Zal Ras Kasa aanvallen? STORM, KOUDE EN REGEN, GEVAREN VAN HET VERKEER. NEGERWOEDE TEGEN ITALIANEN. BEROEP OP DE ITALIAANSCHE VROUWEN. MASSA-MOORDEN* »R IN R9EMEENSCHF STAD. „VOGEIS DIE GEVAARLIJKE EIEREN LEGGEN". Plaatselijk Nieuws. De Bilt seint GRIEKSCHE HAVENSTAD DOOR EEN ORKAAN GETEISTERD. Naar Reuter uit Athene seint, heeft een hevige orkaan de havenstad Kalamakl ge teisterd en in minder dan vijf minuten bij na de geheele voorstad verwoest. De kracht van den wind was zoo groot, dat de daken van de huizen werden opgenomen, en kleine huizen volkomen verwoest werden. Verscheidene personen werden gewond. De door den orkaan veroorzaakte materi- eele schade is zeer groot. Een cycloon op Sicilië. Tachtig hui zen verwoest. Bij Trapini in het gebied van Paceco heeft een hevige cycloon gewoed. Tachtig huizen zijn verwoest en nog verscheide ne andere huizen staan op het punt van instorten. Er zijn en slachtoffers, maar de schade is aan zienlijk. Paceco is befaamd om zijn kweekerijen van komkommers en meloenen. Ook in Midden- en Zuid-Italië is de laatste dagen door hevige onweders ernstige schade aangericht. Nabij Syracuse zijn vijf arbeiders op het veld door den bliksem getroffen. Vele weiden en bouwlanden staan onder water en vooral de wijnoogst heeft geleden. Hevige stortregens in de Sahara. Reuter meldt uit Algiers: In de Sahara zijn hevige stortregens gevallen. Opgedroogde rivierbèddingen zijn overstroomd, de spoorwegverbinding tusschen Laghouar en Dj elf a is verbroken en de reizigers en de bagage worden op den rug van inlanders over de rivier gebracht. Talijke tenten en kameelen en geheele kudden schapen en geiten zijn weggevaagd. Ondanks de aanzienlijke schade, is de regen zeer welkom aan de bevolking, aangezien de oogst van het volgend jaar thans verzekerd is. De typhoon boven Oost-Cuba. Volgens de eerste berichten uit de door een ty phoon zwaar geteisterde plaatsen Guantanamo en Baracoa is een persoon gedood, terwijl vele an dere personen zijn gewond, aldus een bericht van United Press uit- Havanna. Tal van gebouwen zijn door den storm verwoest. Een nauwkeurig overzicht over de aangerichte schade is nog niet te krijgen, daar de verbindingen vrijwel geheel verbroken zijn. Byzonder hevig heeft de typhoon gewoed in de nabijheid van de kust. Duizenden menschen vluchtten naar het binnenland, om zich in veilig heid te brengen. Met een snelheid van ruim honderd K.M. per uur zwiepte de orkaan de watermassa's het land in, zoodat verschillende dijken vernield werden. In Santiago zou de aangerichte schade bijzonder groot zijn. De orkaan beweegt zich thans in noordelijke richting en bedreigt de Bahama-eilanden en Flo- rida. Het radiostation van het vloot steunpunt Guan tanamo heeft de waarschuwing rondgeseind, dat 3 steden in de buurt van Santiago moeten worden ontruimd. De stad Laplaya was tengevolge- van kortsluiting geheel in het duister gehuld. Vele be woners moesten hun huizen verlaten. Ook de zie kenhuizen en gevangenissen werden ontruimd en de zieken en gevangenen werden in militaire ba rakken ondergebracht. K.N.A.C. schrijft prijsvraag uit Ter gelegenheid van de jaarlijksche veiligheids- week der Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club heeft haar voorzitter mr. J. Linthorst Homan gisteravond voor de microfoon van de A.V.R.O. een lezing gehouden over de gevaren van het wegverkeer De statistieken der verkeersongevallen spreken een droeve taal, waaruit wij kunnen leeren, dat de meeste ongevallen kunnen worden voorkomen door grootere voorzichtigheid en meer oplettendheid. Hon derdduizenden weggebruikers kennen niet de moge lijkheden en evenmin de moeilijkheden en gevaren van het vervoermiddel of de verplaatsingswijze, van anderen. Daarop dient dus, veel meer dan tot nu toe geschiedde te worden gewezen. Verder achtte de heer Linthorst Homan het een bezwaar, dat zich nog zülk een .ontstellend gebrek aan kennis der geldende verkeersvoorschriften de monstreert. Ook daarin dient grondig verandering te komen. Ook omdat de tijden voorbij zijn waarin men de ongelukken in eerste instantie mag verwij ten aan het snelverkeer. Iedere weggebruiker doet op zijn wijze en zijn manier gevaren ontstaan en het is dus ieders plicht daartegen te waken Ten slotte maakte spreker bekend, dat de K.N.A.C. heeft besloten een prijsvraag uit te schrijven, die door een ieder mag worden beantwoord en die door des kundigen, ook buiten de kringen van het Automobi lisme zal worden beoordeeld. De prijsvraag luidt: „Wat kan worden gedaan om alle weggebruikers een goed vcrkeersinzicht te doen krijgen en wat is daar bij de taak der overheid?" De antwoorden worden verwacht voor 1 April 1936. terwijl inlichtingen over vraag en prijzen zijn te bekomen ten kantore der K.N.A.C., Lange Vijverberg 10 te 's Gravcnhage. Ontstaan door gruwel geruchten. In verscheidene streken van Britsch Guyana, al dus een bericht van United Press uit Georgetown, hebben geruchten, volgens welke Italianen vergiftige zoetigheden verkochten, groote opwinding onder de neger-bevolking teweeg gebracht. In het district Demerara stormden negerouders de scholen binnen cn eischtcn dat hun kinderen onmid dellijk de gebouwen zouden veriaten. In Georgetown werd een katholieke missie-school door een menigte negers bestormd. Nader wordt gemeld, dat de anti-Italiaansche stem ming onder negers steeds ernstiger vormen aanneemt. Plotseling werd de bewering gelanceerd, dat een Italiaansche schoolarts de kinderen met een giftig serum inentte. Honderden negers stormden daarop naar het school gebouw en sloegen den arts half dood, omdat zij ge loofden, det hij van Italiaansche nationaliteit was. Door de politie kon de dokter tenslotte worden be vrijd. Do scholen zijn thans gesloten, om verdere inciden ten te voorkomen. De Italiaansche stellingen vooruit gebracht De bevolking onderwerpt zich aan De Bono (Telegrafisch via Asmara en Rome.) AAN HET FRONT, 22 Oct. 1935. (VPB.) Zon, hitte, stof en afwachten. Eergisteren, giste ren, vandaag; vermoedelijk morgen en overmorgen en, wie weet, nog langer, hetzelfde program. Onze eenige Ujdpasseering is vliegen doodslaan. Maar daar begin nen de meesten ook al ongevoelig voor te worden. Men went aan alles. De stellingen zijn thans iets vooruitgeschoven* doch niet veel. Dit heeft althans een klein beetje afleiding gegeven. Iedereen brandt hier van verlangen om voorwaarts te gaan; doch het bevel laat op zich wachten. Wij staren verlangend de vliegtuigen na, die over de linies snorren en zich niets aantrekken van slech te wegen en hooge bergen. Zij vormen de oogen van het leger, dat achterblijft. Verder en verder strekken zij hun tochten uit en keeren met waardevolle be richten terug. Steeds talrijker worden de berichten over samentrekking van troepen in de richting van het Noordelijke front en daarmede groeit de zeker heid, dat de Abessijnen zich gereed maken tot het bieden van sterkeren tegenstand, dan tot nog toe het geval is geweest. Ras Kasa ln den aanval? Er bestaat alle reden om aan te nemen, dat het Ras Kasa is, die hier het opperbevel voert, wiens troepen zich tegenover ons concentreeren. Tot ver achter hem hebben de Italiaansche vliegers troepen verzamelingen ontdekt en met bommen bestookt. Het door de Abessijnen op hen gerichte geweervuur kan de vliegers niet deren; daartoe zouden zij over goed afweergeschut en goede bedieningsmanschappen moeten beschikken. Wij houden thans het oog gevestigd op Makale; van daar uit moet getracht worden, den heerweg te bereiken, die naar Addis Abeba leidt. Deze weg moet een tiental meters breed zijn en zelfs geschikt voor auto's. Het is de tegenwoordige Negus zelf, die op den aanleg van dezen weg heeft gestaan, die hem nu wel eens noodlottig zou kunnen worden. Langs In verband met de V.B.-sancties. Het A.N.P. meldt uit Rome: Het „Giornale d'Italia" wendt zich in verband met de sancties, waartoe door den Volkenbond is beslo ten, tot de Italiaansche vrouwen. Het Wad schrijft: „Het gaat er thans om weerstand te bieden aan de sancties. Alle Italiaansche vrouwen, die deze storm achtige tijden met niet minder groote bezorgdheid en met evenveel inzicht als de mannen volgen, heb ben reeds begrepen, wat de harde sancties, waartoe besloten is, beteekenen. Discipline en vooral spaar zaamheid zijn de wapenen, waarmede Italië zich ge reed moet maken te strijden tegen de rijken, die sterk in hun rijkdommen en domeinen, het land arm zouden willen maken. De nationale productie is in haar geheel gemobili seerd om voor vandaag en altijd de producten te le veren, die tot dusverre uit den vreemde werden be trokken. Op de Italiaansche vrouw rust de taak. tucht uit te oefenen bij het verbruik en dit te ver minderen. Zij moet terugkeeren tot den eenvoud en verhinderen, dat in haar huis producten binnen komen, die geleverd worden door landen, die sanc ties toepassen bij de monsterachtige economische be legering, die men tegen Italië tracht in te stellen. Eens en vobr altijd moet er een einde gemaakt worden aan het misbruik van de buitenlandsche weelde, moet er een einde gemaakt worden aan de mode van weefsels, parfums, poeders, enz. van gene zijde der grenzen. Iedere aankoop in het buitenland komt overeen met goud, dat uit het land gebracht wordt en aangezien iedere vrouw de kern vormt van het gezin, heeft zij de directe en onmiddellijke moge lijkheid te verhinderen, dat bij haar producten bin nenkomen, die uit sanctielanden afkomstig zijn, wel ke die producten overigens ook zijn. De retorsie moet duidelijk, totaal en strijdvaardig zijn. Wijnen, likeuren, vruchten, tabakken, auto's moeten worden geweigerd. De nationale productie kan thans en voor altijd voorzien in iedere behoefte. De vrouw, die het fascisme aan haar gezin gewijd heeft, om het meer en beter aan het vaderland te wijden, zal op deze wijze medchelpen tot de verdedi ging van onze goudreserves. Zij zal op de voorposten van dezen strijd actief tegenwoordig zijn in de rijen van het gewapende volk." Slachtoffers werden door zijn vrouw in huis gelokt. De politie in de Roemeensche stad Jassy heeft zich langen tijd bezig gehouden met de geheim zinnige verdwijning van een vijf-en-twlntlgtal rij ke ingezetenen, zonder succes evenwel. Naar de correspondent van het Parijsche blad „Intransigeant" te Boekarest meldt, heeft de politie een zekeren K. gearresteerd, die bekend heeft, de verdwenen personen om het leven te hebben ge bracht. De echtgenoote van K., een vrouw van buitenge wone schoonheid, lokte de slachtoffers, die allen tot de welgestelde ingezetenen van het plaatsje be hoorden, in huis en wanneer zij voldoende onde- bekoring van de vrouw en onder den invloed var de rijkelijk vloeiende wijn waren gekomen, sloop K de kamer binnen om het slachtoffer onverhoedr met een bijl te dooden. Het door de politie ingestelde onderzoek, aldur Reuter, heeft uitgewezen, dat K. op deze wijze 25 oersonen heeft gedood, waaronder zijn eigen vader De zaak is op merkwaardige wijze aan het lich gekomen. Een jonggehuwd echtpaar, dat zijn intre' renomen had in een woning, waar ook K. eenige' tijd geleden had gewoond, bezat een terrier, di voortdurend op de vloer krabde, op zulk een or vallende wijze, dat het echtpaar de vloer liet oper breken. Men vónd toen de in stukken gesnede lijken van zes personen. Onmiddellijk werd de po deze route toch is Addis Abeba het gemakkelijkst te bereiken, al bedraagt de afstand dan ook nog 400 kilometer. In den'regentijd heeft men ook aan dezen weg niet veel, doch nu het Italiaansche leger het geheele droge jaargetijde voor zich heeft, kan het een goed eind opschieten; dat is te zeggen, wanneer de Abes sijnen er niet tijdig in slagen, onoverkomelijke hinder palen op te richten. Zon, hitte, stol, dorst, vliegen. Zon, hitte, stof en dorst. Wij mogen van geluk spreken, dat de étappendienst zoo goed function neert, zoodat wij in voldoende mate voorzien zijn van eten en drinken. Anders zou het hier in het geheel niet uit te houden zijn. Ik ben vol bewondering voor de Italiaansche soldaten, die zich in dit moordende klimaat gedragen, of zij er hun heele leven in had den doorgebracht. Zij zitten in de schaduw van hun tent en verstellen hun uniformen, die nogal te lijden hebben gehad van het doornige struikgewas en de cactussen, of ze maken hun geweer schoon. Ik be merk niets van het spreekwoordelijke dolce far nien te, hoewel het zeer begrijpelijk zou zijn, als men zich hier overgaf aan een zalig niets doen. De tempera tuur werkt er wel toe mede. De grootste m.ieilijkheid zou zijn, om zich de vliegen van bet lijf te houden, die de blanken blijkbaar als nieuw terrein beschou wen voor het ondernemen van ontdekkingstochten. Deze tochten strekken zij zelfs met ware doodsverach ting uit tot het inwendige van neus en ooren, wat meer is, dan een Europeaan kan verdragen. Welkome afleiding. Nu er geen militaire operaties van belang aan den gang of op handen zijn, is elke afleiding welkom. Ik heb reeds melding gemaakt van de proclamatie van Generaal De Bono. waarin hij den inboorlingen ken nis geeft van het feit, dat hij de vroegere Abessijn- sche provincie Tigré en Agame in bezit beeft geno men voor zijn koninklijken heet en gebieder, den ko ning van Italië. Daarin werd den bewoners tien da gen toegestaan om zich aan dit gezag te onderwer pen. Naar ik vernam, hebben tal van hoofden en priesters zich reeds aan deze ceremonie onderwor pen. Een mijner Italiaansche vrienden had mij bericht, dat een groot aantal geestelijken uit Aksoem naar Adoea zou trekken om den eed van trouw af te leg gen in handen van generaal De Bono Ik ben dan ook getuige geweest van dit meer zonderlinge dan in drukwekkende schouwspel. De Koptisch-Christelijke geestelijken er moeten er wel een paar honderd zijn geweest, wat geen ver wondering kan wekken, gezien het groote aantal kerken in de heilige stad Aksoem waren in veel kleurige gewaden gehuld., waarin groen, lichtrood en purper den boventoon voerden, alles rijkelijk met goud- en zilverborduursel bestikt. In de hand hielden zii een Grieksch kruis. Behalve deze priesters trokken ook een twintigtal Mohammedanen in den stoet mpde; dezen vertegen woordigden de Islamietische gemeente in Aksoem. (Nadruk verboden). Copyright VP.B.) litie gewaarschuwd, die er spoedig toe overging K. te arresteèren, die bekende de moorden op zijn geweten te hebben. Toen hij daarop door de stad geleid werd om de plaatsen aan te wijzen, waar hij zijn slachtoffers verborgen had, deed hij een poging te ontvluchten, waarbij hij werd doodge schoten. Hoe de Ethiopiërs z' h ertegen bescher men. De oorlogscorrespondent van het Romeinsche blad „II Messagero" meldt uit Adoea: Eenige Italiaansche escadrilles onder commando van den beroemden aviateur, generaal Ranza, die om zijn buitengewone prestaties op het gebied van de militaire luchtvaart, reeds verschillende malen is onderscheiden, hebben de geimproviseerde lucht haven van Aksoem tot basis gemaakt van hun toe komstige operaties. Op het oogenblik wordt met man en macht ge werkt om dit vliegveld 'dal in de onmiddellijke na bijheid van de heilige stad is gelegen, behoorlijk in orde te maken. Uiteraard toonen de inboorlingen een meer dan ge wone belangstelling voor den wonderlijken vogel, die vliegtuig, heet en „die zulke gevaarlijke eieren kan leggen." Toen het eerste escadrille in de nabijheid der stad landde, liep de geheele bevolking van Aksoem uit, om de Italiaansche „vogels" te gaan bekijken. Inmiddels schijnen de Ethiopiërs in het binnen land, naar de Italiaansche vlieger-waarnemers mel den, steeds uitgebreider maatregelen tegen luchtaan vallen te nemen. De krijgers die niet over een khaki-uniform be schikken, rollen zich in hun witte sjamma's door de modder, om zich aldus voor den vijand zoo onzicht baar mogelijk te maken. Zoodra ze al is het vijandelijk vliegtuig ook nog zoo ver weg het geronk van een machine hooren, verspreiden zij zich naar alle kanten. Sommigen klemmen zich aan een boomstam en blijven daar kaarsrecht staan, totdat het gevaar geweken is: an deren strekken zich lang uit op den grond en blij ven als mimicry's roerloos liggen. KINDERZEGEN. Gisteren heeft de heer M. Berends te Mill, aan gifte gedaan van de geboorte van zijn drie en twin tigste kind. VOOR DE KEUKEN. „WARME HAPJES". De tijd Voor de „warme hapjes" als gewaardeerde .anvulling bij de boterham begint weer langzamer hand te naderen. De „kliekjes" van het vorige middagmaal groente met aardappelen of aardappelen met vlecsch of eenvoudig het restje stamppot dat in de vliegenkast werd weggeborgen kunnen met zeer weinig moeite een aanlokkelijk schoteltje vormen bij de twaalf-uur boterham. Er zijn echter ook gelegenheden, waarbij de huls vrouw iets méér moet „uithalen", dan ze op gewo ne dagen doet: een gast aan tafel, een verjaardag of ander huiselijk feestje doet verlangen naar iets ^xtra's, zonder dat nu nog juist gedacht moet wor- ien aan een groots opgezette lunch. Hoe redt zich de huisvrouw in dergelijke geval len zonder veel onkosten en zonder veel tijdverlies? AAN SCHAGEN'S RADIOCENTRALE tijdens de M.I.C.A. Met de Middenstands-Campagne Of de M.I.C.A. kortgenoemd, Maakte de RADIO-Centrale Vijf Schager dames zeer beroemd. Want de omroep was in handen (monden) Van vijf schoonen hier ter stee, Naar wiens naam wij mochten raden Elke abonné deed mee. D'een zei men, sprak vlug, die ken ik, D'ander, zei men, spreekt zoo net, 'n Derde had een klein gebrekje, Die dus nummer drie gezet, 'n Vierde had een keelgeluidje, 'n Vijfde, o, die is heel bekend, Velén stuurden dus hun antwoord Hopende op een mooie cent- Maar er viel niet mee te spotten 't Was niet niks, zooals men dacht. En de uitslag was heel anders Dan men er van had verwacht. Maar het uurtje van de platen Door het derde station, Was toch, dank zij de Centrale Zoo gezellig als maar kon. Want behalve de omroepsters Was de muziek bij uitstek fijn, En zoo bleef ook de CENTRALE Hier geheel in M.I.C.A.-lijn. Hulde dus aan de CENTRALE, Die in Schagen nimmer faalt, En ons hart klopt van verwachting Wie de prijzen binnenhaalt. Een abonné. Verwachting: Zwakker wind uit Zuidelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verande ring. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 766. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR 4 gr. C. 39.5 gr. F. SUBLIMAATPASTILLES! I voor het ontsmetten van aardappelen tegen zeer lagen prijs, verkrijgbaar in TERLEP'S DROGIS TERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen. We willen probeeren die vraag op te lossen, en gev ener dadelijk de „proef op de som" bij in den vorm van een paar recepten, die binnen ieders be reik vallen. Portugeesche schotel (4 personen) 4 stevige appelen (bellefleurs b.v.), 10 koude gekookte aardappelen van middelmatige grootte, 2 flinke uien, 4 eetlepels tomaten- purée, wat peper en zout, 2 d.L. kokend wa ter met 1 Maggi's Bouillonblokje, 80 G. (4 afgestreken eetlepels) boter. Snijd de geschilde appelen in blokjes, snipper de uien en laat beide in de boter gaar smoren (in een dichfcgedekte pan). Voeg er de in blokjes gesneden aardappelen bij en laat alles samen (nu in de open pan) even flink doorbakken. Roer er de toma- tenpurèe door, den Maggi's Bouillon en zooveel peper en zout als voor den smaak noodig blijkt. Laat alles in de gesloten pan nog even stoven en breng dan het gerecht over in een verwarmde schaal. Leg, wanneer een mooier effect gewenscht wordt, het mengsel in 't midden van een vleeschschotel en vorm een omranding van droog gekookte rijst, ge stoofde macaronie of aardappelpurèe. Vermicelli a la marine (4 personen). 1/2 L. kokend water met 2 Maggi's Bouillon blokjes, 50 G. (1/2 ons) dikke vermicelli, 300 G. (3 ons) vleeschresten (ook wel ge deeltelijk ham), 1 theelepeltje kerrie, 1 groote ui, wat zout en nootmuskaat, 40 G. 2 afgestreken eetlepels) boter of vet van jus. Laat in den kokenden bouillon op een zacht vuur de vermicelli gaar worden. Fruit intusschen de fijn gesnipperde ui met de kerrie en de boter lichtbruin, voeg er het fijngehakte vleesch bij en roer ten slot te dit mengsel door de gaargekookte vermicelli. Maak het gerecht verder op smaak af met wat nootmuskaat en misschien wat zout. Volg voor het opdienen één van de volgende methodes: 1. Doe het mengsel in een vuurvast schoteltje, bestrooi den bovenkant met paneermeel, leg er hier en daar een klein boterklontje op en laat er in den oven een korstje op komen. 2. Verdeel het mengsel over een zes- a achttal schelpen, behandel die op dezelfde wijze als voor het vuurvaste schoteltje is beschreven. 3. Leg op een verwarmden vleeschschotel een rand van drooggekookte rijst en vul de midden ruimte met het vermicelli-mengsel.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2