrachtauto' van den graanhandelaar Ten Have te Boskamp. Bij den over weg bemerkte de chauffeur een trein uit de richting Olst. De chauffeur had nog de tegenwoordigheid van geest zijn wagen met den trëin mee te laten rijden., maar kon echter niét voorkomen, dat zijn auto' door den trein werd gegrepen en in de ^poorsloot werd ge slingerd. De' chauffeur bleef ongedeerd. De auto is geheel vernield. De trein had 10 minuten vertraging. Groote belangstelling. Egmond aan Zee mocht zich Maancia& weder in een druk bezoek vertfeugen. Duizenden komen naar de gestrande schepen, het s.s. Kerkplein -en de sleepboot Drénte kijken. Den geheelen dag cirkelden vlieg machines boven de schepen. Ook de vliegers zijn niehwsgierig! Het badhotel Zeezicht heeft men her opend. In de positie van dé schepen is geen verandering gekomen. Men is het er over eens, dat de Kerkplein wel vlot gesleept kan worden, doch de Drente niet. Of het inderdaad geb'euren zal, is een tweede. Er zul len enorme kosten aan verbondeq zijn en de vraag is, of de Kerkplein dat waar.d is. Over de waarde loo- pen de Yneeningen zeer uiteen. Van twee directeuren van groote scheepvaartmaatschappijen liepen de schattingen uiteen van ,f50.000 tot f70.000 f80.000." De beslissing gerust bij de verzekeringsmaatschappij, daar de schepen zonder twijfel geabandonneerd zul len- worden. WELDRA WEER VERLAGING. De prijzen thans voldoende gedaald, het doel bereikt. -En Toen eenige, weken geleden de crisisheffing op varkensvleesch verhoogd werd, van 6 tot 9 cent per kg. gelijk zij oorspronkelijk ook was geweest, werd daarbij aangekondigd, dat deze maatregel' zou gel den totdat de stijging van de varkensprijzen afdoen de zou zijn stopgezet. Wanneer dit doek bereikt was zou verlaging weer kunnen worden overwogen. Inmiddels zijn zoowel de'varkens- als de varkens- vleeschprijzen met eenige centen per kg. gedaald en het met de verhooging van de crisisheffing gestelde doel wordt geacht te zijn bereikt. De Haagsche corr. van de „Tel;" verneemt dan ook, dat weldra weer een verlaging van de heffing kan worden verwacht. Frankrijk en Engeland zullen samengaan in geval van een onuitgelokten aanval. •Gisteren heeft de Engelsche Minister van Ruiten- landsche Zaken, Sir SamuelHoare het debat over de buitenlandsche politiek der regeering geopend met een verklaring, die de volle aandacht verdient. Allereerst bracht hij een woord van hulcje aan de nagedachtenis van Arthur Hènderspn, die tot het laatst was blijven strijden voor vrede en ontwape ning. Daarna constateerde Sir Hoare dat alom de En gelsche politièk als een lichtpunt wordt gezien in de hoog opslaande golven van vertwijfeling en wan hoop, aie thans de wereld beheerschen. Dat men nog eenig vertrouwen' blijft koesteren in hét vredes apparaat, den Volkenbond, is te danken aan den steun dien Engeland hem geeft. Het is niet moeilijk om den bond als zwak en van weinig belang voor te stellen, maar dit is hoogst on billijk en onverstandig. Men mag van den Volkenbond allerminst, wonde ren verwachten, maar de. eensgezindheid van zijn laatste besluiten moet voor velen een verrassing en voor zijn vrienden een bewijs van levenskracht zijn geweest. Engeland is te veel yerbondén met de belangen van het;vorige Europa om een politiek van afzijdig heid te wettigen. Daarnaast binden ons tal van mo- reele banden. Het behoud der wereldvrede doel van de Engelsche politiek. In het begin der 20sté eeuw meende men algemeen dat, sief hts wereldmacht een land voor vernietiging kon behoeden. Thans echter begrijpt vrijwel ieder dat slechts wereldvrede op den- duur vernietiging kan voorkomen en daarom beheerscht dit -doel, thans de geheele Engelsche politiek. Nu meene men niet dat Engeland uit zelfzuchtige redenen thans Genève steunt en ook niet, dat het tracht daar de leiding te nemen. Het ware te wen- schen, dat de laatste beraadslagingen te Genève in het openbaar hadden kunnen plaats vinden. Men had clan kunnen bemerken, dat' niet' alleen Enge land met'voorstellen was gekomen. Natuurlijk zou niet tot. sancties kunnen zijn besloten zonder Enge- lands steun. 1 Sir Hoare ontleende dat Engeland in het begin Mussolini in het onzekere had gelaten over het standpunt dat Engeland in een conflict tusschen Italië en Abessynië zou innemen. Van "het begin af aan wist de leider der Italiaansche natie dat Enge land in vollen omvang steun zou 'verleenen aan het handvest van den Bond. De sancties zullen den oorlog bekorten. Spreker meende dat de thans afgekondigde econo mische sancties zoodanig zullen kunnen worden toe gepast dat ze niet tot algemeene oorlog zullen lei den, maar tocK de krijg zullen bekorten.. Militaire sancties niet overwogen. Met nadruk wees spreker er op dat te Genève over militaire sancties niet was gesproken. Deze waren voor de gemeenschappelijke actie niet noodig. Hoofd zaak was, dat goed naar voren kwam de eensgezinde wil van alle trouwen Volkenbondsvrienden om ge meenschappelijk te handelen.- Frankrijk en Engeland trekken één lijn. Engeland en .Frankrijk zijn het volmaakt eens over de uitleg van Artikel 16 en een eventueele aanvaller zal beide landen vereenigd tegeriover zich vinden. Zij, die .meenen dat Engeland door zijn politiek de kansen op een wereldoorlog vergroot, zijn er to taal naast. Het is dom en daarenboven ietwat gevaarlijk om te spreken van een Engelsch-Ital'iaansch conflict. Dat bestaat niet! Er is slechts een twist tusschen den Volkenhond en Italië en dat is heel wat anders. De Engelsche- regeering steunt met alle kracht de politiek van den Volkerenbond en dus de politiek van den vrede. Verwijten over het uitlokken van' een gewapend conflict zijn dus volkomen-onredelijk. Sir Hoare eindigde met cle meening uit te spreken dat er nog een mogelijkheid is op een regeling. Men vengete niet, zeide spreker, dat Italië nog lid is van den Volkenbond en daarenboven nog een oude vriend 'en bondgenoot van Engeland. Wij dienen dus niet te versagen en al het mogelijke te doen, om een uitweg uit de moeilijkheden te vinden.' De debatten. Majoor Att;ee oordeelde het regeeringsstandpunt onder de huidige omstandigheden het eenig juiste, maar meende, dat zij dit eerder wereldkundig had dienon te maken. Hij was van meening.dat Brittannië's vertegenwoor 'diger te Stresa reeds frank- en vrij de tegenwoordige stelling had moeten verdedigen. Ook Sir Herbert Samuel was van oordeel, dat de aarzelende houding van Engeland in het begin van dit jaar mede had gewerkt aan de houding van Ita lië, Hij meepde ook. dat Italië, Duitschland en Japan geldige grieven hadden, daar'deze-groote landen vrij wel geheel zijn uitgesloten van de economische voor- deelen .die Engelapd en Frankrijk in hun groote ko loniale gebieden bezitten. Hij stekle daarenboven de vraag Wat Engeland zou doen als de economische sancties niet doeltreffend bleken, Dat Lansbury een pleidooi voor vrede zoU houden was vanzelfsprekend. Zijn betoog was echter zéér tam en miste ditmaal het gloedvolle waaraan wij bij dezen spreker, dit onderwerp behandelo-nd, gewend zijn. Als wij onze meening over de met zooveel belang stelling' tegemoet geziene rede van Sir Hoare zeggen, dan moeten' wij beginnen, met te constateeren, dat zij vóór alles bedoelde om de openbare meening' in Italië niet verder tegen Engeland in het harnas te jagen. Overigens was Hoare's réde weinig positief. Het is duidelijk dat hij zich zoo.min mogelijk wilde'uiten over eventueele maatregelen bij falen der economi sche sancties. De röbuste Engelsche politiek van de laatste maand schijnt, waarschijnlijk onder Franschen invloed, weer plaats te gaan maken voor een van groote behoed zaamheid.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1